DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en twaalfde Jaargang. II JANUARI. De Zoon van het Volk. BINNENLAND. No. 8 1910. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zoo- en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P iknaaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, P3 hinderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prlj® der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 0. FEUILLETON. - heb, AL&MAARSGHE COURANT. 5). ALKMAAR, 11 Januari. Voor twee landen kan deze week van zeer groote be- teekenis zijn: voor Engeland en Duitschland. Het is, wat men in de politiek noemt een „groote week." Nie mand kan voorspellen hoe het in Engeland bij de ver kiezingen zal afloopen. Zelfs de menschen, die het best op de hoogte moeten zijn, verklaren, dat het uiterst moeielijk gaat hieromtrent iets te zeggen. In het algemeen wordt echter verwacht dat de conserva tieven in het midden en in het zuiden vroeger verlo ren zetels zullen herwinnen, terwijl de liberalen in het noorden, in Wales en ook in Schotland de overhand zullen behouden en in Ierland wel weinig verandering in den toestand van thans zal worden gebracht. Het heet, dat de unionisten veel heil verwachten van hun agitatie in zake het Duitsche gevaar. Hun couranten en hun sprekers leveren steeds nieuwe bij dragen voor het gevaar. Niet altijd maken die staal tjes een betrouwbaren indruk, maar men is in den verkiezingstijd en dan kan er wat geslikt worden! De Globe, een der unionistische couranten vertelt bijv. dat er in Londen Duitschers zijn, die voor de liberalen huisbezoek doen en stemmen trachten te werven tegen tariefshervorming, die voor hun land nadeelig zou wezen. Zij spraken Engelsch, maar hun Duitsche tongval was duidelijk te herkennen! Deze en dergelijke voorbeelden bewijzen, dat men in het unionistische kamp meer heil zoekt in de leuze „een sterkere vloot" dan in die van „begrootingsrecht voor het Iloogerhuis en tariefherziening." De tegen partij tracht natuurlijk alles te doen, om deze taktiek te doen mislukken en zij zendt hare beste sprekers en haar meest gezaghebbende personen in het vuur om de argumenten der unionisten omver te praten en te weerleggen. Het gaat er hard toe. Het aantal vergaderingen, dat deze week plaats heeft, wordt geschat op 30.000. Hiervoor staan 30fr.000 agitatoren ter beschikking. Men vreest, dat vele dezer vergaderingen een storm achtig verloop zullen h. bben, daar de vorige week reeds verscheiden kiezersbijeenkomsten eindigden met kloppartijen. In verscheidene vergaderingen werden de lords overschreeuwd of „overzongen" en verschillen- door BARONESSE ORCZY, Schrijfster van „De Roode Pimpernel". Naar het Engelsch door ED. VAN DEN GHEIJN. 26) r Krachteloos zakte Andras' arm, naast zijn zijde. Zijn betooverde blik volgde de op een lelie gelijkende verschijning, terwijl ze dicht langs hem zweefde, om met een paar poezelige armen den hals van den vijand te omsluiten. Bideshiit was geen jonge man; de inspanning der jongste oogenblikken was te zwaar voor zijn gestel, uitgeput en als vernietigd zonk hij in een stoel. Ilonka knielde naast hem, en met haar aandoenlijke lieftal ligheid streek ze de klamme haren van zijn voorhoofd. Andras sloeg het schouwspel gade; hij kon haar gelaat met zien, want haar rug was naar hem gekeerd, maar hij zag den zachten blanken hals, die uit de plooien van haar kraagje gluurde en hij ontwaarde een paar gouden lokken, die een aardsch paradijs tooverden voor zijn geest. Zij had geen anderen blik geslagen op den boer, die naar baar vaag vermoeden „papa" moest geërgerd hebben. Werktuigelijk streek Andras met de band langs zijr voorhoofd vanwaar een paar bloeddruppels nóg lang zaam neerzegen; hij bukte, om den zak met goud op te rapen, en hechtte dien aan zijn gordel vast. Toen keek bij nog