STADSNIEUWS, IN EEN TON DE WERELD ROND. MOORD EN POGING TOT ZELFMOORD. BENOEMING REGENT BURGERWEESHUIS. avond in den Stadsschouwburg niet de eigenschappeu te bezitten om het publiek te boeien en de voorstelling- tot een succes te maken. Uit het middelmatig spel mag wellicht een deel van de mislukking verklaard worden. Na ellc der bedrijven een weinig applaus. DRANKBESTRIJDING. Het aantal leden van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken is in het afgeloopen jaar gestegen van 7750 leden en 500 adspirant-leden (personen van 15 tot 18 jaar) op 1 Januari 1909 tot 10242 leden en 830 adspirant-leden op 1 Januari 1910. De winst in leden bedroeg derhalve bijna 2500 of 321/4 pCt. (In 1908 bedroeg die winst 20 pCt.) en dat der adspirant-leden 330 of 66 pCt. In vijf jaar tijds is het ledental meer dan verdubbeld van 4950 op 10242. Het aantal afdeelingen bedroeg op 1 Januari 1909 172. Er werden in het afgeloopen jaar aan de veree niging toegevoegd door oprichting en aansluiting 44 nieuwe afdeelingen. Er moesten echter 12 afdeelingen, waarvan het grootste aantal in jaren geen teeken van leven meer hadden gegeven, van de lijst worden afge voerd, terwijl 2 afdeelingen in dezelfde stad zich in het belang der propaganda tezamen voegden, zoodat de zuivere winst in afdeelingen 31 bedraagt. Op 1 Ja nuari van dit jaar waren er 203 afdeelingen. In vijf jaren tijds is ook het aantal afdeelingen verdubbeld van 99 op 203. Van het orgaan der vereeniging De Blauwe Vaan, dat alle weken gratis aan alle leden wordt gezonden, zijn in 1909 alleen voor de colportage afgeleverd 271.000 exemplaren of 81000 exemplaren meer dan in 1908. De totaal oplaag van het blad leden, abonné's etc. - bedroeg in het afgeloopen jaar 732350 exempla ren of 155600 exemplaren meer dan in 1908. In een paar weken was de geheele oplaag van den almanak der vereeniging, De Goede Raadgever, 16000 exemplaren bedragende, uitverkocht. WERKLOOSHEID-VERZEKERING. Na een zeer uitvoerige discussie is gisteren met 27 tegen 8 stemmen in den Haagschen gemeenteraad een motie verworpen, waarin de Raad, van oordeel dat de ervaring voldoende heeft geleerd, dat het Noorsche stelsel van verzekering tegen werkloosheid moet wor den vervangen door een stelsel, dat rekening houdt met de bezwaren der vakvereenigingen tegen het eerstbedoelde stelsel, en tevens zal trachten de beste regeling voor de ongeorganiseerde arbeiders te tref fen, B. en W. uitnoodigde een doeltreffende rege ling voor ongeorganiseerden te ontwerpen. Bij de discussie wees de heer Treub o. m. op Dene marken, waar de proef nog wel het best geslaagd is en waar men aan de wettelijk geregelde ziekteverzeke ring de regeling van de werkloosheid-verzekering heeft een rijksregeling dus. EEN PAARD IN EEN KELDER Gistermiddag werden per besteldienst van Hooger- werf. Jr. drie balen bezorgd aan de magazijnen der fir ma Nieuw Engeland, Singel, hoek Koningsplein. Het paard van den bestelwagen struikelde en kwam in den kelder terecht van het belendende perceel, waarin het pianomagazijn van de firma Allgauer ge vestigd is. Het paard, dat met vereende krachten uit den kelder werd getrokken, kwam er af met eenige lichte verwondingen, de wagen met een gebroken dis selboom. DE COURANT IN DE SCHOOL. De heer D. Zooistra, hoofd eener school te Har- dinxveld, stelde, om de leerlingen van de hoogere klassen der lagere school en der herhalingsschool het lezen van couranten te leeren want ook dat kan en moet eigenlijk geleerd worden! een „schoolcourant" samen, waarin het nieuws van den dag voor den meer gevorderden leerling in bevattelijke taal beknopt is samengevat. De schoolcourant bevat de gewone ru brieken: Binnenland, Buitenland, Handel en