i Si 1 M S X I E II W S. raus in. Hoeden, steeken wuifden, de edelen bogen, alle hoofden ontbloot en salueerend de vaandels. En aan de voeten der Koninklijke familie legden nu de aanvallige pages hun kransen gracelijk neer. Dat was een heel mooi moment. Maar er was haast geen publiek, en er klonk geen jubelend gejuich bij. Ook bleef de muziek maar zwijgen. En zoo duurde in doodsche stilte het wachten toen voort, tot eindelijk de optocht weer voorttrok door de boordevolle stad, on der lustige marschen der orkesten. Zoo was 't alles daar op den Dam misschien wat al te precieus en daardoor wat ingetogen, wat weinig pompeus en weinig in ernstige feestvreugde overgege ven geweest. Bovendien doet een stoet van 800 men sehen niet bijster massief en gedegen tusschen de hon derdduizenden toeschouwers in, zegt de N. R. Ct. Het is gisteren overweldigend druk geweest in Am sterdam. [11 een calèche met lakroode kussens, vier paarden, jockey's en voorrijder namen Hare Majes feit. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hen drik plaats onder een stormachtig gejuich. En door een talrijke hofhouding geëscorteerd, ondernam de antastische Koninklijke stoet den tocht dwars door de woelende zee van menschen in een eindeloos hevi gedruisch. De drukte op straat schetst de „N. Rott. Ct." aldus: Er zijn waarlijk tienduizenden op de been. Schou der aan schouder gaan zij opeengepakt, en soms staat een hcele straat stil, als ergens, veel verderop een be letsel in den weg komt. Over den volgestuwden Dam rijden de trams uiterst voorzichtig en de passagiers kijken nieuwsgierig naar buiten als opvarenden, die uit de helder verlichte en veilige kajuit van een stoo- mer op een hooggaande, donkere zee uitzien. De po litie neemt buitengewone maatregelen om het ver keer te regelen en massa ongelukken te voorkomen. Boven de menigte uit, rijzen op de hoeken der straten bereden agenten omhoog en met een gebaar van hun witgehandschoende hand, geven zij aan menschen en voertuigen de gewenschte richting aan, of stuiten zij een tegenstroom. Maar vooral is het toch het pu bliek zelf, dat de goede orde bewaart. Men begrijpt het gevaar van wanorde in deze menschenvolle stad, nu alle toegangen tot de hoofdwegen door andere dui zenden verstopt zijn, en tracht zoo ordelijk en regel matig vooruit te schuiven, tot op eens een „hi-ha" een lawine veroorzaakt die tientallen meters vooruit schuift maar dan weer vastloopt Het rijtuigverkeer is, vooral op de grachten, bijzon der groot. Landauers en victoria's, expeditie-wagens en bierkarren, oliewagentjes en auto's en allerlei vehi kels van onbekenden naam en afkomst volgen elkan der in tragen gang, want dë rij is oneindig en, waar de radicaal-straten de grachten snijden, geeft telkens een agent een teeken, alsof hij een Parijsche sergent- de-ville of een Londensche bobby ware geworden. Maar toch is het loopen en rijden in de nabijheid van het water een verkwikking na een bezoek aan de be nauwde binnenstad, waar de illuminatie omsmookt wordt door dichte wolken stof, en de ouderen of de kalmer aangelegden verkiezen dan ook dit deel, en ze vergenoegen zich met het bewonderen van het geopend en verlicht interieur der heerenhuizen. Maar deu jongens en den meisjes verveelt deze pantoffel-parade al spoedig. De rosse feeststad trekt hen, zooals de Brandaris van heinde en ver de vogels lokt. En spoe dig zijn ze weer op het Rembrandtsplein, waar juist om een straat-orkest een algemeen patertje-langs-de- de heer T. Joris sen, chef van het mouvement, en enke le andere hoofdambtenaren. Alle mogelijke maatregelen om voor een massa-ver voer gereed te zijn, waren genomen. Reserve-materi aal waggons en machines waren in groot aantal te Amsterdam bijeengebracht om extra-treinen te kun nen