STADSNIEUWS UIT WARMEM-HUIZEN. In de door den Bond voor Staatspensioneering ge houden propaganda-avond in 't lokaal van den heer C. de Geus alhier, gaf de Rederijkerskamer van Dirks- horn het bekende tooneelstuk „Oud en Arm." De zang-vereeniging „Varia" en het Fanfarecorps T. A. V. E. N. U. alhier verleenden hunne welwillen de medewerking. De heer Sinnighe Damsté van Dirkshorn schetste in gloedvolle bewoordingen de ellende van Oud en Arm te zijn; het spooksel dat den vlijtigen arbeider steeds voor oogen zweeft. Hij gaf de middelen aan om hierin te voorzien en in bezielende taal wees spreker op de heilige plicht van het Nederlandsche volk, dat prat gaat op zijn Christe lijke deugden, om een einde te maken aan dezen ten Hemel schreiende toestand. Zijn rede sloeg in: nieuwsgierigen werden belangstellenden, belangstel lenden voorstanders; van de voorstanders gaven zich één en vijftig personen, waaronder ook dames, op, om als lid te willen toetreden. Tot slot gaf de rederijkerskamer van St. Maarten, waar reeds een afdeeling van den Bond bestaat een keurig toepasselijk tableau. Een afdeeling werd voorloopig nog niet opgericht. Deze wetenschap, dat dr. Kuyper als het ware met een afschrift van een ultimatum van een buiten- landsch vorst in den zak liep (de naam werd niet ge noemd, maar het was niet twijfelachtig wie bedoeld werd) verwekte niet weinig ongerustheid, die eerst week, nadat aan den beweerden inhoud van het dreige ment was voldaan. Ook deze mededeeling wijst er op, indien in deze zaak meer licht komen zal, uit welken hoek het dan komen moet. Maar verscheurd is het web in elk geval nog niet, zegt het blad. VRIJZ. DEM. GEMEENTERAADSLEDEN. Zondag vergaderde te Utrecht de Ver. van Vrijz.- Dem. Gemeenteraadsleden in Nederland, onder presi dium van mr. S. J. L. van Aalten Jr. uit Rotterdam. De voorzitter opende met een kort woord de verga dering, riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe en gaf vervolgens het woord aan dr. D. Bos van Den Haag, om het onderwerp in te leiden „Samenwerking van Gemeenten." Een hartelijk applaus beloonde den spreker. Na de pauze sprak de heer mr. S. J. L. van Aalten jr. over: Openbare Bibliotheek- en Leeszaalwezen. Tot bestuurslid werd de heer Fokker herkozen. kritisehen blik, dan moet een ieder het onjuiste daar van inzien en gevoelen. Door vele voorbeelden uit de natuur en uit den bouw van het menschelijk lichaam trachtte spreker dit aan te toonen. Hij legde er den klemtoon op dat het slechts hypotesen zijn, waarop zij ne meening was gegrond, doch die z. i. beter te ver trouwen zijn dan de hypotesen der geloovigen. Ten aanzien van de wording van den mensch, meen de hij dat er alle reden is om te vertrouwén, dat de wetenschap daarover eenmaal een afdoende verklaring zal kunnen geven. Ook in verband met het maatschappelijk leven be streed spr. onder het aanhalen van vele voorbeelden de meening van het scheppend vernuft, de Godheid. Er kleven aan dat leven nog zoovele fouten, dat men niet Van een Godheid, een Vader kan spreken. Omtrent de onsterfelijke ziel werd ook reeds veel gestreden en het zijn al weer de Christenen die daar omtrent de banaalste gedachten koesteren. Wanneer de geloovige zegt: de mensch heeft een ziel, dan moet men ook zeggen: het dier, de planten hebben een ziel. Spr. trachtte aan te toonen dat de mensch een uit stoffen samengesteld orgaan is, dat eindigt met wer ken wanneer er te veel aan dat orgaan, die machine, gaat haperen, en dat dan de dood intreedt, waarna het geheele menschelijke lichaam na verloop van tijden weer stof wordt en zich oplost in de geheele stoffelijke natuur, die andermaal het leven geeft. Men zal den dood niet vreezen, daar hij te vergelij ken is met een slaap, na een zwaren dag van arbeid en spreker verwees daartoe naar het gezegde van Spi noza: „is de dood er, dan zijn wij er niet, en