STADSNIEUWS. BUITENLAND, RECHTZAKEN. Arrondisse j ents-Rechtbank te Alkmaar. Appèlzaak. GEM EN GD NIEUWS. UIT DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. Gemengde Mededecllngen „volvet" kaas merk alleen kunnen worden gevoerd door ken, die van den thans algemeen gevolgden regel weer terugkomen op de vroeger gevolgde methode en dus het roomen nalaten. Wij mogen echter wel verwach ten dat, als de invloed van het kaasmerk op de prijzen zich eenigszins krachtig doet gevoelen, de Noordhol- landsche producent vanzelf zijn bedrijf wel zal veran deren, want dan geeft het afroomen hem geen voor deel meer. Een andere vraag is echter, of hij voortdurend en met succes kaas van volle melk zal kunnen maken. Zooals bekend is, werd en wordt nog door menig be- reider van volvette Goudsche kaas beweerd, dat nu en dan, soms altijd, min of meer roomen noodig is voor het verkrijgen van een goed, houdbaar product. In nog veel sterkere mate zou, volgens de Edammerkaas-boe ren, dat voor hun product het geval zijn. Wij kunnen dat niet voldoend beoordeelen, maar toch meenen wij te mogen aannemen, dat de techniek van het zuivelbe drijf wel zoodanig verbeterd is of verbeterd zal kunnen worden, dat het maken van volvette Goudsche- en Edammerkazen te allen tijde mogelijk zal blijken. Wanneer echter de zaken loopen, zooals de voorstan ders van het rijkskaasmerk zich dat denken, dan zien wij in de naaste toekomst de vraag naar volvette ge controleerde kaas, dus voorzien van dat merk, vooral ook ten gevolge van de medewerking van den handel hier en in het buitenland, sterk toenemen ten koste van het minder vette produet, dat natuurlijk als min derwaardig wordt aangezien en betaald. Temeer zal dat het geval kunnen worden, omdat niet alleen de groothandelaar doch ook de kleinhandelaar, door de wijze, waarop het merk wordt aangebracht, gelegen heid heeft, zijn cliëntèle van de echtheid zijner waar te overtuigen. Maar het allermeest zal de afzet moeten toenemen, omdat het hier niet geldt een gewoon handelsmerk doch een rijksmerk, afkomstig uit een land, dat door zijn boter- en vleeschcontrolemerken heeft bewezen, volkomen betrouwbaar te zijn in deze materie, door dat niet alleen de maatregelen worden voorgeschreven, maar ook gehandhaafd, doordat niet alleen controle bestaat in naam, doch ook inderdaad wordt uitgevoerd. Het blad betoogt, dat het kaasmerk zoodanig is in gericht, dat de herkomst van de kaas, waarop het voor komt, met juistheid kan worden nagegaan en tevens de tijd van bereiding. De kennis van beide zaken is noodig bij een goede controle, om in geval van overtreding der voorschrif ten den waren dader te kunnen opsporen of' ingeval van twijfel te kunnen nagaan, of inderdaad door den producent geroomd is. Dat dus op het bedrijf dergenen, die het rijkskaas merk willen voeren, nauwkeurig toezicht zal worden uitgeoefend, spreekt vanzelf en evenzeer dat dezen zich eenige moeite en onkosten zullen moeten getroos ten. Maar voor wat hoort wat, en wie de lusten wil genieten, moet de lasten niet ontzien. Zijn in den eersten tijd die kosten misschien nog wat hoog, omdat natuurlijk in het begin de aansluiting nog niet zoo snel zal gaan, welnu dan kan en zal de Eegeering ze ker nog wel bijspringen. Daarvan heeft zij bewijzen van sympathie in voldoende mate gegeven. Loopt eenmaal de zaak goed en doen zich de voordeelen ge voelen, dan natuurlijk kan en moet de regeeringssteun in dien vorm langzamerhand en ten slotte geheel ver vallen. Moreele steun, door bescherming van en propagan da voor het rijksmerk overal, waar de gecontroleerde kaas voorkomt of afzet