S T A li g N I E V w Tot hooisteker werf ia tie plaats van S. de Groot benoemd C. Berkhout. De laatste kasverificatie gaf aan een saldo van 982.605 conform de boeken en bescheiden. De heer S. Brugman zeido dank voor de door hem genoten gratificatie. Eenige betalingen door de rijksambtenaren aan de Gemeente werden medegedeeld, welke mededeelingen voor kennisgeving werden aangenomen. Het voorloopig comité der West-Friesche waterlei ding zond een verslag der 't laatst gehouden vergade- ringj de Gezondheidscommissie te Hoorn zond in ver band met dit verslag een schrijven waarbij zij den steun der Gemeente aan dit comité aanbeval. De heer Van Slooten erkende het nut, maar vreesde de te hooge kosten. De heer de Boer wees er. o pdat de Gemeente zich voorloopig tot geen financieel offer verplichtte, latei- zal blijken of de uitvoering geldelijk te bezwarend is. De heer v. d. Oord meende dat de situatie van de Gemeente zich niet voor aansluiting leende. Na eenige verdere beraadslagingen werd besloten een afgevaardigde naar het comité te zenden; wie dit. zal zijn zal in eene volgende vergadering worden uit gemaakt. De afd. Heer-Hugowaard van het Witte Kruis ver zocht adhaesie te betuigen niet het hiervoren genoemd adres. De rekening der Gezondheidscommissie te Hoorn aangevende in ontvangst 284-0.26r' en in uitgaaf 2797.68, sluitende met een batig saldo 51.585, werd zonder bespreking goedgekeurd. Hot verslag van het Herhalingsonderwijs aan de scholen I en LI werd na voorlezing voor kennisgeving aangenomen. De heer Koning verzocht de hem opg'elegde ontrui ming zijner woning tot het volgende jaar te mogeii uitstellen. Zonder bespreking werd hem dit voor den tijd van 6 maanden verleend. De heeren W. Groenland en P. Bloothoofd verzoch ten op door den Raad aangewezen drie dagen een ker mis te houden tegenover de nieuw te bouwen katholie ke kerk. De heer de Boer merkte bij de besprekingen op, dat er vroeger 23 kennissen in de Gemeente waren en dat is nu al aardig ingekrompen. - De heer v. d. Oord zou het verzoek niet willen in willigen. De voorzitter3 dagen ben ik tegen, twee is vol doende. De heer Plevier zou het gelijk met de kermis aan de „Hengstman" willen stellen. De lieer de Boer vond er bezwaar in het voor dit jaar reeds, toe te staan met het oog op het vele vreem de volk bij de kerk werkzaam, anders was hij er niet tegen. De heer v. d. Oord, Schilder en van Slooten verkla ren zich er tegen, de andere heeren stemmen voor de inwilliging ingaande het volgende jaar, wanneer dan ook de dagen zullen worden bepaald. De heer Kuylman had mondeling verzocht de ker mis, waartoe hij eenmaal de toestemming had, maar waarvan hij in de laatste jaren door verschillende om standigheden geen gebruik maakte, weer te mogen in voeren. De heer v. d. Oord meende dat het beter is daar het publiek er nu toch reeds aan gewoon is dat er geen ke rmis is, dit verzoek niet toe te staan. Zonder verdere besprekingen werd het verzoek echter ingewilligd. Wat het verzoek van Wester van dezelfde strekking betrof was de voorzitter dezelfde meening toegedaan, tenzij de Raad besloot die kermis, die een maal officieel was toegestaan haar geheel in te trek ken. Bij stemming verklaren de heeren Appel, Plevier, de Boer en de voorzitter zich voor inwilliging, zoodat het verzoek werd toegestaan. De stembureaux voor de verkiezing van de Provin ciale Staten werden daarna aangewezen. De voorzitter deelde mede dat de woning van Koe man aan den Kabel leeg staat en hij gaf inlichtingen van een door hem gehad onderhoud met een paar leden der Gezondheidscommissie waaruit bleek dat het huis je bewoond door G. Buisman