STADSNIEUWS. B U 1 T E N L A N Predikbeurten. medewerking om het op 10 Juli 1907 genomen besluit «uit te voeren, gevaar zou bestaan voor de contante be taling, en gehoor gevende aan den sterken wensch der vertegenwoordigers der vereenigingen „Groenten-Cul tuur," „Landbouwbelang" en „De Koophandel" achtte vrijstelling van verkoop op Contract tot 100, mits levering binnen 24 uur moest afloopen, gewenscht en gaf alleen toe, indien hieraan ten strengste de hand wordt gehouden. Do heer Zeeman Jr. lichtte deze motie toe, de voorzitter wees op de moeielijkhoid van de naleving en zeide dat het Hoofdbestuur door den drang der nood zakelijkheden zoo handelde. De motie werd daarna aangenomen onder bepaling dat het in zal gaan met het nieuwe seizoen. De voorzitter zeide in het belang der vereeniging geen wrok tegen de afdeeling Zuid-Scharwoude te ge voelen maar spoort de vereeniging tot strenge nale ving aan. Het Hoofdbestuur vroeg machtiging met Zusterver- eenigingen de mogelijkheid te onderzoeken naar de uitvoerbaarheid om betaalmeesters aan te stellen op vast salaris. Wegens de vele verschillen omtrent de percenten- verdeeling der betaalmeesters, onderling, achtte het Hoofdbestuur een andere regeling gewenscht. Na gegeven toelichtingen van den secretaris en daarop gevoerd debat van den heer Dirkmaat, betaal meester, werd het voorstel van het Hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen. Na de rondvraag werd de vergadering onder de ge bruikelijke plichtplegingen gesloten. UIT DE WOUDE. Woensdag gaf de Zangvereeniging Juliana van Akersloot, in het café van den heer Klop eene uitvoe ring, welke goed geslaagd mag heeten. De zangnum mers en de voordrachten vielen zeer in de smaak van het publiek. Een gezellig bal besloot den avond. SCHIP IN NOOD. Gisteren in den namiddag werd van den Hoornschen wal bemerkt, dat er in zee een schip in nood was. On danks het noodweer spoedden we ons naar de plaats des onheils, op de grens van Hoorn en Scharwoude bij de z. g. galgenbocht. Daar bleek, dat het het ijzeren tjalkschip „Actif" van West-Pannerden, schipper Th. P. van Miezen was, die, terwijl men aan het grintlos- sen was, door een hevigen, plotseling opgekomen Zuid ooster Storm was overvallen. De storm, vergezeld van hagel en regen, joeg het zeewater over den hoogen Zeedijk en maakte een ver blijf op den dijk bijna onmogelijk. Aan boord zat men niet stil. Na veel moeite slaag de men erin het schip te zwaaien, zoodat het met den achtersteven naar den dijk gekeerd was, en waardoor h,et gevaar verminderde. Men hoopte nu maar, dat de 2 uitgeworpen ankers het schip zouden behoeden, te pletter te worden geslagen. Ook het reddingswerk was begonnen. Men werd aangevuurd door de gedachte, dat de schipper, diens zieke vrouw, 9 kinderen en 7 arbeiders aan boord wa ren. Pogingen, aangewend om verbinding met den wal te krijgen, mochten niet baten. Botters trachtten ver geefs hulp te verleenen. Een der booten van den stoombootdienst Hoorn Amsterdam had inmiddels stoom gemaakt en zich ge spoed naar de plaats des onheils. De zee was echter te onstuimig om dicht te naderen. Een 4-tal koene vis- schers trachtten met een roeiboot verbinding te krij gen, een botter bleef in de nabijheid om hulp te bie den, doch alle middelen faalden. Toen werd van de Hoornsche boot zelf een poging gedaan om verbinding te krijgen. Een roeiboot werd bemand, o.a. door den kapitein zelf en na zeer veel moeite gelukte het een lijn te bemachtigen van de tjalk. Toen was het ergste achter den rug. Een kabel werd overgebracht en het gelukte de Hoornsche boot do tjalk van de kust te sleepen en naar Hoorn in veiligheid