I FrË^i LAID, ~ST i USN1EUWS ËDUARD VIL f Gemeenteraad van Alkmaar, Voorbereidend Militair onder richt. VERGADERING van den op Woensdag 11 Mei 1910, 's nam. 1 uur. BÏTr OERLIJKE STAND. Laatste Berichten. ming kreeg de keer Ju. Wagenaar4, de keeren A. No- bol en Jb. Ruys elk 1 stem, zoodat was gekozen de heer Jn. Wagenaar. Als punt 4 van de agenda werd ter tafel gebracht door B. en W. een reglement voor Armvoogdij. Op voorstel van het lid Nobel vond de Raad goed, het naar B. en W. terug te brengen, met het besluit om het daarna bij de raadsleden te doen rondgaan, waarna het in een volgende vergadering kon worden behandeld. Het laatste punt van de agenda, vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, werd uitge steld tot na de rondvraag. De heer Wagenaar vroeg hierbij het zoo noodig op knappen van sommige lanen, hetwelk door -B. en W. zal worden onderzocht. Voor de zooveelste maal vroeg de heer Nobel, wan neer nu toch eens in behandeling zou komen de her ziening van de Politieverordening. De voorzitter maakte hier opnieuw bezwaren tegen en wel nu van finantiëelen aard. Wanneer de Politieverordening werd vastgesteld, zouden er nog al heel wat exemplaren van moeten wor den gedrukt, en dit kwam hem nu bezwarend voor. De leden van den raad meenden ook dat het nu nog wel wat kon wachten, dus werd er nu nog eens een voor- loopig uitstel verleend, waarbij het woord spoed, dat al zoo vele malen was toegezegd, nu eens is weggela ten. De politie-verordening-herziening is dus nu voor- loopig in ruste. Nog werd besproken de aanbesteding van de ge meentewoning. Deze was gegund door B. en W. aan C. Verweel voor 1235, na enkele wijzigingen in de uitvoering. Verder vroeg de heer Nobel naar de aanbrenging van de mest door den heer H. Wonder, vorige huurder, op liet land thans in huur bij den heer O. Vader. Het schijnt nog twijfelachtig of deze mest wel voldoende is aangebracht. B. en W. zullen nog opnieuw eens een onderzoek in stellen. Een oprijkluft bij C. Vreeker over het spoor zal wor den onderzocht. Hierna ging de vergadering in comité tot behande ling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, waarna sluiting volgde. KORTE BERICHTEN. - Als eerste vrouw te Amsterdam legde gisteren ruej. A. Zernike met gunstig gevolg het doctoraal ex amen in de theologie af. De 59ste algemeene vergadering der Nederland- sche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie zal 12, 13 en 14 Juli e.k. te Haarlem worden gehouden. Gisternamiddag werd een met een paard be spannen brik, waarop twee personen zaten, te Rijns- berg door de tram overreden, waarvan een onmiddel lijk werd gedood en de andere zeer ernstig werd ver minkt. Gisteren gebeurde op het fort Pampus een ern stig ongeluk. Bij het afvuren van een kanon, had men verzuimd, nn het vullen het afsluitstuk op het kanon te plaatsen. Hierdoor ontsnapte een deel der lading scherp aan de' achterzijde van den vuurmond, met het treurig gevolg, dat de milicien Kattestaart, uit den Haag, zeer ern stig getroffen werd aan de oogen, handen en borst. In zijn woning in de Van der Helststraat te Am sterdam is de schoenwinkelier Kat gestikt gevonden ten gevolge van gasinademing'. De gaskraan stond oj-^n en verscheidene afgebrande lucifers lagen op tafel, zoodat men vermoedt, dat hij tevergeefs ge tracht heeft het gas op te steken en daarna vergeten de kraan weer te sluiten. - Bij Urk is gistermorgen een Iluizer visscher, va rende op II.Z. ICO, over boord geslagen en verdronken. Te Sloten brandden gisteren drie huizen af ten gevolge van een ongeluk met een braadpan. Van de inboedels