DAGBLAD VOOR ALKMAAR 4 OMSTREKEN. Gemeentescholen. 5T5 E N lïSTT Honderd er? twaalfde Jaargang. 1910 ZATERDAG 9 AP RUL, Toelating van leerlingen. Een paardenmiddel. BUITEN L AN IK No 83 iJeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en I'C2jtdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden or Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Br Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote aar plaatsruimte. n franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij IMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op eene, der vijf" ge meentescholen toegelaten woiischen te zien, uit, daarvan vóór 15 Ajril 1010 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overlegging van het geboortebriefje en bet inentingsbewijs der kinderen, waarvan de toelating gevraagd wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 21 Maart 1910. DONATH, Secretaris. GEMENGD NIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT. De el genheid bestaat da toe aan de schoollokalen op Di'sdag 5 en Dondrdag 7 April as va* des namiddags 4 5 uur en Woensdag 6 April a.s van des middags 121 uur, behalve voor de 4e gem ent school, aan welke school daartoe gelegenheid is op eiken Maandag, Dinsdag, Di nderdag en Vrijdag tot 15 Apr l a.s van lD-fe2 uur namidda,s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, ~ÏTo. 321, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 29 December 1900, waarbij zijn vastgesteld: VERORDENINGEN op het heffen en invor deren van een recht onder den naam van markt- geld, voor het gebruik van plaatsen op of aan verschillende markten. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling- van 0.125 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 8 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. „Ja, ja, m'n nichtje is er eentje. Ik ken haar. En jij bent zoo'n sul, 'n slaapmuts conune il faut, die als 't ware vanzelf iemand er toe brengt, zoo'n beetje den baas over je te spelen. Ik bedoel er niets kwaads mee, m'n jongen, maar wat waar is moet gezegd worden. Een kennis van me, wien 't net zoo ging als jou nu, heeft zich weten te helpen. Op zekeren dag, ze zaten aan de koffie, wierp z'n vrouw woedend een kopje op den grond. Zonder zich te bedenken trok hij 't heele boeltje van de tafel, zoodat 't heele servies aan gruize lementen viel." „En wat deed z'n vrouw?" „Ze keek hem een oogenblik stomverbaasd aan, toen bukte zij zich en begon de scherven op te rapen. Van dat oogenblik was 't een beste, zachte vrouw." „Ja maar oom, ik weet niet, of ik - „Zei je me niet, dat Else aan tafel ook al begint je te tyranniseeren „Zeker", gaf neeflief toe. „Zie je wel. Eerst zou ik haar eens ernstig onder 'fc oog brengen, dat ik daar niet van gediend ben." „Dat heb ik al gedaan." „Zoo Dan zou ik eens flink vloeken." „Vloeken „En niet zuinig. Een paar krachtige. „Alle dui vels" werken soms wonderen uit. Maar dat is nog niet voldoende; met rollende oogen zou ik opspringen, met de vuist op tafel slaan en de eerste schotel de beste zou ik in den spiegel in de eetkamer gooien." Neef keek zijn oom twijfelend aan. „Zon u dat doen?" „Wel, natuurlijk. En ik wil je nog wel wat zeggen, m'n jongen: Als je mijn raad opvolgt betaal ik den spiegel. Maak nu maar, dat je wegkomt, smeed 't ijzer terwijl 't heet is en jij den moed hebt. Ik ga naar m'n café, waar je mij desnoods vinden kunt. Vooruit, waarde neef." Zij schudden elkaar de hand. Daarna ging de neef rechts, de ooxxjt links. De laatste ging naar z'n stam tafel, waar hij zich in de courant verdiepte. Doch hij was er vandaag niet met zijn gedachte bij. Na een tijdje legde hij het blad dan ook weer neer en keek hij naar buiten, in de richting waar zijn neef woonde. Zou het drama al begonnen zijn? Plotseling kwam neef op het café af, met 'n snelheid of hij vleugels onder de voeten had. Hij rende de deur binnen, zijn oogen flikkerden onrustig en zijn gezicht was