DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. Honderd en twaalfde jaargang. 1910. V R'IJ'D A O 8 A P R 1 L. BINNENjLAJM). m No. 82 Daze Courant wordt eiken avond9 behalve op Zoo- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmasr fl franco door het geheele Rijk f 1, M >>nderlijke nummers 3 Cents. der gewone advertentiën: Per regel f ÖJO. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/foo HERMs. COSTER 8« ZOON, Voordam C 0. VER ZIEND. fsSg^asaassasjssr i. (ieüiem; n ieuws. "H§ ALKMAABSCHE COORANT. ■- TOgf", Voor menschen, die niet zijn van het soort, dat de Romeinsche schrijver „vooroverbogen en hun maag dienende" noemt, is het altijd een groot genot om in de verte te zien. De verte te zien dat brengt ons ertoe om, dwalend in een duinlandschap, steeds nieu we toppen te beklimmen ten einde een zoo wijd moge lijk uitzichtspunt te hebben; dat brengt ons ertoe om de hoogste bergen te bestijgen en geeft dan steeds weer de neiging om te zijn op dien verren top, dien wij van ons hoog uitkijkpunt zagen leggen; dat brengt ons er toe om gaarne aan zee te zijn, waar men zoo ver mogelijk kan zien en dan als vanzelf den gezichtsein der aftuurt om te zien of er achter dat verre nog iets verders ligt. Ten slotte weten wij wel, dat het in de verte niet be ter is dan vlakbij, ten slotte weten wij wel, dat wij dèarom de verte liefhebben, omdat zij ons niet toelaat nauwkeurig toe te kijken, omdat zij in ons valsche, ro mantische voorstellingen doet ontstaan, die telkens weer onjuist blijken en toch telkens weer gekoesterd worden, omdat de menschen zich gaarne aan de ro mantiek overgeven. Maar geweldig is de suggestie van het verre onbekende.^Geen beschaafd mensch die zich daaraan geheel onttrekken kan. In de natuur, in de werkelijkheid niet. Maar ook niet, wanneer wij hierbij denken aan het droomland der toekomst. De werkelijkheid is soms hard. Welnu onze geest beklimt dan bergen, gaat dan turen in de verte van de toekomst, ziet daar gelukkiger toestan den, denkt zich daar alles zoo mooi, als de fantasie het maar zeggen wil en komt dan in de harde werkelijk heid als een ander terug. Op zichzelf is in deze geesteswerkzaamheid geen kwaad. De fantasie moet niet gedood worden. En een normaal ontwikkeld gemoed heeft een zekere behoefte aan romantiek, waaraan voldaan behoort te worden. Doch er is hier een gevaar dat de geest al te veel deze sport beoefent, dat te veel tijd, te veel inspanning aan deze overigens zeer gezonde sport besteed wordt. En dat als gevolg van al te drukke beoefening dezer, sport een min gezonde geestestoestand ontstaat. Hebben wij wel dan is een van de ernstigste gevaren, die den tegenwoordigen beschavingsgang bedreigen, juist dit, dat wij te veel in de verte kijken, dat wij al te verziend worden, gelijk wij dat hierboven opschreven op het voorbeeld van een opstel van Kurt Walter Gold- schmidt. Onze maatschappij kijkt al te veel in de verte, dreigt telkens in haar beschouwingen het verband met de werkelijkheid te verliezen. Dat is geheel geen wonder. Wij mogen aannemen, dat in de laatste 40, 50 jaar een ongewoon groot quan tum menschen gekomen is van den allereersten cul tuurtoestand van den meer modernen mensch in een iets hoogeren. Velen, te velen gingen vroeger geheel op in het da- gelijksch leven. Zij leerden niets of weinig, lazen niets, kwamen al jong in den tredmolen van het dagelijksch Jeven en liepen in dien molen mee gelijk zij anderen hadden zien doen, zonder het bewustzijn te hebben dat er buiten dien molen nog iets anders was, dat men zelfs ia hun omstandigheden en met hun antecedenten ook anders kon