C. DOORN Jr., 8 T A 8 X l E li W S. BUITENLAND. EEN NEGENVOUDIGE MOORDENAAR. BOOTONGELUK. BREEDSTRAAT 8, - ALKMAAR, Telefoon 252 en letter E, koopt en verkoopt Effecten, ver zilvert Coupons, Chèques en vreemd bankpapier tegen de hoogste koer sen van den dag, sluit prolongaties en opent rekening-courant met fondsenonderpand- «/a 90 895 411 648% 287 205 148% 182 869 117 70% 821/m 61 146% 6V» 18% 65% 1®% 39% 84 Woudsend) mede, dat er plan bestaat, in Friesland tot een districtsvorming der departementen over te gaan; hij wekte de Friesche departementen tot mede- werking daaraan op. KAMERVERKIEZING HELMOND. Naar ons wordt medegedeeld, zal de ZeerEerw. hooggel. heer professor Poels, eandidaat worden ge steld als lid der Tweede Kamer voor 't district Hel mond, ter vervanging van minister R. Regout. (Limb. Koer.) E M E N GD N I E W S. HET INSECTARITJM OP DE BRITSSELSCHE TENTOONSTELLING. De Nederl. Heidemaatschappij meldt ons: Een van de vier koepels van de Levensverzekering maatschappij „Utrecht" in den Hollandschen tuin vóór het hoofdgebouw van de Nederlandsche Afdee- ling is door den heer R. A. Polak den conservator van het bekende „Artis insectarium," ingericht tot een verblijf voor levende inlandsche insecten, voorkomende in de heide, in bosschen en op ontginningen. Langs den wand zijn insectaria geplaatst met levende Neder landsche rupsen, poppen, vlinders en kevers. Van de rupsen noemen wij de beruchte nonrups en een andere niet minder schadelijke soort, de pijnboomspinner, die gelukkig hier te lande nog geen verwoestingen heeft aangericht en verder de interessante klimoprups, die zóó bedrieglijk op takjes gelijken, dat den bezoekers de diertjes moeten worden aangewezen, anders zouden zij ze voor takjes aanzien. Verscheidene vlinders komen reeds uit de poppen, o.a. de prachtige koninginnepages en de forsche ligusterpijlstaarten. Ook wijzen wij op den poppenroover, den geduchten maar schitterende goudgroenen roofridder. Hij vervolgt bij voorkeur groote rupsen, die hij aanvalt en verslindt. Boven ieder insectarium is door opgezette voorwerpen de ge daantewisseling der soort, welke levend is tentoonge steld, aanschouwelijk vdbrgesteld, zoodat de bezoeker, als hij levende rupsen ziet, onmiddellijk wordt inge licht omtrent de vlinders, waarin die rupsen zullen veranderen, en ziet hij levende poppen of vlinders, dan vindt hij er de opgezette rupsen boven. Naast de in sectaria met rupsen, poppen, vlinders, kevers enz. zijn de mierenleeuwen, die kleine sluipmoordenaars onzer zandstreken geplaatst. Op den bodem van trechtervor mige vangkuilen, geheel onder 't mulle zand begraven, slechts de vreeselijke grijpkaken daarboven uitstekend, wachten ze geduldig af, tot een mier of ander klein diertje in hun nabijheid komt, langs de wanden van hun valkuil afglijdt en hun als 't ware in de kaken valt. De prooi wordt dan vastgegrepen, uitgezogen en daarna huiten den kuil geworpen, waarna de roover in zijn hol, waarvan de naaste omtrek in den regel met de overblijfselen van zijn slachtoffers als bezaaid is, weer op den loer gaat liggen. In het midden van den koepel staat een groot insectarium, waarin poppen en vlinders van verschillende soort in bonte verscheiden beid. Daarom heen zijn twee kunstmatige mierennes ten en een zestal aquaria voor waterinsecten gerang schikt. De mierennesten zijn met levende mieren be volkt. In het eene bevindt zich een kolonie van de ..roode boschmier" of sprokkelmier," in