S T A D S N I E U W S. BUITENLAND. AANBESTEDING. Gemengde Mededeellngen EéN HALFJE IN ZIJN PORTEMONNAIE. maar helaas de lagere opbrengst, vooral der roode en witte koolsoorten. Het totaal-cijfer is thans van 1 Jan.31 Dec. 809.009.64, waaruit het blijkt, dat de aanvoer toch aanmerkelijk hooger is geweest dan in 1907, daar toen de totale opbrengst bij niet lager prijzen 701.622.7 bedroeg. De opbrengst van 1909 was 1.157.444.48. Aangevoerd werd van 1 Jan.31 Dec. Bloemkool 3.855.810 stuks. Roode kool 6.042.750 st. Gele kool 1.752.484 st. Witte kool 1.473.859 st. Roode kool 4.164 zak a 50 K.G. Roode kool 3 wagons. Witte kool 25 wagons. Wortelen 3.130.500 bos. Uien 3.750 bos. Uien 21.752 baal a 50 K.G. Nep (gele 14.988 baal 5 aO K.G. Nep (zilver 2.191 baal a 50 K.G. Wor telen 2.504 baal a 50 K.G. Aardappelen 71.6481/» zak i 35 K.G. Bieten 89.150 stuks. Koolrapen 4.125 st. Rammenas 54.050. Slaboonen 3.002.800 st. Augurken 25.616 st. Van het percentage der markt-opbrengst verkreeg de Penningmeester een ontvangst van 5241.77, waar tegenover stond een uitgave van 4373.66V2, zoodat hij sloot met een saldo van 868.101/2. Van de leening der gemeente ten behoeve der markt groot 2700 zijn vier jaarlijksche termijnen afgelost, elk groot 400, zoodat er nog een schuld is van .1100. Bovenstaande getallen van aanvoer en omzet wijzen op meerderen toevoer en lust tot veilen en op de be teekenis eener markt als deze. De heeren A. Nobel en S. Zeeman werden herbe noemd tot leden in de commissie van Toezicht over de betaalkantoren en uitvoering der verkoopcontracten. De vergoeding der leden dier commissie werd we derom op hetzelfde bedrag als vorige jaren bepaald. De heeren S. Zeeman en J. Keeman werden herbe noemd tot leden in de commissie van beheer der Broe- kermarkt. De heeren lieten zich de benoemingen welgevallen. Ter behandeling werd daarna door den voorzitter ter tafel gebracht de voorstellen Harenkarspel en Schoorldam om de proeven ter bestrijding van kool- ziekten te eindigen. De heer Burger wees nog eens breedvoerig op de weinige resultaten en op de bijna onmogelijke uitvoe ring der voorgeschreven proefnemingen. De secretaris herinnerde aan de woorden van Prof. Ritsema Bos gesproken in de vergadering van 9 Fe bruari te Noord-Scharwoude en vond de kosten van 22 ets. per lid te gering om met de bestrijding niet door te willen gaan. Hij betreurde de ontmoediging, maar zoolang die ontmoediging niet komt van de zijde der wetenschap, moet men volhouden, te meer daar de regeering en de wetenschap blijven steunen. Hij noemde het een schande wanneer om die 22 ets. de vereeniging nu den moed opgaf. De vereeniging „De Eendracht," die zich eerst aan die proefnemingen onttrok berichtte dat zij dit be sluit introk. Na verschillende besprekingen, waarbij de voorzitter nog wees op de resultaten te Andijk met de mop in de uien verkregen, trokken de afdeelingen Harenkar spel en Schoorldam hun voorstel in en werd het prae- advies van het Hoofdbestuur, strekkende, om de proef nemingen vol te houden, aangenomen verklaard. Wordt vervolgd 9 Het bestuur van de banne St. Pancras heeft in hare vergadering van Woensdag 23 Februari, in plaats van wijle den heer S. Duif, tot penning-meester der banne benoemd den heer Jb. Kroonenburg. UIT MARKEN-BINNEN. Aan de openbare school, waar tot dusver het hoofd de eenige leerkracht was, zal nu ook eene onderwijze res worden aangesteld. Dit is noodig geworden, door dien Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gewei gerd hebben de school aldaar te ontheffen van de ver plichting tot invoering van vak j. vrije en orde-oefe ningen. UIT HOORN. Op verzoek is eervol ontslagen mr. G. F. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg als voorzitter v. d. Plaatselijke Commissie i. d. Ongevallenverzekering te Hoorn en als zoodanig benoemd mr. J. Plet, kanton rechter alhier. UIT WARMENHUIZEN. In de vergadering van de af deeling „Warmenhui- zen" der Tuinb. en Handelsvereeniging was o. m. aan de orde de benoeming van een commissie, om de even tueel aan de orde komende zaken te regelen, in zake de afscheiding. De vergadering sprak den wensch uit dat de be stuursleden in deze commissie zitting zullen nemen het bestuur aanvaardde deze opdracht, mits nog 2 le den aan de commissie werden toegevoegd. Tot leden van de commissie werden nu gekozen: bij le stemming de heer P. Tromp en bij herstemming de heer Jb. de Groot Pzn. De heeren namen hun benoeming aan. Naar aanleiding van de afscheiding zou het Hoofd bestuur gaarne een commissie naar Warmenhuizen af vaardigen, De voorzitter stelde voor op dit besluit te rug te komen. Algemeen achtte men dit overbodig. Gaarne wilde „Warmenhuizen" federatief met Zuster verenigingen samenwerken, doch om verschillende redenen eigen baas zijn. UIT HEILOO. Door het Bestuur der afdeeling „Heiloo" van den Volksbond tegen drankmisbruik is besloten tot het or- ganiseeren eener Huisvlijt-tentoonstelling, te houden op 15, 16 en 17 April aanstaande in de zaal van den heer J. Ruiter, waartoe eventueel in te zenden voor werpen, onder opgave van hunnen aard, kunnen wor den ingeleverd tusschen 21 en 26 Maart des middags van 3 tot 5 uur bij den secretaris, den heer J. Beerda. Aan de te houden tentoonstelling zal worden verbon den: 1. Een wedstrijd in het aankleeden van poppen voor schoolgaande meisjes. 2. Een wedstrijd in het maken van vliegers voor schoolgaande jongens. De aangifte hiervoor kan geschieden bij genoemden secretaris op 8 April op de bovenvermelde uren. Het Bestuur roept allen op tot medewerking, ter bereiking van het beoogde doel, en houdt zich ten zeerste aanbevolen voor inzendingen van voorwerpen ter opluistering. UIT SCHOORL. Een koopman in gloeikousjes uit Amsterdam, die Dinsdagavond te Schoorl plotseling krankzinnig werd, is door den Rijksveldwachter aldaar Woensdag naar Medemblik getransporteerd. (Dit bericht van onzen correspondent heeft betrek king op het gisteren door ons reeds vermelde geval, waarin abusievelijk gesproken werd van Egmond). UIT OTERLEEK. Vergadering van de afd. OterleekStompetoren van den Bond voor Staatspensionneering op Woens dag 23 Febr. ten huize van den heer S. Langerijs. De voorzitter opende met een hartelijk welkomst woord aan de leden de vergadering. Druk was zij niet bezocht; de meeste leden kwamen van verre. Na een levendige discussie werd besloten om zich bij de Prov. Federatie aan te sluiten. Met blijdschap werd het bericht gelezen, dat de Diaconie der Herv. Gem. te Oterleek zich als lid der afdeeling had opgegeven. Men besloot het Propagandastukje: ,,'t Genadebrood" zoo mogelijk nog eens op te voeren. De heeren H. Zeeman, K. Verweel en H. Sander wer den respectievelijk als voorzitter, secretaris en pen ningmeester herkozen. UIT KOEDIJK. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Schoolverbond zal een feestavond gehouden worden. De commissarissen gaan deze week met een lijst rond. Het is te hopen dat ondanks de kool-misère druk ge- teekend wordt en de schoolkinderen en ook de oude ren in Maart een feestelijke avond wacht. