DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo, 90 Honderd en twaalfde Jaargang. 1910. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zoo- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P jkim&r ff ©9§©| franco door het geheele Rijk f 1, Af aderlijke nummers 3 Cents. der gewone advertentfëns Per regeï f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. MAANOAO o 18 APRIL. Haii©üsia Militie* BedrijfsbelastiiJg. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. 'fglefo©3tet®HSB5#r ALKMAABSGHE COURANT. -mazr. .z r -rr~,r~ zr.'.'S t:vc. r-.rzzr-~32— S^L. .^AUL. HERHALINGSOEFEM gen De BURGEMEESTER dor gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande verlofgangers dor nationale militie, binnen deze gemeente in het register van verlofgangers inge schreven, om zich, ter bijwoning der herhalingsoefe ningen, bij hun korps te vervoegen als volgt: Korps Torpedisten, lichting 1904, garnizoen Hel der, 2 Mei 1M0: WILLEM AN DRIES LEVERT en JAN MULDER. Den verlofgangers wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij het korps moeten aanmelden; 2o. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig bin nen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op de:i dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij het korps aanwezig moeten zijn; Do. dat de overige miliciens-verlofgangers voor zoo veel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar middel van versneld ver voer van hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, j zich op dien dag vóór 4 uur namiddags bij hun j korps moeten aanmelden. Voor zooveel miliciens door ziekte of om eene an- j dere reden niet tot don werkelijken dienst kunnen j overgaan, worden zij verzocht daarvan, vóór het tijd- stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. I Alkmaar, 16 April 1910. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: HET KOHIER DER PERSONÈELE BELAS TING No. 2, voor het dienstjaar 1910, executoir ver klaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 14 April 1910; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 16 April 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voorn. O RIPPING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat met de uitreiking der beschrijvingsbiljetten voor de bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1910/1911 een aanvang zal worden gemaakt den tweeden Mei a.s. en dat de aanslagregeling ten einde moet zijn gebracht op 1 October a.s. Zij vestigen daarbij de aandacht der belastingplich tigen op de volgende bepalingen der Wet: Art. 15 2. Ieder die optreedt als bestuurder of be- heerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringmaatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting' die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen één maand ken nis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende vennoo- ten van Nederlandsche vennootschappen en nfaat- schappijen en van commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde nnamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappij en, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen overgaan, alvorens daarvan aangifte ge daan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden alvorens de daarover a c rschulJigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van naamlooze vennootschap pen, coöperatieve vereenigingen, andere vereenigingen n stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen e.n sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande geves tigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als nooclig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, die dezen moet regelen. Art. 47 5 en 6. Hij die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld bij artikel 15 2 der Wet, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 25. Gelijke straf wordt opgelegd inge val van overtreding van artikel 45. Overtreding van artikel 16 wordt gestraft met eene geldboete van hoog stens 400. Art. 34 ie lid. Handelsreizigers, kramers en alle yerdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrek kende uitoefenen, zijn gehouden zich ter plaatse bin nen het Rijk waar zij zich na het begin van het belas tingjaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en bedrijf of beroep. Ten blijke, dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege liet hoofd1 van dat bestuur ondertee kend bewijs, dat zij, gehouden zijn mede te onderteeke nen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belas tingen te vertoonen. Art. 47 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in artikel 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtena ren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste j 150. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 18 -April 1910. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. n'ie- va n reikt Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid de geadresseerden niet zijn kunnen worden uiige lp Helft der maand April 1910. Brieven. Kroon, II. II. Waard. J. van Diest, Weesp. R. Delver, Zijpersluis. Mej. M. v. 't Veer, Briefkaarten. Mej. O. Punt, Beverwijk. I. Zwier, Ouderkerk a. d. Amstel. i ALKMAAR, 18 Maart. Evenals den vorigen Maandag kunnen we ook thans weer het weekoverzicht beginnen met een staking. Die van de ingeschreven werklieden te Marseille heeft een eigenaardig verloop gehad. In het begin der week werd zij als geëindigd beschouwd, maar dit oor deel bleek voorbarig. De algemeene arbeidsbond schreef een algemeene staking uit, de handelsbedien den cn trambeambten gingen voor, anderen volgden en Woensdag staakten reeds een veertigtal valcvereenigin- gen. De zeelieden hebben echter verzocht de alge meene staking zoo spoedig mogelijk op te heffen, dat is geschied, en nu zetten zij haar alleen voort en trach ten den strijd ook in andere havens aan te binden. Tn Duitschland is de uitsluiting in het bouwvak be gonnen. Alleen - Hamburg, waar een overeenkomst tu-isehen beide partijen to stand gekomen is, en te Ber lijn, waar de onderhandelingen nog loopende zijn, heérscht een economische vrede. In de groote steden alleen waren er Zaterdag reeds 140.000 arbeiders uit gesloten. Men kan zich voorstellen welke schatten er bij een dergelijke uitsluiting verloren gaan, en vooral ook, hoeveel ellende en ontbering erbij geleden moeten worden. Het is dan ook te hopen, dat het geschil spoedig bijgelegd wordt, In de politiek stond men in Pruisen in het teeken van de kiesrechthêrvorming. Nadat de reuzen-bijeen komsten in de openbare lucht een buitengewoon kalm verloop hebben gehad waarbij de politieagenten thuis waren gebleven en de betoogers zelf voor de orde zorg' droegen heeft 't Huis van Afgevaardigden het ontwerp aangenomen, zonder dat de meerderheid zich maar eenigszins gestoord heeft aan de wetischen van een zeer, zeer groot deel van het volk en de minderheid van het Huis. In het Heerenhuis hebben de meeste sprekers het ontwerp onaannemelijk verklaard, zoodat het nog niet zeker is hoe het eind-resultaat zal zijn, van deze hervorming, welke heel wat kwaad bloed ge zet heeft. Een bewijs van dit laatste is de afloop van de verkiezing voor den Rijksdag.te Oletsko, dat sinds 43 jaar als een onneembare conservatieve burcht gold cn dat thans in plaats van den overleden rijksdagpre sident, een liberaal afgevaardigde heeft gekozen. in Engeland heeft het liberaal ministerie deze week weer grond onder de voeten gekregen. Het Lagerhuis heeft de veto-besluiten met meer dan 100 stemmen meerderheid aangenomen. De minister-president As- quith heeft medegedeeld dat, indien het HoogevhuU deze besluiten mocht verwerpen, hij aan den koning de veelbesproken waarborgen zal vragen en indien deze niet worden gegeven, hij zal aftreden of het parlement zal ontbinden. Lord Rosebery heeft inmiddels op nieuw moties ingediend ter verandering van de sa menstelling' van het Hoogerhuis. Iu Frankrijk is de verkiezingscampagne begonnen. Verschillende ministers hebben reeds hun district af gereisd en redevoeringen gehouden. O]) minister Bri- and zijn daarbij een paar aanslagen gepleegd, die ver ijdeld werden. De socialistische radicalen en de democratische re publikeinen hebben den verkiezingsstrijd alreeds inge zet met di> openbaarmaking van hun kiesprograms. De manifesten zijn minder opgewekt dan voor vier jaren. Terwijl in Oostenrijk weer een rumoerige zitting voorkwam in het Huis van Afgevaardigden, is bekend gemaakt dat in Hongarije tegen zes oud-afgevaardig den een aanklacht is ingediend wegens mishandeling van den minister-president' en den minister van land bouw. In Italië is een officiëele mededeeling openbaar ge mankt. volgens welke de Ttaliaanselio en Oostenrijk- sche ministers van buitenlandscho zaken een gedach- tenwisseling hebben gehouden, waarbij gebleken is, dat de besliste wensch bestaat, de vriendschap en het bondgenootschap tussehen beide landen door hartelijke betrekkingen voortdurend hechter te doen worden. De Zwitsersehe nationale raad hoeft deze week het "oo Mel verworpen tot evenredige vertegenwoordiging' Dij benoeming van leden in dien Raad. De Russische Doema nam een wetsontwerp aan, waarin de regeering wordt verzocht de buitengewone inkomsten alleen voor de afdoening der nationale schuld te