8 T A li ^TjjKlj VT87 de OPBRENGST DER JULIANABLOMEN-VERKOOP. Het ontwerp voldoet niet meer aan de ratio, waar voor het moest worden ingediend. De heer Bos (v.-d. Winschoten) wenscht te wij zen op het nut van goede waarborgen, om te zorgen dat men weet waar het geldi blijft. Regeeringstoezicht is noodig' vooral op die inrichtingen die opgericht worden met het doel om een bestaan te bezorgen aan hen die aan het hoofd daarvan worden geplaatst. De heer Van Wijnbergen (r.-k. Eist) acht de scherpe verwijten aan de regeering over het alge meen onverdiend, al zijn verbeteringen noodig. Men ziet de aanleiding van de indiening van dit ontwerp voorbij. Die aanleiding was de subsidieering van M. O. en toen is gesproken het ongelukkige woord „con currentie. V. 1. concurrentie met het M. U. L. O. Maar die concurrentie mag niet liggen in de bedoeling des wetgevers. Met de subsidieering van het M. U. L. O. beoogt men niet dit onderwijs gelijkwaardig te m% ken aan het M. O. Men wilde dat het M. U. L. O. zieh zou kunnen blijven ontwikkelen, daar waar het noodig was. Daarom is het in overeenstemming met den opzet van het ontwerp dat de inspecteurs niet zijn gehoord. Dat was noodig geweest als regelingen getroffen wa ren die de heeren Ter Laan en Pollema wenschen. Maar het gaat hier niet om de regeling van het onder wijs; maar om subsidieering van de M. U. L. O. scho len. En dan van alle M. IJ. L. O. scholen. De regeering heeft te veel aandacht geschonken aan de groote M. IJ. L. O. scholen. De Ver. voor M. U. L. O. heeft dit ook gedaan en daardoor is misverstand! ontstaan. Heden 11 uur voortzetting-. neemt, bemerkte den 16en April toen hij thuis kwam, dat het zakje van den wagen was verdwenen. De eisch voor dezen diefstal luidde 1 maand gevan genisstraf. BEDELARIJ. Simon Or. te Harenkarspel was bedelarij ten laste gelegd. Hij had den 22en April aldaar aan verschil lende huizen om een aalmoes gevraagd, zooook bij Dirkje Huisman. Toen de veldwachter Jacob Honian hem aanhield gaf hij op Willem Wij kor uit Castricum te heeten. Wegens bedelarij eischte de officier 12 dagen hech tenis en opnieuw behandeling wegens het opgeven van een valschen naam subsidiair 25 boete of 25 da gen hechtenis, RECHTZAKEH. A RRON DISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 24 Mei. BELEEDIGING. Jan W. was niet verschenen. Hem was ten laste gelegd, dat hij te Barsingerhorn in den nacht van 19 op 20 April den veldwachter De Zwart had toegevoegd met het oogmerk hem te beleedigen: „Je bent een pummel, een groote pummel." De officier van justitie eischte voor deze beleodi- gnig J 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. VISSCHEN IN VERBODEN WATER. 'leunis K„ visscher en jager te Groot-Schermer was door den kantonrechter te Hoorn den 23en Maart ver oordeeld wegens het vissehen in eens anders vischwa- ter zonder schriftelijk bewijs, tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. Beklaagde was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, omdat hij meende in zijn recht te zijn. De officier acht beklaagde wèl strafbaar en eischt bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Verdam, verdediger, is van meening, dat wel degelijk het visehrecht begrepen is onder de heerlijk heid Schermerhorn, Westmijzen en Noord-Schermer, die beklaagde gepacht heeft en dat hij dus volkomen in zijn recht was, toen hij in de ringsloot vischte. Aan I de hand van uitspraken van den ILoogen Raad be roept pl. zich er op, dat beklaagde dan ook geen schrif telijk bewijs noodig had. Pl. verzoekt schorsing van de zaak voor onbepaalden tijd, daar het hier geldt een civiele quaestie. De officier van justitie verzoekt de rechtbank, als deze mocht besluiten de zaak te schorsen, dat niet voor onbepaalden tijd, maar voor