DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. >5 Honderd en twaalfde Jaargang. '910. MAANDAO 31 JANUARI. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar f 0,80? franco door het geheele Rijk f 1, M aderlijke nummers 3 Cents. Groote Pr?]» der gewone advertentiën: Per regel 0,10. Bij groote contracten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dt N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. o ALRMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 31 Januari. De groote week voor Engeland is voorbij, de ver kiezingen zijn afgeloopen. Op het oogenblik waarop wij dit schrijven is de uit slag voor 663 zetels bekend, derhalve voor 7 nog niet. Van die 663 zetels worden er 271 door unionisten, 272 door liberalen, 40 door leden der arbeiderspartij en 80 door Ieren bezet. De unionisten hebben dus gewonnen, maar de re- geeringspartijen behouden de meerderheid. De Engelsehe minister-president, de heer Asquith is, om weer wat op zijn verhaal te komen, naar het Zuiden vertrokken. Hij kan vrij onbezorgd de toe komst tegemoet gaan, al zijn de liberalen in het La gerhuis dan ook geheel afhankelijk van de socialisten en de Ieren. Na een verwoeden strijd zal er eerst wel een korte wapenstilstand worden gesloten. In de tweede helft van Februari komt het nieuwe Lagerhuis bijeen. Dan zal echter de strijd om de begrooting weer beginnen. Ongetwijfeld zal de heer Lloyd Geor ge voor zijn ontwerp een meerderheid vinden in het Lagerhuis, niet te voorspellen valt evenwel, wat het Hoogerhuis zal doen. Er is reeds getracht overeen stemming tusschen de conservatieven en liberalen tot stand te brengen, maar er schijnt geen kans te zijn, dat deze bereikt zal worden. Bedriegen de voortee kenen niet, dan is een tijdperk van heftigen politieken strijd in Engeland met de verkiezingen niet afgeloo pen, maar slechts ingeleid. In den Duitschen rijksdag is Zaterdag bij helderen hemel plotseling een heftige storm opgestoken. Men had zeer kalm en zakelijk geredeneerd over de mili taire begrooting, toen de afgevaardigde Oldenburg de tribune besteeg, die niet gewend is van zijn hart een moordkuil te maken. Hij heeft vroeger wel eens ge zegd, dat hij een volksvertegenwoordiging eigenlijk een onding vond, maar Zaterdag liet hij zich een uit drukking ontvallen, welke eerst vroolijkheid maar daarna verontwaardiging teweeg bracht. Hij zeide dat de Koning van Pruisen en de Keizer van Duitschland elk oogenblik in staat moest zijn, een Pruisischen lui tenant het bevel te geven: „Neem tien man en sluit den Rijksdag." Het geroep van: ongehoord, schandalig, brutaliteit, schending van de grondwet, waar is de president klonk na deze uitlating boven het applaus van de rech terzijde uit. Een conservatief afgevaardigde gooide nog olie in het vuur, toen hij naar de linkerzijde riep: „Is er geen veearts De vice-president, erfprins v. Hohenlohe, die gewe zen werd op het verzuim, dat hij den spreker niet tot de orde geroepen had, verklaarde de uitlating niet ern stig te hebben opgenomen en ook de spreker zelf ver klaarde toen maar gauw, dat het een grapje was. Maar verschillende afgevaardigden protesteerden te gen de aansporing tot schending van de grondwet. De vloed der welsprekendheid, zoo plotseling opge komen, daalde spoedig, maar het laatste woord is over deze zaak nog niet gezegd. In Frankrijk is men verheugd over die daling van de Seine. Het hooge water, gestegen tot een zeldzaam peil, heeft buitengewoon veel schade en last veroor zaakt. Het heeft een nationale ramp gevormd. Bleven overheid en particulieren niet achter met hulp verschaffing, ook het buitenland liet zich niet onbe tuigd. De Tsaar zond 10.000 roebels, koning Albert van België 10.000 francs, de Paus eveneens, en overal vormden zich commissies om den nood te helpen leni gen. De minister van financiën heeft verklaard dat er geen enkele dwangmaatregel zal worden toegepast op de belastingschuldigen, die van de overstrooming hebben geleden. Minister-president Briand heeft maatregelen geno men om te zorgen dat de meelhandelaars in verschil lende streken van Frankrijk aanzienlijke