Bedrijf, Wetenschap en Kunst, Nieuws uit Oost en West, zelfs Sport en Rechtswezen zijn niet vergeten. De heer W. Versluys te Amsterdam heeft zich be reid verklaard, de uitgave van een dergelijke School courant te ondernemen, indien blijkt, dat er belang stelling genoeg voor het denkbeeld bestaat. AFSCHAFFING VAN DE KERMIS. Naar aanleiding van een adres den Raad der Ge meente Enschedé toegezonden door eene commissie, die ten vorige jare aldaar, bij de geboorte van H.K.H. Prinses Juliana, feesten organiseerde, stellen B. en W. den Raad voor, te besluiten tot afschaffing der kermissen, welke gehouden worden op den eersten Donderdag in September. Volgens de meening van B. en W. is afschaffing der laatste kermis aan te beve len, met het oog op de viering van den Koninginne dag en andere nationale feestdagen, welke bijdragen tot de opwekking van het nationaliteitsgevoel en waardoor liefde tot het Vorstenhuis wordt aange kweekt. Tevens stellen zij voor, de Paaschweide op de terreinen van het Volkspark uit te breiden door daar aan toe te voegen den Zaterdagnamiddag onmiddellijk voorafgaande aan Paschen. HARDRIJDERIJ OM SPEK OP ROL SCHAATSEN. De ijselub „Heemskerck" te Zaandam heeft besloten Maandag in de schouwburgzaal „De Ster" een hard rijderij op rolschaatsen te houden in een zaal. Deze hardrijderij heeft een liefdadig doel. De winners zelf zullen slechts een gering geldelijk bedrag ontvangen, doeh de prijzen in levensmiddelen zullen worden uitge reikt aan de weduwen ten behoeve van wie zij reden. Rolschaatsen worden in bruikleen beschikbaar ge steld. WEGGELOOPEN. Uit het Rijksopvoedingsgesticht te Zeist zijn weder om twee meisjes van 17 en 18 jaar weggeloopen; door uitklimming hebben zij zich uit het gebouw verwij derd. Ze zijn gekleed in blauw katoenen japon met hooge schort, zonder hoofddeksel. De eerste is het vo rige jaar ook al een keer weggeloopen; de ander is een meisje uit een woonwagen. Dinsdag kwamen uit Antwerpen de twee globetrot ters Zanardi Attiluis en Vianello Eugeen Bergen op Zoom binnenrollen. Per ton den 20sten Juni uit Ve netië vertrokken, hebben zij achtereenvolgens het Noorden van Italië, Zwitserland, Frankrijk, Engeland en België bezocht en stellen zij zich thans voor door het Zuiden van ons land naar Roermond te rollen en van daar Duitschland in te gaan om op die manier in twaalf jaar de reis te maken rond de wereld. In hun vrij groote, door henzelf vervaardigde ton, die met twee zware ijzeren hoepels beslagen is, is een horizontale as aangebracht, waaraan een soort van zwevende zitplaats hangt. Is een van beiden vermoeid, dan gaat hij daarop zitten, terwijl de ander de ton on- dertusschen voortrolt. De prentbriefkaarten ontbraken natuurlijk niet. De PONDEN-SNOEIER. In aansluiting aan het bericht omtrent de aanhou ding van aan vreemdeling, die bij den sigarenwinke lier in de Leidschestraat te Amsterdam vijf vervalsch- te Engelsche ponden heeft in betaling gegeven, kan het N. v. d. D. nog mededeelen dat is gebleken, dat nog andere winkeliers daar ter stede dupe van den bedrieger zijn geworden, o. a. een sigarenwinkelier op den Heiligenweg. Er is reeds gebleken dat zij ook elders zooals te Os- tende en te 's-Gravenhage, hun oneerlijke praktijken hebben toegepast en waarschijnlijk niet zonder succes. De politie toch is er achter gekomen dat zij een staaf goud hebben verkocht en daarvoor ruim 500 hebben gemaakt. Als al dat goud van Engelsche pon den afkomstig is, moeten zij er reeds heel wat ge snoeid hebben. BEKENTENIS AFGELEGD. De bakkersknecht W. R., die wegens moord op zijn patroon te Apeldoorn, onlangs tot 20 jaren gevange nisstraf veroordeeld werd, moet aan de Rijksveldwach ters, die hem naar Leeuwarden