kan vinden, door toezicht uit te oefenen op de handelingen van hen, die controlee ren moeten of die gecontroleerd worden, zal echter te allen tijde behooren te worden verstrekt. Daaraan valt echter niet te twijfelen, waar wij het goede voorbeeld van rijkssteun aan het rijksbotermerk nog dagelijks voor oogen hebben." Toch bestaat er een verschil, dat niet uit het oog moet worden verloren: Toen het rijksbotermerk werd ingevoerd, was het voor den scheikundige vrijwel onmogelijk met zeker heid de toevoeging van een aanzienlijk proeent marga rine aan boter vast te stellen. Er bleef echter een grens tusschen margarine en boter, en de handel in margarine, een geheel ander product, al geleek het op boter in uiterlijk enz., stond onder wettelijke bepalin gen. Alleen boter mocht het rijksmerk dragen en dan nog alleen gecontroleerde boter. Met kaas staat het eenigszins anders. Met geldt hier niet een onder scheid te maken tusschen een surrogaat bijv. margari ne-kaas en echte kaas, maar tusschen kaas en kaas, tusschen twee producten, die beide den naam kaas mogen dragen, maar waarvan het eene, laat ons zeg gen, als het door de natuur aangewezen en het andere als het door winstberekening min of meer verarmde natuurlijke product is te beschouwen. Toch zijn en blijven beide producten kaas, en niemand zal kunnen beweren, dat bereiding van de tweede soort in ons land en ook in het buitenland niet op groote en uitgebreide schaal plaats vindt. De vraag zou zich zoo kunnen voordoen, in hoeverre dergelijke producten, waar zij, gelijk de gewone Edam mers bijv. 3/i vet of gelijk sommige Friesch-Edammers V< of V« vet of minder zijn, aanspraak kunnen maken op eenige bescherming door middel van een rijksmerk. Voor ons is de beantwoording dier vraag niet zoo heel moeilijk. Ieder merk, dat aan zulk een product zou worden gegeven, moet natuurlijk de waar als min of meer minderwaardig stempelen wijl het, om het merk niet te deprecieeren, daarvan totaal zou moeten verschillen. Het is te begrijpen dat een producent, die zijn waar op prijs stelt, dus niet zoo licht een 2e of 3e rangs merk daarop zou willen zien aangebracht en de handelaar zou er, dunkt ons, evenmin op gesteld zijn. Daarbij zou de controle op dergelijke producten aan allerlei bezwaren onderhevig zijn. Zij zou die op het volvette product bemoeilijken, en een ware ver warring inplaats van verbetering zou het gevolg kun nen zijn. Toch kunnen wij ons voorstellen dat bij een volledig succes van het thans ingestelde rijkskaasmerk de om standigheden in den kaashandel zich zoodanig wijzigen dat producenten van een in het gedrang gerakend 2e rangs, misschien ook 3e rangs product, om een derge lijke bescherming komen vragen. Dan voorzeker is er groote voorzichtigheid noodig, om te voorkomen, dat het volvette-kaasmerk niet in gevaar komt van te worden gedeprecieerd door handige knoeierijen of een zeer moeielijk uit te voeren controle. Intusschen, geen zorgen voor den tijd! Misschien ontstaat er door den thans genomen maatregel vanzelf een groote klove tusschen het volvette en het afge roomde product, zoo groot, dat van vraag naar een rijksmerk voor een eenigszins afgeroomd product geen sprake zal zijn en gaan wij hierop maar niet verder in. Moge het nieuwe merk zich spoedig en niet het minst in den vreemde een vaste plaats veroveren, mo ge het door doeltreffende, zoo noodig strenge maatre gelen tegen depreciatie en oneerlijke concurrentie worden gevrijwaard en algemeen vertrouwen wekken, opdat de naam van ons Nederlandsche volvette en echt nationale product voortdurend, overal waar het ter wereld als