GEMENGD NIEUWS. gevolgen van den invloed van de kerk op de school. Men zegt: het zal hier zoo gauw niet gaan, het volk is anders aangelegd. Dat is ook wel waar, maar in Brabant waar de openbare school in het wezen reeds katholiek is is de geestelijkheid toch nog niet tevre den, wil ze alles te zeggen hebben en richt daarom ka tholieke scholen op. Het is hun om de macht te doen, hebben ze deze, dan komt het er niet meer op ran. Spanje moest 34000 scholen hebben, heeft er slechts 24000, in de Abruzzen zijn twee dorpen, waar voor de scholen 5 francs op de begrooting staat, de, rvi nemis ltaliaansche, stad Torre del Greco trekt op haar begrooting van een half millioen 200 francs voor h< t onderwijs en 6000 francs voor een stedelijk mu ziekkorps uit. Daar gaat het heen. Het eenige dat wij vragen is, dat het kind kind zal blijven, dat men ons in de gelegenheid stelt het te on lerwijzen en te leeren naar onze beste paedagog'i- sche inzichten, het verre te houden van alles wat riekt naar dogmatiek. Daartegen nemen de gemeentebesturen maatrege len, zooals te Rotterdam, waar de grondwettige vrij heid van den onderwijzer aangetast werd. Slechts weinige gemeentebesturen hebben zich kunnen opwer ken tot het standpunt van stad'Almeloo, waar het gemeentebestuur heeft- gezegd, dat het slechts de vraag moet zijn, of de onderwijzer in de school zijn plicht doet. De vrijheid van den onderwijzer buiten de school moet gehandhaafd blijven. Maar dan de overheidsschool zal men vragen. Wat is de overheids school, wat de overheid? Moeten de onderwijzers de marionetten zijn die naar believen der afwisselende regeeringen, met afwisselende inzichten moeten han delen Wij willen de nationale school, betaald door de overheid, toegankelijk voor alle kinderen des volks, waarheen men met gerustheid de kinderen kan sturen, omdat daar het beste, wat in bet kind is, ontwikkeld wordt en geen verkeerde verhoudingen worden aan- g'ckweckt. Daarvoor strijden wij en de Bond hoopt op steeds meer steun onder het volk. Wanneer wordt gevraagd, „wilt u bij de kinderen vaderlandsliefde aankweeken en eerbied voor het Huis van Oranje en de Koningin" en de jonge onderwijzer, hoewel rneenend dat het verkeerd: is, doch voortgeko men uit de arbeidersklasse en daarom een betrekking noodig- hebbend, belooft zulks te doen, dan moet men niet den staf over hem breken, maar bedenken dat het de schuld van de overheid is, dat er een daad tegen het eigen geweten wordt bedreven. Zoo'n daad werkt te rug' op den onderwijzer zelf, er is iets in hem gebroken, hij voelt dat als hij zelf den kinderen de schoonste deugd, die van waar-zijn, moet leeren. En als de on derwijzers weten dal het gemeentebestuur of het schooltoezicht op den loer ligt, werkt dit verlammend, liet eenige wat de onderwijzers tegen dit optreden kunnen doen is den Bond sterker maken. Tot de ouders zegt spreker tenslotte: Denkt eens na over de kwestie, laat u niet begeeste ren door groote woorden, maar denk eens na hoe het mogelijk is, dat de groote meerderheid van den Bond zich heeft uitgesproken vóór de neutraliteit, gaat ons werken eens na, overweegt of het goed is de kinderen vol te stoppen met dingen, die- ze niet kunnen verwer ken, dan wel of men het verstand, het gevoel en de ziel der kinderen moet ontwikkelen, om daardoor te krijgen mannen en vrouwen met zelfstandige karak ters. Doet