leven dan zij doen. Toen is de school, het vervoermiddel, de courant ge- komeflT" De school heeft hen leeren lezen, het vervoer middel zich leeren bewegen, de courant heeft een ver binding gebracht met de verte. Zij hebben over den muur leeren kijken, zij hebben het verlangen naar de verte geleerd en nu vervallen velen in het andere uiter ste, dat zij te veel in de verte turen, te veel in de toe- AAK DE DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 72. Nu onze diagrammen zoo uitstekend ver anderd zijn, hopen wij dat die heldere figuren weder om velen aan zullen trekken, en elkeen weder naar zijn krachten zal probeeren, de problemen op te los sen. Probleem 72 was niet gemakkelijk. De Fransche componist R. Ortigé heeft hier werkelijk iets aardigs gevonden. De zwarte schijf op 36 zal ongetwijfeld ve len in de war hebben gebracht. Deze schijf komt in de ontleding echter niet te pas. Schijf 25 is het, die de vernietigende damslag maakt. Stand van probleem 72: Zwart8 schijven op 2, 4, 8, 9, 10, 16, 18, 36 en dam op 35. Wit: 10 schijven op 19, 25, 26, 27, 28, 33, 42, 43, 47, 48. Oplossing van den auteur: 1. 33—29 1. 35 13 2. 29—23 2. 18 29 3. 26—21 3. 13 31 4. 43—39 4. 16 27 5. 28—22 5. 27 18 6. 48—43 6. 31 48 7. 39—34 7. 48 30 8. 25 5 Mooie ontleding. Wij mochten van dit probleem goede oplossingen ont vangen van de heeren: D. Bloothoofd, D. Gerling, J. Houtkooper, J. M. IToutkooper, J. J. Hubelmeijer en W. Los, allen te Alkmaar; S. Homan, Wijde Wormer; H. E. Lantinga, Haarlem en T. v. d. Yelde, Huis waard. Van probleem 71 ontvingen wij nog een goede op lossing van P. Bakker te Schagerwaard, K. J. de Geus Kz. te Koedijk en J. A. Wolf te Groningen. i komst lezen, te veel de werkelijkheid uit het oog ver liezen. Zij kennen nu het genot van in de verte te kijken, naar het verre te streven maar zij kennen nog niet de ontzaglijke waarheid, dat men de verte altijd te mooi ziet, dat een vergelijking tussehen het verre en het dichtbijzijnde onmogelijk is, omdat het volstrekt ongelijksoortige grootheden zijn. Zij weten m. a. w. niet, dat het betrekkelijk gemakkelijk is plannen te maken, eldorado's te schilderen maar dat het zoo ge weldig moeielijk is, iets goeds te verwezenlijken, dat het zoo buitengemeen veel inspanning kost ook voor de kleinste bestaande instelling een betere instelling in de plaats te brengen. I Wij doelen met het bovenstaande niet uitsluitend of j zelfs niet vooral op politieke toekomstdroomen. Op elk gebied ziet men tegenwoordig het gevolg van de (halve) ontwikkeling, die de menschheid in den laat- sten tijd heeft doorgemaakt. De mensch heeft schrijven en spreken geleerd, heeft bovendien geleerd, dat het elders niet precies zoo is als in zijn onmiddellijke omgeving. En dus schrijft en spreekt de mensch hervormingen op elk gebied, en dus pakt hij steeds nieuwe plannen uit en dus is hij over matig critisch, omdat hij al wèl het bewustzijn heeft gekregen dat het anders kan, maar omdat het bewust zijn hoe moeilijk het is iets beters dan het bestaande te scheppen nog niet tot hem is doorgedrongen en in de eerste tientallen jaren ook nog wel niet tot de groote meerderheid zal doordringen. Hoever de naïvieteit van de menschen gaat in hun meening, dat een paar ideetjes, wat inkt en papier en een pen voldoende zijn om de grootste hervormingen tot stand te brengen, weet waarschijnlijk niemand be ter dan „mijnheer de redacteur," die ook zoo vaak ziet hoevelen niet tevreden zijn met schrijfinkt, maar ook in drukinkt met drukletters die ideeën op het papier willen zien. Wanneer een ijverig statisticus eens wil de nagaan hoeveel persen