zoodanig wordt aangeboden om strijd wordt geroemd en gezocht." DE NEUTRALITEITS-KWESTIE. Door het gemeenteraadslid W. Pera te Leiden is een motie bij den gemeenteraad ingediend, waarbij o. m. overwogen wordt dat de wet positief voorschrijft de opleiding der leerlingen tot alle christelijke en maatschappelijke deugden; dat daaronder ongetwijfeld ook behoort eerbied voor de wet en voor de Overheid, die met de uitvoering van de voorschriften der wet is belast; dat derhalve eerbied voor den bestaanden re- geeringsvorm in ons land door de openbare school be hoort te worden aangekweekt; dat bovendien de open bare school is een instituut van de Overheid en dat derhalve de geest, waarin zij onderwijs heeft te geven, door de Overheid en niet door de onderwijzers wordt bepaald, en wordt voorgesteld te besluiten: B. en W. uit te noodigen bij de voordrachten van onderwijzers voor de benoeming aan onze openbare scholen te Leiden mee te willen deelen, welke geestes richting de voorgedragenen ten opzichte van deze be langrijke aangelegenheid zijn toegedaan. Zitting van 13 Februari. Vervoly. Mishandeling. De arbeider Adrianus B. te Hoorn heeft in half dronken toestand den 17den Januari zonder aanlei ding den timmerman Renooi mishandeld, hem een blauw oog geslagen, vermoedelijk omdat hij meende, dat hij in de maling werd genomen. Bekl. was heden niet best te spreken over den commissaris der politie in de plaats zijner inwoning: „als ik die wat te ver- telle heb, staat-ie me geen eens te woord." Eisch twee weken gevangenisstraf. Niet verschenen was Willem J. te Warmenhuizen, beschuldigd van mishandeling van Jan de Ruiter, die op 12 Januari naar een brand geweest was en op de thuisreis plotseling een trap in de zij gekregen had, waarop hij gezegd had: „nou wat geeft dat nou, ik hew je toch niks deen I" Uit de stukken blijkt, dat bekl. bekend heeft, alleen hij had een ander bedoeld. De officier, wijzend op een schrijffout in de dag vaarding (er staat n.l. 9 Januari in plaats van 12) be toogde dat deze van geen beteekenis was en eischte 10 of 10 dagen hechtenis. Over 14 dagen zal bekl. andermaal, dan in gezel schap van anderen, terechtstaan. Jan de H. te Alkmaar heeft, wat niet mag, een boksbeugel bij zich gehad, nog wel een met punten, wat al heelemaal niet mag. Jan was echter gelukkig want de kantonrechter sprak hem vrij. Maar het geluk bleef slechts kort ongestoord de ambtenaar van het O. M. teekende appèl aan. Getuige Van Dok, agent van politie, verklaarde dat beklaagde in den nacht van 7 November in de Harmo nie aangehouden en naar het bureau van politie ge bracht i's, waar bleek, dat hij een boksijzer had, waar van hij zeide, dat hij dit (verboden) wapen reeds een paar jaar in zijn zak droeg. De getuige Feijen, eveneens agent van politie, legde een dergelijke verklaring af. De officier van justitie zeide, dat de kantonrechter had gemeend, dat niet bewezen was, dat bekl. dat ijzer reeds in de Harmonie al bij zich had, hij had het kun nen krijgen bij zijn overbrenging bijv. Dit laatste achtte de officier niet aannemelijk en daarom eischte hij vernietiging van het vonnis, veroordeeling tot 2.50 of 2 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het boksijzer. Uitspraak over 14 dagen. DE PRINS WILLEM II. Men verkeert in ongerustheid over het lot van het stoomschip Prins Willem II van den Kon. West-Ind. Maildienst, dat den 7en te Paramaribo had moeten aankomen. Den 23sten Januari is het schip het laatst gezien toen het Quessant passeerde. De directie der maatschappij vermoedt, dat het stoomschip machine-schade en dientengevolge opont houd heeft