afzienbaren tijd te doen. Daarna moest beklaagde opnieuw terechtstaan voor een zelfde overtreding, waarvoor hij door den kanton rechter was veroordeeld den 15en April tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. Ook in deze zaak eischte de of ficier bevestiging van het vonnis, terwijl dezelfde ver dediger schorsing voor onbepaalden tijd vroeg. Uitspraak in deze zaak over 14 dagen. HORLOGE-DIEFSTAL. Pieter R. te Uitgeest, thans in het huis van bewa ring alhier, had zich te verantwoorden wegens diefstal. Beklaagde bekent het hem t.en laste gelegde. Hij had den 2Sen April zich ten nadeele van Grietje Pijs een horloge met ketting toegeëigend. Grietje Pijs, huisvrouw van Teunis Bakker te Uit geest verklaart, dat haar zoon Jan den 25en April s middags thuiskwam met beklaag-de. Toen zij weg waren, was oen doosje, waarin een horloge met ket ting, verdwenen. Zij ging haar zoon zoeken, die in de herberg was met beklaagde. Beiden gingen met haar mede naar huis, waar zij het doosje met inhoud uit beklaagde's zak haalde. De officier eischte tegen beklaagde, die juist uit de gevangenis kwam en nog- niet eens thuis was geweest, toen hij opnieuw diefstal beg-ing, twee maanden ge- ^ngenisstraf. Mr. 1). Sluis brengt ter verdediging in het midden, dat beklaagde de daad beging- onder den invloed van sterken drank. Beklaagde liet zich gewillig het doosje afnemen, dus blijkbaar was de opzet tot diefstal niet g-oot. Pl. acht 14 dagen gevangenisstraf genoeg. DIEFSTAL VAN GELD. Cornells B., timmerman te Wester-Blokker, was ten laste gelegï. dat hij zieh den 3en April had schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit de offerbus van de R. K. kerk te Wervershoof. Beklaagde bekende de bus geforceerd te hebben en er 16 dubbeltjes en 40 centen uit weggenomen te hebben. Beklaagde wilde er de re paratie van zijn rijwiel mede betalen. Toen de dief stal ontdekt was. stelde hij den veldwachter 2 ter ban als schadeloosstelling voor den benadeelde. Klaas Schoenmaker, landbouwer te Wervershoof, had het beheer over de offerbussen, en had voor de kerk begon, gezien, dat de bus nog in goeden staat was. Het geld, dat verdwenen was, hoorde aan de k-erk. Wegens diefstal in de kerk met verbreking eischte de officier 2 maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN EEN PTJP. Adolf M., geboren te Helder, was niet verschenen. Hij bad den 3en April een ijzeren pijp weggenomen, die overeind in een sloot stond. Met twee hem onbe kende jongens haalde hij de pijp uit het water en ver kocht hem voor 40 ets. aan een opkooper te Helder. Het geld besteedde hij voor logies en brood. Cornelis Rol herinnert zich den 3den April be klaagde met de ijzeren pijp te hebben gezien. Getuige wist, dat. die pijp op het land van Van Beek had gele gen. Cornelis Bak verklaart de pijp van beklaagde ge kocht te hebben. Later werd deze door de politie in bi-slag genomen. De eisch luidde 15 boete of 12 dagen hechtenis. WASCIIGOED GESTOLEN. Petrus N. te Hoorn bevond' zich den 16en April tusschen 4 en 5 uur 's middags op het Achterom te Hooim. Hij nam daar van een wagen een zak met jaschgoederen weg. die hij medenam en verkocht voor Anna Catharina Pothorst, werkvrouw te Hoorn, verklaart de goederen van beklaagde gekocht te heb ben. Later kwam de schoondochter van beklaagde om te zeggen, dat het goed niet van haar schoonvader was en vervolgens werd het goed door de politie in beslag genomen. Dirk Laan, vrachtrijder van Hoorn op Venhuizen dia Zaterdags de wasch van zijn zoon Hendricus mee- e m e ii g <1 Ml e n w s. HET KONINKLIJK GEZIN IN DE HOOFDSTAD. Overweldigend groot was gisteren de massa, welke van den blijden intocht van het koninklijk gezin ge tuige is geweest. Een extra-trein had het prinsesje van het Loo gebracht en haar