STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. Ammdisse ents Rechtbank te Alkmaar. Wordt vervolgd. Ge mengde Mededeellngen, Laatste Berichten, 1910 overtroffen, en wel mat een «om van ongeveer 350.000. Over liet algemeen kan weer gesproken worden van een vrij geregelde stijging bij de verschillende rubrie ken. Dit jaar werd meer ontvangen uit de grondbe lasting 63.000, de personeele belasting 8000, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten 77.000, behalve ruim 60.000 aan opcenten, de vermogensbe lasting 38.000, behalve ruim 17.000 aan opcenten, de invoerrechten 50.000, den wijuaccijns 2000, het gedistilleerd 12.000, den accijns op het geslacht 50.000, de belasting op gouden en zilveren werken 5000, de hypotheekrechten 4000, de successierech ten 31.000, de posterijen 101.000, de rijkstelegraaf 32.000, en de loodsgelden 36.000. Minder leverden op het recht op de mijnen J 7000, de suikeraccijns 181.000, de zoutaccijns 20.000, die op bieren en azijnen 6000, de zegelrechten 19.000 en de domeinen 9000, terwijl de registratierechten en de staatsloterij een ongeveer gelijke som in de schat kist brachten als het vorig jaar. De opbrengst van den accijns op de suiker in de laatste drie maanden was 5,931,890,29, tegen 5,892,085.73 in hetzelfde tijdvak van 1908/1909. Het geheele bedrag van de opbrengst der Middelen 'bver de afgeloopen maand Januari was 11.597.013.45 tegen 11.249. 524.73, zoodat het meerdere dit jaar bedraagt 347.488.72. NAAMLQOZE VENNOOTSCHAPPEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het langverbeide wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de be palingen in het wetboek van koophandel omtrent de naamlooze vennootschappen van koophandel en van daarmede samenhangende artikelen in dat wetboek en in het Wetboek van Strafrecht. Het ontwerp gaat vergezeld van een 64 bladzijden tellende memorie van toelichting van minister Melis sen, waarin de wenschelijkheid en noodzakelijkheid eener wettelijke voorziening als vaststaande wordt be schouwd, en een historisch overzicht wordt gegeven van de pogingen om tot regeling te komen. Zitting van 15 Februari. Beleediging. Ma de Kerstfeestdelicten van de vorige week mocht men Dinsdag een rijtje Nieuwjaarsovertredingen ver wachten. Eilacie die verwachting is niet in ver vulling gegaan, hetgeen of kan beteekenen dat in dit arrondissement de ongeoorloofde uitingen van Nieuw jaarsvreugde tot een minimum zijn beperkt (minder dan één mag men in billijkheid niet verlangen 1) öf dat zij zich nog in het beroemde vat bevinden, waarin niets verzuurt. De beklaagde, Cornells S. te Hoorn, die in het klei ne Nieuwjaarsdrama de hoofdrol vervulde, was oud genoeg om te weten hoe het jaar begonnen moet wor den en hoe niet. Vijf en zeventig jaren zijn er reeds aver zijn grijs geworden hoofd gegaan. Desondanks heeft hij zich onverstandig en ondankbaar betoond, het eerste door dien dag te veel te drinken, het laatste door den veldwachter, die hem stilletjes naar huis had laten gaan, bij het bereiken van zijn woning uit te schelden. Uit de veelheid van scheldwoorden deed hij zeer zeker een merkwaardige keuze. Hij zocht die woorden uit, welke ook een heel onschuldige beteeke- nis hebben. Neemt men het den student kwalijk, dat hij spreekt van zijn (huis)ploert 2 Beleedigde Multatu- li, toen hij schreef dat het oude juk te ruim was voor den schoft van Saidjah's nieuwen buffel? Heeft de smeerlap onzen voorvaders niet voortreffelijke diens ten bewezen? Is een mierenvreter (vertaling van het Duitsche ameisenfresser) alleen omdat hij niet bijt en zijn