werd niets gered. Gisteren begaven in den Haag vier inspecteurs zich naar een gesloten huis op de Prinsegracht, waar aan van buiten niets bijzonders te zien was, maar dat de aandacht van de belastingambtenaren had getrok ken. Zij vonden er inderdaad een distilleer-inrichting. Al les wat tot het bedrijf behoorde, werd in beslag geno men. Donderdagmiddag maakten een dame en drie heeren een zeiltochtje op den Schinkel eh het Nieuwe Maar. Eensklaps sloeg het vaartuig om, met het ge volg dat alle vier de inzittenden te water geraakten. Door zwemmen kon men zich boven water houden, hoewel de dame die niet de zwemkunst machtig was reeds zonk en geheel onder het zeilvaartuig lag. Zij werd echter door één der heeren gegrepen. De drenke lingen werden door een ander vaartuig opgenomen. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Om te voldoen aan een veelvuldig' bij het bestuur ingekomen verzoek, zal de openbare leeszaal en boeke rij voorloopig 's middags van 12I/221/2 uur gesloten zijn, terwijl dit tot dusver van U/231/2 uur was. Velen wenschen n. 1. tijdens de middaguren de in stelling te bezoeken en voor hen is de opening om half vier te laat. Gedurende de maand April bedroeg het aantal be zoekers 680 mannen en 29 vrouwen. EEN ZEILWEDSTRIJD. Zondag, 5 Juni, zal er door een Langedijker Zeil- vereeniging in samenwerking met eenige liefhebbers alhier, in het Noord-Hollandsch Kanaal, tusschen de Spoorbrug en de Koedijkervlotbrug een zeilwedstrijd worden gehouden. Het stedelijk muziekcorps zal haar medewerking verleenen. „CRESCENDO". Tot sluiting van het winterconcert-seizoen zouden wij kunnen zeggen de uitvoeringen in zalen zullen nu toch wel afgeloopen zijn -gaf het Amsterdamsch klein koor a Capella „Crescendo", onder leiding van den bekenden directeur Willem Hespe, Vrijdag' 6 Mei een concert in het gebouw „Diligentia". Veel publiek was er niet, hetgeen voornamelijk wel zal moeten worden toegeschreven aan de. omstandig heid dat het al wat laat in den tijd is. De wijze, waarop dit kleine koor de gekozen num mers zingt, kan zeer gunstig' worden genoemd. De voordracht is muzikaal, de uitspraak goed en duidelijk, de zuiverheid onberispelijk en voor zulk een kleine be zetting kan het zeer veel kracht ontwikkelen, terwijl de klank van het ensemble er toch niet ruw door wordt. Dit viel vooral op te merken in „Prés du fleu- ve etranger" van Gounod. De alten kwamen soms wel eens wat te sterk tegenover de andere stemmen uit, anders heeft dit koor een heel goede stemverdee- lirig. Zooals de naam aangeeft, zong men zonder begelei ding (a cappella), en steeds bleef men uitstekend op toon. Een tiental nummers gaf men, meestal van Hol- landsche componisten Pompei', Freijer, Andriessen, Lasso, Stroomberg, Roeske, den Hertog. Uit het bovenstaande kan men opmaken dat dit koor een gun- stigen en aangenomen indruk heeft achtergelaten. Men maakt vlug voort, het gezelschap vertrok weder met den laatsten trein naar Amsterdam en reeds ten 10 ure verlieten de bezoekers de zaal. Bij deze gelegenheid liet zich nog een vereeniging onder directie van den heer Hespe hooren. Het was het Mannenkoor „de Vereenigde Zangers", dat in den wedstrijd te Bussum j.l. een tweeden prijs en een tweeden eereprijs mocht verwerven. Natuurlijk zong men de koorwerken, waarmede men deze prijzen be haald had, namelijk Psalm 84 van N. H. Andriessen en „Standchen" van Schultz. Behalve deze nog „Abendstandchen" van Schiebold. Ook hier beschaafde zang, mooie nuanceering en wederom groote zuiverheid en goede uitspraak. GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot, de heer F. P. Key se r, thans Adj. Directeur van het gemeente-slachthuis te Leiden, promoveerde gisteren te Bern als Doctor in de Veeartsenijkunde. BENOEMD. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongens school alhier, de heer P. J. Ahlers, van Amsterdam. MUZIEKUITVOERING door het Stedelijk Muziekkorps. Directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 8 Mei van 21/2 tot 41/2 uur, in den Stadshout. Programma: 1. Wien bleiht Wien! Marsch van Schrammel. 2. Ouverture zur Oper „Pique Dame" van Von Suppé. 3. Tesoro mid, Valse Italienne van Becucci. 4. Potpourri uit de Operette „Der Vogelhiindler" van Zeiler. Pauze. 5. Marsch op Posey's „The Senegambian Patrol" van Maas. C. a. Die Nachtigall und die Frösche van Eilenberg. b. Rose Mousse, Valse lente van Bosc. 7. Muzikale fopperijen van Sehreiner. 8. Finale. TREKHONDEN-CONCOURS. De groote belangstelling voor het op Zondag 29 Mei te houden trekhondenconcours blijkt reeds uit de lange lijst van prijzen, welke hiervoor beschikbaar zijn gesteld, n.l. een zilveren medaille, 5 verguld zilveren, een groote bronzen, 8 bronzen, 1 compleet tuig met sehokbrekers, een hanglamp, 7 volledige tuigen, 3 halsbanden met nikkel beslag, 5 stel sehokbrekers, 5 kistjes sigaren van 100, 1 groote boterhamworst, 2 van 10, 1 van 7.50, 3 van 5, 14 v. 2.50 en 1 van 2. Natuurlijk houdt het bestuur der afdeeling Alkmaar van den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland, zich beleefd aanbevolen voor meerdere prij zen. WEEKBLADEN. „De Prins" verschijnt deze week ter gelegenheid van het bezoek van Roosevelt aan ons land met een foto van den ex-president te midden van zijn familie, verder o. a. den beeldhouwer Facise eu eenige van zijn werken, kiekjes op Bottumeroogportretten van de voornaamste leden van het nieuwe tooneelgezel- schap van mevrouw van Dommelen; de Fransche avi- nteur Paulhan, enz. De „Revue der Sporten" bevat kiekjes van de wielerbaan te Scheveningen, van den voetbalwedstrijd te 's-Gravenhage, van de beroemde cup-final in Enge land, enz. AGENDA. ZATERDAG Gymn.-ver. „De Halter," cursus jongens van 812 jaar van 78 uur, adspiranten van 89 uur en leden van 910 uur, „Gulden Vlies." Mannenkoor „Excelsior," driemaandel. alg. vergade ring, 81/. uur, „Diligentia." MAANDAG Gymrs. Ver. Turniust, oefen. 7.15. Schaak- en Damclub V. V. V., 7 uur, café Scher- rnerhorn. DINSDAG: Typ. studieclub 81/2101/2 uur, Voorwaarts. Zangv. „Halleluja,'' repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Ohr. Zangver. „God is mijn Lied," 8 uur, Cbr. Schooi Arb. Dam- en Schaakclub, 8 uur, café „Voorwaarts." Geheel-Onthouders Zangvereeniging, repetitie, café „Graanhandel," 8 uur. Kegelclub „Koekoek", half negen café „Suisse". Eduard VII, koning van Engeland, is niet meer. Deze tijding zal ongetwijfeld met groote droefheid worden ontvangen, in Engeland natuurlijk in de eer ste plaats, maar ook in de andere landen, en dat is wel het beste bewijs, dat de regeering van dezen ko ning- kort maar goed is geweest. Weinige gekroonde hoofden zullen met zooveel terughouding' den troon hebben bestegen als dit in 1901 het geval was met Al- bert Eduard. Hij moest een vrouw opvolgen, die liet koningsschap in Engeland in eere had hersteld, die bijna 64 jaar als streng constitutioneele vorstin aan het hoofd der par lementaire regeering' had gestaan, onder wier bestuur Engeland was gekomen tot groote macht. Tot op zijn zestigste jaar, toen liij tot de regeering werd geroe pen, had hij zich met een zeer bescheiden rol op het politieke tooneel moeten vergenoegen terwijl hij in mi litaire zaken