zijn wij er, dan is de dood er niet." Gekomen tot het derde deel zijner lezing: de deugd, verklaarde spr. dat het "geloof de oorzaak is van het maatschappelijk kwaad, dit is steeds zoo geweest en er na verloop van 20 eeuwen niet beter op, geworden. Deugd noemde spr. het leven voor zelfbehoud en voor voortbestaan; van deze beide stellingen noemde hij ve le voorbeelden, concludeerende dat deugd zeer elas tisch is, de grens tusschen het goede en het kwade zeer moeielijk te trekken valt en dat de statistieken aanwijzen dat de bij de wet strafbare ondeugden het meest worden gepleegd door geloovigen, waarin dan de Katholieken een eerste plaats innemen, de vrijden kers de laatste. De deugdzaamheid van het maatschappelijk leven wordt door het geloof in den weg gestaan, en dit zal zoolang blijven als het kapitalisme wordt voorgestaan ten koste van het vrije socialisme. Het was sprekers vaste overtuiging, dat de vrijdenkers het meest de deugd betrachten en daardoor het meest de komst van eene betere maatschappij bevorderen. En aangezien dit het streven moet zijn van ieder die leeft door en voor de maatschappij, spoorde hij een ieder aan zich te scharen onder de banieren der vrijdenkers. De vergadering werd daarna met een woord van aanmoediging aan de aanwezigen en een woord van dank aan den spreker, door den voorzitter gesloten. HET VRIJE TOONEEL. Het Vrije Tooneel heeft bij haar succesavonden wederom een toe te boeken. Gisteravond speelde het tot voldoening van het niet" zoo talrijk als anders, maar toch flink opgekomen publiek Heijermans „Ze vende Gebod." Wel zagen wij in verschillende rollen andere perso nen optreden, dan vier jaar geleden toen dezelfde ver- eeniging dit stuk speelde doch het mag gezegd wor den, dat de rollen van Peter, Gaaike en de jonge Pas toor eerder beter dan slechter vervuld worden. Ook Lotte en Engel waren heel goed. Ricaudet was nog dezelfde van voor vier jaar, hij zorgde evenals Engel en Bart er voor, dat het komi- sche in dit stuk goed uitkwam. Er werd gezorgd voor vlug spel zonder lange pauzes. VOETBAL. Te Utrecht heeft Alcmaria Victrix tegen Kampong een 5-1 nederlaag geleden. Morgen komen we uitvoe riger op deze ontmoeting terug. Gisteren had op het voetbalveld der Cadettenschool een ontmoeting plaats tusschen een adelborsten- en een cadetten-elftal. Na een hevigen strijd bleven de adelborsten meester van het terrein met 62. BOND VAN GEMEENTEWERKLIEDEN. In de bovenzaal v n het ca „de Voorwaarts" ver tederde Vrijdagavond de afdeeling Alkmaar van den Bond van Gemeentewerklieden, met al« apreker de heer J. van Hinte te Rotterdam, die ket onderwerp „waarom modern georganiseerd behandelde. De heer van Hinte begon met te wgien op de nood zakelijkheid om andermaal hier deze vraag te be spreken, daar er vooral in deze gemeente te weinig aan organiaatia gedaan wordt, ten aehade van den werkman en zijn gezin. Schetsend de inrichting van onze huidige maatschappij betoogde hij dat de patroon*- klaaae de arbeidersklasse veel te afhankelijk heeft gemaakt, terwgi de naasslooze vennootschappen den «trijd der arbeiders ter verbetering hunner toestand bemoeilijken. Ia de O ganisaties der patroons heerscht eendracht ea bovendien hebben de patroons een politieke maoht, Spreker kaalde een voorbeeld aan uit den tijd van miaister Veegens, die den arbeid van vrouwen en kinderen in da porcelein- en aardewsrken-fabriekeu e. a. bij een koninklijk besluit wilde verbieden. Dit verbod moest echter worden ingetrokken, daar een der firmanten Ragout dan de fabrieken sou sluiten en de keeren Van Heek te Enschedé, hetzelfde zouden doen. Door dit verbod zouden dus ongeveer 20000 arbeiders bro deleoi worden gemaakt en de minister kon zgn besluit daardoor niet handhaven en uitvoeren. Eren sterk ble»k op het gabied der corcu rentie de eendracht de» patroons, die de levensvoorwaarden doet