overbrachten, bekend hebben werkelijk de misdaad te hebben begaan. Zooals men weet, had P. tot in hoogste instantie steeds ontkend. EEN ONTVLUCHTE AANGEHOUDEN. Door de Zaandamsche politie is aangehouden iemand die uit het krankzinnigengesticht te Castricum was ontvlucht. Gisteren werd hij door twee bewakers naar het gesticht teruggebracht. STAKING OPGEHEVEN. De staking bij de Gebrs. Van Leeuwen, te Veenen- daal, Dinsdag 11 dezer uitgebroken, is gisteren plot seling opgeheven. Maandag liet het zich nog aanzien dat zij meer algemeen zoude worden, doordat des mor gens zich nog een tiental spinsters bij de stakers voegden. De aanplakking in de fabriek echter dat de stakers zich als ontslagen konden rekenen, waaruit bleek dat de firma de handen vrij wilde hebben, schijnt op de meestal meer behoeftige arbeiders, die een geor- ganiseerden strijd nog nimmer hebben bijgewoond, een verbazenden indruk te hebben gemaakt. Gewoonlijk bestaat te Veenendaal een staking in het te hoop loo- pen voor het betrokken kantoor en duurt dan slechts twee dagen. Toen de leider, de heer Voogsgeerd uit Enschede, dit begon te merken, richtte hij direct een schrijven aan de firma om te trachten de quaestie zoo goed mo gelijk op te lossen. De fabrikanten met den stand vol komen op de hoogte, namen intusschen een zevental werkwilligen aan, terwijl de mare ging dat zich nog veel meer hadden aangemeld en zouden worden aange nomen. Inmiddels antwoorden zij toen dat zij alleen na het gebeurde bereid waren naar behoefte van werk de sta kers weer aan te nemen. De stakers gevoelden zich toen overwonnen en besloten tot de onmiddellijke op heffing der staking. Gisteravond, tusSchen zes en zeven uur, hoorde èen politieagent op zijn ronde in den omtrek van de Rijks verzekeringsbank, aan de Hobbemakade te Amster dam, schieten. Hij spoedde er zich heen en vond bij het gebouw een meisje van 17 jaar en een 22-jarigen jongeman op het gras uitgestrekt liggen. Beiden wa ren met revolverschoten gewond, het meisje had twee wonden in het hoofd, een aan den onderkaak en een aan het voorhoofd, benevens een wonde in de borst. Zij was spoedig dood. De jongeman had slechts een vleeschwond aan een der schouders, maar was bewus teloos. Wat er gebeurd was, viel slechts te vermoeden, daal de jongeman geene inlichtingen kon of wilde geven. Waarschijnlijk is, dat er hier een liefdesdrama is af gespeeld, en dat de jongeman eerst het meisje gedood heeft en daarna de hand aan zich zelf heeft geslagen. De doode en de verwonde werden naar de aangren zende brandweerkazerne aan de Hobbemakade ge bracht, waar den jongeman ook voorloopige genees kundige hulp werd geboden. Hij kwam spoedig weer bij. Smart over het gebeurde of ontroering toonde hij niet; op geen enkele wijze bleek, wat er in hem om ging. Hij en het lijk van het meisje werden per rij wielbrancard naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De geneesheer achtte den toestand van den jongen man, hoewel niet levensgevaarlijk, toch van dien aard, dat het eerste verhoor eenige uren moest worden uitgesteld. UIT HARENKARSPEL. Tijdens het hevig doch kort omweer, dat Woensdag morgen boven deze gemmente woedde, sloeg de blik sem in dén molen van den Speketerpolder, echter zon der brand te veroorzaken. Een der roeden werd aan splinters geslagen. Ook in de woning van den mole naar sloeg de bliksem, eveneens zonder brand tot ge volg. UIT PURMEREND. De nieuw benoemde burgemeester, de heer F. C. A. H. L. Oavaljê, voorheen burgemeester van Wieringen, werd gisteren geïnstalleerd. De gistermorgen ll1/2 uur gehouden openbare raadsvergadering werd daar aan gewijd. Door het Dagelijksch Bestuur per rijtuig van het spoorstation afgehaald, werd de