STADSNIEUWS. BUITENLAND. Steatslotery. Trekking ven heden. 5de Klasse, 2«te Lijst. No. 20873 f 1500. No. 1042 f 1000. Nog. 11387, 12325, 14252 en 17630 elk f 400. Nes. 5324, 10863 en 19257 elk f 200. No*. 792, 1655, 1809, 2392, 2816, 5696, 8238, 9518, 10256, 11001 en 18275 elk f 100. BURGERLIJKE STAND. Alkmaar. GEBOREN. VERDUISTERING. Tegen den heer Nnotaris te Aalsmeer, is gisteren te Haarlem een instructie geopend, omdat hij verdacht wordt van verduistering. UIT SPIJKERBOOR. Zaterdag j.l. werd W. van A. van Oost-Graftdijk met den melkwagen van uit de Starnmeer met de pont te Spijkerboor over het Noord-Holl. kanaal ge zet. Halverwege gekomen schrok het jonge paard en sprong met wagen en al in het diepe kanaal. Al zwem mende trachtte het paard met den wagen achter zich, den overkant te bereiken. Eindelijk geraakte het dier uitgeput, zoodat men het tuig moest stuk snijden, of het paard laten verdrinken. Tot het eerste werd be sloten. Met behulp van eenige aanwezige toeschou wers, waren paard en rijtuig toen spoedig weer op het droge. UIT HOORN. Gisterenavond hield de ziekenbus „Volksbelang" haar algemeene vergadering. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de vereeniging telt 506 leden en 397 kinderen van leden. De ontvangsten bedroegen 3155.575, de uitgaven 3095.315. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J Hakhof, J. A. vair Schoten en J. Wiggers en tot leden der Commissie van Toezicht de heeren Wiggers Sr., Kuin en J. over de Linden. Besloten werd 30 April het 20-jarig bestaan feeste lijk te herdenken en vervolgens zich aan te sluiten bij den Bond voor Staatspensionneering. Gisterennacht werden de bewoners aan het Mun- nikenveld opgeschrikt door luid geschreeuw. Later bleek dat zekere A. in beschonken toestand te water was geraakt. Met veel moeite is hij gered. UIT HOOGWOUD. Alhier, aan de zoogenaamde Gouw, is levenloos uit het water opgehaald de vrouw van den landbouwer K. Men brengt dit ongeluk in verband met de omstan digheid, dat de zielsvermogens der overledene in den laatsten tijd niet normaal waren. Half Januari is de nieuwe weg tusschen Ben- ningbroek en de Wijzend (1200 M.) zoowat gereed ge komen, dat is ongeveer in een half jaar, den tijd waar in in 1887 de baan van den spoorweg HoornMedem- blik werd afgewerkt. UIT AKERSLOOT. Nadat in de afgeloopen week de heer Van Lith, van Uitgeest, in een goed bezochte vergadering in het lokaal van den heer Dekker het belang van aanslui ting bij de „Landbouw-Onderlinge" had bepleit, zou gisteravond in hetzelfde lokaal op initiatief van de eerste Nationale Verzekeringsmaatschappij het Roode Kruis een lezing worden gehouden. De belangstel ling was echter bijster gering. Aanwezig toch waren 1 predikant, 1 onderwijzer, 1 veldwachter, 2 verslagge vers, 3 landbouwers, terwijl als sprekers waren ver schenen 1 hoofdinspecteur en 1 inspecteur van het „Roode Kruis." De lezing ging niet door, maar de hoofdinspecteur vertelde wat over het verschil tus schen aansluiting bij de Landbouw-Onderlinge of het Roode Kruis. EVANGELISCHE UNIE. Gisteravond werd door de Vereeniging van Vrijzin nige Hervormden een propaganda-avond gehouden, waarin ds. K. Nobel van Kédichem optrad met het on derwerp: „De strijd om recht in de Nederlandsch Hervormde kerk." Nadat de heer F. J. Aukes de aanwezigen welkom had geheeten en medegedeeld had, dat dr. Blokhuis door ongesteldheid verhinderd was de vergadering te leiden, begon de heer Nobel zijn rede, zeggende, dat 't hem een aangename taak was te spreken over een zaak van zoo groot belang. Iemand die belangstelt in zijn vaderland, moet belangstellen in de geestelijke stroomingen in dat