STADSNIEUWS. NOORDHOLLANDSCH GRONDCREDIET HYPO THEEKBANK TE ALKMAAR. de meeste aantrekkelijkheid en voorkeur bezitten. Daarentegen zal men met de plannen B. en C., respectievelijk verdeeld over 1120 en 395 lesuren, meer doordringen tot een oneindig veel grootere schare van meisjes, waardoor de invloed zeker van niet minder be- teekenis kan zijn op de ontwikkeling in het algemeen. Hoe het ook moge zijn, er wordt voor elk wat wils gegeven. Proeven in de verschillende richtingen te ne men, zullen nader moeten uitmaken welke plannen in de praktijk de meeste kans van slagen hebben. Voor heden komt het er maar op aan, dat de belang stelling, zoowel van ouders, als van toekomstige leer lingen, voor het onderwerp wordt opgewekt. Hierdoor zullen de plannen in het algemeen meer worden overwogen en besproken, en ongetwijfeld zul len er dan velen tot de slotsom komen, dat in deze een uitgebreid en dankbaar arbeidsveld te bewerken is, tot voordeel van hen die de cursussen zullen bezoeken en daarnevens van den landbouw in het algemeen. Men zou aan de commissie, die de plannen ontwierp, kunnen opmerken, dat het onderwijs, zooals dat in de plannen is omschreven niet alleen geschikt is voor boerendochters, maar ook voor zoovelen die zeer na aan den landbouw verwant zijn, wat betreft hunne werkzaamheden; ja, zelfs wanneer men het landbouw kundige gedeelte uit de plannen wegneemt, voor ieder meisje. Aan hen die dat gevoelen zijn toegedaan, wil ik even antwoorden dat de commissie geen bezwaar heeft dat het bezoeken van de cursussen zich ook zal uitstrekken tot andere dan boerendochters. Want het kan niet an ders dan goed zijn wanneer het aantal leerlingen ook buiten den kring der genoemden wordt uitgebreid, om dat nevens deze groep van meisjes nog zoo vele werk zaam zijn in den landbouw. Daarom is de zaak van des te grooter beteekenis en vertrouw ik dat velen belangstelling voor het belang rijk onderwerp zullen gevoelen, en hunne medewerking zullen willen verleenen tot het welslagen van de aan gegeven plannen. G M K N G D NIEUWS. UIT WIERINGERWAARD. Zaterdag zijn de werken der Spoor-(tram)weg- Wie lingenSchagen gegund aan de volgende inschrijvers le. Grond-, kunst- en overgangswerkenJ. H. van Rijn en .Tb. v. d. Vlugt te den Haag en Breda voor f 198.750. 2o. Bereid eiken wisselhout: firma B. H. Olerx te Bokstel voor 43.80 per M3. 3o. Haak- en schroefbouten: Société anonyme des 1 simes et Boulonneries de Mérimont Haine St. Pier re (België) voor tr le perceel 109, 't 2e perceel voor 111.60 en 't 3e perceel voor 119.50 per ton. UIT STOMPETOREN. Dezer dagen is het 25 jaar geleden dat de kaasfa- briek „Voorwaarts" alhier werd opgericht*. We hopen eerlang in de gelegenheid te worden gesteld een over zicht te kunnen geven van hetgeen aan de fabriek is verwerkt en van de wijzigingen die iu dien tijd plaats hebben gehad. UIT OUDKARSPEL. In deze gemeente is een typhus-geval geconstateerd bij de echtgenoote van S. J. Tot tijdelijke onderwijzer aan de O. L. S. is be noemd de heer D. H. Prins te Grosthuizen. De openingstocht van de zeilvereeniging- Fortu- na, die op Zondagmiddag 1 Mei was gesteld, is uitge steld tot Zondag 8 Mei d. a. v., namiddags 1 uur. UIT SCHAGEN. lot sluiting van het seizoen der plaatselijke veree- nigings-uitvoeringen gaf de gemengde zangvereeni ging' „Euphonia" den lsten Mei met welwillende me dewerking van den heer en mevrouw van Tright en mej. M. de Veer een zeer goed' geslaagd concert. Do vereeniging zong niet alleen het omvangrijke en lang niet gemakkelijke Lobgesang van Mendelssohn, waar van de solo's zeer mooi werden voorgedragen door me vrouw van