DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde jaargang. Nieuwjaarswenschen. 9de No. 301 1909. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P jkmaar f franco door het geheele Rijk f 1,— Af aderlijke nummers 3 Cents. MAANDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dt N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 27 DECEMBER. Nieuwjaarswenschen BINNENLAND. VetefooonaBuaer S, O In het nummer van den Oudejaars avond, hetwelk VRIJDAG 31 DECEM BER verschijnt, zullen wederom worden opgenomen,h25 cents contant. Overtreding van de voorschriften betref fende de volkstelling wordt krachtens art. 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad No. 64) gestraft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen ot geldboete van ten hoogste honderd gulden. Op verzoek der Regeering noodigen Bur gemeester en Wethouders allen ;met aan drang uit door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. EEN RUSTOORD VOOR JOURNALISTEN. DE KRONING VAN KONING ALBERT. ALKMAARSCHE CODRANT. DE'UITGEVERS. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op d« gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van S. ERAIJMAN aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van zijne timmermanswerkplaats, waarin een gasmotor van 11 P. K., door het maken van eene droog- en slijpkamer in het perceel Laat Wijk D No. 6. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woensdag 5 Januari e. k., 's-voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis *emeu. Alkmaar, 22 Dec. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63). (Koninklijk besluit van 16 April 1909, Staatsblad no. 109). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 9de ALGEMEENE TIENJAAR- LIJKSCHE VOLKSTELLING. Deze beeft ten doel da aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 December 1909 en 1 Januari 1910 hunne werkelijke woonplaats binnen Nedèrland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, welke tus schen 26 December 1909 en 1 Januari 1910 zullen wor den rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen wor den teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene GELE KAART voor een man (of jongen) niet in gestichten of instellingen; eene WITTE KAART voor eene vrouw (of meisje) niet in gestichten of instellingen; eene BLAUWE KAART voor een man (of jongen) in gestichten of instellingen; eene GRIJZE KAART voor eene vrouw (of meisje) in gestichten of instellingen. Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene ORANJE KAART voor een tijdelijk aanwezi gen man (of jongen) of eene ROSE KAART voor eene tijdelijk aanwezi ge vrouw (of meisje). Het hoofd van ieder gezin, elke afzonderlijk levende persoon of de bestuurder van iedere instelling, ge bouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden be zorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel gele, witte, blauwe, grijze, oranje en rose kaarten, er in de woning noodig zijn. De nauwkeurige, door de volkstelling te verkrijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen be lang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeu righeid en volledigheid worden beantwoord. Alkmaar, 4 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING. De Secretaris, DONATH. ALKMAAR, 27 December. Wij allen hebben het Kerstfeest herdacht. Maar elk deed dat op zijn wijze. Hoe we echter de beide vorige dagen ook doorgebracht mogen hebben, zouden de ge dachten van allen niet één oogenblik bij het Vrede op aarde" hebben getoefd, zij het dan, dat wij niet allen hetzelfde dachten? Gelukkig is het gebeier der Kerstklokken niet ge stoord door het gedonder der kanonnen en het geknet ter dier geweren. De volkeren van Europa kunnen in dit opzicht tevreden zijn: geen bloedige oorlog om floerste de heilige Kerstmisstemming. Slechts boven Nicaragua hangt een weinig-goeds-voorspellen'd wolk je: dat is al. Ja er kwam zelfs uit Berlijn een vredesbood schap: De National-Zeitung bevatte een bericht, dat er een overeenkomst bestaat tusschen Duitschland en Engeland inzake den omvang van den vlootbouw. Het bericht bleek echter een leugen te zijn, welke spoedig door de waarheid achterhaald werd. Intus schen men is er aan gewend, dat dergelijke berich ten tegengesproken worden: de ervaring leert, dat men in deze zaken niet al te