DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. 1909. VRIJDAG 24 DECEMBER. BINNENLAND. No. 300 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegevens. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar franco door het geheeie Rijk f 1, Af aderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Vredesweek, YeleSföoanransnae?' O Dit nummer bestaat uit 3 bladen, MESS®8®' Wegens het Kerst leest zal de Courant Zaterdag avond NIET verschijnen. ILKMAARSCHE COURANT, Eenigen tijd geleden hebben wij ergens het voorstel gelezen om den 25sten December van elk jaar een vre desweek over de geheeie wereld te openen. Er was een heel programma voor die week, zoowel voor het begin als voor de ontwikkeling van deze instelling. Men zou beginnen met verg'adteringen. Evenals in Frankrijk „alles met een mopje"' eindigt, gelijk de tooneeldich- ter zegt, begint tegenwoordig alles, overal, met verga deringen. Men zou dus beginnen met vergaderingen, waar propaganda zou worden gemaakt voor de vredes- idee en voor de gedachte om de laatste 6 dagen des jaars te wijden aan den vrede. Voor de vredesbewe ging' zou gecollecteerd worden en zoo men al geen week van genotsontzegging voorstond, wilde men toch het te veel, dat in de laatste week des jaars gewoonlijk in der menschen magen terecht komt, gebruiken tot spijziging van de hongerigen en voor propaganda. De ze propaganda zou langzamerhand zóó krachtig wor den, dat in dien tijd overal vredesgedachten zouden heerschen. Het oogenblik ware dan gekomen om zelfs in dezen gedachtengang een bizonder stout idee aan de regeeringen te verzoeken de bedragen, die zij per zes dagen van het jaar uitgeven aan oorlogs voorbereiding, te besteden voor vredelievende doelein den. Dat geld zou gebruikt worden voor propaganda voor de vredesbeweging. De schrijver, die wij hier citeeren, gaat nog veel verder. Hij wil het geld ook besteden aan spijziging van de behoeftigen, hij wil een algemeene vacantie van zes dagen mogelijk maken, hij wil dat men den onvrede in het dagelijksch leven keere en dat er met name .-ook in den socialen strijd in die dagen vrede zij. Laten wij nu die overdrijving voor wat ze is, dan blijft er ,in het eerste voorstel toch wel een groote en mooie gedachte, die zoo ze al niet zoo gemakkelijk zal zijn te verwezenlijken toch op zichzelf alleszins de aandacht verdient. De mooie vredesidee van het Christelijk Kerstfeest zou ware het mogelijk iets van het bedoelde voor stel te verwezenlijken inderdaad weer een nieuwe toepassing krijgen en weer dieper op het menschdom inwerken. Hu weten wij wel, dat men in Nederland vele be zwaren tegen een dergelijke campagne zal hebben. „Alweer nieuwe vergaderingen, alweer nieuwe ge legenheden om „te getuigen," alweer nieuwe reclame" zoo hooren wij mopperen het is nu heusch ge noeg. Het is vooral tegen die stemming dat wij zouden willen opkomen. En met dubbele kracht zouden, willen opkomen in verband met de groote vredesidee. Er gaat op dat gebied te weinig initiatief uit van ons land. Zoo terecht heeft dr. Kuyper er onlangs nog weer op gewezen, dat te weinig bewegingen van internationalen aard haar brandpunt in den Haag hebben. Inderdaad wij zijn hier bij andere kleine landen en met name bij België en Zwitserland *ver ten achter. En dat is te merkwaardiger, omdat de mo gendheden den IIijag, door het als zetel van het arbi tragehof aan te wijzen, zelf min of meer gekenmerkt hebben als internationale hoofdstad. Wij vergeten, dat wij bij de internationale beweging als wij dit woord eens mogen gebruiken, in wijden zin dubbel belang hebben: Eerstens het groote algemeen-menschelijke belang dat door de toenadering tusschen de naties op den duur de kans op botsingen vermindert, op den duur de welvaart en de beschaving vooruit gaat. En tweedens hebben wij daarbij het groote nationale be lang, dat naar mate wij ons land meer tot het centrum van dit internationalisme maken, alle voorstanders van dit internationalisme meer belang krijgen bij de voortdurende onafhankelijkheid van ons vaderland. Wij zijn hier al eens eenmaal bijzonder