Tright—Urlus. Mej. M. de Veer kweet zich bij dit nummer als accompagnatrice op hoogst verdienstelijke wijze van haar moeielijke taak. In de zaal die vrij goed bezet was was maar één roep van voldoening over de uitvoering van het toonwerk. In het midden van het- stuk kon het publiek "zich bijna niet weerhouden te applaudiseeren voor de voor dracht van een der solo's. Het mevr. van Tright aan geboden bloemstuk was een welverdiende hulde. De heer van Tright speelde op bekend voortreffelijke wij ze een zestal pianonummers van Tschaïkowsky en Moszkowski, terwijl mevr. van Tright een zestal iiede- ren van haar echtgenoot voordroeg. Vooral „Herman- ce' maakte van die zes een diepen indruk. Al de num mers bewezen, dat de heer van Tright, die ze zelf be geleidde, een bekwaam componist is. De wensch werd geuit van hem op e'en volgend concert weer te hooren. Als altijd sloot een gezellig bal den avond. UIT HEILO. In de door de afdeeling „Heilo" der Maatschappij „Tot .Vut van 't Algemeen" in het café „de Rustende Jager gehouden huishoudelijke leden-vergadering werden tot afgevaardigde en diens plaatsvervanger naar de op 18 Mei a.s. te Amsterdam te houden al- gemeeue vergadering benoemd de heeren F. Brouwer en YYJ. Vermeer, met onbepaald mandaat. Behoudens enkele punten van den beschrijvingsbrief kon de ver gadering zich met de meeste voorstellen vereenigen. UIT HOORN. lot bestuurslid van de womngvereen. „Arbeidersbe lang" is tot bestuurslid (vac. dr. V. d. Zande) gekozen de heer V. J. P. de Blocq van Kuffeler en herkozen de lieer W. Dekker. Het dividend over 1909 werd bepaald op 3.8 - De dames C. Hetterschij, E. Veldmeijer en N. Vinkei zijn geslaagd voor het examen onderwijzeres. Ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana werd door de vereen. „Crescendo" Zaterdag- morgen koraalmuziek van den toren der Groote kerk uitgevoerd, waarna een ommegang door de stad werd gemaakt. In den namiddag werden door de V. V". V., met medewerking der Wilhelmina-commissie, volksspelen op het Doeleplein gehouden, voorafgegaan door een optocht van de deelnemers. De parade kon wegens onvoldoende sterkte van het garnizoen niet doorgaan. Het Hoornsche muziekkorps gaf 's avonds een con cert op de Kaasmarkt. UIT AKERSLOOT. Zaterdagavond had alhier de uitvoering plaats, ge geven „Ter V ille van het Kind" op verzoek van de alhier gevestigde afdeeling van het Centraal Genoot schap voor Kinder Vacantiekolonies. Medewerking ver leenden de Zangvereeniging „Juliana" en het°har- moniegezelschap „Vooruitgang." Beide vereenigingen kweten zich uitnemend van hun taak en oogstten met de verschillende nummers veel bijval. Een woord van lof past zeer zeker den beiden wakkeren directeuren resp. de heeren de Boer alhier en Otto te Allernaar, voor de wijze waarop zij in zoo korten tijd hunne gezelschappen tot zulk een hoogte wisten op te voeren. Een gehouden collecte enz. bracht ruim dertig gulden op. UIT BERGEN. 5 Mei. Tlerv. gemeente, 10 uur, ds. Cannegieter. UIT DE EGMONDEN. Ter eere van prinses Juliana's verjaardig vierde ons dorp Zaterdag feest. Van de verschillende open bare en particuliere gebouwen wapperde vroolijk de Nederlandsche driekleur. De vereeniging „Koninginnedag" bezorgde de schooljeugd een prettigen dag. Nadat deze in de school eerst onthaald was, ging het in optocht door ons dorp, voorafgegaan door de gebrs. Dekker, die voor muziek zorgde. Op het terrein vóór de R. K. kerk aangekomen, werden de kinderen opgesteld voor de verschillende wedstrijden: de jongens zakloopen en wedloop met hindernissen, de meisjes houtjesrapen. 