tanden nooit laat zien wijl hij ze niet heeft zulk een verachtelijk wezen, dat een vergelijking met hem een agent van politie moet kwetsen? Intusschen de omstandigheden, waaronder al die woorden werden gebezigd, waren van dien aard dat de agent Zwart zich wel degelijk beleedigd gevoelde. En de officier van justitie dacht er volmaakt eender over en eischte 15 boete of 15 dagen hechtenis. Maar de grijze Comelis was een andere meening toegedaan, zei dat hij mopperig was geweest op zijn dochter, die maar niet thuis kwain, en van den weeromstuit op den agent van politie die zich ermee bemoeide en al mop perend eenige min-aangenaam klinkende woorden had gebezigd. „Ik ben geen dag schuldig' meneer," was de conclu sie waartoe beklaagde kwam. Het is voor hem, die twaalf jaar geleden tot gevangenisstraf werd veroor deeld de crimineele boekhouding is, wat de debet zijde betreft volmaakt in orde te hopen, dat de rechtbank er ook zoo over denkt. Diefstal. Dan 3den Januari had een vrouwtje, wier naam we niet zullen noemen, op een plaats, die we ook niet zul len noemen (plaats in de beteekenis van dorp n.l.) een paar kleine roode kinderschoentjes gestolen uit een winkel. Zij was niet verschenen, had den officier van justi tie geschreven dat ze berouw had, daarom een geld boete vroeg en verzocht of het geval niet in de cou rant mocht. De officier eischte 10 boete of 10 da gen hechtenis en waar hij in zijn requisitoir bijzonder mild was willen ook wij afwijken van de gewoonte en zwijgen daarom verder over deze zaak. Ook Dirk W., arbeider te Oosterblokker mag, als de rechtbank den officier van justitie zijn zin geeft, tevreden zijn. Hij heeft op 5 Januari twee „schoot jes" en een brood ter terechtzitting in bijna ver steenden toestand aanwezig! -genomen uit de kar van bakker Kuin, die al ventend, al eerder iets miste. Hoewel deze beklaagde eveneens vaker veroordeeld werd, wilde de officier maar geen vrijheidsstraf te gen hem eischen en vroeg daarom 5 boete of 5 da gen hechtenis, vertrouwend dat, nu het voorjaar na dert, bekl. de geldboete wel zal kunnen betalen. De volgende beklaagde Willem L. 21 jaar te Scha- gen had ook gaarne een geldboete, heel wat liever dan de maand gevangenisstraf die de officier tegen hem eischte wegens diefstal van 95 halve kilo maïs uit een schip te Medemblik. Hij zeide, dat hij van dien diefstal geen cent beter geworden was toen schip per Pot het feit vernomen had, heeft hij onmiddellijk gezorgd, dat hij de maïs weer aan boord kreeg. De schipper vond zeker, dat men nooit in verkeerd vaar water moet komen moge de knecht geleerd hebben, dat men nimmer van den goeden koers moet afwijken Vernieling en wederspannigheid. Ook de 25-jarigo visscher Willem Kn. te Wieringen verzocht beleefd om een geldboete, in plaats van de 3 weken gevangenisstraf, waartoe de officier hem wilde doen veroordeelen wegens het vernielen van een glas ruit op 9 Jan. ten nadeele van den koopman Vroonen aldaar, en het zich verzetten tegen den rijksveldwach ter Zwart, die hem, daar hij dronken was, wilde ar- pseteeren. Beleediging. H. v. d. K. en Jan B. te Uitgeest hebben op 16 Ja nuari in hun landelijk- en nachtelijk-stille woonplaats burengerucht gemaakt en den veldwachter, die hen waarschuwde, beleedigd. V. d. K. is geen kwaad man, maar als hij zich bij zijn kameraden bevindt is het volgens getuigenis van den gemeenteveldwachter Schouten, met hem „glad ver keerd." Als Jan verschenen was, dan zou hij gehoord hebben, dat van hem minder loffelijk werd getuigd trouwens de rechtbank kent hem voldoende. De officier van justitie wees