S T APS I E W 8. BUITEL LA N 1). Ödol-lkdpasfa Gemeenteraad van Alkmaar. O mengde Mrdedeelisgen. EEN KRANKZINNIGE IN DEN TREIN. Uit Wilmington in Delaware komen verschrikkelijke berichten over een drama, dat zich in den trein heeft afgespeeld. In een express-trein van de Baltimore- Ohio-lijn greep een plotseling krankzinnig geworden drankzuchtige een conducteur aan en doodde hem. Een andere, die hem wilde helpen, werd eveneens ge dood. De moordenaar bracht daarna de passagiers in angst, tot de trein in Wilmington aankwam. Daar was het onmogelijk den man levend in handen te krij gen, zoodat de politie genoodzaakt was hem dood te schieten. ingezonden Mededeelingen. 12'A-25en4oct. trent de straatverbetering besloot men de geheele straat tot de Spoorstraat te vernieuwen met nieuwen steen, en het overige gedeelte met oude, terwijl de Dijk «al worden bestraat met ouden steen zoolang de voor raad strekt. In verband met dit besluit vermeerderde de Raad het leeningsplan met 5000. De heer Dirkmaat vestigde er de aandacht op, dat uit de verslagen der vorige raadszitting de gedachte kon worden getrokken, dat hij van het bestek en teeke- ning van tien architect Bakker iets zou hebben overge nomen. Onder het geven van toelichtingen bestreed1 hij deze meeuing welke bestrijding van den voorzitter werd be vestigd. De vergadering werd daarna gesloten. UIT St. PANCRAS. Woensdag vergaderde de Raad dezer Oemeente. Voorzitter de burgemeester, de heer F. Smit. Aanwezig alle leden, terwijl er een vacature is, we gens het overlijden van den oudsten wethouder, den heer S. Duif. Bij de opening werd door den voorzitter opgemerkt, dat dit de eerste vergadering was, waarin gemist werd de oudste wethouder, de heer S. Duif. Hij wijdde eeni- ge welgemeende woorden aan den man, die zoo'n reeks van jaren zitting in dezen Raad had, waarvan de meeste als wethouder, die zooveel jaren, naar zijn bes te weten, de belangen van de gemeente St. Paneras heeft behartigd. Ingediend was de rekening van de garantie van het groenten-spoor AlkmaarBroek op Langendijk, door de Directie van de H. IJ. S. M., over het jaar 1909. De garantie was in dat jaar voor Polder en Gemeen te St. Paneras gedaald tot 1011.39 voor ieder, bij den aanvang bedroeg' de garantie voor elk 1300. Na reclame door het Dagelijksch Bestuur, was nu van de Tiend-commissie bericht ingekomen, dat de moestienden voor deze Gemeente waren vervallen ver klaard, doch dat nog van kracht waren de koren- en vlastienden, waar ook onder waren begrepen de aard appelen, en dat van deze tiend moest worden betaald 2.80 per H.A. en per jaar. Daar de aardappelenbouw meestal slechts om de vier jaar wordt uitgeoefend, is dit van zeer weinig betee- keuis, daar het dan nog over de vier jaar wordt omge slagen. Hierna kwam in behandeling een adres van de vroedvrouw, juffrouw Korver geb. den Das, waarin werd gevraagd, daar hare twee-jarige benoeming af liep op 1 October 1910, ten eersten een herbenoeming voor onbepaalden tijd, hetwelk na eenige bespreking door den Raad met algemeene stemmen werd aange nomen, en ten tweede eenige verhooging van subsidie, ook dit werd na eenige bespreking aangenomen, waar bij werd bepaald, dat zij eene verhooging van J 50 's jaars zou ontvangen, hetwelk verstrekt zal worden door de armvoogdij der gemeente, waarbij nog werd toegezegd, dat in zeer hulpbehoevende gezinnen, slechts 6 voor verlossing zal worden geheven, het geen dan door Diakonie of Armvoogdij zal worden be taald. Mede was ingekomen een adres van de Banne St. Paneras, met verzoek een voetbrug te mogen maken van de Twuiferweg (Gemeente Alkmaar) aansluitende op een akker, eigendom der Gemeente St. Paneras. Nu stelden B. en W. voor, om een voorstel te doen aan het Banne-bestuur, om