t'Tö~s nik uw a 1 E N L A N Ik Predikbeurten. Gemengde Mededeelingeo. SPOORWEGONGELUKKEN, De voorzitter zeide dat B. en W. ter wille van den spoed, het reglement thans wilden behandelen. De heeren Iloutkooper en Schouten: Ja, we weu- schen het wel, maar zooveel haast is er bij niet. De heer Houtkooper: Ik heb ook een paar model len, dan kunnen we vergelijken. Besloten werd met 4 tegen 3 stemmen (die van burgemeester en wethouders) eene commissie te be noemen. Tot leden dier commissie werden benoemd' de hee ren TC. Laan, C. Schouten en J. Stam. De heer Stam bedankte. De heer A. Hille werd daarna tot lid benoemd, die echter ook bedankte. Bij de rondvraag vroeg de heer Houtkooper hoe het staat met. het postkantoor, of dit met 1 Mei gereed is. De voorzitter: Ja volkomen gereed. De heer Houtkooper: Als het dan maar zoo is. De voorzitter: Ik kan nog meedeelen dat de aanbe steding van het padje heeft plaats gehad; de heer Joh. Hille heeft het aangenomen voor 62, de begrooting was 60. De openbare vergadering werd daarna gesloten om over te gaan in geheime zitting ter behandeling van den Hoofdelijken Omslag. Omtrent den Hoorddijkerweg en den uitgang vroeg de heer Schouten inmiddels inlichtingen hoe dit nu zal gaan. In de vorige vergadering- was besloten niet op den ouden voet door te gaan. De heer HoutkooperEr wordt nu aau gewerkt, wie betaalt dit? De voorzitterDat gaat op 't oude af. De heer Schouten: Maar wie zal dat betalen? De voorzitterDe weg moet toch onderhouden wor den. De heer Schouten: Dc burgemeester gaat zoo door. De voorzitter: De Polder gaat zoo door. De heer Schouten: Is de polder de uitvoerende macht van de Gemeente? De Baad der Gemeente besloot anders. Is deze uit voering van den Polder dan misschien een besluit van het Dagelijksch Bestuur? De voorzitter: Wat willen de heeren dan? De heer SchoutenWe willen dit niet zoo handha ven. De voorzitter: Dan moet U een anderen weg in slaan. De heer SchoutenDat zullen wij dan ookwij zul len dan in hooger beroep gaan, de Polder heeft niets anders gewild. De voorzitter: Anders heb ik niet; ik sluit de ver gadering. De heer Houtkooper: Maar het proces-verbaal van aanbesteding moet dit niet in de openbare vergadering worden voorgelezen? De secretaris: Het ligt hier toch! De hoeren zien het proces-verbaal in. De heer Schouten: Ik denk niet dat voldaan wordt aan de bepaling dat de weg 7 cM. rijst. De voorzitterDat is werk van den opzichter en we zullen den opzichter een proces-verbaal laten opmaken van de andere werkzaamheden en deze laten aanbeste den. De heer Houtkooper: Maar niet in 't geheel. De voorzitterHeeft het Dagelijksch Bestuur vrij mandaat wanneer de aannemingssom maar een paar gulden boven de raming is? De beantwoording van deze vraag werd tot de vol gende vergadering aangehouden. Nog werd megedegeeld dat de 't laatst gehouden kasverificatie conform de boeken en kas van den ont vanger een saldo in kas aangaf van 2043.335. De vergadering werd daarna gesloten. OPENBARE LEESZALEN. De Vereeniging van openbare leeszalen in Neder land besloot, in hare jaarvergadering in 1910 de vraag aan de orde te stellen, hoe in ons land de gemeenten behoorden te staan ten opzichte van de plaatselijke openbare leeszalen, en noodigde een drietal harer le den uit, met een praeadvies de besprekingen over het onderwerp in te leiden. Prof. mr. W. L. P. A. Molen- graaff, hoogleeraar te Utrecht, G. van Rijn, bibliothe caris der gemeentelijke openbare bibliotheek en lees zalen te Rotterdam, en dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, werden bereid gevonden, hunne mee ningen in een praeadvies