8 T A il S N I E U W S. BUITEL L ANR door de Amsterdamsche firma Guy de öoral de nieu we portretten van de Koninklijke familie in den han del worden gebracht, die verleden week, in opdracht van H. M. de Koningin, op het Loo zijn opgenomen. Vooral het portret van Prinses Juliana, zittend achter een met speelgoed overdekt tafeltje, is welgeslaagd. Het Prinsesje is een flinke kleine meid geworden. Volgens velen heeft zij de oogen van haar grootvader. Een familiegroep geeft een bijzonder fraai portret te zien van H. M. de Koningin. Hare Majesteit ziet el- zeer opgewekt en gelukkig uit. Het derde portret is van Prins Hendrik, zijn dochtertje op de knie hou dend. EEN LIJKDIENST VOOR KONING EDUARD. A.s. Vrijdag te halftwaalf voormiddags zal in de Anglikaansehe kerk in de Van den Boschstraat te 's-Gravenhage vanwege het Britsche gezantschap al daar een lijkdienst voor de nagedachtenis van wijlen koning Eduard VII gehouden worden. De leden der Koninklijke familie zullen bij die plechtigheid vertegenwoordigers afvaardigen. De ministers, de vreemde gezanten, burgerlijke en militaire autoriteiten zullen in de gelegenheid gesteld wórden den dienst bij te wonen. HGLLANDSCH-BELGISCHE OVER EENKOMST. Tu een voorloopige bijeenkomst der rapporteurs van de derde IJollandsch-Belgische conferentie verklaarde de oud-minister Beernaert, dat de beide regeeringen, vertrouwende in de voordeelen, voortvloeiend uit een toenadering der beide rijken, bereid zullen zijn de ont werpen, die te 's-Hage werden aangenomen, te be krachtigen. DE NIEUWE MINISTER VAN JUSTITIE. Bij Kon. Besl. van 14 dezer is, met ingang van 7 .1 uni 1. de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk, eervol ontheven van het beheer, ad' interim van het Departement van Justitie, met dankbetuiging- voor de door hem in deze aan den Lande bewezen diensten 2. benoemd tot Minister van Justitie, mr. E. R. II. liegout, lid van de Tweede Kamer, der Staten-Gene- raal. GEMENGD NIEUWS. „HET WITTE KRUIS." lu „Parkzicht" werd gistermiddag onder voorzitter schap van den heer mr. H. J. C. van Tienen, een bui tengewone algemeene vergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis." Deze vergadering was belegd ter behandeling van het volgende voorstel van het hoofdbestuur: 1. Voor de vereeniging te aanvaarden een legaat van wijlen den heer G. K. F. van Walree, 22 Maart 1.1. te Maarseveen overleden, bestaande uit de buitenplaats „Vechtoever" met keurig gemeubeld huis, onder ver plichting het te doen dienen tot rust- en herstellings oord voor verpleegsters, met een kapitaal voor het on derhoud en de exploitatie. 2. liet hoofdbestuur te machtigen alles te doen, wat voor de riehtige in bezitname noodig is, o.a. aan H. M. de Koningin machtiging te vragen tot het aanvaarden van het legaat. De secretaris, dr. P. J. Barnouw, deed voorlezing van een uittreksel van het testament, dat betrekking had op het legaat. Daaruit bleek, dat het kapitaal voor het onderhoud en de exploitatie vermaakt 140.000 bedraagt. De vereeniging moest, zoo werd o.a. in het testament bepaald, den tuinbaas van „Vechtoever" tot 1 Februari 1914 in dienst houden. Naar de voorzitter meedeelde, had het hoofdbestuur unaniem besloten het legaat te aanvaarden. Daarente gen had het adviseerend lid, dr. Blooker, in een schrij ven aangeraden niet op de zaak in te gaan, omdat hij niet aan de levensvatbaarheid ervan geloofde. De voorzitter deed nog uitkomen, dat het de bedoeling is, dat de boekhouding van „Vechtoever" afgescheiden zal zijn van de verdere administratie van „Het Witte Kruis." Blijkens voorloopige cijfers, van de zijde van het hoofdbestuur verstrekt, zou de opbrengst