gekregen. Het volgt een weinig bevaren route, maar heeft voldoende voorraden aan boord. De Regeering heeft telegrafisch order gegeven aan het pantserdekschip Utrecht, nu kruisende in West- Indië, om zoo spoedig mogelijk uit Paramaribo het stoomschip op te sporen. De directie heeft den gezagvoerder van het stoom schip Prins Willem IV der maatschappij, welk stoom schip binnen enkele dagen uit West-Indië naar Neder land moet vertrekken, opdracht gegeven, te trachten het s.s. Prins Willem II op te sporen. EEN WOESTELING. Een meubelmakersknecht, die te Enschedé verschil van meening kreeg met zijn patroon, wist zijn boos heid niet beter te koelen dan door met zijn hamer vier groote spiegelruiten van den winkel in te timmeren. In een oogwenk was voor een kleine 70 aan ruiten vernield. Tegen dén woesteling is proces-verbaal opgemaakt. AFPERSING. Eergisteravond werd door den heer G. Timp, ban ketbakker en lid van den Gemeenteraad te Leiden, een brief ontvangen, waarin onder bedreiging, dat men hem anders van het leven zou berooven, een bedrag van 500 werd gevraagd, op zeker tijdstip op een aangegeven plaats te deponeeren. De onderteeke- ning „de hoofdman van de bende „De zwarte vlag," doet eenigszins vermoeden, dat men hier met een on gepaste grap te doen heeft. In de zitting van den Haarlemschen Raad werd gis teren besloten een rechtsgeding aan te gaan tegen de R.-K. Schoolvereeniging die niet voldoet aan den eisch een verklaring te teekenen, waarbij zij zich be reid verklaart voor 1 Jan. 1911 het perceel 33 in het Kenaupark als school te ontruimen. Op voorstel van B. en W. werd met 1513 stemmen vergunning verleend tot het houden eener sportten- toonstelling in de Bron van 15 Juni31 Juli a.s. GRIEZELIG. De machinist van trein 176 van Nijmegen keek gis teravond te Rotterdam zijn machine na en vond daar overblijfselen van een menschelijk lichaam en een be bloed zakje met geld. Later bleek dat een schippersknecht, die langs den spoorweg was gegaan, door de locomotief gegrepen en gedood was. DIEFSTAL. Te Rotterdam is Dinsdagavond tijdens de vergade ring van het bestuur van den Werkmansbond der Ne- derduitsch Hervormde gemeente, in haar gebouw in gebroken. De dieven maakten zich meester van een kist, inhoudende papieren en een offerbus. Later op den avond werd door voorbijgangers op den Coolsingel gemerkt, dat een paar verdachte personen een kist in het Yestwater wierpen en zich daarop uit de voeten maakten. Op aanwijzing van deze voorbijgangers zijn omstreeks elf uur, in een danshuis, in de Zandstraat, twee personen gearresteerd. De in het water geworpen kist bleek de gestolene te zijn. WOORD-WEDSTRIJDEN. Door den heer J. Folkertsma te Drachten is bij den Officier van Justitie te Groningen een aanklacht in gediend tegen den heer J. Holtman te Warffum, die hem in het Nieuwsblad van 't Noorden beschuldigt van zwendel met in advertentiën uitgeschreven wed strijden," o. a. betoogende dat er personen waren die hun namen beschikbaar stelden als eerste-prijswin- naars, hetgeen slechts schijn was. EEN GESTOORDE BRUILOFT. Te Ambt-Almelo werd Zatei'dagavond een bruiloft gevierd. A. Leushuis kon het niet best verdragen, dat hij niet tot de gasten behoorde en vernielde des nachts de ruiten der woning waarin men feest vierde. Op het gerinkel ging een der genoodigden naar buiten en bracht Leushuis een messteek in den hals .toe, zoodat een slagader werd getroffen. De getroffene is overle den en de vermoedelijke dader, S. Bos, koopman te Al melo, gearresteerd. EEN ZEE-PALING. Door den heer W. Jonker te Den Hoorn, op Texel, is op het strand aangetroffen