DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i Gemeenteraad van Alkmaar. De Zoon van het Volk. No. 289 Honderd en elfden Jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P iktnaar f 0,80^ franco door het geheele Rijk f 1, M hinderlijke nummers 3 Cents. VRIJDAG Prijs der gewone advertentiënj Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 10 DECEMBER. FEUILLETON. ?ari®f®CJS3Sffluser 3. Zijdie zich met 1 Januari op dit [blad abonneeren, ont vangen de tot[d(en datum verschijnende nummers gratis en franco. p;e* U rt gevers; VERGADERING van den op Woensdag 15 Dcc 1SC9, 'sbiit. l^tur. ÜiNMtMLANU. ALKMAARSCHE COURANT. tr -a.—rr- j. Punten van behandeling: 1. Vaststellen der notulen van de vorige vergade- ring'. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gymnasium. (Bijlage No. 127). 3. Benoeming van vier regenten en twee regentes sen van het Burgerweeshuis. (Bijlage No. 126). 4. Voorstel van B. en W. tot overneming van grond aan de 1ste Kabelstraat. (Bijlage No. 116). 5. Als voren, tot aanvulling van den Staat van deolgerechtig'den in het gemeentelijk pensioenfonds. (Bijlage No. 117). 6. Voorstel van den heer Van den Bosch, inzake uitkeering salaris aan een eervol ontslagen tijdelijk leeraar aan het gynniashun. (Bijl. No. 118.) 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verorde ning, regelende het beheer van heit gemeente-slacht huis. (Bijlade No. 119). 8. Als voren tot rioolverbetering en -vernieuwing. (Bijlage No. 120). 9. Als voren, tot het overnemen van straten. (Bij lage No. 121). 10. Als voren, naar aanleiding' van een verzoek van de afd. Alkmaar van den Bond van Ned. onderwijzers, om herziening van de regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen. (Bijlage No. 122). 11. Voorstel van de Commissie voor belastingza ken enz. betreffende de begroeting van de huishoud en industrieschool, dienst 1910. (Bijlage No. 123). 12. Als voren, tot goedkeuring' van de rekening van het Burgerweeshuis, dienst 1908. (Bijlage No. 124). 13. Als voren, tot vaststelling der begrooting van het Burgerweeshuis, dienst 1910. (Bijlage No. 125). 14. Behandeling van de 1ste suppletoire gemeente- begrooting, dienst 1909. 15. Als voren, van de. 1ste suppletoire gemeente-be- grooting, dienst 1910. 16. Als voren, van reclames tegen aanslagen in den hoofdei ijken omslag, dienst 1909. t ALKMAAR, 10 December. Wij hebben gisteren het een en, ander medegedeeld uit de presidentieele boodschap van den heer Taft. Er wordt in de bladen, druk over dit staatsstuk gesproken. Men vertelt, dat in denzelfden hoek van de werkka mer in het Witte Huis, waarin tijdens het president schap van den heer Roosevelt een blinkend geweer stond, thans een welgevulde kast .met juridische wer ken geplaatst is. Op den opgewekten strijder en den doordraver, die ook in zijn ambtelijke staatsstukken de woorden niet op een goudschaaltje placht te we gen, volgde de vredelievende en bedachtzame rechter, wiens politiek er op gericht is met wijsheid en zacht heid de tegenstellingen te verzoenen. In dezen geest door BARONESSE OROZY, Schrijfster van „De Roode Pimpernel". Naar het Engelscli door ED. VAN DEN GHEIJN. EERSTE HOOFDSTUK. RASSENTROTS. Alles was leven en beweging op het kasteel, in de keuken, in de stallen, op de boerderij, in het park en den tuin van Bideshüt, in het Poolsche laagland. De talrijke bedienden, koetsiers, koks en meiden ijlden heen en weer, als losgelaten hoenders, ieder bezig met haar of zijn werk, warm, hijgende en opgewonden. De gravin zelf, gewoon als zij was aan de onbegrensde gastvrijheid van een Hongaarscfa edelman, kon de ei genaardige opwinding, die het heele huis vervulde, niet geheel van zich afschudden. De feesten, haar verjaardag' ter eere, verbonden met die voor dé ope ning van de fabriek, waren in drukke voorbereiding. Vandaag nog was het huis zoo goed als zonder gasten, maar waarschijnlijk morgen zou de stroom beginnen en den geheelen dag aanhouden. Hoe groot het getal gasten zou wezen, was volko