STADSNIEUWS. Ier, S. Kalff, F. Do me la Nieuwenhuis, B. Damme, Frank van der Goes en P. J. A. Meersman. Aan deze commissie werd de bevoegdheid gegeven, om zich andere leden te assumeeren. In de vergadering der commissie, die na afloop plaats had, werd besloten de volgende vereenigingen uit te noodigen in het comité zitting te nemen: le. het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Indië; 2e. het Indisch Genootschap; 3e. Oost en West; 4e. Moederland en Koloniën; 5e. de Vereeniging voor Letterkundigen; 6e. de Nederlandsche Journalistenkring. Bovendien zullen nog eenige personen worden uit- genoodigd. Het comité benoemde tot le-voorzitter mr. J. N. v. Hall, tot 2e-voorzitter den heer F. M. Wibaut; tot le-secretaris den heer S. Kalff, Koninginneweg 237, alhier; tot 2e-secretaris den heer J. G. Götze; tot penningmeester mr. 0. Th. van Deventer. VOOR KIPPENHOUDERS. Een kippenhouder te Ooststellingwerf, die aantee- kening houdt van het aantal eieren door zijne kippen gelegd, van de daarvoor ontvangen gelden enz., doet aan de „Ass. Ct." over 1909 de volgende opgave toe komen Aantal kippen pl. m. 80, gelegde eieren 8518, ge wicht der eieren 503.3 K. G., ontvangsten 344.71°, voederkosten 234.70, saldo 110.01° of per kip 1.37°. Wanneer bedoelde persoon geen lid van de V. P. N. was geweest, zou zijn saldo 75.29 minder bedragen hebben. HULDE AAN JIIR. MR. DE SAVORNIN LOHMAN. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van staat is Vrijdagavond in het Concerthuis te Gronin gen door zijn partijgenooten een treffende hulde ge bracht ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. Namens het comité ter voorbereiding der samen komst werd hem door jhr. mr. O. Q. van, Swinderen met een hartelijke toespraak een fauteuil aangeboden, die vergezeld ging van een prachtig album, bevatten de de namen der schenkers. De heer Lohman dankte, getroffen door de hartelij ke bewijzen van toegenegenheid. Spreker, die wees op den gewichtigen arbeid van dr. Kuyper, zeide in alles Gods leiding te zien, zoodat hij eigenlijk tegen zijn bedoeling in getrokken werd in de politiek. Hij was van oordeel dat men enkel 's lands belang moet behar tigen ook in verband met de komst van Gods Konink rijk, en raadde allen aan op God te vertrouwen en van Hem alle hulp en steun te verwachten. De bijeenkomst kenmerkte zich door zeldzame har telijkheid en eenheid van zin. DE DIAMANTHANDEL. Een der oude juweliersfirma's te Nieuw-York, Ches ter Billings Sons, is failliet verklaard. Bij dit faillis sement zijn eenige groote firma's te Amsterdam voor aanzienlijke bedragen betrokken. Voorts verneemt de Echo nog, dat ook te Chicago een groote firma failliet is verklaard voor 'n bedrag van ongeveer 500.000 dollars, waarbij hoofdzakelijk Amerikaansche importeurs zijn betrokken, die gewoon zijn daar aan de markt hun inkoopen te doen. INBRAAK. De bakkerij van den heer A. van Alphen, Haarlem merstraat 144, te Amsterdam, waar anders vrijwel het heele jaar, uit den aard van de zaak, dag en nacht de bewoners thuis zijn, was gistermiddag enkele uren on bewaakt, en toen de familie van de wandeling terug kwam, werd de winkeldeur open gevonden. Vermoede lijk zijn de inbrekers met een looper binnengekomen, van braak was ten minste niets te bespeuren. In de woonkamer hebben zij de plaats waar de heer Van Al phen geld en geldswaardige papieren had geborgen, weten te vinden en zijn met medeneming van eên waarde van omstreeks 250 spoorloos verdwenen. DAMMEN. Damwedstrijd, uitgeschreven door de Wormerveer- sche Damclub, gehouden in de bovenzaal van het café van den heer Woud, Zaanweg, Wormerveer, op Zon dag 23 Januari. Er werd gespeeld in groepen van vier. De uitslag van den wedstrijd was: Hoofdklasse. le groep: Niet uitgespeeld. De stand is: G. Fris 2 punten, één partij gespeeld; C. Noome, 4 punten, 3 partijen gespeeld, K. Stolp, 1 punt, 2 partijen gespeeld en D. van Hoorn, 1 punt, 2 partijen gespeeld. In den loop dezer week zullen de beide niet gespeelde partijen nog gespeeld worden. 