dezen akker aan haar te verkoopen. Indertijd is een Raadsbesluit genomen, om dezen akker, bij eventueel leggen van een brug door de Ban ne, te verhuren, met het recht, dat de huurder een overpad moest afstaan, waarvoor hij dan vermindering van huur, zoo ver het pad betreft, zou erlangen. Daar de leden van den Raad het over een en ander ten zeerste oneens waren, werd bij meerderheid van stemmen uitgemaakt, dit punt tot een volgende verga dering te verdagen. De Armvoogdij-rekening over 1909, welke vooraf door een commissie was onderzocht, werd door deze Commissie in orde bevofiden, sluitende met een out vangst groot 3335.34s, waartegen een uitgave van 2045.35s staat, zoodat er een batig saldo is van 1289.99. Hierop volgde als punt van de agenda de benoeming' van een Armvoogd, in plaats van den heer Jn. Koster, die voor zijne benoeming had bedankt. Door B. en W. werd een aanbeveling ingediend, be staande uit de heeren K. Duif Cz. en D. Kloosterboer. Bij opening der stembriefjes bleek, dat waren uit gebracht op den heer C. Groen Cz. Jr. vijf stemmen, terwijl één stem was uitgebracht op den heer K. Duif Cz., zoodat was verkozen den heer C. Groen Cz. Jr. Tot leden van de stembureaux werden aangewezen voor de Gemeenteraads-verkiezing de heeren A. Nobel en Jb. Ruys, als plaatsvervangers de heeren M. Kalis en P. Bakker, terwijl voor de Staten-verkiezing werden aangewezen de heeren M. Kalis en P. Bakker. Plaats vervangers de heeren Jn. Schuit en Jn. Wagenaar. Al deze heeren namen deze funetiën aan. Hierna kwam aan de orde de wijziging van het con tract met Koedijk, voor het schoolgaan van de kinde ren uit die Gemeente, op de openbare lagere school te St. Paneras. Door Koedijk werd nu voorgesteld, dat voor 17 kin deren of daar beneden 340 zou worden vergoed, dit vaststellende tot 1912. Mocht alsdan het getal kinderen meer bedragen dan 17, dan zou opnieuw een nadere regeling worden ge troffen. Dit voorstel Koedijk werd met algemeene stemmen aangenomen. Als laatste punt van de agenda werd behandeldver harding van het speelplein bij ds openbare lagere school. B. cn W. stelden aan den Raad voor, dit met vlakke klinkers te doen, opdat- bij gunstig weer, vak j, vrije en orde-oefeningen, ook daar kon worden uitgevoerd De kosten zouden pl. m. bedragen 350, waarvoor Rijks-subsidie zal worden aangevraagd. Dit werd aangenomen. Tevens werd nog machtiging gevraagd tot het be straten van de laan vanaf Jb. Wagenaar naar D Stammes, hetgeen zal moeten kosten pl. m. 375. De Raad was algemeen van oordeel, dat hierop niet moest worden ingegaan, daar dan ook voor meerdere lanen het recht van bestrating kon worden uitgespro ken. Na eenige bespreking werd dit voorstel ingetrokken Bij de rondvraag bracht de heer Jn. Wagenaar het Zoogenaamde bullenpad ter sprake, hetwelk in een Slecfiten toestand verkeert. B. en W. hadden alreeds besloten daarin te zullen voorzien. Doör hetzelfde Raadslid werd gewezen op het snoei en der boomen van de Kerkelijke Gemeente, opdat de wijzerborden in de toren beter konden worden gezien. Door den heer Kalis, president-kerkvoogd, werd me degedeeld, dat alreeds besloten was daarin te voorzien, Daar de Raad had besloten tot algemeene verlichting over te gaan, waarvoor de lantaarns reeds waren aan gekocht, vroeg de wethouder Schuit of het de goedkeu ring van den Raad kon wegdragen, dat de vier groot ste lantaarns op verschillende hoeken werden ge plaatst, hetgeen de goedkeuring kon wegdragen, daal de uitvoering hiervan aan B. en W. is. De heer Bakker vroeg hoe het stond met de te bou wen Gemeentewoning, waarop werd geantwoord, dat spoedig met dit werk zou worden aangevangen, maa dat er nog werd gewacht op de toezegging van de Rijksbijdrage. De Raad gaf toestemming dat dit