STADSNIEUWS. ÏÜTÏTEN L A i\ li. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten, O a mengde Medtdcellngeo, EEN ZONDERLING CONFLICT. gadering zeide, dat de socialisten op een bepaalde zaak hun ongelijk hadden bekend, omdat ze niet had den gerepliceerd. Spreker kan alleen met stemmen vragen ophouden, indien de rechterzijde het zeer be leefd vraagt met aanbiedingen van verontschuldiging, (gehoon), anders niet. Er zou 2 a 3 uur zijn gerepli ceerd, welnu, thans zal er 2 a 3 uur worden gestemd. Iedere stemming op 6 minuten stellend, zal de Kamer twintigmaal stemmen. Dit is nog maar de enkele boek houding, laten de heeren oppassen, dat de dubbele niet wordt uitgevoerd. (Gehoon rechts.) Het zal jullie schuld zijnl Stemmen: Dat van jou! De heer Schaper: Goed, maar stemmen zal je. Wil de voorzitter de vergadering 2 uur schorsen, ook goed (rumoer), maar zoo niet, dan zal er 20 maal ge stemd worden. (Hevig rumoer, felle interrupties). De heer De Savor n in Lohman (chr.-hist. Goes) zeide dat de heer Schaper herhaaldelijk spreker onjuist heeft beschuldigd. Spreker zou den voorzitter hebben opgestooktdat is niet zoo. De heer Schaper: Ik heb het gezien. De heer Lohman: Het is niet waar, ik heb wat ik te zeggen had in het openbaar gezegd. Het verwij zen naar een Groningsche redevoering begrijpt spreker niet. De heer Schaper: Wordt uw geheugen ook al plecht. De heer Lohman zeide, dat de rechterzijde gis teren absoluut geen daad' van willekeur heeft bedreven. Het was niet om het debat te smoren. Spreker zou toch een motie hebben voorgesteld om het debat te sluiten. Verder debat was onnoodig. Het reglement van orde schrijft voor. dat geen replieken zullen plaats hebben. De beslissing was in 's lands belang. Laat men den tijd niet laten verbeuzelen door leden, die den minister willen tuchtigen. De heer Duys: Dat is een persoonlijke verdacht making. De heer Lohman verdedigde zijn houding ver der. De rechterzijde had er geen belang bij sommigen leden den mond te snoeren. Wil men de Kamer belet ten hier het werk te doen, dat gedaan moet worden, dan komt dat voor rekening' van het groepje sociaal democraten, die denken, dat de Kamer er alleen is voor hen. De heer Duys: Neen, voor 60 marionetten. (Ru moer). De lieer Lohman zeide dat de rechterzijde den moed Zal hebben, om voor haar meening op te komen. De heeren moeten zelf weten, wat ze doen. De heer Schaper zeide, dat het hem goed doet, dut de heer Lohman eens flink kwaad geworden is. (Heftig rumoer.) De heer De Geer: Dat is een onbeschoftheid. De heer Schaper: Uw partij is onbeschoft. (Er vólgt heftig rumoer!) De voorzitter: Ik verzoek den spreker zich te matigen. De heer Duys (met donderende stem)Roep De Geer tot de orde! De voorzitter: U moet uw mond houden, u bent geen president. (Groot rumoer). De heer Duys: Waarschuw De Geer! De heer Schaper: Ik heb gisteren gebedeld om het woord. Men heeft het mij niet gegeven. Woensdag avond heeft de heer Lohman u weerhouden, om den heer Borgesius het woord te geven, dat hebben velen gezien. Gij hebt gisteren gestemd, mijne heeren, wei- hu, gij zult ook heden stemmen, gij zult het stemmen eens leeren(Heftige beweging). Ik heb den moed van mijn overtuiging, ik heb den moed om obstructie te voeren, hier sta ik! Jullie zullen stemmen. (Ru- fnoer). Artikel 2 werd aangenomen met 58 stemmen vóór en geen enkele tegen. De heer Schaper: Ik vraag stemming- over den considerans. De considerans werd aangenomen met 56 stemmen vóór en 1 tegen. De heer Schaper: Ik vraag stemming over het ontwerp. Het ontwerp werd aangenomen met 57 vóór en nie mand tegen. Aan de orde was het ontwerp tot wijziging van de koloniale begroeting van Suriname 1908 (regulariss- tie). l)e heer Schaper vroeg stemming over art. 1. Het werd met 58 tegen 0 stemmen aangenomen. De heer Schaper vroeg stemming over art. 2. Het gaat er door met 57 tegen 1 stem. Over art. 3 vroeg de heer Schaper eveneens stemming. Mét 56 tegen 1 stem werd het aangenomen. Af en toe stemde er eens een sociaal-democraat tegen een artikel onder hilariteit. Verschillende malen riep de heer Schaper of de heer Duys sarrend: „Ik. ik hen er voor De heer Schaper vroeg stemming over den considerans. De heer Ketelaar: Trek er nu maar 'n paar van de 20 af. De heer Schaper: Neen, neen De considerans, waarover de heer Schaper stemming xraagt, Werd met 56 tegen 0 stemmen aangenomen. De" heer Schaper vroeg stemming over het on twerp. Ilet ontwerp werd met 57 stemmen vóór en geen enkele tegen aangenomen. Aan de orde was het ontwerp tot vaststelling der rekening van ontvangsten en uitgaven voor Suriname over 1906. De heer Schaper: Ik vraag stemming over art. 1. Het artikel werd met 57 stemmen vóór en geen en kele tegen aangenomen. De hoer Schaper vroeg stemming over den conside rans. (Op de tribunes ontstond telkens, als de heer Schaper naar het bureau wandelde om een stemming te vragen, groote hilariteit). De considerans (de 14e stemming) werd met 66 te gen 1 stem aangenomen. Het ontwerp oj> verzoek van den heer Schaper in stemming gebracht, werd met 69 tegen 0 stemmen aangenomen. Aan de orde was het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk 11 der staatsbegrooting 1910. De heer Schaper vroeg stemming over het ar tikel. Het werd met 68 tegen 1 stem aangenomen. Vervolgens vroeg de heer Schaper over de conside rans stemming, die met 64 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Het ontwerp ging er vervolgens door met 70 stem men vóór en geen enkele tegen. Aan de orde was het ontwerp tot goedkeuring van de tusschen Nederland en Groot-Britannië en Frank rijk gesloten verdragen ter verlenging van de bestaan de arbitrageverdragen. Minister Van Swinderen verklaarde een ingediend amendement-De Steurs over te nemen. De heer Ketelaar: Om de Kamer een stemming te besparen! Vroolijkheid). De heer De Steurs verklaarde dat hij het amendement had ingediend, om de waardigheid der Kamer hoog te houden. Dit gebeurt trouwens van daag den heelen dag. (Gelach). Spreker geeft nog een redactiewijziging in overweging. Minister van S w i n d e r e n nam ook deze over. De heer Hels dingen (soc.-dem. Franeker) vroeg stemming over art. 1. Het wordt met 72 tegen 1 stem aangenomen. De voorzitter: Aan de orde is artikel 2. De heer Schaper vroeg het woord. Ofschoon de 2 uur nog niet om zijn zou spreker nu dit de 20ste stemming is, niet verder doorgaan. (Gehoon rechts). Hij boodt de linkerzijde zijn verontschuldigingen aan voor den tijd, dat hij de Kamer heeft opgehouden. De heer Roodhuyzen: Dank voor uw genadig recht Art. 2 werd met 73 tegen 0 stemmen aangenomen. De voorzitter: Verlangt iemand stemming over het wetsontwerp? Neen? Dan is het ontwerp zon der stemming aangenomen. (Geroep ha, ha, gelach.) Verschillende kleine ontwerpen werden daarna ach tereenvolgens zonder stemming aangenomen. De stemmingen hadden geduurd van 11 tot 1 uur. -Na de pauze is aangenomen het wetsontwerp rege lende klasse en samenstelling der gerechten en jaar wedden der rechterlijke ambtenaren en beambten. Daarna kwam andermaal in debat het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Ned. »Ind. Spoorwegmaatschappij tot aankoop van den spoorweg BataviaBuitenzorg en in verband1 daarmede een ver hooging der begrooting voor 1910 over welk onderwerp reeds in November werd beraadslaagd. De beer Bos (vrijz.