van het kapi taal, geplaatst op het grootboek, 4650 bedragen. De inkomsten aan verplegingskosten (berekend naar 15 verpleegsters tegen 1 per dag), werden geraamd op 5460, zoodat er een totaal aan inkomsten zou zijn van 10.110. De uitgaven werden als volgt gespcifi- eeerd: directrice J 600, drie dienstboden 468, onder houd huis en inboedel 1000, belastingen en assuran tiën 230, onderhoudkosten (75 cent per dag) 5200, totaal 9500. Volgens deze voorloopige raming blijft er dus nog ruim 600 voor onvoorziene uitgaven over. De afdeeling Amsterdam maakte eenige bezwaren. Ze achtte 't ongewenscht alleen menschen van één vak bij elkaar te brengen in een rusthuis. Den ge- raamden verpleegprijs van 1 oordeelde deze afdeeling' (e laag. Ten slotte verklaarde de afdeeling zich niet tegen het voorstel, mits voor den proeftijd van één jaar, en dan onder dit beding, dat het hoofd de verze kering zou geven dat er een afzonderlijke rekening zou worden gehouden en dat de algemeene kas bij eventu- eele tekorten niet zal behoeyen bij te passen. De voorzitter, die op een vraag uit de vergadering had meegedeeld, dat dit rusthuis zal bestemd zijn voor verpleegsters in het algemeen, was van meening, dat de bezwaren van Amsterdam -denkbeeldig waren. Het herstellingsoord van den Bond van Ned. Onderwijzers bewijst, dat dergelijke inrichtingen waar menschen van één vak komen, zeer goed mogelijk zijn. Het hoofdbestuur kan niet ingaan op 't denkbeeld, dat eventueele tekorten niet zullen worden gedekt uit de algemeene kas. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. ONTSLAG IN MASSA. Omtrent de uitsluiting bij de firma Philips te Eind hoven verneemt de Tel. dat de firma aan het perso neel gelastte in den winter op Katholieke feestdagen te werken, in verband daarmede moesten zij 't lid maatschap van den R.-K. Volksbond opzeggen. Zij, die dit niet deden, zijn toen door de firma uitgesloten. Een steuncomité wordt opgericht, aangezien men verwacht, dat de strijd langdurig zal zijn. ARBEIDSCONTRACT. Te Tilburg heeft de drukkersfirma BijvoetMut- saers Zaterdagavond geheel haar personeel ontsla gen, omdat de onderteekening van een door de firma aangeboden arbeidscontract werd geweigerd. De werk lieden wilden geen genoegen nemen met het in dat contract neergelegd loonstelsel. PINKSTERDRUKTE. De H. IJ. S. M. heeft den tweeden Pinksterdag op het traject RotterdamDen HaagAmsterdam ruim 30 extra-treinen laten loopen, terwijl de Z. E. S. M. op de lijn Rotterdam—Scheveningen 40 extra-treinen had ingelegd. De Stoomtram der H. IJ. S. M. Deri HaagScheve- ning-en vervoerde Zondag 6445 en Maandag 15.375 per sonen. De ILaagsche Tramwegmij. vervoerde den eersten Pinksterdag 132.000 en op den tweeden Pinksterdag 222.000 personen, te zamen 8-54.000. De Staatsspoor-stoomtram Den HaagSchevenin- gen vervoerde Zondag 8000 en gisteren 18.000 perso nen. De gemeentetram te Amsterdam heeft vervoerd den eersten Pinksterdag 207.064 en gisteren 233.293 pas sagiers. GEVAAR BIJ NARCOSE. De Staatscommissie voor de narcose heeft haar ver slag bij het parlement ingeleverd. Zij is van oordeel, dat het aantal sterfgevallen door narcose toeneemt (155 in 1905 tegen 235 in 1908) en stelt voor: le. aan gifte van ieder zoodanig sterfgeval, eventueel gerech telijk geneeskundig onderzoek; 2e. slechts aan bevoeg de artsen of tandartsen het narcotiseeren toe te staan; den laatsten slechts met lachgas; 3e. alleen artsen (chirurgen) de spinaal-anaesthesie te veroorloven; 4e. voor studenten, ook in de tandheelkunde, een narcose- cursus, besloten door een examen, verplicht te stellen; 5e. bij de geneeskundige faculteit eene afdeeling te ovganiseeren voor de studie van het narcose-vraagstuk. (N. T. v. G.) DE KOMEET VAN 11ALLY. Op Pinksterzondag was de komeet op 37 miliioen kilometer afstand van de aarde. Den 11 Mei was de komeet 2 uur vóór zonsopgang te zien. Maar voor oonze oogen loopt zij nu snel de zon tegemoet, om in den nacht van 18 op 19 Mei tusschen zon en aarde te zijn. 