eenmaal naar het hemelsche visioen, prentte iedere lijn van de aanvallige meisjesfiguur in zijn geheugen, alsof hij in zijn droomen nimmermeer van haar wenschte te scheiden. Het was een lang, aanhoudend staren, zoo vurig, zoo magnetisch, dat Ilonka het moest gevoeld hebben, op een of andere manier, want, eenigszins verlegen keerde zij zich om, *H haar teedera vergeet-m-niet-oogen kruisten An- ■MamHMBMvvuaiBMaMBeniitMMMr- assoamm - de der heeren sloegen een droevig figuur, waarneer ze onvoorbereid moesten antwoorden op plotseling ge stelde vragen niet ieder is zoo, gevat als minister Lloyd George, die als spreker verbazend hi&iwlig is toen hij bijv. Zaterdag het woord voerde in een schouwburg en er achterop hot tooneel iets met gwfcot geraas viel, merkte hij doodkalm op„Het is of hei Hoogerhuis instort." Men wil in Engeland humor. Toen de conservatieve hertog van Norfolk dezer dagen te Brixton voor een sterke oppositie lewam te Staan, begon hij met de aanwezigen uit te noodigen drie hoera's voor Lloyd George aan te heffsrn, en bij .xelf gaf hiervoor de maat 'aan. De liberalen voldeden hier aan en joelden ook voor de lords. „Nu nog eens vooA Churchill" zeide de hertog en verklaarde, toen dit geschied was, dat dit niet luid en niet vroolijk genoeg was gegaan. De oppositie had schik in het geval en toen iemand eindelijk riep: „Geeft toch den ouwen jongen de mogelijkheid te spreken," werd het stil en kon de hertog zijn rede houden, hffinder goed kwam lord Iionaldshay eraf. Hij wou na een vergadering per automobiel naar een ander lokaal gaan, om daar nog maals te spreken, maar de radicalen sneden hem den weg af, brachten hem in een lokaal en stelden hem daar allerlei mogelijke en onmogelijke vragen. Tenslot te was de lord dood-op en zijn politieke vrienden wachtten hem elders te vergeefs. Thans worden, te meer daar de gewoonte meebrengt, dat de lords in de laatste week geen vergaderingen meer beleggen, natuurlijk de kiezers bewerkt. In een in structie voor propagandisten der conservatieven wordt o.a. gezegd: „Kinderen kunnen politieke blaadjes en biljetten huis aan huis bezorgen. Zij vinden het pret tig, daartoe te worden aangezocht; en de kleuren van den candidaat te mogen dragen. Ook ïs het goed voor hen." In Duitschland is de „groote" week niet zoo rijk aan dergelijke'episoden. Daar is ook nog geen strijd: de rijkskanselier, de heer v. Bethinan Hollweg zal als Pruisisch minister-president nu eindelijk moeten zeg gen hoe hij over het kiesrecht denkt. Bij de opening van den rijksdag op 30 November heeft hij niet uitge munt als redenaar. Trouwens Bismarck, die zijn woordje wel kon doen, zei dat er geen vervelender,, moeielijker werk was dan het bijelkaar- zoeken van de noodige nietszeggende zinnen voor een troonrede o£ een dergelijke officiëele redevoering. Misschien is de heer v. Bethmann Hollweg thans gelukkiger. Maar, zegt de bekende heer Wolff in het Tageblatt, zooveel vederen van goudfazanten kan hij, niet op de musch plakken, of de musch blijft maar een- armelijke musch. En als de Pruisische kiesrechther- C vorming overeenkomt met hetgeen er tot dusverre is, uitgelekt, stoppen alle veertjes waarover een regeering kan beschikken, de armelijkheid niet weg. De allereer ste eiseh is geheim kiesrecht en het is vrijwel zeker, dat de heer v. Bethmann Hollweg uit vrees voor den toorn der landjonkers daarvoor niet te vinden zijn. Als hij hiervan niet weten wil, dan late men hem maar dras' gloeienden blik In het volgend oogenblik had hij: het vertrek en het kasteel verlaten, was hij de schaduwrijke acacialaan door gekomen, en Csillag aanroepend, sprong- hij op haren rug en galoppeerde hij, zonder omzien,, op de puszta aan. DERTIENDE HOOFDSTUK. WRAAK, Andras gunde zich geen nadenken, zelfs geen oogen blik, over de laatste vreeselijke oogenblikken, die hij