men dat, dan komt men tot de conclusie dat de onderwijzers het aan het rechte eind hebben en dat het er rechts en links slechts om te doen is, door de school de macht te krijgen. Steunt ons daarom in den strijd en maakt daardoor, dat wij inderdaad krijgen openbaar, neutraal onder wijs, vrij van godsdienst en politiek. De heer W. H. Vliegen, spreker voor de afdeeling van de S. D. A. P., had tot onderwerp gekozen: „De S. IJ. A. P. en de Neutraliteit in de openbare school, naar aanleiding van den Open Brief van den heer F. J. Aukes, voorkomende in de Alkmaarsche Courant van 7 Februari j.l." Spreker zeide na de vorige rede kort te kunnen zijn. Hij begon met te betoogen dat het hier geldt een stuk weerslag van de maatschappij, waarin de klassenstrijd woedt. De heer Aukes zegt, dat de sociaal-democra ten dezen strijd verkondigen dat is niet juist, zij be hoeft niet verkondigd te worden, hij dient aanvaardt te worden als hij er is, als de arbeidersklasse niet lan ger op een laag peil, zedelijk en geestelijk wil blijven staan; maar een betere maatschappij wil hereiken. De school staat midden in de maatschappij, vandaar dat de bezittende klasse haar wil maken tot een machts instrument tegen de geheele arbeidersklasse, maar vandaar ook het ontstaan der neutraliteitskwestie. Ton aanzien van algemeene zedelijke begrippen be hoeft de onderwijzer niet neutraal te zijn, daar het nut van zulke algemeene menschelijke dingen wordt ingezien. Maar met moet onder de kinderen niet brengen allerlei klasse-tegenstellingen, en in dat op zicht moet de school neutraal wezen. Wat de heer Aukes zegt ten aanzien van het vakje in de kinderziel, dat moet open blijven voor het stempel der S. 1). A. P., dat is heel aardig uitgedrukt en eerlijk gezegd, niet geheel onwaar. Een kind, welks denken niet verminkt- is, zal gauwer sociaal-de moeraat worden dan een ander. Maar als andersden kenden evenveel vertrouwen hadden in hun beginsel, dan zouden zij een zelfde overtuiging moeten zijn toe gedaan. Spreker vertrouwt in de waarheid en juist heid van zijn beginsel, gelooft dat wanneer het kind vrij leert denken, dan het stempel van de S. D. A. P. er gemakkelijk wordt opgedrukt. Het neutrale onderwijs kan alleen tegengegaan wor den door degenen die do school wenschen te gebrui ken als een machtsinstrument-. Op het gescherm met het koningschap ligt de huichelarij duimen dik. Het koningschapis ontmand', in de groote staatsma- ohinerie beteekent het niets meer, do Staatslieden re- geeren. maar men doet alsof het koningschap enorme diensten bewijst en dat daarom het kind daarvan door drongen moet worden. In naam van Oranje probeert men weer het socialisme te bestrijden, de liederen uit men weer liet socialisme te bestrijden. De liederen uit de oude doos zijn verouderd geworden, vroeger wist er nog wel uit te halen. Thans probeert men het met de Oranje en als het met de groeten niet gaat, dan gaat het wel bij de kleinen. Bij het beoordeelen van deze zaak moet onderscheid worden gemaakt tussehen de overheidsschool en de volksschool. Indien de sociaal-democraten socialis- listisch onderwijs wenschten, dan konden zij gesubsi dieerde socialistische scholen krijgen. Maar zij wen schen dit niet, zij keuren deze even hard af als andere gekleurde scholen, zij willen blijven in de volle natie, zij willen de kinderen niet opfokken tot socialisteu, zij