aan den Kabel voor zie kenbarak zou kunnen dienstdoen. Na eenige beraadslagingen besloot men in beginsel de woning van Buisman daarvoor in te richten. De kosten zullen worden opgenomen en in de volgende vergadering zal een definitieve beslissing worden ge nomen. Het huis van Koeman zal voor afbraak worden ver kocht. De voorzitter stelde voor even als vorige jaren aan den Rijksveldwachter te Alkmaar J 10 en aan fan der Molen te Broek op Langendijk 25 gratificatie te ver- leenen. Zonder bespreking goedgekeurd. Bii de. rondvraag kwam de heer Plevier terug op de aanstelling van een tweede vroedvrouw en het salaris met J 100 te verhoogen en alzoo te brengen op 300. De heer v. Slooten kan zich met het voorstel veree nigen maar wilde een tijdelijke aanstelling b. v. voor 4 a 5 jaar met het oog- op het ouder worden van de te genwoordige vroedvrouw of voor het geval dat de be noemde ook uiet zal Voldoen en dan op een salaris van 350. Het voorstelvan den heer Plevier werd daarna aan genomen. De vergadering ging vervolgens over in comité ter behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Om slag. UIT ST. PANCRAS. De tuinbouwers aan den Langedijk en ömstreken hebben na het koude regenachtige voorjaar, nu weer naar wensch. Alles groeit nu buitengewoon best, in geen jaren zijn in de maand Mei in ben week tijd de gewassen zoo sterk ontwikkeld als in- deze Mei maand week. UIT HOORN. Alhier is opgericht de „Eerste Hoornsche Voetbal- supporters-vereeniging Hollandia Vooruit," met aan vankelijk 45 leden. Het doel is in het najaar ver schillende vereenigingen van den N. V. B. op de terreinen van de H. V. V. Hollandia te laten spelen en daarvoor medailles enz. beschikbaar te stellen. Het bestuur bestaat uit de heeren C. H. Flotman, voorz., J. Baart seer, en J. A. Koops, Penningmeester. Alhier is opgericht een schildersgezellenvereen. met aanvankelijk 28 leden, 't Bestuur bestaat uit de heeren A. J. Woestenburg, J. A. Opmeer en J. Visser, resp. voorz. secr. en penningmeester. De uitslag van den alhier gehouden dam wedstrijd is voor 2e kl. spelers le pr. P. Beers, Fleer Hugo- waard. 2e pr. P. Stieltjes, Schellinkhout. VAN TEXEL. Üp de gisteren gehouden 2de lammerenmarkt werden 8175 lammeren aangevoerd. Prijzen yan f 8 tot f 14.25 naar gelang van kwaliteit. Gemiddeld werd voor goede partijen f 10.50 a f 11.— besteed. Handel vlug. De heer Ds. van Mourik te De Wilp (Gron.) heeft voor het beroep naar de Geref. Gem. te Oosterend op Texel bedankt. UIT OUDKARSPEL. Wegens bedanken van den heer M. Borst Sr. als Kerkelijk Ontvanger der Ned. Herv. Kerk alhier is in diens plaats als zoodanig benoemd de Heer A. C. Kroon Mz. te Oudkarspel. EEN VALSCHE DOMINé. Men schrijft aan De Nederlander: De heer A. Vermeulen, die zich sedert tal van jaren voordeed als theologisch candidaat en herhaaldelijk het medelijden opwekte en.... geld wist te krijgen van goedgeloovige leden der Ned. Herv. Kerk, daar hij bij gebrek aan het laatste zijn studiën niet kon voleindi gen, heeft zich thans ontpopt als stichter van „de Ned. Herv. Kerk van vóór 1816." Zondag 29 Mei zal in de llaverlandstraat no. 1 te Rotterdam, blijkens een strooibiljet, 's morgens om 10 uur de opening plaats hebben van het kerkgebouwtje, en 's avonds om 6 uur zal „de WelEerw. heer A. Vermeulen, leeraar, komende van Fijnaart, prov. N.