krenterig ge weest, van een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. In plaats van zoodra er sprake was van dat permanente hof van arbitrage onmiddellijk een nieuw paleis daar voor aan te bieden dat de groote gedachte zoo goed mogelijk zou verzinnelijken, hebben wij ons de loef la ten afsteken door een rijk Amerikaansch particulier. Hoeveel waardiger ware het geweest als de Neder- landsche staat zelf een gebouw gegeven had. En hoe veel duidelijker zou het aan heel het buitenland zijn geworden, dat Nederland voor de beweging gevoelt en het zich tot een hooge eere rekent de vertegenwoordi gers van alle volkeren der aarde bij zich te ontvangen in een waarlijk Koninklijk, Statelijk paleis, niet in het geïmporteerde huis van een Amerikaanschen nabob. Wij willen in geen enkel opzicht de daad van Car negie verkleinen. Die blijft er even groot om of Ne derland ook zoo'n idee heeft gehad dan of het van een vreemdeling heeft moeten leeren hoe men in zulke za ken werkelijk groot kan doen. Wij betreuren het dus ten zeerste dat Nederland Carnegie niet voor is geweest en niet zelf het paleis heeft gesticht dat nu uit Amerikaansche beurs wordt gebouwd. Zeker. Wij hebben zoodoende eenige mil- lioenen in onze zak gehouden. Maar zelfs als wij ons op streng nationaal standpunt stellen, zelfs als wij de zaak op zijn allernuchterst beschouwen en alle ge dachte aan bevordering der groote vredesidee op zijde schuiven, dan nog durven wij de vraag stellen, welk geld beter besteed waren: het geld dat wij voor een bescheiden Nederlandsch dreadnoughtje zouden moe ten uitgeven of dat, hetwelk gediend zou hebben om aan deze internationale zaak meer dan tot nu -toe ge schied is de nationale zaak te verbinden. Intusschen de fout is nog goed te maken. Als j wij ons maar bewust worden, dat Nederland hier een roeping te vervullen heeft, dat veel meer dan tot he- j den moet zijn het land van waar het initiatief uitgaat tot internationale toenadering op elk gebied. Met dankbaarheid moeten wij erkennen, dat hier wel het een en ander is geschied. Zijn het Nederlan ders geweest die bijna drie honderd jaar geleden het eerst de gedachte aan een internationaal recht hebben gehad, en die gedachte hebben uitgewerkt, ook het te genwoordige Nederland bekleedt hier een eervolle plaats. Wij behoeven slechts te herinneren aan het werk van Staatsraad T. M. C. Asser, dat zoowel op het gebied van het theoretische internationale pri vaatrecht als op dat van de praktijk van dit recht een beteekenis heeft, die waarschijnlijk eerst later ten volle zal kunnen werden gewaardeerd. En zoo is er meer. Maar lang, lang niet genoeg. Nederland behoort hier duidelijker, krachtiger te getuigen. En wel verre van te mopperen, dat er al zooveel getuigd wordt, dient men krachtig de hand aan den ploeg te slaan, dient men scherp toe te zien. om overal daar het initi atief te kunnen nemen, waar kans is op succes: Een bezwaar is hier, dat_ zulk ©en rol ingaat tegen onzen bedachtzamen volksaard, dat wij dit soort re clame niet verstaan en. het daarin toch tegen het bui tenland moeten afleggen. Het is niet te ontkennen, dat het ons heel wat zelf overwinning zal moeten kosten om hier krachtiger op te treden dan tot nu toe geschiedt. Doch het moét nu eenmaal en het tweeledig doel (bevordering van in ternationale toenadering en handhaving van onze na tionaliteit tegenover gewelddadige aanslagen) is waar lijk een extra-inspanning wel waard. Trouwens meer inspanning is niet noodig als de inspanning maar in de goede richting wordt geleid. Er is b.v. in ons land in tegenstelling met bij onze oostelijke buren een groote ahtipathie tegen het mi litarisme. Die antipathie richt zich voor een niet ge ring deel tegen ons leger. Principieel kan men daar tegen niets inbrengen voorzoover men er zoodoende op uit is daarin hervormingen in te voeren. Doch zeer vaak gaat men verder en richt men zich tegen wat men dan gewoonlijk „soldaatje spelen" noemt. Die op positie nu is in zoover nutteloos, als men wel weet, althans kan en moet weten, dat wij niet uit eigen lief