een geringe belangstelling' aan den dag legde. Alleen trad hij af en toe op als vertegenwoor diger vau de koninklijke familie, opende tentoonstel lingen, onthulde gedenkteekenen, bezocht koloniën. Overigens werd hij weinig geëerd. Zijn liefhebberijen waren tallooze en daardoor was hij het mikpunt van de earicatuur. Nu eens waren het dure sigaren, dan weer zijn modegrillen (in de badplaatsen gaf hij den toon aan en daar vervolgden hem de groote Europee- sche kleermakers om te zien wat het nieuwste was) eindelijk zijn renpaarden als hij met z'n paard Per- sirpmon de Derhyrennen won, had hij een groote daad verricht waardoor hij de aandacht op zich vestigde. Ook waren zijn snoepreisjes naar Parijs bekend en de anecdotes van zijn avonturen in de halve wereld wer den steeds talrijker. Naast deze -betrekkelijke onschuldige liefhebberijen, werden hem zéér schuldige ten laste gelegd, waarover wij wenschen te zwijgen. Terwijl dus het volk treurde en rouwde over den dood van een beminde en gelukkige koningin, kon het al- ierminst ingenomen zijn met de komst van een koning, die nimmer had getoond dat hij uitmuntte in de eigenschappen welke den mensch en den vorst sieren en van wien meer negatiefs dan positiefs bekend was. Met terughouding werd hij dan ook ontvangen. In verband hiermede en met den oorlog in Zuid-Afrika werd de kroning- geruimen tijd uitgesteld, en eindelijk, toen de vrede gesloten was, bepaald in het laatst van Juni 1902. Bleek, in een overjas gedoken, deed hij zijn intocht binnen Londen. Twee dagen vóór den ko ningsdag kwam de waarheid: de koning' was ernstig' ziek, moest een operatie ondergaan, de kroning werd voor onbepaalden tijd uitgesteld. Den 9den Augustus heeft zij toen plaats gehad. Van dat oogenblik af aan kon hij gehouden worden aan de beloften, welke hij bij het aanvaarden van de regeering had afgelegd. Merkwaardig was in zijn proclnmatie deze zinsnede: „Nu ik de zware taak aanvaard, die mij is opgelegd, ben ik vast besloten een constitutioneel vorst te zijn in den strengsten zin van het woord en zoolang mij nog een ademtocht rest te werken voor het welzijn en een vooruitgang van mijn volk." Merkwaardig vooral omdat ze werd uitgespro ken door een persoon in wiens mond zij een bloote fra- ze leek, zoodat ze slechts een ongeloovig of spottend lachje te voorschijn kon roepen. En thans, negen jaar later, nu de koniug niet meer is, kan in alle oprechtheid worden getuigd dat hij door zijn regeeringsperiode wat een fraze leek, tot een le vensleus heeft gemaakt, dat Eduard VII woord heeft gehouden. Hij is inderdaad geweest als zijn voorgang ster, een streng constitutioneel vorst, die de eerbied heeft afgedwongen van alle partijen in zijn land, van wien dezer dagen, toen er van zijn dood' nog geen spra ke kon zijn, in het Lagerhuis door een lid van de Ar beiderspartij werd verklaard: „De gevoelens van het land voor de kroon, in het bizonder onder den werkenden stand, zijn tegenwoor dig die van diepe genegenheid. Die gevoelens zijn verwekt en ontwikkeld door den doorluchtigen man die nu op den troon zit en zijn doorluchtige moeder, door hun belangstelling en hartelijke deelneming in het wel en wee van het volk." En als een verder bewijs van de algemeene liefde voor den koning kan dienen, dat de socialist Crooks, gisteren te Londen het woord voerend, zijn gehoor ver zocht het volkslied te zingen; hij verklaarde den ko ning' den groosten staatsman ter wereld te achten. Hij persoonlijk wist dat de koning groote zorg had voor het volk, en hij eindigde met de verklaring, dat de ko ning „vader van ons allen" was. Het