werk zou worden anbesteed onder de ambachtslieden in de gemeente. De 'neer A. Nobel vroeg aan B. en W. hoe het nu stond met het brengen van mest door den vorigen huurder H. Wonder, op het land thans in huur bij C. Vader. Het antwoord was dat dit nu in orde zou komen en dat in elk geval de mest moet worden opgebracht. Op een verzoek van eenige handelaren zullen pogin gen worden gedaan, voor het openhouden van het tele foonkantoor 's middags van een tot 's avonds negen Hierna sluiting door den voorzitter. UIT KOEDIJK. Met betrekking' tot het gisteren vermelde ontslag, zijn wij in staat mee te deelen dat het bericht onder de leerlingen van den heer Jongsma tot roerende too- neeltjes van aanhankelijkheid en verontwaardiging aanleiding gaf. Menige knaap balde als een echt Hollandsche jongen de vuisten en zag met vlammende oogen voor zich, terwijl het aantal kinderen, die mees ter een „stik" offreerden, sommige zelfs „drie centen" legio was. De ontslagen functionaris deelde ons mede dat hij an het in zijne oogen onrechtvaardige ontslag bij Gedeputeerden nietigverklaring zal aanvragen. Of hij echter succes zal hebbes, wagen wij te betwijfelen. Spoedig hopen wij omtrent dit onaangename conflict weder eenige mededeelingen te kunnen dpen. KORTE BERICHTEN.. De datum van het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan Haarlem is vastgesteld op Donderdag 26 Mei. Te 's-Hertogenbosch wordt al tien dagen een 16- arige jongen vermist. Te Gouda is een vijftienjarige knaap aangehou den, die in een roeiboot van Rotterdam naar den Hel der wilde gaan om daar zijn broer te bezoeken! Hoewel de jongen een paar stevige armen aan het lijf had en zich soms door een boot liet sleepen, vond de politie het toch maar geraden hem naar het ouderlijk huis terug te brengen. -- 31 neringdoenden in de Nieuwe Hoogstraat te Amsterdam verzoeken den Raad het rolschaatsenrijden aldaar te verbieden, daar zij er ernstig door in hun bedrijf worden benadeeld Tijdens het schoonmaken viel bij een landbouwer op Westelaar (onder Wouw) een geladen geweer uit de kast. De dienstbode, die getroffen werd, was onmid dellijk dood. Nu weer is te Hilversum een vrouw het slachtof fer geworden van een reclamezakje van een sigaren winkel, dat voor een bankbiljet van 40 werd uitge geven. Tegen een diamantbewerker te Amsterdam, die het formulier voor de loonlijst van zijn bedrijf niet be hoorlijk had ingevuld, werd drie weken hechtenis ge- ëischt om een waarschuwend voorbeeld te stellen. De eisch tegen een inwoner van Nieuw Pekela die door afpersing een dorpsgenoot 400 afhandig maakte, is drie jaren. De Groningsche rechtbank eischte tegen den reci divist Cornells D. van Rotterdam, die in Maart 1. 1., na een jacht van de Zwolsche politie te Hasselt werd gevat, 5 jaar en 4 maanden wegens diefstal met braak. Tegen een Amsterdamsch boekhandelaar werd wegens het overtreden van het nieuwe artikel in de politieverordening wegens het tentoonstellen van af beeldingen, die geschikt zijn de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen proces-verbaal opgemaakt. De kantonrechter gelastte dat als deskundigen zul len worden gehoord de heeren prof. dr. J. K. A. Wert- heim Salomonson, buitengewoon hoogleeraar in de leer der zenuwziekten, enz. aan de Gemeentelijke Universi teit, cn M. A. Terwen, arrondissements-schoolopziener, beiden te Amsterdam. De directie der spinnerij te Glanermark heeft 110 stakende arbeiders ontslagen. Morgen, de eerste dag der uitsluiting, heeft een protestmeeting plaats van 6000 arbeiders aan de Gla- nerbrug. Te Hengelo kreeg voor de benoeming van onder wijzeres no. 1, die propagandiste was van den Bond v. Ned. Onderwijzers slechts 4 stemmen, terwijl no. met 10 stemmen werd benoemd. Te Bovenkarspel kreeg iemand, wiens kind reeds 2 jaar op school gaat, een waarschuwing van den ar- rond.