men onbekend; over het geheele graafschap verluidde het dat den 23sten Augustus gravin Irma verjaarde, dat het kasteel zoowat zestig logeerkamers had en ieder Hongaarsch edelman, van ver of nabij, met zijn geheele gezin welkom zou wezen gedurende de feestda gen, die jaarlijks bij deze gelegenheid gehouden wer den met groote overdaad en een keur van de beste wijnsoorten, waarvoor de Hongaarscbe laaglanden se dert eeuwen beroemd zijn. Daarom waren Gyuri Bi- deshüty en de gravin Irma, zijn vrouw, in dit deel kan hij in een land, waarin de „ïxartijxnachine" de po litiek beheerscht, een paar jaar regeeren. Of het de weg is, om de natie vooruit te brengen, is echter zeer de vraag. De boodschap, waarin de president voor de een en zestigste zitting' van het congres zijn plannen ont vouwde getuigt van gematigdheid. Zij bespreekt de vele binnen- en buitenlandscke zaken op kalme wijze en de congresleden hebben haar met kalmte aange hoord. Het vriendelijke lachje, dat den president in het openbaar zoo zelden verlaat het portret van den heer William Howard Taft in de Almanach de Gotha voor 1910 geeft een prettig gelaat te aanschou wen schijnt ook over zijn boodschap te zweven. Maar met een lachje regeert men i:x Amerika niet. Men kan dat als minister-president do<: n in een Kamer, waarin men zeker is van twee derde van het aantal stemmen. President Taft verkeert echter niet in zulk een gunstige conditie. De aanhangers van Roosevelt willen dat de president krachtig de trusts zal bestrijden. De reactionnaire heerschera in het congres, de advocaten van de groote trust-maatschap- pijen eischen daarentegen, dat hij met beslistheid hun zijde zal kiezen, indien hij er prijs op stelt over drie jaar als president te worden herkozen. Roosevelts kalme opvolger wil blijkbaar eerst eens op echt-Hollandsche manier de kat uit den boom kij ken en daarom heeft hij een boodschap samengesteld, waarmede hij handig' tusschen de beide partijen door- laveert. Zooals wij gisteren reeds schreven de con servatieven moeten dan ook evenzeer over deze bood schap tevreden zijn als de radicalen. Het voornaam ste deel van de boodschap is, dat die president voor de gewichtigste aangelegenheden nog eens met afzonder lijke boodschappen zal komen. En wat zij wel ver meldt, zal de gemoederen niet bijzonder in beweging brengen. Bovendien het congres mag kiezen. Vroeger was de boodschap een spijslijst, waarvan de gerechten achtereenvolgens werden opgediend, thans is zij een spijskaart, waaruit het congres zelf een par lementairen maaltijd moet samen stellen. Zoo is het de vraag, of het congres wel gehoor zal geven aan den met aandrang- geuiten wensch om een wet te maken tot stichting van postspaarbanken. Wel is waar stond dit punt op het program, waarop de heer Taft geko zen is, maar tijdens zijn verkiezingsredevoeringen moet hem gebleken zijn, dat het Amerikaansche volk hierop niet zoozeer gesteld is als hij en een deel van zijn partij, waiit niet alle republikeinen achten invoe ring van postspaarbanken gewenscht, omdat zij eigenaardig standpunt de concurrentie voor de par ticuliere banken vreezen. Overigens dringt de presi dent niet alleen aan öp spaarzaamheid bij de burgers, doch wenscht hij, dat de regeering het voorbeeld zal geven. Hij wil zuinig zijn ten aanzien van de uitga ven voor leger en vloot. Dat lÉ^een verschilpunt met zijn voorganger, die de sterkste vloot en het beste le ger' de zekerste waarborgen voor den vrede vond. Het van het jaar steeds erop voorbereid een aantal gasten te ontvangen. Ossen, schapen, lammeren werden zonder onderscheid geslacht, ook ganzen, eenden en allerlei gevogelte; het blankste brood werd gebakken, de oudste vaten wijn afgetapt, de fijnste tafellakens, servetten en lakens uitgespreid, alles gereed gemaakt voor de verwachte honderd gasten, hun kinderen, koet siers en bedienden, him lijfknechten en hun kame niers. In een van de ouderwetseke ruime kamers van het familiegoed Bideshüt hadden cle eigenaar en zijn aris