vaderland, maar al te vaak wor den de belangen in de geestelijke dingen op den ach tergrond gedrongen. Tot de Ned. Herv. kerk behooren 52 van het Ne- derlandsche volk. Ieder Alkmaarder moet dus belang stellen in wat er gebeurt in die groote helft van ons volk, die tot die kerk behoort. Allereerst behandelde spreker het bestuur der Ned. Herv. kerk. Alle voorstellen de kerk betreffende, moeten in de classicale vergaderingen be sproken worden; zij, die daar vergaderen mogen even wel niet stemmen. Alles wat besproken is, krijgt de Synode, die daarmee handelt naar haar inzicht. .Voor de Vrijzinnigen is het maar gelukkig, voegt spr. er aan toe, dat er in de classicale vergaderingen niet ge stemd mag worden, want dan zag het er leelijk voor de vrijzinnigen uit. In 31 van de 44 classicale vergaderingen hebben de Vrijzinnigen niets in te brengen. In 6 classissen n. 1. zouden de vrijzinnigen 0 stemmen hebben, in 9 minder dan 1/10 deel, in 5 minder dan 1/6, in 7 minder dan 1/3, in 4 minder dan 2/5. Die andere 13 classissen behooren evenwel ook nog niet zoo goed als wel te wenschen ware, tot de Vrij zinnigen. Twee classissen behooren eigenlijk maar écht tot de Vrijzinnigen, dat zijn Alkmaar en Hoorn. Vervolgens bracht spr. de aandacht op de ringen. 45 zijn er, waarin geen één, 21, waarin één, 22, waarin twee, 21. waarin minder dan de helft, 28 met meer dan de helft, moderne predikanten. Slechts in één ring zijn alle predikanten modern, n.l. in de classis Hoorn. Spr. noemde 't een droevige zaak, dat er streken zijn, waar nooit een modern predikant kan spreken en lichtte dit toe aan de hand van een kaart van Neder land, waarop spr. alle plaatsen, waar een Ned. Her vormde kerk is, heeft aangebracht. De orthodoxe heeft spr. met zwart, de vrijzinnigen met rood aange duid. Uit het feit dat het zwart overheerschend is, bleek ten duidelijkste, hoe 't met de zaak staat. We gaan steeds achteruit, zegt spr. De ongunstig ste toestand, dien we binnen afzienbaren tijd kunnen krijgen, is dat wij slechts 1/5 der plaatsen kunnen be houden. 257 studenten in de theologie zijn er thans. Nog valt niet uit te maken, hoeveel vrijzinnigen daar onder zijn. Over 5 jaar zullen die gemiddeld klaar zijn. Spr. deed daarna een beroep op de ouders om hun zonen voor vrijzinnig predikant te laten opleiden. De school van ds. Van Dijk te Doetinchem, waar de orthodoxen opgeleid worden, is een goede dominees- fabriek, merkte spreker op. Aan die school ook is 't te wijten, dat we 12 classissen verloren hebben. Spr. stelde vervolgens in 't licht, dat men zich vooral bij elkaar moet aansluiten, 't meest komt dit uit in steden als Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, enz., waar volgens de orthodoxen de vrijzin nigen niet bij de kerk behooren, alleen wèl, als zij be lasting moeten betalen. In vele steden hebben de vrijzinnigen getracht één vrijzinnigen predikant te krijgen, maar overal werd 't geweigerd. In sommige plaatsen evenwel stichtten de vrijzinni gen zelf een kerk. Spr. is den vrijzinnigen met hart en ziel toegedaan, maar zij moeten werkelijk godsdienstig zijn, niet al leen de orthodoxie den nek willen breken. Naast dan mammon ia er tegenwoordig voor velen nog een afgod: het stembiljet. Zeker is dit van ge wicht, maar het regeert niet de wereld. Bij de stem ming zijn er altijd hulptroepen, die na dien dag weer onverschillig worden. Van dergelijke hulp zijn wp niet gediend, zegt spr. In de orthodoxie valt het te prijzen, dat zij altijd op hun post zijn, b. v. in Lnkkm- zen, waar eerst een vrijzinnige predikant was. Lerst nadat deze vervangen was door een orthodoxen predi kant, begon er leven in de vrijzinnigen