een groote paling (kom mer-aal). Dit reusachtige dier woog, naar men meldt, ruim 25 pond en had de kolossale lengte van 1.55 Me ter. TOT ZIJN LEEDWEZEN. De Raadsbijeenkomst te Haarlem begon, naar het Hbld. meldt, met een algemeene lachbui, omdat één van de leden bericht had gezonden, tot zijn leedwezen verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De an ders zoo gangbare term wekte daarom de vroolijkheid op, omdat iedereen wist dat het Raadslid afwezig wasom te trouwen. SPOOKHUIS. We zijn hier ook een merkwaardigheid rijk, zoo wordt uit het plaatsje Zeeland aan de 's-Hert. Ot. ge meld. Er is hier namelijk een huis, waar nu en dan bij stil weer en vooral tegen verandering van weers gesteldheid een eigenaardig onverklaarbaar gerommel gehoord wordt, als van ver verwijderden donder. Niet alleen de bewoners zelf, maar ook buren en anderen hebben het meermalen gehoord. Tot heden heeft men de oorzaak van die zonderlinge geluiden niet kunnen ontdekken. Zouden daar verborgen onderaardsche na tuurkrachten aan 't werken en woelen zijn, zoodat op een goeden dag die gansche buurt naar de maan ge ëxpedieerd wordt? Zijn er klopgeesten bezig? of..? EEN SCHIETPARTIJ. Men meldt d.d. 16 Febr. uit Hoogeveen aan de Tel: Heden was het zeer rumoerig op het naburig De Haar. Zekere H. Pekel, en diens broer B., hebben nl. geschoten op de woningen van Engels en Vaartjes, aldaar woonachtig. Ook werd door hen geschoten op de zoons van Engels, die nog buiten waren en van een visite kwamen. De vader van dezen snelde het huis uit, gewapend met geweer en hooivork, om zijn zoons te helpen. Hij reikte een zijner zoons het geweer en gaf een der Pekels 'n opstopper met de hooivork. Op 't zelfde moment echter krijgt hij een schot met een revolver, zoodat de kogel door de linker broekspijp in de rechterbil ging. De zoon van den getroffene legde daarop het geweer aan en beide Pekels werden door een schot hagel ernstig getroffen, de eene in de buik, de ander in het zitvlak. In bewusteloozen toestand werden beiden op een kar naar huis vervoerd. De zaak is in handen van de brigade marechaussee te Hooge veen. DE SPEELHOLEN. De Ned. vertelt thans dat aan een jongen van 17 18 jaar van een geacht ingezetene door de politie de toegang tot een speelhuis was geweigerd, hoewel de jongen zei dat hij maar even zijn schuld wilde betalen. De sociëteit speelhuishouder kwam op straat en de jongen betaalde hem.... 325. Het blad zou meer staaltjes kunnen noemen en vertelt dat een bij de re dactie met name bekend jongmensch de vorige week 8000 verloor. DE HONDERDJARIGE. De Leeuw. Ct. bevat een uitvoerig verslag van den lOOsten verjaardag van mej. Ike W. Boersma, wed. van Sj. D. Spijkstra te Warga. Zij heeft vier zusters gehad, die respectievelijk 56. 73, 84 en 98 jaar zijn geworden. Haar moeder bereikte den leeftijd van 8572 jaar; haar vader overleed, toen ze nog slechts 5 jaar telde. Ike behoort tot een sterk geslacht; van de zes kin deren, die ze heeft gehad, zijn er nog vier in leven. De oudste, Durk, bij wien ze inwoont, is 70 jaar. Ike bewoont nu al 71 jaar hetzelfde huisje, op Var- derburen, eene buurtschap, op een kwartier afstand van Warga, eene kleine bescheiden woning, maar voor haar een paradijs. De oude vrouw is nog vol humor en kan de men- schen nog zeer geestig te woord staan. Een neeft van 86 jaar kreeg tot bescheid: „Den bist stou noch net aid!" Vier geslachten waren op haar feestdag bijelkaar: Ike, haar dochter, kleindochter (ook Ike) en achter kleindochter. Men wilde dit viertal door eene fotogra fische opname vereeuwigen, doch door een toeval kon er heden niets van komen. Uitstel is echter geen af stel. Als bijzonderheid kunnen we nog mededeelen, dat Ike indertijd niet in het register van den burgerlijken stand is ingeschreven. Zulks bestond in 1810 nog niet. In 1811 is dat door Napoleon ingevoerd. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Aan de betaalkantoren voor den onderhandschen handel in tuinbouw-producten te Broek op Langendijk en Noord-Scharwoude, werd namens de leden van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Om streken in de maand Januari een bedrag omgezet groot 26.274.47. UIT HEILOO. Het door deze gemeente te leveren aandeel, in het gedurende 't tijdvak van 1 tot 15 Maart a. s. af te le veren gedeelte van de ter volledige oefeningen in te lijven lotelingen der lichting 1910, bedraagt 2. UIT DE RIJP. Dinsdagavond vergaderde in het lokaal van den heer C. Man de afdeeling de Rijp van den Bond voor Staatspensionneering. De rekening en verantwoording over 1909 werd evenals de begrooting voor 1910 goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Schouten Jr. en A. Eisma, terwijl in de vacature van voorzitter werd voorzien door de verkiezing van Ds. G. Fopma. UIT WARMENHUIZEN. In de gisteren gehouden raadszitting is benoemd tot eersten onderwijzer alhier de heer Graafsma te Bakhuizen (Fr.) UIT WIJDENES. Diosdtgavond werd door de sfdarling Wijden» van djn Bond ven Staat«peuai«nneeriog alhier een open bare vergadering gehouden. Mat een woord van wel kom aan de talrijk opgakomenen, opende de voorzitter, de heer P. Boot de vergadering, w&a-na kg den teer J H. Steggerda, die het onderwerp „Waarom aanslui ting bg den Bond voor Staatspeniionneering" zou in. leiden, het woord gaf. Op zangename en duidelgke wgze kweet deze ziek van z'n taak. Wat «!e heer Steggerda in woorden duideUk had gemaakt, werd door de redergkerskamer» „Het Mosterd zaadje" aansehouwelgk voorgesteld door hare opvoe ring van 't toeneelstuk: 't G< nadebrood", dat door allen zeer verdienstelijk werd gespeeld. Tot slot werd een lied, toepasselijk op het gesproken onderwerp, door leden der Redergkerskamer gezongen, waarna de voorzitter met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van deze vergadering hadden meege werkt, de vergadering sloot. Dat deze avond geslaagd mag heeten, blijkt wel hieruit, dat zich in de pauze 88 nieuwe leden hadden opgegeven. KORTE BERICHTEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. is een bewoner der tweede verdieping van perecel Raamstraat 3 te Amsterdam door gas verstikking om het leven gekomen. Volgens op het lijk gevonden papieren, staat het vaat, dit het stoffelijk overschot is aangespoeld van den kapitein van de „Handel en Ngverheid", welk sohip onlangs vergaan is bg Enkhuizen. Gistermorgen geraakte te Roermond de remmer der Staatsspoor Heinriehs onder e< n naar Boedel ver trekkende goederen trein. Hij was onmiddellijk dood. Te Deventer is een lampenist lij de H. S. M. overreden en aan de gevolgen overleden. VERDIENDE RUST. Te IJzendgke heeft de 80-jarige gemeente-secretaris bgna 43 jaar die functie vtrvuld. Hem zal in over- "pgirg worden gegeven ontslag te vragen, met een flink pensioen, om hem een on bezorgd* n ouden dag te vsraeh» ffen, gelgk een der raadsleden zeide. EEN NIEUWE SCHOUWBURGTENT. De Nieuwe Nederl. Tooncelvereeniging van B. Del- monte laat een model kouten Schouwburgtent maken met koffiekamer en 800 zitplaatsen. Alles wordt aan gewend cm de tent ,,'ijk" te doen uitzien. De tent zal dienst doen in de kermissen en de overige maanden daar, waar geen goede schouwburg is. INLIJVING MILITIE. De aflevering van de voor den dienst