's Avonds bewoog zich op het schoolplein eene groo te menigte, die kwamen kijken naar de lichtbeelden, die voor een der schoolramen gegeven werden. Jam mer, dat de lichtbron te zwak was, zoodat de beelden niet tot hun recht kwamen. Gebrs. Dekker, die onderwijl een concert g aven, zorgden dat de feeststemming bewaard bleef. In <je concertzaal van den heer J. Half werd Itali- aansché kunstmuziek gegeven, zoodat de jongelui- dansers hun hart eens flink konden ophalen. Alles liep in de beste orde af. De vereeniging ,,'s Lands Weerkracht" is heden begonnen met het houden harer wekelijksche schiet oefeningen op den schietbaan in de duinen. De lui tenant Snoeks van Egmond aan Zee leidt de oefenin gen. Maandagavond geeft de Christelijke Zangver eeniging „De Lofstem", directeur de heer de Haas, uit Alkmaar, eene gratis-uitvoering in de concertzaal van den heer J. Half, ter eere van prinses Juliana. De zangnummers worden afgewisseld door passende ta bleaux. Het programma van de feestelijkheden bij gele genheid van de installatie van den Ed.Achtb. Heer burgemeester in de gemeente Egmond-Binnen, op Woensdag 4 Mei 1910, is aldus samengesteld: 1. Afhalen van 't station Alkmaar door het Dage- lijksch Bestuur te 9.57 minuten. 2. Begroeting, be staande uit een welkomstlied door de schoolkinderen, toespraak en muziek van ons muziekkorps „Lamoraal". 3. Rijtoer door de gemeente. De stoet zal den volgen den weg nemen: Egmondermeer, Wimmemun, Eg- mond aan den Hoef, Rinnegom, Egmond-Binnen, Eg- mond aan den Hoef. 4. Installatie. 5. Receptie op het Raadhuis, gedurende één uur. 6. Volksspelen te Egmond aan den Hoef en te Egmond-Binnen. 7. Dans muziek. De dorpen Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef zullen door eerepoorten versierd worden. STAKENDE SCHOLIEREN. Eenige klassen van de Handelsschool te Amsterdam, die de feeststemming wat al te vroeg in beslag had genomen, waren Zaterdagmorgen heelemaal niet ter schole gekomen, en rukten met vlaggen zingende de stad door, manifesteerende voor andere H. B. Scholen, oi ze daar hun kornuiten konden meekrijgen -maar dat had nergens succes. Toen ze langs den Voorburg wal trokken, ging juist burgemeester Roëll naar het stadhuis, en dien werd een luidruchtige ovatie ge bracht. In Den Haag is ook zoo iets aan de hand ge weest. Een groep IT. B. Scholieren had, nu de ge meente geen vacantie gaf, vacantie genomen en liep als protest tegen de weigering dier vacantie door de hoofdstraten, met witte papieren óp de borst gespeld, waarop gedrukt stond: „Waarom heeft men ons geen vacantie gegeven?" --- De leerlingen der Handelsschool te Rotterdam hadden vergeefs vrijaf gevraagd, eerst aan den direc teur, die er echter niet voor te vinden was. Daarna legden zij hun verzoek den burgemeester voor, maar ook deze willigde het niet in. Zaterdagmorgen zijn een honderdvijftigtal hunner niet op school gekomen; met rood-wit-en-blauw getooid, en onder het zwaaien met vlaggetjes en het zingen van Oranje-liederen, trokken zij de stad door, langs de verschillende hoo- gere burgerscholen en het gymnasium, om daarvoor telkens een betooging te houden. GROEN-LOOPEN. Het Amsterdamsche Studenten-corps heeft naar aanleiding van het bekende besluit der vergadering van senaten van alle -Nederlandsche studenten-corp sen zonder stemming een motie aangenomen, inhou dende dat het A. S. C. den groentijd wenscht te hand haven. oorts spreekt de motie vertrouwen uit in den Senaat, dat deze alle buitensporigheden zal weten te voorkomen, mochten ze niettemin voorkomen, ze streng zal weten to straffen. DE TIEER ROOSEVELT TE HAARLEM. De heer Roosevelt heeft gisteren Haarlem bezocht, le half elf verwacht, kwam hij om