STADSNIEUWS. bede. SCHAPENFOKKERIJ. De vereeniging ter bevordering van de schapenfok kerij in Noord-Holland heeft van den Staat een subsi die van 500 gekregen voor den dienst van 1909. UIT SCHAGEN. Den 5den Juni overleed in het Burger-Ziekenhuis te Amsterdam Ds. Herman, predikant bij de N.-H. Ge meente alhier. Ds. lierman, die slechts enkele jaren hier mocht wezen, heeft in dien tijd veel gedaan voor de verbetering van de woonwijze in het N.-H. oude- mannen- en vrouwenhuis, dat geheel en op zeer prac- tische wijze verbouwd werd. Als een der oprichters en als ijverig medewerker van de West-Friesche Kerkbo de, verliest dit blad zeer veel aan hem. Door zijn be middeling liet zich in de N.-H. kerk alhier een paar malen Averkamp's bekend a capella koor hooren. Een door hem opgericht kerkelijk zangkoor mocht zich niet in een lang bestaan verheugen. Den 4den Juni trad in het N.-H. Koffiehuis al hier als spreker op de heer Jasky, voorzitter van „Noord-Holland" van de Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering vad de Pluimveeteelt, de „N. V. P." met het doel alhier eene afdeeling van die vereeniging te stichten. Dit doel werd bereikt, daar zich een tien tal pluimveehouders als leden der nieuw te stichten afdeeling opgaven. Onze Gemeente is daarmee eene Vereeniging rijker geworden, en wel een practische en nuttige corporatie. weer zeer UIT KOEDIJK. Zaterdag, om 7 uur, werden er oefeningen met de brandspuit gehouden. De warmte en 't feit, dat 't Za terdagavond was, brachten de jeugd in aanzienlijken getale bijeen, die een bijzonder genoegen had in de spuitoefening, vooral als de pijpleider zijn stralen liet gaan in de richting der uitdagende kinderen. Dat on ze spuit over veel kracht beschikt, blijke uit het feit, dat een dikkerd van een jongen royaal onder boven ge spoten werd. Tot groote schrik rolde hij echter net voor de pooten van een paard, dat de melkwagen voortzeulde. Hij kwam er echter gelukkig goed af. EEN BELOONING. Ter belooning van de vier politiemannen, die dooi de aanhouding van Vossenberg, bijgenaamd de Fent in den nacht van 20 op 21 Mei, op het spoor van de talrijke en wijdvertakte dievenbende kwamen, hebben de burgemeesters van 21 gemeenten in een te Oss ge houden vergadering besloten aan de Raden dier meenten voor te stellen een bedrag van 1 cent per inwoner aan die politie-agenten toe te kennen. Ieder ontvangt, wordt dit voorstel aangenomen, f 125. KORTE BERICHTEN. Zaterdagavond geraakten twee jongens in de Handelskade te Amsterdam in het water. Niettegen staande veel moeite, kon men een hunner niet redden. De werkstaking aan de stoomtimmerfabriek van Gebr. van Houtum te Hilversum welke 9 weken duur de, kan als geëindigd worden beschouwd. De politie brengt nog dagelijks de werkwilligen van en naar de fabriek doch ondervindt daarbij niet de minste moeilijkheid. Gedurende de feestweek te Amsterdam werden er negen horloges en zeven portemonnaies gerold. Be trekkelijk weinig, gerekend de ontzettende menschen massa's, die in deze dagen op de been waren. Het kanon uit 1815, dat, met 6 paarden bespan nen, als overwinningstropee uit den slag bij Waterloo, in den historischen optocht werd medegevoerd, zal, door den Minister van Oorlog aan het Rijksmuseum aangeboden worden. Tusschen Wouw en Rozendaal is Zaterdagavond door een der Vlissingsche mailtreinen een, man over reden. Het hoofd was letterlijk van den romp geschei den. Het gebeurt nog al eens, dat personen in het water van de Oranjekon. te Vogelenzang, behoorend tot de Amsterdamsche waterleiding, baden nemen. Nu zijn weer vier Haarlemsche zwemmers bekeurd. Op de Mauritskade bij de Muiderpoort te Am sterdam is Zaterdagnamiddag te 5 uur de bliksem de electrische geleiding van de tram geslagen. Een paal werd van onder uit elkaar geslagen. - Te Oldenzaal is de bliksem ingeslagen in de Is