willen de openbare school maken tot de volksschool. Door de vef-Kuijper van 1905 heeft men gekregen de gemakkelijke oprichting van bijzondere scholen, waar door een ontzaglijke verbrokkeling van het onderwijs tot stand komt, zóó zelfs, dat het christelijke school blad reeds klaagde over de versnippering, over de zucht tot splitsing. Bovendien wordt voor de kinde ren van rijke lui veel meer subsidie betaald, dan voor de kinderen uit de volksklasse. Spreker wees op het groote gevaar, dat, evenals thans het bijzondere, ook het openbare onderwijs zal verbrokkelen. In het be lang van den Staat en het volk moet de openbare school neutraal blijven. Daarom moeten de arbeiders Vechten voor de neutrale volksschool, daar hun kinde ren het anders later zullen bezuren. Komende tot de Rotterdam sche circulaire zeide spr. dat van het aankweeken van de Oranjeliefde toch niets komt. Het meest ergerlijke is echter de aan randing van de vrijheid van den onderwijzer, om zich buiten de school te uiten in den zin, waarin hij wil. Spr. wil dat de menschen van het onderwijs vrije man nen en vrouwen zijn, die durven zeggen wat ze den ken; worden ze gemaakt tot huichelaars, dan wordt iets bereikt, dat voor de maatschappij geen winst is. Hij heeft dat indertijd gezegd in den Amsterdamschen Raad en hij herhaalt het thans, de Rotterdamsche circulaire een gemeen stuk noemend, hoewel de N. Rott. Ct. haar voorstelde als een tractaatje. Met verschillende voorbeelden, die den lachlust op wekten, trachtte spr. aan te toonen dat het openbare onderwijs, indien het dienstig gemaakt wordt aan po litieke of godsdienstige dogma's, verslechtert. De S. D. A. P. heeft zich met hart en ziel in den neutraliteitsstrijd geworpen. Zij wil geen leerstellin gen in de school, die een deel van het volk afstooten. Zij wil vrije onderwijzers, handelend naar eigen paeda- gogisch inzicht, ook buiten de school strijdend voor het kind. Een heuglijk verschijnsel noemde spreker het dat de onderwijzers zich gedrongen gevoelen om mee te strijden voor betere maatschappelijke toestan- dt ii. En daarom mag de arbeidersklasse hun niet in den steek laten. Zij mag niet dulden dat aan de on derwijzers hun vrijheid wordt ontnomen. De strijd over de school is er een van de allergrootste beteeke- nis. De uitwerking is nu reeds, dat er meerdere be langstelling voor het onderwijs is gekomen, wat noo dig was voor de arbeidersklasse. In dit opzicht mag men dankbaar zijn aan B. en W. van Rotterdam en aan al die anderen. Er is verzet aangeteekend en uit dezen strijd moeten komen een paar nieuwe leer jaren en verbetering van het onderwijs. Hoe het ook gaat, voor de neutraliteit moet worden gestreden met alle kracht, er moet worden opgekomen tegen vermin king van het kind. Wij wenschen, dat onze kinderen flinke vrije mensehen worden, die zich in den maat- schappelijken strijd een eigen vrij oordeel kunnen vor men. ft ft Ruim elf uur was deze rede, die evenals de vorige met applaus was begroet, geëindigd. In de pauze ga ven zich als debaters op de heeren Aukes, Jongsma en Klomp. Toen de heer Aukes eenigen tijd aan het woord ge weest was, deelde de heer TJitenbosch mede dat het be stuur niet had kunnen denken dat de vergadering zoo lang zou duren en er dus geen nachtpermissie was aan gevraagd; men had dit tijdens de vergadering gepro beerd, maar noch de hoofdcommissaris