Damnibriek. MENLOOPE w Éi 'M,. Banden ik11 Os S&h&akrtibHek. Vraag en aanbod. k O V ERTENTIEN. Goudmagazijn van P. OUDES, Duitschland. Diversen. INTERNATIONAAL TUINPLEIN. 5' ms§ü> zijn alleen echt met DIT Handelsmerk. 37—31 27 49 50—45 6 50 of 36 27 40—41 36 27 of 6 50 ■ymt, mp up «J HC i M. -Hl van uit het Payglop, schuins over deJLaat, d« Ridderstraat in, naar het Ridderstraat No. 11, Alkmaar. Daar vindt men groote keuze in Juweeler», Gouden Oorijzers^ Parelstellen, Kruizen en Kettin gs, ArmbandenTrouw- en V erlo ving«- irngen, ook vele artikelen voor oud Het hoogst blijf ik betalen voor Juweelen, Bloedkoralen Kettingen, Goud en Zilver. Zondags geopend. Zuiderstation), dat is dus een stad, steeds kronkelend, met wegvragen en opschriften kijken zeker wel an derhalf uur loopen. De tentoonstelling komt men binnen langs de Ave nue Emile de Mot, een nieuwe wijde straat, die, even voordat de welbekende Avenue Louise het Bois de la Cambre bereikt, links afslaat en op den hoofdingang aanloopt. Direct aan zijn linkerhand heeft men een voornaam restaurant Au Chien vert en „Oud Brussel" of gelijk het beminnelijk-eenvoudig en-juist heet: Bruxelles-Ke rmesse. Voorloopig laten wij dat links liggen om nu inéenS een overzicht van de in richting van de geheele tentoonstelling te geven, wat betrekkelijk gemakkelijk kan, omdat het beeld van het geheel zeer eenvoudig is. Om twee laag gelegene, vierkante tuinpleinen ligt de geheele eigenlijke ten toonstelling. Het eerste tuinplein, dat men, door den hoofdingang komend, direct in zijn lengte voor zich heeft, is het Belgische. Links ligt daar het hoofdge bouw van België, vooruit de paviljoens der Belgische steden, rechts het Bois de la Cambre, waarvóór ook het tramstation is. Met de tram komend, bereikt men dus ook eerst dit Belgische tuinplein aan de lange zij de. Van dit tuinplein kan men nu op twee wijzen naar het andere (internationale) tuinplein komen en wel door het Belgische hoofdgebouw linkshoudend en dan door Engeland naar Frankrijk. 4>)f wel men volgt den weg die aan den versten linkerhoek van het plein tegenover den hoofdingang rechthoekig op het Belgi sche tuinplein staat. Langs dezen weg gaande komt men ten slotte midden voor en boven het laaggelegene tweede tuinplein te staan, waaromheen de expositiege bouwen der andere landen liggen. Aan dezelfde zijde waar men dan staat heeft men links Frankrijk, rechts het opvallend mooie Nederlandsche gebouw. Aan de linkerzijde van dit plein liggen de groote centrale ge bouwen, waarin Frankrijk en de meeste andere landen benevens de machinegalerij. Aan de lange zijde van het internationale tuinplein tegenover zich heeft men diverse gebouwen van afzonderlijke staten, een restau rant enz. En rechts in den hoek aan de overzijde ligt het onbevallige Duitsche gebouw, dat ook heel wat ruimte inneemt en zeker wel een keer of 8 maal zoo groot is als Nederland, al lijkt dat niet het geval te zijn. Nu zijn er natuurlijk nog een menigte zijwegen, aparte terreinen enz. enz., doch wanneer men het bo venstaande, dat wij hieronder nog eens in beeld bren gen. maar goed voor oogen houdt, kent men de hoofd lijnen. -JiUJMl Allerlei. Machines Internationale galerijen Frankrijk. Frankrijk. Engeland. >1 cr 5' ere GO a> ere BELGISCH TUjNPLEIN