raëlietische synagoge, doch het hemelvuur veroorzaak te geen brand. Zaterdagavond is de. bliksem geslagen in de boe renplaats van de weduwe van Hemmen aan den Pa terswoldschen weg, even buiten de gemeente Gronin f>®n. Het geheele huis met inboedel, benevens een tij hooi, is door vuur verteerd. De commissaris der Koningin in Gelderland heeft in Mei 440 bewijzen van Nederlanderschap afgc geven ten behoeve van personen die in Du'tschland zijn gaan werken. Een 6-jarig meisje dochtertje van de wed. P. V. te Het Veld is Zaterdagmorgen te water geraakt f-n verdronken. een tijd van komen, daar is een tijd van gaan.'' j Na het lezen van. den 103den Psalm, en het uitspre ken van het gebed werd gezongen lied 9 van dien bun del, waarna Ds. Glasz zijne rede begon met een her innering aan den 5 Juni 1898 toen hij, komende uit de gemeente Rottevalle zijn intreerede hier hield. Was het toen een tijd van komen, nu is het er een van gaan, toen een van in de toekomst zien, nu een blik in 't verleden werpen, toen van beloven, nu van nagaan in hoeverre die beloften zijn nagekomen. Ik heb mijnen door U opgelegden plicht aanvaard, hoe wel mij dit door velen werd ontraden, daar ik nog zoo jong was en als predikant nog zoo weinig ervaring had. Met een ijzeren wil en flinken moed en heilige be zieling aanvaardde ik de taak, overtuigd als ik was dat de Goddelijke zegen mij niet zou worden onthou den, indien ik maar indachtig was aan „hetgeen de Heer tot mij zeggen zal, dat zal ik tot U spreken." Mocht ik als predikant mijne fouten hebben gehad, mocht ik onverschilligen en afvalligen niet genoeg belangstelling hebben betoond, steeds zal ik kunnen zeggen: bij mijne prediking heb ik mij zelf altijd op den achtergrond geschoven, en God en het Evangelie alleen gediend. Twaalf jaren, zoo vervolgde de spreker, heb ik mij in uwe belangstelling in mij en de mijnen mogen ver heugen, die mij die jaren tot een tijdperk van geluk hebben gemaakt, In mijn gezin heb ik geen rampen of tegenspoed te betreuren gehad. Kortom, mijn verblijf alhier heeft mij gemaakt tot een gelukkig mensch. Ik dank u daarvoor hartelijk. Nadat spr. nog een kort woord tot den kerkeraad had gericht, daarbij den leden bedankende voor hunne aangename samenwerking, voor hun steun en hulp, eindigde hij zijne rede die velen had ontroerd, met de bede: Broeders en Zusters, U allen, Leeft gelukkig, hebt elkander lief. Vaartwel. Zijt Gode' bevolen, Zijt gezegend in uw huiselijk lot: Amen. Voor het einde der godsdienstoefening werd den scheidenden predikant toegezongen: „Dat 's Heeren Zegen op LT daal" (lied 138:2.) Diep getroffen dankte ds. Glasz voor deze par- ONWEER. Zaterdagavond woedde omstreeks 8 uur een hevig onweer boven de stad Groningen en een groot gedeel te der provincie. Vooral in de omgeving van Paters- wolde en Peize was het zwaar weer. Het vuur was geen oogenblik van den hemel en de zware donderslagen volgden elkander onmiddellijk op. Van verschillende zijden komen dan ook berichten van ongelukken. In oen aantal boerderijen, waarvan enkele geheel afbrandden, sloeg de bliksem, terwijl veel boomen getroffen werden. Er vielen groote ha- gelsteenen, waardoor op vele plaatsen schade aan de gewasschen werd toegebracht. De telefoonverbindin gen van de stad Groningen naar omliggende plaatsen werden verbroken. HET AFSCHEID VAN d., P. J. GLASZ. In het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente aan den Koningsweg alhier heeft gisteren de scheidende piedikant, de heer ds. P. J. Glasz., die gelijk wen weet naar Arnhem is vertrokken, afscheid1 van zijn gemeen te genomen. Het gebouw was stampvol. De heer Glasz begon met eenige woorden van waardeering te wijden aan de nagedachtenis van wijlen den heer ds. J. f. Ternooy Apèl, in leven voorganger van de Ev. Luth. Gemeente alhier. Mochten wij, zoo zeide spr., allen getroffen