neer te leggen. Prof. Molengraaff komt in zijn praeadvies tot de conclusie, dat, waar particulier initiatief niet het blij vend bestaan eener openbare leeszaal heeft kunnen verzekeren, de gemeente is aangewezen, de particulie- re pogingen te steunen. Hij beschouwt daarop de ver schillende manieren waarop die samenwerking kan worden uitgeoefend. Zij laat zich denken in tweeërlei vorm, zegt hijals steun door de gemeente verleend aan eene particuliere inrichting, of als steun door particulieren verleend aan eene gemeentelijke inrich ting. Van beide verdient de laatste de voorkeur, om iinancieele redenen, en ook, omdat de openbare leesin- richting een onderwerp is van gemeentelijke zorg, waaromtrent de gemeente het zeggingschap moet be houden. De heer Van Rijn vindt gemeente-exploitatie de eenige vorm die blijvend doelmatig en daarom de êenig juiste is. In tegenstelling der beide and.ere praeadviseurs acht de heer De isser Rijkssubsidie de meest wenschelijke hulp voor het particulier initiatief. Zijn conclusie luidt dan ook: Eene krachtige organisatie van particulieren, uit verschillende groepen der burgerij samengesteld, ge rugsteund aoor het Rijk en bij uitzondering op gang gebracht door de g-emcente ziet-daar ons ideaal. IN- EN UITVAL. Diner. -— Jantje is uit eten gevraagd; maar aan tafel heeft hij niet genoeg naar zijn zin op zijn bord gekregenhij heeft behoorlijk bedankt voor het plei- zier, dat hij heeft gehad, en nu hoort hij de gastvrouw zeggen „En wanneer komt Jantje nu weer bij ons eten?" „Dadelijk, als ik mag," antwoordt hongerig Jan tje- (Hbld.) UIT OTERLEEK. VERKIEZING VAN EEN LID VAN DEN GE MEENTERAAD. Aantal kiezers 140. Uitgebracht 100 stemmen, waarvan 72 op den heer C. Blom en 28 op den heer W. Groot, zoodat de heer Blom is gekozen. UIT SCIIERMERHORN. In de laatst gehouden vergadering van de Vereeni ging „Het Witte Kruis werd tot secretaris benoemd de heer I. J. Natzijl in plaats van den heer J. de Leeuw, die als zoodanig had bedankt. Als bode, magazijnmees ter en ontsmetter werd aangesteld de heer P. Blokker. UIT HEILO. Onder leiding' van haren voorzitter, den heer J. Grootewillink, gaf de Gemengde Zangvereeniging „Harmonie" alhier in het lokaal van den heer J. Rui ter eene openbare uitvoering, die, dank zij mede de goede leiding van den directeur, den heer P. Ooijkaas, in hooge mate den bijval van de vele opgekomen be langstellenden mocht verwerven. De operette „Kre- lisbuur en Ganzedonk", opgevoerd door eenige leden der Vereeniging, viel zeer in den smaak en werd eveneens keurig uitgevoerd, s Eenige genoegelijke uren werden in de „Onderne ming" doorgebracht, waarvoor een woord van dank zeer zeker op zijn plaats is voor het bestuur, den di- i recteur en de verdere leden van „Harmonie". RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij beschikking van den minister Van landbouw, nijverheid en handel, is aan H. J. Pot, te Schagen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht op de Rijks Landbouwwinter- school aldaar en is als zoodanig benoemd J. Koopman te Beemster. Bij het op 31 Maart j.l. gehouden eindexamen slaag den de leerlingen (in alfabetische volgorde), P. J. J. van Balen Blanken, Zijpe; P. Blaauboer, Barsinger- liornJ. de Boer, Heer-Hugowaard; J. Geuzebroek, Heer-Hugowaard; E. van der Horst, Schagen; O. J. Jimmink, Zijpe; J. Jimmink, Zijpe; N. Koelemeij, Spanbroek; J. Rezelman, Nieuwe-Niedorp; J. J. Sleu tel, Wieringerwaard; G. Vis, Zaandijk en K. Winkel, Wieringerwaard. Van de leerlingen der eerste klasse zijn zonder exa men tot de tweede klasse bevorderd: J. Blaauboer, Schagen; J. Booij, Krommenie; A. Borst, Noordschar- woude; A. Brak, Schagen; A. Dros, Texel; J. G. Plens, Texel; Jb. de Geus, Schermer; P. de Geus, NoordscharwoudeP. J. Muijs, Westwoud; Jb. Stam mes, Nieuwe-Niedorp; O. Stapel, Hoogkarspel, J. Zijp, Abbekerk. Door vier leerlingen moet in September een over gangsexamen worden afgelegd, terwijl één leerling niet werd bevorderd. AMBACHTS- EN KLEINE NIJVERHEID. Te Deventer heeft zich een commissie gevormd tot voorbereiding van een organisatie der Deventer am- bachts- en kleine nijverheid. Deze zal een bespreking houden met vertegenwoordigers der bestaande pa- troonsvereenigingen om tot instelling van een federa tie over te gaan. Het doel is tweeledig en wel: lo. De bestaande en nog op te richten patroons-ver- eenigingen in de gelegenheid' te stellen gemeenschap pelijke belangen te kunnen behartigen, als a. Invloed op Rijks-, Provinciale- en gemeentelijke wetgeving. De commissie wijst op de belemmering, welke de ambachts- en kleine nijverheid ondervindt van de wer king der Ongevallen- en Woningwet en vestigt de aandacht op den machtigen invloed, uitgaande van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers (Groot industrie), en van de arbeidersorganisatie. b. Regeling van de verhouding tot de arbeiders. c. Samenwerking met andere federaties. 2o. Bevordering van de speciale vakbelangen. 1 APRIL! De Telegraaf heeft van ochtend een geweldig ver haal over onverwacht bezoek aan Amsterdam n.l. van graaf Zeppelin. Het helderverlichte luchtschip was gis teravond te Groningen gezien, door middel van draad- looze telegrafie, had de graaf een loods gevraagd die op de Zuiderzee „aan boord" gekomen was. Dat ging zoo: de loods, een kapitein van den VeerdienstEnk- huizenStavoren, had een in water verzadigde phos* phorusoplossing laten maken, met een grooten scheeps- boender werd toen in groote letters op het dek geschil derd het woord: Luftloodskotter, en toen een oogen- blik later het schip al zijn lichten doofde, begon het phosphor in den donkeren avond te lichten; in vurige letters vlamde het sein van den loodskotter ten hemel, en weldra bewezen saluutschoten van den Zeppelin, dat men hem begrepen had. Even daarna kwam de bal lon, die thans enkel met toplichten voer, in zicht, streek als een reusachtige meeuw op de golven neer en had na een oponthoud van slechts eenige minuten, ka pitein Overzee aan boord genomen. Van de veerboot steeg een gejuich op voor de kranige daad van den gezagvoerder, op het oogenblik, dat deze de pont ver liet en Zeppelin zelf drukte hem herhaaldelijk krachtig de hand. De landing' in Amsterdam ging- voortreffelijk en vandaag zou het luchtschip tusschen elf en half twaalf, natuurlijk in tegenwoordigheid van duizenden stadgenootenfweer vertrekken. KORTE BERICHTEN. Ruim 200 scholen zullen bij het bezoek aan de hoofdstad een gemeenschappelijke zanghulde brengen aan het Vorstelijk gezin. De stationschef te Haarlem, veroordeeld' wegens ongeoorloofd uitoefenen der geneeskunde tot 8 maal J 50 boete, heeft hooger beroep aangeteekend. Iemand uit Noordwolde, die in Duitschland we gens moord ter dood veroordeeld is, is, evenals het O. M., in hooger beroep gekomen en heeft bovendien de Koningin gevraagd, om bij den Duitschen Keizer voor hem te verzoeken de straf in tuchthuisstraf te veranderen. Schooljongens in den Haag hebben elkaar in den laatsten verkiezingsstrijd beloofd, ieder minstens 50 malen op muur, huis of schutting te schrijven: „Kiest Dolk!".... Te Arnhem heeft iemand ook een bankbiljet van 40 uitgegeven, dat een sigarenzakje was, te Win schoten heeft een reiziger iets dergelijks