Hoofdingang. Tram. Nederland. Boia de la Cambre. No. 236 A. Mosely te Brisbane 3de en 4de Prijs ex aequo „Australascan" 1910 8 7 6 5 4 8 2 1 f ii Mat in 2 zetten. De componist van No. 236 behaalde in denzelfden wedstrijd tevens den eersten prijs, dien wij niet gaven, omdat wij dezen reeds in een andere vaderlandsehe ru briek zagen. Wij vermoeden, dat dit tornooi niet internationaal was, doch kunnen dit niet nazien vóórdat wij tot onze huisgoden zijn teruggekeerd. Wij hopen hieromtrent bij de oplossing zekerheid te kunnen verschaffen. In ieder geval zijn de vier prijzen in Australië ge bleven en staan deze op geen hoog peil. Doch, het is te gevaarlijk zich aan de hand van de ze beide gegevens eenigszins uit te spreken. Dit leerde ons de ondervinding, die ons, intusschen, helaas, niet altijd wijs maakte! Goede oplossingen van probleem no. 233 D d4 g-4 ontvingen wij van: P. J. Boom, F. Böttger, O. Bra- mer, G. van Dort, G. Imhiilsen, G. Nobel en C. van Stam, allen te Alkmaar; Enschedé te Haarlem; H. Weenink te Amsterdam; S. te S.J. Vijzelaar te Hil versum; „Schaaklust" te Koedijk; G. Fijth te Bunnik; A. Tates te Heilo. De. juistheid der bemerking' van een der weinige goe de oplossers ingeval Tf8 wit moet zijn, en dat moet hij, zie de rectificatie in ons no. van voor 2 weken, is er wel een oplossing n.l. Dg4 wat buiten regel en gewoon te zou zijn, het probleem heeft alsdan een zeer bijzon dere matstelling, is zeker de oorzaak dat zoo weinige er in geslaagd zijn de juiste oplossing te vinden. VOOR DE DAMES. KIJKJES IN DE MODEWERELD. Slechts zelden zal een elegante vrouw zoo oprecht zijn als een Parijsche aristocrate, die onlangs allerlei geheimen uit de toiletkamer verklapte. Deze eerlijke vertegenwoordigster van het schoon© geslacht heeft evenwel een leeftijd bereikt, waarop de meeste dames het opgeven om nog werk van haar toilet en haar uiterlijk te maken. Vicomtesse de L. doet daarvan, niettegenstaande zij al zeven kruisjes achter den rug heeft, nog geen afstand. Zij tracht er nog steeds zoo uit te zien, dat haar verschijning met veel-jongere da mes kan wedijvereen en de vergelijking niet in haar nadeel uitvalt. Ten eerste kost het „opmaken" van haar gelaat, dat in haar jeugd buitengewoon-mooie trekken had, verbazend veel arbeid en vordert het da gelijks een groote dosis geduld en tijd. Bij dit opma ken gaat de jeugdige matrone, die, wat haar opgewekt- lv U en geestigheid betreft niet voor een dertigjarige onderdoet, zeer voorzichtig' te wei'k. Als zij klaar is, ziet men wel, dat „kunst" gebruikt is, maar door de artistieke manier, waarop zij hiermede omgaat, ziet zij er toch voornaam uit. Deze meesteres in het ver zorgen der schoonheid, een tweede Ninon de l'Enclos, bekent dat zij reeds vanaf haar twintigste jaar allerlei hulpmiddelen heeft moeten aanwenden om haar schoonheid te bewaren, het beste te doen uitkomen en zoo mogelijk nog te verhoogen. Daarvoor had zij tot kaar dertigste jaar dagelijks twee tot drie uur noodig. Van haar dertigste tot haar vijftigste jaar moesten dagelijks vier uur aan het verzorgen der schoonheid opgeofferd' worden, want in die jaren was het de kunst, de voorboden van den naderenden ouderdom op een afstand te houden. Toen werden de kleine plooitjes bij de mondhoeken en de