ouders stonden het aan het centraalstation op te wachten. Toen de trein binnenkwam, schreed! de moeder, in haar lichtblauw toilet, zonder mantel, het perron op. De massa juichte. Ook op het tweede perron stond het stamp van de reizigers, die hun treintjes maar kalm hadden laten vertrekken. Daar schoof heel langzaam de extratrein van 't Loo binnen. Voor een der groote ruiten van het Koninklijk sa lonrijtuig zat jonkvrouwe Van de Poll, dame du Pa lais honoraire, belast met de opvoeding, met Juliana op haar schoot. Zij liet de prinses de ouders en de menigte reeds toewuiven. lug was dc koningin bij het salonrijtuig en toen zij de koninklijke baby uit de handen van haar ver zorgster overnam en haar aan het moederhart drukte, daverde het los van enthousiasme. Zoo hard, dat het prinsesje even pruillipjes trok, maar onder de liefkoo- zingen van haar zorgzame moeder en de tirrelantijn- tjes, die jonkvrouwe Van de Poll met een speelpoppe tje te maken wist, was de huilneiging heel gauw voor bij en zette het prinsesje een allersnoezigst gezichtje. Allen, die in de onmiddellijke nabijheid stonden en dit intieme, historische tooneeltje mochten gadeslaan, waren, zegt het Hbld., opgetogen over Juliana, die er in haar witte, kanten babyjurk met lint, kanten muts je, snoezig, goddelijk-heerlijk uitzag; zooals de dames om strijd uitriepen. Inmiddels was er een benauwend gedrang op den Dam in de menigte ontstaan die onwrikbaar klem ge stuwd stond tusschen de straatopeningen en over heel- 't plein voort, met alleen de kleine steentjes en het trottoir nog maar net even vrij gehouden, waar de eerewacht opgesteld stond, en de officiereu hun da mes hadden genood. V ant zelfs alle vehikels waren op t plein zelf omklemd door het volk. En de sproei wagens, die 't pad voor den stoet zoolang mogelijk nat bleven houden in die wolken van stof.hun stralen spoten aan beide kanten over de klem staande men- sehenvoeten. 't Duurde lang-! De menigte kon zoo niet laiïg meer ingetoomd worden. Politie-autoriteiten werden on rustig en 't publiek zelf raakte meer en meer in een waarlijk „gedrukte" stemming. Want eerst hadden ze nog wel eens naar een lustige wiegeling getracht op de montere marschen der fanfares. Later zongen ze de nationale wijzen telkens mee met 't paleis-carillon Nu stond de volte stom. Maar zelfs toen nog, werden met aardig ontzag de postwagens doorgelaten, tot ze eindelijk toch ook niet verder meer konden. 't Werd half zes. De trein moest dus aan zijn. Er verstreken nog weer vijf lange minutenHoe zou dat straks gaan, als die zee, in de stuwkracht, waar 't nu toch maar alles om ging, met geweld zich door de dijken heen wilde breken?.Als een ieder, die daar zóó lang toch reeds in die benauwenis stond, op ging dringen om tot iederen pigjs het nog maar even een jaar oude koningskindje te zien? Hoe 't gegaan is? Een moment van ontroering heeft zelfs de zakelijke journalisten even hun preciese waarnemingsvermogen benomen. Ik, aldus de verslag gever der N. Rott. Ct., herinner mij een hevige bewe- ging, die als t ware de menigte omhoog liet deinen. En een geluid, zóó overweldigend als ik 't nog nooit had gehoord, als van een zee die plots te koken be gon. Dit was de geestdrift, die zich eindelijk ontspande: voor Juliana, dat kleine wichtje met 't brui nblozende snoetje en de klare kijkers, daar in haar kanten kleer tjes door de koninklijke moeder zelf opgeheven voor 't venster van de gouden koets. Daar staarden nu zoo verteederd de oogen vau het volk der hoofdstad heen, vooi haar kwam die lach van bewogen genegenheid eensklaps op al die vermoeide, bleeke gezichten. Eu gaf 't toch ook niet wel eren een moeilijk pre cies te verklaren meewarig gevoel, toen het argelooze kind verschrikt, te schreien begon om dien eerste