elk jaar op de wereld alléén aan den gang zouden kunnen worden gehouden met onbekookte plannen, dan zou iedereen schrikken van het resultaat. Vooral tegen het voorjaar groeBrdit getfft «San en zoo hebben wij dan ook nu weer een product gekregen, dat wij in een volgend artikel als een typisch staaltje van deze wel ongewenschte maar toch niet gevaarlijke verziendheid nader zullen bespreken. (Wordt vervolgd) BEELD VAN DE KONINGIN EN DE BRINSES. Indertijd besloot de Gemeenteraad van Middelburg, in een ledige nis in den topgevel van het Raadhuis een beeld te plaatsen van de Koningin met de Prinses op den arm. Dat beeld, vervaardigd in de werkplaats van den heer Ouypers te Roermond, is gereed. Het voornemen bestaat de onthulling te doen plaats hebben op den eersten verjaardag van Prinses Juliana. VULKANISCHE UITBARSTING OP JAVA. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint: Er heeft een uitbarsting plaats aan den Tangkoe- ban-Prahoe. Oogenblikkelijk is er geen gevaar bij, hoe- wel een voortdurende aschregen valt. j De Tangkoeban Prahoe is een in de Preanger Re gentschappen gelegen vulkaan, aan den voet waarvan de hoofdplaats dier residentie, Bandoeng, is gelegen. EEN NIEUW EERETEEKEN. Op een daartoe door Prins Hendrik geopperd denk beeld is in overweging de instelling van een medaille of eereteeken ter erkenning van trouw en toewijding Eindspel uit de vorige rubriek. betoond bij de verpleging van zieken, gewonden en hulpbehoevenden. ZEEROOF IN INDIë. De correspondent van het Hbld. seinde: Officieel wordt medegedeeld dat een geval van zee roof zich heeft voorgedaan nabij Toli Toli. De roovers zijn vermoedelijk afkomstig van den Soeloe-archipel. Het flotieljevaartuig „Serdang" werd ter vervolging van de roovers afgezonden. LTit officieuze bron wordt vernomen dat een aanval gevreesd werd op Balikpapan of Tarakan, dat telegra- phisch gewaarschuwd werd en dat het gerucht gaat, dat Toli Toli is afgeloopen. Toli Toli is de hoofdplaats van het landschap van dien naam, hetwelk deel uitmaakt van de onderafdee- ling Westkust van Midden Celebes der residentie Me- nado. Er zijn verscheidene Boegineezen en Ohineezen ge vestigd en de plaats was bekend als het centrum van een niet onbelangrijken handel. Einde f908 behoor den er nog 27 handelsvaartuigen tehuis met een tota len inhoud van 266 M3. Toli Toli is verder de standplaats van den tijdelij- ken civielen gezaghebber van Kampong Baroe, Oh. H. G. B. Logeman, terwijl daar een hoofd der Boegineezen en vreemde Oosterlingen is gevestigd. Balikpapan is de bekende hoofdvestiging der Ko ninklijke Nederlandsehe Maatschappij tot exploitatie van bronnen in Nederlandsch-Indië'voor hare conces sion in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, waartoe ook de concessiën Tarakan I en II op het eiland van dien naam behooren. Mocht het gerucht waarheid bevatten, dat onze ves tiging te Toli Toli door Soeloesche zeeroovers werd afgeloopen, dan zal een betoog bij de regeering der Vereenigde Staten niet uitmogen blijven. Maar in elk j geval ware hier eene gemeenschappelijke actie van de betrokken mogendheden, de Vereenigde Staten, Enge land met het oog op Britsch-Borneo, en Nederland j mogelijk en gewenscht, om te voorkomen, dat een toe stand zai worden geschapen als dien, waaraan Spanje, met medewerking onzerzijds ig de Indische wateren, een einde wist te maken. Op gedane aanvragen bij de Koninklijke Nederland sehe Maatschappij tot exploitatie van petroleumbron- nen in Nederlandsch-Indië te 's-Gravenhage bleek ons, dat bij de directie dier maatschappij niets van een ge- vreesden aanval van zeeroovers op Balikpapan, dat naar men weet bij het telegraafnet is aangesloten, of Tarakan bekend is. DE WETHOUDERS-VACATURE. De Amsterdamsche bladen deelen mede, dat bij een gedeelte van de raadsleden een plan in overweging is om voor te stellen het wethouderschap voor financiën en bedrijven te splitsen en "dus een wethouder aan te stellen voor de financiën en een ander voor de bedrij ven. Dit zou dan meebrengen de benoeming van een vijfden wethouder. 