te komen. Als de vrijzinnigen hier in Alkmaar eens het roer in handen kregen, zou 't kunnen voorkomen, dat zij eens wraak namen op de orthodoxen en zeggen: „Nu wij alleen de plaatsen." Dan zou spr. evenwel de Alk- maarders willen uitmantelen. In Noord-Holland zijn in de laatste 30 jaren 20 plaatsen verspeeld, 't Wordt tijd, zegt spr., wat leven te brengen in den kring en een krachtige stroonnng te brengen voor de vrijzinnige beginselen. Na de pauze vertelde spr. op de hem eigen humoris tische wijze, wat een modern predikant in een ortho doxe streek kan ondervinden. Tallooze voorbeelden haalde hij aan, van 't geen hijzelf, die_ midden in een orthodoxe streek een plaats van 500 zielen leeft, heeft ondervonden, daarbij op den voorgrond stellende, dat hij altijd opgemerkt heeft,dat de orthodoxen de vrij zinnigen steeds van den zwartsten kant afschilderen. Spr. bracht daarna nogmaals den vrijz. onder 't oog, dat de vrijzinnigen de zaak moeten.^ steunen, en toch vooral niet onverschillig moeten zijn. In zijn kleine plaats weten de vrijzinnigen mee te praten yan den strijd en kunnen zij getuigen, dat: Eendracht macht maakt. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd geen gebruik gemaakt, waarop de heer Aukes spreker dankte voor zijn onderhoudende rede, er evenwel op wijzende, dat volgens zijn meening spr, de waarde van het stembiljet te veel op den achtergrond beeft ge schoven. Spr, spoort vervolgens de aanwezigen, die zich nog niet bij de „Evangelische Unie" aangesloten hebben en toch voor de yrijzinnige beginselen voelen aan zich nog aan te sluiten, Ds. Nobel, nog even 't woord yerkrijgende, stelde nogmaals in 't licht, dat niet zij moeten stemmen, die altijd onverschillig zijn behalve op dien éénen dag, maar zij, die werkelijk voor de vrijzinnige beginselen voelen en niet lauw zijn. DE ALKMAARSCHE VEEVERZEKERINGS- VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging vergaderde gisteren morgen in café' „Central". De heer D. J. Govers, voorzitter, betreurde bij de opening de geringe opkomst, die niet toonde van vol doende belangstelling. Hij heette de aanwezigen wel kom en hoopte dat de secretaris-penningmeester, die door ongesteldheid afwezig was, spoedig zal zijn her steld. Hij dankte den waarnemenden secretaris, den heer Halff, voor zijne bereidwilligheid om de functi- ën zoolang te willen waarnemen. Hopende dat de be raadslagingen mogen zijn in het belang der vereeni ging, verklaarde hij de vergadering voor geopend. De notulen werden daarna onder dankzegging goed gekeurd. De heer Groot vroeg of het niet aan te bevelen zou zijn het reeds zoo dikwijls gewijzigde reglement op nieuw te laten drukken. De voorzitter zeide dit toe, na de wijzigingen die er zeer waarschijnlijk op deze vergadering weer in aan gebracht zullen worden. De heer Groot vroeg of de leden zullen hooren van de quaestie van den heer Wonder. De voorzitter zeide dat het bestuur de zaak heeft onderzocht en geen reden tot vervolging heeft gevon den, verder werd de bespreking over dit punt tot de rondvraag aangehouden. Aan het jaarverslag ontleenen we: dat het ledental is vermeerderd met 4 en thans bedraagt 145, Aan premie werd ontvangen 571 koeien van leden 713.75, 182 koeien van niet leden 318.50, 7 koeien voor halve premie 4375, 435 kalveren van leden 65.25, 184 kal veren van niet leden 46, te zamen 1147.875. De ontvangsten bedragen te zamen 2769.385, daar tegenover staat eene totale uitgaaf van 1290.56, zoo dat het nieuwe jaar begint met een saldo in kas van 1478.825. In 1909 werd een winst gemaakt van 332.035, 3 koeien en een vet kalf werden geheel afgekeurd, bene vens verschillende gedeelten. Aan boete werd van twee personen ontvangen 125. De heer H. Kramer deelde namens de door het be stuur benoemde commissie mede, dat de door haar na- geziene rekening in alle opzichten in orde is bevon den en adviseerde daarom tot goedkeuring. De voorzitter deelde mede, dat de heer Brak niet was ingegaan op het besluit van de vorige vergade ring, waarin hem eene boete van 25 was opgelegd, maar gemeend heeft 100 te moeten betalen. Op de quitantie was van deze omstandigheid mel ding gemaakt en den heer Brak wordt daarvoor ook dank gezegd. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Govers, D. Luiting en J. Wonder, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De heeren verklaarden hunne her benoeming aan te nemen. Zij werden daarna door den voorzitter gefeliciteerd, die hoopte hen nog vele jaren in het belang van het Fonds werkzaam te mogen zien. Door het bestuur werd voorgesteld de verzekerings premie te bepalen op 1.25 voor leden en 1.75 voor niet-leden. Zonder eenige bespreking werd dit door de vergadering goedgevonden. De wijziging van art. 20 van het reglement werd aan de orde gesteld. De praktijk heeft geleerd dat de daarin voorgeschre ven bepaling om in de eerste helft van Januari eene algemeene vergadering te houden, moeielijk kon wor den nagekomen. ITet bestuur stelde voor om voor te schrijven dat die vergadering in Januari zou worden gehouden en dat de oproepingen niet 8 maar 3 dagen tevoren moeten worden verzonden. Deze reglements wijzigingen werden zonder bespreking aangenomen. Het bestuur ste.lde daarna voor art. 19 te doen wij zigen in dien vorm, dat de leden der commissie belast met het nazien der rekening, niet door het bestuur, maar door de algemeene vergadering zullen worden be noemd, uit een voordracht van 6 personen door het be stuur in te dienen. De heer Groot meende dat deze stem beter had kun nen uitgaan van de algemeene vergadering, daar het nu schijnt dat de algemeene vergadering het aan het bestuur geschonken vertrouwen intrekt. Na eenige algemeene besprekingen werd met 7 tegen 6 stemmen besloten het voorstel van het bestuur niet aan te ne men, daar s/4 der uitgebrachte stemmen voor het voor stel had moeten stemmen. Het entréegeld van nieuwe leden werd op voorstel van het bestuur, in verband met het kassaldo 1470, en het aantal leden 145, bepaald op 10. De voorzitter bracht daarna de kalveren-quaestie ter sprake en bracht daarbij in herinnering de moeie- lijke controle op deze verzekering, vandaar dat het be stuur in overweging heeft genomen de verzekering der kalveren geheel te laten vervallen of in het reglement ruimere bepalingen daaromtrent op te nemen. De heer K. Govers zou vóór roijeering der kalveren- verzekering zijn. De heer Groot vroeg of de koeien- en kalveren-ver zekering met elkander verband houden. De voorzitter bevestigde dit en wees op de bezwa ren aan de goede splitsing verbonden, ook dat het voor personen, die koeien en kalveren aanvoeren, bezwarend is hun vee nu bij twee fondsen te moeten verzekeren. De heer Hoogland vroeg of de vereeniging niet in moeielijkheden zou komen door het bedanken van le den, door een besluit der vergadering, waarbij zij als 't ware onrechtvaardig van hun lidmaatschap worden ontslagen. De voorzitter was van meening dat de iuleggelden dan moesten worden teruggegeven. De heer Hoogland zeide daarop: „was er verlies ge weest, dan hadden zij daarin moeten bijdragen, nu er winst is, hebben zij ook recht op hun aandeel in de winst." De voorzitter meende het zoo te kunnen maken dat de verzekering niet verplichtend wordt gesteld. De heer v. Reenen vroeg of dit punt op de agenda staat, zoo niet, dan zou hij