het andere de „bloedroode roofmier" met haar grauwzwarte slaven. Deze mierennesten maken het mogelijk een blik te siaan in het hoogst belangwekkende mierenhuishou den. Steeds is daar iets te zien, wat boeit. De lijken van gestorven stamgenooten worden op het „Kerkhof" gedeponeerd. De voedsters gaan naar de restauratie, zuigen zich daar vol, om beneden in het nest terugge lceerd haar zusters uit haar krop te spijzigen. Beide soorten hebben op 't oogenblik eieren, waar onophou delijk mee wordt gemanoeuvreerd. Spoedig komen uit die eieren jongen. Dan kunnen wij zien, hoe de mie- renkindertjes (witte larfjes) gevoerd worden, hoe ze worden gereinigd, hoe ze op de wandeling worden meegevoerd, hoe de kinderkamers met groote zorg worden uitgekozen en ingericht. In het nest van do bloedroode roofmier werken de slaven aan dit alles, ook aan t verzorgen van het kroost harer meesteres sen, ijverig mee. Ook in de aquaria is allerlei belang wekkends te zien. De waterroofkevers, die geduchte roovers onzer binnenwateren, schadelijk voor de visch- teelt, daar ze kuit t>n jonge vischjes verslinden, maar ook weer nuttig door 't opruimen van velerlei onreins. De larven van libellen met haar lange vangtang onder aan den kop, waarmee ze waterdiertjes grijpen, om ze te kunnen verslinden. Dan de larven van kokerjuffers, die zich een costuum vervaardigen van afgebeten plan- tendeelen, van slakkenhuisjes, van steentjes en van alles, wat ze in het water vinden. Deze beide soorten larven verlaten later als gevleugelde insecten het wa ter. De staafwants met zijn lange ademhalingsbuis is ook een roover evenals het vlugge bootsmannetje of rugzwemmer. Ten slotte wijzen wij er op, dat de be volking' van het insectarium gedurig verandert. Niet alleen worden rupsen poppen en deze weer vlinders, maar telkens worden nieuwe soorten bijgevoegd. Bij oen herhaald bezoek ziet men dus steeds iets nieuws. Hier 011 daar gingen de buien vergezeld van hagel- de Zoutkeetsgracht te gaan, raakte tusschen de brug steenen van ongewone grootte. Enkele glazen werden en den wagen bekneld en overleed kort daarna, verbrijzeld. SOU AG ER KAASMARKT. De Schager Ct. schrijft: Door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente wordt nogmaals een poging gedaan om den aanvoer aan onze kaasmarkt te vergrooten. Daartoe bezoeken zij persoonlijk de markters der verschillende kaasfa- brieken in onze omgeving. VAN TEXEL. Dinsdag brak er brand uit op de groote hoeve Mau rick in den polder Eierland op Texel. Reeds had men al het vee losgesneden en buitengebracht en al het huisraad uit het woonhuis gedragen, toen het met ver eende krachten gelukte den brand te blusschen. Eene hoeveelheid hooi ging in vlammen op en ook ver brandde van het binnenwerk in de schuur. De oorzaak is onbekend. De verzekering loopt bij de Hollandsche Maatschap pij tan Landbouw. Tijdens het hevige onweder, dat gistermorgen boven Texel woedde, sloeg de bliksem in het woonhuis van den heer T. B. te Gocksdorp. De klok en schilderijen sloegen van den wand, het behangsel werd beschadigd en van den stoel in de onmiddellijke nabijheid van den bewoner sloegen splinters, zonder hem evenwel zelf te treffen. Ook werden in Bargen een schaap en een lam van den heer B. door den bliksem gedood. Geëscorteerd door eene ecrewacht van ongeveer 40 ruiters, allen gekleed in passend costuum en paarse sjerp om den schouder, en met vlaggen en vaandels in de Nederlandsche en Pauselijke kleuren, deed