i A a is i U W 8, 25-jarig jubileum van den burgemeester van Bergen. In do 3 laatste zaken was Klaas Krom, agent van politie te Hoorn, getuige. Zij betroffen Evert M., die den löden December in de Munstraat, Gerbert. T., die den löden December op liet Kleine Koord en Aber T., die den löden December op het Groote Noord, op het voor de voetgangers bestemde gedeelte met een hand wagen hadden gereden. De Officier van Justitie was van meening, dat be klaagden zich wel aan een overtreding' hadden schul dig gemaakt en eischte tegen ieder hunner 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis. In de eerste zaak a.s. Donderdag uitspraak, in de andere zaken heden over 14 dagen. GEHEIGD NIEUWS. UIT HARENKARSPEL. Tot Hoofdingeland van de banne Harenkarspel is den 14den dezer herkozen de heer P. Nieuwboer te Waarland. UIT St. PANCRAS. De heer O. Kloosterboer te St. Pancras 'heeft op een akker met uitgeplante kool wederom enkele van de zoo gevreesde „draaiharteu" gevonden. UIT HOORN. Zaterdag is de werkman aan de stadsbelt, Haring, door een mug aan de lip gestoken. Bloedvergiftiging ontstond, zoodat opname in het ziekenhuis noodzake lijk was. Dinsdag is de man, achterlatende vrouw en 8 kin deren, na een verschrikkelijk lijden aan de gevolgen overleden. Gisteravond ongeveer half 10 brak in „Het Keere" onder de gemeente Hoorn op een boerderij een felle brand uit. De brandweer van Hoorn is onmiddellijk daarheen gegaan om hulp te verleenen. ZANGERSFEEST. Evenals de drie voorgaande jaren heeft ook nu het hoofdbestuur der Nederlandsche koorvereeniging we der een toelage van 75 verleend aan den Bond van gemengde zangvereenigingen in Noord-Holland, tot bestrijding der onkosten wegens het te houden zan gersfeest op 26 Juni e.k. te Koog aan de Zaan. De commissie van beoordeeling van dit zangersfeest bestaat uit de heeren: Barend Kwast, Ant. IJ. Tieric (Toonkunstenaars) en H. J. den Hertog (directeur der Vereeniging' tot verbetering van den volkszang, allen te Amsterdam. DRIE STROPPEN. Ie Heerlen (Limburg) zijnbij het opgraven van zand ten behoeve van den aannemer van het stations- emplacement ongeveer 1 meter onder den grond drie zware ijzeren stroppen gevonden, waarin de nog vrij goed bewaard gebleven doodshoofden der gehangenen nog ingesloten waren. Ondanks den drogen zandgrond waarin zij lagen, zijn de zware ijzeren kettingen sterk door den roest aangetast. Behalve dc hoofden, werden nog* verschil lende andere deelen van de geraamten gevonden. Men vermoedt dat dit de overblijfselen zijn van drie misdadigers, wier lijken na hun terectstelling aan den voet van de galg* zijn begraven, zooals vroeger meer gebruikelijk was. DAT GEEFT MEER! Gesprek gisteren gehoord tusschen een huisvrouw en een koopman in fruit in den Haag: Vandaag niet noodig, koopman. Kom morgen maar r 8 aan. Morgen ga ik niet met den wagen, juffrouw, morgen ga ik uit kiezen. Zoo man, dat 's goed, dat ge je plicht doet. Ja, ziet-u, daar verdien ik een rijksdaalder schoon geld an. OPLICHTERS-PRAKTIJKEN De Grondw. meldt Maandag werd door de maréchaussée te Roozendaal aangehouden een zekere Jan Dam, premieloten-agent wonende te Beesterzwaag. Dit heer trachtte overal bij de kleine burgerij Witte Kruisloten te verlcoopen voor de som van f 16, of schoon de effectieve waarde slechts f 6.50 a f 7. is. Zoodra nu iemand zoo'n lot veel te duur gekocht had, begonnen pas eerst voorgoed de echte oplichters-prac- ti.jken. 11 (l Jan v. O. te Kalsdonk had de man eenige maanden geleden zoo'n lot verkocht en hij kwam nu met de mededeeling, dat dat lot war. uitgeloot en wel zoodanig dat, wanneer Van O. nu f 70 er bij gaf, hij een effect kon Koopen, dat ruim f 105 waard was, zoodoende won hij niet alleen f 35, maar deze nieuwe effecten zouden begin Juli uitloten met ten minste f 1000, enz. De goedgeloovige luidjes lieten zich bepraten en kochten een papiertje, dat nadien bleek juist f 2.50 waard te zijn, terwijl van een kans om daarop nog een sommetje te trekken, geen sprake was. Voor dit oplichterszaakje is Dinsdagmorgen genoemde Dam naar de gevangenis te Breda