tocratische vrouw het over de laatste beschikkingen voor het bezoek vap al de verwachte en niet-verwachte genoodigden. Met mooie oude eiken- en mahoniehou ten stoelen en tafels, gedraaid en gesneden door de bekwame hand van een dorpstimmerman, was de ka mer gemeubeld, terwijl gordijnen van dik ongebleekt linnen, geborduurd met keurige patronen, in velerlei kleuren, voor de kleine in lood gevatte glasruiten hin gen en den gloed temperden van de middagzon. Gym' Bideshüty zat in goed humeur zijn lievelings- pijp te rooken, terwijl gravin Irma op haar vingers wist na te tellen al de verschillende families, die zij morgen verwachtte. „De Egresgyis komen stellig", zei ze peinzend, „de Kahtassys, de Vécserys, de Palotoys, de Aranys, de Miskolczys en de Bartocz: van die is het volkomen ze ker. Men kan niet- op minder dan vier bedienden voor ieder rekenen en met hun kinderen en eenige vrien den, die zij misschien meebrengen, maakt dat stellig zeventig. Dan komen er nog" altijd ©en veertig of vijftig behalve de verwacht wordenden. Je herinnert je zeker, dat we verleden jaar met honderefzeventig aan tafel zaten." „Wel, lieve", antwoordde de landheer, „je geeft je bevelen, zooals jezelf goeddunkt en laat slachten al wat je wenscht voor te zetten. Goddank, er is vol doende voedsel in Bideshüt voor iederen vriend met z;jn gezin zoolang het hem goeddunkt hier te verblij ven. Is er niet voldoende ruimte om ieder een af zonderlijk bed te geven, dan zullen wij stroo leggen in de rijschool, de jongeren kunnen daar slapen en da voornemen van president Taft is dus goed. Maar we weten dat er ook in Eui'opa reeds sinds eenigen tijd dergelijke voornemens bestaan en toch worden de leger- en marine-begrootingen nog steeds opgevoerd 1 TWEEDE KAMER. Op voorstel van den voorzitter werd gisteren beslo ten thans niet het vraagstuk der sociale verzelferings- wetgeving te bespreken, maar dit uit te stellen tot Februari, al of niet gelijktijdig met de behandeling- van eene suppletoire begrooting tot dekking van het tekort der Eijks-Verzekeringbank. Naar aanleiding van opmerkingen van de heeren De Klerk, Schaper en Treub stelde de voorzitter in uitzicht, dat er alsdan gelegenheid! zou zijn het verze- keringsvraagstuk in zijn geheelen omvang te bespre ken. Na eenig debat nam de minister', de heer Talma, te- nig den subsidie-post van 1000 voor de Nederl. Weerkxxndige Vereeniging voor Luchtvaart, ter tege moetkoming aan den door de commissie van rappor teurs bij monde van den beer Bolsixxs gexxiten wensch om deze zaak over te laten aan het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut, met bevoegdheid dat dit Insti tuut aaxx vcreenigingen, die ernstige weerkundige waarnemingen ton doel hebben, instrumenten in bruikleen kan afstaan. Bij de afdeelixig arbeid klaagde de heer Schaper over de tegx nwoordige toepassing vaxx de rechtspraak in zake de Arbeidswet. Hij drong' voorts aan op ern stiger kinderbescherming, en criiiseerde het, dat, niet tegenstaande de motie voor een 10-urigen arbeidsdag voor volwassenen is aangenomen, er een Kon. beslxxit bestaat, waarbij 11-urige arbeid voor beschermde ar beiders, dus vrouwen en jeugdige persouexx, wordt toe gelaten. Spreker schetste verschillende verkeerde toe standen, welke zich xxog voordoen in onderscheidene bedrijven. De quaestie van het loodgebruik besprekende, hul digde spreker de houding der Maastrichtsche fabrikan ten tegenover de arbeidsinspectie. Spreker drong er verder op aaxx de Veiligheidswet van toepassing te maken op alle arbeiders bij bouw bedrijven. Wat de Zondagsrust-regeling aangaat, drong spre ker er bij den minister op aan ook beschermend op te treden ten opzichte van dienstboden. De heer Helsdingen drong aan op eene wettelijke regeling tegen het gebruik van loodwithoudende ver ven. De heer Treub keurde ook af 's ministers standpunt in zake den 10-urigen arbeidsdag. De heer De Klerk betoogde eveneens, dat 's minis ters beleid in zake arbeidswetgeving geen vaste hand verraadt en geen