wezen door dit plotseling overlijden, in nog meerdere mate zullen wij dit zijn, indien wij bedenken, dat het zijn plan was om hier getuigenis van zijne belangstelling at te leggen, door ook hedenmorgen hier te komen. Zijn zoo plotseling heengaan doet ons herinneren indachtig zijn aan de woorden „de dagen der schen zijn als het gras." Ds. Ternooy Apèl was een man met een edel en een vroom gemoed, een man en vader voor vrouw en kind, een vriend van zijn Gemeente waarin hij de vrijzinnige godsdienstige gevoelens met liefde en toewijding voorstond, een flink en braaf burger der Gemeente Alkmaar. Moge deze woorden den achterblijvenden tot troost strekken! Ons doet dit plotselinge sterven gedenken aan Hem, wiens daden liefde en wiens wegen wijsheid zijn. Daarna werd gezongen het eerste en vierde vers van lied 220 van den Ned. Protestantenbond „Daar is DE ZEILWEDSTRIJD. Fortuna, de godin van het geluk, heeft de zeilver- eeniging van dien naam te Noor-Scharwoude bij gele genheid van den wedstrijd die door deze gistermiddag op het Noord-Hollandsch Kanaal tusschen Alkmaar en Koedijk werd gehouden, begunstigd. Beter weer, gunstiger wind, wat de kracht en de richting betrof, was wel niet denkbaar. Tegen twaalf uur vereenigden zich de gondels, de tjotters en de middenzwaardj achten even voorbij de spoorbrug. Kort daarop kwam de motor met de mu ziek van den heer Groen aan boord, belangstellenden vereenigden zich zoo langzamerhand aan den wal. Toen de schuitjes, die allen schitterden, glansden of blonken, de zeilen heschen en de touwen losmaakten en het „ruime sop" kozen, leverde dit alles een prachti- gen aanblik op, die bovenal door zijn zeldzaamheid een blijvenden indruk maakte. Menigeen zal een gil letje hebben geuit of de handen voor de oogen hebben gehouden wanneer die kleine ranke bootjes bij het la- veeren of bij het draaien den kiel lieten zien of water schepten. Wie het nog niet wist, heeft hier de over tuiging kunnen krijgen dat zeilen geen kinderwerk, maar een wetenschap is, die heel wat beoefening ver- eischt. Er werd door 11 vaartuigen aan den wedstrijd deel genomen en wel: 5 gondels, 4 tjotters en 2 inidden- zwaardjachten of sloepen. De prijzen werden behaald in de afdeeling gondels door den heer P. Schager in 1 uur 52 min. 15 sec., den eersten prijs; de tweede door den heer G. Bakker in luur 55 min. 30 sec, door den heer II. Aarts de derde prijs in 2 uur 7 min. 30 sec. Van de twee andere deelnemers werd geen tijd opge nomen. In de afdeeling tjotters behaalde de heer D. Schui temaker den eersten prijs in 1 uur 26 sec. en de heer W. M. LI. Pels in 1 uur 27 min. 30 sec.,*) terwijl de hr. D. Potter de afstand aflegde in 1 uur 31 min. 30 sec. Met de sloepen behaalde de heer H. J. Vonk den eersten prijs in 1 uur 39 min. 30 sec., de andere deel nemer, de heer W. Zaadnoordijk, had zich gedurende den wedstrijd terug getrokken. Na afloop van den kamp werd1 en naar het café van den heer Bregman aan de Friesche Brug gevaren, waar men zich op de bovenzaal vereenigde en waar de waarnemende voorzitter de heer Z. v. d. Toon, de voorzitter de heer Backx was wegens familieomstan digheden niet aanwezig de prijzen met een geestig woord uitreikte. 11 'j verklaarde met genoegen te hebben vernomen, dat de zeilsport ook in Alkmaar meer zal worden be oefend en hoopte dat de Alkmaarsche zeilers zich een maal in grootere getale opkomend, niet alleen vriend schappelijk met Fortuna zullen willen omgaan, maar ook zich ernstig met haar zullen tvillen meten. Ten slotte uitte spr. den hoop dat deze goedgeslaag de wedstrijd er veel toe moge bijdragen het aantal kunstlievende leden van Fortuna zoowel buiten- als aan de Langedijken te vermeerderen. Daverend ap plaus en fanfares klonken daarop, evenals na de over handiging van de prijzen bestaande in fraaie kunst voorwerpen aan de