STADSNIEUWS. Gevonden Voorwerpen. BUITENLAND. QËMENOD nieuws. UIT GRAFT. Vanwege de afd. Graft van den Bond voor Staat3- pensionneering is deze week aldaar een propaganda- vergadering gehouden. Door de Rederijkerskamer „Nieuwentijt" te Graft met medewerking van enkele leden van den Bond werd opgevoerd: „Genadebrood." De zaal was goed bezet. De opvoering voldeed zeer goed. Er was blijkbaar veel zorg aan besteed, om den inhoud van het stuk tot zijn recht te doen komen. UIT BERGEN. Bij de gisteren gehouden raadsvergadering was de heer Maschmeijer met kennisgeving afwezig. In zijn openingswoord uitte de voorzitter de beste wensehen voor den bloei der Gemeente en hare inge zetenen en hoopte dat de beraadslagingen steeds mo gen blijven zooals ze geweest zijn, daarbij in 't belang der Gemeente worden gevoerd. Medegedeeld werd dat de eenjarige verhuring van het grasgewas der wegen en laantjes heeft opgebracht 1 345.25, en de vierjarige 522.25. Voor kennisgeving aangenomen. Voor een bedrag van 176.45 was onderhands ver huurd, hetgeen door Ged. Staten werd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat goedgekeurd waren de be grooting rekening resp. dienst 19101908 de raadsbesluiten in zake den verkoop van grond en het geven van erfpacht van grond. Voor kennisgeving aangenomen. Mej. Hoogvorst, verloskundige, verzocht wegens langzaam herstel van haar ziekte haar verlof tot 1 April te verlengen. Zonder discussie werd dit verzoek ingewilligd. Mej. Posthumus, de tijdelijke verloskundige, vroeg meerdere vergoeding, daar zij niet meer bij mej. Hoogvorst wil inwonen. Goedgevonden werd mej. Posthumus andermaal te benoemen tot 1 April tegen een vergoeding van 45 per maand. De heer Brouwer, hulptelefoon-houder, verzoekt, wanneer de raad mocht besluiten in het nieuwe post kantoor ook het telefoonkantoor te vestigen, hem daarvan spoedig kennis te geven en het eventueel ont slag dan te doen ingaan op 1 Mei 1910, terwijl hij te vens vergoeding vroeg voor de kosten van verbouwing een paar jaar geleden door hem gedaan ter verbete ring van het kantoor. De voorzitter deed de wenschelijkheid uitkomen van de vereeniging van post- en telefoonkantoor in een gebouw en zeide dat na de verbouwing door Brou wer, diens jaarwedde is verhoogd van 100 tot 300. Daar er nog te weinig telegrammen worden behan deld, zal voorloopig het postkantoor nog geen tele graafkantoor worden en zal voor de bediening van het telefoonkantoor nog wel door de gemeente worden ge zorgd. De spreker stelde namens B. en W. voor den heer Brouwer mede te deelen dat zeer zeker zijn ontslag met 1 Mei a.s. is te verwachten en dat zijne vergoe ding zal afhangen van de kosten van den telefoon in het nieuwe gebouw. Na eenige besprekingen vereenigde de Raad zich met dit voorstel. Burgemeester en Wethouders stelden voor het huis je met den grond naast het postkantoor, behoorende aan het' R. K. Armbestuur zoo mogelijk te koopen. Dit Armbestuur maakte daartegen bezwaar op grond van de stijging van de grondwaarde en vooral ook met het oog dat er nog 3 oude vrouwtjes in het armhuis wonen, die dan nog ergens anders onder dak zouden moeten worden gebracht. De heer Leijen meende dat geruild zou kunnen wor den met grond aan de Kleverlaan, aan de Gemeente behoorende. De voorzitter had bij den heer Pastoor zooveel moge- ljik de bezwaren weerlegd. De heer Yeenhuizen was het met het voorstel eens, terwijl de heer Baltus meende dat ruiling het meest te verkiezen was. De heer Veenhuizen stelde voor het verder onder zoek aan burgemeester en wethouders op te dragen, waarmee de