mo. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Wiskottens Honderd en twaalfde Jaargang. MAANDAG Kiezerslijst 1910|1911. FEUILLETON. BINNENLAND. No. 102 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Af hinderlijke nummers 3 Cents. der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/K HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 2 MEI. ?e5et®©oi!S!EïBBer S. COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente .ALKMAAR, Gelet op art. 33 alinea 2 der Kieswet; Brengt ter algemeene kennis, dat de beslissing van het Gemeentebestur op een bezwaarschrift tegen de door Burgemeester en Wethouders op 22 Maart 1. 1. vastgestelde kiezerslijst voor het. jaar 1910/1911, voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage ne- dergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is gesteld. De Burgemeester voornoemd, G. RTPPING. Alkmaar, 30 April 1910. ALKMAAR, 2 Mei. April, zoo zegt de volksmond, doet ook nog wat hij wil. De afgeloopen week heeft dat getoond. Het heeft geregend, gehageld, gestormd. Terwijl Maart uit muntte door mooi weer, hebben we in de vierde maand de voorjaarsstormen gehad, waaruit naar de dichters zeggen, de lente geboren wordt. De dichters bezingen overigens bij voorkeur de maand Mei, waarvan ze veel goeds weten te vertellen moge dit jaar de waarheid met het dichtsel in overeenstemming zijn. Een gevolg van het slechte weer is geweest de ver nieling' door den storm van het militaire luchtschip Zeppelin II nabij Weilburg, terwijl in Amerika zware onweders zeer groote schade hebben toegebracht aan den katoenoogst. Eenige dagen na de ramp, welke de Duitsche luchtvaart trof, had een Franschman, Paul- han, het geluk met zijn vliegmachine van Londen naar Manchester te vliegen en daardoor den prijs van 120.000 gulden te winnen, welke een Engelsch blad had uitgeloofd1. Behalve over dit feit spreken de En- gelsclie couranten natuurlijk over den politieken toe stand. Het Hoogerkuis heeft in zooverre toegegeven aan den wil des volks, dat het de beroemde begrooting van minister Lloyd George, waarvan onze kinderen la ter ongetwijfeld in hun algemeene geschiedenisboeken melding gemaakt zullen zien, heeft aangenomen, hoe wel de Lords haar als socialistisch en revolutionnair fel hadden bestreden. De liberale regeering heeft dus voorshands den weg open voor zich liggen. Het komt er nu maar op aan, aan het veto-recht van het Hoo- gerhuis een einde te maken. Misschien zijn er nog maals verkiezingen vpor het Lagerhuis noodig, mis schien ook geeft liet Hoogerhuis toe in de overtui ging dat dit van twee kwaden het minst slechte kie zen is. In Frankrijk hebben de verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden, behoudens in een paar districten, waar ongeregeldheden voorkwamen, een kalm verloop gehad. Bij de eerste stemming heeft de regeering een mooie overwinning behaald en de voorloopige uitslag, welke wel weinig wijziging' zal ondergaan, leert, dat de meerderheid van de kiezers van den uitersten vleu gel van links zoowel als van rechts afkeerig is, het liefst het midden houdt, van de reactionnaire en, clericale monarchisten, noch van de revolutionnaire syndikaats- socialisten iets wil weten doch de politiek van de republikoinsclie concentratie goedkeurt. Naar de vijf en veertigste Duitsche uitgave door RUDOLF HERZOG. 40) Gustav Wiskotten boog zich voorover. Als een veer hief hij het lachende meisje op en droeg haar door ziedend water en sissenden damp de trap naar het la boratorium op. Met. den voet stiet hij de deur open. „Zie je, nu heb ik ook een neven-beroep. Gisteren avond ben ik te kort gekomen." Ze greep zijn knevel en kuste hem op den mond. „Tevreden?" Hij zette haar neer. Emilie stond op den drempel. Slechts één seconde. En hij hoorde haar de trap af- snellen. Nu drongen de broers naar binnen. „Heb je ook je belooning gekregen, Gustav?" „Ik heb liem een kus gegeven." „Dat doe je in 't vervolg niet meer!" „Als je jaloersch bent, krijgt hij er