-dem.) onbevredigd door 's mi nisters nadere nota, handhaafde zijn bezwaren. De prijs is eenige millioenen te duur. De heer C o 1 ij n (anti-rev. Sneek) zou uit volle overtuiging voor het ontwerp stemmen, de heer de M o n t V e r 1 o r e n (anti-rev. Wijk bij Duurstede) eveneeus, de heer B o g a a r d t (kath- Breda) was teleurgesteld, dat het ontwerp niet was ingetrokken, de heer Hels dingen (soc.-dem. Franeker) sloot zich aan bij de bestrijding, terwijl de minister van koloniën het ontwerp verdedigde. STAATSPEN SIONNEER1N G. De Oommissie van voorbereiding voor het volkspe titionnement van den Bond voor Staatspénsionneering heeft aan de bijna 350 afdeelingen van den Bond eene circulaire gericht, waarin zij de hulp der afdeelingen inroept voor het slagen der zaak. Zij begint met er nogmaals op te wijzen dat het niet de bedoeling is stad en land af te bedelen om zooveel mogelijk handteekeningen te verzamelen, piaar wel om een greot aantal handteekeningen van bewuste voorstanders der betooging te krijgen. Aan de afdeelingen wordt daarom gevraagd, dat zij alle leden zullen laten teekenen; zooveel mogelijk handteekeningen zullen verzoeken van invloedrijke personen, desgewenscht vergaderingen zuheji bijeen roepen van alle vereenigingen in hare gemeente ter voorbereiding van volksvergaderingen, waarop de pe titie behandeld zal worden en waarna eventueel na mens die volksvergaderingen d© petitie kan geteekend worden; voorts om in de omliggende plaatsen, waar geen afdeeling is gevestigd, de petitie ingang te doen vinden, het liefst door ook daar een openbare verga dering voor te bereiden. In het adres aan II. M. de Koningin wordt o. a. ge zegd „Wij weten, dat U niet door eigen aanschouwing op de hoogte kan zijn van al watr onder Uw volk omgaat, en vooral niet in die lagen der maatschappij, die, niet door gebrek aan trouw aan hunne maatschappelijke verplichtingen, maar door hun economische positie het verst van den troon af staan. Want ware dit niet zoo, wij twijfelen er niet aan, of U zou het Uwen raadslie den tot taak stellen om zoo spoedig mogelijk middelen te beramen, die den nood of het verdriet van de on- gelukkigen onder die inwoners zouden kunnen voor komen, verminderen of lenigen. „Onder Uw volk zijn er velen, mannen en vrouwen, die, na een leven van trouw en gehoorzaamheid aan de geschreven en ongeschreven wetten van het land, en nadat zij met hun arbeid de maatschappij in stand hebben helpen houden en de nationale welvaart hebben doen vermeerderen, op een leeftijd zijn gekomen, dat hun werkkracht is opgebruikt of dat zij aanspraak kunnen doen gelden op rust. „Volgens de meening van ondergeteekenden, opko mende voor zich zelf als of vertegenwoordigers van vereenigingen van den meest uiteenloopenden aard, maar uitmakende duizenden en duizenden uit alle* standen en rangen, ontleenen deze lieden aan het feit, dat zij door hun arbeid aan den opbouw en instandhou ding der maatschappij hun deel hebben geleverd, een rechtsgrond die er hun aanspraak op geeft, dat de Staat hen zonder meer als contra-praestatie in het be zit stelt van een pensioen, tot een bedrag en op een leeftijd bij de wet te