had doorleefd. De zon scheen nog fel, hoewel zij naar het westen neigde, de wonde aan zijn voorhoofd brand de somwijlen, als het pas ingesehroeide merkteeken op den rug des misdadigers, het brandmerk der schande. Hij meed de hoofdwegen en akkers, uit vreeze de ka meraden te zullen ontmoeten, die angstig zijn komst verbeidden om de vervulling- zijner belofte van hem te vernemen. Maar het faalde hem aan moed hun te zeggen hoe hij zijn woor^l niet had kunnen gestand doen, hoe zijn eigen trots, zoomede een paar vergeet- mij-niet oogen hem genoodzaakt hadden het slagveld te verlaten, den vijand den rug toe te keeren voordat de overwinning aan zijne zijde was. Hij zette Csillag aan over de eenzame vlakte, en ter wijl het ros donderend vooruit stoof, deed het de kraaien opvliegen uit hun sluimering en de kleine ha gedissen uit hun avondrust. Kisfalu naderend, be groetten hem welkojnstkreten van alle akkers, maai bij sloeg er geen acht op en bracht Csillag in haar onstuimige vaart niet eerder tot staan, dan nadat het goede dier, met schuim overdekt en buiten adem, zijn stal had gehaald. Met dezelfde zorg als altijd begon Andras zijn trou- w® merrie te verplegen, wischte hij het zweet van haar trillend lichaam, streelde hij haren hals en ooren. Het was of Csillag de bittere gedachten raadde, die haar meesters hart tot berstens toe vervulden, en gevoelde Jat eenig bewijs van sympathie harerzijds hem troos ten zou in zijn verdriet. Zgchtk^n» wreef ze haren met zijn reactionnaire vrienden aJJeen> ^an moeten die heeren maar voor eigen rekening en pP eigen risico hervorming tot stand brengen, maar dall moeten liberalen den weg vrijhouden voor eeu noodzak^v c roep op het volk, zegt de genoemde journalist. Ziet de hervorming er zoo uit, als voorspeldden ^gej vreesd wordt, dan zal Pruisen en Duitschland een be weging beleven, zooals thans in Engeland plaats heeft. In dit opzicht is deze week voor Duitschland van groot belang. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LAND BOUW'VEREENIGING. 'Onder voorzitterschap van Zijne Koninklijke Hoog- lpcdd Prins Hendrik der 'Nederlanden had gisteren ten pa'ieiz» op den Kneuterdijk te Den Haag een algemee- ne vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Lan'.dbouwFereeniging plaats. Doordat de voorzitter Hart* Majestoit moest vertegenwoordigen bij de begra fenis van luitpnant-generaal Thiange, kon Z. K. H. de vergadering .'liet tot het einde toe bijwonen. De Prins opende de -bijeenkomst met een redevoeiing, waarin hij o.a. zeid%' Ik hoop en verti'Offiï» dat deze algemeene vergade ring de rij' zal openen" van een reeks belangrijke bijeen komsten, waar .op ernstige wijze het landbouwtentoon stellingswezen en andere algemeene Nederlandsche landbouwbelangen besproken zullen worden. Moge daaruit op den duox een wijze van samenwerken gebo ren worden, die, mei behoud van het goede, dat schuilt in de provinciale behartiging van landbouwbelangen, ons verschillende technische vraagstukken van een ruimer, het gansche land omvattend standpunt doet bezien. Het aantal aangesloten landbouwvereemgmgen be draagt, op het oogenblik 18, het aantal der personeele leden 179 en het aantal der begunstigers 5. Daardoor heeft de vereeniging thans een eigen inkomen van 8000, terwijl de regeering een post van 7000 als jaarlijksche subsidie op de Staatsbegrooting bracht. Over het «ersÉe in studie genomen punt, het land- bouwtentoonstelliryfswezen is een rapport verschenen, dat straks in behandeling zal komen. Meerdere mededeeU-Ugen over hetzelfde onderwerp zullen mettertijd vexsebijnen, zooals over het hoogst belangrijke vraagstuk van het keuren van vee, enz Ook over de beide andere punten zijn reeds belangrijke gegevens bijeengebracht,; het bestuur nam daarvan kennis, maar meende met het publiceeren nog eenigen tijd te moeten