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagavond den 22e d.d. gaf de Chr, Ztngvereeni- ging „Halleluja" alkier in de Ned Herv, Kerk eene uitvoering. Het kerkgebouw was geheel gevuld, ter wijl velen geen plaats konden bekomen. Zooals we dat van deze vereeniging gewend zgn, werd het grootste gedeelte van het uit 14 nummers bestaande programma onberispelijk ten geheore gebracht. Het wil ons voorkomen, dat in enkele nummers de tenoor minder gelukkig was, ter wijl onder de alten enkele stemmen heesck klonken, wat zeker aan kei tl shte weer is toe te schrijven. Desniettegenstaande kunnen we voor de gehesle uitvoering niets dan lof hebben. Als verrassing werden nog twee kwartetten gezongen, waarvan vooral het eerste bijzonder mooi was. De zang van de sopraan, Mtj. Dirkmaat moet ge prezen worden. In de pauze gaf het kinderkoor enkele nummers ten beste, waarbij bleek dat onder de uitstekende lei ding van den Directeur, den Heer van der Haar, ook die eenmaal goede kraehten voor „Htlleloja" zullen worden. MGR. GIOVANNINT. De Tijd verneemt, dat het vertrek vau den zaakge lastigde van den H. Stoel, mgr. Giovannini, door De Maasbode gemeld, geen verband houdt met „gezond» heidsredenen" (Z. H. E. lijdt aan influenza) en defi nitief zal zijn. In de Berl. Lok, Anz. lezen we het volgende tele gram: De pauselijke zaakgelastigde alhier Giovannini, die de dochter van een hoog Staatsambtenaar beleedigde, moest naar aanleiding van een klacht bij den minister van buitenlandsche zaken zich deswege verontschuldi gen, daar anders een klacht bij het Yatikaan zou vol gen. Giovannini, die op deze wijze gecompromiteerd is, drong zelf op ontslag aan. ROOIE KAREL. Rooie Karei, die met een blok aan zijn been naar Parijs wandelt en terug, kreeg gisteren in Rotterdam aanvechting om een dag vacantie te nemen, en even naar Amsterdam te gaan. Zoo kwam hij zonder blok aan het bureau van de Telegraaf en vertelde dat alles goed gaat. Alleen zijn metgezel heeft hem verlaten. Karei zeide, dat dergelijke uitstapjes hem wel veroor loofd waren, en dat hij hierdoor het recht op de 300 niet verspeelt. KORTE BERICHTEN. Te Wormerveer is na een vrij scherpe gedachten- wisseling de burgemeester uit de raadsvergadering weggeloopen, omdat het raadslid Binnendijk bleef doorpraten, ondanks het gehamer van den voorzitter. Gisteren heeft de Amsterdamsche Raad besloten door een commissie een onderzoek te doen instellen naar de vraag op welke wijze een voor den zetel van het stadsbestuur waardig en geschikt gebouw kan worden verkregen en oï op het aan den Dam vrijko mende terrein een nieuw Stadhuis kan worden ge sticht. Eenige naar huis keerende café-bezoekers hebben Zondag tegen middernacht te Hoensbroek de brand klok geluid, zoodat er verscheiden mensehen uit bed kwamen. Door den Amsterdamschen kantonrechter is een visehventer veroordeeld, die.... zijn vischjes opblies! De advocaat-generaal bij het Amsterdamsche hof eischte gisteren twee jaar tegen den 71-jarigen winke lier W. D., van Koog aan de Zaan, door de Haarlem- sche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf wegens brandstichting in zijn pakhuis, deel uit makende van zijn woning op den eersten November 1909. Het winkeltje van beklaagde bleek destijds niet te best meer te gaan. Een landbouwer te WolfsbergPly (Limburg) kreeg bij een poging tot doodslag door een geweerschot 40 hagelschotwondjes in de dijbeenen. De dader is naar Duitsohland gevlucht, de verwonding was niet levensgevaarlijk. - Te Amsterdam dansten gisteren twee kinderen in de Engelsche Kerkstraat bij de Vijzelstraat op een springmatras. Zij vielen daarbij tegen een openstaand raam en daaruit op straat. Het driejarig kind was onmiddellijk dood. De toestand van het vijfjarige is zorgelijk. Er zijn 88 sollicitanten voor de betrekking van burgemeester van Schagen. In de afgeloopen week zijn uit liet arrondisse ment Breda meer dan honderd personen voor de justi tie geleid wegens landlooperij en bedelarij. Maar 90 procent moest men weer op vrije voeten laten, omdat er geen ruimte meer was in het buis van bewaring. REDE-Dr. KaTHE SCHIRMACHER. Vervolg. In het bijzonder wees de spreekster op het belang van een goede ontwikkeling voor