is dan ook een groot verlies dat Engeland in deze dagen van crisis het goede inzicht en de gelukki ge takt van een vertrouwd vorst moet ontberen. Gelijk zijn vader toen is de prins van Wales, die bijna den 45-jarigen leeftijd heeft bereikt thans in politiek op zicht een onbeschreven blad papier. Wij hebben hem in Londen wel eens zéér puriteinsch hooren noemen, maar dat is het eenige, wat we van hem weten. Koning Eduards grootste kracht heeft echter onge- twijfeld*geleg'en op het terrein der buitenlandsche po litiek. Hij heeft de politieke kaart van Europa gewij zigd, Engeland opgeheven uit zijn splendid isolation, in verbonden en overeenkomsten doen opnemen. Met liet opkomende Japan werd een bondgenootschap ge sloten, met den kwaden huur van weleer, Frankrijk, kwam Engeland op voet van zeer groote vertrouwe lijkheid, Frankrijks bondgenoot Rusland deelde in de wederzijdsche vriendschap, met Italië werden eveneens meer dan hartelijke betrekkingen aangeknoopt, in Por tugal werd Engelands invloed nog versterkt. Hij deed voorts in de hooge politiek denken aan den ouden re- deneerenden oom spraken de Duitsche couranten ook niet dikwijls van Onkel Edi? die er steeds op uit is familieberichten te versterken, verzoeningen tot stand te brengen, misverstanden uit den weg te rui men, verwijderingen en breuken te voorkomen. De oude garde van de vorsten sterft afkoning Christiaan, koning Oskar, koning Carlos, koning Leo pold, en nu koning Eduard. Yan haar is thans eigen lijk alleen maar meer over de keizer-koning Erans Jo zef. In verschillende landen was de wisseling van vorst geen achteruitgang. Moge het verschil in En geland niet te groot zijn! Prins George Frederik Ernest Albert, prins van Wa les, die thans den Engelschen troon zal bestijgen, is den 3en Juni 1865 geboren en huwde den 6en Juli 1893 met Victoria Maria, prinses van Teek. Uit dit huwelijk zijn g-eboren prins Eduard Albert (23 Juni 1894), prins Albert Frederik (14 December 1895), prin ses Victoria Alexandra (25 April 1897), prins Hendrik Willem (31 Maart 1900), prins George Eduard (20 De cember 1902) en prins Jan Karei (12 Juli 1905). In Noorwegen heeft de oud-president Roose velt gesproken oyer den vrede. Zooals elders reeds door hem was verklaard, zeide Roosevelt ook thans, dat de Vrede wel goed is, maar niet het hoogste goed, wan neer hij niet met het Recht vereenigd is. Wanneer men niet alles ineens kon bereiken, moest men gelei delijk voorwaarts gaan. Waar hij over den internatio nalen vrede sprak, deelde hij mede, wat hij zelf als hoofd van een groot volk had ondervonden, welks eer en belangen hij steeds indachtig was geweest. Hij spoorde andere volken slechts aan tot wat hij zijn eigen volk gaarne zag doen. De arbitrageverdragen, welke alle beschaafde Sta ten met elkander behoorden te sluiten, konden zich uitstrekken tot bijna alle mogelijke vraagstukken, wanneer zij de overeenkomst bevatten, dat ,e}ke partij liet gebied der andere en haar volstrekte souvereiniteit binnen dat gebied had te eerbiedigen, en eveneens de uitdrukkelijke afspraak, dat alle andere strijdkwesties aan een scheidsgerecht moesten worden onderworpen, uitgezonderd de zeer zeldzame gevallen, waar het de eer der natie gold. De verdere ontwikkeling' van het Scheidsgerecht in Den Ilaag moest door een derde conferentie worden bereikt. Het zou de moeite loonen, de in de Ameri- kaansche grondwet aangegeven methode te bestudee- ren, tot verhindering van de vijandelijkheden tusschen de afzonderlijke Staten en tot verzekering van de op perheerschappij van het Bondsgerechtshof. Ten derde moest zoo