's Morgens zal men ze nu wel niet meer kunnen zien. Maar den 20sten, 's avonds na zonsondergang, zal ze in het N. W. zichtbaar zijn en dan tien dagen lang goed te zien blijven -natuurlijk bij gunstige weersgesteldheid. VRIJZINNIG HERVORMDEN. De algemeene vergadering der vereeniging van vrij zinnige hervormden in Noord-LIolland zal op .3 Juni a.s. te Hoorn worden gehouden. Ds. G. J. Paré, te Haarlem, zal een referaat houden over de vraag: Wat moet er gedaan worden tot verbetering van de predi- kantstractementen in de vrijzinnige gemeenten in Noord-Holland? FOOIEN AANNEMEN. Volgens de voorschriften der H. IJ. S. M. mogen de conducteurs geen fooien vragen, dus staat hun 't aan nemen van ongevraagde fooien vrij. Echter is er een nadere aanschrijving der directie, dat geen fooien mo gen aangenomen worden. Aan die aanschrijving wordt echter niet de hand gehouden en daar deze maatregel alleen bij aanschrij ving en niet bij reglement bevolen is, kan geen straf volgen op de overtreding der aanschrijving. Nu zijn echter twee conducteurs beboet wegens het aannemen van fooien. De conducteurs meenden op grond van het bovenstaande onrechtmatig gestraft te zijn. Daar om vroegen zij een scheidsgerecht aan en dit heeft nu in zijn beslissing de gestraften in het gelijk gesteld. DRANKBESTRIJDING. Het centraal comité voor drankbestrijding te Sneek heeft op zeer handige wijze gebruik gemaakt van een bekende reclame, die ook daar langs den spoorweg is geplaatst. Op een groot bord leest men nl. in groote en vette letter „B's zeer oude genever en fijne likeuren." Genoemd comité heeft nu aan den linkerkant op een even groot reclamebord en met gelijke vette letter het volgende geplaatst„Verstan dige menschen drinken en schenken nooit", zoodat er thans te lezen staat„Verstandige menschen drinken en schenken nooit B's zeel oude genever en fijne likeuren." VAN TEXEL. Op de heden gehouden 1ste lammerenmarkt werden 6454 lammeren aangevoerd. De prijzen varieerden van f 10 tot f 13.50. Gemiddeld werd f 11 a f 11.50 besteed voor goede waar. De handel was vlug. VAN DEN LANGENDIJK. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk, werd van f) tot en met 14 Mei nog maar slechts aange voerd 10200 wittekolen en 94 balen uien, terwijl in dien tijd van de laadplaats werden verzonden 12 wagonladingen groente. Hiermede is het marktseizoien 19091910 afgeloopen. UIT BERGEN. De West Friesche Propagandaclub voor Drankbe strijding houdt 29 Mei een openlucht meeting te Bergen op het terrein onder de „hooge boomen". KORTE BERICHTEN. Uit een huis aan den Willemsparkweg te Amster dam is een damestaschje, waarin ongeveer 40, bene vens een zijden blouse ontvreemd. -Op het politiebureau te Rotterdam is de opspo ring- verzocht van den 14-jarigen N. L„ die per fiets met zijn broer uit Papendrecht naar daar was geko men en onderweg zoek is geraakt. Men vermoedt, dat de jongen in een sloot is gereden. In de Haarlemmerstraat te Amsterdam is een 4-jarig meisje, dat de tramrails wilde oversteken, on der een tramwagen geraakt. De wagen moest worden opgevijzeld, alvorens het kind kon worden bevrijd. Ern stig verwond aan hoofd, armen en onderlijf werd het kind in het Binnengasthuis opgenomen. Gisternacht is op den Loosduinschen weg bij den Haag, een man uit Poeldijk door de Westlandsche stoomtram