formeeren. En telkens en telkens werden extra- treinen ingelegd naar verschillende richtingen en waar deze b. v. liepen naar Hilversum, Haarlem, Hitgeest, als eindpunten kwamen ze ook zoo spoedig mogelijk retour. Maar het scheen een hopeloos werk. Eerst in den beginne ging het. De lange treinen, die met 12, 14 soms 16 waggons vertrokken en dan wel 1200 reizigers tegelijk soms medenamen, ledigden de perrons aardig. Maar spoedig waren ze weer gevuld. Van de brug af was het een merkwaardig tooneel, al die uit deuren en van de trappen om de perrons toestroomende men schen. Tot omstreeks half elf ging alles volkomen ordelijk en regelmatig toe. 't Ging ordelijker, zeide de heer v. d. Wijck ons, dan vroeger. Het publiek treedt niet zoo wild meer op, schijnt in beschaving gewonnen te heb ben." En natuurlijk is de houding van het publiek op zul ke avonden een factor van beteekenisr Tegen 11 uur werd de stroom van mensehen op alle perrons van het Centraalstation zoo overweldigend ze stonden propvol dat bevelen moesten gegeven worden het station te sluiten. De vrees geen plaats te zullen krijgen, doet de menschen dan de voorkomen de treinen bestormen, nog voordat ze geheel stilstaat. Zoodat de orde-maatregel in het belang van de veilig heid van het publiek zelf genomen moest worden. Dan werden eerst de aan het station aanwezige reizigers „verscheept," en dan mocht de menschenstroom weer opnieuw toevloeien. Dan dunde de voor het- Stations gebouw opgepakte massa spoedig, werden weer geheel wat harten, die reeds ongerust begonnen te worden uit vrees, niet thuis te zullen komen, gerustgesteld. Maar bij herhaling nog moest de ordemaatregel na elf uur herhaald worden en zoo buitengewoon was de te verplaatsen massa, dat nog laat na middernacht extra-treinen in de verschillende richtingen vertrekken moesten, om alle passagiers weg te krijgen. Het publiek 't moet gezegd hield zich uitste kend. Er bleef een vroolijke en opgewekte stemming heerschen. De vertrekkende Treinen werden steeds met hoera's uitgeleid! OZeker, wel zullen we ingezonden stukken krijgen vau ontevredenen, die in den bagagewagen of in over volle coupée's de reis gemaakt hebben, man:< ze zullen niet in staat zijn onzen eerbied te verminderen dien wij 'n paar uur staande op de „commandobrug" voor het reuzenwerk gekregen hebben, dat daar gister avond door onze spoorweg-autoriteiten en het geheele spoorwegpersoneel is geschied. Zoo n vervoer, zulk een verkeer als gisteravond aan het Centraalstation was nooit te voren hier geconsta teerd. GEWELFSCIIILDERIJEN TE ENK HUIZEN. De gewelfschilderijen die in de Zuiderkerk te Enk huizen te voorschijn zijn gekomen, dagteekenen van 1484 en behooren dus tot het oudste schilderwerk in Nederland; de naam van den schilder is niet bekend. In 't begin der 17e eeuw werd het schilderwerk met een verflaag bedekt. Dank zij een Rijks-subsidie en flinke bijdragen van het Oudheidkundig Genootschap kant is begonnen. De lange linten der serpentines I en de Vereeniging Rembrandt, zullen de verflaag wor- Sl'lllPtOll om In AO- P tl ll O Tl ff O n oio irnonrlmn>l/wrt I lie n J .1. 1 1 1 schieten omlaag en hangen als veelkleurige franjes ilan. de vangdraden en geleidingen of waaien als on tijdige herfstdraden door de lucht. En hiermee was het met de algemeene illuminatie langs heel den verderen weg, dien de Koningsstoet volgde, vrijwel volkomen gedaan, 't Ging over de Nas- saukade, waar tegenover het Leidsche bosch het ad ministratiegebouw der gemeentetram nog even den luister te zien gaf van een electrische illustratie van haar bedrijf hoog" tegen de faQade aan. Dan schenen de buurten als uitgestorven, nu alle bewoners in de binnenstad samendrongen. En wanneer de Koningin op dit naargeestig donkere traject nog eens tijd heeft gevonden tot rustige herdenking van de illuminatie bij de Kroningsfeesten bijvoorbeeld, dan zal ook Har. Majesteit zeker tot de conclusie zijn gekomen, dat haar hoofdstad er bij een waarlijk algemeene verlich ting' toch inderdaad oneindig fantastischer uit kan zien. Tot heden hadden wij op heel dezen rit slechts enkele straatilluminaties en misschien vijf-en-twintig langs de hoofdlijnen opgloeiende huizen geteld. 