burgemeester door een commissie uit den raad de vergadering binnenge leid. Do oudste wethouder, de heer L. Koning, verwel komde den nieuwen titularis in hartelijke bewoordin gen en sprak de hoop uit dat zijn bestuur van vooruit- strevenden geest moge getuigen, waarna Z.E.A. de teekenen zijner waardigheid werden overhandigd. De heer Cavaljé betuigde zijne erkentelijkheid voor de hartelijke ontvangst, riep den steun in van heeren wethouders en raadsleden en gaf de verzekering, dat het zijn streven zal zijn de wetten onpartijdig en zon der aanzien des persoons uittevoeren. Veel publiek was bij de installatie tegenwoordig. UIT IIEER-HUGOWAARD. De kunstavond ten bate der vacantiekolonies, gege ven Dinsdag 18 Januari in het lokaal van den heer Pijper, mag als uitnemend geslaagd beschouwd wor den. Door den voorzitter der afdeeling, den heer Brug man, werd de bijeenkomst geopend met een woord van welkom aan de minstens 400 aanwezigen, terwijl door hem tevens een korte beschouwing werd gehouden over het Centraal-Genootschap en het comité. „Ter wille van het kind." Met een warm woord van waardeering werd door hem gewezen op de algemeene medewerking om dezen avond goed te doen slagen. Al dadelijk werd het publiek verrast met de mede- deeling, dat mejuffrouw Corri Met bereid was gevon den om, zelf kind zijnde „terwille van het kind" toch ook iets ten beste te geven, n.l. het openingsnummer pianomuziek. Dat dit spel onder ademlooze stilte werd aangehoord, en met daverend applaus werd be loond, behoeft zeker niet te worden medegedeeld. Een tweede verrassing was het geven van een stukje pianomuziek na de pauze door de jongejuffrouw Nelly Wonder, wat met even hartelijk applaus werd beloond. Menigeen zal den heer van Albada (van Oterleek) zijn lieve leerlingen hebben benijd, te meer, daar ze geheel onvoorbereid zich zoo vrijmoedig voor de piano zetten, alsof ze een appel of peer in den wang zouden bij ten. Voorts werd genoten van keurige (althans voor zoo ver uwe verslaggever dit kan beoordeelen) symphonie- muziek, van blijspel en drama, van zang, van ernst en luim in voordracht. Tegen 12 uur was het zeer afwisselend programma afgewerkt én de voorzitter achtte het een aangename taak te mogen constateeren, dat de kunstavond een succes is geweest voor de afdeeling. Een woord van dank werd door hem gericht namens het bestuur, en mede namens het publiek aan allen, die hadden mede gewerkt tot het welslagen van den avond: aan het symphonie-gezelschap van Oudkarspel, aan de rederij kerskamers te Veenhuizen en Heer-Hugowaard, aan de dames Algera, Abcouer en Zomer voor haar zang, den heer van Albada voor diens leiding van den zang, aan de heeren Ds. van Meurs en G. Smit Az. voor hunne voordrachten, aan de jongedames Met en Won der, doch niet het minst ook aan die dames, die zich de moeite hadden getroost lijsten ter inteekening aan te bieden, met dit succes, dat de bruto opbrengst onge veer 125 mocht bedragen, zoodat na aftrek der on vermijdelijke onkosten nog een. niet onaardig bedrag- overblijft voor het doel, waarmee deze kunstavond is georganiseerd. Hiermee Was de bijeenkomst gesloten en naar we vernamen, werd door menig paartje nog een paar uurtjes van het besloten bal gebruik ge maakt. UIT KOEDIJK. Voor ongeveer 30 belangstellenden opende, ten hui ze van P. Struif, de heer P. de Mayer als voorzitter met een opgewekt woord van verwelkoming de jaarlijk- sche vergadering van de Landbouw- en Ilandelsveree- niging „Landbouwers-Belang." Nadat de heer D. de Ruiter de notulen der vorige vergadering gelezen had en deze na dankzegging on gewijzigd waren goedgekeurd, kreeg de penningmees ter, de heer K. Stam, het woord. Het bleek dat de ontvangsten bedroegen 