-sclioolopziener, dat het kind niet schoolgaand was. Een ander vader kreeg een dergelijke waarschu wing, terwijl het kind reeds twee jaar dood is. Te Amsterdam ontstond een opstootje omdat takers een boertje in een barbierswinkel voor een on derkruiper aanzagen en eischten, dat de barbier den man de deur uitsmijten zou, daar anders zijn ramen het zouden ontgelden. Eater werd de man, door twee rechercheurs met gummistokken, een eind weg naar huis gebracht. DE AMBACHTSSCHOOL. Als men uit de ambachtsschool de driekleur ziet wapperen ten teeken, dat daar weer de jaarlijkschè tentoonstelling van de werkstukken derleerlingen van de ambachtsschool en van de burgeravondschool wordt gehouden, dan vraagt men zich onwillekeurig af, hoe lang zal die tentoonstelling nog op deze plaats onder dak worden gebracht, m. a. w. hoe lang nog blijft de ambachtsschool daar gehuisvest? In het vorig jaarverslag der vereeniging werd reeds gesproken over het voornemen om „de plaats onzer inwoning te verrijken met een grootsche stichting, een nieuwe ambachtsschool." Hoe staat het met dit plan? Het pas uitgekomen jaarverslag geeft op die vraag het antwoord: Eerst keek de heer S. Breginan, makelaar, belange loos rond naar een geschikt terrein voor een geheel nieuwe school. Vervolgens werd door den heer J. W. Hanrath, ar chitect te Hilversum, daartoe door het bestuur uitge- noodigd, in overleg met den Directeur, het meest ge schikte terrein in deze gemeente uitgekozen en als zoodanig viel het oog op een terrein, gelegen aan de Hoevervaart en de Egmonderstraat. De stichting van de school daar ter plaatse werd vooral daarom aanbe volen, omdat het vervoer van materialen gemakkelij ker te water dan over land kan geschieden. Daaren boven heeft dit terrein het voordeel, dat de school ge makkelijk voor leerlingen en leeraren te bereiken is. Wat betreft de kosten van een zoodanige nieuwe school kunnen wij voorloopig medcdeelen, dat deze, ook in verband met den aankoop van bet terrein, de vermeerdering der schoolmeubelen, renteverlies, kos ten van toezicht en andere onvoorziene uitgaven, eene totale som van 250.000,zullen bedragen. In verband met de belangrijkheid1 van een zoodanige uitgave, is dan ook door het bestuur ernstig overwo gen of deze weg inderdaad de eenig mogelijke was om tot oplossing der moeilijkheden te geraken. Wij zijn evenwel tot de overtuiging- gekomen, dat, indien men radicale verbetering wil, het aanwenden van kleine middelen ons nooit zal brengen tot den gewenschten toestand. Hét afbreken en weder opbouwen van het zeer ongeschikt gebleken huis, vroeger bewoond door den heer A. Wijn, en het doen bouwen van een paar lokalen ter plaatse waar thans de ruimte voor den metselcursus is, zou slechts een t ij d e 1 ij k e verbete ring geven en eene uitgave van 32.000,veroorza ken. En daarenboven zou dan de vraag naar verrui ming van de Burgeravondschool, die eveneens drin gend is, nog niet zijn opgelost. Wanneer wij dit alles bedenken en nagaan, dat de Ambaehts- en Burgeravondschool geënclaveerd zijn door woningen, die, wilde men den toestand ter plaat fee zelf verbeteren, aangekocht zouden moeten worden, dan komen wij tot de overtuiging dat het bouwen eener nieuwe school op een geheel vrij terrein de eenig uitvoerbare maatregel is om de moeilijkheden op te lossen, waarin èn het Ambachtsonderwijs èn dat aan de Burgeravondschool, èn de handelscursus op dit oogenblik verkeeren. Binnen korten tijd zal het be stuur zich dan ook tot den Gemeenteraad van Alk maar wenden om een en ander uiteen te zetten. Deze tentoonstelling spreekt van gebrek aan ruimte, van behelpen, hetgeen bezwaarlijk bevorderlijk kan worden