hebberij er een leger op nahouden, maar daartoe ge dwongen werden door international© verhoudingen; dat wij dus de last van het leger moeten dragen om niet de kans t© loopen den nog veel zwaarderen last van het leger van een eventueelen grooten veroveraar mee te helpen dragen. Indien de kracht, die thans verspild wordt aan machteloos ingaan tegen hst onvermijdelijke eens kon worden omgezet in productieven arbeid ten bate van het 'bovengenoemde internationalisme, dan zou er veel nuttige arbeid kunnen worden verricht, die op den duur veel zekerder tot het gewenschte doel zal leiden dan wat nu geschiedt. Moge dit besef spoedig wat dieper in onze natie doordringen. Mogen dagen van rust en bespiegeling, als die welke thans aanbreken, waarin luider dan an ders azl klinken het verlangen van het menschdom naar vrede, mogen die dagen er ook de individu toe brengen om zichzelf de vraag te stellen of men nu in Nederland waarlijk genoeg beseft, dat het thans de plicht is 'van eiken denkenden Nederlander om naar de mate zijner krachten mede te werken aan deze be weging, die tegelijk moet strekken tot bevestiging on zer onafhankelijkheid. En als men zich hiervan bewust is, wellicht dat er dan gelegenheid komt om eens te overwegen of toch niet iets van het bovenvermelde idee om de laatste week des jaars min of meer tot de vredesweek te ma ken kan worden verwezenlijkt. Want kon iets dergelijks verwezenlijkt worden, dan zouden zij nog dieper beteekenis krijgen, de heerlijke woorden, die in deze tijden een ieder op de lippen zwe ven Vrede op aarde. TWEEDE KAMER. Gisteren werden de algemeene beschouwingen over hoofdstuk VIII der staatsbegrooting (Oorlog) voort gezet. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, betuigd© de minister van oorlog zijn erken telijkheid aan de leden die hem steun toezegden en vleide zich met hun steun bij de volvoering van zijn moeielijke taak. In de eerste plaats .verdedigde dó mi nister den oud-minister Sabron tegen het verwijt van tendentieuse handelingen. Daarvoor is die man te eer lijk en te nauwegezet. De minister denkt er niet aan het voorbereidend militair onderricht op te heffen, alvorens iets anders daarvoor in de plaats te kunnen stellen. Hoe eerder hoe liever wil de Minister komen tot een weerbaar volk en daartoe strekken zijn voorstellen. De minister is een voorstander van Zondagsrust in de kazerne. De minister zal zich beijveren om de tractementen der officieren te verbeteren. De minister kan het streven van de vereeniging Ons Belang niet waardeeren, waar het eerste streven van dien Bond is eigenbelang, hetgeen staat tegenover het algemeen legerbelang. Ten aanzien van de opmerkingen gemaakt over de scheiding der artillerie-officieren zegt de minister een beslist voorstander te zijn van de vereeniging. In opheffing van het wapen der Genie zou eenig voordeel gelegen zijn. Het ranselvraagstuk zal in nauwgezette overweging worden genomen. De gelegenheid voor jeugdige onderofficieren om op jeugdigen leeftijd den dienst met pensioen te ver- j laten, moet blijven bestaan. Tegen d;e voorstellingen omtrent de leveringen dooi de firma Ivrupp, moet de minister ernstig opkomen. De officieren met het onderzoek van liet materieel be last, kan geen enkel verwijt treffen. De minister is een groot voorstander van vooroefe ningen en openluchtspelen. Het ligt in de bedoeling de bewegingsspelen voort te zetten. Bij art. 22 (soldijen) verdedigde de heer Ter Laan een amendement om het artikel met 25.000 te ver minderen, dat evenwel werd verworpen. Voor de aanschaffing van motorfietsen brengt de minister een memoriepost op de begrooting. Nadat verschillende artikelen waren goedgekeurd, kwam aan de orde de vestingbegrooting voor 1910. De heer Thomson stelde medie namens anderen een motie voor De Kamer van oordeel dat de wet van 24 Juli 1899 Stbl. no. 194 niet 'wordt uitgevoerd] volgens de duide lijk uitgesproken bedoeling van den wetgever; van oordeel dat de Scheveningsehe haven ook bij juiste naleving der wet niet voldoen kan aan de eischen die in verband met de betrokken belangen