162.04, waarvan 7.25 als saldo van 't vorig jaar en 61.50 aan -contributie. Er was uitgegeven 133.54, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 28.50, welke mededeeling met applaus werd begroet. De heer O. Beets bracht daarna een duidelijk 'en zakelijk verslag uit over de verhandelde producten, waaruit bleek, dat ar gedurende het afgeloopen veree- nigingsjaar waren verzonden 253170 stuks bloemkool ter waarde van 3767.44, 1674 zak roode kool, 16875 stuks roode kool, 7449 stuks gele, 2185 stuks witte, be nevens 71/4 baal uien, te zamen voor 918.79. Terwijl de ontvangsten dus samen 4686.23 beliepen, bedroe gen de uitgaven aan loon, onkosten enz. 792.24, is ruim 16.7 der baten. Hierna ging de vergadering over tot de verkiezing van 2 bestuursleden. De aftredende bestuursleden, D. de Ruiter en P. Stam waren niet herkiesbaar. Bij eerste vrije stemming werden gekozen de heeren P. Geus en El. Groot, die hun benoeming aannamen. Bij de rondvraag vroeg de heer C. Beets vrijheid om de oude boeken niet langer in de brandkast te be waren, omdat zij van gering belang zijn en andere stukken van meer gewicht kunnen voorgaan. De ver gadering had hiertegen geen bezwaar, evenmin als te gen het voorstel van den heer W. de Geus, om een lijst aan te leggen van eigendommen der vereeniging. Op verzoek stelde de heer Beets zich daarvoor beschik baar. 'n Voorstel om de datums van 't ijshakken aan te teekenen, vond, misschien wel om het weinig vrie zende weer, niet veel bijval. Op voorstel van den heer D. de Ruiter werd de con tributie vastgesteld op een halve cent per snees, omdat bij de bepaling 25 cent van elke 50 snees gedeelten van 50 snees vrij liepen. Toen nog 'n voorstel om de eigendommen der vereeniging onderling te verzekeren en de convocatie's te laten drukken mèt agenda was aangenomen, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de medewerking te ongeveer 9 uur de ver gadering. UIT EGMOND AAN ZEE. Een zeldzame gebeurtenis had gisteravond plaats. De zangvereeniging „De Lofstem" n. 1. herdacht ha ren Sjarigen leeftijd. Zeldzaam zal men deze gebeur tenis, althans in Egmond, noemen, als men meegaat met hetgeen Ds. Bremer in zijn openingswoord zeide: „dat het bestaan van 5 jaren voor een vereeniging in Egmond tot de bizonderheden behoort." Of dat komt van den geest van verdeeldheid die hier heerscht of van het feit dat- velen willen heerschen, die daartoe niet geroepen zijn, laat spr. in het midden. Voorts wees hij op de toevoeging Christelijke voorzangveree- niging. Die is gerechtvaardigd omdat „wij nu een maal Christenen zijn, dus in alles wat wij doen, staan de in ons Christelijk geloof." Zooook is dit de zang, de zang tot lof van Hem die ons den macht tot zingen verleende. De Egmonders zijn bekend om hun animo voor zingen. Spr. onderscheidde twee soorten van zingen. Het is toch niet waar, dat de boozen niet zouden zingen. Zij ook hebben hunne liederen. Maar de Chr. liederen zijn anders. Het aantal liederen dat daarop de vereeniging ten beste g*af, was niet groot, maar grootendeels nieuw, en daarom niet alle geheel gelukt, hoewel blijkbaar ernstige studie heeft voorgezeten. Toch heeft de di recteur, de heer De Haas van Alkmaar doen zien dat hij veel heeft weten te bereiken van wat met zijne di lettanten bereikbaar was. Geheel nieuw waren de solozangen van den heer B. van Egmond aan den Hoef en mevr. B. die zeer goed werden gezongen. Ook een duet slaagde zeer wel. Voor zoover we het programma volgden is dan ook gebleken dat over 't geheel de vereeniging veel gewonnen heeft en merkbaar vooruitgaat en dit is zeer zeker een goed teeken. Er waren velen van de genoodigden opgekomen en aandachtig was hun gehoor, zoodat zij stellig