willen voorstellen de ver dere bespreking tot de volgende vergadering aan te houden. De voorzitter vond dit goed, maar vroeg dan meer vrijheid van handelen, daar eene voldoende controle ondoenlijk is. De heer Smit stelde voor spoedig een algemeene bui tengewone vergadering te beleggen om dit punt nader te bespreken. De heer Peeck steunde dit voorstel en zou nu reeds een omschrijving van het convocatiebiljet willen for- muleeren. Na eenige besprekingen werd besloten conform het voorstel van den heer Smit. De heer Hoogland gaf de verzekering dat er heden iemand 7 kalyeren aanvoerde doch er slechts één ver zekerde en gaf als zijne meening te kennen dat de fraude haar oorzaak vindt in de omstandigheid dat vroeger de kalveren werden geweerd, wanneer zij voor verder vervoer bestemd waren, omdat de z. g. kooplui- kalveren toen niet in het fonds konden worden opge nomen. De heer "jVonder vroeg inlichtingen omtrent de in den aanvang der vergadering door den heer Groot ge uite woorden omtrent de verzekering van door hem verhandelde kalveren. Na daarover gevoerde discussie werd een reeds te voren genomen besluit van de vergadering gelezen, welk besluit de vergadering handhaafde. Bij de rondvraag vroeg de heer Smit of ter bevorde ring van eene betere opkomst het boetestelsel niet kan worden ingevoerd, De voorzitter wees op de daaraan verbonden moei lijkheid en dankt voor het blanco in het bestuur ge stelde vertrouwen. De yoprzitter deelde mede dat wegens ziekte van den keurmeester Hoebe gevraagd was bij B. en Weth. of de koeien, bestemd voor het slachthuis, daar niet zouden kunnen worden gekeurd, en voegde daaraan toe dat er alle reden was aan te nemen dat dit verzoek zou worden ingewilligd. De verzekering kon dan ook daar plaats hebben, mits de premie daar direct betaald wordt. In de keuring der koeien op de markt aangevoerd, komt voorloopig nog geene verandering. De voorzitter sloot daarna onder de gebruikelijke plichtplegingen de vergadering. CAGLIGSTRO THEATER. Het publiek wil bedrogen worden door een goo chelaar tenminste. Het weet dat al de vertoonde ge heimzinnigheden en raadselachtigheden slechts op buitengewone vingervlugheid en onnoozele trucjes be-' rusten. Maar het ziet graag naar de kunststukken, die het njet begrijpt en die het tracht te doorgronden, waarbij het dan teyens staaltjes van eigen vernuft en inzicht kan jjeven wat op zich zelf voor velen reeds een vermaak is. Een goochelaar, die zijn yak verstaat, kan dan ook rekenen op dankbare toeschouwers. Nu, chevalier van Kinsbergen verstaat zijn vak. Hij goo chelt altijd maar weer met zakdoeken en dobbelsteenen en duiven en ringen en pannekoeken en waterschalen en al is hef niet nieuw, het blijft toch altijd aardig. Bovendien hij is pok handig met den mond, weet leuk een grapje te lanceeren. Eindelijk heeft hij door zeer fraaie tooneelaankleeding zorggedragen dat zijn voorstelling ook in dit opzicht niets te wenschen over laat vooral bij het bruidskabinet, en Czita, het sprookje uit J001 nacht, groote „verwandelingsscène" gelijk het program zeide in niet onberispelijk Duitsch of Nederlandsch was, veel werk van costumes en de cors gemaakt, Het publiek heeft zich dan ook uitstekend geamu seerd en door uitroepen van verbazing en applaus zijn dank betoond. De zaal was bijna geheel bezet, dank zij ongetwijfeld het feit dat een bon van de Nieuwe Courant recht gaf op 4 zitplaatsen tegen verminderden prijs. AKROND1SSEMENTS-KECHTBANK te ALKMAAR. Uitspraken van heden. Albertus da W., btsndert Johannes ds W., Tennia G't Zand, diefstal, ds la ea 2a isdar 7 dagen gev., de 3a yrggesprokan. Dirk B., Westerblokker, moikvervaluchiug, 3 weken