vaste leer. De heer Aalberse, bésprekende de houding des mi nisters tegexxover de 10-xnendag-motie, oordeelde, dat de minister in zijn memorie van antwoord moeilijk an ders kon zeggen dan door hem gedaan is. Spreker is er zeker van, dat aan het vraagstuk van den 10-urendag binnen afzienbaren tijd eene oplossing zal worden gegeven. De heer Van de Velde sprak eveneens vertrouwen in den minister uit en wenschte een bijzondex-e ar- beidswetregeling voor jeugdige persoxxen in het cou- rantenbe drijf. De heer Nolens stelde voor terug te komen op het besluit om aanstaanden Zaterdag ook te vergaderen. Daartoe werd besloten. goede kamers laten voor de dames en de kinderen. Slacht wat je wilt, gevogelte naar believen, haal uit den grond alle soorten van kool en wortelen, er is ge noeg, en zelfs meer dan dat!" En Bideshüty, trotsch en zeker in zijn vette landen, die hem alles afwierpen om hem in staat te stellen tot die buitensporige gastvrijheid, waarvoor zijn graaf schap bekend staat, leunde in zijn armstoel en trok genoegelijk aan zijxx lange kersexxhouten pijp. „Ik wou, dat ik voor deze gelegenheid Ilonka een nieuwe zijden japon had kunnen geven", zei gravin Irma ernstig nadenkend. „Lieve", lachte de landvoogd gul, „Iloxika ziet er uit om te stelen in het moesselien, dat ik van den Jood kocht voor een paar guldens, en je weet heel goed, dat de vieze banknoten en andere beeltenissen vaxx, onze beminde Majesteit, Frans Joseph, heel sehaarsch zijn in ons landje. En ik ben er God dank baar voor! Wij hebben nooit gebx-ek aan iets dat we xxiet kunnen krijgen. „Wel", voegde hij er genoegelijk grinnekexxd bij„als het niet was voor mijn fabriek en mijrx machinerieën, zou ik wenschen van primo Ja- xxuari tot ultimo December geen enkele banknoot te zien." „Eu nu ga je ze verspillen aan die vex*wenschte fa briek exx xnaaiwerktuigen, door de boeren gevreesd en gehaat, exx ik moet zeggen, dat ik het huxx niet kwalijk neem. Zij zijn een vinding van deix duivel, Gyuri. en ik vrees, dat ze kwaad zullen broeden." „Praat jij nu ook als een bijgeloovige boer? Jelui VEouwen kunnen niet begrijpen, welke enox-nxe winsten het voor mij zal afwerpen en hoe het ook den grond ten goede komen, wanneer mijn stoommolen eenmaal werkt." „Voordeel mag er al dan niet uit voortkomenik erken, dat ik van die dingen geen verstand heb, maar wat ik wel weet, is, dat je oixmogelijk kunt voortgaaxx xxxet volle handen geld weg te gooien aan die uitvin dingen van Beëlzebub, want anders zijn het niet." Bideshüt deed er het zwijgen toe. Langdurige on dervinding had hem geleerd, als de beste tactiek, te genover zijn radtoixgige wederhelft den stomme te spa- De heer S meen ge onderschreef hetgeen de heer Duys heeft gezegd over de schrijvers bij de Rijksverzeke- ringbank. Ook het vakexamen keurt spreker af. De mixxister heeft het verzoek der schrij vers en klerken gesteld in handen van het bestuur. De quaestie van het Oei-amiqxxe bedrijf is uit en ter na besproken. Ten aanzien van den tienurendag heeft de minister geen oogenblik zijn verleden verloochend. De bewe- giixg heeft zijn volledige sympathie en de minister wil alles doen om de beweging te versterken. Na replieken werden de algemeen© beschouwingen over de afdeeling Arbeid gesloten. De heeren Eeenstra, Duys en De Klerk zien, na het 's morgens gevallen besluit om het debat over de Ar beidersverzekeringswetten ln Februari te houden, van het woord af. Bij artikel 167 (Aandeel van den Staat in de be zoldigingen van het personeel der Rijksverzekexing- bank) betoogde de heer Dxxys, dat de benoeming van het personeel is geschied zonder eenig stelsel naar de behoefte van het oogenblik. Dit leidt tot allerlei te leurstellingen en tot ontevredenheid bij het personeel. Verder zette spr. xxiteen, dat de tegenwoordige sala- risregeling niet deugt. De positie van het klerkenper- soneel is allertreurigst. De reorganisatie, zooals die heeft plaats gehad, beteekent geen steek. De minister beantwoordde verschillende détails. Bij