S T A DSNS E W 8. BRAND MET TREURIGE GEVOLGEN. DE BEURS VOOR DEN DIAMANTHANDEL. bij herhaling in kennelijke» staat van dronkenschap had bevonden op den openbaren weg. De ambtenaar van het O. M. was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, zoodat Petrus heden voor de arrondisse mentsrechtbank moest verschijnen. Hij was evenwel niet verschenen. De Officier eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en opnieuw rechtdoende 10 dagen hechtenis. GEMEWGD NIEUWS. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. Voor de zomer-vergadering in Juli a.s. zijn door Ge deputeerde Staten gisteren aan de leden een aantal voordrachten toegezonden, benevens eenige beschei den, waaraan wij het volgende ontleenen: De rekening voor het gesticht Meerenberg over het jaar 1909 sluit met een nadeelig saldo van 3900.721/ï. De begrooting voor 1911 wijst in ontvangst en uit gaaf een bedrag aan van 562.307de buitengewone uitgaven worden gerekend' 117.000 te zullen bedra gen. Voor 1910 wordt alsnog een bedrag gevraagd van 6500, daar een erkend deskundige het noodig heeft geoordeeld, een aantal verbeteringen aan de bestaande gebouwen aan te brengen, teneinde de veiligheid bij brand nog beter dan thans te verzekeren. Onder de subsidie-aanvragen trekt de aandacht die voor de ambachtsschool in Den Helder, thans groot J 2000 per jaar, en die het bestuur gaarne zag ver hoogd tot 3000. In verband met het rapport van den inspecteur van het M. O. hebben Gedeputeerden daartegen geen be zwaar. Door de afdeeling Purmerend' van den Bond van Smedenpatroons in Nederland was een subsidie ge vraagd voor een op te richten vakteeken-cursus. Ged. Staten adviseeren het gedane verzoek van de hand te wijzen. Voorgesteld' wordt, om het subsidie voor het onder wijs in de zeevaartkunde op Vlieland! te brengen van j 900 op J 1000 per jaar; verder, om het subsidie aan de afdeeling Noord-Holland van het Nederlandsche paardenstamboek ad 5000 per jaar, voortaan niet meer te verleenen aan die afdeeling, doch aan dei pro-, vinciale regelingscommissie, en om niet in te gaan op het verzoek van de1 provinciale commissie ter bevorde ring van de veefokkerij in Noord-Holland, om het subsidie van 5000 te brengen op 6000. Voor 1910 was aan de NoordLIlollandsche varkens- fokvereeniging te Hoorn, voor eens, 'n bijdrage ver leend van 500. Die verëeniging klopt nu aan om diezelfde subsidie voor de jaren 1911/1913, omdat de werkzaamheden an ders niet tot voldoende ontwikkeling zullen kunnen komen. De nieuwe inspecteur van den Landbouw zet in een rapport uiteen, dat van de werking der vereeniging gunstige uitkomsten voor de varkensfokkerij in Noord-Holland mogen worden verwacht, en dat het Kijk waarschijnlijk over 1910 nog een subsidie van J 1000 zal gaan verleenen. Met het oog hierop wenschen Gedeputeerde Staten voor de jaren 1911/1910 300 per jaar toe te staan. Zeer tegen den zin van den overleden hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat en ook tegen dien van den tegenwoordigen titularis, bestaat in Noord-Holland de abnormale toestand, dat de arbei der, die belast is met 't toezicht op den grindweg van den Iluigendijk naar Ursum, betaald wordt door den aannemer van het onderhoud, en tevens: belast is, dien aannemer te controleeren, wat aangaat de uit voering van het werk en de daarvoor te doene leverin gen van uit Haarlem, zoodat dit niet altijd! op vol doende wijze kan geschieden. Die toestand is jarenlang, 27 jaar, bestendigd, om dat er voor de overname van het AmstelDrechtka- naal geen wegwerkers enz. in dienst der provincie wa ren. Nu dit wel het geval is, wenschen Gedeputeerde, Staten er een einde aan te maken, door den arbeider, die. zijn dubbele positie al die 