te brengen. Zeker mag een woord van hulde niet worden ont houden aan de bemonning der boot en van den botter, die zich bij het reddingswerk zoo dapper hebben ge weerd. NIEDORP, NIEROP, NYROP. „Era Holland?" is de titel eener brochure (Kopenha gen, Nielsen en Lydiche), waarin prof. C. Nyrop, de mogelijke famiiierelatiën der geslachten Niedorp, Nie- rop en Nyrop bespreekt. De schrijver is overtuigd dat een der beide Noord-Hollandsche dorpen Niedorp de bakermat is van zijn geslacht, en zou gaarne zien dat in Holland te dezer zake uitvoeriger genealogische onderzoekingen gedaan werden, dan buitenslands mo gelijk is. In zijn voorrede zet prof. N.*) die klaar blijkelijk onze taal goed schrijft dit uiteen, en wij hopen, zegt het N. v. d. D., dat zijn wensch velen on der de oogen kome.' De eerste Nyrop, in de Skandinavische rijkend be kend geworden, was Hans Pedersen, die omstreeks 1045 in Kristiania geboren werd. In zijn bibliotheek bevonden zich een aantal Hollandsche boeken. Prof, O. Nyrop's adres is: Lindevej 7, Kopenha gen Y. DE STRIJD TEGEN DE SPEELHUIZEN. De autoriteiten van politie in Den Haag moeten zeer tevreden zijn over het effect der krachtige maat regelen in den laatsten tijd tegen de speelhuizen ge nomen. Bij het betrokken hoofd van het departement is een klacht ingediend over een beweerd geval van aanran ding der persoonlijke vrijheid door de politie bij haar optreden tegen de inrichtingen. VOOR ONTWERPERS VAN FEESTPROGRAM MA'S. Men schrijft uit Middelburg aan de N. Ct. In tegenstelling met hetgeen men uit de meeste an dere plaatsen verneemt, is men hier dikwijls zoo ge lukkig iets nieuws te vinden ter opluistering van de feestviering op den verjaardag van onze Koningin. In 1905 was het de Marcia Castagnole (Klepper- marseh) die, uitgevoerd door ongeveer 1400 jongens en meisjes, hier zoo'n grooten bijval vond en die na dien tijd in verschillende andere plaatsen met succes is opgevoerd. In 1907 bij het bezoek van de Koningin en den Prins aan Zeeland was het de „Marche des petits tam bours" (trommelmarsch) die werd uitgevoerd door een 90-tal jongens en die zoowel bij de vorstelijke bezoe kers als bij het publiek zeer in den smaak viel. Thans heeft de componist van bovengenoemde mar- schen, de heer Jan Morks, directeur van het Middel - burgsch Muziekkorps, zich wederom verdienstelijk ge maakt door voor den aanstaanden Koninginnedag te eomponeeren een Trompetinenmarsch. Deze marsch zal worden uitgevoerd door een honderdtal jongens op, daarvoor speciaal vervaardige, viertonige trom petten met begeleiding van het Middelburgsch Mu ziekkorps. De vereeniging Uit het Volk voor het Volk, die de nationale feesten organiseert, heeft thans aan ouders van jongens van 8 tot 12 jaar circulaires gezonden om tot deelneming aan de uitvoering uit te noodigen. HOOG WATER. De veehouder K. Jansen te Tinga (Fr.) heeft door den hoogen waterstand zijn boerderij moeten verlaten. Zijn vee stond tot aan den buik in het water. Heden zou hij zijn beslag, pl.m. 40 stuks rundvee, publiek la ten verkoopen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Eergisteravond omstreeks acht uur hielden zich twee personen op verdachte wijze in de buurt op van het kantoor der firma S. en Co. O. Z. Voorburgwal 326 Amsterdam. Een portier van het naastgelegen perceel vertrouwde deze mannen niet en voor het raam zittende, sloeg hij lien gade. Na eenige oogenblikken werd door den portier waargenomen, dat met behulp van valsche sleutels getracht werd de deur van het bovengenoemd perceel te openen. De portier waarschuwde de politie, waarna eenige rechercheurs de mannen op heeterdaad arresteerden. Deze