't Zijn de vrijzinnig-democratische fractie en een deel der liberalen, welke 't die richting wenschen uit te sturen. In verband hiermede worden reeds namen genoemd van personen, die zullen worden uitgenoodigd zich voor de beide betrekkingen beschikbaar te stellen. Mr. JACOB KAT/FF. f Reuter seint uit Dinan d.d. 7 April: Mr. Jacob Kalff, oud-procureur-generaal van Suri name, verloor gisteravond het leven ten gevolge van een automobielongeluk. Dé heer Kalff, die niet zeer geoefend was in het stu ren, wilde het rijtuig achteruit laten rijden. Dit botsfe tegen een boom, de chauffeurs bank ging los, de heer Zwart16, 17 en dam op 49. Wit: 26, 31,732 en dam op 19. In dezen stand is voor wit een zeer aardige manier om het spel te winnen. Niet zoo ingewikkeld en toch mooi om in een partij te zien. Zwart heeft waarschijn lijk als laatste zet 4019 gespeeld, om te trachten de remise te forceeren. Maar wit ziet nu de volgende winstgang. 1. 32—27 1. 49 21 (gedw.) 2. 19—35! Zwart kan nu niets anders dan zijn dam op 32, 38, 43, 49 plaatsen, want schijf 16 kan niet weg en op 1722 volgt 26 28. 2. 21—49 3.31—27! 3.49:21. 4. 35-49! en zwart is verloren, want altijd slaat wit nu een dam en een schijf. Goede oplossing ontvangen van den heer D. Bloot hoofd, Alkmaar. DAMNIEUWS. De Jaarlijksche Competitiewedstrijd van den Natio- nalen Dambond is nu bijna beëindigd. De ingeschreven vereenigingen waren verdeeld in twee klassen. In de eerste klasse speelden vier vereenigingen V. A. D. (Amsterdam), Constant (Rotterdam), „Aris de Heer" (Beemster), Zijper Damclub ('t Zand). Als eerste kwam aan 't V. A. D., die in den eind strijd van Constant won met 135 en hiermee behaal de 't kampioenschap van Nederland. De tweede klasse omvatte 10 vereenigingen, verdeeld in 3 groepen. 1. Noordelijk groep. Einduitslag was: le. V. A. D. II, 37 punten. 2e. Wieringerwaard, 36 punten. 3e. Wormerveer, 35 punten. 4e. Gez. Samenzijn, 12 pun ten. 2. Zuidelijke groep. Einduitslag wasle. Constant II, 58 punten. 2e. D. I. O. (den Haag), 49 punten. 3e Utrecht, 37 punten. 4e. Waddingsveen, 32 punten. 5e. Gouda, 24 punten. 3e Damclub Haarlem. De eindstrijd had nu plaats tussehen V. A. D. II, Constant II en Haarlem, en wel met den navolgenden uitslag Constant IIV. A. D. II 119. Constant IIHaar lem 137. V. A. D. IIHaarlem 155. Zoodat V. A. D. II en Constant II, die dus elk 24 punten hebben een beslissingsmatch zullen moeten j spelen. Verschenen is het eerste nummer der Tweede Jaar- gang van het Bondstijdschrift. In een voorwoord zegt i de redactie allen medewerkers en lezers dank voor hun steun en betuigt tevens dat slechts hij, die een beetje Kalff raakte bekneld tussehen de bank en het stuur rad en gaf na korten tijd den geest. Jacob Kalff, die geboren was te Zwolle in het jaar 1855, was eerst lid van het Hof van justitie en daarna procureur-generaal in Suriname. Eenige jaren geleden had hij ontslag genomen uit laatstgenoemde betrek king. DE NIEUWE KATECHISMUS. Naar de N. Haari. Ct. uit de beste bron met zeker heid verneemt, zal de nieuwe Kathechismus van het Bisdom Haarlem nog vóór Hemelvaartsdag aan den Boekhandel verzonden worden, terwijl van dien dag af