noch de inspec teur waren op het bureau aanwezig. Men zou echter de volgende week Vrijdag weer vergaderen, dan zonder entree om het debat voort te zetten, dat bij het slui tingsuur zou moeten worden gestaakt. De heer Aukes verklaarde niet meer op de volgende vergadering te zullen verschijnen, de heeren Klomp en Jongsma pro testeerden tegen de leiding en het beleid van het be stuur, de laatste noemde het zelfs een schunnige ma nier, maar echt sociaal-democratisch, om het debat te smoren. Deze beide heeren vertrokken met enkele an deren onder hilariteit, waarna de heer Aukes zijn de bat voortzette totdat een politieagent aankondigde dat het sluitingsuur was aangebroken en de voorzitter de vergadering sloot. Op het debat komen we morgen terug. DE ATHLETISCHE WEDSTRIJDEN. Da uitgeloofde medailles voor da Zsndag te hsudsn wedstrijden op het Alemaria terrein zyn kaden avond te bezichtigen in de etalage van den keer P. de Frenn», Langashaat. Morgenavond kamen we nog even op de wedstrijden terug. DRANKWET. Had de makelaar J. P. Wagenaar te Alkmsar, eeni gen tijd ftleden suees», zoo schrijft man one, doordat door zijne bemiddeling, de vergunning tot verkoop van «trrken draak ia ket klein, op grond van art. 26 der Drankwet (maatsohappslyfe verken») in het peraas! „Dili- gontia" te Alkmaar, werd overgeschreven, thans heeft hij wederom succes behaald nest een dergelijk geval, namelijk tea behoeve van den heer C Kof, Damrak te Amsterdam, wiens vader ten vorigen jare was ever- Iaden, en r u toch da vergunning tan zijnea asm* wordt overgeschreven. Predikbeurten. 24 April 1910. Groote Kerk, IC' uur, Ds, Vink». Kapel, 10 uur, Dcé. Verwaal. Avond 6 uur, Ds. de Pree, Cat. Zond. 19. Evang.-Lutfe. Kerk, geen dienst wegens vacature beurt, Dr-epsgez. Kerk, 10 uur, D». J. Koster, doopsgez. pred te d&a Hrtder. Bem.-Geref. Kerk, 10 uur, Dj. ds R»gt. Gereform. Kerk, Voormiddag 10 uur en avond 6 u<i-, godsdienstoefening. Consistorie Geref. Kerk. Oudegrjekt D 83. Maandag avond 81 /8 uur vergadering van de Jongelingaveroo- oig ng „Paulue." ühr. Ger. Gem. Gebouw „Reholuth", Koningsweg, 10 uur, en avond 6 uur, goisdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zaterdagavond van 8i/j10 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- veraeniging „Zacheua", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapersvereenigmg „Timotheüs", voer knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm, 10 uur en avond 5 uur on Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdisnztoofemng van de Heiligen der laatste dagen kleins saai Harmonie, 5 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindeboom. Herv. Gem. te Egmor.dbinnen, 10 uur, ds. H. W. Bosch. Herv. Gesa. te Bergen, 10 uur, Ds. Canaegister. Herv. Gem. te Oterleek, 91/2 uur, Ds. van Meurs Herv. Kerk te De Rijp, 10 uur, Ds. K-.ter. Dcopsgez. Kerk. 10 uur, Ds. Fnpma. ONDERHOUD GERECHTSGEBOUW, ENZ. Het laagst ingeschreven voor het driejarig onder houd van het Gerechtsgebouw, het Huis van Bewaring en de Strafgevangenis alhier, heeft de heer P. van der Waal, alhier, respectievelijk voor 1788, 2469 en 3380. AGENDA. VRIJDAG: Mannenzangver. „Orpheus," rep., 8 uur, café Cen tral. Aikm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendzg. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Yerl. Lsndstr. Alkm, Strijkorkest, rep. 81/a uur. Geheel-Onthouders tooneelvereeniging, 8 uur, Dili- gentia. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 3V2P/a uur. Meisjes 1ste afd. van 6—7 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat Qymnastiek-vereeniging „Bracht en 'Vlugheid," Dames van 71/*81/4 uur. Heeren van 859B uur in het „Gulden Vlies," Koorstraat. R. K. ARMBESTUUR. Tot lid van het R. Kè Armbestuur (vacature wijlen den heer Th. Kraakman) is benoemd de heer J. N. Lo- bach. CENTRALE STIERENKEURING. De Centrale Stierenkeuring voor Noord-Holland bo ven het IJ had hedenmorgen op het Dodenveld alhier plaats. Niet alleen was het aantal der ter keuring aange voerde dieren groot, over het algemeen hoorden wij ook de qualiteit der dieren roemen. Er waren pracht exemplaren ondei', waarvan er velen voor zeer hooge prijzen van eigenaar verwisselden. De keuringscommissie, bestaande uit de heeren C. Stapel te Berkhout, P. Scheixk te Wieringerwaard en C. Posch te Binnenwijzend, kenden de verschillende premiën toe aan: in de 1ste klasse de 3-jarige en oude re stieren van Stierenvereeniging Wieringerwaard 91.8, Fokver. Twisk 88.8 p. 2e klasse Fokver. Ilauwert 87.7 K. Blauboer, Seha- gen 85.9, Fokver. Assendelft 85.5, J. Beemsterboer, Venhuizen 83.5 p. Ie klasse, 2-jarige en oudere. J. Stapel, Oudendijk 89.9, Gronexnan, Wieringerwaard 88.3, O. Kooij, Ha renkarspel 87.2, P. Koeman, Westwoud 86.9, Fokver. Assendelft 85.7, D. Stam, O.-Blokker 86.4, K. Blaji- boer, Schagen 84.5, Fokvereen. H. II. Waard no. 8 84.— p. Tweede klasse. Fokver. Oostwoud 3 j. 82.3, A. Schenk Dz., Barsingerhorn, 3 j 77.5, Fokvereen. Aven- horn, 3 j"81.7, W. Metselaar, W. Waard, 2 j 83.3, A. Wit, Ilauwert 2 j. 83.1, P. Bloem, W.Blokker, 2 j. 81.1, P. Kuep, Beemster, 2 j. 76.5, Wed. A. O. Bakker, W.- Waard, 2 j. 76.0 p. Ie klasse 1 jarige stieren: K. Blauwboer, Scha gen 88.6, II. Kaan Kz., KL Bles, W.-Waard 88.9, G. Grin, W.-Waard 91.0, Groneman, W.-Waard 91.2, J. Vries, Zijpe 84.1, C. v. d. Oort, Barsingex'horn 82.8, E. Schenk, Schagen 84.0, J. Commandeur, O.-Blokker 82.2, Jb. Kaan Kz. W.-Waard 87.8, K. Tensen, An- clijk 82.5, V. Veer, Andijk 85.2, P. Oud Cz., Antlijk 84.0, H. Smit, Oostwoud 83.3, J. O. Wijdenes, Lam- bertschaag 85.8, S. Mol, Berkhout 82.7, A. Bloem, Beemster 84.6, K. Zijp Kz., W.-Waard 83.9, K. Kaan Kz., W.-Waard 83.6, W. Metselaar Wieringerwaai'd 84.4, J. Buurs, Beemster 81.5, P. Zeeman, Beemster 81.4, Jb. Houter, Schellinkhout 81.3, A. Kaan Kz., W.-Waard 81.0 p. Er waren in 't geheel 102 stieren. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN In de gehouden vergadering waren alle leden tegen woordig. Na lezing »n gcedkauriog der notulen va,u de vorige vergadering kwam aan de orde het antwoord van Burgemeester sn Wethoaders, ontvangen op f.e-e missive van de Kamer, waarbij beswaar werd gemaakt tegen de toepassing der verordening op de vleeseh- keuring ten aanzien van oude reutel. Dit artikel toch, dat by greote koeveelheden kan worden verhandeld voor moiensmesr, kan thans tengevolge van de wijze, waarop de gemelde verordening wordt toegepast niet in noch uitgevoerd worden, selfs niet doorgevoerd. Naar aanleiding van de argumenten, die worden aan gevoerd door den directeur van het slachthuis, van wien een rapport ter kennisneming aan de Kamer w*a gezonden, welke argumenten volgens het oordeel van een aantal leden der Kamer onjuist