hevi ge losbarsting van volksgunst, en toen de koningin haar spontaan in de armen overnam van Jonkvrouw Van de Poll, om 't kleine kopje beschermend tegen zich aan te drukken? Is het lot dei- vorsten dan ook wel altijd geluk? Wat staat er voor dit aanvallige prinsesje, door de volksliefde op de handen gedragen, in de sterren geschreven? Tienduizenden drongen nu opgetogen op tot tegen t stramme gelid van 't eere-escorte huzaren, dat de sabels presenteerde, de kaken van ontroering gebeten, t ilhelmus wordt door 't gejuich overstemd. Maar als even daarna de jonge moeder met haar dochtertje op de armen op het balcon van den streng massalen paleisgevel verschijnt, aan de zijde van den prins, dan gaan de hoeden en zakdoeken omhoog; dan is t een wervelstorm van geestdrift, die een ieder ver ward maakt. De mise en scène is dan ook weer treffend van voor naam gestyleerden eenvoud geweest. Daar is een ze tel neergezet en koningin Wilhelmina, in een heel teer b.auw mousselinen kleed, neemt Juliana op haar seiioot, om, tegen 't fond van 't verweerde gesteente, de kleine oranjetelg- aan de bevolking van de hoofd stad te toonen. In 't mooie gebaar van de moeder, die ais t ware haar kindje zoo toewijdt, lag een mooie symboliek.... De moeder met- 't kindje, - 't wekte misschien bij sommige menschen zelfs wel een vage 1 nf,Ui!v.an mystiek, en in hun oogen kwam dan een ziekelijk fanatieke extase. Maar gelukkig- klonken daaroverheen steeds nog maar voort de kerngezonde hoera's; en 't was een ge duw en gewring om beter te zien, —intieme bijzon- derheidjes vooral van hoe de koningin 't kleine ding zoet wilde houden met dien duikelaar over een rietje. waarom prins Hendrik even glunder mee moest lachen. Na een minuut of drie liet toen de moeder Juliana menschen goeden nacht toewuiven en daarna is zij voorzeker wel gauw in haar wiegje te slapen gelegd. Maar Amsterdam is zóó bij met de aanwezigheid van t Leve prinsesje.Een half uur later komt op straat de echte oranje-hos-jool er hier en daar reeds joelend in. Toen waren de sluizen wijd opengezet, en in wilden hos trokken de troepen over de stad. 't overal feest, overal joelen, zingen, oempa-muziek luid schaterende rondedansen. Zwaaiende oranje houden, wuivend voor de meisjes, die telkens de weer midden doorsnijden. Koffiehuizen loopen vol, de deuren gaan dicht, ze ringelreien om de tafeltjes heen, strooien confetties, slingeren serpentines, en nu en dan springt er een op een stoel om een gloeiende toast af te steken. Draaiorgels, planetenleesters, Ita- liaanschen uit den Duvelshoek met een gitaar en ein deloos rinkelende bedeibakjes, waar de menschen bui ten zitten, als op gemoedelijke familiefeesten onder elkaar. In de Kalverstraat raak je in de verdrukking, en als je dan door een steeg vlucht naar 't Rökin, schijnt 't godrang en 't geduw van de hiijha-ende slierten daar toch nog benauwender te wezen. Ze draaien rood- wit-blauwe parasols boven hunne hoofden, zijn wonder lijk verkleed, en klimmen eindelijk maar weer in een aapje om door de volte weer wat voort te komen. Maar gemoedelijk blijft overal de stemming. Alle menschen laten zich duwen en dringen en kuieeren dan weer voort met vrouwen en kinderen, of ze nu pas recht thuis zijn in hun stad. Waar ze voor loopen en telkens om juichen, zoo opgetogen kunnen hossezingen, dat is niet recht dui delijk, want iets eigenlijk feestelijks is er vanavond nergens te doen. De Dam is geïllumineerd. Maar in die starre, strakke contouren van parelklare lichtjes is de Dam de Dam niet meer. 