verhoogan. Deze eendracht toont zieh op ieder politiek en gods dienstig terrein. De patroons zijn zoo sterk dat zij geen arbeider, vrouw of kind b«hoa7«n te ontzien, gelijk bijv. in den textiel en mijusrbeid blijkt. Kamende op het loon der gemeente-* rbeiders in Alk maar, zooals van reiniging, «lachthuis en andere takk> n van dienst, noemde spreïer dit, de gasfabriek uitge zonderd, een schsndeloon, waarom hij de organisatie aoo t-n «eerste aanbeval en noocUskclgk achtte. Hij wees er op dat over het algemeen de prijzen van levensmiddelen 28 0/q zijn verhoogd. Dr. Monquette verklaarde in zijn proefsekrift dat een gemiddeld arbeidersgezin f 14 per week noodig heeft en wanneer dit gezin dit niet heeft dan is de meer voorkomende sterfte onder de kinderen der ar beidersklasse daaraan te wijten en ook op deze ge gevens zou spr. aan den Raad van Alkmar.r durven vragen„durft gij met de hand op 't hart stemmen tegen L ons verhooging en aan de werklieden vrorg hg „wat fijt gij voor laffan en flauwen om daartegen geen front te maken en te toonen dat niet een klein getal der arbeiders strijden voor lotsverbetering, maar dat dit gebeurt door een ieder door en voor elkander. Spr. bracht in herinnering den indertijd met mr. Cohen Stuart gevoarden strijd en ook de in 1866 in de Nieuwe Rotterdamsche Courant geuite bewering dat geen land kan bloeien waar de loonen laag zijn maar dat het streven van beide partij»n moet zijn, „go«d loon en dan ook goed werk." Uitvoerig stond spreker nog eens stil bjj de patroons organisatie en de economisehe en politiek maoht der patroons, tn wees vervolgens o.m. op hot ontslag van de 3 Amsterdamsche gemeenteambtenaren en op de verkiezing van den heer Gulden als raadslid. De man, zoo zeide spreker, die hem toen hielp ontslaan, burge meester Van Leeuwen is thans geen burgemeester meer. Zoo ook zal eens de dag komen waartp de ar beiders kunnen toonen geen onmondigen meer te zgn. Wat hebben de arbeideia om tegenover de macht der bezitters te plaatsen Het is dan de organisatie en is die goed, dan zal men met succes kunnen staan tegenover de macht der patroons in het geval van de gemeentearbeiders tegenover de gemeente. De regeling eener organisatie moet in handen zgn van mannen met een helder inricht, met een breeden blik. Omtrent de weerstandakas, die door velen als een onzianig ding wordt beschouwd, in verhouding tot de weeistsndskss der patroons, zeide spr. dat de patroons ook niet produceereu voor phzier maar vcor hun ver diensten, en dat wanneer bij eenen eventueelsn strijd de patroons weten dat door de weerstandkas en de solidariteit van andere vereenigingen dien strgd 10 weken kan duren zg zwakker staan door het lang durig verlies van winst dan wanneer zg weten dat zonder die kassen en solidariteit de strgd slechts 2 k 3 weken duren kan. De solidariteit komt het meest tot haar reoht, wan neer in tgd van vrede in de weerstandakas wordt bg- gedragen en men niet alleen gaat helpen wanneer de arbeiders strgden en honger lijden. Wat betreft de christelijke arbeiders zeide spr., dat in de organisatie nooit geiproken zal en msg worden over godsdienst, welken ook. Mooht door de christelijke arbeiders daartegenover gesteld worden dat de ver gaderingen der organisaties niet geopend worden met gebed en psalmgezang, dan verwees spr. nsar de fa brieken waar vóór den arbeid ook niet gebeden en gezongen wordt, en kwalificeerde spreker het als bedrie gerij wanneer men de Christelijke arbeiders op dezen grond van da vakorganisaties tracht af te houden. Waarom kunnen de arbeiders Christelijk of onchris telijk niet te zamen den strgd aanbinden tegen het kapitaal waar zg wel naast elkander de kazerne bin- nenloopea en #asr zg na»st elkander slapen Stel daarnaast de vraag waar méér gevloekt en geraaid wordt, in de kazerne of in de vergaderingen van de organisaties waar niet gevloekt