te vergeefs geprobeerd. Twee kwajongens van 13 en 14 jaar hebben te Tilburg uit een fabriekskantoor 60 gestolen, zijn naar Breda en Venlo gereisd en hebben al die dagen niets gebruikt dan taartjes, chocolade en kwast. Des nachts sliepen ze in een spoorwagen 1ste klas. Den 3den Baaschdag' is het jeugdige dievenpaar naar Til burg teruggekeerd. Blijkbaar was het uitstapje goed bekomen en wilden ze 't nog eens overdoen. Nog dien- zelfden dag stalen zij in een winkel 15 en een hor loge. De ouders, staan bekend als oppassende men sehen. De politie heeft de hand op de kleine bandie ten gelegd. Te Dordrecht is een vijfjarig knaapje onder een sleeperswagen gekomen, met! het gevolg, dat liij kort daarna overleed, te den Haag werd een doove oude vrouw door een tram gegrepen en voor dood opgeno men. Te Hilversum is op het station een koffer gefor ceerd en zijn er daarna sieraden ter waarde van J 90 uit gestolen. - Een beklaagde te Amsterdam had in zijn cel den president der rechtbank geschreven, dat hij hem „vin den" zou als-ie veroordeeld werd. Toen hij gisteren zijn vonnis hoorde, trok-ie z'n jas uit, wilde. doch vijf veldwachters schoten toe en onder hevig verzet werd hij met veel moeite naar z'n cel vervoerd. In verband met het onlangs plaats gehad heb bende ongeluk nabij Colmschate, waarbij jhr. v. d. Brandeler werd gedood en diens echtgenoote en de koetsier zijn verwond, is rechtsingang verleend tegen S., den overwegwachter der II. IJ. S. M. Te Winschoten is door den rechter-commissaris verhoord de 36-jarige gehuwde vrouw M. TI., uit Nieu- wepekela, wier man in een krankzinnigengesticht wordt verpleegd. Zij bekende aan een kind het leven te hebben geschonken en het kind, wijl ze reeds 3 kin deren te verzorgen had, in de vaart te hebben gewor pen. Maandag is het lijkje te Nieuwepekela opge- vischt. De vrouw werd op vrije voeten gelaten. Door de marechaussee te Groningen is proces verbaal opgemaakt tegen een veehouder te Onderden- dam, die verdacht wordt een hem toebehoorend paard, dat hij verzekerd had tegen 240, te hebben gewurgd. In Friesland zijn in zeer vele jaren in de maand Maart niet zooveel kievitseieren gevonden als thans. Men weet niet waaraan dat toe te schrijven, want het weder is nog guur en het water hoog. Te Leeuwarden zijn Woensdag, bij één eierhande- laar door eierzoekers ruim 2700 stuks aangebracht; zij werden verhandeld voor den prijs van 22 tot 25 cent per stuk. JUBILEUM-BROUWER. Het was heden 25 jaar geleden dat de heer J. Brou wer, hoofdbesteller bij de posterijen in dienst trad. Na zeven jaar besteller geweest te zijn, werd hij een jaar kantoorknecht en toen reeds hoofdbesteller. Zeventien jaar heeft hij thans deze functie waargenomen. Hoe? De dag van heden heeft hem het antwoord op die vraag kunnen geven. Het personeel van het postkan toor heeft hem op ondubbelzinnige wijze doen blijken dat er daar tusschen den heer Brouwer aan den eenen en alle anderen aan den anderen kant een voortreffe lijke verstandhouding bestaat. Stoffelijke blijken van waardeering hebben hiervan getuigenis afgelegd. Men heeft hem een aantal even fraaie als nuttige huismeu belen geschonken, de hulpbestellers boden hem een mooi inktstel aan en zelfs de werkster van het kantoor bleef niet achter, zij zond een aardig' bloemstuk. Vanmorgen werden de verschillende geschenken aan den jubilaris overhandigd door een afvaardiging uit het personeel en deze plechtigheid ging vergezeld van eenige hoogst waardeerende toespraken van den oud sten commies en van een der bestellers. Voorts kwamen tal van stadgenooten den heer Brou wer gelukwenschen, terwijl