't Blijft haperen aan de contouren van de coulissen, die nu eenmaal coulissen blijven en meer bederven dan mooier maken aan 't typische plein. De verlichting laat onbevredigd, de kolonades staan tegen de hooge huizen als onwaarschijnlijke lambriseeringen van licht op een derde van de hoogte der gevels. En verwonderlijk stijf flankt er met de omtrekken van het Commandantshuis de woeste en ledige tribune. Uier en daar zijn er reeds meer illuminaties aan, In de plechtige rust van de grachten treft nu en dan een patricisch interieur met blank kaarslicht tusschen bloeiende planten; langs 't Damrak laaien enkele ge vels tegen de vulpen sterrelucht op. 't Rembrandts- plein met de koffiehuizen rondom de electriscbe ma nen en 't koele lommerplantsoen middenin, lijkt nu wel één groote biertuin, ergens in Miinchen of een andere leichtlebige stad. Maar van een waarlijk prachtige voorname schoonheid is, hoog uit boven den rossen gloed van 't feestende Amsterdam, de Wester toren, langs al zijn lijnen met fonkelende edelsteenen bezet, die een gloed geven aan dit bouwsel als aan een Oostersche pagode in een heel ver droomenland. OPVOEDINGEGESTICHT HERV. KERK. Het bestuur van het Opvoedingsgesticht voor jon gens, vanwege de Ned. Hervormde Kerk, heeft be noemd tot directeur van het op te richten gesticht ds. C. P. van Lelyvcld, predikant te Diepenveen, secreta ris der vereeniging- „Kinderzorg" in Overijsel, oud-lid der Algemeene Synode. Ofschoon het gesticht eerst in den loop van 1911 kan worden geopend, is dr. Van Lelyveld reeds be noemd tegen 1 September a.s., ten einde de gelegen heid te hebben verschillende inrichtingen in het bin nen- en buitenland te bestudeeren. drage daarin te storten. Een commissie Is benoemd, die plannen zal ontwerpen voor den bouw van een voudige hygiënische Woningen, te betrekken door de gezinnen der tuberculoselijders. EEN DIEVENBENDE. Van de dievenbende, die in de laatste maanden 't geheele noorden van Noord-Brabant onveilig maakte heelt de politie reeds de volgende leden in handen 1 omesby genaamd de Pent; Nic. Vossenberg; Th. de Bie, bijgenaamd de Pruis J. G. de BieGt' vaii den Berk C. Vossenberg, allen te Os en J. van der YVielen te Lithoyen, de beide laatsten verdacht van heling. De justitie heeft tegen anderen zeer bezwarende aanwijzingen. Verschillende van bovengenoemde personen, die al en reeds geheel of gedeeltelijk bekenden, hebben een berucht verleden achter zich, waardoor verklaarbaar wordt de groote vrees, welke de bevolking voor hen had. Nxc Vossenberg was betrokken bij de moordzaak- Vos, Th de Bie bracht 15 jaar in de gevangenis te Leeuwarden door wegens moord op den wachtmeester der marechaussee Hoekman te Oss, terwijl. G. Vos senberg, 7 laar in de gevangenis doorbracht wegens moord op zekeren Vos, die bjj „den rooien Dirk", een kroegje, werd doodgestoken. KORTE BERICHTEN. Vijf lijders aan vlektyphus te Rodenrijs zjjn goed vooruitgaande. De zesde was gisteren iets beter doch is nog ernstig. Te Rodenrijs zyn tot heden geen nieuwe gevallen geconstateerd. Vrouw W. H. P. te Rotterdam, die verdacht wordt in haar woning een koopman van buiten de gemeente van f 600 beroofd te hebben, is naar het huis van bewaring overgebracht. Dezer dagen werd het lijk der 15-jarige Heilsol date H. K. in het Hoendiep te Hoogkerk gevonden. in ader kan nu vermeld worden, dat hier geen misdaad in het spel is, gelijk eerst werd vermoed. De jaarvergadering van den A. N. D. B. zal plaats hebben op 27 Juni en volgende dagen. Twee vrouwen in Rotterdam beroofden een vee- kooper, die zij zagen loopen van een zakje, met ruim i 100, dat hij in zijn binnenzak droeg. Het werd in hun bezit gevonden en zij werden aangehouden. PORTRETTEN VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Bij dit nummer verzenden we gratis aan de abonné's de nieuwste portretten van prinses Juliana en het Koninklijk gezin. Dat de fotograaf bijster gelukkig is geweest bij de opname ervan, kan men niet zeggen. Intusschen vertrouwen we, dat onze