een volk. Het komt niet aan op het vele van buiten leeren, maar op het snel begrijpen van het essentieele der dingen en ook een liooge ontwikkeling van enkelen is niet de hoofd zaak, maar een goede ontwikkeling van velen. Spreek ster is overtuigd, dat in den internationalen volkeren- strijd 'dat volk de meeste kans van slagen heeft, dat op de beste gemiddelde ontwikkeling kan bogen. Uit voerig schetste zij de inrichting van het onderwijs voor meisjes in Duitsohland, vooral stilstaand bij de z.g.n. Frauenschule, door spotters huwelijksschool ge noemd, in tegenstelling met de scholen, die voor hoo ger onderwijs voorbereiden alsof er van de vrou wen, die gestudeerd hebben, niet een „Unmenge" in het huwelijk tredenDe meisjes, die echter, overeen komstig den wensch van hun ouders moeten trouwen, worden niet voor het huwelijk opgeleid, studeeren niet, bereiden zich ook niet voor op een beroep. Zij dansen, dartelen en flirten. Zij gaan op de mannen jacht. Zij moeten en willen ook wel graag trouwen, maar zij mogen het niet zeggen, want dat is onvrouwelijk. En dan zegt men nota bene, dat de vrouwen niet oprecht zijnAan een dergelijken toe stand dient een einde te komen. Elk meisje moet een beroep leeren, baar eigen brood kunnen verdienen. Kan ze dat, dan kan ze kalmpjes zeggen: ik wil trou wen. Dan zal het ook geen schande meer zijn, als een meisje blijft zitten. Dan zal de man niet meer tot een meisje, dat is blijven zitten, zeggen: wil je gaan staan en met mij door het leven gaan. Dan kunnen de meisjes, al blijven ze zitten, zelf staan en gaan zooala ze willen. De tijd tusschen school en huwelijk is onbegrensd, loopt ongeveer van 1660 jaar. Daarom kan ieder naar haar leeftijd en aanleg kiezen wat voor haar het meest geschikt is. Spreekster ging verschillende ter reinen na, waarop het Duitsche ontwikkelde met for tuin bedeelde meisje werkzaam kan zijn. Zij kan offi- cieele betrekkingen op sociaal gebied vervullen, bijv. bij het armenwezen. Ze heeft daar reeds uitstekende diensten bewezen, en o. a. heel wat geld gespaard, dat tot dusverre noodeloos werd uitgegeven. Men moet niet vergeten dat dergelijke betrekkingen voor de mannen die reeds hun beroep hebben, bijbaantjes zijn, zoodat ze niet die kracht, tijd en ijver kunnen beste den als de vrouwen uit de bezittende klasse. Ook als voogdes treedt de vrouw tegenwoordig in Duitsohland op en ze doet dat met verstand en met gevoel, zoodat de minister van justitie met lof daarover gesproken heeft en in een rondschrijven de aandacht op de vrouw als voogdes heeft gevestigd. Dan heeft de ontwikkelde vrouw zitting in de ver schillende bureaux, waar gratia rechtskundige adviezen worden gegeven aan minvermogenden. Daardoor wor den de advocaten ontlast en wordt de bijstand des tg degelijker, omdat de yropw allen tijd heeft om de za ken te onderzoekeu en te beoordeelep. Alleen in moeielijke gevallen wendt zij zich tot een advocaat, die haar gaarne te woord staat. Hoogst nuttig is de ze werkkring voor de vrouw, zij leert er door de kern van een zaak begrijpen, haar kort in eigen woorden samenvatten en bovendien komt zij in aanraking met het leven. Dat haar werk ook op dat gebied gewaar deerd wordt, moge hieruit blijken, dat in Keulen een dergelijk bureau door de gemeente is ingesteld, Ook is er werk voor de vrouw bij het woningvraagstuk lijdt niet de vrouw, die jjjnnejs in bins moet zijn vol gens den man, met de kinderen het meest van slechte woningtoestanden? De strijd voor den alcohol, de vredesbeweging, de vrouwenbeweging, de arbeiders beweging, zij geven werk te over. En dat werk komt de vrouw en daardoor haar kinderen ten goede. Hoe zal iemand, die zelf het leven niet heeft leeren ken nen, anderen kunnen opvoeden voor het leven? Heeft niet