er op dat beide be klaagden behooren tot het gezelschap, dat in Uitgeest den laatsten tijd den boel op stelten zet en eischte de veroordeeling van ieder tot 2 weken gevangenisstraf. QEMENQU E W 5 SMAADSOHEIET. De heer A. G. Verstegen, directeur van „Het An ker", orgaan van den Matrozenbond te Helder, werd op 9 November door de Rechtbank te Alkmaar wegens smaadschrift tot 14 dagen gevangenisstraf veroor deeld, overeenkomstig den eisch van het O. M. Hij teekende van dit vonnis appèl aan en gistermiddag had de behandeling daarvan voor het Gerechtshof te Amsterdam plaats. De eisch was bevestiging van het vonnis. Mr. M. Mendels, als verdediger optredend, pleitte ontslag van rechtsvervolging wat de smaad betreft en vrijspraak subs, de laagste boete (50 cents) voor de beleediging. HANDEL en TUIN- EN LANDBOUW. Te Groningen is opgericht een vereeniging „Het Rechtskundig Bureau." Het doel is een dam op te werpen tegen de kwade prakt..ken, welke in den handel in landbouwproduc ten (dit wordt in de meest uitgebreide beteekenis ge nomen) voorkomen en waarvan de landbouwer veelal de dupe wordt, den handel in land- en tuinbouw-pro- ducten op soliden grondslag te vestigen en wederkee- rig bijstand te verleenen aan de leden der vereeniging in zake van rechtskundigen aard, welke het land- en tuinbouwbedrijf betreffen. VOLKSTUINEN. Voor de 95 tuinen, welke op initiatief van 't Nuts- departement te Den Haag beschikbaar gesteld wer den, waren 130 liefhebbers; 7 Maart a.s. zal de loting geschieden, waardoor aangewezen wordt welken tuin elk krijgt. Den 15den Maart zullen de tuinen ter be schikking van de huurders worden gesteld. Elke tuin is ongeveer 20 M. lang en 5 M. breed; van het totaal oppervlak mag niet meer dan 1/5 gedeelte met aard appelen bepoot worden; opgaande boomep worden niet toegelaten. Voor het oprichten van prieeltjes, ge bouwen, broeibakken of eenig getimmerte, van welken aard ook, is de toestemming der commissie noodig. De huurders mogen een commissie van zeven voormannen kiezen om hun belangen te behartigen, o. a. bij de commissie. Slaagt deze onderneming om de volks klasse eigen tuintjes te verschaffen, dan zal de ge meente waarschijnlijk in een ander deel der stad, vol gens de N. Ot., een tweede terrein beschikbaar stellen. UIT WINKEL. Te Winkel is opgericht een af deeling voor Vrou wenkiesrecht, nadat door mejuffrouw C. S. Groot uit Hoorn eene lezing was gehouden, met een getal van 14 leden. Als voorloopige bestuurders zijn gekozen de dames B. H. M. van Holtke-Weidema, presidente, A. Kluij- ver, secretaresse, G. Lange, Penningmeesteresse, M. Maas, vice-presidente, A. Egmond-Muller, lid. UIT NIEUWE NIEDORP. In de Maandagavond gehouden vergadering dei- aandeelhouders van de coöp. vereeniging tot berei ding van zuivel „De Moerbeek", is met op 1 na alge- meene stemmen besloten om vanaf 1 Mei a.s. op vet gehalte uit te betalen. Pogingen zullen worden aan gewend om met andere fabrieken uit de omgeving ge zamenlijk een controleur aan te stellen. UIT OUDE NIEDORP. Het huis en schuur, erf en boomgaard, groot 15.20 c.A., eigendom van den heer G. de Groot, aldaar, pu bliek door notaris Baekx verkocht, werd gekocht door Jb. Doorn te Nieuwe Niedorp, voor 2240. Het weiland van den beer D. Dirkmaat, liggende in deze gemeente, groot 1.00.70 H.A., werd opgehouden op 1255, UIT RUSTENBURG. De algemeene vergadering der afdeeling Ursem van de H. M. van Landbouw gehouden 15 Februari werd door den heer W. de Geus Czn. met een woord van welkom geopend. Hij zegde den beer D. Schermer- horn, den afgetreden voorzitter dank voor