lezers met belang stelling deze toto's in oogenschouw zullen nemen. Ver gelijken wij ze met die, welke in December j.l. bij ons blad zijn gevoegd, dan zullen wij zien, hoe zeer het Prinsesje erop vooruitgegaan is. TEGEN HET VIJFDE GEBOD. Een staaltje van schandelijke behandeling- van ouders door kinderen wordt uit Haaften aan „De Geldermal- ser medegedeeld. Enkele weken geleden vertrokken van daar een paar gezinnen naar Amerika. Twee dezer namen te gen den zin der vrouwen hun oude vaders (broeders) mee. Te New-York werden beiden aan hun lot overge laten. Niet voorzien van middelen en onbekend met de nieuwe bestemming hunner kinderen, werden zij, na eenigen tijd aan wal onderdak te zijn gebracht, af zonderlijk acht dagen na elkander naar het vaderland teruggezonden. Hun thuis is niet meer; hun spaar penningen zijn verreisd, ze hangen af van de ontfer ming van „verre" bloedverwanten. TE WATER. Zondag j.l. geraakte een meisje met haar fiets in het Verdronkenoord. Den heer Ernste, die niet aar zelde in het water te springen, gelukte het met veel moeite, geholpen door eenige omstanders, de drenke linge te redden. Hedenmorgen kwam een heer, die voor een pa&r kinderen wilde uitwijken eveneens met fiets en al te water. Door den heer Schlieliting en enkele ander# werd hij spoedig weer op het droge gebracht BENOEMD. Mejuffrouw C. E. C. Bruining, volontaire aan het archief te Groningen, is door B. en W. benoemd tot adjunct-archivareese alhier. GEZINSVERPLEGING. De Vereen, van Ned. Herv. Diaconieën in de classis Hoorn voor Gezinsverpleging hield gisteren in de Groot© Kerk te Hoorn haar algemeene vergadering, onder leiding van den heer Dr. B. S. H. Stieler, van West woud. Van de behandeling der concept-statuten vermei- den we, dat na verschillende discussies besloten wordt al. 2 van art. 1, luidende: „Zieken van andere ge zindten worden echter niet van verpleging uitgeslo ten te wijzigen in„Zieken van andere gezindten kunnen ter verpleging worden opgenomen." Uit de statuten werd geschrapt het artikel, dat van de werkzaamheden der zusters is uitgesloten de be handeling van lijders aan besmettelijke ziekten. Dienaangaande werd aangenomen na zeer uitvoeri ge besprekingen de volgende motie van den heer Nat zijl De vergadering van oordeel, clat een beslissing in zake de verpleging van lijders aan besmettelijke ziek ten dringend noodig is, besluit het Hoofdbestuur te machtigen aan Kringbesturen en medici mede te dee- n, dat van de in art. 18 bedoelde besmettelijke ziek ten is uitgesloten de typhus abdominalis en gaat over tot de orde van den dag. Uit het door ds. A. Stramröod van Wognum uitge brachte jaarverslag blijkt o. m., dat verschillende zus ters te Haarlem een cursus voor de behandeling van tuberculoselijders hebben gevolgd. Om de algemeene kas eenigszins te stijven, werd aan alle gemeenten verzocht- om een collecte te hou den in de kerken op Oudejaarsavond of met Kerst- mis. In de o kringen Avenhorn, Benningbroek, Andijk, bpanbroek en Hem legden de zusters in 1909 onder scheidenlijk 912, 1821, 2920, 2271 en 2500 bezoeken af. verbljjdend is de toetreding als begunstiger van verschillende algemeene en R. K. parochiale Armbe sturen. Als feit van groote beteekenis en vèr reikende ge volgen wordt vermeld, dat de Ned. Herv. en de Geref. Gemeente eendrachtig samenwerken om het lijden der zieken te verlichten door verpleging aan huis. De rekening en verantwoording van den penning meester ds. L. Scholte te Spanbroek werd onder dank goedgekeurd ten bedrage van 5904.27 in ontvang en Ultgaaf' saldo S 1699-39> tegen een saldo van J 1907.11 op 1 Januari 1909. Na verschillende besprekingen van huishoudelijken aard. werd de vergadering gesloten met een woord van dank aan de zusters voor haar toewijding. ONTVLUCHT. Heden