Z. D. H. de Bisschop van Haarlem gistermiddag zijn intocht in deze gemeente, waar hij den nacht zal doorbrengen. Hedenmiddag zou hetzelfde escorte hem weer uitgelei de doen. DE UITSLUITING TE EINDHOVEN. De firma Philips Co. heeft het volgende schrijven onder haar personeel verspreid: „Aan ons personeel, ln tegenspraak met de geruchten, die rondloopen, maken wij hiermede bekend, dat er geen sprake van is, dat de fabriek over eenige dagen zal worden stop ge zet, maar dat wij met het geheele personeel blijven doorwerken en zoowel 's zomers als 's winters iedereen vrij zal zijn op Roomsch-Katholieke feestdagen niet te komen werken. Door deze bekendmaking is een groote steen aanstoots uit den weg geruimd. des JOURNALIST OPGEBRACHT. In zake de arrestatie van den Haagschen journalist den heer M. van Raalte, bij Roosevelt's aankomst in Den Haag, op last van den politie-inspecteur van Ros sen,verneemt men, dat de wn. burgemeester, als hoofd der politie, het rapport der politie omtrent het door Item gelaste onderzoek heeft ontvangen. Uit de verklaringen van den inspecteur zou blijken, dat hij niet meer heeft volgehouden, dat de journalist, voor hem staande, hem een slag in het gezicht heeft gegeven, maar nu zou beweren, dat hij, de trap van het perron afgaande, met een opdringende menigte achter zich, een slag in den nek zou hebben gevoeld, waarvan hij den heer v. R. verdacht. UIT DE EGMONDEN. Bjj de in tegenwoordigheid van den burgemeester en le wethouder te Egmond aan den Hoef gehouden wedstrijden in zakloopen, tonnetje kruien en hinder- nisloopen, werden de prijzen behaald als volgt: Afdeeling zaklooppen: H. Visser, A. Ruiter, J. Ka reis. Afdeeling tonnetje kruien: N. Klooster, W. Witte brood, D. Kabel, G. Strootman. Afdeeling wedloop met hindernissenC. Duin- meijer, A. Lintvelt, M. Melker, J. Liefing, D. Metse laar. Was in den aanvang weinig publiek aanwezig, lang zamerhand kwam het volk toestroomen. De leden van het 11armoniekorps „Lamoraal" vergastten de aanwe zigen op muziek. Na afloop werden de prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen, door den heer Franse, hoofd der school, met een toepasselijk woord aan de winnaars in het café van den heer Bult uitgereikt. UIT STOMPETOREN. anmorgen geraakte door tot nog toe onbekende oorzaak een paard, gespannen voor een driewielige kar, op hol, aan de Noordervaart. De voerman, een zoon van den heer R. G., van den Molenweg, sprong er af, doch had oogenschijnlijk geen lichamelijk letsel bekomen, alleen waren zijn kleeren heel wat besmeerd door roode verf, die hij in een pot op de kar meegeno men had. Tot aan den ijzeren Brug toe konden wij het hollende paard en rijtuig waarnemen, waarna het voertuig uit het gezicht geraakte. I, AATSTE BERICHTE Jf. DE LINTJESZAAK. 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. De Tweede Kamer be handelde heden Troelstra's voorstel tot het instellen eener enquête in de bekende Kuyperzaak. De tribunes waren stompvol. De heer Lohman was wegens ziekte afwezig. De heer De Beaufort (oud-lib.) bestreed Lohmans stelling dat alleen tegenover een zittend mi nister enquête toelaatbaar is; echter in het onderha vige geval achtte hij een enquête niet noodzakelijk. In 's landsbelang verdedigde de heer van Doorn (lib.) Troelstra's voorstel als noodig om het land te bevrij den van het net van politieke verwarringen waarin het is gehuld. De heer Van Idsinga (christ.