hetgeen de ze in bet afgeloopen jaar voor de afdeeling gedaan had. Vervolgens bracht de secretaris het jaarverslag uit, waarna de aftredende penningmeester, de heer Jan Blom rekening en verantwoording deed. Hierna benoemde men drie leden voor het Plaatse lijk Comité der afdeeling Ursem ten behoeve van de Noord-Hollandsche Landbouw Onderlinge, n.l. de heeren W. de Geus Czn. voor de Schermeer, D. Scher- merhorn voor Rustenburg en C. Blom Jzn. voor Ur sem. Tot bestuurslid werd gekozen in plaats van den heer J. Blom, die naar Alkmaar vertrekt, de heer C. Blom Jbz. te Oterleek. Met algemeene stemmen besloot men in het waar borgfonds der afdeeling Hoorn eene som van 5 te storten, om deze zusterafdeeling in haar pogen, de tentoonstelling, in 1910 te houden, te steunen. Ten slotte nam men aan, voor rekening der afdee ling een drietal exemplaren van het werkje van den heer Bos over het Zuivelbedrijf aan te schaffen, op dat de leden kennis kunnen nemen van hetgeen in Z.-Holland op het gebied van zuivel gepresteerd wordt. UIT PETTEN. Alhier is benoemd tot onderwijzeres Mej. A. M. M. Keg, tijdelijk, met 4 stemmen, tegen mej. J. Mann, eveneens tijdelijk, met 3 stemmen en tot onderwijzer de heer H. de Vries te Aalten met algemeene stem men. KORTE BERICHTEN. In den trein van Dordt naar Amsterdam wisten eenige kwartjesvinders een paar jongelui over te halen kaart te spelen. Eerst verloren de jongens, toen lieten de kwartjesvinders hen het verlies inhalen en zelfs 1 15 winnen. Maar toen scheidden de jongens er mee uit, hoe flauw, gemeen etc. de kwartjesvinders dit ook vonden. Nabij Dongen is het lijk van een 71-jarige kind- sche vrouw gevonden onder een boom, waar de onge lukkige, sinds een paar weken kindsch, van vermoeie nis, uitputting en koude is omgekomen. Te Peeze moet een mareehaussée een jongen zon der eenige reden bloedend verwond hebben. De jon gen is in het ac. ziekenhuis te Groningen opgenomen. In Losser komt een klooster van Fransche zus ters ter opleiding van meisjes tot zusters, terwijl er waarschijnlijk tevens een bewaarschool, een huishoud school en een ziekenverpleging aan verbonden wordt. De nalatenschap van wijlen Pieter Teyler van der Hulst, zal nog eens te Haarlem worden opgevor derd. Gedurende het jaar 1909 verlieten 546 landverhui zers de provincie Friesland. Hiervan vertrokken o. a. 367 naar Noord-Amerika, 9 naar Zuid-Amerika, 144 naar Duitschland en 6 naar België. De burgemeester van Giessendam weigert zijn toestemming te geven tot het houden van een wed strijd van muziek-gezelschappen op Hemelvaartsdag, waartoe de Harmonie-vereeniging „Tempo" namens den Zuid-Hollandschen Bond vergunning had ge vraagd. Thans zal men zich wenden tot den burge meester van Hardinxveld. De peilschaal te Leeuwarden wees gisteren een waterstand aan van 83 cM. boven Z. P., zijnde de hoogste stand van het boezemwater die aldaar ooit is waargenomen. Te Amsterdam zijn twee personen door gas be dwelmd nog bijtijds gered. Beiden konden nog weer tot bewustzijn gebracht worden. Een 15-jarige jongen heeft zich te Rotterdam met een cirkelzaag den duim en drie vingers der rech terhand afgezaagd. UIT URSEM. Dl. G. W. Meieher* alhier i« beriepen tot predikant t» Puvmerend. Op het drietal «tonden met dl. Meieher* Dl. P. L. L. Poit van Wij dene* en W. van Roggen Ooatzaan. GE8LAAGD. De damei A. P. Stadt te Wieringerwaard en S. M L»n gereis te Hoo*n ilaagdnn giiteren te 'i-Gravenhage voor het examen Nuttige Handwerken. DE SCHAALCOLLECTE. De zuivere opbrengit van de «chaaleoINcte, fiateren door de algemeene spijsc >mmiaiie gehouden, bedraagt