het gebruik verplichtend zal gesteld worden. DE KOMETEN. Prof. A. A. Nijland, te Utrecht deelt in „Hemel en Dampkring" van Maart, onder dagteekening van 25 Maart, het volgende mee over kometen: „De komeet van Halley is nu onzichtbaar. Te Utrecht zagen wij haar het laatst op 1, 2 en 3 Maart, toen zij onder vrij ongunstige omstandigheden in den zoeker op 8.2, 7.8 en 7.8 werd geschat. Dat zou dus vergeleken bij Februari nauwlijks een vooruitgang in helderheid beteekenen. Men bedenke echter vooreerst, dat de schemering nog niet geheel verdwenen was, waarvan een komeet veel meer last heeft, dan de sterren waarmede zij wordt vergeleken, en ten tweede, dat de schattingen in Februari in een binocle, in Maart in den zoeker van 73 mM. opening werden ver richt: kometen en nevelvlekken lijken altijd, in verge lijking met sterren, het helderste in de kleinste instru menten. Prof. Wolf, die op den Königstuhl bij LIeidelberg onder zeer gunstige omstandigheden kan waarnemen, deelt mede, dat hij de komeet den 9en Februari, al even met het bloote oog heeft gezien, en dat er sedert 29 Januari op de fotografische platen een staart van 20' lengte was te zien. Te Utrecht liet in Maart een staartbeginsel zich vermoeden, meer niet. De komeet 1910A is aan den morgenhemel zicht baar; de omstandigheden blijven echter zeer ongunstig voor de waarneming. Den 20en Maart zag ik haar te 16u 30m. nauwkeurig op de door Kobold's efemeride voorspelde plaats, als een uiterst vage vlek; door de opkomende schemering leek zij echter ook in den kij ker van 26 cM. opening zóó zwak, dat van een plaats bepaling geen sprake was." EEN HOND DOODGESCHOTEN. In het jachtgebied der heeren C., te Eefde, onder Gorsel, klagen de menschen zeer over het verdwijnen van honden en katten. Er wordt veel gewerkt met ver giftigd vleesch, vaak ook komen er van die dieren aangeschoten thuis. In elk jachtgebied zijn de onbe- zoldigde-veldwachters-jachtopzieners er begrijpelijker wijs op uit, den wildstand van hun broodheer te verde digen. Maar de onbezoldigden B. en t. M. schijnen al bijzonder ijverig geweest te zijn in dit opzicht. Er was althans sterk over geklaagd. Op 30 October nu was er drijfjacht gehouden op het schuift, ook abonné moet worden, teneinde zich verder te bekwamen. Nu het eerste nummer ziet er keurig uit en bevat behalve zeer veel damnieuws een tweetal keurig geana lyseerde partijen een 4-tal slagzetten en een aantal problemen en eindspelen. De uitvoering op luxe papier is in één woord keurig. De prijs van die uitgave is per jaar 2.45 of 20 cent in de maand. Laat elkeen, die iets voor het spel gevoelt, dit eens overdenken. In onze volgende rubriek komen wij wellicht op één en gnder terug. Het probleem, dat wij heden geven is zeer eehvoudig ,en ongetwijfeld zullen zeer velen de juiste oplossing vinden. Laten dan ook allen hunne oplossing instu ren, als bewijs dat ook een gemakkelijk probleem wordt op prijs gesteld. Wij laten dit probleem volgen door een eindspel van C. Blankenaar, één van de eenvoudigste van dezen grooten meester. Het is bekend als „het kleinst beken de eindspel" en valt beslist binnen het bereik van de krachten onzer meeste oplossers. in probleem en eindspel geldt: Wit speelt en wint Oplossingen van beiden of van elk afzonderlijk wor den ingewacht voor of op 15 April, bureau van dit blad motto „Damrubriek." Probleem no. 73 van J. J. Sitton, Rotterdam. Zwart: 2, 7, 8, 9, 14, 15, 17, 18, 20, 22, 27, 28, 36. Wit25, 30, 33, 35, 38, 39, 43, 46, 47, 48. Eindspel. Zwart dam óp 1. Schijf op 6. Wit 2 dammen op 49 en 50.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1