geacht voor het onderwijs, dat zoo zeer behoef te heeft aan uitzetting en ruimte als het ambachtson derwijs. Zij getuigt als altijd van den practi- schen geest, dié het al bestuurt, van schoonheidszin in het vakonderwijs, van gestagen vooruitgang. Wij wij zen bijv. op de voorwerpen van den nieuwen cursus in metselen, schoenmaken en stoffeeren, die zoo duidelijk doen zien bij vergelijking van hetgeen verleden jaar tentoongesteld was, dat het onderwijs, dat in zijn aan vang, niet stil staat en dat ook de leerlingen vorderen ongetwijfeld tot groote voldoening van leeraren en leerlingen beide. Wij herinneren aan smeedwerk als het uithangbord van de Bruinviskamer en een wind vaan, die zich mogen laten zien. Wij vestigen de aan dacht op de teekeningen, die spreken van oefening, volharding en ontwikkeling, en die zoo duidelijk aan het licht brengen, dat er zooveel mogelijk rekening- wordt gehouden met de eischen van de praktijk, maar ook met smaak, aanleg en behoefte van den leerling. Het is dan ook weer met groot genoegen dat we tot een bezoek aan de tentoonstelling aanbevelen, maken tevens gaarne met een enkel woordje nog even melding van de verloting, waarvoor vele prijzen beschikbaar gesteld zijn. Tenslotte ontleenen we aan het jaarverslag nog het volgende, na eerst even hulde gebracht te hebben aan den z e s t i g-jarigen leerling, die den avondcursus in het kleermaken volgt In de bestuursvergadering der maand Januari van het vorige jaar toch verzocht de heer H. J. Bolman tegen den eersten April d.a.v. ontheven te worden van zijn functie als Penningmeester, tengevolge van zijn vertrek uit deze gemeente naar Rotterdam. Wij mogen hier herhalen het woord van dank, dat' de Voorzitter in de bestuursvergadering van 16 Maart 1909 tot hem richtte, voor de zorgvuldige wijze waarop door hem de penningen der Vereeniging werden beheerd. In zijne plaats zag de heer G. D. L. Graafland zich de zorg voor de financiën toevertrouwd en wij mogen ons verheugen in het feit, dat deze functie weer in bekwa me handen is overgegaan. Vervolgens werd ons Bestuur zeer getroffen door het besluit van den heer C. G. de Wild om ter zake van gezondheidsredenen zijn functie als secretaris neer te leggen. Gedurende een tijdvak van zes jaren heeft de heer de Wild zijn beste krachten als eerste secretaris aan de Vereeniging gegeven en hij deed dit op een wijze die onverdeelde lof verdient. De heer de Wild heeft inderdaad groote diensten aan de Vereeni ging bewezen en zijn degelijke adviezen, gepaard aan een langdurige ervaring in alles wat de zaken van het Ambachtsonderwijs aangaat, worden door ons op hoo- gen prijs gesteld. Waar wij de redenen, die den heer de Wild tot het nemen van zijn besluit aanleiding ga ven, moesten eerbiedigen, zagen wij in zijn heengaan een zóó groot verlies, dat met algemeene stemmen be sloten werd hem te benoemen tot honorair-lid van het bestuur, mede als een welgemeende hulde voor zijne bijzondere vêrdiensten jegens ons bestuur, onze Veree niging en het Ambachtsonderwijs in het algemeen Wij mochten zoo gelukkig zijn van den heer de Wild het bericht te ontvangen, dat hij die benoeming aan nam en wij hopen dat het hem geg-even mag zijn nog vele jaren de bestuursvergaderingen hij te wonen en ons met zijn degelijke adviezen ter zijde te staan. Het bestuur bestaat thans uit acht leden, en wel de heeren: Mr. F. II. G. van der Hoeven, president, C. Bosman, vice-president, Mr. J. L. Steenlack, secre taris, G. D. L. Graafland, penningmeester, Mr. B, van der Eeen de Lille, J. van Reenen, Mr. W. C. Bos man en C. G. de Wild, honorair-lid. De heer Mr. J. L. Steenlack werd tot secretaris be noemd en deze nam die betrekking op zich. Evenwel bleek aan ons bestuur, dat de werkzaam heden