raad zich vereenigde. De voorzitter gaf inlichtingen omtrent de onbe woonbaarverklaring van enkele woningen en omtrent de wijze waarop de Gemeente met behulp van 's Rijks geld andere1* woningen kan bouwen. De heer Baltus erkende de noodzakelijkheid van woning-bouw. De heer Yeenhuizen vond dat andere toestanden in deze Gemeente veel meer de aandacht der Gezond heidscommissie moesten vragen dan enkele woningen. De voorzitter deelde mede dat de wethouder en hij naar Raamsdonk waren geweest om de electrische in stallatie te bezichtigen, van welke reis hij een beschrij ving gaf. Er branden daar 154 lampen van 32 kaarsen. De in stallatie was in den tijd van 3 maanden opgericht door een Naamlooze Vennootschap. De burgemeester dier Gemeente verklaarde dat hij de exploitatie van gemeentewege zou verkiezen boven particuliere exploitatie. Bij het daargevolgde systeem wisselstroom, dus geen accumulatoren, moet de machine dag en nacht draaien, wat veel arbeidsloon kost. Do Directeur zeide dat er 70.000 kapitaal noodig was geweest en dat het eerste jaar 12000 bruto aan stroom was geleverd. De straatverlichting kostte 12.50 per lantaarn. De exploitatie zorgt voor lampen en voor automatische ontsteking. Particulieren, die zich voor één lamp kunnen abon- neeren, betalen daarvoor 12 per jaar. Voor de nijverheid is de kracht van l1/s P. K. te verkrijgen voor 5 ets. per uur, doch dan alleen op be paalde uren, overdag. liet licht van 32 kaarsen zou ongeveer 2/3 ets. per uur kosten. De voorzitter deelde verder mede dat van 160 inge zetenen een verzoekschrift was ingekomen om geen electrische maar gasverlichting aan te brengen. De moeilijkheid van de oplossing van dit verlich- tingsvraagstuk werd door den Raad gevoeld, gelijk bijv. bleek uit het in overweging nemen van een voor stel om pogingen aan te wenden om technici op gas en electriciteitsgebied hier lezingen te laten houden. De heer Veenhuizen was voor uitstel, de zaak op de lange baan schuiven. Hij vond electriciteit te duur, hij zou voor gasverlichting zijn. De gemeente moet met het oog op de financiën niet te veel hooi op den vork laden. Algemeen was men van gevoelen dat de exploitatie in elk geval van gemeentewege moest geschieden. De verdere behandeling van deze zaak werd aange houden. De heer Veenhuizen wilde B. en W. zien opgedra gen een onderzoek in te stellen naar hetgeen de ver lofhouder mag verkoopen, daar hij overtuigd is dat er clandestiene verkoop in deze Gemeente plaats heeft. Dit onderzoek werd toegezegd. Verder vestigde de heer Veenhuizen de aandacht up den slechten toestand van den Doodweg. De heer Baltus wees op den slechten weg bij de los plaats bij den heer Leijen. Bespreking in het college van-burgemeester en wet houders werd toegezegd. Verder werd door den heer Baltus de aandacht ge vestigd op de vuilen toestand van de abri. De voorzitter zeide een onderzoek toe. De vergadering werd daarna gesloten. UIT HEILOO. Gisterenavond gaf de rederijkerskamer ,,'t Ontlui kende Roosje" in het café van den heer Jb. Ruiter eene openbare uitvoering, die door velen werd bijge woond. Opgevoerd werden: lo. „Met pleizier," blijspel in 4 bedrijven en 2o. „In politiek," kluchtspel in één bedrijf. Op keurige wijze werden de goedverdeelde rollen gespeeld, zoodat een daverend applaus niet op zich liet wachten. Alle eer aan de leden, voor de op offering zich getroost, terwijl aan den grimeur, den heer Vermeulen uit Alkmaar, een woord van lof niet mag worden onthouden. Voorzeker zal eene tweede opvoering dier stukken op 20 dezer met belangstelling worden tegemoet ge