spoedig mogelijk iets geschie den om liet aangroeien der bewapeningen, in het bij zonder van de vlootuitrustingen, door een internatio naal verdrag te beperken. Geen mogendheid kon na tuurlijk afzonderlijk het voorbeeld geven, want uit gaande van het standpunt van vrede en van recht, moest worden vermeden, dat een mogendheid, welke inderdaad aan den vrede gelooft, afhankelijk zou zijn van de genade van een mededinger, die in den grond niet daaraan gelooft en uiet zulke bedoelingen koes tert. Maar in de onderstelling van de oprechtheid van de bedoelingen, moesten de groote mogendheden het geen onoverwinnelijke moeielijkheid achten, een verdrag te sluiten, dat een einde zou maken aan de overdreven toeneming- van de vlootuitrustingen. Het zou tenslotte een meesterstuk zijn, wanneer de, groote mogendheden, die eerlijk geneigd zijn tot den vrede, een vredebond vormden, niet alleen om'den vrede onder elkander te bewaren, maar ook, om, zoo noodig, met geweld te voorkomen, dat hij door anderen werd verbroken. De grootste moeilijkheid bij de bevordering van het werk van den vrede, kwam voort uit het ontbreken van een uitvoerende macht, een politiemacht, die de beslissin gen van het Hof van Arbitrage zou kunnen doorzet ten. VERJARING VAN SCHULDVORDERINGEN. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van ALK MAAR herinneren belanghebbenden er aan, dat de SCHULDVORDERINGEN over het jaar 1909, ten laste der gemeente, ingevolge de wet van 8 November 1815 (Sthl. No. 51) vóór of op den laatsten Juni a. s. moeten worden ingediend bij gebreke waarvan zij ver jaard en mitsdien nietig zijn. Voorzoover nog vorderingen moeten inkomen, wordt spoedige inzending daarvan aanbevolen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 7 Mei 1910. Punten van behandeling. 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergade ring. Mededeelingen. 2. Voorstel van B. en W. tot het maken van overdek te speelplaatsen bij de 1ste, 5de, 3de en 4e Gemeen teschool. (Bijlage no. 19.)- 3. Als voren, tot staluitbreiding op het terrein van den gemeentelijken reinigingsdienst. (Bijlage no. 21.) 4. Als voren, inzake het bouwen van twee nieuwe bruggen. (Bijlage no. 22). 5. Als voren, tot vaststelling eener instructie voor den stads-klokkenist. (Bijlage no. 23). 6. Als voren, tot wijziging der Verordening op de Handelsdagsehaol. (Bijlage no. 24). 7. Als voren, inzake regeling der bezoldigingen van ambtenaren, bedienden en werklieden der gemeen te. (Bijlage no. 18). 8. *Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener tij delijke geldleening van 33000. (Bijlage No. 25). 9. Als voren, tot uitkeering van ziekengeld aan een werkman bij den dienst der plantsoenen. (Bijlage No. 26). TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Mei. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandseh Meteorologisch Instituut t« De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 772.3 te Horta. De laagste stand van den barometer 732.0 te Dun- rossness. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 8 Mei). Matige tot krachtige westelijke wind, zwaar bewolkt, voorloopig nog buiïg, zelfde temperatuur. Neerslag te Alkmaar 7 Mei 4.5 m.M. KORT OVERZICHT VAN DE WEERSGESTELD HEID. De kern van het laag in het noordwesten heeft zich een weinig oostwaarts verplaatst zonder in beteekenis te veranderen. Het grootste deel van het waarne mingsgebied wordt erdoor beïnvloedt; op vele plaatsen viel regen. De luchtdrukverdeeling doet weinig ver andering' van het weer verwachten en bij het oost waarts trekken van de depressie is voor ons land af- buiend weer met meest westelijken wind te verwach ten. Hierbij zal de koele weersgesteldheid nog voort duren. Bijna overal ligt de temperatuur beneden de normale. M. Geboren: 5 Mei. Helena Wilhelmina Maria, d. v. Franciscus Leonardus Marie Müllers en Louisa Ma ria Henrica van den Bichelaer. 