moeten worden gesteld noodigt de regeering uit om: lo. een voorstel tot wetswijziging in te dienen, waardoor niet langer uitgesloten blijff, dat de haven aan de te stellen eischen ten volle zal kunnen gaan be antwoorden 2o. reeds dadelijk maatregelen te nemen dat de wet, hierboven genoemd, naar de bedoeling van den wetgever wordt uitgevoerd. Deze motie zal nader worden behandeld. De vestingbegrooting werd z. h. s. aangenomen. De oorlogsbegrooting kwam in stemming en werd aangenomen met 43 tegen 20 stemmen. Verschillende kleinere wetsontwerpen benevens de j wet op de middelen werden aangenomen. Ook het wetsontwerp tot aanvulling der middelen ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de staatsbegrooting 1910 (opcenten bedrijfs- en vermo gensbelasting) werd zonder debat of stemming aange nomen. In de avondvergadering kwam aan de orde de Suri- naamsclie begrooting, waarna de vergadering werd verdaagd tot Dinsdagmiddag l1/2 uur. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke trein, welke de Koninklijke familie Dinsdag 28 dezer van het Loo naar de residentie zal terugvoeren, komt in den namiddag te 's-Gravenhage aan. QEMENCSO NIEUWS. ANGSTIGE UREN. De drie opvarenden van de Urker botter No: 108 hebben eergisternacht angstige oogenblikken doorge maakt. Op de hoogte van Scheveningen brak de mast hij het dtek af en viel met zeil ©n takels over boord. Doordat het zeil vol water liep, ontstond er ge vaar dat het vaartuig zou omslaan, waarom de beman ning d© touwen doorsneed] om vrij te komen van het buiten boord hangend tuig. Nu was men echter zon der mast en zeil en kon dus niets uitrichten; de uit geworpen dreg' hield niet, zoodat het kleine vaartuig' overgeleverd was aau wind en golven. Met een nood- mastje wist men verder te; zeilen tot men verkenning- kreeg aan de lichten van IJmuiden. Opnieuw werd 'de dreg uitgeworpen om een goede gelegenheid af te wachten om naar binnen te komen. Gelukkig naderde een stoomtrawler, die later bleek te zijn IJM 49 Am sterdam. Deze nam het scheepje op sleeptouw en bracht het in den afgeloopen nacht te IJmuiden bin- DE BEDRIEGER BEDROGEN. Een molenaar in een plaatsje aan die Duitscb© gren zen wilde dezer dagen eens zaken doen met smokke laars, door wier bemiddeling hij eenige balen suiker uit DuitSchland zou ontvangen. De smokkelarij ge lukte en de voordeelige koop werd gesloten. Groote teleurstelling echter, toen het bleek, dat de bedrieger zelf bedrogen was; want behalve een boven laag van suiker, waren de zakken overigens gevuld met zand! Het lastige van het geval voor den molenaar is nu, dat hij deze zaak nief voor den rechter kan brengen, zonder zelf wegens zijn smokkelarij te worden ver volgd. SNIPPERS UIT HET HBLD. In de uitstalkast van een groentenkeldertje „Rijne dooren." Bedoeling „Reine d'or" vermoedelijk Uit een kruiersnota, betreffende een brief naar den kleerwinkel „Nieuw Engeland gebracht: „1 boodschap naar Engeland 10 cents." Uit de aankondiging van een concert: „Met welwillende medewerking van den heer Johan H., vlooi." Verklaring: vlooi en viool bezitten dezelfde letters, al mag haar rangschikking stellig niet willekeurig opgevat worden. ROLSCHAATSEN. In het Brongebouw te Haarlem zullen in begin Ja nuari wedstrijden op rolschaatsen gehouden worden. DE VOGELMOORD. Lloe ondanks de vogelwet de mode ook hier te lande ernstige schade toebrengt aan onze vogelwereld kwam gisteren weder aan het licht bij de behandeling van een zaak waarin een\poelier uit den Helder gedaagd was wegens het verzenden van niet minder dan 260 zeemeeuwen. De vogels waren bestemd voor een groothandelaar in Amsterdam. De ambtenaar vond het heel jammer, dat het maximum wat geëischt kon worden slechts een boete van 20 was, daar het hier geldt de bestrijding van den omvangrijken vogelmoord die langs het strand, vooral op de eilanden, wordt bedreven. Daarom eischte hij 20 boete subs. 4 dagen hechtenis. HET NOODLOTTIGE SCHOT. Zooals men zich herinneren zal, heeft de 72-ijarige S. M. te Llillegom, die veel last had van appelen- en peren-stelen uit zijn boomgaard, den 