hoeveelheden meel naar Parijs kunnen zenden. Voor het geval er personen mochten zijn, die in aardappelen zouden spe euleeren, zouden dezen vervolgd worden. Het schijnt nu dat het ergste te Parijs geleden is. Maar naarmate de toestand daar stroomopwaarts ver betert, wordt hij stroomafwaarts onrustwekkend. Griekenland zit op het oogenblik in een lastige mi- nisterieele krisis. Het kabinet is afgetreden en het schijnt dat er extra-parlementair ministerie zal ko men. De telegrammen melden, dat de koning de bij eenroeping van een nationale vergadering ingewilligd heeft en dat de militaire bond ontbonden zal worden na de afkondiging van de boodschap tot bijeenroeping van de vergadering. Ook Hongarije heeft een dergelijke krisis. Het Huis van afgevaardigden heeft Vrijdag met groote meerderheid een motie van wantrouwen aangenomen in het nieuwe kabinetKhuen. Hedervary. De Ko ning heeft geweigerd de ontslagaanvrage van den mi nister-president te aanvaarden en heeft goedgekeurd het voorstel tot het uitschrijven van nieuwe verkiezin- BEZOEK VAN DEN KONING DER BELGEN De Brusselsche Soir deelt mede, dat de Koning be sloten heeft in het aanstaande voorjaar een officieel bezoek te brengen aan koningin Wilhelmina. EERSTE KAMER. In de Memorie van Antwoord op het afdeelingsver- slag nopens de Waterstaatsbegrooting zegt de minis ter o.m. Op het voorstel, de verbetering van de Hondsbos- sche zeewering te brengen ten laste van het Rijk met steun van de provincie, kan de minister niet ingaan, daar dit in strijd zou zijn met ons Waterstaatsrecht, dat de zorg daarvoor aan liet gewestelijk, niet aan het centraal bestuur oplegt. rnrnrnrnrnrnrnmimmmm—mmmmm* SOCIAAL-DEMOCRATISCHE PARTIJ. Gisteren hield1, te Amsterdam bovenstaande vereeni- ging een congres, waarop blijkens die stemming 202 personen aanwezig en 10 afdeelingen vertegenwoor digd waren. De heer Wijnkoop hield de «openingsrede, betoogde dat zoolang in de sociaal-democratische arbeiderspartij geen volkomen plaats is voor de Marxisten de soc. de mocratische partij zal blijven, verklaarde dat de S. D. P. pal zal blijven staan tegenover die S. D. A. P. en ried aan te trachten de anarchisten voor de revoluti- onnaire sociaal-democratie te winnen. De conceptstatuten en bet huishoudelijk reglement werden met een paar wijzigingen goedgekeurd. De naam der partij werd vastgesteld als„Sociaal democratische partij in Nederland"; de partij is ge vestigd te Amsterdam. Het doel der partij, zooals dat is neergelegd in haar beginselverklaring, werd reeds vroeger vastgesteld. in eenige provinciën een voldoend aantal leden telt deze uit te noodigen een provinciaal comité te vor- Iedere provincie toch heeft hare eigenaardigheden en haar eigen karakter. Dit karakter kan het best tot zijn recht komen door in iedere provincie de leiding in handen te stellen van hen, die met de behoeften der provincie bekend zijn. Het hoofdbestuur der Vereeniging zal te vormen zijn uit afgevaardigden dier provinciale comités, en eenige door deze aan te wijzen leden. Als lid kan ieder, die den leeftijd van 16 jaren be reikt heeft, toetreden. De contributie wordt door leder provinciaal comité bepaald in overleg met het hoofdbestuur. Van elk lid wordt aan het hoofdbestuur ter bestrij ding der algemeene onkosten afgedragen een bedrag door de jaarlijksche algemeene vergadering te bepa len. de NEDERLANDSCH GYMNAST1EKVERBOND Op de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene bondsvergadering van bovenstaand© vereeniging werd besloten Mr. W. F. van Leeuwen, afgetreden burge meester van Amsterdam, eerelid te maken, als bewijs van waardeering voor bet vele, door hem gedaan tij dens zijn burgemeesterschap van dé hoofdstad in het belang van de lichamelijke opvoeding, in het bijzonder voor de tumzaak. Voorts werd aan den president van den Franschen Turnbond, den heer Cazalet, te. Bordeaux, een tele gram gezonden, betuigende deelneming in de: ramp, welke Frankrijk beeft getroffen. Het volgende Bondsfeest zal in den Haag worden gehouden. DE RIDDERORDEN-ZAAK. De Standaard meldt: Naar men ons bericht, heeft dr. Kuyper reeds voor geruimen tijd den heer J. E. N. baron Schimmelpen- ninck v. d. Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, verzocht, zich wel met de samenstelling van ©en commissie van beoor-_ deeling in de bekend© zaak te willen belasten. Deze heeft hieraan welwillend gevolg gegeven, en thans kan worden medegedeeld, dat in deze commissie hebben zitting genomen de heeren jhr. mr. P. J. van Swinderen, vice-president van den Raad van State; mr. H. J. Kist, oud-procureur-generaal bij bet ge rechtshof te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en jhr. mr. A. P. O. van Kamebeek, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, minister van Staat en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. VEREENIGING VOOR VOLKSKUNST. Op een vergadering van belangstellenden zijn eeni ge personen aangewezen ter voorbereiding van de op richting ©ener Nationale Vereeniging voor Volks kunst- Deze Vereeniging stelt zich ten doel lo. het opsporen van reeds bestaande Volkskunst, 2o. het ter beschikking stellen van goede voorbeel den van oudé kunstnijverheid in natura of in afbeel dingen, welke vooral in de verschillende Musea en Oudheidkamers aanwezig zijn, ter leering en ter na volging. 3o. het doen ontwerpen van nieuwe voorbeelden door moderne kunstnijveren. 4o. het onderricht doen geven in alle yormen van huiskunstvlijt, b. v. rietvlechten, houtsnijden, houtin legwerk, weven, kantwerk, kralenwerk, enz., welk on derricht aanleiding zou kunnen geven tot herleving van de Volkskunst en tot vervaardiging van die voor werpen, welke in het binnen- en buitenland verkoop baar zijn. 5o. het verschaffen van deugdelijke grondstoffen tegen lagen prijs en ingeval de provinciale Comité's dit gewenscht achten, zoo mogelijk op voorschot. 6o. het aankoopen, tentoonstellen en verhandelen in binnen- en buitenland van karakteristieke vioorwer- pen van Volkskunst. 7o. het uitgeven van populaire geïllustreerde pu blieaties, zoowel ter gedachtenwisseling van de leden onderling als tot het verspreiden van inlichtingen en voorbeelden. Het Voorloopig Comité bestaat uit: Douaurière Ba ronesse van Harinxma thoe SlootenCollot d'Escu ry, den heer R. P. J. Tutein Nolthenius, voorzitter, mej. I. C. E. Peelen, secretaresse, de h.h. H. A. J. Baanders, C. W. LI. Baard, G. J. Blees Kjzn. Het voornemen bestaat om, zoodra de vereeniging Over den verjaardag van Jozef Israëls schrijft Haagsche briefschrijver van de Leeuw. Ct. „Vandaag is hij jarig voor den zes-en-tachtigsten keer 't kleine manneke, waarin wij van de levenden den hoogsten roem van onze nationale schildersbent belichaamd vinden. Wie zou 't aan hem zeggen, wan neer hij daar in al zijn eenvoud, bijna niet opgemerkt, zijn dagelijksche wandeling maakt en 't gezelschap van zijn trouw-zorgende secretaresse hem blijkbaar nog voert tot zoo geanimeerd discours, dat hij haar van tijd tot tijd even stilstaan noopt. Hem dan te zien, onopgemerkt hem dan volgend, doet den eerbied stijgen voor dezen kleinen man, die nog zulke groote dingen doet. Wat blijft er over van veel grandioos- vertoon en aanstellerige praal van minder-beduidende figuren, wanneer wij hem daar zien wandelen in al zijn eenvoud of hem ontmoeten in het heiligdom dat zijn werkplaats is. Niet uitsluitend in zijn persoonlij ke verschijning maar evenzeer in zijn atelier zijn het eenvoud en soberheid. En wij weten 't immers, hoe anders en hemelsbreed verschillend zulk een interieur in den regel wezen kan. Van dat pracht-vol décor van meubelen en tapijten zien wij hier hoegenaamd niets, in de geheimnis-volle stilte waar „le trésor des humbles" opbloeit tot één wonderschoon poëem van kleur en glans. Het zou de moeite waard kunnen zijn Jozef Israëls daar bezig te zien zonder dat bij daar van onze aanwezigheid be wust was. Maar te graag laat men zich mee-sleepen door zijn vroolijk gebabbel, wanneer hij u door die lan ge gang zijn werkplaats heeft binnengeleid. Wanneer uw bewonderende oogen dan te gast gaan aan dien schat van studie's die daar hangen, is 't koddig 't uit zijn mond te hooren dat zijn bezoekers hem hebben ge noodzaakt ze stevig