2de groep: le prijs K. de Ruiter, Wormerveer; 2e prijs G. Beets, Wormerveer, beiden 4 punten (loting). Eerste klasse le prijs: B. Pot, van Wormerveer, 6 punten: 2e prijs: M. Vel, van Wormerveer, 4 punten. Tweede Klasse le groep: le prijs, A. de Heer, Wijde Wormer, 5 pun ten; 2e prijs J. Heynis, Wormerveer, 5 punten (lo ting). 2e groep: le prijs: K. Oosterhuis, Zaandijk, 5 pun ten; 2e prijs: S. Koman, Wijde Wormer, 5 punten (lo ting). 3de groep: le prijs: D. de Waard, Amsterdam, 6 punten; 2de prijs: J. Breewer, Zaandam, 2 punten. Derde klasse: le groep: le prijs: W. Luttik, Wormerveer, 6 punt ten; 2e prijs: K. A. van Hoorn, Zaandijk, 3 punten. 2e groep: le prijs: P. Kerkhoven, Wormerveer, 7 punten; 2e prijs, A. Bakker, Wormerveer, 4 punten. De prijzen bestonden in kunstvoorwerpen. UIT HOORN. Door het bestuur der Woningvereeniging „Arbei dersbelang" werden de eerste 18 der nu voltooide wo ningen aan de autoriteiten ter bezichtiging gesteld. De afdeeling Hoorn van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, nam het initiatief tot den bouw. De woningen, die reeds alle zijn verhuurd tegen 2 i 2.25 voldoen aan alle te stellen eischen. Ter beschikking van den G. G. om te worden be noemd bij het onderwijs in N. I. is gesteld de heer Klooster, onderwijzer aan de Par. school alhier. De heer H. C. Heeroma is benoemd tot leeraar aan de Chr. Kweekschool te Zwolle. UIT KOEDIJK. In de goed bezette zaal van den heer C. Man sprak Zaterdagavond, voor het departement van Nut, de heer Frits van Raalte uit Arnhem over: Clairvoy ance, schrijvende mediums en eenige spiritistische verschijnselen. Nadat spr. uiteengezet had wat verstaan moet wor den onder occulte wetenschappen en onder spiritisme, behandelde hij in 't kort den ontwikkelingsgang van dit occultisme, aanstippend dat in 1847 voor 't eerst de geesten zich gemanifesteerd hebben door klopgelui- den, enz. Dan opperde hij enkele bezwaren tegen 't spiritisme en, hoewel hij aan 't begin der vergadering beloofd had niet den draak te zullen steken met het spiritisme, hier was zijn rede niet van spot en bela chelijk maken vrij; hij gebruikte bijv. de uitdrukking fideele geesten, wat voor overtuigde spiritisten in hooge mate kwetsend is. Na enkele mededeelingen over 't gebruik van den psychograaf, over het bedrog van Slade, over de theo rie van Zöllner betreffende de vierde dimensie, zette hij een beschouwing op over 't verband tusschen her sens en zielsleven, zich o. a. beroepend op prof. Lom- broso's leerling, dr. Enrico Ferri en diens mededeeling op het Congres voor Anthropologen te Amsterdam in 1897. Nadat hij met enkele voorbeelden gedemon streerd had de hypothese van boven- en onder-bewust- zijn, concludeerde hij met aanhaling der wet van be houd van arbeidsvermogen en nog talrijke andere bij zonderheden waardoor de draad van 't betoog zelfs voor de meer-ontwikkelden van het publiek wel eens zoek raakte, dat hypnose plaats vindt in het onder-be- wustzijn en dat daar op berust de kunst van gedach- tenlezen, telepathie, alsook helderziendheid. •Uitvoerig besprak de heer van Raalte de proeven van dr. Naum Kotik in de polikliniek te Moskou, en trachtte de houdbaarheid aan te toonen van de theorie der gedachtekracht. Dat op deze