zien, op den avond, wanneer tevens gelegenheid zal bestaan tot deelneming aan een vrij bal. GOEDKOOP LOGIES. De Arnhemsche politie heeft gisteren op verzoek van die te Apeldoorn daarheen overgebracht de 31-ja- rige varensgezel M. S., die Zondag in een villa aan den Arnhemsehen weg een ruit in de serre openbrak, de vertrekken binnendrong en op bed ging slapen, om vervolgens 's ochtends met de dekens en eenige klei nigheden te vertrekken. O., die deze inbraak heeft bekend, wordt verdacht van dergelijke misdrijven te Hummelo en Keppel. UIT CALLANTSOOG. Te Callantsoog is benoemd tot hoofd der school de heer Langhorst van Den Helder. UIT OUDKARSPEL. Hedenmorgen ontlaste zich alhier een hevig onwe- der, waardoor de toren der Herv. kerk werd geraakt zonder brand te veroorzaken, 't Bepaalde zich tot wat schaden aan materiaal. LACHEN IS GEZOND! In het hygiënische genootschap te 's Gravenhage heeft gisteravond dr. A. Soesman een voordracht ge houden overDe hygiëne van den lach. De lachbeweging, zoo betoogde spreker, ontstaat door een prikkeling der spieren, waarbij komt een geestelijke factor van genoegen. De gemoedsaandoe ning heeft grooten invloed op den lach. Aristoteles meende dat alles wat leeljjk is aanlei ding gaf tot den lach. Cant was van oordeel dat alles wat onverwacht komt aanleiding geeft tot den lach. Zoo herinnerde spreker aan de bekende anecdote van twee dames die tijdens een drama een gesprek voerden en waarbij tijdens een onverwachte pauze plotseling weerklonk: „en ik bak ze met boter", waardoor het drama fiasco maakte. Vooral het stijve werktuigelijke wekt den lachlust op, gelijk spreker al weer met een paar voorbeelden duidelijk maakte. Zoo vertelde hij o. a. van douanen die hulp verleenden bij een schipbreuk nabij Dieppe en bij de schipbreukelingen gekomen, vroegen: „hebt ge niets te declareeren Een afgevaardigde die een minister interpelleerde over een moord in den trein, zeide: „niet alleen dat die moord in den trein ge pleegd is, maar de moordenaar is, in strijd met het Spoorwegreglement, aan den verkeerden kant uit den trein gesprongen." Nog tal van voorbeelden haalde spreker aan om aan te toonen hoe de lachlust wordt opgewekt. Het gaan zitten, het eten, drinken- en andere han delingen kan aanleiding geven tot lachen, hetgeen de clowns maar al te goed weten. De lach is ook een kastijding van alles wat zich niet aanpast bij het maatschappelijk leven en als zoodanig is de lach een sociaal gebaar. Hierna schetste spreker, volgens het verslag van de N. Ct„ den invloed welken de lach heeft op lichaam en geest, lichtte dit weder met tal van voorbeelden toe en ging in het tweede gedeelte van zijn voordracht na wat de hygiënische waarde is van het lachen. Het temperament, de sekse en de nationaliteit heb ben grooten invloed op het lachen. Op het kind werkt de lach geestelijk en lichamelijk zeer goed. Het lachen doet het bloed vlugger circuleeren, con gesties worden daardoor uitgesloten en proefonder vindelijk is. gebleken dat aangename gewaarwordin gen van gunstigen invloed zijn op de verschillende or ganen. Opgewektheid geeft kracht, maakt een mensch breed, vergevensgezind, optimistisch. Gemis aan kracht maakt prikkelbaar, egoïstisch, berekenend. Daarom, zegt spreker laat een kind lachen, gul lachen, hartelijk lachen, maar wek den lach bij kleine kinde ren niet op door gekittel en gemol. Dat acht hij ab soluut verkeerd. Naar spreker's oordeel lachen wij Hollanders veel te weinig; wij zijn den overgang tot het flegmatische Engelsche ras en steken wat optimisme aangaat on gunstig af bij onze