kwart na een, ont ving als aandenken een zilveren confeitsel van „De Halve Maen, ging toen tegen het programma in - lunchen, bezocht daarna het stadhuis. Er was veet enthousiasme. Plaatsgebrek noopt ons heden tot kortheid, maar morgen komen we op het bezoek uit voeriger terug. KORTE BERICHTEN. Velgen» glofcale berekening zijn er in ket nu sf- geloopen ieizoen in Friesland 70,000 kievitseb rsn ge bonden. De prjji w*a dit jaar zeer hoog, gemiddeld 20 ct. per stuk. De eieren brachten dus f 14 000 op Te Leeuwarden zjjn Zaterdag ongeveer 28 000 kievitseieren aangevoerdde prgzen wisselden af van 12 tot 14 cent per stuk. De handel zeer levendig. Ongeveer 20,000 van dien voorraad zjjn navr h«t buitenland verzonden, w»arvan 16.000 naar Landen. Da vergunninghouders te Drachten hebben be- «loten den sigarenfabrikant O. Bos ïldaar te beycotten, wjjl deze handteekeniogea verzamelde op e®n verzoek van geheel-enthoudsrs s&a den gemeenteraad om geene nieuwe vergunningen te verleentn. De gefaesl-onthou ders hebben daarop hst besluit genomen tegen msat- regelen te nemcu* Zaterdagnacht hebben de kommiezen onder hst gehucht Schgf opnieuw een ontmoeting gehad een zevental zoutcmokkejaars. Da Heikasmsnnen wierpen hun zakken neer en wisten door de vlucht te ontkomen. Zaven zsiksn zout bieren in handen der kommies-:n athtsr. Bg een dame in de Sskietbaanlaan te Rotterdam bezorgde de knecht van een banketbakker van de West- Kruiskade een dooi met tiartjes. De jongen kreeg twee halve stuiverstukken fooi. Toen de jongen eensge oogenblikken weg was, bemerkte de dame, dat xjj hem in plaats van de toegedachte twee halve stuiverstukken, een dergelijk stuk en een gouden tientje had gegeven. Fluks werd de politie er bjjgehaald en de jongen op gespoord. Hjj ontkent evenwel een gouden tientje te hebben gekregen. Als een staaltje van da veïregaande baldadigheid, waaratn de lieve Amsterdamsche straatjeugd sioh pleegt e doen kennen, s verteld, dat gisteravond of -nacht ia de nieuwe ambachtsschool aan de achterzijde 101 \honderd-an-eenruiten zijn ingesmeten. Waarschijnlijk hebban volwassen, althans opgeschoten personen meegeholpen Tenminste, in een der vertrekken is eon kei gevonden van vrjj aanzienlijke afmetingen. Een kastdeur in het gebouw is door een steenworp niet onbelangrijk beschadigd. In de onmiddellijke nabijheid van de ambachtsschool is een politiepost. Vrijdagmiddag trof zekeren Aalst, esn Duit- scher, mijnwerker op de OraDje-Nassau te Heerlen, een doodelijk ongeluk. Hij kwam neet het hoofd tus- schen een z.g. tochtscherm en een aanrellenden wagen, waardoor xjjn hoofd als 't ware verpletterd werd. De Directie van den West-Indischen maildienst bericht, dat de fleseh met een briefj», welke verleden week op Texel is z au gespoeld, niet van de Willem II afkomitig is. VOETBAL. Zaterdagmiddag j.l. speelden de Adspiranten van V. A. V. V. tegen „RoodWit8 em de medaille die Zondag 24 April niet uitgereikt kon worden wegens gelijk spel. Deze is gewonnen door „Rooi—Wit8 met 3—2. Zondsg speelde „Holland I8 tegen „H-B S8, den Heider, aldaar. Deze zeer spannende weditrgd werd met 4 3 door „Holland8 gewonnen, nadat „H-B-S8 eerst de leiding had gehad. Voor den winnaar van dezen wedstrijd, was door een eereüd van „H-B S8 ern groot zilveren medaille uitgeloofd. De uitslag van den wedstrijd welke gisteren te Amsterdam tusrehen V. V. A. en R. A. P. is gespeeld was 1—1, zoodat R. A. P. geen kampioen zal worden. ALKMAARSCHE ESPERANTI8TEN- VEREENIGING „ALKMARIA STELO.8 Bg Koninklijk besluit van 25 April 1910 No. 42 zijn de statuten van bovengenoemde vereeniging goed gekeurd en is deze vereeniging