-Br." er zijn „intreerede" uit spreken. Tegen dezen heer A. Vermeulen is meermalen ge waarschuwd, o.a. door de Ministeriën van predikanten bij de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam en Rotterdam. In de nabijheid van Rotterdam is het hem eens gelukt een predikbeurt waar te nemen voor den predikant daar ter plaatse, doch toen hij zich daarna om onder steuning vervoegde bij een Rotterdamsch predikant, vertrouwde deze het verhaal van den „theologischen candidaat" niet en legde hem een Latijnsch boek voor, en toen bleek, dat de heer V. niet eens Latijn kende. In het te Rotterdam verspreide strooibiljet heet het: „Spreker gevoelt iets, om in gehoorzaamheid aan Gods heilig Woord terug te keeren tot de Kerk onzer Vade ren, dat is de Herv. Kerk van vóór 1816. Toen werden de kerken bediend door de Godzalige Brakel, Comrie, Srnijtegelt, Van der Groe en anderen." BEESTACHTIG. Men meldt ons uit Harderwijk d.d. 23 dezer Een gepensionneerd militair te Harderwijk ging Zaterdagavond uit met een goeie vriend, die hem in het café Stempels zooveel wilde laten drinken als hij op kon. Werkelijk werd aan den man ook zooveel geschonken, dat hij, geheel buiten kennis kwam en door S. in de schuur werd nedergelegd, alwaar hij kort daarna stierf door zijn drankmisbrvik. De politie kwam het geval spoedig ter oore. Denzelfden nacht te half een ure bracht zij per brancard het lijk naar het kerkhof. De Officier van Justitie kwam heden te Harderwijk om een onderzoek in te stellen. UIT DE EGMONDEN. Gisteravond vergaderde de Raad van Egmond aan Zee, voor de eerste maal onder voorzitterschap van den Ed. Achtb. Heer O. J. Eijma. De lezing der notulen werd aangehouden. De voorzitter, aansluitende op hetgeen hij in de plechtige zitting van 12 Mei uitsprak, riep, uit hoofde hij niet in plaatselijke toestanden is doorkneed, de welwillendheid, de medewerking en de hulp dei' raads leden bij de zittingen in. Daarop werd overgegaan tot benoeming van een secretaris der gemeente. Op de voordracht stonden de heeren Kooiman v. d. Dussen te Egmond en L. T. J. ten Holder te Borne, Gekozen werd de eerste met algemeene stemmen en had de eedsaflegging plaats. In zijnen gelukwensch legde de voorzitter den se cretaris den veelomvattenden taak op, met het ver zoek steeds het publiek met welwillendheid en tege moetkoming van raad en voorlichting te dienen, het publiek uit alle standen en hij hoopte dat hij lange ja ren in dienst der gemeente met genoegen moge werk zaam zijn. Van Ged. St. was ingekomen behalve goedkeuring van eenige af- en overschrijvingen, de inwilliging van het verzoek van den heer A. S. Moezel tot verlaging- zijner aanslag in den II. O. Ingekomen waren het verslag van den kastoestand der gemeente en van de gasfabriek. Voorts een verzoek aan den raad van eenige aanne mers det- onderhoudswerken van de gemeente oin ver- effing van het verschuldigde der gemeente, daar zij het bedrag niet langer aan hunne zaken kunnen ont trokken houden. B. en W. stelden voor zoo vlug- mogelijk een én an der uit den weg te helpen, en wel na een binnen zeer korten tijd opnieuw te houden raadsvergadering. De vertraging is te wijten aan overschrijding der be grooting 1909. Van een verzoek om concessie voor eene waterlei ding werd de behandeling uitgesteld. Tot onderwijzer der O. L. S. werd benoemd de heer F. II, Nakken, tweede op d.e voordracht, daar no. 1 reeds te Sloten is benoemd. Het kohier der H. O. alsmede de rekeningen dei- Armbesturen werden aan een commissie uit den raad ter bestudeering gegeven. Aan den heer P. Pranger werd op zijn verzoek eer vol" ontslag verleend als ambtenaar van dep. Burgerlij ken Stand. In zijn plaats is benoemd' de heer C, J. Eijma. Nadat de heer Geel nog gewezen had op een defecte pomp aan de Voorstraat, werd de vergadering geslo ten. EEDS WEIGERING. Gisteren deed de Hooge Raad uitspraak in het cas satieberoep van den proc. generaal bij het Hof te Am sterdam tegen het arrest van het Hof aldaar, waarbij L. Kriller, schilder te Schoorl, was ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van het weigeren van den eed als getuige in een strafzaak voor de rechtbank te Amsterdam, op grond dat hij niet aan God geloofde, terwijl hij niet behoorde tot eenig kerkgenootschap, althans niet tot een zoodanig kerkgenootschap dat het afleggen van den eed verbiedt. De adv.