en gedronken wordt. De verdeeldheid der arbeiders naar den geloove wordt voorgeataan om de kracht der arbeiders, van welke richting ook, te verzwakken, waarvan »pr. eenige voorbeelden aanhaalde. Spr. bealoot zijne rede met een krachtige aansporing cm lid der organisatie te worden, want zoo zeide hg wordt gg geen lid dan toont gg geen liefde voor uw vrouw en kind voor de arbeidersklasse te hebben. (Applaus). Een der aanwezigen wees er op dat aan de gasfa briek wel wat meer geld verdiend wordt, maar dat daar ook geen 6 maar 7 dagen wordt gewerkt. De Heer van Hinte beantwoordde den spreker en zeide dat hg die vergissing erkende en ook gaarne' den arbeiders der gasfabriek een beter loon toewenschte De vergadering werd daarna gesloten. DE ROLSCHAATSENWEDSTRIJD. „Hoerah nu 11 nk gezongen, De IJsclub is weer daar, Gehost, gedanst, gesprongen, Vroolijk met elkaar enz. waren de woorden, die zieh Zaterdagavond op de muziek van de he eren Crefeld het eerst in Diligentia lieten haoren bij gelegenheid van den rolschaatsen- wadstrijd, welke daar vanwege de Burgergselub werd gehouden. Nadat de elf deelnemers aan dezen wedstrgd ge- cestumeerd de zaal waren binnengekomen, opende de Voorzitter van de club, de heer Verga»ij, ds gezel lige bijeenkomst, den vrij talrgk aanwezigen welkom heetende, den dank der vereeniging, betuigende aan de deelnemers en niet minder san den keer Harp, die gratis zgne zaal voor dezen wedstrijd had beschikbaar gesteld. Daarna nam de wedstrgd met hindernissen een aanvang, welke menig hartelgk gnlack deed opgaan. De deelnemers moesten eerst een kaars aan de eene zgde der zaal opsteken en een aan het andere einde, vervolgens terugkeer m en tenslotte de het eerst opge stoken kaars weer uitblazen. Hoe dikwijls reed men tafel en al omver, of waa de h?ast oorzaak, dat de ka&r* niet aangestoken werd. Somtijds viel er een en dan baratte een op den rug gebonden opgeblazen blaas met een geluid, dat aan een schot deed denken. De g«patte vroolgkheid, bij deelnemers zoowel als bg het publiek, deed allea naar wensch slagen en het was den Heer Vergaag een aangename ta»k, toen hg na e»n zwaren strgd kon meedeslen dat de eerste prga 500 briketten ge wonnen was door den H-er J. Kok, den tweeden p'ijs 300 briketten door den Heer Chr. Broekhuyzen, den derden prgg 200 briketten door den Heer J. de Jong, terwijl als prijs voor het eigenaardigste costuum een kistje sig«ren werd toegewezen aan den Heer N. Govers. De Heer Jonker, Voorzitter van het Comité van Verdienste, hechtte onder een geestig woord de over winnaars een papieren medaille in de kleuren van goud, zilv«r of koper als onderscheidingsteken op de borat. Er was geen bal ns, maar op vereerend verzoek van de dames werd er een danije gehouden, afgewis seld door voordracht en zang, wat het samenzgn al lergezelligst deed m&ken. Er mrg dan ook gezegd worden, dat de Burger IJa- club heeft wederom op een aardige leuke wgse feest gevierd. DE HENGELAARSBOND. Bg de opening der vergadering, welke de pas op gerichte afdeeling Alkmaar van den Algemeenen Hen- gHaargbond gisteren in de bovenzaal van het café „H«t Wapen van Munster" hield, zette de voorzitter, de heer H. de Roover, nag sens het doel der vereeni ging uiteen, n.l. het veredelen en het verbeteren van den vischstand, door het Zelfstandig pachten van het water, dat nu alleen door de beroepsvisschers in bezit wordt gehoudenhet veredelen door het uitzetten yan visah zal later bij gebleken levensvatbaarheid en bloei meer het «trevec van de afdeeling rijn. Uit de door het bestuur opgemaakte aanbeveling werden tot leden van hst bestuur, als viee-voorsitter en vioe-secretaris gekozen de heeren J. Hazebroek en J. van Diepen, die de benoeming aan namen. Het voorstel van den vooriitter om het bestuurslid W. Bieman van lijn b stuurslidmaatschap vervallen te verklaren, wanneer hij op de