gevangenisstraf. Pieter M,, Zwasgdjjk, melkvervaitekicg, 2 weken gevangenisstraf, Adrian»® Helder, feeling, 1 maaud gov. Jan de B Urk, weiere^ annigheid en bekediging, 14 dagen ge*. Hendrik Jacobus E„ Oegatgeeat, onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde, 2 maar,den hecht. Witless 3., Alkmaar, foeleediging, f 7 boste of 7 dagen hecht. Johannes D., Alkmaar, overtreding politie-verords- ning, Oude Niedorpontslagen van recfetsvervolgirg. HISTORISCH GENOOTSCHAP. Met 1910 zijn os. tot leden van het Historisch Ga- nootschap te Utrecht benoemd en hebb«n die benoa- micg aangenomen ds. P. J. Glass te Alkmaar en dr. J. Lindeboom te Oudarp, WÈL BESTEDE EIEREN. Het bestuur van „Ave»" seho.uk ook dit jaar aan de veresniging van Gezinsverpleging de eieren die op d« laatst gehouden pluimree-teatoonsteliiug werden verzameld. Verdeeld onder de behoeftige zieken, waren zij, dat behoeftniette worden gezegd, daar zeer welkom. VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT. Op de den 13den gehouden ledenvergadering der sfdaeling Alkmaar ward door den lstan secretaris als sfgevasrdigde verslag uitgebracht van de te Zwolle gehouden jaarvergadering. Daaruit bleek, dat ds ver eeniging in het afgeloopen jaar met ruim 2000 leden en 33 sfdadingen is toegenomen, zoadat zij nu ruim 7500 leden en 81 afdselingeu telt. Het Maandblad der Vereeniging h»ert thans een oplage van 8000 ex emplaren tegen 5800 het vorige jaar. Verder deelde ds afgavaardigde mede, dat ds door het hoofdbestuur benoemde commissie, bestaande uit de dames Mevr. Rutgers—HoitsemaJnkvr. Anna v. Hegendorp, Mej. Anna Polak, Mevr. B&kker—Nord en M?j. v. Ltnschot Hubrecht, een geschrift samenstelde, waarin de wetten zpn aangeduid en omschrevenwaarbij de vrouw wordt achtergesteld bjj den man. Dit geschiedde vol gens een ep het Londecschs Congros van den Wereld bond v. Vrouwenkiesrecht genomen besluit, waarbij, op voorstel van Lady Madaren alle aangesloten lam delijke verenigingen dit jaar een dergelgk geschrift aan hunne vorsehil'ende regieringen rullen aanbieden. Op een gisteravond gehouden algemeene vergaderirg der aféeeliEg Alkmaar wer«hn behalve ie 5 herkozen bf&tuurileden tot bestuurslid gekozen de dames Mevr. Mtysr—Besnstra en Mej. A, O. B cel mans ter Spill. Beide dames hebben de benoeming aangenomen. DE STEM DES VOLKS Bovengenoemde zangvereniging, waarvan de heer A. O. Previiy directeur is, zal Zsndag a.s. in ae groote zaal der Harmonie een openbare uitvoering geven. Het programma bevat niet minder dan achttien nummers. Hst begint met het Vaandellied en het eindigt met het Bondslied, muziek van Otto W. de Nobel en woor den van H J Hegenraat. Voorts levert het liedjes van Brandt Buy®, O&th van Rennen, Loots e.a. Dat de zsng?er»eniaing ziek ds medewerking heeft verze kerd van het o< k hier welbekende Zaandamsche kwartet- Prins, zsl door de belangstellenden zeker met grcot genoegen worden vernomen. AGENDA. DINSDAG: Danscursus Gebr. Crefeld, „Diligentia," avonds 8 uur. Typografen Studieclub, 81/, uur, 't Wapen van Munster. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Toonkunst, repetitie, 8 uur, bovenzaal Unie. Kegelclub „Koekoek", half negen café „Suisse". Chr. Zangver. „God is mijn Lied," 8 uur, Chr. School Arb. Dam- en Schaakclub, 8 uur, café „Voorwaarts." Gymuastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 2de afd. 61/471/4, in het „Gulden Vlies," jongens, 1ste af deeling van 71/2—81/a uur. Heeren van 83/4—-93/4 uur in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Geheel-Onthouders Zangvereeniging, repetitie, café „Graanhandel," 8 uur, Muziekvereeniging „Ons Genoegen", Diligentia, Kegelclub „Zou er kalis zijn," Diligentia. „Orpheus," rep., 8 uur, „Central." WOENSDAG: Alkmaarsch Strijk-orkest (dir. J. H. Oushoorn) repetitie, 8 uur, Unie. Gem. Koor, „Zanglust," 71/2 uur. Gymn.