1 ot eindelijk boven de huizen der Rozengracht uit het machtig gevaarte van den Westertoren zich als in gloeiend cantillegoud spiegelde tegen de lichtblauwe avondlucht aan. Dat is een onvergetelijk schoone ver schijning, vooral wanneer zooals nu de gloeilampen eerst bijna uitgedoofd worden en uit dien wonderlijke teeren metaalglans weer langzaam opschitteren tot hun vollen luister. In de Raadhuisstraat was de menschenvloed weer hoog opgekomen, die maar eindeloos van den Dam af aan blijft deinen door het centrum van de stad. Tegen tien uur was de Koninklijke familie op het paleis te- rug. De totaalindruk van tie illuminatie zal niet tot de overweldigendste herinneringen aan deze tot heden zoo welgeslaagden feesten behooren. Maar wie aan den avond van don Julimadag Rotterdam aan de Maas in feestgloed heeft zien staan, is daarna trou wens niet spoedig meer tevreden, wanneer het een al gemeene verlicht'i: betreft. Nu ik dit schrijf aan het telegraafkantoor komen telkens weer feestgangers van buiten de stad binnen om per draad te berichten, dat zij eerst morgen thuis zullen komen. Het Centraalstation is letterlijk be stormd en, hoewel de spoorwegmaatschappijen gere- kend hadden op een buitengewoon groot verkeer, was liet getal reizigers dat op den laatsten trein wachtte groot, dat velen hier moesten achterblijven. Een verslaggever van het „Handelsblad" was aan 't Centraalstation aanwezig, heeft daar de reuzeiidaad op spoorweggebied gezien om in enkele uren slechts een massa te vervoeren, die op ongeveer 40.000 zeg ge veertigduizend - mocht geschat worden. Immers in den loop van den dag waren gisteren al léén aan het Centraalstation een totaal van rond 40.000 veertigduizend spoorwegkaartjes door de controleurs ingenomen van binnenkomende reizigers. Welk aantal bewijst, dat alles bijeengenomen - per H. IJ. S. M., per Staatsspoor (Weesperpoortstation), per Gooische Stoomtram, electrische tram Haarlem en omstreken, per boot van Zaan en Amstel, per auto, ve hikel enz. enz. het aantal te Amsterdam binnengeko- menen op ongeveer tweemaal honderdduizend men schen zegge 200.000 te schatten valt. Maar om nu op het Centraalstation terug te komen. De massa moest weer naar huis toe en zoo begon te gen negen uur in den avond de groote stroom reizigers te vloeien. Op de hooge brug, die bij het seinhuis in het midden der reusachtige overkapping ligt, stond de chef Kra pels, zijn bevelen te geven, nu in volle actie als de echte spoorwegman, die het geheele lijnnet van stati on en aansluitende rangeerterreinen in zijn hoofd heeft. Kort en beslist gaf hij zijn bevelen met treinen vertrekken, formeerde voortreinen, liet extra-treinen aanrukken. Op de brug waren mede aanwezig de heeren jhr. mr. W. F. van der Wijck, voorzitter van den Raad van Ad ministratie der IIoll. IJzeren Spoorweg Maatschappij, oen verwijderd en de schilderingen gerestaureerd. Het werk, dat in tien jaar zal worden voltooid, is opgedragen aan den kunstschilder J. Dunselman. DE OPHIR GESTRAND. Volgens telegrammen uit Tanger, is het st. „Ophir", van den Kotterdamschen Lloyd, op reis van Rotterdam naar Batavia, op de rotsen bij den ingang der haven gestrand. Twee Engelsche stoomschepen trachten de „Ophir" vlot te sleepen. Een later bericht meldt, dat de Ophir zonder assis tentie en zonder schade is vlot gekomen en de heeft voortgezet. reis AUTO-ONGELUK. De familie v. 11. uit Amsterdam, maakte Zondag Uit', oen auto een tocht naar Deventer. Bij het ge- zelscnap waven twee dames. 