f 411 06. SILVIA SILOMBRA. Gisteravond heeft mevrouw Van Lier-Cuypers te Haarlem een succes van belang gehad met de opvoe ring van „Silvia Silombra". De zaal van den schouwburg was uitverkocht. Soms moest drie-, viermaal worden gehaald. Over dit stuk, dat hier Vrijdagavond in de Harmo- niet wordt gegeven, laten we hier nog eenige persbe- oordeelingen volgen: De heer E. Lapidoth schrijft in de Nieuwe Courant o. m. Dit werk van den nog jongen en met groot zelfver trouwen voortwerkenden schrijver valt zeer mee; staat hoog boven zijn vroegere tooneelwerk. Het is so ber geschreven; de voorbereidende bedrijven (I en II) zijn heel goed in elkaar gezet. Van elke rol is wat gemaakt, 't Is een echt speel-stuk. En verder: Intusschen, nn wij gezegd hebben wat ons van het hart moest, brengen wij gaarne hulde aan den schrij ver voor de uitnemende wijze, waarop hij den waren gaang in zijn stuk heeft weten te honden, voor de be trekkelijke soberheid zijner dialogen, de uiterste be knoptheid der enkele alleenspraken, de meestal na tuurlijke taal, die hij zijn personen laat spreken en de duidelijkheid van het geheel. Het stuk, opgedragen aan mevr. Van Lier-Cuypers, is heel goed gespeeld. Door haar zelf (zij kreeg een bloemenhulde) met bewonderenswaardige soberheid en een werkelijk hoogen smaak, ook in het vijfde bedrijf, waar wel de meeste zelfbeheersching van een gerouti neerde speelster als zij werd gevergd. 't Is een harer beste rollen, die van Silvia Silom bra Zeer veel succes had het stuk hier. Na elk bedrijf moest evenveel keeren gehaald worden als na die, waarin Silvia Silombra optrad. Misschien nog wel meer. Het Nieuws van den Dag zegt o. a.: Jhr. A. W. G. van Riemsdijk heeft met Silvia's droef bestaan een belangwekkend gegeven gekozen. Het tooneelleven met alle eigenaardigheden heeft hij er omheen geweven. In de teekening daarvan is hij wel geslaagd. Het eerste bedrijf geeft het ons te zien, een malle tooneelmoeder, steeds den mond vol van vroegere, nooit behaalde triomfen, aan Silvia slechts trouw, als ze lekker eten en drinken en sigaretjes roo- ken kan op haar kosten; artiesten die kwaad van elkander en van critici spreken achter hun rug en bloemzoet zijn in hun gezicht, een mededingster, vergaande van nijd; een directeur, die buigt voor zijne sujetten, als ze, geld in het laadje brengen; al die mensehen bij elkander vroolijk en druk en mal doend, ja, dat is Riemsdijk goed gelukt, en de fi nesse er van werd door het publiek best begrepen. En verder: Den geheelen avond is er veel, zeer veel gejuicht en gejubeld, waarvan voor een deel wel de oorzaak ge zocht zal moeten worden in het uitnemende spel van mevrouw Julia van Lier-Cuypers, vliend en teeder in hare liefde, gelaten in hare groote droefheid en fier tegenover valsche beschuldiging. Groot en gewel dig' was daar haar spel. Toen de armen trillend opre zen en het hoofd een fierheid aannam om te ontken nen en zij René nasnelde, maakte zij zulk een indruk, dat het publiek in een geweldig applaus uitbrak, even als na het schoone spel van droefheid en van dood door mevr. Julia van Lier-Cuypers in het laatste be drijf. ROLSCHAATSENRIJDEN. Toen we eenigen tijd geleden schreven over de rol- schaatsenbaan in de Harmonie hebben we gewezen op de wenschelijkheid om eens een kunstrijderspaar naar hier te laten komen. Thans vernemen we, dat in het begin van de volgende maand een kunstrijder in de groote zaal van dat gebouw zijn kunststukken zal ver- toonen. Nu ook nog een dame laten optreden en het is lieelemaal in orde. Gelijk een echt ijsfeest in vele plaatsen besloten