nog een." „Wees jaloersch, Wilhelm," smeekten Paul en Fritz. Gustav Wiskotten keek nog altijd naar de deur. Hij zag' daar nog altijd een jong, verwrongen gelaat. „Heb jullie Emilie niet gezien „Ze is naar huis. Heeft hoofdpijn." Met een half oor hoorde Gustav, hoe Fritz de schoonzuster verschillende uitleggingen deed. ,Hier zal ik staan peinzen en broeden, totdat ik jou een paar rijpaarden voor den dag' gedistilleerd heb. Je moogt je vast verheugen, Mabel. Meer zeg ik niet." Ze knikte hem stralend toe en keek toen verschrikt naar Gustav. Wat zag' de sterke man er plotseling- vervallen uit. „Ben je niet wel?" vroeg' ze zacht en greep zijne hand. De broers keken op. „Zeg, Gustav, je zult toch De Duitsche en de Pruisische parlementaire molens hebben wel hard geklapperd, maar weinig werk gele verd. Het Pruisische Heerenhuis heeft een beslissing genomen over het kiesrecht-ontwerp. Nadat de minis ter-president v. Bethmann Hollweg met nadruk zijn standpunt nog eens had toegelicht, heeft het Huis voor het ontwerp een vorm gevonden, welke aanneme lijk scheqn voor de regeering en de midden-partijen, maar door het centrum niet kon worden aanvaard. Met 140 tegen 94 stemmen werd het ontwerp aangeno men. Nu moet het zeer gewijzigde voorstel echter naar het Huis van afgevaardigden terug en het is zeer de vraag of het daar niet ongunstig zal worden ontvangen. In Italië ontwikkelde de minister-president Luzzatti een zeer uitvoerig regeeringsprogram waarin o. m. voorkomt behartiging van het onderwijs, steun aan de door de aardbeving geteisterde streken, herziening van het belasting-stelsel. Men moet afwachten wat er van zulke schoone beloften terecht zal komen het is gewoonlijk al te kort dag" voor een Italiaansch mini sterie om veel tot stand te brengen. Met heftige botsingen en woeste betoogingen wor den de parlementsverkiezingen in Hongarije ingeleid. Reeds nu dreig't de oppositie dat er wanneer de libe rale partij mocht overwinnen, geducht obstructie ge voerd zou worden in de nieuwe kamer. Dat belooft dus wat In Albanië wordt nog- maar steeds gevochten. De Turksche regeering stuurt voortdurend meer troepen naar het haast ontoegankelijke bergland, welks bewo ners van Turkije en zijn plannen (o. m. spoorwegaan leg betreffende) niets willen weten. Ruslands volksvertegenwoordiging, de beruchte Doerna, heeft 25 millioen toegestaan voor het onder houd van de lagere scholen boven het krediet van 10 millioen op de begrooting van openbaar onderwijs, en daarmee een der zeldzame sympathieke besluiten van dit parlement -genomen. Te Parijs is overleden de groote Noorsche dichter Björnstjerne Bjürnson. In de zelfde stad, in Brussel en in ons land is de oud-president Roosevelt bijzonder gevierd. In ons land trok voorts het overlijden van den oud-minister van buitenlandsehe zaken Milvil ba ron Lijnden de aandacht. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana's verjaardag' was te Apeldoorn, zeldzaam rustig. Behalve veel vlaggen en een concert in het Oranjepark, merkte men er weinig van. 's Middags deed TI. M. de Koningin met Haar Ge maal en Prinses Juliana op schoot, een rijtoer door het dorp, waarbij als gewoonlijk zeer langzaam gereden werd. Het was bekend, dat 's morgens de jarige Prinses in haar equipage voor het eerst een tochtje in den pa leistuin gedaan had. Intusschen zou H. M. de Koningin-Moeder op ITet Loo komen, waarvoor de gereserveerde wagens van Apeldoorn naar Het Loo door een gereedstaande ma chine werden gereden. Lang voor den tijd stonden rijen dik de mensehen langs het perron op 't Loo te wachten. De burgemeester was ter ontvangst tegenwoordig. Ongeveer 5 uur kwamen baron Yan Tuyll van Seroos- kerken en jhr. Van Suchtelen van de Hare op het per- rond. Kort daarop ontstond een geweldig gedrang onder de wachtende menschen. Vanaf het paleis kwam een klein wagentje met 'n ponny bespannen, aanrij den. Naast het paardje liep een lakei en naast het wagentje de hofdame van de Prinses. Toen het op het perron reed, ging er een geweldig gejuich op. In het flonker onder de kap verschool zich de in het zwart ge- kleede pleegzuster en in het licht met witte manteltje en kaper zat Prinses Juliana te wuiven met haar handje. Op en neer werd over het perron gereden tot langs den laatste van de rij toeschouwers. - Dadelijk achter de equipage der Prinses, kwam TI. $1. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met ge volg. II. M. gaf de hofdame van de Prinses last niet stil te houden, omdat het te koud was." Toen kwam de trein ruim 5.17 u. in de verte aan en de Prinses ging' met het wagentje op het plein voor het cour rijden. Toen H. M. de Koningin-Moeder uit gestegen was, en door H. M. en Z. K. H. verwelkomd en het gevolg dat bestond uit: freule v. d. Poll en jhr. v. Taets, begroet, ging H. M. de Koningin-Moeder naar het rijtuigje om de Prinses te zien. Groot enthusiasme bij de massa menschen. En toen de Vorstelijke Familie over het cour naar het paleis liep en het wagentje links ging om het paleis, om ach ter in den tuin te komen, vertrokken ook de honder den kijkers, niet uitgepraat over de lieve Vorstntelg'. De Koningin-moeder gaf haar jonge Kleindoch ter een ameublementje ten geschenke, naar speciale aanwijzingen van H.M. bij de firma H. Pander en Zo nen te den Haag' vervaardigd. DE RIJKS-POSTSPAARBANK OP DE BRUS- SELSCHE TENTOONSTELLING. Op herhaald verlangen van de Nederlandsche com missie voor de Brusselsehe tentoonstelling zullen door de Rijks-Postspaarbank worden ingezonden: twee kun stig' uitgevoerde, graphischo voorstellingen, weerge vend' den loop van het bedrijf der Bank sinds hare op richting tot ultimo 1909. De tableaux zullen worden opgehangen in de afdee- ling „Maatschappelijke Huishoudkunde" der tentoon stelling. Voorts werd, mede op aanvrage der commis sie, door den directeur der Rijks-Postspaarbank, den heer du Bois, samengesteld een geschrift in de Fran- sche taal, waarin hij, na in een voorrede de geschiede nis en het doel der Bank te hebben nagegaan, een be knopt en helder overzicht geeft van de organisatie dei- Bank. De brochure is met kijkjes in de verschillende afdeelingen geïllustreerd. LIBERALE UNIE. De Liberale LTnie zal een algemeene vergadering houden op Zaterdag $8 Mei, in het lokaal De Eensge zindheid te Amsterdam. Daarin zal behandeld worden het Hervormingsprogram. ONDERWIJS AAN BOERENDOCHTERS. I Wij ontvingen van den heer G. Nobel, secretaris van de Commissie tot beramen van plannen betreffende het geven van onderwijs aan boerendochters, een schrijven waaraan we het volgende ontleenen: j Naar aanleiding van het gunstig onthaal van de plannen der commissie, op de laatste Algemeene Ver gadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van niet „Het is niets de benauwde lucht weinig ge- slapen van nacht." Hij haalde diep adem. „Zoo, nu is het weer voorbij. Vriendelijk dank, schoonzuster" I Haar medelijdende blik had hem het evenwicht her- i geven. Slechts niemand' in zijn binnenste laten zien. Hij beet zich op de lippen. j He broers brachten Mabel en hunne ouders naar huis. Hij bleef op de fabriek. Toen weerklonk de 1 stoomfluit. Geëindigde dagtaak! Met moede schreden betrad hij zijne woning'. Op de tafel in de eetkamer lag een briefje van Emilie's hand. „Ik blijf van nacht met de kinderen bij vader. Mor gen meer." Hij was zeer bleek geworden. Toen liep een licht rood over zijne slapen, werd dieper, trok over zijn ge heele voorhoofd en- brandde tot in zijn nek. Het pa pier kraakte in zijne hand en vormde zich tusschen de gespierde vingers tot een steenharden kogel. Hij greep, zonder te weten waarom, naar zijn hoed. Toen hij hem op liet hoofd zette, kreeg' hij zin naar buiten te gaan. En hij ging. De regen stroomde met her nieuwde kracht. Er was geen hand voor oogen te zien. Slechts aan het bruisen van de sluis merkte hij, dat hij aan de Wupper stond. Het water van den zwarten stroom likte als een trouwe hond zijne schoe nen. Toen ontworstelde zich een geluid