3 K. M. voorbij Amers foort maakt de weg nabij den overgang Hollandsche Spoor een bocht van ongeveer 100 gr.; die plek wordt dan ook genoemd „de Hoek." Mét groote snelheid werd den hoek genomen, de rechtenvielen liepen van den straatweg af in het mul le zand en de auto sloeg om. De ehaffeur werd door bet voorruit geslingerd, maar., kwam er met 'n paar ahte kwetsuren af, zoodat hij later in matigen gang naar Amsterdam is kunnen terugrijden, daar de auto intact was gebleven. Een passeerende auto haalde in Amersfoort hulp. Spoedig was dr. Van Ernst aanwezig en vond allen nog aan den weg liggen, zooals de schok ze daar geslingerd had. Een der heeren had den linkerarm gebroken. V onder boven wonder dat niet vier van de vijf er het 1' ven bij hebben ingeschoten. Een woord van lof voor de omwonenden, die met groote toewijding de hulp verleenden, die gevraagd werd. Per auto der firma Nefkens kon, nadat dr. Van Ernst zijn werk had verricht, het gezelschap naar'tsta- tion Amersfoort worden vervoerd', om met trein 3 u. 30 naar Amsterdam terug te keeren, terwijl een der hee ren richting Deventer nam, aangezien het plan was geweest, zich daar bij een andere auto aan te sluiten. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HAARLEM De bloemententoonstelling te Haarlem, die thans geëindigd is, is in het geheel bezocht door 165,122 personen. Misschien zal Haarlem door het houden van de tentoonstelling een park rijker worden, want in de raadszitting van Woensdag zal waarschijnlijk het voor- stel worden gedaan, den z.g. Fransclien tuin niet meer terug te brengen tot den ouden toestand van grasveld, maar hem te laten, zooals hij nu is. De Hertenkamp .echter wordt weer in den ouden toestand teruggebracht. UIT OUDE NIEDORP. Het schoolfeest, dat in verband met het huren van een boot, voorloopig was bepaald op Dinsdag 14 Juni is thans vastgesteld op Maandag 13 Juni a.s. VAN TEXEL. Op den derden lammerenmarkt, gisteren gehouden werden 5979 lammeren aangevoerd. De prijzen waren ongeveer f 1 a f 1.50 hooger dan de vorige week, en varieerden van 10 tot 16 gulden Gemiddeld f 12 a f 12.50. Handel vlug. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Het beroep naar Oostvoorne is aangenomen i. E. K. Groeneveld alhier. door UIT HOORN. De man, wien 11 dezer onder de gemeente Berkhout liet spoorwegongeluk trof, door het niet gesloten zijn van den overweg en wiens heup daarbij werd gekneusd, heeft van de H. IJ. S. M. een schadevergoeding ont vangen van f 400.Bo vend ion zal de maatschappij de doktersrekening betalen. De afdeelingen der S. D. A. P. in liet district Hoorn zullen bij de a.s. Statenverkiezingen niet met een eigen eandidaat uitkomen. De algem. vergadering van den Ned. Hotelhou- dersbond zal 7 Juni alhier worden gehouden. Onder leiding van den heer J. Horst werd giste renavond in het Park een vergadering gehouden, waar als spreker optrad de heer H. Jongsma, ontslagen onderwijzer te Koedijk, die sprak over „Wat maakt de Staatsschool ran onze kinderen of liever, „Wat wil de Staatsschool van onze kinderen maken Aan het slot van de rede hield hij een pleidooi voor libertaire scholen, waai-, zeide hij, alle onderwijzers hun onderwijs kunnen geven vrij van alle mogelijke bevelen en voorschriften van boven. In het debat trad de heer Hachmann, wien het had getroffen, dat geen der onderwijzers de kinderen een warm hart kan toedragen. Alleen de opvoeding van den heer Jongsma, die zeker door zijn ouderdom en zijn ervaring wel oordeelen mag, is je ware, en alle andere onderwijzers hebben een verkeerde opvoe ding gehad. Spreker kwam echter tot de conclusie, dat