voldaan naar huis zijn gegaan tegen half elf. Maar hoe laat het geworden is voor de feestvierende vereeniging - we zouden het niet precies kunnen zeggen, doch stel lig is daaraan nog menig uurtje gekoppeld, dat voor de leden zeer aangenaam moet geweest zijn. De zware windvlagen van dezen winter hebben eenige zandstuivingen veroorzaakt, tengevolge waar van aan het Westeinde alhier een belemmerende zand hoop de straatweg naar zee gedeeltelijk heeft bedol ven. Eveneens dit op den Boulevard. Voorts blijkt de klimmende noodzaak eener rioleering meer dan eens na een onbehoorlijken bui regen, wanneer groote plas sen den toegang belemmeren naar de niet te breede zijstraten van de hoofdstraten. Waar aan „Den Hoef" de bestrating wordt verbeterd door ophooging en ge tracht wordt naar beteren afvoer, kan men zich be grijpen hoe ook onze burgers naar dergelijke verbete ringen uitzien. Hst terrein, waarep het nieuwe tehuis, dat 8 Feb. wordt sacfcsste sd, gebouwd zal worden, besta t uit een bresden duinrug met prachtige vergezichten ©ver een heerlik duinlacdcchap en een zeer mooi bsachutte vallei op het zuiden. Totaal is er nn f 50604,10. UIT HEILOO. Ds. C, L. v. d. Broek J Jzn., vroeger predikant der Nsd. Herv. Kerk alhier, thans ta Schiedam, hoopt 1 Februari den dag te herdenken, waarop Z.Eerw. vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. UIT HOORN. Gisteravond is alhier epgaricht een »fd Hoorn van de vereen, van beneden den ravg van officier gepen sioneerde Eurapeesche militairen van Leger, Marine en Koloniën tot het vorktggen van Rjjkspensioen vcor- en tot het verieenan van et ua aan hun wsduwen en weezon. Tot bestuursleden werden g-'keren da heerenJ. W. Coïsabr&nder, voorz. L. W. da Boef, Drieboom- laan 39, Secretaris en J. Haaksman, Penningmeester. GEMEENTELIJK SLACHTHUIS TE HAARLEM. Ia de gisterenmiddag gehouden raadsvergadering te Haarlem herinnerde de burgemeester voer den aan hang der werkzasmhed-n er aan wat in 1909 tot ïtand war gekomen» Hg constateerde, dat de gemeen tebedrijven Moeiden, behalve het slachthuis, waarmee men echter, al zjjn de kosten nog hoog, op den goe den weg is. DE GEMEENTEFIN ANC fëN. Da»r den heer J. F. Anke-emit, lid >&n den raad van Watergraafsmeer en rrdaateur van het Volk is aan dien raad een ontwerp-adres aan de Tweede Kamer aangeboden, inzake het wetroatwerp op de gemeente financiën. SMOKKELEN. Te Oldenzsal maakten de douanen procesverbaal op tegen een zekere juffruuw G. uit Den Beach, die 6 zilveren lepels en 6 id. vorkt-n, onder haar bagage verborgen, trachtte binnen te smokkelen. HET REGENJAAR 1909, Gedurende 1909 srjn in den polder Westzaan ge vallen 824.4 zn.M. regen, wat eon hoeveelheid be- teeke-it van 19 620.720 M3 of 19,620.720.000 liter. G^dursnde 1908 waren d«zs getallen 619 9 mM., 14 753.620 M3 of 14.753 620 000 L AANBESTEDING. Aau het ministerie van Justitie is aanbesteed de levering van verschillende beneodigdheden voor den trbeid in gevangenissenrgksiwerkiurichtir-gen en rijksopvoedingsgestichten voor het dienstjaar 1910. M nat was ingeschreven voor bestek nr. 9. Ijzer waren en diverse gereedschappen pere. 1. N V. Hallandsche IJzerma ^azgnen, voor heen M. do Wild, tlhier, 903.53. SEV CIK-K W ARTET. 