volgends vergadering niet aanwezig is, werd na eenige bespreking zonder stemming aangenomen. Na zeer breedvoerige besprekingen omtrent het innen der contributie, werd besloten een bode aan testellen en door dezen de contributie van 10 et. per maand, maandalijk» tegen kwitantie te doen ophalen. De bode zd esn sataria genieten van 1/2 ets. per lid en per maand. Tot bode werd benoemd de heer A. H. Godijn. Bij de behandeling van het huishoudelijk reglement zag men de wensehelgkheid in in verband met de statuten en het huishoudelgk reglement van het Hoofdbestuur, het bestuur op te dragon een «oncept te ontwerpen meer in verband met de plaatselijke omstandigheden, waartoe men besloot. UIT KOEDIJK. Het beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier is door den heer V. E. Yethake, cand. t« Leiden, aangenomen. UIT NOORD-SCHARWOUDE. In de laatste raadsvergadering waren tegenwoordig alle leden. De voorzitter opende de vergadering en heette de leden hartelijk welkom in de eerste vergadering in dit jaar. Ik hoop, zeide spr., dat het jaar 1910 zich zal ken merken voor onze gemeente als 'n jaar van vrede en voorspoed dat gij met lust en ijver Uw taak ook als raadslid moogt vervullen en er zegen moge rusten op onzen arbeid met deze wenschen open ik de vergadering. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ter tafel werden gebracht de navolgende stukken: 3 staten van ingekomen telegrammen over de maan den November, December en Januari j.l. aangevende een totaal van 612. Ingekomen en goedgekeurd rekening 1908 en be grooting 1910. Proces-verbaal van kasverificatie d.d. 27 December 1909 dat boeken en kas van den gemeente-ontvanger een bedrag aangaven van 1665.45s. Bericht van den Rijksontvanger d.d. 3 Januari 1910 dat aan den plaatselijken ontvanger is uitbetaald een bedrag van 943.11s. Idem van den Rijksontvanger Alkmaar buitengem. te Alkmaar, dat aan denzelfden ontvanger is uitbe taald een bedrag van 183.43. Idem van den Betaalmeester te Alkmaar, dat aan den Ontvanger dezer gemeente is uitgekeerd eene som van 250. Voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van Burgemeester en Wethouders der gemeente Broek op Langendijk, om eene jaarlijksche bijdrage van 30 in de kosten van huishuur enz. voor de verplaatsing van de standplaats van den Rijksveld wachter Van der Molen naar Broek op Langendijk, werd met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens het voorstel van den voorzitter, om het Hoofd der school, den heer Dorsman en juffr. Chr. Wouda eene gratificatie te verleenen resp. van 25 en i 15 voor extra onderwijs door ziektegeval van een onderwijzer van. bijstand. Ook werd toegestaan het verzoek van de vereeni ging afd. Geestmer-Ambacht der Hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij van de Ned. Heide-Maatschappij, dat het contract contra het gemeentebestuur 't visch- recht zal zijn ingegaan 1 Januari 1910. Ten aanzien van het request van den Bond van Ne- derl. Onderwijzers afd. Heer Hugowaard en omstre ken, houdende verzoek om de vrije- en ordeoefeningeu der gymnastiek niet te willen houden in de uren waarvoor het onderwijs in andere vakken zal worden gegeven en tevens dat die diensten ook afzonderlijk zullen worden beloond en alle onderwijskrachten tot het geven van dat onderwijs in aanmerking mogen komen, werd, aangezien er plannen in overweging zijn het bestaande schoollokaal te veranderen, besloten dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, daar voorloopig dit onderwijs nog niet zal worden gegeven. Ook het request van het kerkbestuur van de Neder- duitsch Hervormd© Gemeente alhier, houdende ver zoek om eenige verbetering te brengen in het toren front en het lijkenhuisje op het kerkhof der burgerlijke gemeente, werd voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat reeds aan den op zichter Oosterlee opdracht was