theorie volgens spr. ook berust somna- bulisme, spiritisme kon spr. niet duidelijk maken, doordat hij hardnekkig vermeed te noemen den in vloed der suggestie bij spiritistische verschijnselen. Dit schakelt je in zijn redeneering missend, was het voor velen moeilijk te begrijpen waarom bij séances de antwoordende geest steeds aanpast bij de sfeer der aanzittenden. Victor Hugo's séances met mad. Gi- rardini, prof. Lapponi's meeningen daarover maakte hij kenbaar, zeide toen nog veel losse dingen zonder verband, las citaten enz. Nog enkele vragen, die enkele dames en heeren de den, werden weifelend beantwoord, en toen sloot de voorzitter, dr.'Melchior de vergadering. Voldaner dan.de „Nutter's zijn ongetwijfeld de be zoekers der uitvoering van „Voorwaarts," onze gym- nastiek-vereeniging, naar huis gegaan. De heer Lambert, turnleeraar uit Alkmaar, die als technische leider optreedt, heeft alle eer van zijn leerlingen, vooral van de jongsten, die de toeschou wers dikwijls tot uitgerekte halzen dwongen, zóó keu rig werd er gewerkt. De mooie costuums vooral die van de „dames"- afdeeling hadden ook een groot aandeel van de be wondering. Dinsdag, na de tweede uitvoering, komen we nader hierop terug, maar reeds nu kunnen we ieder die zijn avond dan niet bezet heeft, aanraden hier een kijkje te nemen enonder de uitvoering niet te rooken. Turners hebben frissche lucht noodig! UIT BERGEN. Gister avond gaf de rederijkerskamer „Kunst ca Arbsid", in h«t lokaal van café „Duinvermaak" eece teer goed gsglasigde uitvoering. De beide opgevoerde kluchtspelen „Mevrouw i» op rei»" en „Barbier-brug wachter" voldaden goed. Vooral het laatate stuk gaf veisoheidene m*Ien tot een spontaan gelach aanleiding. Een geanimeerd bal beslootals gewoonlijkdezen avond. UIT DE SCHEEMEER, Door de afdeeling Sshenneer vaa de Hollandsehe Maatschappij van Landbouw zijn de navolgende heeren aangewezen om, overeenkomstig art. 44 der Statuten van de Centrals Landbouw Onderlinge, door Casomie- aarissnn benoemd te warden tot leden van de „Plaatse- silijke Ongevallen Comrais*i«:" P. de Boer, Zuid- *n Noardtchermer, voorzitter; Wribr. Schermerhorn, Zuid en NoordsehermT, secretaris; C K-amer Gignis. Stom- retoren; K. Kalis, Stompe toren; P. Blom, Westdijk, Alkmaar; P, Spaan, Oterleek; M. Couwenboven, Oter- leek. UIT 8T. PANCRA8. Door de sehooifeestvereeniging te St. Panera*, ia met medewerking van da afdeeling Volksonderwijs Maar, een tooverlantaarn aangekocht. Vrijdagavond we'd in de openbare lagere school •i-oor de kinderen der hoogers klassen en belangstel lende ouders, oen eerste uitvoering gegeven, welke asn allen ten volle bee t voldaan. D-?ar het hoofd der school, d« heer T. Eogel, werden de verschillende voorstellingen voor d« kinderen toegelicht. UIT BARSINGERHORN. Van een ongenoemde is per sangetaskenden brief man de afdeeling B-rsingarfeorn van het „Witte K'uia" geschenken da som van f 25, welke gift door de af deeling in dank wordt ssnvaard. WÈL LIEFHEBBERIJ. Een aantal percouen, meeat bakkersgezellen te den H»»« heeft, een E^pei «mie-club opgericht, onder den Dism Amikeco. Hat doel ie, om diegenen, die wagens den aard van hun werkkring steeds nachtwerk moeten verrichten, «n dus niet in de ge?efenheid zijn om e«a der be staande avondcursussen in Esperanto te volgen, door het organise eren van middagcursusaen in staH te stellen de wereldhulptaal as.n te leeren en te beoefenen. GEEN MELK MET WATES MEER. VoIgeES de Tel. bestaat het voornemen, dat in de Amsteriamsche politieverordeningen bepalingen zullen warden voorgesteld, welke d» strekking hebben om het verdunnen van melk, voor den verkoop