Goethe gezegd, dat een talent in stilte maar een karakter in den stroom der wereld gevormd wordt? Werken ze aldus, dan zullen de vrouwen spoedig be grijpen, dat het leven geen feest is van vroolijk flad derende vlindertjes. Zij zullen, wanneer ze het leven in het ernstige gelaat zien, misschien terugdeinzen. Smart is echter de beste opvoedster en eigen waarne ming zal meer en dieper medelijden met anderen tot gevolg hebben. Voor zulk een hervorming behoeft men geen angst te hebben. Zij brengt waarheid en zegt niet de Bijbel: „De waarheid zal u vrijmaken" Natuurlijk moet de vrouw ook politiek werkzaam zijn dat ligt voor de hand. Door zulk een hervor ming, welke haar aanvang moet nemen bij de meisjes school, zal oppervlakkigheid en onoprechtheid verdwij nen, zal er een geslacht komen van bewuste vrouwen en bewuste moeders, vrouwen, die niet den eersten den besten man behoeven te nemen, die niet behoeven te trouwen om verzorgd te wezen, die weten wat ze waard zijn, die haar mannen kunnen bijstaan ook in de slechte dagen (zooals de Engelsche formule zegt for better and for worse), die geen kindvrouwtjes zijn, maar flinke vrouwen, die voor haar mannen trouwe kameraden en degelijke helpers zijn in dagen van strijd, die kunnen meezwemmen als het scheepje van het huisgezin zinkt, zoodat de mannen in zulke moeie lijke tijden niet voor twee hebben te zorgen, die de kinderen beter inzicht zullen geven en minder weer loos zullen maken. De hervorming van de meisjesscholen en het zoeken van een werkkring door de vrouw is goed voor de vrouw, goed voor den man en goed voör het kind. Nadat de presidente, mevrouw Aukes, de spreekster bedankt had, werd de gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven. Mevr. de LangeTigler Wijbrandi vestigde er de aandacht op, dat onze meisjes wat het onderwijs betreft, reeds sinds jaren in veel gunstiger conditie verkeeren dan de Duitsche en de dames Bue- kers en Glasz beaamden deze opmerking, terwijl de laatste, hoezeer het optreden van dr. Kathe Schuma cher op prijs stellende, van meening was dat deze le zing vijftien, twintig jaar geleden in ons land meer op haar plaats zou zijn geweest. Daarna werd de ver gadering gesloten. [In- het vorige deel van dit verslag staat 16 jaar, dit moest zijn 6 jaar]. TREINENVERTRAGING. De treinen uit de richting Amsterdam kwamen he denmiddag met aanzienlijke vertraging binnen, ter wijl de treinen van hier veel te laat in de hoofdstad aankwamen. De oorzaak hiervan is een spoorwegon geluk te Uitgeest. Van den Amsterdamschen trein, die te 12.12 aldaar aankomt is de achterste waggon op den wissel ontspoord en gekanteld. Gelukkig zat er niemand in dit rijtuig, zoodat er geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. De lijn is eebter ge heel versperd en de passagiers moeten overstappen. ADSPIRANT-RFSERVE-OFFICIER VAN GE ZONDHEID. De studentin de geneeskunde D Hugs r van ReeneD, vreeger alhier, thans aan de Universiteit te Amsterdam, is toegelaten tot de verbintenis als adgpirant-rezerve- officier van gezondheid. Bg de gisteren gehouden openbare aanbesteding dcor het departement van koio-niën te Amsterdam was laagste inschrjjfster voor perceel 6 8450 K G ijzeren draadnagels de N. V. Hollsndseh IJsermsgazijc v/la H. M. de Wildt alhier, voor f 892.8D 2- ALCMABIA. Op Woensdag den 2den Maart a.s. geeft de Gemengde Koorvereeniging „Alcmaria" een zanguitvoering. Het programma berst prachtige maar meeilijke nummers. Voorts is de vereeniging zoo gelukkig geweeit de wel willende medewerking te verkrijgen van Mevrouw Rujjgh—Kren», een stadgenoate, van den Heer Harm- ten van Amsterdam, die op den jongsten solc-xang- wedstrijd te Haarlem den hoogsten prijs verwierf en van den Heer Sam Swzap, den bekenden violist. Het is te hopen dat de vereeniging haar werk be kroond moge zien met een flink auditorium. TOELATINGSEX AMEN C A DETTENSCHOOL. De Minister van Oorlog heeft benoemd in de com missie, die in Juli eu Augustus het teelatingc-rx»men voor de Cadettenschool sikier ztl afnemen: lo. tot lid en voorzitter: den luit.