ontvluchtten twee jongens uit het Rijksop voedingsgesticht alhier. De commissaris van politie zond direct de politie uit, zoodat de jongens door den volontair bij de politie, den heer Schreuder onder Eg- mond-binnen werden aangehouden en naar Alkmaar teruggebracht. DRANKBESTRIJDING. De vereeniging „Jong Leven" (leerlingen der Hi B. S. en R. N. S. te Hoorn), eene vereeniging die het gebruik van alcoholhoudende dranken bestrijdt, in hoofdzaak onder de studeerende jongelui, hield gister- avond m het café „Het Wapen van Munster" alhier eene propaganda-vergadering met het doel ook hier een dusdanige vereeniging op te richten. De vergadering die geleid werd door den Heer C. Kaan van Hoorn, was bezocht door ongeveer 20 dames en heeren. meest leerlingen der Normaalschool alhier. Bij de opening heette de Voorzitter den aanwezigen welkom, deed voorlezing van een schrijven van 3 leer- lingen der 6e klasse Gymnasium, waarin de volle sympathie werd betuigd met het doel der vergadering. De heer G. Banning, onderwijzer te Nieuwendam trad als spreker op. Hij sch#tste de waarde van het stieven naar idealen in het algemeen, stond vervolgens uitvoerig stil bij de drankbestaijding en betoogd# ten slotte, dat er van leerlingen van Gymnasium, Hoogere Burgerschool en Normaalschool,' de a. u. ïntellectueelen van het volk, later een groote kracht kan uitgaan ter bestrijding van den maatsehappeljjken kanker, mits er tijdig geleerd wordt, die kracht te ontwikkelen. Na de zeer toegejuichte rede werd eene vereeniging opgericht met aanvankelijk 10 leden en 4 begunstigers, en werd er een voorloopige commissie benoemd tot het- ontwerpen van een reglement. Armté VROUWELIJKE KERKERAADSLEDEN. In de zitting- van gisteren werd door de Synode der Ev. Luth. kerk in een wetsartikel neergelegd het be ginsel dat ook vrouwelijke leden der gemeente benoem baar zijn tot kerkeraadslid. AANBESTEDING. Door liet Provinciaal bestuur van Noord-Holland is gisteren bij enkele inschrijving aanbesteed Het maken en onderhouden van werken ter verdediging der Noord zeekust, benoorden strandpaal 9800. Raming f 93.000. Laagste was J. v. d. Plas te Hardingsveld voor f 92.70o! Het dagelijksch bestuur van de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose te Haarlem en omstreken, -o-'i heoft besloten, een bouwfonds te stichten en het bedrag Jtuigenfilea ot de bengelende trams de oploopen vai> den verkoop der Julianabloemen als eerste bij. een Is en vlaggen, stoeten uit, en de andere kringen zich vinden, tot PREDIKBEURTEN. 29 Mei 1910. Groot# Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. 6 uur, Ds. Verwaal, Cath. Zond. 13. Kapel, 10 uur, Dg. de Pree. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Temoov Apèl. On derwerp Een verheven levenstaak. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt, doop. Gereform. Kerk, Voormiddag 10 uur Ds. Weckge- laer. Avond 6 uur Ds. Wechgelaer, Cat. Zond. 48. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Maan dagavond 87a uur, vergadering van da Jongplings- v-reeniging „Paulue". Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur en avond b uur, Ds. G. J. Hekkert, van Nieu wendam. Crebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond va# 8 /a tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 4 tot 61/i uur, vergade ring van de Christelijke Knapen vereeniging' „Timo- tbeus", voor knapen van 12 tot 18 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, V oomi. 10 uren, avond 5 uren en Donderdagavond I uen Godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dage* kleine zaal Harmonie, 6 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. Cannegieter. Herv, Gem. t# Oterleek, 91/, lJUj-, Ds. van M#ur#.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2