beide inbrekers, de 21-jarige M. en de 23-jarige T., zijn bekenden van de justitie. Zij hadden een groot aantal loopers en vele inbrekerswerktuigen bij zich. GEBRUIK VAN TREKHONDEN. Een veertigtal houders van trekhonden in de ge meente Muntendam heeft aan de regeering een adres gericht, waarin het volgende wordt verzocht: het rij den op de kar vrij te laten; de hoogte van den trek hond te bepalen op ten minste 50 c.M., de vracht op ten hoogste 150 K.G. voor één hond; personen boven 14 jaren toe te laten als karbestuurder; geen muilkor ven voor te schrijven. DE PSEUDO-BARON. Voor de 4e Kamer der Amsterdamsche rechtbank werd gisteren behandeld de bekende groote oplichting en poging tot oplichting-zaak van de beide Hage naars: den 23-jarigen administrateur J. Oh. Dutilh, geboren te Gouda, en den 39-jarigen G. J. van der Mee, assuradeur van beroep en geboren te Amsterdam, beiden in Den Haag woonachtig, thans gedetineerd. Den 17den December 1909 kwamen de beklaagden bij den notaris I. A. Ritman op de Heerengracht te Amsterdam ten kantore met den praktizijn L. A. de Vries. Daar stelde Dutilh zijn kameraad aan de hee- ren bedriegelijk voor als A. F. R. E. baron van Haer- solte van den Doorn uit 's-Gravenhage, Bezuidenhout 11. Vervolgens werd ten overstaan van genoemden notaris een akte van geldleening met hypothecair ver band op perceel Bezuidenhout 11 tot een bedrag van 9000,gepasseerd, waarbij de gewaande baron als leener en De Vries als geldschieter optrad. De Vries betaalde toen 7000,aan den „baron." Vooraf had Dutilh den zaakwaarnemer De Vries bedriegelijk me degedeeld vertegenwoordiger van den baron te zijn en hem de gelegenheid verschaft de credietwaardigheid van dien heer te onderzoeken. Ten huize van De Vries aan het Am stel veld hebben beklaagden toen 23 December d. a. v. door hetzelfde samenweefsel van verdichtselen en listige kunstgre pen, genoemden practizijn bewogen tot afgifte van 1350 op een valschelijk met den naam van Haersolte v. d. Doorn onderteekenden wisselbrief. In Januari 1910 waagden de beklaagden gezamen lijk en in gemeen overleg weder een poging om 20.000 los te krijgen, mededeelende, dat de hypotheek tot 34.000 verhoogd moest worden. Zij waren reeds weder als „baron" en „vertegenwoordiger" op het no tariskantoor. de valsche onderteekening werd ge steld. doch inmiddels was 't bedrog aan 't licht gekomen en arresteerden rechercheurs de oplichters. Voor oplichting en poging daartoe stonden zij te recht. Er waren 9 getuigen. Als verdedigers traden resp. op mrs. Mouthaan Jr. en Geesink. Dutilh bekende het ten laste gelegde en zeide, dat het plan door v. d. Mee beraamd is, wat door dezen ontkend werd. Het geld werd gedeeld. Door de bekentenis der beklaagden en uit de getui genverklaringen achtte de officier het ten laste geleg de wettig en overtuigend bewezen. De straf moet zwaar zijn, daar de daders met onge hoorde brutaliteit en groote gewetenloosheid optra den. De hoofddader acht spreker Dutilh. Tegen hem eischte hij 21/2 jaar, tegen Van der Mee 2 jaren ge vangenisstraf. EEN NOTARIS VOOR DE RECHTBANK. Te Roermond stond gisteren voor de arrondisse- ments-rechtbank te Roermond terecht T. A. J. R., no taris te Echt (Limburg), aangeklaagd van of op om streeks 19 Maart 1908 in zijn hoedanigheid van nota ris, opzettelijk, valschelijk in strijd met de waarheid te hebben opgemaakt en verleden een authentieke acte en die als echt en onvervalscht te gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel is ontstaan, en die acte ter regi stratie ten kantore van den ontvanger der registratie aan te bieden. Het O. M. eischte drie maanden ge vangenisstraf. BRANDSTICHTING. Men vermoedt, dat de brand, die Zondagavond het huis van A. van Essen met nog twee gebouwen te Santpoort vernielde, te wijten is aan kwaadwilligheid. De politie stelt een ernstig onderzoek in en heeft reeds eenige personen in verhoor genomen. Omtrent de(n) dader(s) is echter nog niets met ze kerheid te zeggen. UIT STOMPETOREN. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de afd. Schermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd na opening der vergadering en vast stelling der notulen, door den penningmeester reke ning gedaan over het afgeloopen dienstjaar. De ont vangsten hebben bedragen 132, de uitgaven 144.28 en is er dus een nadeeiig saldo van 12.28. Met het oog op den ongunstigen toestand der fi nanciën werd besloten geen afgevaardigde voor de al gemeene vergadering te benoemen en werd eveneens een aanvraag om subsidie door de afdeeling Hoorn gedaan, afgestemd. Als afgevaardigde naar de voor jaarsvergadering van Hollands Noorderkwartier werd benoemd de heer D. H. v. Reenen en als diens plaats vervanger de heer W. Groot Cz. Vermoedelijk mede door het ongunstige weer, was de vergadering slecht bezocht. UIT HOORN. Op uitnoodiging van de Garantenvereeniging gaf de heer Albert Vogel gisterenavond in het Park een kunstavond. Gegeven werd „Maecenas" van Johan de Meester, een 4-tal gedichten en op verzoek „Sei deravond" van mevr. Carry van Bruggen. Hoe meesterlijk de heer Vogel ook in zijn voordracht was, hoe hij van het aanwezige publiek eerbied moest afdwingen voor de groote talenten die hij ten toon spreidde, hoe ieder voelde, dat daar een groot kunste naar aan 't woord was, toch hooren wij Vogel lie ver in stukken als „Starkadd." Heeft ieder monoloog- een bezwaar, nog meer is dat het geval met een mond- drama. Hier toch wordt gesproken tegen een of meer personen, die tot voortdurende sprakeloosheid zijn ge doemd. Duidelijk bleek dat bij Seideravond. Albert Vogel speelde den ouden man meesterlijk maar het deed vreemd aan den man te hooren uitvaren tegen een joelende bende, bestaande uit menschen die zwij gen, te hooren spreken tegen zijn vrouw, die ziek te bed ligt en geen geluid geeft. Dat vreemde, het is slechts een gevolg van den vorm, van den monodrama-vorm. Al hadden We dus liever gezien, dat Vogel met een ander programma was opgetreden, we zijn en blijven de Garantenvereeniging dankbaar, dat ze ons de ge legenheid opende, de kennismaking met den oveT de geheele wereld beroemden kunstenaar te hernieuwen. We houden ons aanbevolen! Dezen avond werd voor het eerst het verschillende rangenstelsel toegepast. Door de wijze van indeeling der zaal achten we een groot bezwaar, verbonden aan het 2-rangenstelsel, zooals we dat vroeger wel gehad hebben, opgeheven. Ons dunkt het nieuwe denkbeeld der Garantenvereeniging een goede gedachte te zijn. Met genoegen mogen we nog eonstateeren dat een grooter publiek dan anders wel het geval was, Park- waarts was gegaan. WALTERS—RICHTER. Voor het Haagsche hof werd gisteren behandeld de zaak van den bekenden uitbreker H. W. J. K. Richter, schrijnwerker te Halle, die in verzet was gekomen van 's hofs verstekarrest van 15 December 1904, waarbij bevestigd was het vonnis van de Haagsche rechtbank, hem tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroor- deelend wegens diefstal met inklimming. Hij zou in den Haag in Juni 1904 in eenige percee- len op het Rijswijksche Plein door het openschuiven der ramen naar binnen gegaan zijn en aldaar hebben ontvreemd gouden en zilveren sieraden en geld. Ook thans hield beklaagde weder vol, niet Richter te heeten, maar R. Cornelie Walters. Het was on waar, dat