gegeven om de te doc- ne herstellingen op te nemen. Aangehouden tot een volgende bijeenkomst werd het request van het Bestuur der afd. Langendijk en omstreken der Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, met verzoek het maximum aantal vergunningen voor deze gemeente te verlagen. De voorzitter deelde aan den Raad mede dat geble ken is bij den jongsten brand in de gemeente, dat de pijpleiders bijna allen met doornatte kleederen hun werk verrichtten en stelde voor hun minstens van flinke waterlaarzen te voorzien. Na delibiratie werd besloten hun per jaar en per manschap J 2.50 vergoeding te geven, opdat zij zelf daarvoor de noodig geoordeelde voorwerpen kunnen aanschaffen. B. en W. stelden aan den Raad voor eenige bescher ming aan te brengen aan de hoornen van de Spoor straat en over de geheele lengte palen met ringen aan te brengen voor het vastzetten van paarden. Aldus besloten. Voorts werd besloten aan de voortvaarden van gas levering door de steenkolenfabriek aan den Langen dijk een nieuw artikel toe te voegen, dat de gasver- bruikers geen nieuwe meters voor eigen rekening mo gen aanschaffen en plaatsen. Goedgekeurd werd de suppletoire begrooting dienst 1909, tot betaling eener betonregenwaterbak, be nevens eene suppletoire begrooting dienst 1910, tot het betalen eener nieuwe veldwachterswoning. Daarna werd behandeld het kohier der Hondenbe lasting over bet dienstjaar 1910 tot een totaalbedrag van f, Na rondvraag, die niets opleverde, ging de Raad over in comité, ter voorloopige vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. PRINSES JULIANA. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt dat wandelaars gisterochtend een hofrijtuig zagen, waarin prinses Juliana. Een hofdame bracht systematisch het handje in beweging, hetgeen zeer op prijs gesteld werd. DE KWESTIE-VAN HEECKEREN. Het V ad. meldt dat in 1904 verschillende personen niet alleen den inhoud van den bewusten brief kenden, maar zelfs den aanhef welke ongeveer aldus heette te zijn: „Aangezien het mijne oprechte begeerte is, Uwe Majesteit de onaangenaamheden van een ultimatum te besparen, heb ik de eer Uwe Majesteit te verzoeken, enz." GENERAAL BOOTH. In de hoofdstad heeft men generaal Booth warm ont vangen. Hij hield er dezelfde toespraak als te Rotter dam, waarvan wij reeds een verslag opnamen. De heer Charles Boissevain sprak onder luid applaus den generaal toe. Spr. wenschte den heer Booth toe: Moge de zegen van God Almachtig U schragen, zijn Woord een lamp voor Uw voet zijn. En deze woorden uit de Schrift acht hij volkomen op hem toepasselijk: De Koning zal antwoorden en tot hen zeggen: Voor waar zeg ik u, voor zooveel gij dit een van deze mijne minste broeders gedaan hebt, zoo hebt gij dat mij ge daan, den hongerigen te eten gegeven, en den dorsti- gen te drinken, de vreemdelingen beherbergd, de naak ten gekleed, de kranken en de gevangenen bezocht. KORTE BERICHTEN. Weer is het eertijds zoo groote aantal molens aan de Zaanstreek met 1 verminderd, door het af branden van den cacaomolen „de Zeeman", staande aan 't Kalf (het noordelijkste deel van de Oostzijde) aan „de Poel", een groote inham van de Zaan. Een te Leeuwarden gehouden vergadering ter bespreking van de vraag wat gedaan kan worden om een herhalen van de ramp, die Friesland treft, te voor komen, besloot een deputatie naar den minister van landbouw en waterstaat te zenden, ten einde spoedige en afdoende hulp aan te dringen. In Sneek wordt een dergelijke vergadering gehouden. In de Twickelsche bosschen neemt het aantal konijnen zoo toe, dat ze schadelijk worden voor het hout. Er worden nu knolrapen en takken in die bos schen gelegd om den honger der knagers te stillen. Te Amsterdam is een knaapje tusschen de buf fers van een trein geraakt en doodgedrukt. B. en W. van Zeist vragen aan den Raad een crediet om 5 politie-honden aan