27" jaren bekleedt, in dienst der provincie te nemen, hem een vast salaris te geven van 520 tot J 624, bovendien vergoeding voor het gemis van vrije woning, of een: vrije woning, ook dienstkleeding en hem bovendien op te nemen onder de personen, die recht hebben op pensioen. De volgende subsidies' wenschen Gedeputeerde Sta ten o. a. toe te kennen: Te Alkmaar: aan den handelscursus! voor handwerks lieden 1000; te Hoorn: voor een cursus in hoefbe slag 300. Maandagavond, omstreeks 7 uur, ontstond brand in een boerenarbeiderswoning van J. Zandman, be woond door H. Eikenaar en J. Beumer, te Rhaan, on der de gemeente Hellendoorn. In een oogenblik was 'het huis vernield en gingen ongeveer de geheele inboedels verloren met een paar varkens, geiten enz. Het allexdroevig'st is echter, dat Eikenaar, een man van 36 jaren, vader van 4 kinderen, bij zijn pogen nog" een en ander te redden, zulke ernstige brandwonden opliep, hij was in het huis, toen het brandende rie ten dak naar beneden stortte dat hij Dinsdagmor gen is overleden. Een zuster van Beumer, die niet al te wel bij het hoofd was, is vreeselijk verminkt onder het puin van daan gehaald'. DE DOODSTRAF. In de gisteren gehouden zitting der Provinciale Sy node van de Geref. Eerken in de provincie Groningen, kwam aan de orde het volgende voorstel, van de clasis Grootegast De clasis Grootegast overwegende: dat de overheid geroepen-is naar de: Geref. be lijdenis, de zonde van moord en doodslag, overeenkom stig' Gods uitdrukkelijke ordinantie, te straffen (Gen. 9:6) en daardoor tegen te gaan; b. dat deze zonde de laatste tijden onrustbarend toeneemt, zoodat deze eene schreeuwende zonde in ons volksleven is geworden; c. dat de overheid totnogtoe nalatig blijft; van oordeel, dat de Kerk van Christus als pilaar en vastigheid der waarheid, geroepen is, de overheid! op hare nala tigheid te wijzen, en er bij haar op aan te dringen, de doodstraf weder in te voeren; stelt voor: aan de e. k. Prov. Synode van Groningen deze zaak aanhangig' te maken bij de e.k. generale synode opdat deze een adres betreffende deze zaak, aan de hooge overheid richte. Dit voorstel werd door de classis Groningen ge steund. Bij acclamatie werd besloten zich in beginsel met het voorstel te vereenigen. Aan ds. Fokkens te Stadskanaal en ds. Meijering te Wildervank werd opgedragen het voorstel nader te formuleeren, waardoor eene redactiewijziging in hot voorstel ontstond, c.a. om de laatste alinea aldus te lezen, dat de Generale Synode zich in deze zaak tot de hooge overheid richte. Het voorstel enhloc in stemming gebracht, werd aangenomen met bijna algemeene stemmen. Naar het Hbld. verneemt is het bestuur van de Vereeniging „Beurs voor den Diamanthandel," nu het voorstel tot verkoop van het Arsenaal werd) verworpen, reeds met een nieuw plan gereed, hetwelk gistermid dag in een gecombineerde vergadering van het bestuur der Vereeniging en de Ixmwcommissie definitief zou worden vastgesteld. Het bestuur moet er in geslaagd zijn een terrein, wel niet zoo geschikt als het Arsenaalterrein, maar toch ook zeer gunstig gelegen, in handen te krijgen. UIT DE EGMONDEN. Bijna had de zee gistermiddag een offer gevraagd. Eenige jongens waren een 300 M. ten zuiden van Egrnond aan Zee aan 't zwemmen, toen ze tot hun schrik bemerkten, dat de opkomende vloed hen in een benarde positie had gebracht. Twee der jongens kon den al zwemmende de kust bereiken, doch den derden, Jakob Wijker, die niet, of althans niet best kon zwem men, verkeerde in groot gevaar. Op het hulpgeroep der jongens kwam de heer E. Halff toeschieten, alsook rie „Prinses Juliana", die juist voorbij voer. Met ver- eenigde macht slaagden men er in, den jongen in de boot te hijschen en vervolgens aan land te brengen. Een goede les voor anderen, om toch vooral de noo- dige voorzichtigheid in acht te nemen. 