vele schriftelijke felecita- ties hem hebben bewezen, dat hij, die dikwerf als be middelaar moet optreden tusschen het publiek en den dienst der K. P., zich mag verheugen in de sympathie van zeer velen. Het is dan ook te hopen, dat deze even nauwgezette als welwillende post-ambtenaar die ten allen tijde logenstraft de bewering van Van Zuylen, dat men, om onhebbelijk behandeld te worden, op het postkantoor moet wezen nog langen tijd zijn functie mag blijven vervullen. ONTVLUCHT. Den 17en Maart 1910 is uit het Rijkskrankzinnigen gesticht te Medemblik ontvlucht Bernard Zalago, 50 jaar, Franschman, spreekt Hollandsch, middelmatige lengte, draagt een bril, gekleed met blauwe jas en En- gelschleeren broek. De Officier van Justitie te Alk maar verzoekt terugbrenging van den ontvluchte. VEERTIGJARIGE DIENST. Den 19den April hoopt de heer W. Piepers, stations chef 1ste klasse der H. IJ. S. M. alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren te Harlingen in dienst trad der Nederlandsche Spoorwegen en vóór 30 jaren als stationschef benoemd werd. VERPLAATST. De firma Woltering Wackers heeft met ingang van Zaterdag' haar bekende zaak overgeplaatst naar de Mient. De keurige etaleering van de meest verscheiden ar tikelen op het gebied der heerenmodeartikelen lokt wel tot binnenloopen uit. WEEKBLADEN. Pak me mee zal vermoedelijk als titelplaat in de eerstvolgende nummers telkens een afbeelding van een .pnzer ministers brengen. De eerste, een foto van den marine-minister Wentholt is uitnemend geslaagd. Naast de kieken van de Haarlemsche bloemententoon stelling noemen we een gefantaseerde foto van een leeuw, die heden 1 April in den Haagschen die rentuin te bezichtigen zou zijn en thans heel genoege- lijk, met een touwtje aan een boom vastgebonden, naast een klein kindje staat; de openbare leeszaal te Leiden, de rederijkerskamer te Andijk. De Revue der Sporten geeft o. m. kiekjes van de Paaseh-courses te Breda, van den athleet Ed. Bak, van verscheiden voetbalwedstrijden (o. a. Ajax en de Roundhay F. C., den oxford-cambridge wedstrijd en voorts verschillende honden-afbeeldingen (o. a. van politiehonden te Leeuwarden). De Prins heeft als titelplaat een mooi portret van mr. G. van Tienhoven, den commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, flinke foto's van de bloe mententoonstelling te Haarlem en van de aardige fo tografische samenstelling van onzen stadgenoot den heer van der Aa, voorstellende de opening van het nieuwe Koloniehuis, waarvan de eerste steenlegging Zaterdag plaats had. SCHEEPSWERF f) NICOLA AS WITSEN." Atn de firm» W. F. Stoel Zoon, slhier, werd bg openbare aanbesteding dsn 22sten dazsr gehouden, floer Dijkgraaf en Heemraden van de Haer-Hugowssard de levering opgedragen »an 150.000 waalstraat klinkers en den 23sten d.a.v. werd haar door B. an W. der g.meente B*oek op Lsrsgandijk een dergelijke levering ran 360.000 stuks toegeweren. 3 April 1910. Groots Ketk, 10 uur, Ds. de P es. R»pe!, 10 uur, Ds. Verwaal, bediening van dm H. D-op. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. Evang,-Lutb. Kerk, D». Caanassieter, pred. te Bergen. D^cpages. Kerk, 10 uur, Ds. Gl«sz. Rera.-Geref. Kerk, 10 uur, D». De R»gt. Gereform. Kerk, Voormiddag 10 uur en avond 6 uur, Da. Wcchgela&r, C»t. Zmd. 43. Consistorie Geref. Kerk. Oudegr» eht D 83. Maandag avond 81/jj uur vergaderiag van de Jongelingsveree- niging „Paulus." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Eeholt th", Koningsweg, 10 uur, en avond 6 uur, godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zaterdagavond van »lt10 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5!