zijo, werd eana commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. C. Pct?ie«er en P. J. Booaa. Aan deze commissie is opgedragen het verlangen der Kamer nader by Burgemeester en Wethouders toe te lichten, ten einde aan te toonen, dat hetgeen de Kamer wenscht in geen enkel opzicht tot nadeel zou kunnen zijn voor gezondheidsbelangen, maar we! nocdzakelyk is voer de industrie en den handel in een niet onbelangrijk artikel. Vervolgens werd aan de orde gesteld het verslag over 1909, waarvoor door den secretaris een concept was gereed gemaakt, dat werd voorgelezen en be handeld, zooveel mngelyk werd aangevuld en ten slotte vastgesteld. Ingekomen was nog een schrijven van den consul- generaal van Cuba, wasrbij kennis wordt gegeven van de vestiging van een permanente tentoonstelling van lanabouw-WürktuigBD in het proefstation voor don Lvcdbouw te Santiago de les Vegas, eene in stalling, die v*n groot nut kan syn voor diegenen, die Iandïouw-werktusgan fafcriceeren, teneinde daarvoor een g«bi»d van afzst te vinden. Da consul-generaal van de republiek Cuba te Rotterdam is bereid om daarover asn lel»nghsbfceaö9n nadere inlichtingen te «•erstrt-kken. Besloten werd hiervan aankondiging te d",aü in da crurant Daïrop werd na ronlvrasg de vergadering geslote-, bïTswsl a n i). SCHEEPSBRAND. Te Rotterdam is gisteravond de vrachtboot Sonnnels- di.ik van de Holland-Amerika-lijn in de Maashaven verbrand. liet was gevuld met lompen, jenever, hars, terpentijn, naphtaline, teerolie, koolteer, enz. !n het voorruim wure 11 werklieden bezig met repa- reeren, toen een gloeiende nagel in de brandbare la ding van het voorruim viel, waardoor de brand ont stond. Pogingen tot blusschen met eigen middelen mislukten en weldra sloegen de vlammen hoog uit het voorruim. Spoedig werd alarm gemankt en kwam de brandweer met 1'6 stoomspuiten en 6 handspuiten opzetten. De rijdende stoomspuiten, drie in getal, konden van land zijde het schip, dat midden in de haven lag, niet berei ken. De handspuiten schroefden de slangen aan en de pijpleiders gingen met. roeibooten naar het schip. Inmiddels hadden dertien drijvende Stoomspuiten zich langs stuurboord opgesteld en wierpen een ont zaglijke watermassa in het vaartuig. Door de gloeiende hitte bezweek echter het water dicht schot en stond in een oogwenk ook het tweede ruim in lichtelaaie. Te zeven uur begon ook het derde ruim te branden en gelastte de havenmeester, in ovei'leg met de autori teiten. het schip te verlaten, waaraan door de brand weer en equipage voldaan wex'd. De brandweer moest retireeren met achterlating van verscheidene slangen en de verdere blussching overlaten aan de spuiten met vaste straalpijpen. Te half acht was ook het derde ruim, grenzend aan de machinekamer, eeix vuui*zee en was het voorschip reddeloos verloren te achten. De wanden waren kolossaal uitgezet en het dek ge sprongen. Het >chip ging door het ingestorte water overhel len. Hoe donkerder het werd, hoe fraaier schouwspel het brandende vaartuig opleverde. Een ontzaglijke men- schenmassa is getuige van den brand, die van alle zij den der haven prachtig is waar te nemen. Men hoopte aanvankelijk, dat de machinekamer hef vuur zou tegenhouden, zoodat het achterschip behou den kon blijven. Doch de vlammen vonden ook daar-' heen een uitweg door de kolenbunkers en de brandba re deklading, zoodat niets zal