te schaffen. Te Utrecht was de brandweer gealarmeerd, die onmiddellijk aankwam. In het huis, waar men meen de dat de brand was uitgebroken, had een diner plaats. De aanzittenden hebben niets van het ver schijnen der brandweer gemerkt. Nog sterker: de brandweer betrad een kinderkamer, waar eenige klei nen rustig sliepen en zóó zacht en behoedzaam ging men te werk, dat geen der kinderen er wakker van werd. En de manschappen gingen weer even onopge merkt het huis uit, als ze het waren binnengekomen. Het diner ondervond geen enkele minuut storing, men wist niets en bemerkte niets. De vrouw van een varkenskoopman te Roden heeft bij ongeluk een biljet van 300, ingesloten in een enveloppe, in de kachel geworpen. De verkoolde overblijfselen zijn naar de Ned. Bank gezonden, in de hoop, dat het bedrag zal worden uitbetaald. De lijsten met de namen van bedeelde personen, door het armbestuur in Westdongeradeel opgehangen zijn, na veel ergernis verwekt te hebben weer wegge nomen. De vlugge sneeuw-opruiming heeft den Haag onlangs 19.000 gekost. Vier personen hebben te Fijenoord geprobeerd 10.000 K.G. maïs uit een verzegelden spoorwegwagen over te laden in een gehuurd lichterschip. De station chef ontdekte dit brutale stukje, sloot de wagen af, waardoor twee der dieven gevangen waren, terwijl ook de twee anderen werden gepakt. In een R. K. kerk te Den Haag zijn twee offer- bussen gelicht en is een fiets van den zoon van den koster gestolen, vermoedelijk door iemand, die zich in de kerk verborgen heeft en zich heeft laten insluiten. Een ingezetene te Zevenaar ontving van een kennis te Beieren een naamkaartje met als beroep op gegeven „Bayerisch-Plalzischer-Obermaschinenlatri- nen-reinigungsinspeetionsassistengehilfe .1 Klasse, Kaiserlautern." Op zijn Hollandsch gemeente-reini ger! In de gemeenteraadsvergadering van een klein Zeeuwsch dorp verscheen plotseling een onderwijzeres met een kapotte stoel, teneinde te doen zien, dat er noodig een andere moest komen. Zij was gezonden door het hoofd der school. De burgemeester beloofde een nieuwen stoel. - Te Haarlem werd gisteren een 4-jarig meisje juist voor het gasthuis door een auto overreden. In zorgelijken toestand is het arme kind in het gasthuis opgenomen. ANTI-MILITAIRISTEN. Van wege de afdeeling Alkmaar van den Bond voor Anti-Militairisten trad Donderdagavond in de socie- teitszaal van de Harmonie op de heer G. Rijnders, van Amsterdam, ter bespreking van het onderwerp God, Onsterfelijkheid en Deugd. Nadat de vergadering door den heer D. A. Klomp, als voorzitter van bovengenoemde afdeeling, was ge opend met het gebruikelijke welkom, wees hij er op dat er tusschen den anti-militairist wel verband is te zoeken met het hedenavond te bespreken onderwerp en bestreed hij in 't kort de in de brochure van ds. Ba- kels geuite meening als zou er onder de niet-godsdien- stige menschen geen zedelijke menschen zijn. De heer Rijnders, daarna het woord verkrijgende, wilde in een populaire lezing weerleggen de meening der geloovigen, dat er bestaat een God en een Onster felijkheid van de menschelijke ziel. Op den voorgrond stelde hij, dat in alle tijden de menschen tengevolge van hun afhankelijkheidsgevoel, in hoofdzaak door het optreden van de groote natuurkrachten, aan een God hebben geloofd, maar steeds dezen hebben gemaakt naar zich zelf. Daarom, zoo betoogde spreker, is het beeld dat de Christen zich van zijn Godheid schept, wreed als de Christen zelf. De wet van oorzaak en gevolg* noemde hij op den duur onhoudbaar, want kwam man dan eenmaal tot de conclusie dat God de oorzaak is van alles, dan kon men verder gaan en vragenmaa r wat is dan de oor zaak van God? Bij eene subjectieve bitschouwing zou men die wet recht van bestaan kunnen geven, maar onderwerpt men haar aan eene objectieven, aan een

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2