naburen, dé Franschen en Duit- schers, die bij al hun lachen toch zeer degelijk werk leveren. Het is noodig dat wij ons nu en dan eens overgeven aan de reine, heerlijke, frissche boert. Kin derlijk te kunnen medelachen is een gavè van heilza me soort. Kameraadschap, solidariteitsgevoel, breed heid. van opvatting, optimisme worden bevorderd op dit ondermaansche tranendal door den gullen lach. GAS VERSTIKKING. Te Utrecht is gisterochtend in een hotel een genees heer uit Hasselt (O.) dood op zijn kamer gevonden. Vermoedelijk is diens dood een gevolg van gasver- stikking, daar de gaskraan openstond, terwijl zijn slaapkamer geheel met gas gevuld was. KIEVITEN. In 1908 en 1909 werd door een 30-tal ingezetenen van Reeuwijk een adres gericht aan den minister van lanflbouw, met het verzoek om vergunning tot het van gen, dooden en vervoeren vap kieviten op de eilandjes in de Sluipwijksche plassen te Reeuwijk. Thans heb ben adressanten bericht ontvangen van voornoemden minister, dat, gezien de desbetreffende ingekomen rapporten, geen termen aanwezig zijn om aan hun ver zoek te voldoen. SNIPPERS UIT HET IIBLD. Gelezen in een diplomabiekje van den A. N. D. B. „Gehuwd met 1 kind onder de 16 jaar." Een redactioneel onderschrift: „Uw ingezonden stuk is ongeteekend met uw naam." Huwelijksaanzoek „Weduwnaar, beneden 30 jaar met goede positie, wenscht kennismaking met jonge dame met eenig ver mogen, om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. Ouders of voogden komen ook in aanmer king." In de sportrubriek van een van onze groote dagbla den, onder het hoofdje „Schaatsenrijden," de vermel ding' van de inschrijvingen voor de groote schaatsen- wedstrijden te Davos van de: Intern. Schutschoeclub." Is dit een nieuwe club 2 Een nieuwe sport 2 Of een vrije vertaling van Schlittschuh Club? GEVAT. De inbrekers die in het koloniehuis Sonsbeek te Arnhem zilveren en gouden voorwerpen, lijfgoed en huisgoed ontvreemdden, zijn aangehouden. Het zijn de gebroeders S. De daders hebben bekend. De meeste goederen waren nog in hun bezit. NATIONALE BOND VAN R. K. PROPAGANDA- OLUBS TE ROTTERDAM. Doze bond heeft Maandag vergaderd tot het vast stellen der statuten en het verkiezen van een bestuur. Er waren afgevaardigden van Gouda, Waddings veen, Breda, Alkmaar, Watergraafsmeer, Arnhem, Leeuwarden, Heemskerk, Scheveningen, Den Haag, Amersfoort, Rotterdam en Vlaardingen opgekomen. Het doel van den bond is, naar De Tijd meldt, vol gens art. 3 der statuten, vermeerdering van kennis en actie onder de Katholieken van Nederland op sociaal gebied. Dit doel tracht de vereeniging te bereiken door: a. de katholieke sociale propaganda te leiden; de aangesloten clubs te adviseeren, haar inlichtingen te verstrekken, enz.; b. de colportage en verspreiding van goede lectuur zoo uitgebreid en gemakkelijk mo gelijk te maken; c. bespreking van aan de orde zijnde sociale wetsontwerpen; d. het steunen van de Katho lieke pers; e. het samenwerken met en het steunen van de K. S. A.het oprichten van propagandaclubs of correspondentschappen en verder door alle geoor loofde wettige middelen, die het doel van den bond bevorderen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Teu- nissen, van Arnhem; Stins, van Enschede; van Zwet, van Den Haag; van Seyp, van Rotterdam; Pieterse, van 's-IIertogenboschBurkink, van Alkmaar, en Klomp, van Amersfoort. Als voorzitter werd daarna met algemeene stemmen gekozen de .heer van Seyp. OPEN-LUCHTSPEL. Onder leiding van de heeren Hiddink en Richie wordt, naar aanleiding van de besprekingen op de jongst gehouden