aan zijn keel. Een enkel slechts. Een kort, plotseling' hoongelach. Door den wind werd het over het water gedragen De zwarte Wupper likte weder zijne schoenen. „Ja, ja", sprak hij haar aan als een hond, „wij bei den. Wij beiden passen bij elkander." Zijne oogen vertoonden een harde uitdrukking', toen hij s nachts, tot op de huid drijfnat, van het fabrieks terrein in zijn huis terugkeerde. HOOFDSTUK X. Den volgenden dag zou de levering van de machine- i'ieën der ververij plaats hebben. Helder en koel brak de herfstmorgen aan. Het plein van de fabriek was schoon geregend. Zwijgend gleed Gustav Wiskotten naast zijn broer Fritz over het plein naar het groote gebouw, dat vandaag de levende adem ingeblazen zou worden. Den groet der werklieden beantwoordde hij niet. De spieren van zijn gelaat waren strak gespan nen, zijne trekken verrieden niets. Zijn geheele op merkzaamheid concentreerde zich op de nieuwe machi nerieën en hunne werking. Iets anders bestond er he den voor hem niet. De ingenieur der firma voor in stallaties gaf de noodige. verklaringen. Opzichter Kölsch had zich ook bij het groepje gevoegd. Het troepje liep de rijen kuipen langs naar de waschmachines, naar de wringtoest ellen, naar de tiansmissiebank. De vragen waren kort, en kort de antwoorden. Gustav Wiskotten liet; de geweldige drijf riemen o vei' de, schijven werpen. Doodstil was het. De zwart geverniste verfkuipen gaapten als een rij leege doodkisten. En nu, een zachte, zingende toon. als de zucht van een niensch, die uit een diepen slaap ont waakt een adem scheppen, een vol verbazing zich bezinnen en een jubelend voorwaarts dringen. Van kuip tot kuip draaide men de kranen open, brullend water vulde bet ledige, sissende stoom wekte leven in wat dood scheen, door ijzer en hout trok een bruisende li verisstroóm en het zegelied van den arbeid vervuilde als een triomfgezang de ruimte, welke het zich uit het niet veroverd had. De arbeid en slechts de arbeid had het woord. Gustav Wiskotten luisterde opmerk zaam naar het ontketende lawaai. Alsof hij naar eene melodie zocht, Hoog- opgericht stond hij, slechts het hoofd hield hij naar voren gebogen. Fritz sprak tot hem. Hij hoorde het niet. Toen zeide de opzichter Kölsch: „Ik wensch u gel uk, mijnheer Wiskotten." „Wat is er Kölsch?" „Ik wensch u geluk." .„All zoo. Ja, daar is werkelijk reden voor. Dank ie, Kölsch." Hij drukte hem de hand. „Fritz!" „Hier, Gustav." Deze scheen eenige oogenblikken vergeten te hebben, wat hij wilde. Hij sprak tot Kölsch en sprak niet den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, en de be- oordeelingen der verschillende bladen, waardoor in beginsel is uitgemaakt dat men gevoelt dat in de aan gegeven plannen veel goeds is gelegen en het derhalve gewenscht is, om door proefneming uit te maken (waartoe genoemde vereeniging' 1000 op de begroo ting bracht) welke wegen in de toekomst gevolgd kun nen worden, tot het bereiken van het voor oogen ge stelde doel is aan mij de taak opgedragen om in een korte'ui teenzetting van een en ander, te trachten het publiek wat meer bekend te maken met het doel, de middelen en de vermoedelijke resultaten der plannen, zoo als de commissie zich die voorstelt. Met het oog' op het groote belang, dat aan deze be weging kan en mag worden toegekend, voldoe ik gaar ne aan die opdracht, in de hoop dat daardoor bij velen meerdere belangstelling' zal worden opgewekt en meer dere gedachtenwisseling in deze bevorderd zal worden, opdat tenslotte bij de uitvoering der plannen de mede werking van de belanghebbenden, in ruime mate zal worden verkregen. Zeker geen geringe verwachtingen, en toch. nochtans niet te veel, wanneer ik hoop aan te toonen het groote nut, de breede en diepgaande strekking van het wezen der zaak, welke naar mijn overtuiging bij ernstige en zorgvuldige uitvoering spoediger in om vang zal toenemen als wel verwacht wordt. Ik kan dit optimisme niet anders verklaren dan door de gedachte, dat het mij zoo klaar en