artikel 174, (subaidiën ten behoeve van het 9o Internationale Congres voor arbeidersverzekex-ing in 1910 te 's-Gravenhage te houden 5000), zei de heer Duys het nut van die Congressen te betwijfelen. De minister verdedigde den post en het nut dei' Congressen. De post werd goedgekeurd. Om 8 uur 's avonds werd de vergadering heropend. Aan de orde was de behandeling der waterstaatsbe- grooting. De heeren De Ram en Van Idsinga ont wikkelden bij art. 2 bezwaren tegen de benoeming van een referendaris voor postzaken. De minister van waterstaat zegt, dat de nieuwe ambtenaar hem behulpzaam zal moeten zijn bij de af- deeliugen van postzaken, maar geen oogenblik is het zijn bedoeling geweest de zelfstandigheid van den di recteur-generaal aan te randen. Een klerk kan hier voor niet gebruikt worden. Het artikel werd goedgekeurd. Bij de 2e afdeeling (Waterstaat) in het algemeen betoogde de heer Roessingh dat het ter hand nemen van kleinere waterstaatswerken noodzakelijk is, in het bijzonder om den bodem productief te maken. De heer Van Eoreest is door den uitslag der Juni- verkiezingen onaangenaam getroffen, maar hij zou het betreurd hebben als deze Mixlis ter zijn departement had moeten verlaten, de Minister is een man van veelzijdige kennis en weet van zaken doen. Spr. heeft in hem dan ook groot vertrouwen en gelooft stellig dat hij een eind zal maken aan den bureaucratisohen geest waardoor het departement van waterstaat zich steeds heeft gekenmerkt, dat hij zal weten te bezuini gen waar dat noodzakelijk is. Spr. hoopt verder in den Minister een voorstander te vinden van de droog making der Zuiderzee, een maatregel waarvan het nut nog eens door hem wordt bepleit, en die op economisch gebied veel voordeel zal afwerpen. Van de uitvoer baarheid van de plannen der Zuiderzee-vereeniging is spr. ten volle overtuigd, laat de Minister de zaak zoo spoedig mogelijk aanpakken. Spr. is er zeer enthusi ast voor en zou zich schamen indien het anders ware; want. De voorzitter verzoekt kortheid. De zaak is feite lijk niet in stukken behandeld. len zoodra zijn kostbaar lievelingsthema ter sprake kwam. „Gyuri," hernam gravin Irma, „het is niet te laat. Zou je die dwaasheid maar niet laten varen en het ge not van mijn jaardag niet bedeiwen met dat heilloos stoomgemaal aan den gang te brengen?" „Maar beste wijfje," antwoordde haar echtgenoot, ditmaal door een vraag op den man af uit zijn ver schansing van stilzwijgendheid gedreven, „ik zie je aan voor een verstandige vrouw; je zult toch niet on derstellen dat ik, na een millioen florijnen ongeveer aan den bouw van de fabriek besteed te hebben, van plan- ben haar niet te laten werken nu alles gereed is?" „Je hebt alleen uit stijfhoofdigheid het werk voort gezet, Gyuri; het is niet te laat het er nu aan te ge ven. Niemand is er, die je niet heeft afgeraden je met die nieuwigheden in te laten waardoor je al heel wat van je populariteit op je goederen erbij hebt ingescho ten." Nogmaals stelde haar echtgenoot zich verdekt op achter zijn borstwex-ing van stilzwijgen. Dfroomerig ging hij voort de rookwolken uit zijn pijp voor zich uit te blazeD, onderwijl de gravin den stortvloed harer welsprekendheid uitgoot over zijn geen weerstand bie dend hoofd. „Gyuri," vervolgde de gravin, „ik heb opgemerkt dat je in den laatsten tijd heel wat bezoeken van Jo den, hebt ontvangen. Toen we pas getrouwd waren, heeft geen hunner onzen drempel overschreden. Je weet dat ik een hekel heb aan al je gedoe met machi nes, daarom zeg je me niets- van wat je met die men- schen onderhandelt, maar geen Jood zal hier wel zijn voet zetten of hij moet iets te versehacheren hebben, geld leenen tegen woekerrente of zoo iets. Je zult ons wezenlijk schande aandoen als je begint met land te verkoopen, je graan- of wijnbouw, want Joden slaan bij lxun negotie al het mogelijke in. Een Hongaarsch edelman dient zich met dergelijke kwanselarijen niet af te geven." Wordt vervohrL

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1