respectievelijke winners. Toen bij zitten en opstaan was besloten dat de mo tor om o uur zou vertrekken, wandelde men nog even door de stad en om even over 5 vertrok de stoet. De rijkelijk gepavoiseerde boeie, het aan' de Langedijk bekende admiraalschip „de Albatros" van den heei D. Schuitemaker, welk den wedstrijd met zijn te genwoordigheid1 had opgeluisterd, trok daarbij wel de meeste aandacht. Na eenige gedachtenwisseling over deze onwillekeu rige, door plaatselijke omstandigheden gedwongen on regelmatigheid, en nadat de heer Dr. Potter verklaard had na het hoor en verhoor te hebben vernomen dien prijs niet te kunnen aanvaarden, werd den heer Pels onder daverend applaus de tweede prijs toegekend. Hierna verkreeg de eerste spreker, de heer G. Rijn- dei s uit Amsterdam, het woord, die het onderwerp „Anarchisme en wat er van gezegd wordt" behandelde. Spreker betoogde, dat de anarchisten een maat schappij, waarin de kinderen van den een met graagte de overblijfselen uit een vuilnisvat zoeken, terwijl de kinderen van den ander van weelde niet weten wat zij doen moeten, verderfelijk vinden. Spreker hield zich overtuigd dat men, wanneer de vrees voor eigen bestaan was weggenomen, zeer goed zonder wetten een geweldsgezag zou kunnen leven, deed aanhalingen van verschillende schrijvers, ver klaarde dat bij een goede regeling een arbeidsdag van 3 uur voldoende zou zijn en meende dus dat ieder de zen noodzakelijken arbeid wel zou willen doen, terwijl voor groote dingen de menschen door het daarbij be trokken belang wel tot regeling zouden komen. Dat dan oe prikkel tot arbeiden zou zijn weggeno men, meende spreker te moeten tegenspreken; veeleer verbaasde hij zich, dat er nu nog zooveel vlugge men schen werden gevonden. Een samenleving waarin ieder gaf naar zijn krachten en nam naar zijn behoef te, wat volgens spreker zeer goed mogelijk. De wa borg daarvoor noemde spreker de vrijheid. Tegen militarisme en godsdienst waren de anar chisten in hoofdzaak, omdat deze zaken zich als steun pilaren van het kapitalistisch bolwerk deden kennen. Het was volgens spreker onwaar dat de anarchisten zulke vrienden van het geweld! waren. Zij zetten nooit het geweld voorop, zijn aanhangers van de evolutie, maar accepteeren het opgedrongen geweld en trachten zoo sterk te worden dit te kunnen weerstaan. Hun ideaal was een samenleving van brood en vrijheid. Hierna zong de zangvereeniging „De Volksstem", van Amsterdam, waarna de tweede spreker, de heer J. van Dok Az., van Enkhuizen, het woord- bekwam, die in zijn onderwerp „De Arbeidersbeweging en het Militarisme" wees op de ellende der arbeiders, zoowel in de fabrieken als op het land. Spreker achtte het den plicht van elk ernstigen arbeider om gezamenlijk met zijn mede-lotgenooten den strijd voor een beter leven te voeren en wees er op dat het militarisme niet diende om het land te verdedigen, maar dienst moest doen om de arbeiders er onder te houden. De interna tionale vijand van den arbeider is het internationaal verbonden kapitalisme, waartegen de strijd in de ee ste plaats gevoerd moet worden. De voorzitter beval in zijn sluitingswoord een col lecte, welke voor een Alkmaarschen zieken kameraad en een, die voor een schriftelijke propaganda van het comité werd- gehouden, ten zeerste aan. Met een woord van dank aan allen die tot het wel slagen hadden medegewerkt, in het bijzonder aan het muziekgezelschap „Crescendo" van Beverwijk, sloot de voorzitter deze meeting. De collecte bracht 14.74 op. HET AANTAL VERGUNNINGEN TOT VERKOOP VAN STERKEN DRANK IN HET KLEIN. In de Raadsvergadering van 30 Maart 1.1. werd om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld een adres van de afdeeling Alkmaar der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, om aan LI. M. de Koningin te verzoeken het maximum aantal vergunningen in deze gemeente