7 Mei. Jacobus Nicolaas, z. v. Jacobus Johannes Al en Engelina Gelfje Bout. Overleden: 6 Mei. Maria Cosmas Damianua Dekker, gehuwd giet Pieter de Boer 32 jaar. Nico laas Vasbinder, 6 maanden. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de AAN GIFTE TOT DEELNEMING aan bovengenoemd on derricht ter Gemeente-Secretarie moet geschieden vóór 1 JUNI a.s., op welken datum de lijst ONHER ROEPELIJK wordt gesloten. Inlichtingen omtrent de regeling van het bedoelde onderricht worden ter Gemeente-Secretarie verstrekt. Alkmaar, 6 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. MOORD EN DIEFSTAL TE 8URHUIZUMERHEIDE. LEEUWARDEN, 7 Mei. Heden werd voor de Recht- bank te Leeuwarden behandeld de zaak tegen Andriet v. d. V., 25, en Bauke 024 jaar, arbeiden te Sur- huizumerheide, beiden gedetineerd en beitkuldigd ran 1. diefital van een rreuweniak met reraehilDnde papieren taebeheerende aan Jantje Pottmui, kuiarrouw van A. Hoekstra, gepleegd end«r Surkuizum, in den vroegen morgen ran 25 Oct. 1909, hebbende zjj de dieven ten einde dien diefstal gemakkelijk te maken, vooraf gemelde vrouw opzettelijk aangegrepen en met een m?z verschillende verwondingen aan den n*k, onder het oeg rn onder de kin toegebracht en in he vige mate tegen het hoofd geschopt, tengevolge van welke geweldpleging voornoemde vrouw op 2t Oet. iz everleden 2. het opzettelijk in vereeniging in den niehi van 28 op 24 October van h*t vorige jaar, na daartoe voor- *f het plan te hebben beraamd, den polderdijk in de zoogenaamde Wijde Pet" te Surhuistervaen, dienende tot wetarkeering, doorsteken of doorgraven, zoodat het 4o«>r dien dijk besehut wordende terrein werd over stroomd. Er werden negen getuigen en één deskundige ge hoord. Als raadsman voor den eerste trad op mr. G. A. Römervoor den tweede mr. J. M. van Hettinga Tromp, beideu te Leeuwarden. Na behandeling dezer zaak vorderde hetO.M. tegen ieder 18 jaar gevangenisstraf. LONT GEROKEN. ROTTERDAM, 7 Mei. De justitie te Leeuwarden vroeg aanhouding van L., verdacht van bcdriegolijke bankroet. L. had ten passagebiliet genomen op het «teomschip „Rotterdam", dat hedennacht naar Nieuw- York vertrok. L. scheen lont geroken te hebben en kwam niet aan boord. DE REIS VAN PRINS HENDRIK UITGESTELD 's GRAVENHAGE, 7 Mei. W»g»ns het overlijden van den Engelschen koning en de nauwe verwantschap der koningshuizen van Noorwegen en Denemarken met het Engeicche Hof is da Scandinavische reis van den Prins voorloopig uitgesteld. SCHIP GESTRAND. ROTTERDAM, 7 Mei. Hedennacht strandde bij de Zuiderpier aan den Hoek van Holland het s.s „Dus- seldorf" van St Petersburg naar Rotterdam. De sleep- booten gingen er heen, deck ofschoon de teestand ernstig is, wilde de equipage het schip niet verlaten. DE KONINGIN-MOEDER IN ENGELAND. LONDEN, 7 Mei. De Keningin-M«eder kwam hedenmorgen te Queensboro aan. H. M. was düp geschokt door het bericht van het overlijden des koning*. Zij vertrok om 7 uur naar Ether, teneinde een bezoek te brengen aan Hare Zuster, d* hertogin van Albscy. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 6 Mei. Fabriekskaai kleine f 82,—» fBoerenkaas, kleine f 82.—, Oommissie f 82.50» Middelbare f 82. Aangeveerd 273 st. weg. 148852 K.G- ALKMAAR, 7 Mei. Aangevoerd 5 paarden f 50 a

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2