eenvoudig toeschijnt, dat velen moeten gaan gevoelen voor de kern der beweging, n.l. de invloed, die van haar kan uitgaan, ten voordeele van de meisjes die van het on derwijs zullen profiteereu, zoowel uit overwegingen van practischen als van moreelen aard. Van practischen aard, om dat de commissie zich voorstelt, dat het aanbrengen van kennis niet moet bestaan in het leerqn van veel schoolsche geleerdheid, maar in het geven van een meer of minder ruim in zicht al naar de duur van dén leertijd in de verschijnselen van zoo vele zaken, zooals die zich in het léven aan ons voordoen, gepaard voor zoover zulks mogelijk is aan het in toepassing brengen van zaken van huishoudelijken en landbouwkundigen aard, waardoor het voor de deelneemster gemakkelijker zal worden om, zonder verhooging' van de finantieele uit gaven, zich beter te leeren behelpen, in den strijd om het bestaan. Van moreelen aard, omdtit, bij de commissie de mee ning heeft postgevat, dat bij zorgzame leiding van met uitmuntende gaven bedeélde leeraressen en leeraren en het is juist hierom dat de commissie voor de speciaal vrouwelijke zaken het onderwijs wenscht te zien opgedragen aan eene vrouwelijke leerkracht, om dat zij, beter dan een man de meer vrouwelijke z.aken zal kunnen onderwijzen - grooten invloed ten goede zal kunnen uitgaan op de karaktervorming van meis jes van den leeftijd als in de plannen is aangegeven. Aldus opgevat zal het aan ieder duidelijk zijn, dat het doel veel meer omvattend, veel belangrijker is dan oppervlakkig' beschouwd, wel gedacht zal worden. Wel is het waar dat zoodanige opvatting geenszins gemak kelijk voor uitvoering* vatbaar is, maar bij een ernstig' willen, zal een streven in tie aangegeven richting ze ker resultaten van beteekenis opleveren. De manier om meer of minder volledig tot het doel te komen wordt, gelijk wij als bekend mogen veronder stellen, in drie verschillende plannen aangegeven. Plan A, liet volledigste en uitgebreidste, verdeeld over 1680 lesuren, zal voor hen die zich de finantiëele offers kunnen getroosten en het vereischte aantal leerlingen (12) zal zelfs bij geringe deelname, voor eene Provincie als de onze, wel bijeen te brengen zijn tot hem. „Wat weten de menschen er van, wat iemand dat kost. Zelfs onze werklieden weten het niet. Die zien slechts de muren, doch niet het cement. En daar mede heeft men zijne levenskracht vermengd en die doet afstand van zooveel schoons op de we reld „Mijnheer Wiskotten, ergens moet men zijn geld in steken. Wij zijn geen verkwisters." „Neen verkwisters zijn we niet. Mooi moet dat an ders ook zijn. Zoo uit den overvloed, zoo onbekom merd. - Wel, onze soort moet er ook zijn. Dom koppen: voor mijn part. Hoofdzaak: zadelvast!" Nu bedacht hij zich dat hij zijn broer geroepen had. Hij legde hem de hand zwaar op den schouder en schudde hem. „En nu vooruit jongen. Het slagveld' hebben wij. Nu is het zaak, zich er tot overwinnaars te ma ken." „Wees daar maar niet bang- voor, Gustav. De vol gende week laat ik over de geheele linie voorwaarts rukken." „Dat zal me eenè vreugde worden." „Als je schoonvader er maar niet duizelig' van wordt." „Het staat hem vrij, een polka te dansen, als hij voor een galop geen adem genoeg meer heeft." „Geloof je, dat hij op het voorstel in zal gaan, zijn fabricatie te verminderen en ons voor zijne afnemers in commissie te nemen?" „l)at hangt van zijn gemoedstoestand af. Van mid dag- zal ik het weten. „Jij zult de zaak wel klaarspelen." „Dat zal ik." Met een veelomvattenden blik keek hij nog' eenmaal om zich heen, nam luisterend het suizen en bruisen van het bedrijf in zich op, bedankte den ingenieur en ging na een korten groet over het fabrieksplein naar zijne woning. De meid vertelde hij, dat de geheele familie vandaag bij zijn schoonvader at, die sinds gis teren niet wel was. Een half uur later reed hij naar I1 nterbarmen, om den ouden Scharwachter in diens woning op te zoeken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1