te bevestigen, want.1 En hij verhaalt u dan met de hem nog steeds eige ne opgewektheid, hoe die aan bet publiek van eigen en Vreemden zoo ruimschoots toegemeten hospitaliteit niet voldoende was, maar de menschen zelfs niet kon terughouden van die waardevolle dingen nog 't een en ander in den zak te steken. Na zijn groote Spaansche reis met Erens en zijn zoon Isaac, is 't nu zijn hartewensch dezen zomer naar Venetië te kunnen gaan, waar hem op de jaarlijksche internationale kunsttentoonstelling een eere- wordt ingericht. Menschelijkerwijze gesproken kan 't niet anders dan verbazen van dit voornemen te hoo ren uit den mond van een 86-jarige. En hoe zouden wij geneigd zijn aan vrienden of verwanten zulk een gril van den ouderdom af te raden. Wie deze mau hoort en ziet en gade-slaat, met nog steeds zulk een klaren, frisschen kijk in die geestige oogen en hem hoort vertellen met een vuur en geestdrift die menig jongere zou kunnen beschamen.hem zal 't niet in de gedachten komen tegen dat verlangen in te gaan, Hoe zou 't mogelijk kunnen wezenWant de ouder dom drukt hem niet en de last der jaren geeft dezen wonderen man verjongde kracht! Ten slotte een grap (maar een historische) uit de kunstwereld, aldus de Haagsche medewerker van de N. Vlaard. Ct. Half muzikaal den Haag studeert dezer dagen op Strauss' Electra, die hier half Februari opgevoerd wordt. Koren en een versterkt orkest repeteert er voor, dag aan dag, uren achtereen. Het heele werk zal slechts een goed uur duren, maar het is een bui tengewoon moeilijk werk, dat veel studie vereischt. Op een der eerste repetities richtte zich de dirigent van het orkest, mr. Viotta tot een der blazers, die overi gens zeer goed zijn partij geblazen had, met de vraag of hij het werk al goed had kunnen volgen. „Best, mijnheer, best" luidde het antwoord waar op de dirigent droogjes antwoordde: Ik niet! Het belooft een schitterende opvoering te worden. De solisten hebben allen een goeden naam; de entrée- prijzen zijn zeer hoog (tot 15 gulden toe), zoodat heel uitgaand Den Haag op de been zal zijn. Of Strauss' werk nu inderdaad zoo mooi is, ziedaar een andere vraag. Aan den Amsterdamschen brief van het Utr. Dagbl. ontleenen we het volgende: Voor aanstaanden Zondag is te Amsterdam aange kondigd een muziekavond door de heeren Schafer en Hekking. Een tweetal kunstenaars waar men mee voor den dag komen kan. Een paar nummers van de ze beide uitnemende musici iu een gevarieerd pro gramma zouden de glanspunten in een schoonen avond kunnen zijn. Doch van een gevarieerd programma is geen sprake. Men laat de beide heeren den ganschen avond vullen en wel met een partij muziek waar het geroutineerd concertgebouwpubliek te veel aan hebben zonBeet hoven's vijf sonates voor cello en piano. Waarlijk, dit is te veel van het allerbeste! Maar wel voorziende dat de timmerman, de schilder en zijn vrouw, het atelier-naaistertje, de roosjessnijd ster, voor wie men het concert aanricht, niet aan stonds deze zware muziek zouden kunnen verwerken, gaf men een toelichting. En nu zitten op alle werk plaatsen van x\msterdam, overal waar het licht van „Kunst aan het Volk" is doorgedrongen, de arbeiders te smullen aan het proza van onzen meest woordenrij ken prozaïst, den heer Is Querido. De heer Querido namelijk schrijft voor de Wereld bibliotheek van den heer Simons ik ben geen uit gever, dus kan ik hem voor zijn kostelijk initiatief prijzen een boek over Beethoven. In hoeverre hij daartoe de rechte man is, moge hij zelf en mogen meer bevoegden beootdeelen. Zeker is hij niet bevoegd van onderop iets aan menschen mede te deelen, die van den grootmeester der toonkunst zoo goed als niets weten. Zijn verhandeling over de vijf sonates embrouilleert de muzikale gedachten meer dan ze te verhelderen. Ziehier een staaltje van de wijze waarop Querido on der zegening van de bestuurderen van „Kunst aan het Volk" zoo'n sonate toelicht voor den timmerman en den metselaar: ,,'t Is een eenwig vragen en antwoorden, een kruis- gesprek van zielen, een telkens wèg- en weer terugkee- ren van en naar den grondtoon der verschillende the