hij in October 1904 voor deze zaak had te recht gestaan voor de Haagsche rechtbank. Hij bevond zich toen in Engeland. Die geheele zaak ging feite lijk buiten hem om. Hij was dan ook alleen in verzet gekomen tegen het bedoelde verstekarrest van het hof, omdat de directeur der gevangenis hem had medege deeld dat dit tegen Richter gewezen arrest, op hem, Walters, zou worden ten uitvoer gelegd. Maar feite lijk gaf hij toe, als zijnde niet Richter, maar Walters, ook geen belang erbij te hebben om in verzet te komen tegen een arrest, dat hem niet betrof. Dit kon echter naar de president, mr. Sterck, opmerkte, ertoe lei den, dat dan ook het hof zich aan de zaak onttrok, aangezien immers beklaagde dan niet de persoon was, die gerechtigd was, in verzet te komen van bedoeld arrest. Opmerking verdiende nog, dat beklaagde onder den naam Richter in verzet was gekomen van het verstek arrest. Bekl. beweerde echter, dat hij dit alleen had gedaan nadat hem verzekerd was, dat zulks hem nooit zou kunnen schaden. Verschillende getuigen werden gehoord, waaronder een politie-agent uit Alkmaar, die hem destijds op de Alkmaar-Packet gearresteerd had en de commandant van de politie-wacht te Alkmaar. Beklaagde gaf even wel voor hen niet te kennen. Ook andere getuigen herkenden Richter in beklaagde, die er op aandrong geconfronteerd te worden met de ouders van Richter, die te Halle wonen. Beklaagde verzocht nogmaals de getuigen te dag vaarden, welke hij bedoelde: de getuigen die ter te rechtzitting in zijn zaak gehoord zijn. Voorts konden andere particuliere personen gehoord worden, die met hem in Amsterdam kaart gespeeld hebben en. per sonen die hem in de gevangenis in Antwerpen gezien hebben, waar hij gevangen gezeten heeft tijdens het plegen van de diefstallen in den Haag door Richter in Juni 1904. Zoo noemde bekl. den naam van sergeant Blok, die hem in België in de gevangenis gekend heeft. Uitspraak over 14 dagen. BILDERDIJK. Voor de „groote vergadering" gisteravond in de Harmonie gehouden had de rederijkerskamer Bilder- dijk als op te voeren stuk gekozen het blijspel van Ful- da „Dat drukke Leven." Wij hoorden, dat verschillende personen deze keuze minder gelukkig noemden. Met dat oordeel kunnen wij het niet eens zijn. Schrijver dezes woonde voor het eerst een „groote vergadering" van deze kamer bij, hij kan dus moeielijk de keuze toetsen aan de groote reeks andere stukken, die reeds door Bilderdijk ten tooneele zijn gebracht, doch, op zich zelf beschouwd, kunnen we haar niet kwaad noemen. Fulda toch geeft in blijspelvorm een stukje levensfilozofie. Zijn blij spel staat daarom reeds hooger dan de kluchten die onder het etiket van blijspel door vele landgenooten van den schrijver op de tooneelmarkt worden gebracht. Bovendien heeft hij geest, zin voor meestal genoege- lijken soms zelfs fijnen humor, hetgeen echter meer uit gepointeerde gezegden dan uit de situaties blijkt. Tegen heeft de keuze echter, dat het stuk reeds vrij oud is het heeft bijna reeds den twintigjarigen leeftijd bereikt zoodat verschillende aardigheden, die destijds opgingen, nu soms wel een klein beetje aftandsch zijn geworden. Het spel gaf behoudens het eerste bedrijf re den tot tevredenheid en vooral de hoofdpersonen oogsten terecht bijval. Na de laatste bedrijven klonk telkens een hartelijk applaus, warm genoeg om den dames en heeren tot terugroepen te bewegen. Zij bleven echter bescheiden achter het doek, dat niet weer gehaald werd. De zaal was uitstekend bezet, vooral veel dames wa ren er opgekomen. Wij maken van deze gelegenheid gaarne gebruik nog even te vermelden dat Bilderdijk op een lateren nog niet bepaalden datum eene openbare uitvoering zal geven ten bate van de stichting „Ter wille van het kind" en dat dan zal worden opgevoerd de Referen daris titulair. En met het oog op het goede doel èn met het oog op de uitvoering van dat Hollandsche kluchtspel, mag men verwachten, dat de stadgenooten die de eerste op voering bijwoonden, goede propagandisten voor Bil derdijk zullen zijn. „ZIEKENHULP." Wederom in dank ontvangen uit Rotterdam voor de arme zieken te Alkmaar 2.50 van Mej. A. J. H. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de plaatselijke afdeeling van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, on der voorzitterschap van den heer J. J. Wieringa, eene ledenvergadering in de Harmonie, waarin door den se cretaris het jaarverslag werd uitgebracht en de pen ningmeester verantwoording deed van het geldelijk beheer, sluitende met een klein voordeelig saldo. De actie, die de afdeeling telken jare met de lo- tingsdagen meent te moeten volhouden, kost veel geld, toch wil het bestuur wat meer doen om propa ganda te maken voor de zaak. Het is er daarom op uit te trachten het ledental te vermeerderen, waartoe binnenkort de daarvoor gebruikelijke portefeuilles zul len worden rondgezonden, in de hoop dat nog vele in gezetenen als lid zullen toetreden. Uit het verslag bleek, dat van de gemeente Alkmaar eene bijdrage was ontvangen van 20. Daarin werd de verwachting uitgesproken, dat van de buitenge meenten, vanwaar jonge mannen te Alkmaar moeten loten, wat meer belangstelling moge worden ondervon den, al mag niet worden ontkend, dat door welwillend heid van den burgemeester, uit enkele dorpen eene niet onaardige bijdrage werd ontvangen. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid was de heer Jb. Cloeck, die herkozen werd. De vergadering was slecht bezocht. EEN BENOEMING. Onze vroegere stadgenoot, den heer M. Ruiter, sinds het laatste jaar soloviolist aan het Haarlemsch orkest van den heer Kriens, is benoemd tot tweeden concert meester aan het stadsorkest te Winterthür in Zwitser land. Do heer Ruiter is een van de oudleerlingen van den heer J. M. Otto. Den 25sten Maart zal hij zich naar Zwitserland be geven. DUO ROTOWSKY. Het merkwaardige Duo Rotowsky, wier afbeeldin gen onlangs in Pak me Mee voorkwamen, bezoekt onze stad. Het Duo Rotowsky is een muzikaal echtpaar, dat in een ark van 30 ton een Europeesche reis wil ma ken, waarvoor zij minstens 3 jaar noodig denken te hebben. Reeds acht maanden.vertoeven ze in ons land, dat zij over vier weken denken te verlaten, daar zij dan de wereldtentoonstelling te Brussel willen bezoeken. De heer Rotowsky is Italiaan van geboorte, ontving zijn opleiding ook voor een deel aan het conservatori um te Brussel en woont sinds een 10-tal jaren in ons land. Hij speelt viool, terwijl zijn echtgenoote hem op de piano begeleid. Beiden treden als Zigeuners op. Het doel van het Duo Rotowsky is muzikale kunst zooveel mogelijk onder het volk te brengen, de daartoe te maken kosten worden bestreden door de bijdragen van een eventueel dankbaar publiek. Reeds trad dit duo o. a. te Purmerend, Zaandam, Haarlem, Aalsmeer en de Rijp op. Het optreden in ge noemde plaatsen wordt in de verschillende bladen meer dan een succes genoemd. Stukken van Beetho ven, Bach, Handel, Straus, Wagner, Léhar enz. komen op de programma's voor. 27 Februari 1910. Groote Kerk, 10 uur, Da. Vinke. Evangelische Unie. Avond 7 uur, Dr. B. Vorenkamp, van Leeuwarden. Kapel, 10 uur, D». Verwaal. Avond 6 uur, Da. de Pree. Woensdagavond 7l/j uur, Da. Kloosterman. Evang.-Lutk. Kerk, 10l/2 uur, Da. Tcrnooy Apél. OnderwerpDe Drieöenheid. 