/27 uur Vergadering van de Cr ristei. Knapenvereeniging „Tiraotheül', voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no, 6. Voorm. 10 uur en avond 6 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 6 uur, Herv. Gem, te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindoboom H<rv. Gem. ta Egmondbinnen, 10 uur, as. H. W. Bosch. Hor?. Kerk te De Rijp, 10 uur, geen dienst. Dsopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. Fopma, na gedroefe- oing-verkiezingen. Luth. Kerk, 10 uur, gesn dierst. Herv, Gem, te Stompetoren91 /2 uur, geen dienst. Her». Gem. te Otarieek, 91/2 uur, geen dienst. Herv. Gom. te Bergen, 10 uur, Ds. Terncoy Apèl, Sr. Luth. pred. te Alkmaar. Herv, Gem. te Scharmerfeorn, v.m. 91/z uur, Da. Werner, te Stompetoren. Ger. Kerk, half 10 v.m, preeklesen. AGENDA. VRIJDAG: Mannenkoor „Orpheus," g-een repetitie. Aikm. Schaakclub, 8 uur, café Lieven dag. TooceclvBi'. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Land*tr. Aikm. Strijkorkest, rep. 8Va uur. Geheel-Onthouders tooneelvereeniging, 8 uur, Dili- gentia. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 372—4V3 uur. Meisjes 1ste afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Gymnastiek-vcreeniging „Kracht en Vlugheid," Dames van 7\'483/4 uur. Heeren van 8695 uur in hei „Gulden Vlies," Koorstraat. ZATERDAG Gymn.-v°r ,JV Halter.'* isp.-aid. 89 uur. loden* Alkmaarsche Tooneelvereeniging, repetitie, 8 uur, café v. Twisk. Mannenkoor „Excelsior," repetitie, 81/4 uur, Dfili- gentia. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren een begin gemaakt met de beraadslaging over het amende ment der oppositie op het voorstel van de regeering dat het Huis in comité zou gaan om de verhoudingen der beide Huizen van het Parlement en den duur van het Parlement in behandeling te nemen. Het amendement zegt o. a. dat een krachtige werk- dadige Tweede Kamer noodzakelijk is; dat het Lager huis bereid is, de voorstellen tot hervorming der sa menstelling' der bestaande Tweede Kamer te overwe gen. Asquith sprak de hoop uit, dat de voorloopige be raadslaging 4 April zou eindigen. Op 5 April zal de regeering een besluit voorstellen om den tijd vast te stellen, die voor de beraadslaging over de veto-beslui ten wordt toegestaan. In den loop der beraadslaging zeide Churchill, dat, tenzij het Huis de begrooting aannam, het nutteloos zou zijn, te rekenen op den Koning* of op het land, om het veto de wereld uit te helpen. Na de aanneming der veto-besluiten, zal de regeering de begrooting in be- handeling^ nemen, ongeacht de gevolgen (toejuichin gen der ministerieelen). De begrooting is de maatstaf voor den strijd met de peers. Hij geloofde dat te goe der tijd en gelegenheid de begrooting en de veto-be sluiten tot de voeten van de troon zullen worden ge bracht. De regeerlng zal niet aan het bewind blijven, tenzij zij reden heeft te gelooven dat zij die besluiten tot wet zal kunnen doorvoeren. Churchill eindigde, dat sinds het Hoogerhuis het recht van veto heeft gebruikt tot het maken van inbreuk op het prerogatief der kroon en de rechten van het Lagerhuis heeft ontweken, het nu noodzakelijk is geworden dat de kroon en het La gerhuis, tezamen optreden om het evenwicht der grondwet te herstellen en voor altijd het vetorecht van het Hoogerhuis te beperken (luide toejuichingen der ministerieelen) De beraadslaging is verdaagd tot 4 April. De ontvangsten der schatkist voor het dienstjaar, eindigende 31 Maart, toonen een vermindering van 19.881.839 pd. st. bij de ontvangsten van het vorige dienstjaar. 