dus sis soodsnig bij de wet erkend. JULIANA DAG. De bijna 6000 Zaterdag hier ter stede verkochte Julisnabloempjes hebben opgebracht f 643.631/2, een bedrag, waarmede hot bestuur ten zeerste ingenomen is. Op het felicitatie-telegram word ket volgende ant woord ontvangen „Hare Majesteit dankt u allen voor aangeboden wenscken.8 Adjudant Van Tuyl, De Orarje Vereeniging „de Vier Staten" heeft kij gelegenheid van den eersten verj cardag vsn Prinses Juliana het volgende telegram aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik gezonden; De Oranje-vereeniging „de Vier Staten8 te Alkmaar, biedt Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid hare gelukwentchen aan bij de herdenking van den eersten geboortedag van de Prinses. Het Bestuur: De Haan, Voorzitter. Slothouber, Secretaris. Hierop werd het volgende antwoord ontvangen Het Loo, 39 April. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid den ken u voor de aangeboden gelukwentchen. Adjudant Van Tuyl. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. In de heden gehouden jsutrlijkache algemeene ver gadering van aandeelhouders werd door de Directie verslsg uitgebracht over de resultaten van het sfge- loopen jaar. Voor de bijzonderheden vsn ket verslag Verwjjzen wij naar ons blad d.d. 26 April 1910. Overeenkomstig het voorgestelde, werd besloten een dividend van 6 0/Q uit te keeren over ket thans tot f 1.500.000.vergreote kapitaal. Da aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, ds heer Jhr. Mr. P. van Fereest werd als zoodanig herkozen. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd het jaarverslag over het boekjaar 1909 uitgebracht en werden de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 60/0 (vorig jssr 50/0). „CRESCENDO". Over „Crescendo," dat hier Vrijdagavond in Dili gentia een uitvoering geeft en dat in 1906 deelnam aan den nationalen zangwedstrijd, alhier, schreef de Alkm. Ct. destijds Het kleine koor a. Capella, „Crescendo", directeur Willem Hespe, was op den wedstrijd het neusje van den zalm. Prachtige sopranen heeft het koortje en de vertolking van „Des Zwervers Avondlied" van v. Weber en een nieuw lied van „een Meisje en een Schipper" was zoo magnifiek, dat den heer Hespe evenals den vorigen avond met zijn Mannenkoor, ook hier weer de eerste prijs ten deel viel. Bij den eere-wedstrijd was de uitvoering van het klein koor a capella „Crescendo" zóó subliem, dat het ook hier weer den eersten prijs verwierf. „Crescendo" heeft ons gedurende de eoncoursdagen veel kunstgenot bezorgd. DE 1-MEI-VIERING. Een zeer kleine schare had gehoor gegeven aan den oproep van 't 1 Mei-comité, om op Zondag om half elf in de sociëtitszaal den 1 Mei te vieren door 't aanhoo- ren eener lezing- van den heer J. C. Moelaert van Delft. Nadat de vergadering door den heer C. Lebbing als voorzitter was geopend, die de hoop uitsprak dat de 1 Mei viering in alle plaatsen bijdragen tot de tot standkoming van den 8-urigen arbeidsdag, door- mid del van algemeene werkstaking, begon de heer Moe laert zijne rede met de herleving van de natuur op den 1 Mei te vergelijken met den, toestand der arbei ders, waarin zoo weinig licht en zonneschijn is waar te nemen. Breedvoerig werd in verband hiermede de schaduw zijde van het privaat bezit geschetst. Ten slotte betoogde hij dat de sterkste macht der wereld, de arbeidende klasse, indien zij slechts wil, de samenleving verbeteren kan; zij eischt geen klassen strijd, maar een maatschappij waarin tevredenheid en geluk door ieder kan worden genoten, zoodat dan de klassenstrijd geen recht van bestaan meer zal hebben. In Diligentia trad voor den