-kol. M. J. Olrée, van het 9de rsg. iof. 2a. tot loden: den le-Iuit. P. Weyz, van de gren. en j sgersde le-luits. van den taf der inf. J. J. Wit- termaDS «n J. A. Huisken, beiden leeratr bij de Cs- dettenschoolden heer C. A. de Loeze dir. der gem. H. B. 8 met 3-j. cursus te Brielle; den le-luit. W. J. M. Diekkof, v»n de gren. en jagers; den le-luit.-sdj. J. H. Fruyt van Hertog, van h-t 7i<* reg. inf.; den heer J. A. Verkuyl, leeraar lij de Cadettensekool d«n heer J. L. P M. van Dgek, leeraar aan de gem H. B. S. met 5-j. cursus te Hilversum; den heer L Leydesdorf, leeraar aan het gem. gymn. te Alkmaar; den heer J. H. A. van Ravenhorst, leeraar aan de B. 8. met 5-j. tursus en het gen», gymn. te 's Hertogenbosch 3o. tot secretaris: den le-luit. van den staf der inf, L. Kqjff, werkzaam bij de Cadettenschool. De onder lo. en 2o. genoemde leden der commissie zullen in de volgorde, waarin zg aldaar zgn genoemd, resp examireeren in: Handteekenen, Rekenkunde, Stelkunde, Meetkunde, Natuurkunde, Aardrijkskunde, Geschiedenis, Nederlandsthe taal, Fransche tasl, Hoog duitsche taal, Engelsche taal. Voorts zgn in de bedoelde commissie benoemd tot plaatsvervangend lid en voorzitter: de luit.-kol. H. J. I-jdewey, van het 5de reg. inf.; tevens exami nator voor hsndteekenen tot plaatsv. leden: de le-luit. C. J. J. Kessler, van het instructie-bataljon, voor reken-, stal-en meetkunde de gep. le-luit. der inf. P. M. de Wolf, leeraar hg de Cadettenschool, voor natuurkunde; de le-luit. H. van der Z9e, van het instruetie-hataljon, voor geschiedenis; d» kapt, P. IV. van VTeeren, van het 4de reg. infan terie, voer aardrijkskunde; de heer J. G. Tuytel, leeraar aan de gem. H. B. 8. mtt 5-j. cursus te Haarlem, voor Nederlandscae tasl; de heer C. M. J. Koorevaar, leeraar «»n den Hoofdcursus, voor Fransche taai; de heer J. K. de Raiff, leeraar asn de gem. H. B. S. met 5-j. cursus te Zaandam, voor Hoogduitsche taal; de heer E. J. van Sonsbevk, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, voor Engelsche taal; tot plaatsverv. secretaris: de le-luit van den itaf der inf. F. W. H. van Straaten, werkzaam hg de Ca dettenschool, tSt.-Ct.). AGENDA, DONDERDAG: Dansoursus-Groen, 8 uur, „Harmonie" Gem. Koorver. „Alcmaria," repetitie, 71/ï uur, Har monie, Danscursus Gebr. Crefeld, Diligentia, 8 uur. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN, ZATERDAG: Rolschaatsenbaan „Harmonie, Op een bank nabij Berlijn is het lijk gevonden van een 28-jarigen kunstschilder, die zich daar had dood geschoten. De reden voor dezen zelfmoord schijnt ge zocht te moeten worden in de benarde financiëeele omstandigheden, waarin hij zich sinds langen tijd be vond. In-zijn portemonnaie vond men dan ook.,,.., slechts één halve cent. EEN MEISJE ONTVOERD. Te Parijs is het 13-jarig dochtertje van een com missaris yan politie, terwijl zij op weg van school naar huis was, verdwenen. Een dame wordt verdacht haar medegenomen te hebben „om haar voor den godsdienst te redden." De dame had de ouders bezocht, ging echter te keer tegen den Staat, noemde commissarissen van politie „bandieten" en haar werd daarom de deur gewezen. DE „ALMACHTIGE RING." In Rainey is iemand aangehouden, die geluk-aan- brengende amuletten verkocht en daarmede 125 per dag verdiende. Ilij noemde zich professor d'Aryanis. Onder de verschillende artikelen, welke hij verkocht en die b.v. de kracht bezaten anderen kwaad te doen of personen voor ziekten te vrijwaren, was