-generaal concludeerde, zooals men weet, tot verwerping van het beroep. Overeenkomstig de conclusie van het O. M. werd het ontslag van rechtsvervolging gehandhaafd. De Hooge Raad nam aan dat de Grondwetgever heeft willen rekening houden met het gemoedsbezwaar ontleend aan de kerkleer; het wetboek van strafvorde ring- sluit zich hierbij aan en volgende Grondwetsher zieningen hebben daarin geen verandering gebracht. Voor dezen gej-equireerde is geen eedsaflegging door zijn kerkgenootschap voorgeschreven, want hij behoort tot geen kerkgenootschap. DE KOMEET VAN HALLEY. Th. Berns en nog een schipper wonden Vrijdagmor gen tegen 2 uur het anker voor Griet, ongeveer I1/, uur boven Emmerik, en zeilden afwaarts. Daar zag Berns circa half drie een lichtende streep aan den Oostelijken hemel, boven nauw toeloopend en van onderen wat breeder en spoedig werd 't hem duidelijk dat hij hier met de komeet van Ilalley te doen had. Van hoog aan den hemel hing de staart loodrecht neer tot op de aarde. Daar kwam de zon op en was de ko meet voor ongeveer 3 minuten verdwenen. Maar spoe dig straalde ze weer in schitterenden glans. Hoogst verrassend was, wat hij toen waarnam bij de zon. De komeet stond er recht boven als een ontzaggelijke vuurzuil, maar van den rand der zonneschijf was niets meer te bekennen, al was er geen wolkje aan de lucht, 't Was alsof de zon flakkerde, alsof ze één bonk vuur was, waaruit vurige wolken naderbij schenen te ko men. Donkere streepen teekenden er zich op af, die zuiver horizontaal heen en weer schoven. Met verba zing heeft Berns dat verschijnsel waargenomen tot ongeveer kwart voor vijf, toen de zon krachtiger werd, de staart der komeet verflauwde en allengs geheel verdween. Van den kop of kern der komeet is niets gezien, waarschijnlijk door de loodrechte richting van den staart. Tot zoover de schipper. Wat wij, zegt de Nijm. Ct„ niet kunnen verklaren is 't feit, dat de komeet bij den opgang der zon eenige minuten onzichtbaar werd. ZOO'N STUMPER! Een boerenarbeider in de Groninger Veenkoloniën had al zwoegende in twintig jaar tijds zooveel overge spaard dat hij een plaatsje en wat land kon koopen. In een linnenzakje had hij het bedrag 835 geborgen, waarmede hij de koopsom zou betalen. Onderweg gaat de achterband van de fiets kapot. Fluks trekt de ar beider zijn jas uit om den band te repareeren, maar heeft de onvoorzichtigheid, zijn nog brandende pijp in denzelfden zak te stoppen, waarin zich ook het zakje met bankpapier bevindt. Na de reparatie weer op- de fiets rijdende, voelt hij een ongewone warmte. Fluks grijpt hij in den binnenzak en haalt daaruit. een handvol verkoolde papieren, welker asch door den flin- ken wind her- en derwaarts stuift. Als de man tot het volle besef komt van het groote ongeluk, dat hem heeft getroffen, is hij radeloos van smart. En geen wonder! Daar juist wordt door den wind weggevoerd het loon van twintig-jarigen arbeid en spaarzaamheid, van noeste vlijt en oprechten le venswandel. Begrijpt men wat er in deze eenvoudige ■werkersziel op dat moment moet zijn omgegaan? Als wezenloos staart hij op een smeulend restje van het linnenzakje, 't rampzalig oyerschot van zijn kost baren schat. De toekomst is duister. Inzagd en kunst mest