de heer J. een Multatuli-vereerder is en geen eigen oordeel heeft gegeven, hij is trouwens te jong en hij is daar voor van te weinig ervaring. De heer J. is hier opge treden als een autoriteit, dat hem toch blijkbaar niet past. De heer J. Klooster zeide dat de heer Jongsma wilde hebben, dat elke onderwijzer moet zijn een dichter, een denker en een wijsgeer. Hij heeft in 5 min. het geheele ministerieels systeem afgelegd. Spr. vroeg nu om ook in 5 min. zijn stelsel eens uiteen te zetten. De heer J. hoopte later gelegenheid te hebben zijn denkbeelden omtrent de libertaire school uiteen te zetten. Mej. van Albada constateerde dat de onderwijzer ter wille van zijn betrekking niet anders kan zijn dan hij zich geeft. Nadat de heer Jongsma geantwoord werd, werd de vergadering, die door ongeveer 50 personen bezocht was, gesloten. UIT RUSTENBURG. Bij gelegenheid van de kermis alhier werd Maandag 30 Mei eene ringrijderij van paren gehouden, uitge schreven door de Heeren Kok, Fok en Vredenburg. Niet minder dan twintig deelnemers namen aan dezen hoe langer hoe meer in zwang komenden wed strijd deel. Door mooi zomerweer begunstigd, volgde eene groote menschenmassa met aandacht dit echt nationale volks feest. Na een aantal ritten deelde de jury mede, waartoe de Heeren W. de Geus, D. Schermerliorn, C. Blom, W. Klaver en H. Tuyn behoorden, dat de eerste prijs door den Heer H. Klaver te Rustenburg behaald was, terwijl de tweede en derde ten deel vielen aan de Heeren F. Buisman en W. Overboom. Premiën wer den toegekend aan de Heeren F. Klinkhamer, B. Rood en D. Aag. UIT BERGEN. Tot directeur der Boerenleenbank alhier werd dezer dagen benoemd de heer L. Henneman, tot lid van het Bestuur in de plaats van het afgetreden lid-directeur J. Leijen, de heer P. Roskam, tot leden van den Raad van Toezicht de heeren P. Bakker Cz. en W. Spie lings, terwijl tot kassier werd benoemd de heer N. J. Punt, ambtenaar ter secretarie alhier. UIT HARENKARSPEL. De Staatscourant bevat de statuten van de Kaas en Boterfabriek „Schagerwaard," te Ilarenkarspel. Doel: het bereiden en verkoopen van Noordhollandsche en Edammer kaas en boter. Duur: 30 jaren. Kapitaal: J 11.000 verdeeld in 22 aandeelen van 5000, alle ge plaatst. Het beheer der vennootschap is opgedragen aan een directeur-voorzitter en een secretaris-penning meester, onder toezicht van 2 commissarissen. Die functiën zullen voor de eerste maal waargenomen wor den doorde heeren G. Kuiper Wz., J. Groot Pz„ P. Go vers Wz. en O. Bijpost Pz„ allen landman, te Ha renkarspel. UIT OTERLEEK. In de gister gehouden raadsvergadering waren te genwoordig alle leden, behalve de heer Vader, die te legrafisch bericht had gezonden, de vergadering niet te kunnen bijwonen. Nadat het nieuwbenoemde lid de heer C. Blom de vereischte eeden had afgelegd en dus zitting had genomen, waarbij de voorzitter en de leden hem geluk wenschten, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren de goedkeuringen van Ged. Sta ten op eenige af- en overschrijvingen en uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven. Hiermede was de agenda afgedaan. Bij dc rondvraag niemand het woord verlangende, sloot de voorzitter de vergadering. C O MM. -GENE RA AL BRUSSELSlHE TEN TOONSTELLING. Benoemd is tot commissaris-generaal voor Neder land, en als lid en voorz. der centr. commissie voor de inrichting der afdeelingen van Nederland en zijne ko loniën op de Alg. en Int. Tentoonstelling te Brussel de heer jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid dier centr. commissie. LIT EEN KLEIN GARNIZOEN. Men meldt uit een klein garnizoen: Eep vreemde ontknooping had de arrestatie van een dronken gegradueerd militair in een onzer kleine gar nizoensplaatsen in den nacht van Zaterdag' op Zondag. De agenten