optimistisch mag zijn. Wij mogen niet vergeten, dat er ook in het ten-einde- spoedend jaar ernstige conflicten hebben gedreigd, op den Balkan, in Marokko en elders, dat er wèl gevaren terzijde geschoven, maar niet overwonnen zijn, dat de geweren en de kanonnen steeds in aantal en macht toenemen. Wij weten dat de vredeszangen geen slaap liedjes zijn en dat de tijd nog onafzienbaar is, waarin het „vrede op aarde" tot werkelijkheid zal zijn gewor den. Wij moeten ons vergenoegen met de zekerheid, dat er vooruitgang valt waar te nemen en daarop onze hoop voor de toekomst bouwen. Werd de gedachte aan den vrede niet vertroebeld door het bestaan van een oorlog, toch heeft men in de afgeloopen week verschillende feiten kunnen waarne men, die een alles behalve vredelievend karakter droe gen. Daar zijn allereerst ©enig© politieke aanslagen. Te St. Petersburg- werd het hoofd der geheime politie Karpoff, door een bom gedood, te Boecharest werd op den Roemeenschen minister-president geschoten, te Seoul werd de Koreaansche minister-president Jitsoen door messteken vermoord, te Bombay, Engelsch-Indië werd een aanslag gepleegd op een regeerings-ambte- naar. Men moet aan zulke gebeurtenissen geen over dreven beteekenis hechten, maar zij bewijzen tenmin ste, dat er iets niet in den haak is. Ook heeft de af geloopen week geleerd, dat in verschillende landen de „vrede" nog lang en lang niet is doorgedrongen. In Oostenrijk bijv. is op geweldige wijze gestreden -- men denke maar eens aan de obstructie-zitting in de Kamer welke zes en tachtig uur duurde. In Grieken land is na een korte periode van rust, weer een andere toestand gekomen, waaruit een revolutie had kunnen worden geboren. Het gevaar is op het oogenblik wel weer afg-ewend, maar de gisting duurt voort. De minister van oorlog heeft zijn ontslag genomen, het geen als een nederlaag van het militair verbond moet worden beschouwd. Portugal kreeg deze week zijn vierde ministerie in dit jaar wel een bewijs, dat het daar ook nog niet pais en vree is. En in Engeland is slechts voor de Kerstdagen de verwoede verkiezings strijd onderbroken. In België had de Kerstmisstemming te lijden onder het getwist over de erfenis van den overleden koning, maar daartegenover staat dat de nieuwe koning op buitengewone sympathieke wijze de regeering heeft aanvaard en zich heeft aangediend als een man, die het goede wil. De Belgische bevolking is hem dan ook hartelijk tegemoet gekorven en als de onderlinge par tijverhoudingen hem bij de volbrenging van zijn met ernst aanvaarde taak niet al te zeer belemmeren, zal de regeering van koning Albrecht ongetwijfeld de aan dacht trekken. In elk geval is de jeugdige koning er thans heel wat beter aan toe, dan indien hij zijn oom had moeten opvolgen op den Griekschen troon, dien Leopold indertijd geweigerd heeft. De benoeming van minister Gladstone tot eersten gouverneur-generaal van het Vereenigd Zuid-Afrika was mede een belangrijk feit van de week, evenals de afloop van het Friedjung-proces in Weenen. Dr. I riedjung heeft verklaard zich vergist te hebben toen hij zich om te bewijzen dat er een Kroatisch-Servische samenzwering tegen Oostenrijk bestond, beriep op de documenten, welker valschheid werd aangetoond. Het is niet prettig voor den bekenden geschiedkundige, dat de geruchtmakende Mak zulk een einde nam, maar bij dé beoordeeling mag niet vergeten worden, dat hij die valsche stukken ontving van het Oostenrijksche buitenlandsche ministerie. Dr. Friedjung moet er dan ook in de oogen van 't publiek heel wat genadiger af komen dan dr. Cook. De Deensche commissie van ge leerden heeft uitgemaakt, dat uit dr. Cook's gegevens niet is gebleken dat hij inderdaad de Noordpool heeft bereikt. De ontdekkingsreiziger wordt nu voor een bedrieger en een oplichter uitgemaakt. En Peary, wiens aanvankelijk optreden zoo onsympathiek leek, is thans de groote, gevierde man. Tenslotte moeten we melding maken van de stor men, welke in verschillende landen groote verwoestin- gen—hebben aangericht. In Spanje mag gerust ge sproken worden van een nationale ramp. Het ergst is de toestand in de provincies Salaman ca, Valladolid, Leon en Burgos. Te Cuidad-Rodrigo zijn de bruggen door het wassende water weggeslagen. Daar zijn 50 huizen verwoest en er moesten nog meer dere worden gesloopt ten einde