bestemd, te verbieden. RAAR UIT 'T BED GESTAPT. Een bejaarde mgnwe ker te Kerkrade die fe vae! tan Bacchus h-;d gecff-trd, stapte des naakt* uit zijn bed. M->en®nde dat hg zich nog op de kamer bevond, *t«pte hg uit het raam, ruim 9 M. hoor. Dv man be- kw*m ernstige verwondingen: vermoedelijk is zijn rug- gegraat gebroken. Zgn toestand is bedenkeigk. WAAR „KIEKJE" VANDAAN KOMT. J. D. Kiek te Leiden heeft zgn naam gegeven aan de «„kiekjes", of liever de studenten hebben dat ge daan. Men vindt er nog eens, tan prefijte van latera ^a*l»nr ffalnar», aan herinnerd in do jongste „Op de Hoogte"-sfl-vering. Aldus vertelt de oud-Leiden®,sr die aan 't woord is. Neen, zeo kan de kunst geen voortgang heb ben Toe heeren, nou eten stil gestaan, doe nou mgn vader plsizier door even kalm ts felgvener komt anders wezenlgk niets van terecht Ja maar Kiek, dan mo«t jij ook stilstaan, en niet zaa schommelen met je toestel 1 En ik do3 het alleen, als Kiek me een kopje thee beloeft Bpst, heeren, ik beloof alles wat u wilt, maar begin nou in 's hemels naam n»6t even stil te staan, 't duurt maar een halve minuut „Deze en dergelijke gesprekken zgn misskien wel «en halve eeuw laDg haast eiken ochtend buiten den vaeantietgd gevoerd op de achterplaats van bet photographiach atelier van J D. Kiek, op e«nder Singels van Leiden. De woordvoerders oenerzijds waren de phetegraaf in quaeitie, de oude heer Kiek en zijn zoin Leon, anderazgds een troepje levenslustige, vaak wat te levenslustige studenten, die behoefte ge voelden hunne feestelijke stemming te vereeuwigen met behulp van een photographic, een „kiekje", zoo- als we dat heetten." BIOSCOOP. Naast een theater, waar de bioscoop wordt vsrtoond, •ver een theater, waar de bioscoop wordt vertoond, op vijf minuten afstand* van twee uitsluitend voor de bioscoop ingerichte gebouwen, op zeven minuten gaans van twee schouwburgen, waar vliegende biot- c pen blgkbaar vergeefs trachten te voldoen aan de nog overschietende biascsopbehoefte, zal een nieuw bioscooptheater in Den Haag worden opgericht, aldus de „N. R. Ct." GESLAaGD. Bjj het in den Haag gehouden examen voor onder wijzer Stenografie Pont slaagden onze stadgenooten de heeren K. Stein met 120 en G, W. Kortenachgl met 100 lettergrepen per minuut. JUBILEUM. Den eersten Februari herdenkt de heer K. H. Smo- renberg, besteller bg de port er gen, den dag, waarop hij 35 jaar geleden ia functie trad. JONG NEDERLAND. In de bovenzalen van de Unie had Zaterdagavond de Feestelijke bgeenkomst plaats van de vereeniging Jong Nederland. Nadat door alle leden het lied van het Nederlaadseh Verbond wes gezongen, nam de voorzitter, de heer H. de Wal, het woerd, om de talrgk aanwezigen welkom te heeten en nog eens in het kort doel en streven der vereeniging uiteen te zetten. Dit streven, ket wekken van méér atambewustzgn, het in stand houden v»n den band tusschen Neder landers in den vreemde en het moederland, het steu nen van onze taal, waar deze zich in verdrukking bevindt, en het zuive? bewaren daarvan (zonder dat dit laatste in eanig opzicht tot overdrijving mag vos- ren), kan ongetwijfeld rekenen ep de sympathie van elk weldenkend Nederlander. Oi-k heeft de vereeniging een postzegeleommissie ingesteld, die alle soorten gebruikte postzegels ver zamelt en deze opzendt naar den heer H. Meert te Gent, den oprichter van het A. N. V., die in bijna alle landen correspondenten heeft en op die wijze in staat is een ruilhandel te drgven, waarvan de op brengst komt ten bate van de Vlaamsche beweging, den strgd der Vlamingen om hunne taal tegen de overheersching der Fransehen te beschermen. Door verschillends led*n