hanenpootjes hij de oogen door een behandeling- met stoom en witte pap zooveel mogelijk weggemaakt; het dunner wordende haar, waarin zich zilveren draden be- gonneen te vertoonen, moest zorgvuldig verzorgd en gonnen te vertoonen, moest zorgvuldig' verzorgd en gekleurd worden, terwijl het steeds meer moeite vcr- eischte om het zoo voordeelig en effectvol mogelijk te friseeren. Ook aan de handen moest ieder jaar meer aandacht worden geschonken, opdat zij den ouderdom niet zouden verraden. Toen zij de vijftig gepasseerd was, waren vier uur per dag niet genoeg, om de steeds omvangrijker en ingewikkeld wordender arbeid aan de toilettafel uit te voeren. In elk geval heeft deze vrouw, die zich de verzor ging der schoonheid tot levenstaak had gekozen, meer dan tien jaren van haar leven achter de gordijnen van haar toiletkamer doorgebracht. Iui;ez«iideii Mcdedeelingen. Xwak, ellendig en altijd vermoeid. Verdenkt gij uw nieren wel? Zij worden misschien cel na cel vernietigd, waardoor uw bloed ongezuiverd blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw lichaam kan worden afgevoerd. Nid'kwalen ontwikkelen zich zóó ongemerkt, dat zelfs wanneer de nieren ernstig aangetast zijn, gij geen ander verschijnsel op kunt merken dan algemeene zwakte, loomheid en afgematheid. Gij staat erover verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneergesla gen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren ver dacht en toch indien uw water chemisch onderzocht werd, zou misschien gevonden worden, dat uw nieren cel na cel werden verwoest en het bloed niet meer fil- treeren, waardoor het levengevend eiwit gelegenheid heeft om met de urine te ontsnappen. En zoo raakt gij dag aan dag vaster in de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling ge heel hun werk staken en uw geheele lichaam vergif tigd wordt door het urinezuur in het bloed, terwijl de blaas haar kracht verliest om de urine-afscheiding te regelen. Daarom wanneer uw urine bewolkt of branderig' is, wanneer de afscheiding' in te groote of te kleine mate geschiedt, of wanneer gij rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, rheumatische pijnen of een blaaskwaal hebt, verwaarloost uw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich misschien reeds verder ontwikkeld dan gij denkt, en uitstel is zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg' beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die zoovele man nen en vrouwen blijvend! genezen hebben. Let er daarom op, dat de juiste naam: Foster's Rug pijn Nieren Pillen op de doos voorkomt. Zij zijn te Alkmaar verkrijgbaar bij de heeren Nierop Slothou- ber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. Eindspel No. 8 van J. BOTTRQUTN. AAN DE DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 77 en vraagstuk 16. Probleem no. 77 was er één van een soort nog niet in onze rubriek behandeld. Wit moest winnen door zwart vast te zetten. Immers een regel van het dam- reglement luidt: „Wie aan de beurt van spelen zijnde niet schuiven kan, heeft het spel verloren." Hierop berustte no. 77. De stand der stukken gaf bij nauwkeurige beschou wing in deze richting wel een aanwijzing: een slagzet toch kon moeilijk plaats hebben. Stand van probleem 77. Zw. 2 schijven op 35 en 36. 