bleek. „Ik heb 't gedaanstiet hij hijgend uit. „Zoo, zoo, m'n jongen, dat 'heb je hem gauw gelapt. Kom, trek eens een ander gezicht, je ziet er uit, of je iemand vermoord hebt. Kellner, één bier. Drink nu eerst eens en vertel dan eens op." Neef nam een flinke slok. „Ik heb 't gedaan; ik heb een schotel tegen den spiegel gegooid." „Drommels! Dat heb je handig gedaan!" prees oomlief, terwijl hij zijn neef krachtig op den schouder sloeg. „Maar hoe kwam je er toe?" „Toen ik thuis kwam, zat Else al in de eetkamer met een bord soep voor zich. Ik zei haar, dat dat niet te pas kwam. Zij had wel kunnen wachten, tot ik er was." „Heel goed." „Toen sprong zij woedend op, noemde mij naren vent, een zwabber, die precies de voetstappen van zijn oom scheen te willen drukken." I „Toen sprong ik eveneens op en schreeuwde: „Ik wil niet, dat je op een dergelijke manier tegen me spreekt." „Prachtig, jongen!" „Zij lachte me in 't gezicht uit. Toen werd ik woe dend en dacht aan uw raad. Ik sloeg met de vuist op tafel dat de borden en schotels rinkelden." „Uitstekend! En Else?" „Zij werd bleek en keek mij verschrikt aan. Ik greep echter een schotel en wierp dien vlok tegen den spiegel. De borden heb ik hem nog achterna gesme ten! Daarna stormde ik de kamer uit en wierp de buitendeur in 't slot." „Heerlijk! Onverbeterlijk! Kom, ga mee naar m'n huis, dan zullen we een fijn sigaartje opsteken en daarna moet je me de heele geschiedenis nog eens ver tellen. Ze zaten nauwelijks in oom's woning, toen de knecht aandiende: „De jonge mevrouw!" Oom begon te grinneken, terwijl neet' zich minder op zijn gemak scheen te voelen. „Voorwaarts marsch, hier in deze kamer", comman deerde oom en hij schoof neef in zijn slaapkamer, waarvan hij de deur op slot deed. „En nu", zei hij tot zijn knecht, „mag mijn nicht binnenkomen." De jonge vrouw liet zich oogenblikkelijk op de sofa vallen en barstte in snikken uit. „O, oom, ik ben toch zoo ongelukkig!" „Dat doet me pleizier", klonk het antwoord. „Wat zegt u? Doet u dat pleizier?" „Zeker, want je hebt mijn neef diep-ongelukkig ge maakt. Dus heb je nu je verdiende loon." „Wat, weet u 't al, oom?" „Ja, ik weet alles. Walter is hier." „O, waar is hij dan? Ik wil naar hem toe." „Zoo! Maar Walter wil niet naar jou-toe. En ik kan hem geen ongelijk geven." „Wil Walter mij niet meer zien?" snikte de jonge vrouw wanhopig. „Neen, hij wil niets meer van je weten. Nooit meer." „Nooit meer?" „Neen. Hij wil zich van je laten scheiden." „O hemel „Ja, hij wil scheiden. Verwondert je dat? Jij, die den zachtmoedigen kerel zoo getergd hebt. Al je smee- ken helpt je nu niets." In de slaapkamer werd gestommel gehoord. De neef rammelde aan den deurknop. „Else, maak dat je weg komt!" riep oom. „Hij zal je dooden." Plotseling droogde Else's tranexi op. „Goed, dat mag hij doen. Zonder hem kan ik toch niet leven. Ja, ik weet wel, de schuld ligt heelemaal bij mij. Ach oom, ziet u geen kans 't weer goed te maken tusschen ons „Ik zal 't probeeren", antwoordde hij kortaf. Hij ging naar de slaapkamer en kwam spoedig terug met zijn neef, die nog gauw eeu lesje had gekregen, hoe hij zich verder moest gedragen. Else wilde zich in de armen van haar man werpen; maar deze trad met ex-nstig gelaat een stap achteruit. „Vergeef me, Walter. Lieve Walter, vergeef me toch Om schudde achter den rug van zijn nichtje het hoofd. Neef deed die beweging getrouw na. „Neen," klonk het koel van zijn lippen. „Ik kan je geen vergiffenis schenken." Plotseling wierp Else zich op de knieën. „Walter! Ik heb heel leelijk gehaxideld. Maar 't spijt me zoo, 't doet me zoo'n leed. Nooit zal ik je meer afsnauwen. Ver-geef me, toe vergeef me nu nog maar voor dezen keer." „Nu beloof je beterschap," sprak de jonge man nog steeds op ernstiger toon, „maar wie zegt me, dat je je belofte houden zult?" Thans trad oom tusschenbeide. „Walter, ik geloof, dat je haar maar vergiffenis moet schenken," zei hij. „Zij ziet haar