zijn betaald; aan het nieuwe plaatsje is heel wat werk besteed -nu zal hij 't niet kunnen houden! Gelukkig zijn er reeds medelijdende mensehen in de weer om z'n noodlot te verzachten. HET CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN. Geconstateerd kan worden dat de strijd te Amster dam, zegt de N. Rott. Ct„ door de arbeiders absoluut verloren is. Van tarievenherziening, waarom het con flict oorspronkelijk begon, geen kwestie. Ook werd den arbeiders piet ingewilligd de later bij wijze van concessie gestelde eisch yap medezeggingschap in de commissie tot herziening der tarieyep in aangenomen werk, omdat niet bij het collectief contract aangeslo ten werklieden geen stem kunnen hebben in een zaak, die geheel van dit contract een uitvloeisel is. En hoewel de patroons in het algemeen wel bereid schij nen het gros der stakers weder aan te nemen, hebben zij zich in de correspondentie, de laatste dagen ge voerd, uitdrukkelijk de vrijheid voorbehouden om aan te stellen en dus ook niet meer aan te stellen wie zij willen. Slachtoffers zullen er dus zonder eenigen twijfel vallen; naweeën van dit avontuur, worden door de feesturen der werklieden zelve verwacht als vanzelf sprekepde, In het algemeen kan verwacht worden, dat, nu de atmospheer in de bouwvakken fe Amsterdam gezui verd is, en nu gebleken is, dat de patroopg-vepeeuigin- gen in haar positie versterkt door het collectief con tract en de vak-organisaties op modern standpunt, krachtig genoeg zijn om aan de staak-maar-raak-tak- tiek der onafhankelijken weerstand te bieden, een conflict als het thans afgelpopene zich in afzienbaren tijd niet herhalen zal, KORTE BERICHTEN, Zaterdag heeft het 6-jarig zoontje van den heer B. te Tilburg op het kantoor bij het schoonmaken van een lade de daarin liggende revolver genomen, waar mede hij mikte op zijn jongere broertje, het schot ging af en de kogel trof den kleine in den schouder, waarbij tevens de long geraakt werd. -Té (Jronau, over de grens bij Enschede, is giste renochtend in een kolenyejd door kerkgangers het lijk gevonden van den "19-jarigen Nedprlandscfeen fabrieks arbeider W. Het lijk vertoonde diepe messteken in den rug. Met politiehonden wordt naar den dader(s) gezocht. Zondagmiddag is door de bemanning van het visschersvaartujg U. D. 3 te Enkhuizen aangebracht het lijk van den 24-jarigen Huizer visscher Willem Schaap, welke onlangs bij stormweer in dg Zuiderzee nabij Urk over boord sloeg en verdronk. Voor eenige weken was er brand in de Huizer- straat te Hilversum. De justitie heeft thans eene in structie geopend tegen den bewoner A- de R. genaamd, dagr feij verdacht wordt van brandstichting. De soldaat D., die te Assen was opgesloten, om dat hij zich aan desertie fe-xd schuldig gemaakt, is ontvlucht. Hij heeft des nachts een dm" ijzeren staven voor een der ramen zijner cel verbroken. Gisternacht hoorde een agent vsn politie een paar revolverschoten lossen op de Veemarkt te Rot terdam. Op zijn komst liepen drie personen hard weg, twee verdwenen in de Laanzichtstraat en allen bleven onbekend. De ruiten van een straatlantaarn waren stukgeschoten. Bij Zutfen is een elfjarig jongetje, hij Essen een knaap van 16 jaar bij het baden verdronken. Ondanks de herhaalde waarschuwingen heeft al weer iemand in den trein tusschen den Haag en llaarlpnx een aanzienlijk bedrag aan kaartspelers ver loren. Te Venhuizen blijft bij onderscheiden perensoor ten, welke volop gebloeid hebben, dg yruchtzetting achterwege. Hoogstwaarschijnlijk zijn strenge nacht vorsten hiervan de oorzaak. Een jongen, dezer dagen 16 jaar geworden, is verdacht van meineed als getuige, te Amsterdam in hechtenis genomen. Schreiend werf hij nit de recht zaal geleid. De rechtbank te Assen heeft van alle rechtsver volging ontslagen G. O., te Tiendeveen, gedagvaard wegens doodslag met een geweer op Harm Pekel, een bekend dronkaard en vechtersbaas. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5e Klasse, 10e lijst, Ns. 5143, 8984, 12031, 12186 en 13133 elk f 1000; ns. 954, 2239, 8386, 16315 en 17779 elk f 400 ns. 1673, 2474, 4604 en 13350 elk f 100, BENOEMD. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. Benoemdi bij het 4de regiment infanterie tot kapitein de eerste luitenant J. Lutz, gedetacheerd aan de Cadettenschool. EEN ONGELUK. Hedenmorgen om ongeveer 11 uur had de oude werkman Witse, bezig met het turf stapelen bij de ma gazijnen van den heer D. Visser aan de Noorderkade het ongeluk van ongeveer 1 meter hoogte te vallen. Hij was onmiddellijk bewusteloos en stierf eenige oogenblikken daarna. GEZINSVERPLEGING. In de Unie vergaderde gisteravond da Vereeniging- „Gezinsverpleging". Bij de opening dezer vergadering, waarbij geen der gewone leden aanwezig was, wensehte de voorzitter, de heer dr. D. M. Kooij, den heer Ds. P. J. Glasz geluk met zijn beroep naar Arnhem. Mochten de leden per soonlijk hem gelukwenschen, om zijn persoonlijken omgang en vooral ook daar de Vereeniging- zijn dien sten als secretaris zal moeten missen, werd het ver trek van den heer Glasz betreurd. Spreker uitte den wensch, dat het ds. Glasz en de zijnen wel zal mogen gaan en gaf de verzekering, dat hij in de vereeniging in aangename herinnering zal blijven. Na de vaststelling der notulen werd het eenige punt der agenda in behandeling gebracht, n.l. de re glementswijziging. Uit de daarbij door den voorzitter gegeven toelich ting bleek dat. het oude reglement, uit een practisch oogpunt beschouwd, vooral wat betreft de salarisrege ling, wijziging behoefde. Zoo zullen o. a. verpleeg sters zelden of nooit tot haar 50ste jaar in dienst blij ven, daarvoor is de arbeid te zwaar, terwijl de ver eeniging, die haar baten alleen vindt in giften en contributies, tot het verleenen van pensioen moeilijk eene verplichting op zich kan nemen. Daarom werd voorgesteld het artikel betreffende de pensioenrege ling te laten vervallen en daarvoor te lezen: „de ver pleegster geniet een jaar na hare vaste aanstelling een salaris van 750, dat na een jaar verhoogd wordt met 50 en daarna wederom met twee driejaarlijk- sche verhoogingen van 50 tot een maximum van 900". Dit voorstel van het bestuur werd zonder eenige bespreking aangenomen, evenals de bepalingen dat het bestuur in geval van ziekte gedurende twee maan den het volle en daarna gedurende twee maanden het halve salaris kan uitkeeren en dat de verpleegster ge heimhouding wordt opgelegd met uitzondering van aan den behandelenden geneesheer, De vergadering werd daarna gesloten, ELISABETH'S GESTICHT. Tot Rector van het St. Elisabeth's-Gestioht te Alk maar is benoemd de WelEerwaarde heer II. J. M. Ver zijl, laatstelijk kapelaan te Beverwijk. NAAR AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Am sterdam zal de „Alkmaar Packet" in den nacht van Maandag 30 op Dinsdag 31 Mei oen extra-dienst in stellen, welke om 1 uur van Amsterdam yertreki, Kaarten, rechtgeyepde op vervoer wet eeji van de ge» wone dienstbooten naar Amsterdam en terug per extra- boot zijn tot a.s. Zaterdagavond ten kantore der Maat schappij aan de Voonneer verkrijgbaar. BENOEMD. Met algemeene stemmen is door den Raad aldaar tot keuringsveearts aan het gemeenteslachthuis te Arn hem benoemd de heer dr. F. P. Keyser, vroeger alhier. GEHEEL-ONTHOUDING. De Geh. Onth. Ver. „Jong Leven" van Hoorn, houdt a.s. Woensdag 25 Mei, des avonds 71/4 uur, een ver gadering voor studeerende jongelui (leerlingen H. B. S., Gymnasium, enz.) in „Het wapen van Munster" aan 't Verdronkenoprd. Als spreker treedt pp dp heer W. Banning yan Nieiiwendani. 