2 dammen op 6 en 27. Wit 8 schijven op 37, 40, 43, 44, 46, 47, 48, 50. Wit wint als volgt: 41—37 35 44 37—32 27 38 4843 3842 (gedw.) 47 38 en wit heeft gewonnen. Wij ontvingen van dit probleem goede oplossingen van de heeren: G. Oloeck, D. Gerling, J. J. Hubel- meyer, J. M. Iloutkooper, J. Houtkooper, M. Kater, W. Los, D. Winkel en H. Zaadnoordijk, allen te Alk maar; S. Homan te Wijdewormer, H. Lindeboom te Oudorp, H. E. Lantinga en IT. E. Lantinga Jr. te Haarlem, S. Pal te Koog aan de Zaan. Vraagstuk 16 hadden wij meer in 't bijzonder voor beginners geplaatst. Stand van vraagstuk 16. Zwart 5 schijven op 3, 4, 8, 14, 27 en dam op 32. Wit 6 schijven op 15, 23, 29, 36, 39, 41. Wit wint als volgt: 36—31 27 47 (2 slaan) 39—33 32 19 2924 27 20 (2 slaan) 15 2dam en wint. Hiervan ontvingen wij goede opl. van de heeren bo vengenoemd, behalve van den heer J. M. Houtkooper. Van het probleem en eindspel uit de vorige rubriek (no. 76 en eindspel) ontvingen wij nog goede oplossin gen van J. Noome Mzn., Puvmerend en J. Heman, Vlotbrug Zijpe. SLAGZET IN DE PARTIJ. De volgende interessante slagzet is gemaakt. Pl. m. 8 jaar geleden te Parijs door Ottina. Op 't oogenblik één der sterkste dammers van Parijs, de speler met zwart was de bekende Zimmerman, toentertijd een der sterkste dammers en beslist sterker dan toen Otti na was. Hij liep echter in een aardig zetje. 'Mmy/.., mm m Zwart: 3, 6/9, 12/19-, 23, 24, 26. Wit: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 37/40, 42, 43, 45, 46, 48. In deze schijnbaar zoo sterke stand is voor wit toch een damzet mogelijk op ruit 2 en wel op de volgende wijze. Verzoeke er eerst even naar te zoeken, alvo rens onderstaande oplossing in te zien. 25—20 14 34 40 20 15 24 35—30 24 35 33—29 23 23 39 30 35 24 27—22 18 27 32 21 16 27 28—23 19 28 37—32 28 37 42 2! Inderdaad een slagzet om goed te onthouden. Zij kan o. i. wel eens voorkomen. Als probleem geven wij een fijn stukje werk van den heer J. Noome, de moeite van 't oplossen ten zeer ste waard, terwijl wij voor hen, die zich scharen onder de fijnproevers, een fraai eindspel plaatsen op 't derde diagram. Gaarne zullen wij van probleem 78 en van eindspel No. 8 oplossingen ontvangen. Van beiden komt de oplossing in de volgende rubriek, waar dan weer met een de oplossingen worden verantwoord. Probleem No. 78 van J. NOOME Mzn., Purmerend. WW/. Zwart: 1 Schijf op 43. Wit: 3 Dammen op 11, 12 en 40. Oplossingen s. v. p. vóór of op 20 Mei, bureau van dit blad. CORRESPONDENTIE. J. N. te P. Hartelijk dank voor uw schrijven. Wij zullen er met plezier gebruik van maken. Eindspelen en problemen zijn zeer mooi. Hartelijke groeten. I). W. te A. Uw oplossing van vraagstuk 16 had een kleine vergissing'. De eerste zet moet beslist zijn 3631 en daarna 3933. Op 3933 als eerste zet zou zwart ook kunnen slaan 32 46. II. Z. te A. Zal uw probleem nazien. J. TI. te Z. Hopen wel steeds uwe oplossingen te ontvangen. Dank voor uwe belangstelling. Op uw voorstel kunnen wij niet ingaan. Ingezonden Stukken. „AAN ALLE WINKELIERS IN ALKMAAR." Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. een kleine plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Naar we hopen, zullen de zomersche dagen weder haar intrede doen. Wanneer het zomer is verlangt een ieder wel eens naar eenige uurtjes verpozing' bui ten. Een ieder is daartoe lang niet in de gelegenheid, vooral niet de winkeliers. In hoofdzaak is dit aan hun zelf te wijten, daar de winkeliers het in den regel lang niet eens zijn. Zou het nu niet mogelijk zijn. dat in elke branche voor zich zelf de collega's onder ling moeite doen om een lijst te laten cireuleeren, waarop de betrokken winkeliers onderling zich verbin den, vanaf 1 Juni a.s. tot 1 September eiken Zondag namiddag vanaf 12 uur te sluiten? Tot op dit oogen blik hebben weliswaar verschillende winkeliers geslo ten, toch zijn er nog zeer velen, die niet willen sluiten omdat hun collega (concurrent) open blijft. Doch wie weet hoe gaarne beidten dit tijdvak sluiten wilden, als zij het maar' eens waren. Om dit doel te bereiken is, dunkt mij, de besten weg om onderling zich tegenover elkander op deze manier te verbinden. Wanneer het overgroote deel winkeliers er toe besluit, dan komen de enkele dwarsboomen van zelf wel. Mocht dit schrijven, naar ik hoop, succes hebben, dan hoop ik ook tevens dat elke branche afzonderlijk dit met de namen der betrokken winkeliers er hij, zoo spoedig mogelijk per annonce bekend zal maken. U M. de Red. beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. EEN WINKELIER. - Van 15 regels 25 Cents, bij vooruitbetaling. J. B; L. S I M O N, Alkmaar. Steenhouwerij K o- ningsweg 67. Grafteekenen. Schoorsteen mantels enz. Zwart: 1, 6, 8, 9, 16, 11, 18, 20, 25, 28, 29, 33. Wit: 21, 27, 31, 35, 37, 38, 42, 43, 44, 47. 48, 50. ipruiming van verschillende Meubelen, als KASTEN, TAFELS, STOELEN en SPIEGELS in het meubel- magazijn Fnidsen C 59, Alkmaar. f koop: Een flink HEERENHUIS met TUIN- Te bevragen bij den bewoner en eigenaar W. VAN STAM, Bergerweg 2. J|oort vooral het fijne ITAL1AANSCH KUNSTMU- ZIEK. Guitaar, Mondorgel, Triangel, Bombay, Poppogenofluit. Beleefd aanbevelend, GEBR. MANS- HANDE, p. a. J. VISSER,' Koningstraat No. 7, Alkmaar. ^Jeen heerlijker en smakelijker glas bier, dan het Trappistenbier, ook per halve flesch verkrijgbaar bij J. H. ALBERS, in den Bierkelder, Verdronkenoord, ingang Kapelplein. Jlevraagd, liefst voor direct, een nette flinke Volen- damsche of DIENSTBODE van buiten. Van goede get. voorzien. Brieven onder lett. K 154, bureau van dit blad. Oevraagd voor dag en nacht, een VROUW, P. G., om de vrouw des huizes in alle bezigheden be hulpzaam te zijn. Brieven onder letter M 154, bureau van dit blad. "Prima 9 maal 12 Kitigener, opjectieve CAMERA voor hand met statief, spotprijs. BROEDSCHE KIPPEN en EIEREN van bekroonde rassen. Hoenderpark „de Kraaikop", Metiusstr. Gfeer bill ij k te koop 1 overdekte groote VRACHTWAGEN en een kleinere dito, en een ZEILENMAKERSTRAPNAAIMACHINE „Singer", bjj P. BRUGMAN, Hekelstraat 15, Alkmaar. KERKVOOGDEN der Ned. Hervormde Gemeente te ALKMAAR geven kennis, dat het KOHIER VAN DEN AANSLAG, van den 17den Mei tot den eersten Juni e.k.. des morgens van O tot 3 Uur, voor de gemeenteleden ter inzage zal liggen ten huize van den Koster der Groote Kerk, en de bezwaren tegen den aanslag, schriftelijk bij Kerkvoogden moeten worden ingediend vöör 2 Juni a.s. Kerkvoogden voornoemd, VAN DER FEEN DE LILLE, Voorzitter. VERHOEFF, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 6