wordt met een dansje, zal ook op dezen avond na af loop een bal plaats hebben. Tot sluiting van het seizoen zullen er op een late- rc-n datum wedstrijden worden gehouden in hard- en schoonrijden! BOUWVAKARBEIDERS. Het bestuur van de Federatie van Bouwvakarbeiders afd. Alkmaar zal een openbare vergadering houden op a. s. Maandag 21 Februari des avond 8 uur in de Foyer van de Harmonie. Onderwerp de onafhanke lijke vakorganisatie en waarom vereenigd. Het bestuur heeft het plan om door vereeniging van verschillende plaatselijke organisatiën een secreta riaat hier ter stede op te richten. De toegang is vrij. AGENDA. WOENSDAG: Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 2de afd. 61/,71/4, in het „Gulden Vlies," jongens, 1ste afdeeling van 71/aSVa uur. Heeren van 88/4—9®/4 uur in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Muziekvereeniging „Ons Genoegen", Diligentia. Kegelclub „Zou er kans zijn," Diligentia. Gem. Koer, „Zanglust," 71/, uur. Gymn.-ver. „De Halter", ledenafd. 89 uur, adspir, afd. 910 uur, 't Gulden Vlies. Gymm-ver. „Tumlust," oefeningsavond, 81/1 uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht ètt Vlugheid," jongens, 3de afdeeling van 5s/46'/4 uur. Jongens, 2de afd. van 78 uur, in het „Gulden Vlies, Koor- straat. Studio Teekengen. bijeenkomst, 7 uur, bij Nuyens, Magdalenenstraat. Vereenigde Zangers, rep., 8 uur, Diligentia. Alkmaarsch Strijk-orkest (dir. J. H. Oushoorn) repetitie, 8 uur, Unie. Tooneelvereeniging „Voorwaarts," repetitie, 8 uur, bovenzaal Wapen van Munster. DONDERDAG: Danseursus-Groen, 8 uur, „Harmonie." Anti-Militairistenvereeniging, lezing, 8 uur, Har monie. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. DINSDAG en VRIJDAG: Rolschaatsenbaan, 711 nur, Harmonie. WOENSDAG: Bioscoop-voorstelling, 31/2 en 8 uur, Harmonie. WOENSDAG en ZATERDAG: Rolschaatsenbaan, alleen kinderen, 25 uur, Har monie. ZATERDAG. Rolschaatsenwedstrijd van wege de Burgerijsclub, 8 uur, Diligentia. FAMILIE-DRAMA. Gistermiddag heeft een 21-jarig vrouwtje te Berlijn, wier man sinds een half jaar in het ziekenhuis ligt en die zelf zenuwziek was, in een aanval van zwaarmoe digheid het bed aangestoken en is er toen met haar drie-jarig kindje op gaan liggen. De buren vonden spoedig daarna twee verkoolde lijken. OVERSTROOMING OP MALAKKA. Op Malakka is een traject van 90 mijlen van een Staatsspoorweg weggespoeld. Ook bruggen zijn ern stig beschadigd. EEN SPOORWEGDIEF. De politie te Halle heeft een spoorwegdief gepakt, die zich uitgaf voor een dokter in de philosofie. De man had nimmer gestudeerd, was getrouwd, had de bruidschat van 20.000 mark er gauw doorgebracht, en was toen, aanvankelijk met veel succes, spoorwegdief geworden. BIJ DEN TANDARTS OVERLEDEN. Te Berlijn is een 42-jarige vrouw bij een tandarts overleden. Zij was, daar er drie kiezen getrokken moesten worden, in tegenwoordigheid van een ande ren dokter, verdoofd. Of de dood hiervan het gevolg is, moet het onderzoek nog leeren. NIEUWE ONTDEKKING. Mevrouw Curie heeft te Parijs een tiende milligram polonium uit 5000 kilogram erts gehaald. Het poloni um is niet enkel krachtig radioactief, maar het valt ook tamelijk snel uiteen in helium en in een lichaam, dat wel lood zou kunnen zijn. Het heeft zich in 140 dagen reeds voor de helft ontleed. PER TELEFOON. Twee schaak-clubs te Neurenberg en te Frankfort hebben per telefoon een wedstrijd gehouden aan acht borden van 's middags tot 's avonds 8 uur. VERDUISTERING BIJ DE RUSSISCHE VLOOT. In Odessa werden bij de revisie van twee schepen der vrijwillige vloot, die uit het Oosten