ma's. En ten slotte stijgt en orkaant het óp naar een overweldigenden climax, tot het orgelpunt, een on weer-zware bastriller^ vulkanisch en dreigend, waar boven een vuur uitregent van klank-kleuren, een ho sannageroep van reuzen, tusschen wólkendrommen in- gekneld." Men denke zich even in. Die reuzen, in een vuur van klankkleuren, tusschen wolkendrommen ingekneld, hosanna roepende, en men denke zich in den toestand van den argeloozen brave, die zijn avond aan Schafer, Hekking, Beethoven en Querido toevertrouwd heeft Zal de man zich niet bekocht rekenen, wanneer hij voor zijn oogen geen vuur heeft gezien, geen onweer heeft gehoord, geen klankkleuren heeft aanschouwd, geen reuzen zag knellen tusschen wolkdrommen wanneer hij alleen maar aemeehtig heeft zitten ver langen naar het einde van al die sonates, die hem in den aanvang een wondere bekoring gaven, maar waar van hij na een kwartier luisteren al geen noot meer begreep? Hij d'acht muziek voor zijn geld te zullen krijgen, en men geeft hem reuzen, alleen in de bran dende fantasie des heeren Querido aanwezig. Al die „opduikende motieven," die „eindelooze verschieten," die „gebroken jubelingen," die „wentelende werelden," waarvan zijn toelichting spreekt, hij heeft er niets van bemerkt. Hij heeft geslapen, de arme. De volle zaal, het licht, de benauwdheid, de toelichting in het kran tje, de streeling van Hekkings strijkstok over Hek- king's violoncel hebben 't hem gedaan. ,An maen laef geen pollenaise"vloekt de ontstich te bij 't naar huis gaan. En juist zoo'n polonaisetje had hem verkwikkende afwisseling kunnen brengen. Een nieuwe attractie noemt de Amsterdamscha briefschrijver van de Noordh. Ct. de telefoontoestellen, waarbij de twee personen die spreken, elkanders beel tenis voor zich zien. Ja, ja, dat is nog eens een uitvinding. En vermake- lijk! Je neemt eenvoudig de hoorn in je hand en wacht een oogenblikje tot de telefoonjuffrouw komt. Daar is ze al: „Wat blieft U?" En meteen, alsof er eensklaps een wonder gebeurd is, flap! daar heb je het gezicht van de telefoniste voor je neus. Natuurlijk raak je heelemaal van streek door deze vertooning, je vergeet totaal welk nummer je moest opbellen en inplaats van aansluiting te vragen, begin je dood-leuk een praatje te maken met het aardige meisje want, ik wil het den lezer wel even in het geheim vertellen, die tele foonjuffrouw heeft een heel lief gezichtje. Goeien morgen, juffrouw! U ziet er vandaag best uit, en die blouse staat U uitstekend', werkelijk. De telefoniste begint eerst te lachen, maar dan valt ze me in de rede. „Mijnheer, zegt U mij maar liever welk nummer U moest hebben." „Och juffrouw, ik moet er geen hebben. Wat ziet U er toch lief uit, bent U al verloofd? of PatsIk hoor niets meer. Natuurlijk heeft de telefoniste, die beleedigd was door mijn vraag, de verbinding afgebroken. Daar sta ik nu: zonder lachend gezicht voor me en.... zonder te kunnen telefoneeren. En. is het nu wel mijn schuld? Dau had men maar geen „moderne" telefoontoestellen moeten maken! Vroeger is het me nooit ingevallen met vreemde dames door de telefoon pret te maken. Ja, zoo gaat het mij nu, dag in, dag uit, den gehee- len dag door bel ik allerlei nummers op, waar ik maar meisjes of dames denk te vinden. Alle modemagazij nen, costuumnaaisters, ateliers en meerdere soortge lijke inrichtingen krijgen achter elkander in alphabe- tische volgorde een beurt van mij. Ik knoop vriend schap aan, maak afspraakjes, zal mij binnenkort met twintig meisjes tegelijk verloven. Daar ik en dat kan heusch niemand mij kwalijk nemen een vijand ben van hard werken, kom ik 's morgens altijd eerst om half elf op mijn kantoor en ben des middags om vier uur geblazen. Doch dit ver andert voortaan, in het bezit van zoo'n nieuwe tele foontoestel, heb ik al te veel „werk" om zoo laat mijn „bezigheden" te beginnen en ze zoo vroeg te beëindi gen, mijn kantoortijd wordt daarom van 8 uur v.m. tot 8 uur n.m. Ik ben echter waarlijk niet die eenige, die van de nieuwe uitvinding zal profiteeren; het aantal liefheb-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1