bepalen." Het adres verzoekt dan de indiening van een wets ontwerp in dezen geest bij de volksvertegenwoordi ging. VOOR DE STATISTIEK. Aan alle ambtenaren en beambtin van posterijen en telegrapbie is vanwege het hoofdbestuur der P. en T. Is de vraag gesteld tot welk geloof zg behoo: en. Deze opgave dient, naar verluidt, voor de statistiek. Dr. A. KUYPER. Uit goede bron verneemt „de Ned.", dat dr. A. Kuyper binnenkort een bezoek zal brengen aan Indië, als gast van den gouverneur-generaal Idenburg. HET MISDRIJF OP DE NIC. WITSENKADE. De houding van de dienstbode, door haar voor den rechter-commissaris aangenomen, neemt van dag tot dag in brutaalheid toe. Wanneer haar, zooals Woensdag gebeurde, herhaal delijk wordt gevraagd, waar mevrouw W. de sleutels bewaarde, antwoordt ze bruut: „dat heb ik u toch al zoo dikwijls gezegd Ze ontkende de mogelijkheid niet, zich tegenover de buurmeisjes ongunstig over haar mevrouw te hebben uitgelaten. Van het begin af aan heb je tegen ons verklaard, dat mevrouw zoo goed voor je wasmerkte de rechter commissaris op. Dat was ze ook wel nu den danantwoordde link je onvervaard. Maar ze kon vreeselijk vloeken en een mensch bar beleedigen. Nou en dat laat een fatsoen lijk mensch zich van zóó iemand niet welgevallen voegde ze er aan toe. Bij het voortgezet verboor, andermaal moetende ant woorden op de vraag hoe laat zij was opgestaan, dien bewusten Zaterdagmorgen en welke deuren openston den, barstte ze in een schaterlach uit. Door mr. Quintus werd bestraffend opgemerkt: „Je moet er geen kinderspel van maken U heeft me dat ook al zoo dikwijls gevraagd, was bet wederwoord. De heele houding van de meid doet uitkomen, dat zij de vaste overtuiging met zich draagt„Ze bewij zen me niets De loop der instructie schijnt haar, helaas, zegt de Tel., in die verwachting te versterken. BOND VAN VEREENIGINGEN VAN DEN MID DENSTAND. In een vergadering van middenstandsvereenigiugen te Dordrecht, werd besloten tot oprichting van een Bond van Vereenigingen van den Middenstand. Staande de bijeenkomst traden tien vereenigingen tot den Bond toe, terwijl nog van tal van andere corpora ties aansluiting verwacht wordt. Het initiatief tot oprichting van den Bohd werd genomen door de Dordr. Winkeliersvereeniging. NIET HEEL DUIDELIJK. Ter gemeente-secretarie te Oldenzaal is een brief kaart ontvangen, waarop het onderstaande raadsel is vermeld „Weleelgwsted Heer daar ik de Neem om mijn ten U de Wenen, daar ig graag weenten wou waar tien op poorem'is voor ga weens en daar wijn Nau niet hooren. J. o. V. poulla penderstaar 161 ten Haag." KORTE BERICHTEN. Dinsdag is te Aehteveld bij Barneveld een land bouwer begraven. Voor de begrafenis waren 90 gezin nen uitgenoodigd, waarvan elk gemiddeld' uit 5 per sonen bestond. In het grootste café kwamen de treu renden samen en dronken daar o. m. 10 emmers koffie leeg. Toen de hofmeester van het stoomschip „Auro ra", van de K. A. Stoombootmaatschappij even voor IJmuiden een kop koffie wilde brengen aan den loods, sloeg hij overboord en verdronk, -De N. Ct. verneemt, dat de volgende maand wordt begonnen met den bouw van het crematorium op Westerveld. Prof. Hubrecht te Utrecht, wiens universitaire werkzaamheid is gewijzigd, vond gistermorgen een rouwkrans op zijn studeerkamer met het opschrift: „Aan onzen onvergetelijken leermeester; hij werke in vrede." Te Utrecht zijn vóór het aangaan der school twee meisjes door een onbekend als heer gekleed per soon aan den arm gepakt en meegetrokken. De meis jes