Alkmaarsche Bestuur- dersbond op de heer K. ter Laan, lid der Tweede Ka mer. Nadat deze tamelijk bezochte, vergadering door den heer Bergman met een welkom aan de aanwezigen was geopend en de zangvereeniging „De Stem des Volks" Het kiesrechtvraagstuk" had gezongen, hetgeen met een flink applaus werd beloond, begon de heer ter I.aan zijne rede over den achturigen arbeidsdag. In verband met de hier te lande en elders gevoerde strijden noemde spr. den strijd die heden ten dage ge voerd werd door de arbeidende klasse groot én van veel grootere beteekenis. Bij at de gevoelens die zich in de arbeidende klasse op den 1 Mei voordoen zullen zij bewust zijn dat zij in dien strijd strijden voor een recht, voor een goed recht. Wat aangaat den 8-urig;en arbeidsdag zeide spr. is het te betreuren dat Staat* Provincie nó«jb Gemeente den dagelijkschen arbeidsduur niet tot 8 uur willen bekorten, daar dan de leden van het bestuur dier li chamen in hun particulier bedrijf zouden moeten vol gen. De verschillende voordeelen van den korten arbeids dag vooral betreffende dé ontwikkeling van den arbei der, het huiselijk leven van hem werden daarna door spr. breedvoerig geschetst, die er vooral den nadruk op legde, dat die verkorting niet in 't minst ten nadeele zou komen van de bezitters, integendeel ook hun ten goede zou komen. Al werd vooral in Alkmaar door de verdeeldheid in eigen boezem de strijd om betere levensvoorwaarden bemoeilijkt, een aanhouder zal overwinnen. Spr. drong aan op organisatie, omdat de strijd daar door gemakkelijker is, de overwinning zekerder en spoediger zal zijn, en omdat de niet-aangeslotenen niet langer zullen afbreken wat de strijders zullen op bouwen. Applaus. In verband met de 1 Mei viering' schetste spr. ten slotte de herleving van de arbeidende klasse die eens zal bloeien ten bate van de maatschappij en van zieh zelve. 's Avonds in Diligentia waren er ruim 300 bezoe kers opgekomen. De Alkmaarsche Bestuurdersbond hield daar haar Feestvergadering met medewerking van de Arbeiders-Zangvereeniging „De stem des Volks" en de Geh. Onth. Tooneelclub de N. V. t. A. v. A. D. Door den heer D. Bergman, voorzitter van den Bestuurdersbond werd de vergadering met een toepas selijk woord geopend, waarna door de „Stem des Volks" een tweetal liederen op opgewekte wijze werden gezongen. Hierna sprak de heer O. Thomassen gedu rende drie kwartier den vergaderden toe. Spr. deed uitkomen dat de strijd van de arbeiders den achturen- dag gold om te komen tot hooger peil van zedelijk be wustzijn en een menschwaardiger bestaan, welke eiseh samen ging met den eisch voor Algemeen Kiesrecht. Spr. wees er op dat de heer Talma, de man voor den werkman, niets meer dan een schijnvriend was en wees er o.m. op, dat het instellen der staatscommissie voor do herziening der grondwet zoolang duurde. Verder besprak spreker het strijdkarakter van den 1 Meidag. De zangvereeniging luisterde verder den avond verdienstelijk op. Het tooneelstukje „Een Re cept" van Inte Onsman, oogstte veel bijval, welke al leszins verdiend was. Twee kwartetnummers en een solo die gezongen werden vielen mede zeer in den smaak. In de pauze werden roode tulpen aangeboden welker opbrengst 6.21 bedroeg en bestemd was voor de tuberculoselijders. In de Harmonie waren des avonds op de bijeenkomst van „Het Vrije Tooneel" en de I. A. M. V. eveneens een drie honderdtal personen bijeengekomen. De heer Jongsma hield daar een korte openingsrede, waarin hij op het ontwaken der natuur wees, hetwelk hij in ver band bracht met de bewustwording van den menseh en de aanwezigen opwekte om daarvoor te strijden. Het hierna