te verlagen en vast te stellen op 50. Daaraan voldoende schrijven B. en W. In artikel 4 der drankwet wordt o. a. bepaald, dat het aantal vergunningen niet meer mag bedragen dan: in gemeenten met meer dan 10.000 en ten hoog ste 20.000 zielen, 1 op 300 en in gemeenten met meer dan 20.000 en ten hoogste 50.000 zielen, 1 op 400 in woners, een en ander met dien verstande, dat toene ming der bevolking geone verlaging van het maximum medebrengt, terwijl door H. M. de Koningin, te be- ginnen in 190o, daarna, in 1910 en vervolgens even eens om de 5 jaar, op voorstel van den Gemeenteraad, Gedeputeerde Staten gehoord, voor een gemeente een verlaging van het maximum der vergunningen kan worden vastgesteld. Hieruit blijkt, dat deze gemeente, tot op het tijd stip dat het aantal inwoners niet meer bedroeg dan 20.000, 1 drankgelegenheid mocht hebben op 300 per sonen, dus in het geheel 66 vergunningen. Thans is ze echter, nu het aantal ingezetenen tot boven de 20.000 is gestegen, in een andere klasse gekomen, voor welke sprake is van 1 drankgelegenheid op 400 inwo ners. Het bestaande maximum van 66 zou dus ver minderen, ware het niet, dat in de wet de bepaling is opgenomen, dat toeneming der bevolking geene verla ging van het maximum medebrengt. Het cijfer 66 blijft dus bestaan en kan eerst veranderen wanneer 't aantal inwoners boven 66 maal 400 is 26.400 hetgeen in de eerste jaren niet zal geschieden. Nu bedraagt het aantal vergunningen in deze ge meente op t oogenblik 91, dat is 25 boven het wettelijk maximum en 41 meer dan het door adressante ge- wenschte getal. Deze cijfers zijn voor ons het bewijs, dat het geen doel zou treffen, wanneer thans voor Alkmaar eene dergelijke verlaging tot stand kwam, aangezien het nog lang zal duren, (de ondervinding- heeft zulks geleerdvanaf het in werking treden der drankwet 15 October 1904 tot heden is het aantal ver gunningen met 18 verminderd) vóór het getal vergun ningen tot op het thans geldende maximum gedaald, laat staan tot op 50 zal zijn teruggebracht, iets wat zeker niet vóór 1915 kan plaats gevonden hebben. Afgescheiden daarom van de vraag of het wensch- lijk zou zijn het maximum aantal vergunningen voor deze gemeente te verlagen, hebben wij de eer voor te stellen te besluiten aan adressante te berichten, dat haar verzoek vooralsnog niet voor inwilliging vat baar is. stijgt, De hr. Pels had te Koedijk den boeier aangevaren, reden waarom de jury hem den 2den prijs niet toe wil de kennen. TE WATER. Gisteren viel een zoontje van den heer J. Boots on geveer om 6 uur 45 min. in het Kanaal tegenover de ISieuwesloot. liet kind zou zeker verdronken zijn, als het niet tijdig door den heer August Beelenkamp gered was. en men- hart zijn MEETING VRIJE SOCIALISTEN. Gistermiddag te half twee had de meeting, belegd door het Noord-Hollandsch Propaganda-Comité en De Vrije Groep alhier, op het door B. en W. gratis afge stane Doelenveld plaats. Een 700-tal bezoekers waren, nadat zij gezamenlijk in optocht, voorafgegaan door muziek, door verschil lende straten waren getrokken, op het terrein aan wezig. De voorzitter, de heer W. Spreeuw, opende met een woord van welkom, er op wijzende dat deze meeting met belegd was om menschen te bekeeren, maar be schouwd moest worden als een poging om de onbe kendheid met het anarchisme weg te nemen. Toch hoopte spreker natuurlijk dat het door de sprekers uit gestrooide zaad in de hoofden der menschen mocht ontkiemen. sa BEWAARSCHOOL-WANDELING. vroolijk en blij, trokken ze vanochtend de stad uit, honderd kleuters van de bewaarschool, begeleid door directrice en dameshelpsters. Op school hadden ze een versje van den boer geleerd, waarin iets voorkwam over maaien. En nu zouden ze naar buiten gaan, om daar te zien wat maaien eigenlijk was. De molenaar de Jong was wel zoo welwillend als maaier op te tre den. In