rukten zich los en vertelden het gebeurde op school. De politie zoekt den man, De 12-jarig'e L. C. te Haarlemmermeer viel on verhoeds een makker aan en stootte hem een griffel in het achterhoofd. De knaap werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar een paar stukken van de griffel uit het hoofd zijn verwijderd. lp yerjiand met een brandje in een schoenwinkel in de Wagenaarstj-uaf No. 31, te Amsterdam, zijn dé winkelier B. en diens zoon, onder verdenking yan op zettelijke brandstichting, gearresteerd. Bij den landbouwer M. de Jong Gz. te Berken- wopde is een kalf ter wereld gekomen dat ongeveer 140 pond woog. Het feestje werd' yoor 42.50 ver kocht. Als een tragische bijzonderheid verhaalt de Tele graaf, dat de echtgenoot© van den machinist van de „Prins Willem II", den heer De Wever, zoodanig rs geschrikt, door hpt vermoedelijk vergaan, dat zij on tijdig is bevallen en aan de gevolgen is overleden. UIT BERGEN. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is doov den heer J. JI. Köhne, vleeschhouwer alhier, een prachtexemplaar Paaschkoe aangekocht, bekroond op de groote landbouwtentoonstelling te Rotterdam met den 2en prijs. Het beest is bij den eigenaar te bezich tigen. UIT KOEDIJK. In het nabij Alkmaar gelegen dorpje Koedijk woont, zoo vertellen de couranten, een jeugdig dichter did in he* maandschrift Europa op niet onverdienstelijke wijze debuteerde en in het voorlaatste nummer van de Gids op welluidende wijze van het „Bevende Licht" zong. Deze jeugdige dichter van 21 jaar Hessel Jongs- ma genaamd, is onderwijzer der openbare school en volgens getuigenis van het schoolhoofd, den heer Was senaar, was er als zoodanig niet het minst op hem aan te merken. Nu wil echter het geval dat dit schoolhoofd de jeugd ter gelegenheid van het 40-jarig- bestaan van liet Schoolverband een vijftal Nederland- sche liederen wilde laten zingen waaronder het Wilhel mus, Wien Neerlandsch Bloed en 't Is plicht, dat iedere jongen, waartegen echter de heer Jongsma be zwaren had om ze aan de kinderen te leeren. Nader omtrent deze bezwaren ondervraagd, antwoordde hij dat die van paedagogischen aard waren en met de neutraliteitskwestie niets hadden uit te staan. Het schoolhoofd stelde van de weigering om der schooljeugd deze liederen te leeren den burgemeester van Koedijk in kennis en ook den schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, doch dezen beiden auto riteiten mocht het niet gelukken den jeugdigen on derwijzer-dichter te overtuigen dat het op zijn weg lag aan het verlangen van het schoolhoofd om den 'kinderen deze liederen te leeren, te voldoen en tot he den is hij in deze weigering' blijven volharden. In het dorp Koedijk loopt het gerucht, dat de heer Hessel Jongsma reeds zou zijn ontslagen, doch dit is onjuist. Wèl verzekerde ons de heer Jongsma, dat, zoo dit ontslag kwam, hij hierin zou berusten, want hij kón, wijl hij paedagogische bezwaren had, niet tegen zijn overtuiging in der jeugd liederen leeren, wier inhoud volgens hem boven hun bevatting ging. Een typisch staaltje van de wijze waarop de school jeugd zelf van het conflict tusschen schoolhoofd en onderwijzer kennis draagt is wel ditgisteren zeide een meisje tegen de kostjuffrouw van den heer Jongs ma„Juffrouw, u moet meester vanmiddag maar geen eten geven, want hij stuurt ons schoolfeest in de war UIT OTERLEEK. Hedennacht om treska half twee is de «rVeidera- woning aan den dijk gelegen, en bewoond door J. de Boer verbrand. De bewonera werden door 