ongelijk in en zal niet meer zoo leelijk voor je zijn. Niet waar, Else?" De jonge vrouw knikte oom dankbaar toe. Deze nam haar hand en die van zijn neef, legde die in elkaar en sprak op ernstigen toon, terwijl het in zijn oogen ondeugend flikkerde: „Kinderen, verdraagt elkaar en laat de geest der eendracht wonen aan jullie haard." Man en vrouw vielen elkaar verzoend ixr de armeu. Het vex-dere huwelijk dier twee was een voorbeeld van een gelukkige echtvereeniging Oom's recept had geholpen. DE VREDESVLAG. De vredesvlag, in Juli 1907 door eenige Amerika nen aaxx de Interparlementaire Unie aangeboden ,en die thans in Den Haag door den griffier der 3ste ka mer bewaard wordt, heeft ter gelegenheid van de al gemeene vergadering van de Vrouwenraad te Leiden ontplooid gehangen. De kostbare rijkgeborduurde vlag werd zeer bewonderd. ZEEROOF IN INDlë. Via Makasser wordt bericht dat vier torpedobooten ter vervolging zijn uitgezonden. Verdere berichten ontbreken. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HAARLEM. Tijdens de tweede tijdelijke tentoonstelling, welke geopend zal worden op Vrijdag 15 April, zal een reeks van feestelijkheden plaats hebben ter gelegenheid van de aanwezigheid der deputatiën van tuinbouwvereeui- gingen en der internationale jury. Deze deputatiën vertegenwoordigen den Nederlandschen Tuinbouwraad, de Royal Horticultural Society van Londen, den Ver band der Handelsgartixer Deutschlands, de Société Na tionale d'Horticulture de France en de Société Royale d'Horticulture et de Botanique de Gand. Al deze vereexxigingen, welke de oudste en aanzien lijkste corporaties op het gebied' van den tuixxbouw zijn in de landen, waar de cultuur het hoogst staat, hebben zich beijverd, zich op de jubileumtentoonstel ling harer zustervereeniging te doen vertegenwoordi gen door haar eerste voox-mannen. Zoo zendt de Ne- derlandsche Tuinbouwraad aan het hoofd zijner depu tatie zijn voorzitter, den oudminister mr. J. O. de Ma- rez Oyens, die als zoodanig voorzitter is der internati onale jux-y. De Royal Horticixltural Society zal o. a. vertegen woordigd zijn door sir Albert Rollit, vroeger voorzit ter der Londensche Kamer van Koophandel en een be kend man op politiek gebied, en tevens door den heer Harry Veitch, den doyen der Engelsche tuinbouwers en een der meest geachte persoonlijkheden op dit ge bied. De deputatie van de Société Nationale d'Horticultu re de Fraxxce heeft naar gemeld wordt, aan haar hoofd den oud-minister van landbouw, het tegenwoordig Fransch Senaatslid Viger, die vergezeld zal zijn van zijix particulieren secretaris, terwijl ook de bekende tuinbouwkundigen Chatenay en Philippe de Vilmorin ó.a. van deze deputatie deel uitmaken. De afgevaardigden van den „Verband der Handels- giirtner Deutschlands" zijn eveneens bekende kwee kers, terwijl uit Duitschland ook nog verwacht wordt de bekende voorzitter der .Deutsche dendrologische Gesellschaft" Fx-itz Graf von Schwerin. De Gentsche Tuinbouwvereeniging zal vertegen woordigd zijn door een drietal harer bestuursleden, texuvijl ook de heer Arthur de Smet, voorzitter van den Conseil superieur de l'Horticulture en van de Chambre syndicale des horticulteurs beiges, tot de gasten der tentooonstelling zal behooren. Al deze heeren nemen tevens aan de jux-y werkzaam heden deel, welke ook overigens bestaan uit een keur der voornaamste tuinbouwkundigen van de geheele wereld. De gasten worden o. a. officieel ontvangen en aan den feestmaaltijd genoodigd door het hoofdbestuur van Bloembollencultuux-, door 't gemeentebestuur van Haarlem (Donderdag 14 April in 't stadhuis) en zijn genoodigd op een feestavond in de Vereeniging voor V reemdelingenverkeer. Vrijdag 15 April wordt de tweede tijdelijke tentoon stelling geopend. Dien dag komt ook H. M. de Ko- ningiil-Moeder te 2x/2 uur de tentoonstelling bezoeken. Zaterdag 16 April heeft de reeds aangekondigde autotocht door de bollenstreek plaats. De burgemeester