aan het secretariaat verbonden, te veel omvat tend werden en daarom besloot het bestuur aan den secretaris een gesalarieerd adsistent toe te voegen en werd als zoodanig aangesteld de heer G. Wolzak Hz., te Alkmaar, die deze betrekking aannam. Door vertrek naar elders en door overlijden hebben wij eenig verlies aan leden te boeken. Telden wij in 1908 nog 88 leden, thans zijn er 82. Als een bijzonderheid vermelden wij nog dat in het afgeloopen jaar de derde zoon van den heer Beu kers, schilder te Egmond-Binnen, slaagde voor toelatings-examen aan onze school. Uit dit ééne zin bezochten alzoo drie jongens onze school. liet verslag eindigt aldus Een en ander doet duidelijk zien, hoezeer het defwijs aan onze school in eene maatschappelijke hoefte voorziet. Wij mogen er ons in verheugen dit onderwijs steeds meer en meer wordt gewaardeerd en dat nu reeds kan worden geconstateerd, dat het onderwijs in de nieuwe leervakken ook levensvatbaar heid blijkt te hebben. Zoo nadert de tijd, dat meer algemeen zal worden ingezien, hoe noodzakelijk het is, wanneer ten aanzien van alle ambachten en vakken de beginselen langs methodischen weg den aanstaan den ambaehts- of vakman worden ingeprent. Toege rust met de kennis dier beginselen moge hij bij zijn intrede in het practisehe leven ondervinden, dat de gelegde grondslagen een krachtig fundament vormen waarop hij in de practijk van het leven veilig en zeker zal kunnen voortbouwen. Maar daarom ook worde verwezenlijkt ons doel om te dezer plaatse te kunnen stichten een volkomen naai de eischen des tijds ingerichte nieuwe Ambaehts school, waarin plaats is voor allen die vragen om ons onderwijs, opdat wij niet meer behoeven te staan voor de harde noodzakelijkheid om terug te wijzen bij ge brek aan ruimte. ZANGVEREENIGING „NIEUW LEVEN." De Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Leven" ont ving heden bericht dat hare statuten Koninklijk zijn goedgekeurd. het ge- on be dat TYPOGRAFISCHE STUDIECLUB ALKMAAR. Door bovengenoemde club is een bespreking gehou den in verband met het aanstellen van een leeraar in het vakteekenen. Aan den oproep tot deelneming daaraan werd door een flink aantal typo's gehoor gegeven. Bij zijn inlei ding betoogde de voorzitter dat de ontwikkeling van het drukkersvak en de invoering der zetmachine een overgangstijdperk aanduiden en de typo's door het op richten van Studieclubs in verschillende plaatsen be wezen, dat zij bereid waren aan die ontwikkeling mede te werken. Voor drukkers zoowel als zetters zal het meer een behoefte worden zich eigen te maken met de schoon heidsleer en zich te bekwamen in stijlleer en vakteeke nen. Om tot dit doel te geraken heeft het bestuur zich gericht tot den Directeur der Ambachtsschool alhier om diens advies en zoo mogelijk bemiddeling om steun van het bestuur der ambachtsschool alhier. Een woord van dank werd gebracht voor de welwillendheid waarmee genoemd bestuur en directeur een lokaal en materialen benevens licht en verwarming ter beschik king stelden. De opgekomen typo's bewezen mede door hun We eding tot de club hun sympathie met de plannen, doch het is te hopen dat nog wat misverstand nieuwig- heidsvrees zal weggevaagd worden, en nog meerderen zullen toetreden. BENOEMING VAN TWEE ONDERWIJZERES SEN AAN DE MEISJESSCHOOL. In verband met de vermeerdering van het aantal lo kalen aan de Meisjesschool na de verbouwing dier school en de daardoor noodzakelijk geworden uitbrei ding van het personeel met twee onderwijzeressen bieden B. en W. den Raad de volgende voordrachten aan A. 1. Mejuffr. E. Sellemans, onderwijzeres aan de 3e Gemeenteschool te Alkmaar. 2. Mejuffr. C. Abcou- wer, onderwijzeres te Heerhugowaard. 