terugkeerden, verduisteringen ontdekt ten bedrage van verscheiden honderdduizenden roebels. De beide commandanten betaalden uit eigen zak bet tekort en verlieten den dienst. EEN PREDIKER VOOR DIE RECHTBANK. Een prediker, die in de theologie, medicijnen en in de rechten gestudeerd heeft en o. a. twee jaar ambte naar was bij het bureau voor de statistiek te Berlijn is wegens godslastering, beschimping van instellingen der katholieke kerk en beleediging van twee katholie ke geestelijken voor het gerecht gedaagd. Hij ontken de het ten laste gelegd te hebben bedreven. Als des kundige besloot de rechtbank te Wiesbaden te hooren den bekenden professor Harnack, die zal hebben uit te maken of de toon in de geschriften van den be klaagde met „de historisch overgeleverde spreekwijze, die in zulke godsdienstige geschriften gebruikelijk is" overeenstemt. DIEFSTAL. In het bekende Berlijnsche eethuis Rheengold is uit een gesloten brandkast 23.000 mark gestolen, zijnde het grootste deel der inkomsten van Zondag 1.1. Of er ook iets in zulk een inrichting omgaat 1 Vroeger is er al eens 27.000 mark gestolen. SCHEEPSRAMP. Ten Noord-Westen van het eiland Borkum, nabij de Hollandsche kust beeft een Engelsch stoomboot een visschers-stoomboot in den grond gevaren, waar van men den naam niet weet. Vermoedelijk zijn vijf tien personen omgekomen. UIT STOMPETOREN. Bij de heden gehouden verkiezing voor 3 hoofdinge landen van den polder de Schermeer waren uitge bracht 183 geldige stemmen, waarvan op den heer C. Groot Cz. 175, J. Houtkooper Wz. 175, G. de Jongh 159, zoodat deze drie aftredenden herkozen werden. In plaats van wijlen den heer Jb. Schipper werd ge kozen de heer M. N. de Koning met 112 stemmen, te gen 35 op den heer P. Buren en 32 op den heer R. Mul. DE MOOkD TE BEETGUMERMOLEN. LEEUWARDEN16 Februeri, Voor de Rechtbank sikier itond h.don terecht de 19-jarige bakkerskneikt Riem er d. M,, van Men aid urn, thans gedetineerd. Hij wordt beschuldigd van: a. doodslag, daar hg op 7 Januiri 1.1. te Beetgumer- molen Antj Andringa opzettelijk van het leven heeft beroofd, door, met het oogmerk baar te dooden, kaar opzettelijk met een scherp me een groote snede aan den kali toe te brengen, zoodat de groote reikter hals slagader en de groote halsader werden doorgesneden, tengevolge van welke verwondingen sg door verbloe ding eenige ©ogenblikken daarna ia everledenaltkans het opzettelgk toebrengen van zwaar liskamelgk letsel, den dood tengevolge hebbende in ieder geval mis handeling, den dood tengevolge hebbende b. diefstal van een overjaa en een paar handschoe nen, die zich in een der zakken van die jcs bevonden, gepleegd 5 December j.l., in het tramstation te Lteu- warden, ten nadeele van H. Lgn. Beklaagde bekende ket misdrgf te kebben gepleegd. Na het verheor van de getuigen vorderde het O. M. wegens moord en diefstal vgftien jaar gevangeniutraf. VERGIFTIGING STOCKHOLM, 16 Febr. De rgksmaarashalk, baron Esseo, is plotseling ziek geworden tengevolge van spg«vergiftiging. Verschillende personen, die onlangs met den rijksmaarschalk a«n een diner deelnamen, hebben eveneens ernstige maagpijnen gekregen. Ds politie vermoedt dat men hier met eene poging tot moord door vergiftiging uit wraakzucht heeft te doen. Uitslag velling, bü opbod, gehouden te Alkmaar, door den Notaris L. Top te Bergën, den 15 Februari 1910, van de navol gende perceelsn te Alkmaar 1. Een huis en erf met erf aan de Snaarmanilaan Sectie C nos. 1926 en 2108, samen groot 1 are 57 eentiaren. Str. de Heer H. J. Jacobi f 1800.—

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2