-ver. „De Halter", ledenafd. 89 uur, adspir.- afd. 910 uur, 't Gulden Vlies. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningsavond, 8x/4 uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, 3de afdeeling van 53/46s/4 uur. Jongens, afd- van 7~—8 uur. in het „Gulden Vlies, Koor straat. Studio Teekengen. bijeenkomst, 7 uur, bij Nuyens, Magdalenenstraat. Vereenigde Zangera, rep., 8 uur, Diligentia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur, Di ligentia. „Excelsior", slotrepetitie, 81/, uur, Diligentia. DONDERDAG: Danscursus-Groen, 8 uur, „Harmonie." VRIJDAG: „Orpheus," geen repetitie. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/, uur. Geheel-Onthouders tooneelvereeniging, 8 uur, Dili gentia. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 31/241/, uur. Meisjes 1ste afd. van 67 uur, in het „Gulden Vliep, Kooratrast. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid,- Dames van 71/481/4 uur. Heeren van 8595 uur iD het „Gulden Vlies," Koorstraat. ZATERDAG: Mannenkoor „Excelsior", repetitie Zaterdag 81/4 uur Diligentia. Gymn.-ver, „De Halter," asp.-afd. 89 uur, leden- fa,d 9jLO uur, 't Gulden Vlieg, OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. WOENSDAG: Sevcik-Kwartet, 71/2 uur, Harmonie. DONDERDAG: Mannenzangvereeniging „Excelsior" en Zangschool „Zanglust," uitvoering 8 uur, Diligentia. 16 Jan. Geertje, d. van Rselof Kater en Jelletje van de Graaf, OVERLEDEN. 18 Jan. Teunis Sshermer, 68 j. Elisabeth Maria Carolina Schink-1, 1 j. Tn Engeland was het gisteren voor de verkie zingen een belangrijke dag: in 93 kiesdistricten moes ten 104 afgevaardigden gekozen worden. Gisteravond een uur was het resultaat van de tot dusverre bekende uitslagen: 92 unionisten, 77 libe ralen, 16 arbeiders-candidaten, -13 nationalen gekozen, de liberalen winnen 7, de unionisten 37 zetels, de ar beiderspartij wint 1. Over het geheel schijnt bet stem- men-aantal van de liberalen wel bard achteruitgegaan te zijn, bijv. minister Burns werd slechts herkozen met 645 stemmen meer. Overigens zullen wij ons maar niet in beschouwin gen begeven over het vermoedelijk eindresultaat en ook maar geen pers-oordeelen geven, daar deze zoo ver mogelijk uiteen loopen. Ter aanvulling van hetgeen aan het hoofd van dit nummer is geschreven, laten we liever nog een paar aardige bijzonderheden volgen. Toen minister Lloyd George, dien men in Grimsby voor verrader en Boerenvriend had uitgescholden en die slechts met moeite aan de woede der volksmenigte kon ontkomen, 's avonds in Louth sprak, klonk plotse ling een stem van uit de hoogte: „Wij eischen kies recht voor vrouwen." Kiesrechtvrouwen waren op het dak geklommen en hadden gaten daarin geboord. Zij herhaalden dezen kreet voortdurend en wierpen met confetti en kiezelsteentjes naar den minister, zoodat ze tenslotte met geweld van het dak gehaald moesten worden. Dat er in Engeland, ondanks het politieke verschil onder de candidaten een goede verstandhouding be staat bleek te Manchester, waar bij het bekend wor den van den uitslag de liberale candidaat zich toeval lig met de vrouw van zijn tegenstander in dezelfde zaal bevond. Hij ging naar haar toe en zeide zeer be leefd: „Ik zal steeds verheugd er over zijn, dat ik zulk een tegenstander heb gehad," waarop de dame hem de beide handen toestak en verklaarde: „Ik ben zeer blij, dat ik U het eerst met Uwe mooie overwinning geluk- wenscben kan."

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2