3. Mejuffr. W F. G. Hebbes, onderwijzeres te Oudesehoot. B. 1. Mejuffr. M. Bakker, onderwijzeres aan de 2e Gemeenteschool te Alkmaar. 2. Mejuffr. W. H Kielstra, onderwijzeres te Brielle. 3. Mejuffr. W Vellinga, onderwijzeres te Kimswerd. ONTEIGENING VAN DE PERCEELEN AAN HET WAAGPLEIN. Naar aanleiding van het verschil dat er bestaat tus- schen de Gemeente en de eigenaren van de beide ter onteigening aangewezen pakhuizen aan het Waagplein van de heeren Kool en Zaadnoordijk, zijn door de Ar- rondissemeiits-rechtbank als deskundigen benoemd: voor de beide perceelen de heeren *W. Vasbinder en S. Bregman; voor het perceel van den heer Kool de heer J. E. mbbe, en voor dat van den heer Zaadnoordijk de heer A. F. Thomson. „KUNST ZIJ ONS DOEL." Heden houdt bovengenoemde vereeniging een ten toonstelling van kunstwerken uit de portefeuille der maatschappij „Arti en Amicitiae" van Amsterdam op de bovenzalen van de „Unie." De collectie, die zeer bezienswaardig is hedenmiddag was zij van 25 uur tentoongesteld en waarbij zoowel etsen, aqua- elleu als olieverf-schilderijen zijn, zal hedenavond nog van 710 uur te bezichtigen zijn. Men verzuime niet en kijkje te gaan nemen. AGENDA. VRIJDAG: Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, lokaal Di- ligentia. Aitm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. I'ooüeelv«r. „Voorwaarts," rep., 6 uur, Veil. L&udatr. Ai km. Strijkerbest. rep. 8!/a uur. Geheel-Onthouders tooneelveroeniging, 8 uur, Dili- gentia. Mannenkoor „Excelsior," 8V2 uur, Harmonie. VLIEGEN. Door het comité van de Fransche automobiel-club is een prijs van 150.000 uitgeloofd voor den eersten tocht met een vliegmachine van Parijs naar Brussel. Waarschijnlijk zal door hetzelfde comité een prijs van 50.000 uitgeloofd worden voor een tocht met een be stuurbare luchtballon van Parijs naar Londen. STAKING OP SCHOOL. In de gemeente-school in Poilly (Fr.) hebben de leerlingen gestaakt en aan de schoolcommissie mede gedeeld, dat zij het ontslag van een leeraar en een lee- ï-ares wenschten, die hun onsympathiek waren. Er werd huil beloofd, dat het ontslag der beide leerkrach ten in den loop van 't jaar zou volgen. Zij wenschten dit evenwel direct en willen niet eerder de school be zoeken of bet ontslag moet hebben plaats geliad. DE ETNA IN WERKING. In Catania heerscht groote ongerustheid wegens het werken van de Etna. De berg is in dikke wolken ge huld. Men vreest voor groote schade door de lava. PLATIN A-DIEFST AL. In een der gebouwen van de bekende firma Krupp is gisternacht ingebroken en heeft men voor 3000 platina gestolen. Vergadering op Woensdag 30 Maart 1910, 's n.m. 1 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergade ring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur. (Bijlage No. 14.) 3. Benoeming van twee onderwijzeressen aan de Meisjesschool. (Bijlage No. 17). 4. Voorstel van B. en W. inzake afvoer van priva ten op beerputten. (Bijlage No. 8.) 5. Voorstel van de Comm. voor de belastingzaken enz., betreffende af- en overschrijving op de begroo ting van het Burgerweeshuis, dienst 1909. (Bijlage No. 10). 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het suppletoir kohier der belasting op de gebouwde eigen dommen, dienst 1909 (Bijlage No. 11). 7. Als voren, naar aanleiding van een ingekomen adres tot demping van den Kooltuin. (Bijlage No. 12). 8. Als voren, tot het maken van een riool in den Geestmerambachtsdijk. (Bijlage No. 13). 9. Als voren, in zake het gebruik van loodwit. (Bijlage No. 15). 10. Als voren, tot wijziging der Verordeningen het heffen en invorderen van eene belasting op Openbare vermakelijkheden (Bijlage No. 16). 11. Behandeling van reclames tegen aanslagen den hoofdelijken omslag', dienst '1909, in hooger roep. op de. in be-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2