wachten, waardoor de secretaris de ge legenheid heeft deze nog aan te vullen en met ver schillende belanghebbenden te bespreken. Stappen zijn gtxhuan om te komen tot een collectie ve Nederlandsche inzending op de internationale land bouwtentoonstelling te- Buenos-Aires in 1910. Deze tentoonstelling wordt ge-houden bij gelegenheid van de 100-jarige onafhankelijk! ieid van de republiek Argen tinië en biedt een buiten, gewoon gunstige gelegenheid aan om reclame te maker1 voor enkele van onze uit voerartikelen op het gebïec' van dell landbouw, in het bijzonder voor vee, pootaard appelen en'i-aas^. De heer I. G. J. van den Bosch, hoofcn"8Pec^®ur van het Nederlandsch Rundve estamboek zal gentinië gaan met de volgende opdracht. „het ter plaatse instellen van een onderzoek naar den toestand van de veehouderij" en landbouw in Ar gentinië voor zoover dat van belan'g geacht kan wor Er naar den met het oog op artikelen, die door .Nederland naai Argentinië zouden kunnen worden uitgevoerd ©n het uitbrengen van een rapport dienaangaande en het ge ven van een advies aan de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging, of het gewenscht is om aan de verschillende rubrieken van de in 1910 te Buenos-Ai- -s plaatsvindende internationale landbouwtentoon- - deel te nemen, daarbij alsdan tevens nadere stelling guven omtrent de meest gewenschte wij- aanwjjzuigeii ze van deel^min£ ,aak kwam in behandeling Na deze openingstoe.p L> Dit werd het huishoudelijk regleincilv onveranderd goedgekeurd. üver het landbouw- Het rapport van e vervolgens na ampele be- tentoonsbeiiingswezen weid vuv g spreking voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur om in 1913 te t. W.d «dor 'X-SeSdead» dagelij ksch bestuur gemachtigd Uc stappen te doem personeele lot leden van het hoofdbestuur uit de n^ia leden werden gekozen de heeren E. B. LoK 's-Gravenhage; L. Broekema, te Wageningen, en i. W. AL. van Lansehot, te 's-Hertogenbosch, Tot lid van het hoofdbestuur uit de begunstigers werd gekozen de heer A. M. Tromp van Holst, te Amersfoort. Bij het einde der vergadering werd aan het aftre dende voorloopige hoofdbestuur bij monde van den heer H. J. E. van Heek de dank der vergadering ge bracht, waarna de tweede voorzitter, jhr. mr. L. M. 11. Kuys de Beerenbrouck de bijeenkomst sloot. DE JOHANNITER-ORDE. Het Vad. meldt, dat er in deze maand 25 nieuwe le den in de Nederlandsche afdeeling der Johanniter-or de zullen worden opgenomen. ULMEN'uy IN 1 li ij tl? GASVERLICHTING IN VELSEN. Onderhandelingen zijn loopende tusschen Haarlem en Velsen, waarbij de eerste gemeente gas zou gaan leveren aan Velsen, door het gas door buizen te gaan persen naar een gashouder, die in Velsen (dorp) sou worden opgericht. ONTVOERING. Zondagmorgen is in een hotel te Brussel gearres teerd de winkelier W. de J., uit Rotterdam, die einde November 1909 uit het moederhuis van het Leger des Heils aan de Oost-Maashaven te Rotterdam de 17-ja- rige Lena Beck had ontvoerd, welk meisje daar door den voogdijraad was geplaatst. Zijn uitlevering zal worden aangevraagd, terwijl het meisje als minderjarige naar Rotterdam is terugge bracht. VOOR DE VEILIGHEID 1 De gemeenteraadsverkiezing, verleden jaar in Acht- karspelen gehouden, heeft onder sommige stroomin gen der rechterzijde kwaad bloed gezet, wat nog altijd nawerkt. Dit blijkt het best uit het feit, dat het hoofd der Christelijke school te Surhuisterveensterhei- de verlof heeft gekregen om eeu revolver te mogen dragen. vochtigen neus tegen zijn hand, een liefkoozing ver wachtend als erkenning. Haar groote- oogen zagen hem zoo minzaam en toch zoo treurig aan, dat Andras ten laatste zijn overkropt gemoed lucht gaf in een vloed van tranen. Niemand zag hem, niemand zou ooit kunnen getuigen dezen stoeren, krachtigen man eenmaal in diens leven ten prooi te hebben gezien