't Schijnt, dat Egrnond' aan Zee een vruchtbaar terrein voor dp Heilsoldaten is. Hadden we 't genoe gen ze gepasseerden Dondgrdag in ons midden te zien, gisteravond kondigden trompetgeschal en tromgerof fel aap, dat ze weer een bezoek brachten aan ons dorp. Zeker met 't oog op 't prachtige weer hadden ze dezen keer het strand a}s uitvoeringsplaats gekozep. Een groote schare luisterde met belangstelling naar de voordrachten en preeken der soldaten. Ter afwis.ser ling werden er liederen gezongen, begeleid! door trom- petgeschal. Telkens wanneer een bekende wijs gehoord werd, stemde de menigte mee in, wat een aardig ef fect maakte op de open ruimte. Zeker hebben de Heilsoldaten dezen keer niet te klagen over gebrek aan belangstelling. ["IT AKERSLOOT. De uitslag van dn harddraverij ntet paard en kar, gehouden bij gelegenheid van dp kermis, is als volgt le prijs F. Kollenberg. 2e prijs W. ScJmrjijerhorp Ez. 3e prijs C. de Geus. De prijzen, bestaande in contanten, werden des avonds met een toepasselijk woord! door den heer J. Zeeman in het café van E. Vis uitgereikt. UIT KOEDIJK. De Raad dezer Gemeente vergaderde gistermiddag 2 uur. De heer Bruyn was wegens familieomstandigheden afwezig. Medegedeeld werd dat van Gedeputeerde gtaten goedgekeurd is terugontvangen een besluit tot ont slag van den onderwijzer H. Jongsma en betreffende de gemeenschappelijke regeling met St. Pancras in zake het schoolgaan der kinderen, dat de Minister van Financiën berichtte dat de Staat 500 subsidie verleent in zake de tiendkwestie, dat eenige betalingen door den rijksontvanger en betaalmeester aan den ge meente-ontvanger zijn gedaan, dat de Gezondheids^ commissie te Beverwijk haar rekening over 1909 en haar begrooting over 1911 aanbood! (uit de laatste bleek dat het aandeel dezer Gemeente bedraagt 63.90). De heer J. Nottelman en ephtgenoote zonden een dankbetuiging in voor hetgeen zij in de Gemeente Koedijk ook door de vriendelijke bemiddeling van den Raad hadden mogen ontvangen. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Het gemeente-verslag over 1909 werd! den raad! aan geboden, Dit zal ter visie liggen en bij de raadsleden worden rondgezonden. De door B. en W. voorgestelde af- en overschrijving tot een bedrag van 232.68 en de betaling uit den post van onvoorziene uitgaven ten bedrage van 228.90, en de post voor af- en overschrijvingen tot een bedrag van 493.575, werden zonder eenige bespre king goedgekeurd. Eenige verzoeken tot afschrijving van den aanslag in den Hoofdelijken Omslag werden toegestaan. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd in handen gesteld van een commissie. De rekening gaf aan in ontvangsten 3772.275, in uitgaven/ 3310.55, batig saldo 461.725. Na onderzoek werd deze rekening goedgekeurd. De suppletoire begrooting, dienst 1909, aangevende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 776.50, werd zonder bespreking goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigde de heer Beets de aan dacht. op de omstandigheid! dat er thans 2 gezinnen zijn die geen huisvesting hebben. Hij zou gaarne zien dat de gemeente daarin voorzag, door het bouwen van een paar woningen op het erf bij het Armenhuis. De voorzitter zeide, dat er een paar woningen te huur zijn, hetgeen de heer Visser ontkende, welke ont kenning door andere heeren werd bevestigd. De heer Beets merkte op dat het erf bij het Armen huis als 't ware renteloos ligt. De voorzitter zeide dat er al meer over gesproken is, maar dan zouden er 3 woningen komen; daartoe was onteigening van het belendende perceel noodig, wat z. i. te duur zou wezen. De