't Is nu voor de derde maal dat dit kwartet hier komt, derhalve bekend genoeg dat men van dit ge zelschap iets buitengewoons te hooren krijgt. Daarom v ïwonckrde het ons de zaal niet geheel gevuld te zien, zg was zeer goed bezet, maar meer ook niet, en waar er zoo iets zeldzaams voor Alkmaar al thans viel te prc-fiteeran, zou men veel meer pu bliek verwacht, en ook gewenscht hebben. Zeer uiteenloopecd was de inhoud der drie kwar tetten le het kwartet van Dvorak2t een van Brahms, en 3e het tweede kwartet uit opus 18 van Beethovenop 't programma stond de volgorde juist omgekeerd. Bizonder veel heeft men kunnen ge nieten van de uitvoering dezer ksmermuziekwerken, dank zij die uitstekende auditie, werd de inhoud mee- rendeels duidelijk. Het kwartet van Brahms, de romance uitgezonderd, heeft het minst geboeid, maar daarvoor is het ook muziek van Brahms, die een kunst geeft niets aan het uiterlijke ode end. Wil men van een dergelgk werk ten volle genieten, dan dient men het van te voren te bestudeeren. Toch voelde men in de Romance m t iets rear moois te doen te hebben, 't is dan ook trouwens hst klaarste gedeelte uit dit kwartet. Praah- tig was ket muziekstuk van Dvorak, den grooten land genoot dezer kunstenaars. Dat geheimzinnig begin der violoncel, gevolgd als erescendeerend deor de andere instrumenten, het deed reeds veel verwachten, en men werd niet teleurgesteld. Alles, het „Allegro moderato, het schertsachtige Molto vivace met de fijne pizzicati der cd, het Adagio en de Finale met het virtuoze slot, alles zeer interessant. Tot slot Beethoven cpus 18 no. 2, dus uit de eerste periode van den meester. Eenvoudig en sober derhalve nog niets dat doet denken aan de onverwoestbare meesterstukken die B, later, ook op kwartetgebied zeu scheppen. Een eerste klasse-uitvoering werd hiervan gegeven. Het concert in onderdeelan bespreken zullen wij niet. Alleen nog dit. Deze heeren geven zich geheel aan hun taak eu daardoor ontstaat iets buitengewoon moois. Het ensemble, de klank der vier instrumenten in tsllooze nuanceeringen, ket deen gevoelen der ver schillends stemmingen door de componisten in hus werken neergelegd, hst naar voren treden eener hoefd- ged»chte door een der spelers, waarbjj de anderen zich ondergeschikt houden, maar op den juisten tijd de ielanprgkheid hunner partg doen uitkomen, 'tis alles van hoogsr o de. En aan Mej. Weber die het mogalgk heeft gemaakt van «en dergelgk concert hier te kunnen genieten brengen wij es a welgemeend woord van dank. IN VERKEERD GEZELSCHAP. De Alkmaarache sl g-r G. C. bezoekt volgens de N. Estt. Ct. Dinsdag voor zaken Rotterdam. Hg ver dwaalde in slecht gezelschap, kwam in de Zandstraat, werd beschonken en is van f 149 beroofd. TRAM EGMOND-ALKMAAR-BERGEN. Gedurende de maand S-ptember 1909 werden met de stoomtram EgmondAlkmaarBergen 26583 rei zigers vervoerd en bedroeg de opbrengst van het rei zigers- en goederenvervoer f 4881 635. VERPLAATSING—KLEINE KAASMARKT. Door B. en W. wordt den Raad voorgesteld1, zulks naar aanleiding van een ter zake ingekomen adres van handelaren en winkeliers, de z.g.n. kleine kaas markt in deze gemeente, gehouden wordende in de Langestraat, bij wijze van proef te verplaatsen naar het Hof. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft tot deze verplaatsing geadviseerd. B. en W. bevelen aan voor de benoeming van regent van het Burgerweeshuis, in verband met het bedanken van den heer J. Veenenbos, de h.h. A. H. P. Blaauw, le luitenant' der infanterie en E. G. Wentink, grossier in koloniale waren. VASTSTELLING VAN ROOI-EN BOUWLIJNEN. B. en W. stellen, naar aanleiding van een adres van den beer O. J. F. de Graaf, opttredende voor zijne echtgenoote mevrouw de Graaf, geboren Blom, eige nares van het perceel kadastraal bekend sectie E no. 2639 aan den Kennemerstraatweg, den Raad voor vast te stellen een verordening tot vaststelling van rooi en bouwlijnen voor de westzijde van den Kennemer straatweg. TUINBOUW- EN HANDELSVEREENIGING. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Algemeen Be lang" alhier, was door 67 leden bijgewoond. Na opening door den vice-voorzitter, die da voor-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2