instortingen te voor komen. Driehonderd menschen zijn dakloos. De fa briek, die het electriseh licht leverde, is ingestort, waarbij twee menschen zijn omgekomen. Het dorp Veguelina, in de provincie Leon, .is door een overstrooming geheel verwoest; wanneer den in woners niet dadelijk hulp gebracht werd1, dreigde hun gevaar dat zij zouden verdrinken. Talrijke dorpen zijn van de buitenwereld afgezon derd, doordat de verkeerswegen vernield zijn. De ge meentebesturen seinen om dringende ondersteuning. Vele kudden zijn verdronken. In Portugal is de toestand niet minder ernstig. De verbinding tusschen de hoofdstad en Oporto is sinds twee dagen verbroken. De Douro is tot tien a twaalf meter boven haar gewone peil gewassen. Alle wegen, die de stad omringen, zijn onder water geloopen. De stroom heeft een groot gebouw en tal van koopwaren meegevoerd. De bemanning van de Duitsche vracht boot „Cintra" is omgekomen met uitzondering van zes man. Schepen zijn van hun ankers geslagen en afge dreven. Daar ten gevolge van de overstrooming de gasfabrieken onder water staan, is de stad' des nachts in duisternis gehuld. Ook andere steden van Portugal hebben van over stroomingen te lijden. In Savoye, te Saint-Jean-de-Maurienne, is een buis ingestort. De bewoners zijn ondter de puinhoopen be dolven. Een kind is reeds levenloos te voorschijn ge bracht, drie andere personen verkoeren in zeer ernsti- gen toestand. Door liet onweer is een pijnboomen-bosch over een oppervlakte van zes hectaren door brand vernield. Uit België wordt gemeld, dat de gemeenten rondom Brussel, vooral Foreest en Anderlecht, zwaar geteis terd werden doordat de Senne buiten haar oevers is getreden. Honderdtallen van huizen zijn geheel door het water ingesloten; talrijke fabrieken moesten wor den stopgezet. Uit alle provincies komen berichten van gelijken aard. In de beide Vla ander en's is de schade zeer belangrijk. Een werkman is verdronken in de Dender, die sterk gezwollen is. In Groot-Brittannië zijn eveneens groote verwoestin gen aangericht, vooral in het centrum van Engeland en in Wales. Daar de telegraaf- en telefoonverbin dingen op talrijke plaatsen zijn verbroken, ontbreken tot nu toe nadere bijzonderheden. Ook uit Frankrijk komen slechte berichten over ver woestingen, vooral het Zuiden werd geteisterd. Dit schijnt echter aan de feestelijke stemming in de Fran- sche hoofdstad geen afbreuk gedaan te hebben mel den de bladen niet, dat er in de hallen den avond vóór Kerstmis 1.380.000 oesters, 25000 zeekreeften en 260.090 rivierkreeften zijn gekocht? TWEEDE KAMER. In de tegen morgen te l1/3 uur bijeengeroepen vergadering van de Tweede Kamer is, behalve de stemming over het amendement Roessingh c.s. op de Surinaamsche begrooting, verder nog aan de orde het begrootingshoofd'stuk van het departement van Kolo niën zelf. De Haagsche correspondent van de T e 1. meldt Naar ik hedenmorgen van een invloedrijk Kamerlid vernam, heerscht er nog al ontstemming tegen den heer Roessingh, die gisteravond, door op het laatste oogenblik nog een amendement voor te stellen, ver oorzaakte, dat de Tweede Kamer Dinsdagmiddag nog even zal moeten bijeen komen, om'te stemmen. Na tuurlijk kan dé heer Roessingh het niet helpen, dat er slechts 32 Kamerleden bijeen bleken te zijn, toen tegen elven werd gestemd; maar hij wist dat er te weinig waren en wist dus ook, wat de gevolgen zouden wezen. Blijkbaar was de politiek van den heer Roessingh de ze, om den minister min of meer .door de onvoltallig heid der Kamer te dwingen, het amendement, om in de Surinaamsche gemeente Nickerie een predikant aan te st*ellen, over te nemen; maar ook de minister bleef op zijn stuk staan, en zoo werd onder groote hi lariteit gestemd. Onder gejuich ging toen de Kamer naar buis. De heer Roessingh heeft blijkbaar een du ren eed gezworen, dat er onder de boschnegers in Nic kerie een dominé zal komen en geen bulp-domine, en daar zal de Kamer nu Dinsdagmiddag nog even over beslissen. GEMENGD NIEUWS In de Amsterdamsche correspondentie van het Utr. Dagblad lezen we dat er sprake is van de oprichting van een Rusthuis voor overwerkte journalisten. De stichters van Bergen aan Zoo stelden daar een mooie lap duingrond beschikbaar. STAKING. Was tot Donderdag 't kleinste gedeelte der werklieden bij do firma Van Thiel te Beek en Donk