overreden en gedood. De man moet door de drukte van een dèr balcons gedrongen en toen onder de tram geraakt zijn. Het lijk is naar een lokaal op de algemeente begraafplaats in Dén Haag overgebracht. Maandag zijn er te Amsterdam twee mannen aangehouden, verdacht van mishandeling van een werkwillige en van opruiing. Tijdens de bewoners afwezig waren, is er te Velp op den eersten Pinksterdag, vermoedelijk des avonds, ingebroken bij den heer v. cf. K. De dieven kwamen binnen door het opschuiven van het keukenraam. Een schrijfbureau werd opengebroken en daaruit een trom meltje met stukken van waarde gestolen. Uit een kast werden 12 zilveren lepeltjes medegenomen. De dieven zijn toen vermoedelijk gestoord door de thuiskomst van de bewoners. Gisterenmorgen is de 30-jarige bootsman A. K., terwijl, hij een touw aantrok, op de boot Concordia, waarop hij vaarde, dat hem uit de handen schoot, in den Rijn gevallen en verdronken. Tot heden is zijn lijk nog niet gevonden. - Bij twee kinderen, die in een uitspanningslokaal in het Vondelpark te Amsterdam gebakjes gebruikt hadden, zijn vergiftigings-verschijnselen voorgekomen. De kinderen zijn thans buiten gevaar. - De persoon die eergisteren door de tram te Am sterdam is overreden, is de ten Helder -woonachtige 35-jarige J. B. P. P. was gehuwd en werkzaam op de Rijkswerf. - Zaterdag werden er op de markt te Gorcum drie biggen gekocht. Bij thuiskomst wilden een hunner niet vreten. Een onderzoek leerde, dat de onderste kinnebak van het beestje met een touwtje was aan den snuit vastgebonden. Toen het'touw werd doorge sneden, viel de kinnebak naar beneden. Men kan zich de ontevredenheid der eigenaars voorstellen. Een pasgetrouwd paartje te Dordtreeht vond bij zijn thuiskomst van de huwelijksreis een pakje liggen, met effecten en obligaties ter waarde van 100.000. Het was per expresse bestelling bezorgd. De politie werd gewaarschuwd en een onderzoek leerde, dat er een onverklaarbare vergissing in het spel was. Het pakje was afgezonden door een kassier uit Steenber gen en bestemd voor de Nederlandsche Bank te Am sterdam. GESLAAGD. Voor 't examen in boekhouden 9, 10 en 11 Mei te Amsterdam gehouden vanwege de vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen zijn o.m. ge slaagd de Heeren W. Wortel, Schagen, J. Raven, Den Helder, C. Zwakman, Uitgeest en J. van Vliet, alhier, allen leerlingen van den Heer I. Prins Az. EEN JUBILEUM. Den tweeden Pinksterdag was het 25 jaar geleden dat de heer W. F. Koppeschaar bij het middelbaar onderwijs werd aangesteld. Achttien jaar daarvan was hij verbonden aan de R. H. B. School alhier. L A WN-TENNIS-WEDSTRIJ D. Den eersten Pinksterdag had op het terrein aan de Nassaulaan een tennis-wedstrijd plaats tusschen de „Hoornsche Fiets- en Tennisclub" en „Come and Play" te Alkmaar. De uitslag was als volgt Dames-dubbelde dames E. van der Oord en W. Tenthoff (Hoorn) tegen de dames Fr. Koning en W. Martens (Alkmaar) 36 06. GemengdMejuffrouw Bakker en de heer Kern kamp (Hoorn) tegen mejuffrouw Fr. Koning en den heer H, Jacometti (Alkmaar) 46; 46. Mejuffrouw E. van der Oord en de heer Engelman (Hoorn) tegen mejuffrouw W. Martens en den heer N. Wassenaar (Alkmaar) 36 63 16. Heeren-dubbelde heeren A. van Duin en Taverne (Hoorn) tegen de heeren H. Jacometti en N. Wasse naar (Alkmaar) 06 16. Heeren-enkelde heer Kernkamp (Hoorn) tegen den heer H. Jacometti (Alkmaar) 36 16 de heer A. van Duin (Hoorn) tegen den heer N. Wassenaar (Alk maar) 0606. De krans, uitgeloofd door „Come and Play" voor de winnende club viel dus haar zelf ten deel en werd met een toepasselijk woord door den heer W. van Lidth de Jeude, die den