't geknetter der vlammen op den zolder uit den slaap gewekt en konden zitk, in der haast eenige kleedingstukken mede nemende, nog redden. De brandspuit was spoedig aanwezig, doch bthotfde niet te werken, want de he vige wind had het proces verhaast. Met emm<rs water werd hst brandende puin verder gebluscht. Ver zekering dekt de schade. UIT SCHERMERHORN. In de Bee.mster en in d n polder Mgzan sist men al aardig wat vee in de weide komen. De landerijen staan prachtig, wat zeker velen ten goede zal komen, «ingezien de hooiroorraad niet groot ia. KONIJNENFOKKERIJ In een gister gehouden vergadering in aafé Markt- zicht van den Heer C. Bos alhier is opgericht een konijn' nfokkersvereenigicg. Het Bsstuur bestaat uit de He r F. Jongejan, Voor zitter, K. Mol te Koedgk, Penningmeester en de Heer J. P. Boom, Secretaris, tot wien men zich voor het lidmaatschap kan aanmelden. VOETBAL. De Engelschon komen Met Goede Vrijdag komt een Engelsehe club hier tegen Alcmaria Viofcrix spelen. Het is een sterke 2e klas club en hg speelt in haar competities e.a. tegen „New ColLge" te Harrogate, „Leeds Broomfield", „Lseds Uni»er»ity", Training Csl- lege" en „Iikley University"; hzar aanvoerder is de heer E. F. Bacon. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Amsterdam werd gisteren door den keer P. W. de Lange, alhier het candidaatc- examen in de scheikunde m-=t goed gevolg afgelegd. 20 Maart 1910. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke, Bediening van het H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, D». Vinke, Dankzegging. Evang,-Luth. Kerk, 10 uur, Dj. Ternooy Apél. Inleiding van nieuwe leden. D ©pages. Kerk10 uur, Ds. Glasz, Avondmaal, Rem.-Geref. Kerk, l()i/2 uur, Dj. De Rsgt, bevesti ging van nieuwe leden. Gereform. Kerk, Voormiddag 10 uur en avond 6 uur, Ds. Wechgelavr, biduur voor het gewas. Consistorie Geref. Kerk. Oudegrs cht D 83. Maandag avond 81 /a uur vergadering van de Jongelingaveree- afging „Paulus." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Reholtth", Koningsweg, voormiddag 10 uur, en avond 6 uur, godsdienstoefening. Goede Vrgds,-, 's avonds 7 uur, godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zaterdagavond van 8l/g10 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5i/2—7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaai Harmonie, 5 uur. Heiv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindeboom -= Bevestiging vai nieuwe leden uit Alkmaar, IDrv, Gem, te Egmor dbiDnen, 10 uur, ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Stompetoren, 91 /2 uur, Ds. Werner, bevestiging van lidmaten. Her". GUm. te Oterlaek, 91 /2 uur, Ds. van Meurs, bevestiging van lidmaten. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, D». Cannegieter. Gsede Vigdsg, 10 uur, Dj, Cannegister, bevestiging aan nieuwe lidmaten. Avond 7 uur, Ds. Cannc» gieter, Avondmaai, Herv. Gem. ts Schermerhorn, avond 61 /2 uur, D«. Kater, te de Rijp, bediening Avondmaal, Ger. Kerk, half 10 v,m, preeklezen, Herv. Kerk te De Rijp, 10 uur, Ds. Kater. Dooptgez. K*rk, 10 uur, Ds. Fopma. Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Nijdek. EV. LUTH. GEMEENTE, Men verzoekt ons te melden, dat te beginnen Zon dag a.s, 20 dezsr de samenkomsten weer om 10 uur aanvangen. EEN KLEINE VERGISSING. In een barbierswinkel zag een boertje het Ruiter- cojjeert aangekondigd. Het boertje, in de meening-, dat het concert op de een of andere wijze met den vroegeren zeeheld in verband stond, riep verontwaar digd uit„Begint dat gezanik over die dooie vent nu al weer AGENDA- VRIJDAG „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. Aikm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, VerL Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/, uur. Geheel-Onthouders tuoneelvereeniging, S uur, Dili- gentia. Gymnastiek-vereen iging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 3'L41/, uur. Meisjes 1ste ufd. van 6—7 uur, in het „(ruiden Vlies, Koorstraat. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," Dames van 71/,81/, uur. Heeren van 8696 uur in het „Gulden Vlies," Koorstraat. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Diligentia. I11 F rank r ij k is het Duez-schandaal in den Se naat behandeld. De minister-president Briand protesteerde er tegen, dat men het schandaal voortkomende uit persoonlijke tekortkoming tegen het beleid der regeering wil uit spelen. De volgende motie van den heer Combes werd aangenomen „De Senaat, ten sterkste de schandelijke en lage feiten, bij sommige boedelvereffingen gepleegd, af keurend, spreekt zijn vertrouwen uit in de regeering tot het opsporen der schuldigen en hun hunne straf te doen krijgen." In Engeland is in het Hoogerhuis het debat over het Hoogerhuis begonnen. Uit de voorloopige besprekingen zij aangestipt, dat lord Lansdowne aan drong- op het handhaven van oude tradities, den ouden naam en verkiezing van een groot deel van het her vormde Huis door de erfelijke peers. Versterking van buitenaf is een hoogst moeilijk vraagstuk, maar hij ver wierp de bewering' dat de noodzakelijke versterking- zou kunnen worden verkregen door benoeming van een aantal voor het leven door de Kroon benoemde peers. Lord Crewe beschouwde de verhouding der beide huizen als een uiterst belangrijke kwestie, waarvan de beslissing aan het volk en het land moet worden ge laten. In Duitsehlan d heeft de heer Oldenburg gisteren in den Rijksdag weer een groven uitval ge daan, die tot een schandaaltje aanleiding gaf. In de loop van het. debat, zei hij o. m.als de afgevaardigden dr. Müller, Hauszmann en Noske deze zaak aan kri tiek onderwerpen, dan kan mij dat slechts vroolijk stemmen, omdat deze drie heeren in persoonlijke za ken heelemaal geen begrip van eer hebben. Er ont stond een helsch lawaai en geroep van „eruit met dien man." Eerst eenigen tijd daarna riep de vice-presi dent dr. Spahn tot de orde. In Bordeaux ontstond Woensdag een zonderling conflict tusschen den officier van justitie en den bur gemeester over de aanhouding van een straatmeisje, dat een heer aangesproken had. Die heer was toeval lig een bekend advocaat, die een tegenstander van de onbescheidenheid der politie was en een klacht bij den officier van justitie indiende. Het resultaat was, dat de burgemeester bevel kreeg alle „dames," die aange houden waren, vrij te laten. De burgemeester stuurde als antwoord de sleutels van de cellen, zoodat Woensdagavond om 8 uur een commissaris van politie verscheen om de cellen te openen. De „dames," die vroeg waren gaan slapen, moesten gewekt worden en zich aankleeden, waarna zij in optocht de gevangenis verlieten. CARUSO ALS BUIKSPREKER. Als de muren Caruso niet de kostbare gaven van zijn stein verleend hadden, dan was hij wel niet zoo beroemd geworden, maar had toch even goed veel geld kunnen verdienen. Want de natuur schonk hem nog een talent, n.l. de kunst van buikspreken. In „nos lectures wordt een aardige anecdote vermeld, die de

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2