heer Beets meende dat er in de lengte gebouwd kan worden. De voorzitter gaf in overweging een onderzoek in te stellen. De heer Beets wilde maar besluiten, dan zal er wel een teekening komen. Hij maakte daarvan een voor stel, dat door den heer Jonker ondersteund werd op grond dat er voor moet gezorgd worden dat de werk krachten in de Gemeente blijven. Op een vraag van den voorzitter zeide de heer Beets dat de Gemeente zich alleen wel kan redden; de tus- sehenkomst van het Rijk düurt te lan'g. De heer Visser herinnerde er aan, dat er een half jaar geleden al een onderzoek is ingesteld en vond, dat het werk op de lange baan geschoven: wordt. De heer Jonker steunde nog eens het voorstel van den heer Beets, het tegenwoordige plan is te duur, een arbeider kan geen 1.75 per week verwonen. De voorzitter wees er op, dat indien de gemeente bouwt, zij een voorbeeld moet geven en in alle opzich ten rekening moet houden met de woningwet, die alle kans heeft verscherpt te worden. De heer Beets vond dat er met een verscherping van de woning-wet nu geen rekening kan worden gehouden. De voorzitter zette nog eens uiteen, dat de resulta ten van het onderzoek dusdanig waren, dat B. en W. meenden niet een voorstel tot bouwen te doen. De heer Beets zeide dat, indien men niet kan zooals men wil, dan moet men doen, wat men kan. Na gehouden stemming (de heeren Beets, Jonker en Visser stemden voor, de heeren Geus, Kramer en de voorzitter tegen) werde de beslissing tot een vol gende vergadering aangehouden. De heer Visser vroeg inlichtingen omtrent den seheid'ingsweg van Koedijk en Oudkarspel. De voorzitter zeide dat de berm van den weg aan de gemeente behoort, waarop de heer Visser vroeg hoe het dan komt dat het grasgewas aan de gemeente Oudkar spel ten goede komt. De voorzitter antwoordde, dat bij de vaststelling van den ligger der wegen deze toestand is gebleken. Het ligt in de bedoeling van B. en W. daarin b. v. in Januari a.s. verandering te brengen. Met deze toelichting werd! genoegen genomen. De vergadering werd! daarna gesloten. MOOI NEDERLAND. Te Amsterdam werd gisteren in beginsel besloten tot stichting van een Bond, die voorloopig genoemd zal worden: „Vereeniging tot bescherming van plaat selijk schoon." De hoofdpunten der ontwerp-statuten zijn de vol gende De vereeniging „Mooi Nederland" stelt zich ten doel te waken voor de schoonheid van ons vaderland en tracht dit doel te bereiken door: le. Het bestudeeren der vraagstukken, die op hét behoud en de bevordering der schoonheid! van stad en land betrekking hebben. 2e. Het verstrekken van inlichtingen en adviezen daaromtrent aan bestuurslichamen en particulieren. 3e. liet samenwerken met andere vereenigingen. 4e. Het verzamelen van gegevens omtrent hetgeen in het buitenland tot behoud en bevordering van het schoon in stad en land] gedaan wordt. 5e, Het doen houden van voordrachten en het in druk verspreiden van geschriften. In September zal eene vergadering belegd worden tot vaststelling van de statuten1, bestuursverkiezing, enz. NUTTIGE STREKKING. Door eèn viertal invloedrijke ingezetenen te Haar lem is een rondschrijven gericht tot de ouders van leerlingen die eerstdaags het gymnasium en de H. B. S. zullen gaan verlaten, met hef verzoek met de man nelijke leerlingen een bijeenkomst te komen bijwonen waarin de leerlingen zal gewezen worden op de geya- ren die hun in dè toekomst bedreigen, Zoowel de rector van het gymnasium als de direc teur van de H. B. S. hebben hun sympathie betuigd met dit voornemen en professor dr. G. O. v. Walsem is bereid de bedoelde uiteenzetting te houden. EEN ZELDZAME ZEGEL. De De-Ruyter-portzegels van 1L cent worden aan het postkantoor natuurlijk heel zelden yerzonden, maap wel werden ze destijds ongestempeld' aan de yerzamp- laars verkocht, IIor hu aan egn gestpmpelden portzegel van 4/ eegt te komen? Voor zoo'ö exemplaar werd' dan ook yrij veel geld betaald. Maar nog zeldzamer zou 'tzijn zoo'n De-Ruyter-portzegel te bezitten met 't stempel der Bloemententoonstelling Een verzamelaar verzond op de tentoonstelling een tiental prentbriefkaarten met zulke portzegels be plakt. In 9 gevallen zag de ambtenaar het bedrog, liet de zegels ongestempeld' en liet strafport betalen, maar.