in staking, nu hebben allen der aangeslotenen het werk neerge legd en liggen alle drie de fabrieken stil. De firma heeft de fabriek „Java" onder Beek dicht gespijkerd en per aanplakbiljet medegedeeld, dat deze fabriek niet meer geopend wordt. KIPPENDIEFSTAL. Donderdag-nacht hebben dieven bij den landman A. Sch., te Loosduinen, 104 kippen gestolen en ze een eind daarvandaan in een schuurtje, in 't weiland, geplukt. Geen wonder, dat bij een inspectie op do markten te Rotterdam en elders niets ontdekt werd. Door de afdeeling Zaanstreek van het Algemeen Nederlandsch Verbond, wier jaarvergadering juist viel op den dag, dat dé nieuwe koning der Belgen werd gekroond, werd Vrijdagavond, staande de vergadering, aan den nieuwen vorst het volgende telegram gezon den: „De afdeeling Zaanstreek van het Algemeen Ne derlandsch Verbond, omvattend alle mannen en vrou- „wen van Dietschen stam, brengt Uwe Majesteit hul de bij troonsbestijging en dankt Uwe Majesteit voor „de openlijke erkenning van de gelijke rechten der „Vlaamsche taal door de eedsaflegging in twee ta- „len." OP DEN TREIN GESCHOTEN. Op den D-trein van Bazel naar den Ho-ek van Hol land is Woensdagavond half acht bij het binnenrijden in het station Geldiern een schot gelost. De ruit van een onbezet tweede-klasserijtuig werd aan twee kanten verbrijzeld. UIT DIMMEN. Bij de Donderdag j. 1. gehouden raadszitting was de heer J. Kleef afwezig. Medegedeeld werd dat is ingekomen: a. de goedkeuring op de begrooting. en rekening; b. een schrijven van Gedeputeerde Staten, vermel dende dat de invoering van het kaarten-stelsel voor het bijhouden van het bevolkingsregister wordt over wogen doch dat eventueel de invoering niet voor 1 Januari 1911 zal plaats hebben; c. de keure van den Groot-Limmerpolder is goed gekeurd d. dat het presentiegeld voor d© leden van den raad is verhoogd tot 50. e. dat de Commissaris der Koningin vraagt wat ei- gedaan is voor het geval dat cholera-gevallen zich in de Gemeente voordoen. De voorzitter zegt dat de Raad een afwachtende houding aan kan nemen in verband met gevraagde inlichtingen aan de Gezondheids-Commissie; f. het Hoofd der School berichtte dat het herha- lings-onderwijs thans bezocht wordt door 9 leerlin gen; g. dat Gedeputeerde Staten afwijzend beschikten op de reclame inzake zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag van J. LI. Willers; h. dat de bewoners van den Westerweg tusschen Pagelaan en Yischweg verzoeken binnen /2 jaar den weg waaraan zij wonen te verbeteren. Aangehouden bij de behandeling van punt 3 der agenda. i. dat Gedeputeerde verzochten bij eventueel willen gebruik maken van de bevoegdheid bij art. 4 al. 2 dei- Drankwet den Raad toegekend, daarvan spoedig ken nis t© geven aan de Koningin. Aangehouden tot een volgende vergadering, j. dankbetuiging- van de afdeeling Limmen van de bloembollencultuur voor het beschikbaar stellen van een medaille voor de tentoonstelling te Haarlem in 1910; k. Gedep. Staten berichtten dat geen vrijstelling kan worden verleend van dé invoering van vak j. De voorzitter zegt dat de inrichting van een ge deelte der speelplaats niet op 600 maar op 175 wordt geraamd. De aanbesteding zal de volgende week plaats heb ben. 1. van het lid P. Kuijs was een schrijven ingeko men, waarbij hij gebruik maakt van art. 17 van het reglement van orde en daarbij verzoekt het in de vo rige vergadering afgewezen voorstel om naast de veld wachterswoning een nieuw raadhuis te bouwen an dermaal in behandeling te nemen, daar hij bij nadere overweging tot andere inzichten is gekomen. De vergadering gaat in geheime zitting over. Na heropening zeide de voorzitter dat een lid den wensch te kennen had gegeven, de zaak nog eens nader te overwegen en dat met het oog op de afwezigheid van den heer Kleef hij zou willen voorstellen Maandag weer te vergaderen, en dan een© beslissing te nemen. De Raad vereenigde zich met dit voorstel. Het derde punt van de agenda: eene nadere be spreking van de wegen, waarin ook was opgenomen het zooeven genoemde verzoek van de bewoners aau den Westerweg, werd zeer breedvoerig besproken. Het geheel voldoen aan het verzoek der adressan ten, zou eene verhooging der belasting ten gevolge hebben, dat niet in 't minst de wenschen van den Raad scheen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1