't Doel is te trachten hier een dergelijke Vereeni ging op te richten. Reeds hebben 17 meisjes en jongens zich bereid verklaard er aan mede te werken. BADHUIS „WITTE KRUIS," In de week van 17 tot 21 Mei zijn in het badhuis van het „Witte Kruis" genomen: 100 kuipbaden, 115 regenbaden le klas en 218 regenbaden 2e klas, te zamen 433 baden, ARRONDISSEMENTS-LECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. J an O., Helder, diefstal van strandgoederen, 6 maan den gevangenisstraf. Petrus de L., Helder, vervoeren van vleesch zonder keuringsmerk, f 5 boete of 5 dagep hechtejiig. Cornelia Wilhelmus Marie Zw„ Alkmaar, melkver- valsching, 1 maand gevangenisstraf. Leendert Gerardus B., Alkmaar, mishandeling, f15 boete of 15 dagen hechtenis. Pieter Willem V., Helder, verzet, 14 dagen gevan genisstraf. Johannes Bernard us van D., Helder, mishandeling, f 15 boete of 15 dagen hechtenis. AGENDA. PINHDAO: Tjrsugs. „Halleluja," rspetitM?, 8 jwr, nieuwe ©oelfsa- '"kr. Z«oipv«r. „God 1» mij® lied." I flb. tdKXkt Ark. Dana- e® üefaaakelub, 6 uur, café „Voorwaarts." Geheel-Onthouders Zangvereeniging, repetitie, oafé „Graanhandel," 8 uur. Kegelelub „Koekoek", half negos café „Suisse". LAATSTE BERICHTE If. TROELSTRA's ENQUêTE-VOORSTEL. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei, In de Tweede Kamer waren de tribunes weer stampvol. Voortgezet werd de behandeling van den heer Troelstra's enquête-voorstel in de Kuyperzaak. De heer Lohman bestreed het voorstel, niet uit vrees voor onderzoek maar als strij dig met het enquêterecht. De wijze waarop dr. Kuyper is aangevallen schreef hij toe aan Kuyperhaat bij den heer De Beaufort wegens overwonnen heerschappij der liberalen en bij den heer Troelstra wegens het gebeur de in 1903. De heer De Steurs oordeelde voor het In stellen eener enquête geen reden te hebben. VERVAARDIGING VAN VALSCHE BANK BILJETTEN. 's HERTOGENBOSCH, 24 Mei. Heden-Dinsdag stond vooi' de Arrond.-Rechtbank terechtJ. H. P. Vaesen, fotograaf aldaar, wien wordt ten laste gelegd dat hij in het begin van het jaar 1910 of in het laatst van 1909 althans omstreeks dien tijd, te 's-Her- togenbosch heeft gemaakt een-drietal valsche bank- biljetten van f 60,gemerkt serie KW 2121 en één valsch bankbillet van f 100,gemerkt serie UL 3218 zijnde strooken papier zoodanig bedrukt, dat zij den indruk maken van te zijn echte en onvervalschte billetten van zestig gulden respectievelijk honderd gul den der Nederlandsche Bank en alzoo voor omloop be stemd credietpapier, en op welke strooken papier dan ook was afgedrukt de betalingsbelofte „De Nederland sche Bank betaalt aan Toonder zestig gulden, Am- dam 10 September 1906. De president v. d. Berg. De Secretaris De Hoop Scheffer", respect. „De Neder landsche Bank betaald Honderd gulden aan Toonder, Amsterdam 2 September 1908. De president v. d. Berg. De secretaris De Hoop Scheffer", zulks met het oogmerk om dezelve als echt en onvervalscht te ge bruiken terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kon ont staan. Als getuigen werden gehoord L. Kamp, handelaar in fotografie-artikelen te Am sterdam. M. J. Radermacher, idem, Rotterdam. Dr. W, T. Hesselinck, chemicus, Arnhem. M. Ch. Enschede, drukker, Haarlem. E. C. Wierts van Coehoorn, hoofd-inspectour van politie, 's-Boscli. N. Stalling, beambte Ned. Bank, Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2