die hem aantroffen achtten het noodig hem naar de kazerne te brengen en aan den comman dant der wacht over te geven. Daar kwamen zij tot (ie ontdekking.... dat zij den commandant der wacht in eigen persoon hadden gearresteerd! KORTE BERICHTEN. Door de ambtenaren op Rijksbelastingkantoren te Amsterdam was aan den minister van financiën het verzoek gericht op de feestdagen om 1 uur de kan toren te mogen sluiten, zooals dit geschiedt bij de stads- belastingbureaux. De minister heeft evenwel afwijzend beschikt. Zondag is te Amsterdam aangifte gedaan van het ontrollen van eene portemónnaie met geld, een gouden horloge met ketting en een gouden dasspeld. Een jongedame uit Arnhem, die haar verloofde in Amersfoort bezocht, viel door matglazen van 8 M. hoog in het café beneden. Wonder boven wonder kwam zij ei met wat schrammen aan gelaat en handen af. 77 Hoor verschillende vereenigingen voor drankbe strijding', is een manifest verspreid, waarin de Am sterdammers worden aangespoord om tijdens het ver blijf der Koninklijke familie van de feestvreugde te genieten, zonder zich aan sterken drank te buiten te gaan. - De firma L. Dake en Zoon óp het Damrak heeft in haar étalage een versiering aangebracht, door nila- ren van doosjes poetspomade, geflankeerd door o...nje en bloemversiering. Voor het geheel zijn 50000 doosjes gebruikt. In Aerdenhoüt haalt opnieuw een naaktlooper zijn vreemde streken uit. Thans wordt nauwkeurig gesurveilleerd. Gistermorgen mstreeks 4 uur is op de Zuider zee een Urker vaartuig in zinkenden toestand gevon den. Het bleek te zijn de Urk 117, bemand met 8 Urkers, w -ike in naakten toestand, gereed tot zwem men waren. De langste hield met moeite de twee anderen boven water. Allen zijn in deerniswaardigen toestand te Urk aan den wal gebracht. Een rijwielhersteller te Goirle, heeft na een woordentwist op zijn buurman op korten afstand een geweerschot gelost. O. werd door eenige hagelkorrels i" den nek getroffen, niet levensgevaarlijk. De dader werd door de marechaussee gearresteerd. Het onderzoek in verband met de uitlatingen van een beschonken persoon te Hilversum, rakend den moord in 1898 te Amersfoort op Th. Kalff gepleegd, heeft aangetoond, dat men te maken had met zooge naamde dronkemanspraatj es. Terwijl een opperman te Enschede bij een in aanbouw zijnd heerenhuis bezig was steenen naar boven te dragen, had hij het ongeluk bij het neerzetten van een stapel steenen op den 7 meter hoogen steiger het evenwicht te verliezen en naar beneden te vallen, waar door hij zwaar gewond werd. - De stakende en ontslagen meisjes der gloeilam penfabrieken te Eindhoven worden in hetj gebouw der R. K. Volksbond onder leiding van eenige dames practischen arbeid verricht, waarvoor een aantal naai machines zijn aangekomen. Te Scheveningen heeft een 35-jarige man uit Arnhem zijn 23-jarig nichtje uit Doesburg, dat daar diende, doodgeschoten en zich zelf daarna door een revolverschot ernstig aan het hoofd verwond. Het heet dat er onbeantwoorde liefde in het spel is. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Jan V., Ijlst, vernieling, 2 weken gevangenisstraf. Simon K., St. Pancras, gebruik maken van een ver- valscht stuk, 9 maanden gevangenisstraf. Jan W., Barsingerhorn, beleediging, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Pieter R., LTitgeest, diefstal, 2 maanden gevangenis straf. Cornelis B., Westerblokker, diefstal, 1 maand ge vangenisstraf. Bernardus Adolf M., Helder, diefstal, f 15 boete subs. 12 dagen hechtenis. Petrus N., Hoorn, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. Simon Gr., Egmond aan Zee, bedelarij, 3 dagen hechtenis; opgeven van een valschen naam, f 10boete subs. 10 dagen hechtenis. LEGER DES HEILS. Het Leger des Heils heeft altijd iets nieuws