arrondissements-vergadering door verschillénde onderwijzers en hoofden van scholen, in het arrondissement „Doetinchem" een cursus in „openluchtspelen" gehouden, met het doel, die spelen door de leerlingen hunner scholen te doen beoefenen. i VLIEGEN. Binnen 3 a 4 weken zal Groningen zijn vliegmachi ne hebben. Een jonge Duitscher, werkzaam op een fabriek aldaar is op 't oogenblilt bezig in zijn vrijen tij deen vliegmachine te bouwen. De machine krijgt het aanzien van een vogel. De maker zal een proef ne men in de Harmonie-zaal en zoo deze slaagt, een ma chine maken, die tweemaal zoo groot is en waarin een motor van 24 paardekracht zal worden aangebracht. UIT WOGNUM. Onze bekende xangyereeniging „Jacob Kvast" be gint Maandag een techt in 't zuiden van ocs land, waarbij 'a-Bosch, Tilburg, Breda, Antwerpen, Middel burg, Goes en Dordrecht een beurt zuilen krijgen. Tijden» de pauze van hun cencsrt te Amsterdam vcor „Vacantie-kelonies" werd door 'n paar dsmes- Ieden onder 't auditorium in 't concertgebouw 'n «chaalcoliecte geheuden, die ruim f 280 opbracht, 'n aardig appelijs voor den dorst! EEN FORTUIN VOOR TWEE POSTZEGELS. Es» bekend Amcterdamseh postzegelverzamelaar keeft derer dagen twee] postzegels, de „One penny" en de „Twe pence" van Mauritius, met het opzehrift „Post flhe", aangekocht. Van deze zeldzame zegels zijn slechts elf paren in smloop, die een waarde van pl.m. f 14,000 per stuk vertegenwoordigen. De aan gekochte zegels s:n uit Londen aan den heer B. H. M. te Amsterdam overgegfan. De vorige eigenear heeft voor het gebruikte ex mplsnr van 1 penny een ongebruikt iu de plaats gekocht. Die ongebruikte 1 penny bevond zich in de beroemde verzameling van Aveiy, onlangs door een bekend Londenseh handelaar voer 25,000 p. st. aangekocht. ZWARE MISHANDELING. Door de m rechaussee te Gennep is gistermorgen naar h«t huis van bewaring te 's-Hertcgenbosch over- gebrieht W. Mulders, een 43 jarig arbeider te Groes- beek verdacht van mishandeling met doodelgk ge volg te Ottergum in den nacht van 15 op 16 Januari, GEEN STERKE DRANK MEER. De directie van de maatschappij „Zeeland" te Vlis- singen heeft sinds 1 Januari de verstrekking van sterken drank atn de t quipsge der mailboot inge trokken. Een verzoek, namens de equipage gedaan, om op dit besluit terug te komen, is van de hand gewezen. GEWOGEN EN TE LICHT BEVONDEN. Door een winkelier wconichtig in de Leidschestraa! te Amsterdam, is gisteren aangifte gedaan dat een vreemdeling hem vgf Engelsche ponden het ft aange boden, met verzoek die in te wisselen, aan welk ver zoek is voldaan. Ltter bleek aan een wisselk* itoor dat de waarde van de geldstukken, waartchgnlijk. door inwerking van salpeter, was verminderd, waar door don winkelier f 8 minder werd uitbetaald dan hg aan den vreemdeling had gegeven. VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde gisteren in hooger beroep de zaak van den 27-jarigen brieven besteller, oud-Alkmaarder, die dd. 14 Oct. 11. door de 4e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank werd veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf, met last tot zij ne onmiddellijke gevangenneming, wegens het als ambtenaar van een openbare instelling van vervoer zich toeëigenen van een voorwerp, gesloten in een, aan die instelling toevertrouwd pakket. Beklaagde was van dat vonnis in hooger beroep ge komen. Er werden voor het Hof drie getuigen a charge en vijf ïi décharge gehoord. De advocaat-generaal mr. de Josselin de Jong eisch- te bevestiging van het vonnis der Rechtbank, met aanvulling der gronden, evenwel met dien verstande