bestemmen. In Spanje is de volksvertegen woordiging ontbonden, in België zijn de kiescolleges in di provincies Antwerpen, Brabant, West-Vlaande- roi'. Luxemburg en Namen opgeroepen tegen 22 Mei. De oud-president Roosevelt trok op zijn reis in Eu ropa deze week zeer de aandacht. Er wordt beweerd, dat hij de mogendheden afreist om een internationale overeenkomst tot beperking der bewapening tot stand te brengen. Men wil weten, dat hij te Weenen zijn poging begonnen is. Hij heeft vijf kwartier met den minister van buitenlandsche zaken gesproken en even lang met keizer Frans Jozef, terwijl hij nog meer dan een half uur met den keizer in diens studievertrek ver toefde. Men brengt in verband hiermede in herinne ring', dat aan den keizer van Oostenrijk na de sluiting- van den vrede te Portsmouth op initiatief van den heer Roosevelt, de bewerker van den vrede, door Ja pan en Rusland een telegram werd gezonden, daar ook hij iets ten bate van het beëindigen van den oorlog- had verricht. Men leidt hieruit af, dat de heer Roosevelt goed staat aangeschreven bij het Oostenrijksche hof en dat hij daarom daar kan beginnen met het ter sprake bren gen van zekere internationale kwesties, welke geregeld moeten worden, voordat aan vermindering van bewape ning kan worden gedacht. Zoo zeide men deze week. DE RIJKSMIDDELEN. Blijkens den maandelijkschen staat van de opbrengst der Rijksmiddelen werd in Maart 1910 812.649.14 meer ontvangen dan in de eorrespondeeren.de maand van 1909. Dit bedrag zou hooger zijn geweest, wanneer de op brengst van den accijns op het gedistilleerd niet aan zienlijk beneden de verwachting ware gebleven. Waar 7,2 der raming' 2.616.666.66 bedroeg, werd slechts ontvangen 2.094.696.96, d.i. dus een tegenslag van een half millioen gulden. Slechts ongeveer 88.000 werd meer ontvangen dan verleden jaar. Deze geringe ntvangst wijst op een daling van het verbruik met bijna 30 pCt. OPENBARE LEESZALEN. In de te Rotterdam gehouden vergadering van de vereeniging voor Openbare Leeszalen, wees de voor zitter, het kamerlid dr. Bos, op de belangstelling van de regeering in de vereeniging. De regeering' toch heeft haar in het afg'eloopen jaar erkend, door een klein subsidie toe te kennen. Dit feit is te meer van belang, omdat daardoor de vereeniging met de princi •pieele bezwaren van de regeering geen rekening heeft te houden. Tn verschillende gemeenten zijn in het afgeloopen jaar openbare leeszalen opgericht en. waar deze be stonden, belangrijk uitgebreid. Dit feit stemt tot dankbaarheid, want daardoor wordt de kans groot dat ons land den achterstand op het gebied van de open ban- leeszalen zal kunnen inhalen. Rn rek er wes er op, dat door verschil in de individu- ede paedagegie in ons land de sociale opvoeding van dt maatschappij is verwaarloosd. Tn andere landen, met name in Engeland en Amerika, is men óns land i i let-s/:>al-b"weging verre vooruit. Doch het stemt spreker tot groote vreugde, dat door dé vermeerderde belangstelling in deze vereeniging het vooruitzicht be- sieat', dat Nederland dien achterstand zal inhalen Verschillen lichtingen op politiek gebied werken in l.et bestuur samen op het terrein van de opvoeding der volwassenen en van die samenwerking verwacht sprc kor zeer groote resultaten voor de leeszaal beweging in ons land. Na een uitvoerige' bespreking van het vraagstuk: „hoe in ons land de gemeenten behooren te staan ten opzichte van de plaatselijke openbare leeszalen" werd de volgende conclusie bij acclamatie, aangenomen ,.De vergadering draagt het bestuur op, met kracht te ijveren zoowel bij de overheid als bij ons volk in het algemeen, om de belangstelling te wekken of te ver sterken voor de openbare leeszalen en bibliotheken en aan te dringen op hun krachtige samenwerking voor de bevordering van dit groote algemeene belang." an huiseigenaren te Amsterdam, Leiden, Haarlem, den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht, tezamen mgeveer 4000 leden tellende, een beweging op touw gezet om aan de regeering de noodige voorlichting daartoe te verstrekken. In beginsel is besloten tot stichting van een landelijken bond van vereenigingen van huiseigenaren. Alle vereenigingen van huiseige naren in den lande zullen tot toetreding worden uit- genoodigd, terwijl binnenkort te Utrecht een groote al gemeene vergadering van afgevaardigden zal worden gehouden. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER PLUIMVEEHOUDERIJ EN TAMME KONIJNEN TEELT. Tn de Zaterdag te Utrecht door bovenstaande veree niging' gehouden algemeene vergadering is een crisis uitgesproken. Noord-Holland had oen motie voorgesteld, waarbij dé wenscholijkhoid wordt uitgesproken, dat in het hoofdbestuur en in de besturen der afdeelingen geen personen meer zitting hebben, die door of vanwege het hoofdbestuur worden gesalarieerd of geldelijke voor deden genieten. Deze motie gaf aanleiding tot heftige discussies, waarbij het moeilijk scheen, de zaak van den persoon e scheidon. De lieer Ter Haar wees op het vreemde van de motie en betoogde, dat zijn werk als technisch redacteur al zeer sober betaald wordt. De motie werd aangenomen. Bij de verkiezing werd le heer Ter Haar niet herkozen. De vergadering werd tien minuten geschorst. Na heropening deelden de hoeren Lumpe en Sloterdijk mede, dat zij als lid van het hoofdbestuur bedankten. Op voorstel van de afdeeling Gelderland werd de verdere behandeling der agenda geschorst tot een poedig te beleggen volgende vergadering. J. J. SNELTJES. t Te Haarlem is, ruim 71 jaar oud, overleden het oudste lid van den Raad, de heer J. J. Sneltjes. In October 1884 vaardigden de kiezers hem naar den Raad af en sedert werd zijn mandaat telkens her nieuwd. Hij behoorde tot de liberale partij. Zijn heen gaan is voor de gemeente een groot verlies. Hij was slechts enkele dagen ongesteld'. BONI) VAN HUISEIGENAREN. Met het oog' op do in uitzicht gestelde herziening der Woningwet is door verschillende vereenigingen De ITaagsehe medewerker van de Leeuw. Ct. be toogt, dat het verblijf der Koningin te Den Haag wei nig' vorstelijk is. „Hoeveel vorstelijker en koninklijker van conceptie is de in 1879 gebouwde vleugel waar. de stallen gelegen zijn. Hokkerig en zonder groote, ruime zalen biedt het niet eens gelegenheid om in voorkomende gevallen aan de gasten der Koninklijke Familie Gen logies te bieden dat inderdaad royaal kan genoemd worden. Van de moderne eischen van com fort kan hier dan ook hoegenaamd geen sprake wezen. En wie in de periode van afwezigheid van het vorste lijk gezin er wel eens doorwandelde, komt tot de con clusie, dat ook de ruimte voor eenigszins omvangrijke vondpartijen hier uiterst beperkt is. Hoog tijd wordt het, dat men de noodzakelijkheid eens gaat overwegen om aan de Koningin in haar re sidentie gen verblijf te verzekeren, dat den naam van Koninklijk Paleis volkomen waardig is. Wil de Hofstad het verblijf hier voor de Koningin aantrekkelijk maken en dat bezoek niet meer en meer tot de uiterste noodzakelijkheid beperkt zien, dan mag men er tevens wel eens bedacht zijn haar meer vrijheid van beweging mogelijk te maken dan nu het geval is. Want nog altijd is het haar niet mogelijk een voet bui ten bet paleis te zetten zonder direct gevolgd te wor den door een nasleep van nieuwsgierige menschen. Het feit dat deze oploop steeds veroorzaakt wordt door da mes uit onze beste standen, is wel een bewijs, dat men de beschaving niet steeds aantreft waar men ze in de eerste plaats zou denken te kunnen vinden. De schrijver van de brieven uit de residentie in het N. v. d. Dag, het geval van het dubbele huwelijk be sprekende, zegt o.a. Een betere zaak waardig noem ik den scherpzinni- gen speurzin onzer politiebeambten, die op het platte land van Engeland een vrouw wisten op te sporen, die laar een berustend, misschien tevreden, rustig be staan leefde met haar kinderen en wie nu., misschien haar levensonderhoud ontnomen is. En met welk nut en welk doel? Nut hoegenaamd geen. Ellende slechts voor een aantal onschuldige». En bet doel? Als de geruchten waarheid spreken, dan was dit enkel wraakzucht of jaloezie, 't Bekende „cher- chez la femme in dit geval een inderdaad facheuse „troisième", wier passie haar aandreef tot verraden i. wet geheim was gebleven. Zeker, niemand zal verontschuldigen wat er geschied Zelfs niet als deman, die aldus aan de justitie in handen werd gegeven, inderdaad de overtuiging had op grond van rechtsgeleerd advies dat een in En geland gesloten huwelijk niet alleen burgerrechtelijk, maar ook strafrechtelijk ten onzent niet bestaande wordt geacht, indien het hier tp lande niet is inge schreven. Maar indien men eens allen ging rechten, die dezelfde misdaad pleegden, doch voorzichtig de strafbare formaliteit ach.erwege lieten.... Nogmaals: welk nut was er in, zooveel speurzin te besteden aan 't ongelukkig maken, met die man, van twee vrouwen, dlo zich geen van beiden beklaagden? Er worden zóóveel ongerechtigheden onvervolgd gein- t n, en de talenten der recherche waren in zoovele ge vallen beter le besteden aan 't opsporen van werkelijke misdadigers, dat ik mij afvraag of er inderdaad eeuige reden en welke? van maatschappelijk belang was om voor deze zaak zooveel moeite en geld te bestoden.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1