-hist.) moti veerde zijn stem tegen het enquête-voorstel. Bij gebre ke van schriftelijke bewijsstukken kan niet aangetoond worden het innerlijke verband tusschen de decoratie- vereeniging en het ontvangen geld voor de partijkas. De heer Nolens (kath.) bestreed ook Troelstra's voor stel, dat door Van de Velde namens zijn geestverwan ten onaannemelijk werd verklaard als niet geëischt door het staatsbelang. VERGEOOTING VAN HET WAAGPLEIN. Inzake de onteigening' van de beide pakhuizen aan het Waagplein van de heeren P. Kool en W. Zaad- noordijk werd heden door den officier van justitie bij de rechtbank alhier conclusie genomen. Deze con clusie strekte tot betaling door de gemeente van 97S0.74 aan den heer Kool (aangeboden was door de gemeente 8500) benevens betaling der kosten, en van 14056.56 aan den heer Zaadnoordijk (aangebo den was 14100) en veroordeeling van den heer Zaad noordijk tot betaling der kosten. OP DE VOORDRACHT. Voor de benoeming van een keurings-veearts aan het gemeente-slachthuis te Arnhem staat als no. 1 op de voordracht onze vroegere stadgenoot, de heer dr. F. P. Keijser, thans te Leiden. UIT KOEDIJK. Het door „de Telegraaf" gelanceerde en door enkele plaatselijke en provinciale bladen overgenomen be richt, dat de ontslagen onderwijzer H. Jongsma in hooger beroep zou gaan, is geheel onjuist. De heer Jongsma is absoluut niet van plan in hooger beroep te gaan. HISTORISCH 1 Onderstaand gesprek had plaats Maandagmiddag op een tram van Scheveningen naar den Haag: Iemand, naar zijn kleeding te oordeelen een buiten man, vraagt aan een conducteur van lijn 10: „Hoe komt het toch dat er op zee zoo'n damp is en op 't land niet?" „Wel, zegt de conducteur, heb je wel eens gehoord van de komeet van Halley?" „Jao zeker." „En van haar staart?" „O jao, daor staan de kranten vol van." „Nou," zegt de conducteur, „de komeet staat nu met haar staart in de zee, en nu kookt het water daar zóó hard, dat je hier den damp er van hebt." „Jonge, Jonge, Jonge," zegt onze buitenman, „wat zal 't daor dan spannen." SPORTTEN TOONSTELLING. De Sporttentoonstelling welke van 18 Juni tot 18 Juli a.s. zou plaats hebben in het Brongebouw te Haarlem, is eenigen tijd uitgesteld en zal nu gehouden worden van 20 Augustus tot 18 September a.s. DUBBELE MOORDAANSLAG. Te Dinxperlo heeft de arbeider B. R. een dubbe len moordaanslag gepleegd. Eerst viel hij den bejaar den arbeider te K. met een dolk aan en braebt hem ernstige wonden aan het hoofd toe. Vervolgens werd de vrouw van den arbeider G. N. met een dolk zwaar gewond, Toen de politie hem wilde arresteeren, schoot hij met een revolver op den gemeente-veldwachter, die tot zelfverdediging met zijn revolver R. een kogel in den voet schoot. Het publiek, dat de politie te hulp kwam, sloeg den dader met zware knuppels, tot hij in ai rest was. Zijn broer, die hem hielp, is nog zoek. ONWEER. Een noodweer heeft gewoed te Oosterwolde (Er.) i n omstreken. Te Oud-Appelscha, op de Bult, is de bliksem geslagen in een boerenbehuizing, eigen aan baron van Pallandt en bewoond door van den Berg. Het vee werd gered, behalve een koe; overigens ging alles in vlammen op. KORTE BERICHTEN. Te Medemblik is ingebroken ten huize van den gond- en zilverhandelaar P. de Leeuw; een groote hoe- eelheid gouden en zilveren voorwerpen, horloges, oor ijzers, kettingen wordt vermist. Te Oude-Pekela wei-d een bruiloft gevierd, waar bij als gewoonlijk werd geschoten. Men vulde een me talen pijp met kruit en hield daarbij een lucifer. Met een