één (en juist den1 lsten keer!) liet hij, dooi de drukte zeker, aan zijn aandacht ontglippen. De yerzamelaar bezit dus een zeldzamen zegel EEN VREEMDE BROEDPLAATS. Dat vogels soms zeer verborgen plaatsen zoeken ypop hunne broedplaatsen, bleek te Zoutkamp: Iemand heeft daar eene afrastering gemaakt, waarbij vlampij pen ter wijdte van 6}/? e-M. gn J.50 M, boven den grond dienst doen als" riohelpalen. Qp 25 c.M. van boven is een ijzeren boutje door de pijp gebracht, fer bevestiging eener plank. Op dit boutje nu heeft een meezenpaar een nestje gebouwd, waarin zich thans 0 jongen bevinden. Op 5 c.M. afstand van boven is do pijp doorboord, en daarin een tamelijk dik stuk hout gestoken. Er blijft bijna geen ruimte over voor toe gang-, doch 't meesje behoort tot de kleinste vogelsoor ten en heeft dus piet veel ruimte noodig. Als een bijzonderheid kan dienen, dat de mole naar G. te Vorden Woensdag 1,1, de zeilen yopr de mo lenwieken oprolde en dat er, toen hij die Maandagmor gen weer ontrolde, een vogelnestje kwam uitvallen, waarin' zich reeds een eitje bevond. BURGEMEESTER VAN VELSEN. Tot burgemeester van de gemeente Velsen werd gisteren benoemd mr. II. Ver Lorep van ThemaaL thans burgemeester te Bafloo. UIT DE LUCHT GEGREPEN. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage deelt aan de N. Ct. mede, dat hem niets hekend is van het voordragen door hem tot ernstige straffen van pe- litie-beambten die fantastische, verhalen zouden heb ben opgedischt omtrent het geval Van RossenVan Raalte. De heer Versteeg verklaart bovendien het be doelde bericht te zijn uit de lucht gegrepen. UIT HEILOO. De Raad dezer Gemeente vergaderde hedenmorgen in voltallige zitting. Na de vaststelling der notulen maakte de heer Frans nog eens de opmerking dat het advies van den Raad' in zake de on'bewoonbaarverklaring van eenige woningen door Gedeputeerde Staten van nul en geene waarde werd geacht. Medegedeeld werd dat de kasverificatie conform de boeken en kas aangaf een bedrag van 1991.24. Voor kennisgeving aangenomen. De onderwijzer Tonneman had gedurende zijn .diensttijd geen salaris genoten, maar had wel pensi oensbijdragen moeten storten en verzocht nu restitutie van die bijdragen. De voorzitter zeide dat de heer Tonneman wel de 100 van de Gemeente had ontvangen voor zijn hoofd- acte, de Gemeente was daartoe niet verplicht, doch B. en W. vonden dit billijk, daar anders de Gemeente fi- nantieel voordeel van zijn diensttijd zou hebben gehad. B. en W. adviseeren daarom op dit adres afwijzend te beschikken, waartoe de Raad besloot. De heer Frans vroeg inlichtingen waar de heer Ton neman woont, in Alkmaar of in Ileiloo, daar hij ver moedt dat hij ten deze opzichte niet voldoet aan de bepaling zijner 'benoeming. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Gedeputeerde Staten hadden goedgekeurd terug ge zonden het besluit tot het verleenen van opstal aan het Witte Kruis en tot wijziging der geldleening waar toe de Raad onlangs besloot. De heer Veltman had bij zijn verslag van het Her- halingsonderwijs den Raad in overweging gegeven in het vervolg het 'herha'lingsonderwijs aan beide scho len te geven. Na. eenige besprekingen werd besloten aan dit verzoek te voldoen indien er genoeg deelname js, dit te beoordeelen aan Burgemeester en Wethou ders. De door Burgemeester en Wethouders voorgestelde af- en overschrijvingen tot een bedrag- van 823.87, de tweede suppletoire begrooting dienst 1909 met een be drag van ontvangsten en uitgaven van 349.00, en de betaling uit de post van onvoorziene uitgaven van 1255.87, werden zonder eenige bespreking goedge keurd. De voorzitter deelde daarna mede dat het vermoede lijk batig saldo der rekening 1909 ongeveer 200 zal bedragen. De heer Frans uitte zijne verwondering over de ver schillende groote tekorten op enkele posten der be grooting. De voorzitter lichtte dit toe waaruit bleek dat het te krap opmaken der begrooting daarvan de oorzaak is. De Raad besloot de aanbeveling voor de benoeming- van zetters samen te stellen uit de heeren Van der Molen en van Doorn, Mulder en W. Admiraal. De aftredende commissie tot wering van schoolver zuim werd en bloc herkozen. Bij de rondvraag zeide de heer Frans- dat de heer Van der Aardweg hem had gevraagd wanner hij nu zijn lintje zou krijgen. De voorzitter zeide dat daar reeds langen tijd gele den over is geschreven, maar ze zijn er in den Haag niet zoo mild' mee als vroeger. Een ander: dus hij treft het slecht. De heer Maas Geesteranus meende dat hij dan ze ker een medaille en geen lintje krijgt. De voorzitter bevestigde dit en sloot daarna de ver gadering. UIT SCHAGEN. Den 8sten werd in het N.H. Koffiehuis alhier een door de groote warmte slecht bezochte vergadering gehouden van de afd. Schagen van den Bond voor Staatspensionneering onder leiding van den voorzitter, den heer G. H. Hulsman. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering op 5 Juli te houden te Utrecht, werd gekozen de heer G. H. Hulsman plaatsvervanger de heer Th. Pauw. Den afgevaardigde werd vrij mandaat gegeven. In beginsel verklaarde de vergadering zich voor het vormen van een districts-federatie, die 18 afdeelingeu zal omvatten. Meegedeeld werd, dat de pogingen van het bestuur om eene afdeeling yan den Bond te Burgerbrug te stichten met goeden uitslag waren bekroond. Qp de daarvoor aldaar belegde vergadering sprak Ds. Damsté van Dirkshom een inleidend woord, De rederijkerskamer van St. Maarten voerde daarna zeer verdienstelijk het toepasselijk tooneelstuk „Te Laat" op. KORTE BERICHTEN. - ln t gebouw van den Volksbond te Deventer is door een dame de gelegenheid geopend voor kinderen van kermisreizigers (meisjes van 12—16 jaar), om on- 'lei haar leiding de morgenuren nuttig en aangenaam door te brengen. - Tijdens een hevig onweder gisternamiddag yiei een 17-jarige fabrieksarbeider yan de machinale gareu- spinnerij te Gouda, waarschijnlijk schrikkende voor een donderslag, achterover, werd! door een draaiende as gegrepen en weggeslingerd, Hij werd dood opgeno men. - Verleden week, in den nacht van Vrijdag op Za terdag, heeft de 15-jarige W. v. V. de ouderlijke wo- ning^ te Veur (Z.-H.) heimelijk verlaten en is nog- niet daarin teruggekeerd. Reeds is men eenige dagen naar -hem zoekende, maar tot heden zonder resultaat. Te Lunteren is de 19-jarige schildersknecht G. B., die op het huis van zijn tante de pannen goed legde, van het dak gevallen en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij des nachts is overleden. Bij een firma te Amsterdam is een staking uit gebroken onder de garnalen pelsters, daar de firma- het bestaande loon van 12l/2 'et, per pond tot 10 et, wilde verlagen, Vijf jaar geleden verloor zekere V. te Oosterbeek op het land zijn zilveren horloge, Al dien tijd bleef de verdenking op zijn schoondochter rusten. Gisteren werd het bij het aardappelrooien teruggevonden en door de teil onrechte verdachte aajj haar schoonouders