wedstrijd zeer verdienstelijk leidde, aan haar uitgereikt. BADHUIS VAN HET „WITTE KRUIS." In de week van 9 tot 14 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomenKuipbaden 106, Regenbaden le klas 129, Regenbaden 2de klas 222, te samen 457 baden. DE DERTIENDE. Afgeluisterd te L. op Vrijdag 13 Mei. NeefMaar geloof jij dan nog aan 't sprookje van een ongeluksdag, als de dertiende op Vrijdag valt? Oom Waarachtig wel 1 Ik ben juist op weg om mijn 13de spruit aan te geven, en de dag lis nog pas begonnen (Historisch.) AGENDA. WOENSDAG. Alkm. Esperantisten-vereeniging, 9 uur, Leeuwrik Breeds traat. Alkm. Esperantisten-vereeniging, 9 uur, „Zwarte Os." M uziek ver een i gin g „Ons Genoegen", Diligentia. Gem. Koor, „Zanglust," 71/» uur. Alkmaarsch Strijk-orkest (dir. J. H. Oushoorn) repetitie, 8 uur, 't Gulden Vlies. Gymm-reT. „Turnlust," oefeningtavond, 81/, uur. Gymnastiek-vereeniging „Krach* m Vlugheid," jongens, 3de afdeeling van 5*/,6*/, uur. Jong-sons, 2de afd. van 78 uur, in het „Gulden Vlies, Koor- straat. Gymn.-ver. „De Halter," ledenafd. 910 uur, ad- spir.-afd. 88 uur, „Gulden Vlies." Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 2de afd. 61/,71/,, in het „Gulden Vlies," jongens, 1ste afdeeling van 71/g—8Va uur. Heer©» van 8»/.9*/4 uur in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/, uur. Geheel-Onthouders tooneelvereeniging, 8 uur, Dili gentia. Gymnastiek-vereenig-ing „Kracht en Vlugheid," meisje», 3de afdeeling van 8'/,U/j uur. Meisje* Igte afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Xoorgtraai Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid,''' Dames van 7*/«81/1 uur. Haeren van 859* uur ia het „Gulden Vlies." Koorstraat. DONDERDAG. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. VRIJDAG: „Orpheus," repetitie, 8 uur, café Central. A Am. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. T'ooncslver. „Voorwaarts," rep., 8 uur. VerL Landarts- CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk van den heer Graafland naar aanleiding van het laatste raadsoverzicht, een van X over de oproeping van stadsklokkenist en over het postkantoor te Bergen moeten wegens plaatsgebrek tot morgen blijven liggen. In Engeland is de overbrenging van het lijk van koning Eduard zeer plechtig geschied. Ter aanvul ling van hetgeen onze particuliere correspondent gis- teeren reeds seinde, laten we hier nog eenige bijzon derheden volgen De stoet, waarin zich de aanzienlijkste en edelste personen van het koninkrijk bevonden, verliet zwijgend het paleis om 11.30. Aan het hoofd gingen de aan voerders van leger en vloot; onder de veldmaarschal ken werden o. a. lord Roberts en Kitchener opgemerkt. Het affuit, waarop de lijkkist geplaatst was, werd ge trokken door artillerie-paarden en geëscorteerd door de Yeomen-garde in schilderachtige, scharlaken-roode uniformen uit den tijd van koningin Elisabeth. De lijkkist was bedekt met een lijkkleed van room kleurige zijde, waarover weer de koninklijke vlag lag met de kroon, den scepter en de onderscheidingsteeke nen der orde van den Kousenband. Koninklijke rouwdragers gingen achter de lijkkist. De koning en zijn twee zoons volgden te voet. De lange sleep van hoogwaardigheidsbekleeders van het hof en van den Staat volgde in negen gesloten rij tuigen; de paarden met rouwkappen. Bekende Schot- sche melodieën, gespeeld door pijpers van de Schot- sche garde, braken de stilte, toen de stoet Marlbo- rough-IIouse passeerde. Daarna speelden de vereenig- de muziekkorpsen achtereenvolgens eenige treurmar- schen, 't laatst den treurmarsch van Haendel, toen de stoet Whitehall doortrok, even voor Westminster Hall bereikt