geweldigen knal vlogen de stukken der buis alle kanten heen, waarbij het zoontje van den machinist Van Dijk zóódanig in het aangezicht werd gekwetst, dat het kind onmiddellijk naar Groningen moest wor den gevoerd. Een der feestgangers van Zondag, uit Stëenwijk, de 23-jarige B. Tuin, van Havelte, kwam des avonds om ongeveer tien uur op weg naar huis op treurige wijze om het leven. Bij de: Lokbrug- geraakte hij met zijn fiets in de Drentsche Hoofdvaart en verdronk. Te Rumpt (gem. Deal) had gistermiddag het eenig vier-jarig dochtertje van G. S. het ongeluk al spelende onder een rolblok te geraken, dat achter een wagen gebonden was. Het ongelukkig kind bleef op de plaats dood. Door verkeerden wisselstand is Dinsdag een trein uit Terborg, die. ongeveer 12 uur te Varseveld aan komt, aldaar op den stilstaanden trein van Dinxperlo geloopen. Een der wagens van den aankomenden trein kantelde, waardoor een passagier vrij ernstig aan den arm gewond werd. Te Rottevalle (Fr.), vertoeft sedert 12 Mei liet gezin van G. H. onder den blootenhemel. De vrouw is in een schaaphok moeder geworden van haar derde kind. ^Bij de opkoopers F. W. T., uit de Benthemstraat en W. P., in de Wiekstraat te Rotterdam, heeft de po litie een twaalftal rijwielen in beslag" genomen op ver moeden dat deze rijwielen van diefstal afkomstig zijn. In de Wiekstraat, waar de politie op het meerendeel der rijwielen beslag legde, is een werkplaats waar men de onderdeden der gestolen rijwielen verwisselt om ze onherkenbaar te maken. Te Almelo is een negen maanden oud kind van den fabrieksarbeider Vgestikt, doordat het een spoel tje eener naaimachine in het mondje had gestoken. De eigenaar van de Belgica-rijwieüenfabriek be merkte gisteren op het kantoor een hevige gaslucht. Hij stak een lucifer aan, waarop een ontploffing volg de, waardoor alles in het lokaal vernield en hijzelf ernstig verwond werd. koetsier te Amsterdam, die van zijn rijtuig afstapte om langs een verhuiswagen over de brug over TOONEELVEREENIGING „KUNST NA STUDIE". Onder bovensta a nden naam is gisteravond boven staande tooneelvereeniging hier ter stede opgericht. Twaalf leden traden direct toe, t. w. de dames Sjoers, Portegies, Kwak, Kwantes en, gezusters Peek, en de heeren Van Vliet, Helleman, Sjoers, Harms, v. d. Boogaerde en Ooijkaas, terwijl daaruit als bestuur werd gekozen de heeren Van Vliet en Sjoers en mej. Sjoers, resp. als voorzitter, secretaris-regisseur en penningmeesteres. Telken winter zullen vier uitvoeringen worden ge geven, (het eerste jaar in Diligentia), twee voor de kunstlievende leden en de overige tegen toegangsprij zen. De eerste invitatie-uitvoering zal plaats hebben in de maand October a.s. met een der volgende stuk ken „Weldoeners der menschheid" van Philippi, door W. de Haan; „Mevrouw Warren's bedrijf" van George Bernard Shaw, door J. A. SimonsMees, of „Verleden" van mevr. BoudierBakker. De grimeering' werd opgedragen aan den heer v. d. Meulen, terwijl de heer Keseelaar als souffleur werd aangesteld. Gemengde Mededeelingeii. EENDRIFTIG STUDENT. Een zestienjarige student te Palermo kreeg van een hoogleeraar een slechte aanteekening. Hij eischte dat deze geschrapt zou worden. Toen aan zijn verlangen niet werd voldaan, schoot hij eerst den hoogleeraar, daarna zich zelf dood. BRAND IN EEN KRANKZINNIGENGESTICHT. Dinsdagavond sloeg de bliksem in een krankzinni gengesticht te Bailleul in, waardoor twee paviljoens in brand geraakten. Spoedig