dat van de straf van twee jaren de preventieve hechte nis, welke maand bedroeg, zal worden afgetrokken. Als verdediger van held, trad op mr. Mendels, die in zijn pleidooi hulde bracht aan den directeur-gene raal, den heer Pop, die hem vergunning gaf 's morgens en 's avonds den dienst bij te wonen. PI. betoogde dat elke handgreep van bekl. in de loods is uitgelegd ten nadeele van beklaagde, terwijl de thans gehoorde assi stenten verklaren dat die diefachtig lijkende handbe wegingen behooren tot- de gewone praktijk van den dienst. PI. concludeerde op deze en andere gronden tot vrij spraak. Onmiddellijk uitspraak doende sprak het Hof den beklaagde vrij. ROLSCHAATSENBAAN. Nu wij na een zomer zonder zomerweer een winter zonder winterweer hebben gehad, zullen velen onge twijfeld met groot genoegen vernemen, dat hier ter stede ook zeer spoedig een rolscliaatsenbaan zal wor den geopend. De volgende week zal de Harmonie-zaal voor „baan" worden ingericht. We zullen dus ook hier ons „ijspaleis" hebben, zonder ijs wel is waar tenzij misschien in den vorm van vanilleijs! maar mèt schaatsensport. Wie weet of we krijgen in dezen zo- merschen winter ook nog een wedstrijd in .schoon- of kunstrijden om het kampioenschap van Alkmaar! Of een maskarade of een lampionnenfeest. In elk geval is men in de Harmonie niet afhankelijk van het „ijs en weder dienende." HET WITTE KRUIS. In de week van 10 tot 15 Januari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 73 kuipbaden, 83 regen- baden le klas, 134 regenbaden 2e klas. Te samen 290 baden. AGENDA. WOENSDAG: Alkmaarsche Tooneelvereeniging, repetitie, 8 uur, café „Suisse." Alkmaarsch Strijk-orkest (dir. J. H. Oushoorn) repetitie, 8 uur, Unie. Gem. Koor, „Zangluat," 71/, uur, Gymn.-ver. „De Halter", ledenafd. 8—9 uur, adspir. afd. 9—10 uur, 't Gulden Vlies. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningsavond, &1/i uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, 3de af deeling van 5 s/46s/4 uur. Jongens, 2Je afd. van 78 uur, in bet „Gulden Vlies, Koor- straat. Studio Teekengen. bijeenkomst, 7 uur, bij Nnyens, Magdalenens tra at. Vereenigde Zangers, rep., 8 urm, Diligentia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur, Di ligentia. „Excelsior", slotrepetitie, 91/2 uur, Diligentia. DONDERDAG: Danscursus-Groen, 8 uur, „Harmonie." Nieuw Leven, repetitie, 8 uur, Unie. VRIJDAG: Orpheus," geen repetitie. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café LievencLag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/a uur. Geheel-Onthouders tooneelvereeniging, 8 uur, Dili gentia. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 3x/a41/2 uur. Meisjes 1ste afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," Dames van 71/i8V4 uur. Heeren van 8696 uur in het- „Gulden Vlies," Koorstraat. ZATERDAG: Mannenkoor „Excelsior", repetitie Zaterdag 81/, uur Diligentia. Gymn.-ver. „De Halter," asp.-afd. 89 uur, leden- fa,d 810 uur, 't Gulden Vlies. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. WOENSDAG: Sevcik-Kwartet, 71/2 uur, Harmonie. DONDERDAG: Mannenzangvereeniging „Excelsior" en Zangschool „Zanglust," uitvoering 8 uur, Diligentia. VOOR DE UITGESLOTEN VISSCHERS. Ds totaal entvangst der uitvoering van „Het Vrge Toaneei", Zondagavond ten voordeele van de uitge stotenen bg de visschersstakicg te IJmuiden gegeven, bedroeg f 155,38, de uitgaven f 92,95. Het saldo, zgnde f 62,43, is heden voor de vissckers verzonden. Te bevragen aan het Politiebureau van 912 uur Drie ceintuurs, esn jas, een roxenkraus, een knip mes, een schoolagenda, een hondanhalsband, een pakje strijkgoed, twee poitemonnaies met eenig geld, een pak w.i. een zak, kiel en schoenen, een sportkarband, twee honden, een huissleutel, een broche on een arm bandje. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 19 Jan. 1910. W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. In F r a n k r ij k heeft de minister in den loop van de behandeling van de interpellatie over de neu trale school, verklaard dat de tegenwoordige strijd te gen de republiek, veel meer een politieke strijd is dan een godsdienstige. Men neemt het de leekenschool kwalijk dat er republikeinsche kiezers uit voortkomen. De handleidingen bij het vrije onderwijs winden op tot gevoelens voor het koningschap en den ondergang van de republiek. Zij belasteren den militairen dienst en de huisvader moet de vrije school kiezen indien hij niet tot den hongerdood gedreven wil worden door de clericale bourgeoisie en bedreigd met de eeuwige ver doemenis. De minister voegt eraan toe, dat het het recht en de plicht van de Republiek is, zich te verdedigen. Wij zullen dan ook nieuwe wapenen vragen, zeide hij. De republikeinsche regeering zal voortgaan den bin- nenlandschen vrede van het land en de republikein sche veiligheid te verzekeren. Na een langdurige ova tie werd de zitting opgeheven. In Duitschland trekt de aandacht, dat de president van de Fransche automobielenclub baron van Zuylen niet op het jubileum van de Duitsche au tomobielclub is verschenen op grond van een telegram geteekend door den hertog van Ratsbor en meldend, dat het feest niet doorging wegens hofrouw. Achterna is gebleken dat het telegram valsch was. Of men hier met een z. g. n. grap dan wel met een kuiperij met po- litieken achtergrond te doen heeft is nog niet hekend. Het zou niet de eerste maal zijn dat van anti-Duit- sche zijde iets dergelijks werd gedaan. Uit België komt het gerucht, dat bij het on derzoek nog verschillende eigendommen van Koning Leopold effecten, sieradië'n etc. gevonden zijn, zoodat de nalatenschap gerust op 90 millioen francs geschat mag worden, zoodat elke prinses 30 millioen zou krijgen. Het heet voorts dat dr. Lepage, die den koning ge opereerd heeft, voor zijn arbeid, welke tien minuten duurde, 100.000 francs heeft gevraagd'. Eindelijk wordt gemeld dat de 37-jarige prinses Cle mentine, die nog nimmer getrouwd geweest is, binnen enkele maanden in het huwelijk zal treden met prins Napoleon, die den 18den Juli 1862 te Parijs werd gé borén en thans te Brussel woont. In En geland blijft het bij de verkiezingen vrij wel gelijk gaan: de liberalen verliezen in stemmen-tal, maar minder in zetels. Zij zullen de meerderheid wel behouden, doch het blijft de vraag, of zij wel groot ge noeg zal zijn om te regeeren. Vrijdag is het de laatste dag. Gekozen zijn tot dusverre: 120 unionisten, 97 libera len, 21 leden van de arbeiderspartij en 28 nationalis ten. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat te Norwich een dame heeft willen stemmen ze stond óp de kie zerslijst, zei ze. En zoo was het, maar stemmen mocht ze niet. Mevrouw Wilson Edwards, zoo heet deze mo derne vrouw, smaakte echter de voldoening, dat een half dozijn courantenfotografen haar kiekten. In Servië veroorzaakt de gewezen kroonprins he'el wat last. Gelijk wij reeds meldden, heeft hij op het laatste hofbal den politieprefect van Belgrado voor een hond uitgescholden. Blijkbaar om te doen uitko men, dat hij ook nog wel zijn goede zijde heeft, wordt gemeld dat hij bij dia zelfde gelegenheid zeer vriende-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2