van Haarlem, voorzitter van het eere-comité heeft Zaterdag 16 April een aantal bui- tenlandsche en tentoonstellings-autoriteiten aan een maaltijd te zijnen huize genoodigd. TER WILLE VAN HET KIND. Ter wille van het kind was tot 22 Maart ingekomen de somma van 58.572.865. Verschillende sub-comi- té's zijn weer opgericht. UIT BERGEN. Door de opheffing van het ijkkantoor te Alkmaar zal dit jaar voor het eerst de herijk van maten en ge wichten plaats hebben in het schoollokaal hoek Dorps straatSchoolstx-aat. De dag van dezen herijk is be paald op Donderdag 28 April a.s., voormiddags van 9j72 12 uur en namiddags van 1 4 uur. Voorts zal nag gelegenheid bestaan tot ijken op eiken Maan dag en Vrijdag, van 9 3 uur, aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brauwersgraeht 276. Het vorenstaande zal voor vele ingezetenen een groot gemak zijn Het komt er nu maar op aan van deze gelegenheid gebruik te maken en dezen dag niet door het hoofd te laten gaan. UIT HEILOO. Op 15, 16 en 17 April aanstaande zal in de lokalen van den heer J. Ruiter alhier door de afdeeling „Ilei- loo" van den Volksbond tegen drankmisbruik eene huisvlijttentoonstelling worden georganiseerd, die ze ker oen bezoek overwaard zal zijn van wege de vele en keurige inzendingen, waaronder een schip, afge beeld in vele bladen, vervaardigd door den heer J. Eor- tuijn, die daaraan 1850 uren heeft besteedt en hetwelk allepn aireede zeer veel bewondering zal verwekken. Ongeveer 250 voorwerpen zijn ter inzending aangege ven. De tentoonstelling, die op Vrijdag 15 dezer, des namiddags om 1 uur feestelijk zal worden geopend, is te bezichtigen op dien dag tot des avonds 7 uur, tegen entree vaxx 25 cents per persoon; op Zaterdag 16 en Zoudag' 17 April van des morgens 10 tot des avonds 9 uur, tegen betaling van 10 cents. De leden der afdeeling hebben zoowel bij de opening, als an derszins, persoonlijk vrijen toegang tot de zalen der tentoonstelling, waaraan tevens eene verloting is ver bonden, tegen betaling vaii 10 cents per lot. Als prij zen worden beschikbaar gesteld elf zilveren en bron zen medailles, waaruit blijkt, dat de tentoonstelling hoog gewaardeerd wordt. Waar niets onbeproefd zal worden gelaten door het bestuur der afdeeling voor den luister der te houden tentoonstelling en bovexxdien prachtige voox'werpen "daartoe zijn aangeboden, zal een bezoek aan de tentoonstelling op de voormelde dagen geenszins teleurstelling opleveren. Dat den juryleden een moeielijke taak staat te wachten, behoeft voorze ker geen xxader betoog. BOEKAANKONDIGING. Willem de Z w ij g e r. Met ceix enkel woord hebben we onlangs de verschij ning aangekondigd van een nieuwe uitgave van Ruth Putman's werk, Gebr. Kluitman hebben dit werk, waarop we gaarne nog even terugkomen, opnieuw doen bewerken en zij vonden den heer Blaauw, ook een stadgenoot, bereid de bewerking op zich te nemen. Eerlijk gezegd aangenaam lijkt ons den ai-beid niet. Er moest ongetwijfeld heel wat aan het werk ge schaafd en gepolijst worden, voordat het geschikt was voor de groote kinderen van dezen veel-eischenden tijd, waarin liever de blik op de toekomst dan op het verleden wordt gevestigd. Intusschen -de figuur van Willem de Zwijger verdient alleszins belangstel ling en wij gelooven te oordeelen naar de eerste afle vering wel dat de bewerker erin geslaagd is deze te wekken en levendig te houden. De uitgevers droegen er ook ovei'igens toe bij dat het boek met genoegen kan worden gelezen. Zij verzorgden de uitgave uit stekend, de druk is veel duidelijker en aangenamer dan men van dit soort boeken in een vroegere periode gewend is. En eindelijk zij hebben den bekenden illustrator J. H. Isings Jr. uitgenoodigd een 32-tal platen voor dit boek te teekenen. De voorplaat, een portret van Willem de Zwijger toont reeds hoe geluk kig ook deze keuze is geweest. Ook zijn in den tekst verscheiden handschriften opgenomen. Wij hopen dat zij met de uitgave