overhandigd, - Op 15 Juli a,s, zal te Vreeland de 1000e Christe lijke school worden geopend, De opening zal, inge volge een besluit op de laatste vergadering van Cnr. Nat. Sch. O. een plechtig karakter dragen. - mÜn 0l'anje Nassau te Schaesberg zijn twee mijnwerkers onder vallende steenen bedolven. Een werd levenloos te voorschijn gehaald, terwijl de andere levensgevaarlijk gewond is. Beiden zijn gehuwd, - Naar het huis van bewaring te Rotterdam is overgebracht een deurwaarder der Rijksbelastingen, verdacht van verduistering van f 2000 ten nadeele van den Staat, Te Haarlemmermeer heeft men bij den land bouwer S., waarschijnlijk uit wraak, des nachts groote schade toegebracht aan den te veld staanden oogst. Gi-oote gedeelten zijn afgemaaid of zoodanig vernield, dat het gewas onbruikbaar en waardeloos is geworden. - Te Heerenveen viel gisteren de 20-jarige schilder Oosterdijk van een ladder. Hij was onmiddellijk dood. - De man uit Arnhem, sedert October in Den Haag- wonende, die verleden week Maandag op Scheveningen een kinderjuffrouw vermoordde en zich daarop twee revolverkogels door het hoofd joeg, in het Gemeente ziekenhuis bezweken aan de wonden, die hij zich had toegebracht, Dinsdagmiddag is te Bergen op Zoom tijdens een hevig onweer zekere vrouw L. door den bliksem gedood. Haar man werkt in het buitenland; zij laat drie kinderen onverzorgd achter. De ministers van landbouw en van justitie van Canada, benevens eenige specialiteiten daar te lande, brachten gisteren een bezoek aan de modelboerderij „Oud-Bussum". Dinsdagmorgen is een man vanaf het bootje van de Noord-Hollandsche tram te Amsterdam in het IJ te water geraakt, Hij werd door middel van een dreg bewusteloos opgehaald, doch het mocht gelukken de levensgeesten weder op te wekken, Te Soestdijk werden Dinsdagavond tijdens een hevig onweder, hetwelk gepaard ging met een wind hoos, tal van boomen ontworteld, waaronder een eeuwen oude beuk, staande vóór het paleis. Dinsdagavond is de barbiersleerling Marinus Botter, op weg naar huis, in de Agnietenstraat te Arnhem na een feilen bliksemstraal tegen den grond geworpen. Hij werd in bewusteloozen toestand gevonden, kwam na eenigen tijd bij, doch lijdt sedert aan zenuwschokken. Bij het onweder van j.l. Dinsdagavond is te Maars- sen de bliksem geslagen in den toren der R. C. kerk. 8 OCTOBER-VIERING. Dinsdagavond vergaderde in de Lunchroom van den lieer Valk liet bestuur en de feestoommissie der Ont- zetvereeniging met een aantal dames. De voorzitter, de Heer F. H. Ringers, opende de ver gadering met een woord van welkom aan de aanwe zigen on deelde mededat deze bijeenkomst werd gehouden ter bespreking van eene propaganda-bewe- ging, met het doel het ledental te vergrooten. Alhoewel de Vereeniging meer dan 700 leden telt, waaronder 4 eere-leden, n.l. de heeren Mr. W. v. d. Kaay, Oud-Minister te 's-Gravenhage (oud-voorzitter der ver.), G. Ripping, burgemeester van Alkmaar, C. W. Bruinvis, archivaris van Alkmaar, en J. H. v. d. Hegge Zijnen (kapitein-adjudant bij het regiment gre nadiers en jagers te 's-Gravenhage, meende het be stuur, dat het leden-aantal nog grooter kon zijn, reden waarom eenige honderden circulaires zijn verspreid. De aanwezige dames worden verzocht liet antwoord in te winnen. Een twintigtal Dames verklaarden zich hiertoe bereid, De voorzitter gaf nog een korte beschouwing over eenige gebeurtenissen uit het beleg. Verder sprak hij over het spiegel gevecht. „De slag op de Zuiderzee" verleden week ter gelegenheid der Julianafeesten te Amsterdam gehouden. Aangenaam was het hem, dat men er H. M. de Koningin op heeft gewezen, dat die eenvoudige ongeoefende visschers uit Enk-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2