werd vervolgens iets ten beste gegeven op het gebied van muziek en voor drachtkunst, waarbij de dames L. Middelhof! en K. Blom een gastrol vervulden. Vooral de voordracht van Mej. A. Lubbe en den heer Jacometti had een zeer verdiend succes. Als slotnummer werd, weder door de geheele ver eeniging, het Wilhelmus gezongen, door alle aanwe zigen staande en met aanlacht aangehoord. Emdelgk een gezellig bal, onder leiding van den hser Polak. Kortom, Jong Nederland mag met veel voldoening op dezo esrste openbare uitvoering terugzien. Moge sg, dcor een flinke toeneming van het aantal leden, hare moeite beloond zien, AANBESTEDING. Heden werd aanbesteed het beuwen van een pen- siongnbouw met melkülon op den hoek van de Bree- iaan en Russe iweg, voor den heer R. J. van Kuiken. Er werd ingeschreven als volgt(R*ming f 9499). J Duin JzUithoorn, f 9888G, B»ek, Alkmaar, f 9795Spruit en Wils, Alkmaar, f 9788 J. Dorre geest, Alkmaar, f 98 i0C. Bol, Alkmaar, f 9700 J. A. Tuinman. Bergen, f 95 j0 C. Nap, Bergen f9300 P. Dubbel, f 9298 De gunning zal later bekend gemtakt worden. TURNLUST. Voor eene thmelijk bezette zaal gaf de Alkmaarsehe Gymnastiekvereeniging „Turnlust" Zaterdagavond in de „Harmonie" eene openbare uitvoering, ter gelegen heid van haar negenjarig bestaan. Bij de opening heette de heer Stavenuiter, voorzit ter, den aanwezigen, onder dankzegging voor hunne tegenwoordigheid, welkom en wees er op dat „Turn lust" ook veel te kampen had gehad met de omstan digheid dat haar het verder gebruik van het Rijks- gymnastieklocaal was ontzegd, daartegenover bracht hij in herinnering het succes dat den wedstrijdturners en daardoor de vereeniging, bij de te Haarlem gehouden wedstrijd ten deel viel. In 't bijzonder wees spreker ook op de eer, den directeur, den heer F. J. W. Lam bert, te beurt gevallen. Hij wenschte hem met de te Amsterdam behaalde onderscheiding geluk en ver klaarde dat het gegrift zijn van zijn- naam in den marnieren steen voor zijne leerlingen steeds een aan sporing zal zijn de lessen en raadgevingen te waardee- ren. Spr. spoorde met een krachtig, gloedvol woord zijn turnmakkers aan den naam van „Turnlust" hoog te houden. Daverend applaus. Wat de uitvoering zelve betreft kan gerustelijk ge zegd worden, dat er zeer goed werd gewerkt. De meening, dat „Turnlust" er bij verleden jaar niet op was vooruitgegaan, kan weerlegd worden door de verklaring dat de afdeelingen grooter zijn en men in grootere afdeelingen meer kans heeft fouten te zien dan in kleinere. De wedstrijdoefeningen trokken vooral de aandacht. Zij waren prachtig, een enkele zeer kleine uitzondering daargelaten, liet de regelmatigheid niets te wenschen over. Het werken aan het hoogrek, trouwens dit toe stel leent zich daartoe beter dan eenig ander, vond ook veel bijval, terwijl de standen eveneens een warm applaus verwierven. Het publiek was zeer voldaan. Telkenmale wanneer de heer Lambert zelf eenige toeren verrichtte, hetzij aan rek of barren, barstte de zaal telkens in oorver- doovenden bijval los. Het blijspel „Een verstrooide Notaris," dat met het oog op den tijd heel goed ach terwege had kunnen blijven, viel wel in den smaak; het was wat langdradig, doch vermocht dikwijls den lachlust der aanwezigen op te wekken. „Turnlust" heeft een aangenamen avond bezorgd aan zijn leden en introducée's, het geanimeerde vroo- lijke bal, afgewisseld door enkele luimige voordrachten droeg daartoe het zijne bij. Zaterdag a.s., wanneer de vereeniging deze uitvoering herhaalt, zal de zaal ze ker beter bezet zijn. ORPHEUS. Alweer een volksconce<^. Op uitnoodiging van den tegenwoordigen bewoner van „Diligentia" gaf boven genoemd Mannenkoor, directeur de heer H. Linde boom, op Zondag 23 Januari, in genoemd gebouw een concert, tegen een entree van vijftien cent de persoon. Het programma was bijna gelijk aan dat waarmede men onlangs het eerste winterconcert gaf. Onnoodig zeker te verklaren dat deze koornummers zeer in den smaak vielen, en de vereeniging voor een bizonder dankbaar publiek zong. De heeren koorzangers, die in solo, duo of kwartet optraden, maakten zich wederom verdienstelijk. Voor instrumentale afwisseling was gezorgd door eenige vioolstukken te doen uitvoeren. De heer Imhiilsen, bereidwillig die taak op zich nemende, deelde mede in het succes. De zaal was, hoewel niet geheel, toch zeer goed be zet. DE STEM DES VOLKS. Op denzelfden avond, waarop het volksconcert gege ven werd gaf het gemengde koor „De Stem des Volks", directeur de heer A. C. Provily, het eerste concert in de „Harmonie". Omdat wij een werkzaam aandeel aan de uitvoering in „Diligentia" hadden, gelukte het ons niet iets van dit koor te hooren, ofschoon wij eenige malen naar de „Harmonie" zijn gegaan. Wat wij van dit concert te weten kwamen was: dat het koor, nog klein in ledental, gelukkig debuteerde, er werd zuiver en met zeer duidelijke uitspraak gezon gen. Wij hopen dan ook spoedig gelegenheid te heb ben nader met „De Stem des Volks" kennis te maken. Het koor gaf nummers met Hollandschen tekst en grootendeels van vaderlandsche componisten. Ook hier solo's, één voor sopraan en één voor baryton, be nevens een vrouwenkoor. Het kwartet Prins van Zaandam werkte bij deze uitvoering mede en droeg niet weinig tot verhooging van het genot bij. Er was heel wat publiek bij dit debuut tegenwoor dig. VOETBAL. Alcmaria Victrix IR. A. P. 06. Een overtalrijk publiek is gisterenmiddag getuige geweest van een buitengewoon interessante voetbal ontmoeting tusschen beide bovengenoemde vereenigin gen. Het ging immers tusschen no. 1 en 2 van de Weste lijke Tweedeklasse B. R. A. P. uit Amsterdam be kleedde de eerste plaats en was zeer zeker voornemens die met hand en tand te verdedigen. Een groot aan tal supporters was uit Amsterdam meegekomen, ter wijl tevens eenige bekende autoriteiten op voetbalge- bied aanwezig waren. Als totaal indruk geven wij hier eerst weer, dat R. A. P. ons inderdaad een zeer sterk en solied spel liet zien, beslist superieur aan dat van Alcmaria. De in vloed van den trainer, die R. A. P. heeft, was zeer duidelijk merkbaar. Wij hebben een der Amsterdam- sche voetbalkenners in de pauze een klein oordeel ge vraagd over het Alkmaarsch elftal. De voornaamste fouten waren: het te weinig op den bal zitten en het onzuivere plaatsen van den bal; hierin was R. A. P. beslist de meerdere. Vermelding verdient verder, dat de 80 supporters van R. A. P. een klein kanon hadden meegenomen, dat telkens, wanneer door hunne vereeniging een goal werd gemaakt, werd afgeschoten. En zesmaal heeft dat kanon zijn doffen klank doen hooren. Bovendien hadden de Amsterdammers een misthoorn om te brullen Als om 2 uur scheidsrechter Bergmeijer beginnen fluit, stelt Alcmaria, bestaande uit A. de Vries, doel; K. Millaard en A. Kampschuur, achter; J. Hoek, J. Schouten en S. ter Spill, midden; M. Wielage, Z. v. Arnhem, P. ter Spill, A. C. de Frenne en J. Ansings, voor, zich op met drie invallers, die echter uitstekend hebben voldaan. R. A. P. stelt daar het volgende elftal tegenover: dc Bruin, doel; Korthals en Hakke, achter; Romme, Wemmerslager en Hamburger, midden; Popping, van Seventer, Popping Sr., Steenbergen en Herckenrath, voor. Alcmaria won den toss. en R. A. P. trapte af. Een aanval van Alcmaria volgde weldra op het R. A. P. doel, maar de bal verhuisde naar de andere zijde, om daar vooreerst te blijven. Alcmaria speelde goed, maar toch behield het vlugge spel van R. A. P. de over hand. Uitstekend werd door R. A. P. gecombineerd en weldra scoorde van Seventer voor R. A. P. uit een voorzet van rechts het eerste punt. Deze goal was on houdbaar voor den zeer verdienstelijken Alcmaria-kee- per. Kort daarop werd een keurig genomen corner door één der Amsterdammers, in 't doel gekopt. 