bij de militie aangewezen lotelingen der lichting 1910 en van de personen komende ter vervanging van afgekeurde lo telingen, die in het tijdvak van 1 tot 15 Maart a. s. ter volledige oefening moeten worden ingelijfd, is be paald als volgt: Te HELDER in het „Gasinogebouw" DINSDAG 8 MAART 1910, des voorin, ten 9 ure, de manschappen, behoorende tot 'de gemeente Helder des voormiddags ten 9V2 ure, de manschappen behoo rende tot de gemeenten Akersloot, Alkmaar, Anna- Paulowna, Barsingerhorn, Bergen, Broek op Langen dijk, Callantsoog, Egmond aan Zee, Egmond binnen, Harenkarspel, Heer-Hugowaard, Heiloo, Koedijk, Limmen, Noord-Scharwoude, Oterleek, Oude-Niedorp, Oudkarspel, Oudorp, St. Pancras, Petten, Schagen, Schoorl, Texel, Warmenhuizen, Wieringen, Wieringer- waard, Zuid-Scharwoude en Zijpe. Te HOORN in het lokaal „het Park" WOENSDAG 9 MAART 1910, des voorm. ten 9 ure de manschappen, behoorende tot de gemeenten Andijk, Avenhorn, Beemster, Berkhout, Blokker, Bovenkar- spel, Edam, Enkhuizen, Graft, Grootebroek, Hens broek, Hoogkarspel, Hoogwoud, Hoorn, Jisp, Kwadijk, Medemblik, Middelie, Midwoud, Nibbixwoud, Nieuwe- Niedorp, Oosthuizen, Opmeer, Purmerend, de Rijp, Schermerhorn, Spanbroek, Sijbekarspel, Terschelling, Urk, Ursem, Venhuizen, Vlieland, Warder, Wervers- hoof, westwoud, Winkel, Wognum, Wormer, Wijdenes, Wijdewormer en Zwaag. GEMEENTEWERKLIEDEN. Door de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van ge meentewerklieden, is een openbare vergadering uit geschreven op morgenavond in het gebouw „Voor waarts," waarin als spreker zal optreden de heer N. v. Hinte, bonds-secretaris en lid van den gemeente raad van Rotterdam, met het onderwerp: „Waarom modern georganiseerd?" REGLAMES. De heer O. Kaay, de handige reclamemaker bij uit nemendheid, biedt thans aan de afnemers van zijn sigaren fantasie-relief-oleografieën van dames- en kinderkopjes aan. STOOMTRAM EGMOND—ALKMAAR—BERGEN. In de maand October 1909 werden door de stoom tram EgmondAlkmaarBergen 20.595 reizigers ver voerd en bedroeg de opbrengst aan reizigers en goede renvervoer 3906.46. AGENDA. DONDERDAG: Danseursus-Groen, 8 uur, „Harmonie." Anti-Militairistenvereeniging, lezing, 8 uur, Har monie. Gem. Zangver. „Nieuw Leven," repetitie, 71/2 uur voor de dames, 9 uur voor de heeren, Unie. VRIJDAG: „Orph«u«," repetitie, 8 uur, Central. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelvex. „Voorwaarts," rep., 8 uur, VerL Landxtr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/, uur. Geheel-Onthouders tooneelvcreeniging, 8 uur, Dili- gentia. Gymnastiek-vereen iging „.Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 87s47a uur. Meisjes 1ste afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," Dames van 71/4874 uur. Hoeren van 859" uur in het „Gulden Vlies," Koorstraat. ZATERDAG: Gymn.-ver. „De Halter," asp.-afd. 88 uur, laden- fa. d 910 uur, 't Gulden Vlies. ZONDAG. Gemengde Koorvereenigjng „Alcmaria", repetitie 10 uur voor Dames, en 2 uur voor Heeren, in de Har monie. Alg. Ilengelaarsbond, afd. Alkmaar, vergadering 's nam. 4 uur, Wapen van Munster, Verdronkenoord. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. DINSDAG en VRIJDAG: Rolschaatsenbaan, 7—11 uur, Harmonie. WOENSDAG en ZATERDAG: Rolschaatsenbaan, alleen kinderen, 25 uur, Har monie. ZATERDAG. Rolschaatsenwedstrijd van wege de Burgerijsclub, 8 uur, Diligentia. HUWELIJKSBUREAU VAN 't LEGER. Het Leger des Heils heeft te Londen en in andere Engelsche steden huwelijksbureaux geopend voor trouwlustige meisjes, die naar Winineg willen gaan.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2