3. De Geeat. Doopagex. Kerk, 10i/a uur, Da. Glaaz. Bem.-Geref. Kerk, 10l/g uur, Da. de Begt. Gereform. Kerk, Voormiddag 10 uur en avond 6 uur, de heer Meiather, van Katwijk. Oonaiatorie Geref. Kerk. Oudegraeht D 83. Maandag avond 81/2 uur vergadering van de Jongelingaveree- niging „Paulua." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Behoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur, en avond 6 uur, godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zaterdagavond van 81/g10 uur, Vergadering van de Ghriatel. Jongelinga- vereeniging „Zaeheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 6l/g7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timetheüt", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 6 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Da. Lindebeom. H«rv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Stompetoren, 91 /8 uur, Ds. de Stop pelaar. Herv. Gem. te Oterleek, 0l/2 uur, geen dienst. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, Ds. Cannegieter. Herv. Gem. te Schermerhorn, 61 /8 uur, Ds. Kater, te de Kijp. Ger. Kerk, preeklexen, kalf 10 v.m. AANBESTEDING. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de firma Baan was de laagste inschrijver de heer A. Vos, al hier, voor 8293. De daaropvolgende heeren Spruit en Wils voor 8375. Gunning aangehouden. AGENDA. VRIJDAG: „Orpheuc," repetitie, 8 uur. Central. Alkm. Sehaakelub, 8 uur, café Lievetndag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, VerL Landatr. .Alkm. Strijkorkest, rep. 81/, uur. Geheel-Onthouders tooneelvereeniging, 8 uur, Dili- gentia. Gymnastiek-vereemging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 31/,41/2 uur. Meisjes lste afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Gymnastiek-vereeniging „Kraeht en Vlugheid," Dames van 71/.81/4 uur. Heeren van 8B9' uur in het „Gulden Vlies," Koorstraat. ZATERDAG: Gymn.-ver. „De Halter," asp.-afd. 8i uur, loden- fa.d 910 uur, 't Gulden Vlies. Afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Vakschoollee- raren en leeraressen, vergadering, 8 uur, „de Unie." Alkmaarsehe Tooneelvereeniging, repetitie, 8 uur, ten huize van H. Sjoers. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZATERDAG: Rolschaatsenbaan „Harmonie. Gemengde Mede deelingen. BRAND IN EEN SCHOUWBURG. Tijdens een kinematograaf-voorstelling in den stadsschouwburg te Truxillo geraakte een film in brand. Een paniek brak uit en in het gedrang werden 50 personen gedood en vele andere zwaar gewond. Het gebouw brandde totaal af. ABDOEL HAMID's MILLIOENEN. In ingewijde kringen heet het, dat villa Allatini in Saloniki sedert weken het tooneel is van een waar worstelpc-rk tusschen de regeeringsvertegenwoordigers, die or van overtuigd zijn, dat Abdoel Hamid nog groo te sommen in buitenlandsche banken verborgen houdt, en den ex-sultan, die voor zijn leven vreest, wanneer men weet, dat er niets meer bij hem te halen is en simuleert krankzinnig te zijn om geen last van hen te hebben. EEN PRINSES PAARDENHANDELAARSTER. Prinses Alice van Bourbon, de jongste dochter van den gestorven troonpretendent don Carlos, die nadat zij gescheiden was van vorst Schönburg-Waldenburg, met den Italiaanschen luitenant Dal Preta gehuwd is, heeft zich in Elorida gevestigd als paardenhandelaar- ster. TWINTIG JAAR LANG ONSCHULDIG IN DE GEVANGENIS. Twintig jaar geleden, aldus wordt uit New-York ge meld, werd zekere Roger Williams veroordeeld tot veertig jaar gevangenisstraf wegens moord op Bern- hard Canter, die hij op een buffeljacht gestoken en daarna in een rivier geworpen had. Eenige weken la-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2