werd. Een rilling van ontroering voer door de in het zwart gekleede menigte, op het oogenblik dat de konin klijke stoet passeerde; iedereen ontblootte het hoofd, in eerbiedige sympathie met den zoon en de klein zoons van den monarch, die met gebogen hoofd aan den kop van den rouwdragenden stoet gingen. De stoet bereikte Westminster Hall om twaalf uur. Hier bevond zich ook een enorme menigte toeschou wers. Om half een werd de kist Westminster Hall bin nengebracht en begon de dienst. Ook hier was een ontzaglijk gedrang van toeschou wers. Op dat oogenblik schalde uit vierhonderd in strumenten de zegevierende finale van den Dooden- marsch uit Saul, zoodat de lucht dreunde, terwijl de grond daverde van den donder der kanonnen' in H.y depark; en Big ben luidde in d° hoogte.' Parliament square was afgezet door matrozen en mariniers, ter wijl de Coldstream guards in het midden van Palace Yard met opgestoken bajonetten en omfloersde vaan dels een eerewacht vormden. De affuit hield stil bij den ingang van Westminster Hall, een compagnie gre nadiers droeg de lijkkist in de zaal en de dienst begon. Omstreeks half twaalf was daar de voorzitter van' het Lagerhuis in staatsiegewaad, gevolgd door de mi nisters en de leden van het Lagerhuis, allen in die pen rouw aangekomen. Op den eersten rang tegenover den ingang ingenomen door koristen van de koninklij ke kapel in scharlaken gewaden en door het koor van de Westminster kathedraal. De Lords voorafgegaan door den Lord Kanselier met den stafdrager, den the saurier en den aartsbisschop van York kwamen in pleehtigen optocht binnen en namen hun plaatsen in aan de andere zijde der katafalk tegenover die van het Lagerhuis. In de zaal hoorde men nu de eerste klanken der muziek van den stoet daarbuiten. De aartsbisschop van Canterbury voorafgegaan door den kruisdrager en gevolgd door den deken van Westmin ster schreven naar den ingang om dén stoet op te wachten, die nu langzaam naderde en de zaal vulde. De officieren van leger en marine, onder wie lord Roberts en Kitchener naast elkaar liepen, waren op de benedentrappen gezeten en vormden een schitterend geheel van rood, goud, blauw. Zeer opgemerkt werden in den stoet de Indische oppassers van den dooden ko ning. Onmiddellijk achter de lijkkist werden de ko ninklijke kroon, schepter en rijksappel op kussens de zaal ingedragen. Daarna kwam koningin Alexandra, steunende op den arm des konings, die de orde van den Kouseband droeg. Links van de koningin-weduwe ging keizerin Marie, onmiddellijk daarachter schreed ko ningin Mary met den jongen hertog van Cornwall, links, prinses Victoria, rechts. Daarna volgden de an dere vorstelijke dames. Vooraan het schitterende ge volg gingen de koningen van Noorwegen en Denemar ken met den hertog van Connaught. In het midden van het gebouw gekomen, ging de stoet langzamer, terwijl de lijkkist op de katafalk werd geplaatst en de kroon, schepter en rijksappel op het deksel werden gelegd. Daarna zette hij zich op nieuw in beweging. Koning George, koningin Alexan dra, keizerin Marie, namen haar plaatsen in tegenover het voeteinde der lijkkist, de andere koninklijke per sonen schaarden zich daarachter. Gedurende den dienst bleef koningin Alexandra gezeten in een schar laken fluweelen zetel ter zijde van de lijkkist van haar echtgenoot. De dienst duurde ongeveer twintig minuten. De aartsbisschop van Canterbury hield een korte toe spraak waarin hij in herinnering bracht wat Eduard voor het Rijk had gedaan. Aan het slot van den dienst knielde koningin Alexandra in stil gebed neer voor de kist. Daarop deed de koning zijn moeder opstaan en geleidde haar en keizerin