gegeven tooneelstukje „Nummer Tach tig" was erg dramatisch en weinig opwekkend, het spel was echter goed. Het „gebed van don onwetende," voorgedragen door den heer Jongsma, oogstte een welverdiend applaus, evenals de „Kruissprook" voorgedragen door den heer Loevens. Een sopraansolo gezongen door Mej. Portegijs, en „De brand in de mijn" door den heer Harms jr. dienen mede vermeld. De dramatische schets „1 Mei" van Heijermans, was mede somber, hoewel ook hierin het spel goed genoemd mag worden. Ook hier werd een bloemenverkoop gehouden met een saldo van 7.21, welk bedrag voor do stakende Bouwvakarbeiders bestemd1 werd. BENOEMINGEN. Tot brandmeester bij het vrijwillig brandweerkorps „Kracht en Vlugheid" is door Burg. en Weth. ter ver vanging van den heer O. Koster, die president-brand meester geworden is, benoemd de heer G. W. van der Veen, thans onderbrandmeester, terwijl ter vervanging van laatstgenoemden is benoemd de heer W. F. Slin ger. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongens school alhier de héér W. Vermeulen, vroeger te Bever wijk. - Voorshands voor den tijd van een jaar is aange steld tot werkman bij den gemeentelijken reinigings dienst K. Asjes, wonende Karnemelksbuurt 13. CONCOURS TREKHONDEN. Aan het bestuur der afd. Alkmaar van den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland is ver gunning verleend tot het gebruik van het Doelenveld op 29 Mei a.s. tot het houden van een wedstrijd van trekhonden. KIEZERSLIJST. Burg. en Weth. hebben besloten tengevolge van het door hem ter zake ingediende bezwaarschrift alsnog op de kiezerslijst 1910/1911 te plaatsen Johannes Veel, wonende Achterom 12. EEN WERKSTAKING. Zaterdagmorgen is aan de sigarenfabriek van den hoer Wiirdeman aan den Stationsweg eene werksta king- uitgebroken. De heer Wiirdeman verklaarde dat de sigarenma ker Hom die in het laatst verloopen jaar 47 Maanda gen en daarbij ook nog enkele Dinsdagen niet heeft gewerkt en die daarom dan ook niet het hoogst stond aangeschreven, verleden week door bijzondere omstan digheden een zeer korten tijd heeft moeten wachten op materieel. Bij de afrekening vroeg de betrokkene om de schadevergoeding voor dit verzuim. De heer Wiirdeman weigerde deze schadevergoeding- ten bedrage van 14 centen te voldoen, waarop de 8 si garenmakers de fabriek verlieten. Hun werd door den heer Wiirdeman medegedeeld dat hun vertrek hem op dit oogenblik zeer aangenaam was, daar de aanwezige voorraad groot genoeg is om in den eersten tijd de orders te kunnen uitvoeren en dat hij in geen geval die 14 centen zal vergoeden, evenmin hen voor 1 Juni weer in dienst zal nemen. Van de zijde der arbeiders werd de volgende toe dracht aan de zaak gegeven: Reeds eenige malen was het voorgekomen dat de sigarenmakers door niet aanwezig zijn van materieel moesten wachten. Steeds was er dan geklaagd. Zooook Zaterdagmorgen 11 uur toen gevraagd werd de schade te vergoeden. De heer Wiirdeman had dit niet toegestaan en hun gezegd dat ze dan maar de straat op moesten gaan, waaraan zij voldeden. Het afdeelingsbestuur zal trachten hedenmiddag een onderhoud met den heer Wiirdeman te hebben. Voor het station en de fabriek wordt gepost. VERGADERING VAN DEBATERS. De heeren Klomp en Jongsma hielden gisteravond in Diligentia een openbare vergadering, zooals zij had den aangekondigd, om hun debatrede te houden, die z;j in de vergadering van de afdeelingen van de S. D. A. P. en den Bond van Ned. Onderwijzers op Donder dag 20 Maart niet konden uitspreken. De vergadering, bij het begin slechts matig bezocht, was later goed bezet.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2