breeden kring schaarden ze zich rondom den man, die zijn zeis scherpte, en terwijl de kleuters het liedje gingen zingen aan het maaien toog. Toen er gras was afgesneden, werd de hark gehaald en het gras op een hoop geharkt. Met een vriendelijk „dag beertje vertrokken de kinderen, geheel vervuld van hetgeen ze hadden gezien, achterlatend den vroolijk- lachenden molenaar, die zelf bijzonder schik in het ge val scheen te hebben. En, strakjes in de school, zullen ze op den maat van de muziek aan het maaien en harken gaan ze we ten nu immers precies hoe dit geschiedt. Konden ze ook niet veel aardiger van den smid spelen, toen on langs de directrice een bezoek piet hen aan een smidse had gebracht? Gelukkig de kinderen, die op zulk een school hun eerste jeugdjaren doorbrengen. Gelukkig echter ook de school, die zulk een ijverige, verstandige en mee voelende directrice bezit! TUINBOUW- EN HANDELSVEREENIGING „ALGEMEEN BELANG." Bovengenoemde vereeniging vergaderde Donderdag avond in het café „Het Gulden Vlies" voor de eerste maal onder haar nieuw bestuur, bestaande uit de Heeren J. G, van Garderen, Voorzitter; Jac. Witte brood, Secretaris; J. Twisk, Penningmeester; G. W. van der Pol en C. Appel. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en uitte zijne ver wondering erover dat niet meerdere personen ter ver gadering aanwezig waren; hij hoopte echter dat de thans gewonnen strijd voorgoed een einde gemaakt zou hebben aan den zieken toestand der veilingen van de vereeniging. Gehandeld is er in dien strijd conform de statuten of de grondwet der vereeniging, nooit heeft de ver eeniging onder dit fungeerende bestuur' zich ongepast gedragen of gebruik gemaakt van ongepaste middelen. Spr. werd nu wel met anderen als de raddraaiers aangemerkt, maar rekende het zich dan tot een eer, dat onder die club ook de Heer Hazeloop werd be grepen. Heden, zoo zegt spr., had het bestuur een onder houd met Burgemeester en Wethouders en daarbij is gebleken dat velen hadden geteekend klakkeloos, op een blanco biljet, dat later werd ingevuld met een verzoek om een tweede veiling naast de bestaande te doen oprichten. Spr. wijst daarna breedvoerig op de daaraan ver bonden bezwaren en zegt dat de totstandkoming dier tweede veiling ongetwijfeld in het nadeel der bestaande zal zijn. Spr. hoopt dat eendracht het kenmerk zal mogen zijn van de thans bestaande vereeniging. Het bestuur zal zorgen dat het reglement zal worden gehandhaafd, dat het voeling zal houden met de leden en rekening zal houden met de door hen gemaakte bemerkingen en geuite wenschen. In de hoop dat de tegenwoordige vereeniging door eendrachtige samenwerking zal mogen bloeien en haar naam algemeen belang zal weten te handhaven in al de omstandigheden waarin zij zal komen te staan, verklaarde hij de vergadering voor geopend. Na voorlezing der notulen werden deze na eenige aanmerkingen die meer aan het adres van het oude bestuur waren, goedgekeurd. De voorgestelde 20 nieuwe leden werden daarna met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter wenschte de vereeniging geluk met zulk eene flinke aanwinst. Op een vraag of het in het belang der vereeniging is de proeftuinen aan te nemen als leden, zeide de voorzitter als zijne meening dat hoe wijder de deuren openstaan hoe beter het zal zijn voor de vereeniging, daardoor ook van hare leden. In het vervolg zullen de marktberichten ook worden gezonden aan de redacties der groote bladen. De herziening van het huishoudelijk reglement werd daarna aan de orde gesteld. Bij de bespreking van art. 1 i. c. de plaats der ver gadering werd de wenschelijkheid geuit die plaats te doen verwisselen, waarmee de1 vergadering zich na eenige besprekingen vereenigde. Als een der meest belangrijkste bepalingen in dit reglement vermelden wij de benoeming van een com missie van 3 leden, belast