overblijven van het ijze ren geraamte. Om kwart over tienen had aan boord van het bran dende stoomschip een hevige ontploffing plaats, die grooteu schrik verspreidde in den omtrek en aan den wal zelfs een aantal glasruiten deed springen. Vermoe delijk was het de ketel, die uit elkaar sprong. Er was, zooals. reeds gemeld, niemand meer aan boord. KORTE BERICHTEN. Een klein jongetje te Haarlem kwam onder het spelen met de tong tussehen de tanden te vallen, waardoor dit lichaamsdeel bij na werd afgebeten. Op de De Ruyterkade te Amsterdam is gisteren een man aangehouden, die een meisje met een zakmes eenige diepe sneden over het gelaat had toegebracht. - De marechaussee heeft gisternamiddag, te Velp aangehouden en gevankelijk naar Arnhem overge bracht de wede. B. J. de B., verdacht van brandstich ting. - In den Haag is uitgegeven een „Protestantsch Beroeps-Adresboek, voor 's-Gravenhage, door de plaat selijke afdeeling der Evangelische Maatschappij. In dit wonderbare boekje komen duizendtallen beroepsge- wijs gerangschikte adressen van neringdoenden voor. Een arbeider van de zandsteenfabi'iek te Rhenen die des avonds door de politie een eind weegs naar liuis wordt begeleid, is, toen de bewaker hem had ver laten onverhoeds aangevallen door een aantal stakers der zandsteenfabriek, die hem een duchtig pak slaag- hebben toegediend. Daar de Julianabloempjes eerst op Zaterdag 30 dezer aan het publiek te koop aangeboden zullen woi'- den, en dit voor Israëlieten om godsdienstige redenen een bezwaar kan zijn, zijn te Rotterdam in overleg met het comité deze bloenipjes voor Israëlieten, die dit wenschen, reeds op Vrijdag den 29sten verkrijgbaar gesteld. Toen gistermiddag Prins Hendrik in de auto Heerenveen passeerde, kwam juist op de Fok de stoomtram over de brug van het station af. De tram lijn maakt daar een bqcht en de passage is daar heel nauw. De brugwachter zag het gevaar, hij waarschuwde den chaxiffeur, die onmiddellijk stopte. Rakelings ging de tram langs de auto. In de jongste dagen worden, ingevolge opdracht van den rechter-commissaris, de verschillende hoofdge tuigen in de Papendreehtsche sti-afzaak onderworpen aan een verhoor door drie psychiaters. Dezen hebben eveneens den beklaagde Garsthagen onderzocht op den stand zijner geestelijkg ontwikkeling. Do bedoeling' dezer onderzoekingen zou zijn eene verklaring van deskundigen te erlangen, omtrent de geloofwaardigheid en betrouwbaarheid der door de genoemde personen in het proces gedane opgaven. UIT BERGEN. Giaxer&;cnd hud in h.t R. K. Vereenigingagebouw „St. Jan" cene uitvoering plaat», welke alls«*ina zeer goed geslaagd mag heden. Een z&ngkoar, onder lei ding van den directeur den hoer J. C, Beekman, voerde op alleraardigste en laffelyke wijze eenige meerstem mige liederen uit. Ook de voordrachten die wy ten gehaore kregen, voldeden zeer geed. Een warm en welverdiend applaus viel zangers en tosneelisten meer malen ten deel, Met genoegen kan men aan deze uit voering, waarover een ieisr ten zeerste voldaan was, terugdenken. De Rijksveldwachter brig.-tit. B. Strooker, vroeger te Egmond aan Zee, is met ingang van 16 April 1.1. verplaatst naar Bergen aan Zee. In de plaats van D. Hooft, overleden, is tot stoker asn het mtckiaegebouw der waterleiding voorloopig voor een proeftyd van één jaar, aang-steld K. Schroor, alhier. UIT PURMEREND. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Purmerendor Voorschot- en Deposito Bank werd de Balans en Winst- en Verlies rekening over 1909 vastgesteld. Besloten werd het di vidend over 1909 op 8 pet, te bepalen en ssn de re serve toeteveegen f 1186.53, waardoor dit stygt tot f 11194.49 of ruim 22 pet. van het mastsehappelyk kapitaal. Tot commissaris werd herkozen de heer K. F. Apkcn. UIT ST. PANGRAS. Voor de verkiesing voor een lid van den gemeente raad te St. Pancras (in plaats v*n wylen den heer S. Duif Sr waarvoor de stemming zal plaats hebben op Donderdag 25 April, zyn tot candidaat gesteld de heeren M. Duif, AntirC. Groen Cz. Jr., Liberaal, en D. Khoïterbofr, Libersa'. De eandidat-nlysten zyn respectievelyk oudertee- feend door vier, acht en zss pxr'onen, waarby op de laatste lijst als exrste ondsrteekenaar een persoon voorkomt, die zich geheel heeft aangesloten by de Christelijke Gere'ormeerde partij. UIT DE EGMONDEN. Gisteravond vergaderde na e-m oproeping ontvan gen te hebben van het bestuur der V. t, b. v. V. te Egmond aan Zee een groot dee' onzer ingezetenen gezinshoofd»-, to" het beraadslagen eener feestelijke ont- v» gat van den nieuwbenoemden burgeme<s'er, den Ed.aebtb. heer C. J. Ejjrna, thans gem ente secretaris te Geldermaiss n. De voorzitter, brj do welkcmstrede het dort nog eens uiteecsettende voor deze byeeukemst overtuigds zich en de vergadering ervan dat alle aanwezigen in be ginsel, hiermede sympathiseerden, hetwelk uit e*n ap plaus bleek uit ket feit dat niemand de concertzaal „Vergulde Valk" verliet. Daarmee was er de inleiding tot het eerste punt der agenda de benoeming eener commissie die de middelen enz. zal beramen om fi- nactieel en zskelyk tot het doel te gersken. Een be zoeker stelde voor het bestuur van V. v. V. en bloe ta benoemen tot commissieleden. Een ander verzoekt eerst vast te stellen of een feest gewenscht is door den nieuwen titularis. Het bestuur van V. v. V. oor deelde dat een verwelkoming iets spontaans is, dat niet vooraf kan worden gevraagd aan den te 'êteeren titularis. Eeu commissie werd daarna meer volledig gekozen. Kortheidshalve stemde dt vergadering in met het voorstel om het dsg. best. der Egmondsche veree- nigir g uit te noodigen zitting te nemen. De daarvan aanwezige heeren verkil arden zich boreid uitge nomen een enkele. Aan de bt ateursleden (7) v,an V. v. V, worden toe gevoegd de heerenBrands, Kram, P. Kwast, D. v. Pel, P. Brsek, R. Wgker, Druiv«n, Snoesks, Jonker, Genet, Dr. Bremer, C. Pluimgratff, Joh. Koen an, G. de Groot, G. Ruigewasrd. v. Schalk, Hopman, KI. Wijker, Garrrtsen, W. A. Hes, S. Pluimgraaf!, het beduidende getal van 26 leden winnen. Dit besloten zynde, werd de algemeene vergadering gesloten en een byeenkomst der aanwezige leden van Ie conmitsie gehsudep, waarin de dag. bsstuursledsn van Vreemdelingenverkeer benoemd werden in de zelfde functies in de commissie en ging men over tot de bepaling der werkzaamheden. In de eerste plaats zal gezorgd werden voor de fiaantiön en daarvoor gedrukte lysten worden rond gezonden. Staande deze vergadering is reedt geteekend .-«or een bedrag van ruim f 50.en zullen nevens de inwoners de kassen vsn de vere nigingen worden „gepompt" om een beduidend bedrag by een te krygen, Twee aan twee zuilen de Commissieleden voorts aan het werk tygea.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2