tastten de vlammen ook de andere gebouwen aan. Onder de 71 vrouwelijke patiën ten ontstond een geweldige paniek. Velen kropen on der het bed of in een hoekje en weigerden naar buiten te gaan. Anderen daarentegen vonden de gelegenheid tot ontvluchten schoon en profiteerden ervan. De ver pleegsters legden grooten moed aan den dag, zoodat niemand is omgekomen. In Ostrau is een arbeider aangehouden, die wegens negenvoudigen moord door de politie werd gezocht. In 1908 heeft hij twee families vermoord, na zich te vo ren in de uniform van een gendarme te hebben gesto ken. Hij stal bij die gelegenheid sieradiën, welke de zer dagen bij zijn vrouw gevonden werden. Op de Dujepr is een met 94 arbeiders bemand schip op een rif gestooten en gezonken. Zeven en Veertig arbeiders verdronken daarbij. ONBEGRIJPELIJK VONNIS. Een drie en twintig jarige millionnairsdochter te Bologne, die verloofd was, onderhield met een chauf feur ongeoorloofde betrekkingen. Toen zij een kindje kreeg, wurgde ze het en verborg het lijkje. De justitie kwam er achter en zij legde, in het nauw gedreven een volledige bekentenis af. De jury sprak haar echter desondanks vrij, daar zij aannam dat zij niet toereken baar was, toen zij de daad bedreef. Sinds dien heeft ze dozijnen huwelijksaanzoeken ge kregen DE KOMEET VAN HALLEY. De buitenlandsche bladen staan vol over de komeet, maar zij zeggen weinig meer dan vage vermoedens. Wij volstaan voor heden dan ook maar met wat prof. Nijland uit Utrecht gisteren schreef: Niet onmogelijk passeeren wij den staart pas Don derdagavond; dien avond kunnen er dan bij helderen hemel misschien wel eigenaardige lichtverschijnselen te zien zijn, in verschillende hemelstreken, waarvoor 's ochtends de schemering te helder is. AMSTIRDAMSCHB BEURS. Opgave van het NOOaDeOLLANDSCH LANDBOUWOREDIET, V oordam, O U—13, Alkmaar. Kaart van Staataleeningen. 17 Mei 18 Hei NEDERLAND. p©t 2% EINDEXAMEN GYMNASIUM. Het eindexamen van ons gymnasium zal worden ge houden op 27, 28 en 29 Juni. Tot gecommiteerden onder wier toezicht dit examen wordt gehouden, werden door den minister van bin- nenlandsche zaken benoemd de heeren dr. U. Ph. Bois- sevain, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, dr. G. Kalff en dr. J. P. Kuenen, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. (St.-Ct.) GEVAAR BIJ NARCOSE. Men maakt er ons van welwillende zijde attent op, dat het stukje, dat gisteren onder bovenstaand kopje in onze courant stond, betrekking heeft op Groot-Brit- tanje en Ierland. 5 6 6 4 4 4 4 5 4 pCt. 4 DE OADETTENSCIIOOL. Men seint ons uit den Haag: fn de Eerste Kamer werd heden aangenomen de par- t:eele wijziging van de militaire onderwijswet, waarbij de minister van oorlog aankondigde: instelling eener staatscommissie tot geheele reorganisatie van het mi litair onderwijs volgende de grondslagen van volko men aansluiten tusschen het middelbaar of gymnasi aal onderwijs en de academie, het vervallen van de cadettenschool, algemeene universitaire opleiding van alle officieren aan des academie met verdwijning van den hoofdcursus te Kampen, opleiding aan de acade mie, een zuivere vakopleiding voor twee jaar, moge lijkheid voor verlofsofficieren om tot beroepsofficieren over te gaan. pref. AGENDA. DONDERDAG. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. VRIJDAG: „Orpheus," repetitie, 8 uur, café Central. Alkm. Schaakclub, 8 tmr, café IJ evendag. Tconeelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, YerL Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/, uur. Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie. In Zwitserland is Roosevelt niet geweest. Vanuit Berlijn heeft hij echter den Bondspresident een schrijven gezonden, waarin hij zich verontschul digt, dat hij bij gebrek aan tijd dit land niet kon be zoeken. Hij noemt de instellingen in Zwitserland voorbeelden voor andere landen en hoopt dat het hen goed moge gaan. Tusschen de regels door geeft hij te verstaan, dat hij een uitnoodiging verwacht had. De „Bund" merkt in verband hiermee op: „Zeer vriendelijk! Hieruit volgt dat wanneer Roosevelt van hieruit was uitgenoodigd, hij misschien ook in Bern zijn visitekaartje zou hebben afgegeven. Natuurlijk zou Roosevelt hier met blijdschap ontvangen zijn, maar Zwitserland verzendt niet zulke uitnoodigingen, omdat zij ook niet beantwoord worden, nóch de Bonds president noch de Bondsraad is ooit officieel uit het land gegaan. In Rusland is de Doema-president Goetsjkoff wegens een duelzaak met graaf Uwaroff veroordeeld tot vier weken vesting-straf, terwijl de graaf drie we ken arrest in de hoofdwacht kreeg. In Engeland is het opgevallen dat het ge boorte-cijfer in het afgeloopen kwartaal lager was dan ooit te voren. Het bedroeg 24.9 per duizend. Ook het aantal huwelijken is geringer dan in de andere kwar- j talen. I Ne6. Werkel. Schmld BUITENLAND Bulgar$a Tabakslaeming Brazilii Finding Mtxiao bimnanl. Japan OostenEi^ Jan. Juli Risland Hope Consol 1906 1894 6e Fm. Iwang Dombr. Fin*mo. «n Induetr. ondernemingen Nationale Hypotheek Bank Noordhoilanasch Grondcrediet Nederl. Handelmaaticliappij reac, aand. dir. Barge en Moorman Cultuur Vorstenlanden Winstbew. Waaterauiker A'dam Deli A'dam Langkat Idem A'dam Sardang Deli Batayia Deli-Maatachappij Langkat tabak A u,dal1 N. Aaahan tabak Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mij. Kon. Mij. t. ex pi. r. Petroleum Moeara Enim Sumatra Palembang Parlak Petroleum-Mij. Zuid-Perlak Redjang Lebong Greet Cobar Amalgamated Copper fy. Steels Comm. Car k Foundry Comm. Amerik. Stoomr.-Mij. Marine Comm. j Preferent Marinebon ds pCt 41/# Peru Comm. aand.div. Preferent Spoor wegleoningen. Holl. IJ. Sp.-Mij. Mij. tot expl. yan Staatsspoorw. Deli spoorweg AMERIKA Atch. Top. Cert. r. Convert Bd pCt. 4 Deny, en R. Gr. Cert. Aand. dir. Erie Comm. Kansas City South. Com. i; pref. Mis K Texas C. y. New-York Ontario Norfolk Western C. t. Southern Railway Southern Pacific Union Pacific cert. t. Wabash Comm. Rock Itland Comm. POLEN. Warschau Weeuen RUSLAND. Wladikawkas 1885 pCt. 4 Premieleeningen. NEDERLAND. Stad Amsterdam Gemeente-cred. BELGIE. Antwerpen 1887 HONGARIJE. Theiss OOSTENRIJK. Staatsleeuing 1860 foUSLAND 1864 3 3 21, o 4 5 5 74»/. •8 108 50 95% 91% 87 87% 98% «7% 93% 100% 98% 186% 188% 178% 188% 158% 591 964 828% 68% 93 598 460 51 250 88% 202 110% 109% 40% 28% 84% 67 41% 41 101% 26% 125% 181 21 43»% 179% 89% 108% 101% 96% 160% 176% 450 74% 50 94% 87 87% 98% 87% 186 177% 128 68»/. 94% 460 88% 410 408 550 264% 207 146 862 119 70% 82% 61 14 6 18% 65»/» 11% 88»/. 84 110% 40% 28% 84 67 418% 26% 125% 181% 20% 4311% 177% 102% Koers van het geld. Prolongatie 4% pCt. Mededeelingen. Staatsfondsen onveranderd. Rus sen kalm. Tabakken zonder affaire. Oliewaarden vast, Culturen op dezelfde prijzen. Mijnen stil. Amerika opende op dezelfde koersen, het verloop was kalm en het slot onveranderd.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2