met het toezicht op de handelingen van het bestuur en op den goeden gang der veilingen, en het aanstellen van een boekhouder afslager, een schrijver en een keurmeester, die buiten het bestuur en de commissie van toezicht staan. Het huishoudelijk reglement werd na artikelsgewijze behandeling, in zijn geheel met de daarin aangebrachte kleine wijzigingen met algemeene stemmen nomen. Het daarna aan de orde gebrachte reglement op de veiling werd conform het ontwerp aangenomen., na vele besprekingen en met aanbrenging van eenige kleine, niet noemenswaardige veranderingen. De Voorzitter bracht een woord van dank aan de Commissie, die deze reglementen had ontworpen, in het bijzonder aan het eerelid der vereeniging, den Heer J. G. Hazeloop, en hoopte dat de vereeniging onder dit reglement zal bloeien, in hoofdzaak ook door handhaving en instandhouding van het reglement. De heer van Twisk dankte den heer van Garderen voor de door hem gedane moeite en hoopte dat hij niet tegenstaande de beleedigingen die hem in deze zaak naar het hoofd zijn geslingerd er veel genoegen van zal ondervinden. Tot boekhouder werd benoemd de heer A. J. Bruijn alhier met 25 van de 27 stemmen 2 blanco. De voordracht bestond uit de heeren A. J. Bruijn en G. Roskamp Gz. beiden alhier. Tot afslager werd benoemd de heer G. W. v. d. Pol. Het bestuur had hiervoor geen aanbeveling inge diend. Tot schrijver werd benoemd de Heer F. Jonker. Tot keurmeester werd benoemd de heer S. Wokke. Het voorstel van den voorzitter om den Heer Ha zeloop te verzoeken als adviseerend lid in deze com missie zitting te nemen werd zonder eenige bespreking aangenomen. Het verzoek van het Bestuur om in verband met de nieuwe regeling eenige zaken aan te schaffen werd zonder eenige bespreking toegestaan. De Heer Pastoor, Boekhouder bij de oude vereeni- ging, verzocht afrekening van het door hem gehouden beheer zoowel van het afgeloopen jaar als van den loopenden dienst. Naast een paar leden van het Bestuur werden voor deze regeling bij acclamatie aangewezen de Heeren R. v. d. Pol, N. Al en A. v. d. Pol. De Heer Schipper merkte op, dat de Heeren J. v. Twisk en Wortel evenals het oude bestuur art. 15 hadden overtreden en dus als leden van het bestuur dienden te worden vervallen verklaard. De Heer Jonker beaamde de meening van den Heer Schipper, doch wees daarbij op de handelingen van de algemeene vergadering die het Bestuur déchargeerde en vond het nu van den Heer Schippers spijkers op laag water zoeken. Na een vrij hevig dispuut werd niet verder op dit punt ingegaan en de Voorzitter gaf den Heer S. in overweging de noodige stappen te doen indien z.i. het Koninklijk goedgekeurde reglement door het Bestuur was overtreden. Tot leden van de Commissie van Toezicht werden benoemd de heeren M. Versteeg, L. Jansen, A. v. d. Pol. De vergadering die het was inmiddels reeds 12 uur geworden geheel verliep,- werd daarna door den Voorzitter gesloten. aange- GESLAAGD. Men seint ons uit Leiden Aan de Universiteit alhier werd heden met gunstigen uitslag afgelegd het candidaats-examen in de rechten door den heer J. J. H. J. van Reenen uit Bergen. DE ZANG DER ALKMAARSCHE SCHOOLJEUGD. Op initiatief van de Afd. Alkmaar van het N. O. G. heeft men op alle lagere scholen in deze gemeente, bijzondere en openbare, besloten tot de invoering van een^ 12-tal liederen voor het zingen in de hoogere klassen. Tot deze 12 verplichte liederen behooren een 4-tal bekende vaderlandsche, terwijl de overige ook van het meerendeel schoolliedjes zijn, die reeds door grootva ders en grootmoeders gezongen werden. Op deze wijze meent de afd. den eersten goeden stap te hebben gedaan, om eenheid te brengen in den zang der Alkmaarsche schooljeugd. PRIJS BEHAALD. Bij de Tuinfeesten, welke gisteren te Edam werdep

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2