aan aandoeningen die hij niet wist te overmeesteren. Dit eene zwakke oogenblik scheen de bitterheid zijner won de weg te nemen. Met het hoofd steunend tegen den lanken hals van zijn merrie, schreide hij zooals hij placht te doen aan moeders knieën, wanneer de klap pen van den strengen vader het kind te machtig wa ren; hevige snikken doorschokten zijn krachtig lichaam en een zijner handen hield hij tegen het oog van zijn paard, opdat het dier het merkteeken der schande niet zien zou, dat ongewroken zijn voorhoofd brandde. Toen hij een kwartier later het huis binnen ging om zijne moeder te kussen, was er geen spoor meer van tranen zichtbaar in zijn oogen, noch iets van de ontroering, welke een oogenblik dreigde dezen harts tochtelijken inboorling van den Hongaarschen grond te verpletteren. Maar de scherpe blik van Etelka be speurde terstond de moedeloosheid op zijn gelaat, zij schudde treurig het hoofd, want zij begreep dat haar zoon in zijn pogen niet was geslaagd. „Moeder", sprak Andras, een blad papier uit zijn borstzak te voorschijn halend, en het op tafel voor haar uitvouwend, „wil een oogenblik uw spinnewiel f laten rusten en naar mij luisteren. Ik heb uw raad noodig." Etelka voldeed aan zijn verzoek, vouwde haar han den samen en was geheel gehoor. De stralen der nu ondergaande zon schenen door de vensterruiten en wierpen een lichtkrans om de oude boerenvrouw. Zij was er eenmaal aan gewend altijd geraadpleegd te worden door haren zoon in al diens ondernemen, en hoewel zij steeds haar goedkeuring hechtte aan het- geen hij verricht had, was hij niet tevreden dan nadat hij dit van haar had vernomen. f „Gij herinnert u, moeder, de drie doeumeuten die EMERITAAT. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland den heer J. C. Benit, predikant bij de Ned. - te Purmerend, op diens verzoek, eer- heeft aai. Herv. gemeente- vol emeritaat verleenu 4 met ingang van 1 Maart a.s. neu, aan- ik van den heer van Bideshüt in handen ~-«ea- gaande het geld dat ik hem heb geleend en de ovm gekomen rente. „Ja, mijn jongen, dat alles herinner ik me." „Ik wensch u den inhoud nog eens voor te lezen, en verzoek u nauwkeurig na te gaan of er iets niet in den haak is of wel deloyaal in de transactie." „Ik weet met beter of alles was in orde, Andras, de rente heel laag, al te laag, naar mij voorkwam „Juist, moeder, dat is van gewicht", zei Andras ernstig, „het is voor mij een zaak van leven en dood Ue moet luisteren naar ieder woord, alsof ge tevoren er niets van wist." „Ik luister, Andras." „Een dezer papieren is nu vijf jaar oud, moeder, het dagteekent van April 1855. Het luidt: „Ik ben u schuldig 300.000 florijnen in goud; hiervoor betaal ik, totdat het geheele bedrag heb aangezuiverd, aan rente jaarlijks: honderd stuks vee, waarvan tien stieren en negentig vaarzen, zoomede vijfduizend schepels graan. Als ik een of ander jaar in gebreke blijf de rente te betalen en aan uwe vordering van restitutie van het kapitaal met kan voldoen, dan zullen geheel aan u in eigendom overgaan de pachthoeve van Kisfalu, al de akkers, wijngaarden* en opstal van de Nadasdypuszta tot de stad Béla en van den oever der Tarna tot den tegenover gelegen heerweg, waardoor gij geen verdere aanspraak zult hebben op de mij geleende 300.000 flo rijnen. Dit is geteekend Gyuri Bideshüt, met on- deraan Kosenstein s liandteekening als getuige. Hier is het zegel, door de reggering geëischt, en dat ik heb voldaan." Andras pauzeerde en zag angstig naar zijne moeder. „Ik herinner me", zei ze, „dat ge je aantal koeien wenschtet te vermeerderen; het is billijk, mijn zoon, en heel rechtvaardig; voor iedere koe die ge tegen geld aan Rosenstein verkocht, ontvingt ge 150 a 200 florijnen. Het is niet alleen billijk, mijn zoon, het is zelfs edelmoedig." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1