28sten Septem ber een schot'gelost op twee 13-jarige jongens, waar door deze zoo gewond werden, dat ze een tiental da gen in het Ziekenhuis te Leiden moesten worden op genomen. Gisteren werd deze zaak voor de Haarlem- sche Rechtbank behandeld. In aanmerking nemende dat beklaagde reeds langen tijd veel last had van vruchtendieven, dat hij volledig bekend heeft en hoog bejaard is, eischte de officier van justitie 3 weken hechtenis. Uitspraak a.s. Maandag. VLUG WERK! Woensdagavond reeds is in den circus Carré op de bioscope een welgeslaagde opname vertoond van de begrafenis van den Koning der Belgen. BOUILLONBLOKJES EN SOEPTABLETTEN. Een nieuwe tak van nijverheid wordt uitgeoefend door de fabriek van geconcentreerde levensmiddelen aan den Schoterweg' 176 te Haarlem, en wel de fabri- katie van Bouillonblokjes en soeptabletten. De produc ten van deze fabriek worden geregeld naar de meeste landen van Europa en Amerika verzonden en vinden in het buitenland goeden aftrek, daar zij uitmunten door een hartigen smaak, dien zij verkrijgen door het extract van onze heerlijke Ilollandsehe-""groenten, waarmede zij bereid worden. Ook in ons land worden deze producten meer en meer gewaardeerd en is men dus voor het gebruik er van niet meer op uit het buitenland geïmporteerde artikelen aangewezen. Ook onze landbouw profiteert min of meer bij den vooruitgang dezer inrichting. EEN ZELDZAME VISCIT. Eergisteren werd aan den Rijksvischafslag te IJmuiden aangevoerd en verkocht een maanvisch, ook wel zonnevisch genaamd, welke gevangen was door een stoomtrawler IJM. 75 Betsy. Deze visehsoort komt in de Noordzee zeer zeldzaam voor en wordt meer in den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Ze© aangetroffen. De visch woog ruim 175 pond en werd door de koopers (de heeren Von Oterendorp Co.) naar Keulen gezonden, waar ze zeer veel kijkers toch zich trekt. UIT gCHERMERIIORN. Bij die alhier gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad moet in de vacature de Goede her stemd worden tusschen de heeren K. Honing en J. Rolff; in de vacature de Boer, tusschen de heeren J. Helder en G. Moerbeek. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk, le Kerstdag, namiddags half ze ven, Kerstfeestviering. 2e Kerstdag, voormiddags half tien, Ds. van Tricht te Graft. Ger. Kerk, le en 2e Kerstdag, voormiddags half 10, Preeklezen. UIT SPIJKERBOOR. Woensdagavond j.l. brandde te Spijkerboor de bur gerwoning van G. B. geheel af. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. De brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat men niets kon redden. UIT WERVERSIIOOF. De raad van Wervershoof besloot den heer P. de Groot, te Purmerend, concessie te verleenen tot het doen van boringen en het nemen van proeven ten dienste eener eventueel aan te leggen drinkwaterlei ding. DOOR DE GLADHEID. Te Avereest is Maandag de vrouw van den landbou wer Scliolten door de gladheid uitgegleden en gisteren aan de gevolgen overleden. SCHOOLSTRIJD. Te Zuilichem worden pogingen aangewend om de openbare school te vervangen door een bijzondere, waarbij van weerszijden groote verbittering heerscht. De kinderen, die naar de bijzondere school willen gaan, worden voorloopig in de kerk ondergebracht. Er schijnt een klacht bij den officier van justitie inge diend te zijn door openbare onderwijzers, wegens mo lest door kinderen van de bijzondere school. Van weg© het Ned. Onderwijzers-genootschap is een onderzoek ingesteld naar het verschil in den leef tijd van toelating' der kinderen op de openbare en op de bijzondere lagere school, in verband met de con currentie dier scholen. Van de 230 afdeelingsbesturen hebben slechts 72 de gestelde vragen beantwoord. Uit de antwoorden bleek, dat er 36 zijn, die geen gevolgen hebben te constateeren, 20 waar de gevolgen zich be palen tot enkele gevallen, en 16, die van bepaalde con currentie spreken. Voorts bleek, dat de aannemings leeftijd op de openbare scholen dezelfde was of een hoogere, nergens een lagere dan op bijzondere scholen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1