20. Alcmaria verloor echter den moed niet. Allen deden hun best en speelden een goed spel. Zij werden echter voortdurend gedekt. Vooral de middenvoor en den linksbuiten van Alcmaria werden steeks bewaakt. Kort daarop forceerde Alcmaria een corner op het doel van R. A. P.de bal werd weggewerkt, de Am- sterdamsche voorhoede brak door en onhoudbaar scoorde Amsterdam no. 3. Er werdi daarna voortdu rend van beide zijden uitstekend gespeeld, met R. A. P. echter meestal iets in de meerderheid. Geluk had Alcmaria niet, want eenige goede kansen werden ge mist: de bal ging juist naast. Toen kort daarop een scrimmage ontstond voor het Alkmaarsehe doel, had één der Alkmaarsehe spelers het ongeluk den bal in eigen doel te trappen. Voor de vierde maal dreunde het kanon en de R. A. P. supporters waren gerust. Wij wenschen echter op te merken, dat in dit ge deelte der match de scheidsrechter soms beslister op had moeten treden. R. A. P. speelde soms zeer forsch, en een enkele maal ging wel eens iets door den beu gel, wat beslist niet geoorloofd was. Weldra kwam rust en leidde R. A. P. met 40. Na de rust ging het spel meer gelijk op. In dit ge deelte der match had Alcmaria beslist een goal ver diend. Meermalen toch was het spel op R. A. P.'s helft. De doorbraken van R. A. P. waren echter zeer gevaarlijk, vooral door de groote snelheid der Amster- damsche spelers. Langen tijd bleef de stand 40. Alcmaria kon, hoewel vol vuur spelende, maar niet tot doelpunten komen. Plotseling volgde een doorbraak van Herc kenrath, den geduchten linksbuiten van R. A. P. Al les passeerende liep hij tot vlak voor doel en een kei hard schot gaf den Alkmaarschen keeper geen kans. 5—0. Voortdurend moest deze linksbuiten bewaakt, en dit zij hier meteen opgemerkt: de Alkmaarsehe rechtshalf deed dit uitstekend. Meermalen trad deze als redder op. Kort daarop wist Herckenrath echter nogmaals alles voorbij te loopen enweldra dreunde het kanon voor de zesde maal. Toen was het spoedig tijd en had R. A. P. deze wedstrijd met 60 gewonnen, waardoor zij zeer vast op de eerste plaats staat. Wint Kam pong, dan bekleedt Alcmaria de derde plaats. R. A. P. verdiende zeer zeker te winnen, doch 60 is geflatteerd, 62 had Alcmaria zeker verdiend. In samenspel en schieten voor doel was R. A. P. beslist beter. Alles tezamen was het een zeer interessante strijd, die begunstigd werd door prachtig winterweer. De sneeuw op het terrein was soms wel hinderlijk. AGENDA. MAANDAG: Lezing Kath. Soc. Actie, kwart voor acht, café Pe perkamp. Schaak- en Damclub V. V. V., 7 uur, «afi Sohcr- merhom. Physica, 8 uur, Unie. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel." 7 uur, Nieuwe Doelen. Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 71/, uur, Harmo nie. Gymn. Ver. Turnlusrt, oefen. 7.15. Gymn.-ver. „De Halter," ledenafd., 810 uur, 't Gulden Vlies. DINSDAG: Postzegelvereniging „Westfriesland," jaarvergade ring, 7V2 uur, „Toelast." Typografen Studieclub, 81/, uur, 't Wapen van Munster. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Toonkunst, repetitie, 8 uur, bovenzaal Unie.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2