van dit standaard werk het sixcces zullen hebben, dat deze poging om te gen matigen prijs een goed, goedverzorgd en blijvend historisch werk te verschaffen, verdient. Van de Hollandsche Drukkerij te Baam ontvingen wij het derde deeltje van de serie „Welk weer hebben wij morgen?" De meteox'ologische medewerker van het Handelsblad, de heer Joh. G. v. Beukenslot Jr., be handelt in dit deeltje op eigen, populaire en dikwijli geestige wijze de grillen der luchten. Nog een deeltje en dan spreekt hij over het weer van heden en van moi'gen en wordt men zijn eigen weerprofeet. Van de serie „Uit onzen bloeitijd," schetsen van het leven onzer vaderen in de XVII eeuw, welke een be- langx-ijk historisch overzicht uit die periode belooft te worden, verscheen thans de gereformeerde Theologie door dr. II. Visscher, hoogleeraar aan de Utrechtsche universiteit. ö"*mengde McdedeeHngen. DIAMANTEN IN ZUID-AFRIKA. De eerste menschen, die diamanten zochten in Zuid-Afrika, waren kaffers en kinderen. De boeren schenen niet in de verste verte vermoed te hebben welk een waardevolle schat hun bodem bezat. Door een mijnwerker werd in 1870 voor het eerst ontdekt, wat de bodem bevatte. De mare hiervan verspreidde zich snel en een schaar van mijnwerkers en volk van allerlei aard stormde naar de bezitting van den Boer, waar de schatten te vinden waren. Overal werd de grond losgewoeld en een groote menigte kostbare stee- rien kwamen voor den dag. De Boer kreeg van al deze schatten niets. Integendeel hij moest het aan zien, dat zijn bezitting verwoest werd en was ten slot te nog blij, toen hij zijn rechten voor een betrekkelijk kleine sonx verkoopen kon aan de Zuid-Afrikaansche Exploiratie-Compagnie. De Engelsche regeering aar zelde niet om die ontdekking tot haar voordeel aan te wenden en de diamantmijnen, die eigenlijk onder den Oranje-Vrijstaat behoorden, bij de Kaapkolonie in te lijven. Toen men in 1872 ook nog de rijke mijnen bij Kimberley ontdekte, nam het diamantzoeken in Zuid- Afrika een hooge vlucht. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 8 April 1910. C. Z. Ez. te Egmond aan Zee, straatschendei-ij, vrij gesproken. L. P. te Alkmaar, overtreding Leerplichtwet, 2 boete of een dag hechtenis. A. S„ A. R. te Uitgeest, G. Z. te Zuidscharwoude, overtreding Politie-verordening, de le en 2e terugga- ve aan hunne ouders, de 3e 2 boete of 2 dagen hechtenis. D. H„ D. H. te Oudkarspel, H. K„ C. K. te Jisp, J. de B. te Warmenhuizen, Jachtwetovertreding, de le 2 maal 10 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis, de 2e 2 maal 6 boete of 2 maal 2 dagen, de 3e en 4e ieder 4 dagen hechtenis, de 5e 8 boete of 2 dagexx hechte nis. P. K. te Oudorp, overti'eding Arbeidswet, vrijgespi'o- ken. 11. L. te Alkmaar, overtreding Boterwet, 5 boete of 5 dagen hechtenis. T. Z. Wz. te Egmond aan Zee, Konijhendel ven, 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. S. Lz. te Egmond aan Zee, overtreding Provinci ale verordening, 5 boete of 2 dagen hechtenis. K. de G Jz„ A. I). Jz., P. D. Jz„ E. P. Jz. te Eg mond aan Zee, loopen over verboden grond, de le en 2e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 2 boete oi' 2 dagen hechtenis, de 4e 7.50 boete of 3 dagen hechtenis. D. 11. te Broek op Langendijk, J. M. te Heer-Hugo- waard, J. F. te Zijpe, W. W„ W. G„ C. de G„ C. B„ J. v. E., M. B„ R. P. te Alkmaar, Rijwielreglement- overtreding, do le, 2e, 3e, 5e, 7e, 9e en 10e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e j 2.50 boete of 2 da gen hechtenis, de 6e 0.50 boete of 1 week tuchtschool, de 8e 2 boete of 1 dag hechtenis. P. P., zonder bekende woonplaats, H. H. v. d. K. te Uitgeest, P. G. te Egnxond aan Zee, P. D., J. v. D„ P. J. N. B„ J. B. J., A. R. te Alkmaar, Di'onkenschap, de le, 2e,-en 6e ieder 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 5e, 7e en 8e ieder 1 boete of 1 dag hechte nis.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 9