Nu heeft het een Nederlandscli Staf-Muziekkorps gevormd. Dit Staf-Muziekkorps bestaat uit een aantal Leger des Heils-Muzikanten, die al hun tijd zullen besteden om gezamenlijk Nederland af te reizen tot het houden van Muzikale Samenkomsten, om op deze wijze de belangstelling voor den Leger des Heils-arbeid levendig te houden en er sympathie voor op te wekken. Het Muziekkorps staat onder leiding van Ensing Rawie, die er in geslaagd is om in betrekkelijk korten tijd uit deze verschillende krachten een werkelijk goed geheel te vormen. De verzilverde instrumenten zijn gemaakt in de Leger des Heils-fabriek te St. Albans en muntten uit door zuiverheid van toon en sierlijkheid van bouw. Onder de Muzikanten zijn ook eenige goede zangers en het zal een genot zijn te luisteren naar de mooie liederen, die meerstemming door hen worden gezon gen tot afwisseling van liet instrumentale gedeelte van hun program. Dit Muziekkorps bezoekt Alkmaar op Woensdag I Juni en zal in de „Harmonie" Muzikale Samen komsten houden. BADHUIS VAN IIET „WITTE KRUIS." In de week van 23 tot 28 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen kuipbaden 75, regen- baden le klas 94, regenbanen 2e klas 187, te samen 356. BENOEMD. Onze vroegere stadgenoot de heer D. J. de Jong is voor het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 December 1910 benoemd tot assistent bij de Pharmacie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. STEDELIJK MUSEUM. Kostelooze bezichtiging op Zondstg 5 Juni a.s.. van 1 tot uur. Ingang lirecilstraat. Kinderen beneden de 12 jaren worden niet toege laten van 12 tot 16 jaren slechts onder geleide. Rooxen is in de localen verboden. Indien er 50 bezoekers toegelaten zijn, kunnen er niet meer binnentreden dan er vertrekken. BURGERLIJKE STA.VI». GEBOREN 30 Mei. Catharina Maria Margaretha, d. van Johannes August Martin Eichelsheim en Maria Hen driks Plinck. GETROUWD 31 Mei. Cornelis de Beurs en Maartje Leeuwenkamp. I-Ratste Berichten. RECTOR MAGNIFICUS. AMSTERDAM, 31 Mei. Tot Rector Magnificus aan de Universiteit van Amsterdam, is voor het stu diejaar 1910/11 benoemd de hoogleeraar Dr. J. te Win kel. VAC ANTIECURSUS Li PAEDA GOGIEK. AMSTERDAM, 31 Mei. In de eerste dagen van Augustus zal te Amsterdam een vacantiecursus wor den gegeven in paedagogiek en enkele aanverwante vakken. Het initiatief hiertoe gaat uit van de Com missie voor Kinderstudie, ingesteld door het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap. Tot deelname aan dezen cursus worden uitgenoodigd alle onderwijzers bij liet openbaar- en het bijzonder onderwijs. De cursus zal worden geopend' .op Maandag- 1 Au gustus te 11 uur met een voordracht van den voorzit ter der commissie, prof. dr. O. Winkler. Zij, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich (onder toezending van het cursusgeld) vóór 20 Juni a.s. aan te melden bij den secretaris der Commissie voor Kinderstudie, den heer Th. Lancée, Amsterdam, Weteringschans 159. DE LUSTRUMFEESTEN. LEIDEN, 31 Mei. H. M. de Koningin zal de mas kerade-feesten alhier niet bijwonen, wel de Koningin- moeder en Prins Hendrik. MOORD. ROERMOND, 31 Mei. Tegen de 22-jarige arbeider an der S. is 20 jaar g-eëischt wegens den bekenden moord te Deurne. HET KONINKLIJK BEZOEK. AMSTERDAM, 31 Mei. Het was heden de dag- van de sportbetooging op het terrein achter het rijks museum, ten doel hebbend om H. M. te toonen wat de sport, die zich reeds in betrekkelijk korten tijd een belangrijke plaats wist te veroveren, vermag. De leidende gedachte, die bij bet bepalen der plan nen voorzat, /s uit te doen komen, dat de gymnastiek de grondslag is van de meest algemeene en stelselma tige lichamelijke opvoeding en dat de verschillende

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2