9 In den Franschen Senaat heeft de minister van oorlog gezegd: Wij hebben 3 bestuurbare luchtbal lons, die hersteld of gewijzigd worden en zullen er in 1910 7 hebben en 5 ballonloodsen. Wij zullen einde van het volgende jaar 4 nieuwe en in 1913 20 ballon- loodsen hebben. De kosten zullen 20.000.000 frs bedra gen. De Senaat heeft een motie aangenomen, die den wensch uitspreekt, den minister zoo spoedig mogelijk de autonomie en den voortgang der luchtscheeptvaart te zien verzekeren; deze betuigt tevens vertrouwen in de regeering. De Kamer heeft alle artikelen en de geheele werk liedenpensioenwet in den door de Senaat vastgestel- den tekst met 560 tegen 4 stemmen aangenomen. Te Athene is een verklaring, die door het be stuur van het vroegere militaire verbond onderteekend is, verschenen. Het stuk zegt uitdrukkelijk, dat het verbond ontbonden is en de leden ontslagen zijn van de verplichtingen, die uit hun op 15 Augustus gegeven eerewoord1 voortvloeiden. In een lange verklaring in de pers geeft het verbond een terugblik op hetgeen het tot stand heeft gebracht; het betreurt de hindernissen, die het dikwijls ontmoet heeft, maar zegt dat het hoogste belang van het land eischt, dat het leger tot zijne gewone werkzaamheid te rugkeert. Nu de boodschap over de bijeenroeping van de Nationale Vergadering uitgevaardigd is, acht het zijn werk geëindigd, maar het vestigt de aandacht van het volk op zijn toekomstig lot. Het stuk eindigt met de overtuiging te uiten, dat het leger ook na de ont binding van het verbond voor de eer en het ideaal van de natie zal blijven waken. De samenstelling van het Italiaan sche mi nisterie is nu definitief. Aan de lijst moet nog toege voegd worden Rainèri, als minister van landbouw. Bethmann Hollweg heeft Luzzati een telegram van gelukwensen met de vorming- van een ministerie ge zonden. Gistsren is e»n trein, die van Triest na»r Parenao vertrok, nabij Bruggi» dosr den Oostenwind in een ravijn geworpen. Dtie p9?»ocen ijjn gedood, terwijl er 15, w;»-v>n sommige xeer ernstig, gewond sijn. Omtrent het spoorwegongeluk, dat bij Mulheim heeft plaats gehad, kan thans definitief werden vast- fodtvli, dat daarbij 20 personen het leven verloren. 53 personen werden zoo swsar gewond, dat zij in de ziekenhuizen meeaten blijven, terwijl ongeveer 60 per sonen na verbonden te zij», da reis konden voortzetten. De schuld van het ongeluk moet liggen bij den loso- motief-bestuurder van de Sloyd-éxpress, die het signaal over het hoofd had gezien, waarbij het zijn trein ver boden was het station binnen te rijden. Gisteren zijn dertien der giaehtefiurs op het kerkhof te Mulheim begraven. Enkele personen, dis niet gewond zijn, heb ben door den seh ik hun spraak verleren ef de kracht om hunne ledematen ts gebruiken. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. Uit Catania wordt gemeld, dat de uitbarsting van da Etna in hevigheid tosneemt en de lavsstroom zich naur de streek van Cisserna Regina richt. In Oatan- zsro is gisteravond om 8 uur opnieuw een aardschok waargenomen, die evenwel geen schade aanrichtte. GASONTPLOFFING. Ta Breslau heeft in een kuis, waarvan verschillende étages verhuurd werden, een gsscntploffiog plaats ge had. De oorzaak was dat dieven in een der leeg staande étalages de koperen kranen van de gasleiding hafdan gestolen. Het gas stroomde dus vrg uit de pijpen. Een ontzettende ontploffing was het gevolg, waarbij drie personen gedood en negen ernstig ge wond werden. E n ingenieur, die een eind verder liep, werd door de huisdeur, die weggeslingerd werd, ge* troffen en viel dood neer.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2