Marie naar buiten. Heel het koninklijke gezelschap reed nu naar het paleis terug in dezelfde volgorde als het gekomen was. Zoodra de plechtigheid afgeloopen was, had de po litie om het parlementsplein een cordon getrokken, om den toegang van het publiek in de Westminster Hall voor te bereiden. Yan 4 uur af tot 10 uur toe vormde het publiek een ontzaglijke staart, die tot over de Theemsbruggen zich uitstrekte. De hoofdrij was op z'n minst twee mijlen lang en groeide steeds aan, hoewel de voorhoede ge stadig, ten slotte zes aan zes, de Westminster Hall binnenschreed. Omstreeks 7 uur telde die rij nog een 200.000 men schen, zoodat zeer zeker duizenden niet zullen kunnen binnengaan voor de avondsluiting. De optrekkenden waren meerendeels vrouwen, waar van velen, blijkbaar niet bestand tegen het vermoeien de wachten, overal op straat zaten en lagen, een droe- vigen aanblik opleverende. Verscheiden vrouwen vie len flauw. Koning George heeft een memorandum gericht tot den opperceremoniemeester, waarin hij zegt hoe ge troffen hij geweest is door de voorbeeldige regelingen in verband met de schoone plechtigheid van vandaag. Z. M. zegt voorts dat hij gevoelt, dat niets beter had kunnen zijn dan de rustige waardigheid van d© hulde, aldus aan de nagedachtenis van Zijn" beminden vader gebracht. In België is op de tentoonstelling te Brussel de Nederlandsche afdeeling ingewijd op de gebruikelij ke wijze, al heeft de dood van koning Eduard het pro gramma doen verkorten, waarvan o.a. het banket voor- loopig geschrapt werd. Het Hollandsche huis is ver der voltooid dan het Duitsche, hoewel alles nog lang niet gereed is. Onze particuliere correspondent zal wel voor meer bijzonderheden zorgen. In Frankrijk heette het den eersten Pinkster dag dat president Eallières te Rambouillet plotseling zeer ziek was geworden. Aan eenige couranten en cor respondenten werd zelfs getelefoneerd, dat hij reeds was overleden. Eenige couranten hadden reeds een extrablad ter perse, toen het bericht kwam, dat de heer Eallières zich in een uitstekende gezondheid mocht verheugen. Hoe het gerucht ontstaan is, kan tot- dus verre nog niet worden nagegaan. In Spanje heeft een bloedig naspel van de ver kiezingen plaats gehad bij gelegenheid van de aan komst van den republikeinschen afgevaardigde Soria no. De republikeinen wierpen met steenen naar de gendarmen, die een charge deden. Een officier der po litie is door een dolkstoot gedood. Er zijn veel men schen gewond en er hadden zes-en-veertig aanhoudin gen plaats. In r u r k ij e houdt de pers de oorlogszuchtige stemming tegen Griekenland gaande. De reservisten van het vierde legerkorps zullen gemobiliseerd worden, om zoo noodig naar de Grieksche grens gezonden te worden. Maandag zijn zes bataljons van het Stam- boelsche garnizoen naar Saloniki vertrokken, van waar zij waarschijnlijk naar de Grieksche grens zullen ruk ken. De vloot heeft bevel gekregen, Vrijdag naar d« Aegeïsche Zee te stoomen. De pers heeft een aanschrijving gekregen, welk© haar verbiedt om berichten over militaire toebereidse len op te nemen. Naar verluidt zijn de mogendheden vast besloten, de Kreta-kwestie dadelijk na de begrafenis van koning Eduard definitief te regelen. In Kreta is men druk bezig de schuld van de botsing tusschen de christelij ke en mohammedaansche afgevaardigden in de natio nale vergadering den Turken in de schpenen te schui ven. In Amerika baart een onthulling groot opzien. Er wordt n.l. beweerd, dat president Taft, toen een minister werd beschuldigd, zonder onderzoek de be schuldigingen ongegrond heeft verklaard en zich ook

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2