de zooge naamde „almachtige ring," die 12.50 kostte en den drager de vervulling zijner wenschen bracht. De „professor" had een omvangrijke correspondentie en dankbetuigingen van jonge vrouwen, echtgenooten, industrieelen, officieren, enz. en zelfs van een geeste lijke, die schreef door het dragen van den ring voor zijn arm kerkje een verlangde schenking gekregen te hebben. De „professor" oefende pas vier jaar zijn bedrijf uit en had in Raincy een villa laten bouwen, die hij contant betaalde. HET HERVé-PROCES. Gustave Hervé, redacteur van het anarchistisch- socialistisoh dagblad „La Guerre Sociale" is na een rechtszitting van twee dagen te Parijs veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Hervé moest terechtstaan, omdat hij in zijn blad den arbeider Liaboef verdedig de, die een agent der zedenpolitie gedood en twee an dere gewond had. Hervé had een massa getuigen meegebracht, o. a. Mirbeau, de Pressensé, Sembat, Jaurès, Rochefort, Victor Margueritte. Rochefort, die reeds meermalen wegens persdelicten veroordeeld is, zeide, dat hij desniettegenstaande nog altijd niet wist, wat een persdelict eigenlijk is. De meeningen daarover veranderen met de verschillende tijden en regeeringen. Hij achtte volle vrijheid der pers nood zakelijk en hij zal dan ook niet nalaten te schrijven wat hem noodzakelijk voorkomt. DE GEHEIMZINNIGE REIS VAN DEN HAREM. Naar de correspondent van de Daily Telegraph meldt is het plotselinge vertrek van den harem van sultan Abdoel Hamid uit Saloniki nog met een ge heimzinnig waas omgeven. De geruchten evenwel, dat de sultan gestorven, is of dat hij zelf in vrouwelij ke kleeding onder de harenfvrouwen was, lijken hem onwaarschijnlijk. Wel was er onder de elf vrouwen één, die nauwelijks kon loopen en gesteund werd en die men voor den zieken sultan hield. Vijf officieren begeleidde het gezelschap en een sterk politie-geleide ging naast de koetsen. Men vermoedt, dat de tegen woordige sultan Mehmed de vrouwen uit medelijden heeft laten weggaan, daar Abdoel Hamid haar gruwe lijk behandelde. DE STAKING IN PHILADELPHIA. De staking te Philadelphia geeft de laatste dagen aanleiding' tot een bloedig treffen tusschen de sta kers en de politie. Bij een gevecht werd één man ge dood en vier zwaar gewond. 120.000 arbeiders sta ken, honderden zijn in hechtenis genomen, waaronder de aanvoerders. De tramwagens worden bestormd, hoewel militairen en politieagenten hen begeleidden. 50 politie-agenten zijn reeds gewond en de stakers dreigen de wagens, die nog rijden, met dynamiet in de lucht te laten springen. Een ledige wagen hebben zij reeds laten springen. De politie is genoodzaakt nu en dan te schieten. DE LEIDER VAN DE „TIMES" GESTORVEN. De Timet verscheen gisteren met een zwarten rand Arthur Frater Walter, de leider vin het blad is ge storven, Sinds 125 jaar bevindt het blad sich in han den van de familie Walter. De gestorvene was de vgfde directeur van dien naam. In zgn plaats zal nu zga zoon John Walter komen, die tot neg toe cor respondent vau het blad in Madrid was. VERGIFTIGD. Do vergiftigingszaak te Stockholm hreft thans een cfFer grëiseht. Mevrouw Anna Wallenberg, die ook aan bet diner had deelgenomen en daarna ziek waa geworden, evenwel wier heter werd, is gisteren plet- seling overleden. EtN GEHEIME BOND. In Zwitserland is een geheime feend ontdekt, wsarvande leden siek verbenden hadden van hunne landslieden f 20 te vragen, onder de bedreiging, dat iudivn sg weigerden, zg hun het gelaat zouden verwenden. Een vrcuw, di» het geld niet wilde geven, werd een wend met een scheermes toegebracht. Acht gevangenen zgn over de grenzen gebracht, een negende zal zieh voor het gerrcht moeten verantwoorden.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2