overgebracht. EEN ONGEOORLOOFDE RECLAME? Om den te hoog aangeslagenen in den Hoofdelijken Omslag te Stad Almelo eenigszins tegemoet te komen, zooals een sigarenhandelaar te Almelo voor zijn winkel raam aankondigde, gaf deze sinds Zaterdagavond aan ieder, die voor 25 cent in zijn winkel kocht, een of meer der uitgestalde rijksdaalders cadeau. Het zijn ronde spiegeltjes, die aan den achterkant van een iet wat op een rijksdaalder gelijkend stempel zijn voor zien. De politie heeft den nog aanwezigen voorraad „rijksdaalders" in beslag genomen. HET DRAMA TE DE WIJK. Aangaande den wreeden moord te De Wijk wordt het volgende nog vernomen. De moordenaar moet wel met voorbedachten rade gehandeld hebben, wat o.a. blijkt uit het feit, dat hij daags te voren, dus Zaterdag, het mes reeds scherp gemaakt had. Toen hij daarop Zondagochtend den moord gepleegd had, is hij door de Hoogeveenschevaart geloopen en aan de overzijde heeft hij zich schuil gehouden in een korenveld. Het meisje heeft zich, toen zij de doode- lijke snede aan den hals ontvangen had, nog een eind- weegs, tot nabij de pomp van de boerderij, voortge- gesleept, waar zij dood neerstortte. Geheel de streek is onder den indiuk van het gebeurde. UIT ZWAAG. Gisteren avond is een zware brand uitgebroken in de woning van den melkboer T. de Haan aan het Keern. Het perceel is geheel uitgebrand. Verzeke ring dekt de schade. UIT DE EGMONDEN. Mej. Koch, tijdelijk onderwijzeres te Egmond aan den Hoef, is te Marken-Binnen benoemd en heeft die benoeming aangenomen. Zitten de inwoners van Egmond aan den Floef in de winteravonden nog niet heelemaal in't donker, toch laat de verlichting hier en daar wel te wenschen over. Maar 't schijnt, dat er verandering zal komen. De gemeente-opzichter en architect Wijker van Eg- mond aan Zee deed hier gistermiddag jopmetingen, wat hoogst waarschijnlijk in verband zal staan met plannen voor eene gasverlichting. De Hoevenaars zouden het_dan ook zeer toejuichen, wanneer ze dezen winter, evenals te Egmond aan Zee, konden profiteeren van het heldere steenkolengas. KORTE BERICHTEN. Bij het baden in de Ringvaart is de 13-jarige P. V., te Hempolder Maandagavond in een kleiput geraakt en verdronken. Maandagavond is te Utrecht de 5-jarige v. d. G. uit de Dadelstraat door een met paard bespannen wagen overreden. Gisterochtend is het ventje aan de gevolgen overleden. - Te IJzendoorn is het 4-jarig zoontje van een fabrieksarbeider in een pot kokend water gevallen. Het brandde zich zoo ernstig, dat liet gistermorgen aan de gevolgen is overleden. De partic. Synode der Geref. Kerken in Gelder land heeft, naar de Stand, meldt, met 15 stemmen voor en 5 tegen uitgesproken, dat het niet op den weg der part. Synode ligt zich inzake het weder in voeren der doodstraf tot de regeering te wenden. De rechtbank te Assen heeft gisteren A. B. te Nieuw-Bunen, die den fabrieksarbeider Detmer Aising bij een twist te water wierp, waarbij deze verdronk, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstrrfjinet aftrek der vo.orloopige hechtenis -- Te Eist is een boomgaard van 300 boomen op de kersenverkooping van heden verkocht voor f 8. Niemand herinnert zich een zoo schraal kersenjaar. Uit de -centr. Israëlietische inrichting „Het Apeldoornsche Bosch" te Apeldoorn, is een verpleegde van Amsterdam, zekere W., vermoedelijk op een rijwiel uitgegaan en nog niet teruggekeerd. Hij wordt gezocht. - Sedert eenige dagen worden de Nederlandsche toegangswegen uit Duitschland in de gemeenten Nieuweschans, Bellingwolde en Vlagtwedde (Gr.) door bereden politie bewaakt, daar verwacht wordt, dat een groote groep Zigeuners ons land wenscht te be zoeken. - Te Gastel bij Rozendaal heeft een vader den jongen, die tegen zijn verbod met zijn dochter ver keerde, drie steken toegebracht, zoodat hij bewusteloos neerzonk. Gisternamiddag tegen 5 uur is in de Bilderdijk- straat te Amsterdam, bij het ophangen van wasch- goed, een vrouw uit een raam der 3de verdieping ge vallen. De vrouw was onmiddellijk een lijk. Tijdens het onweer te Loon sloeg de bliksem in een eik, waarbij onmiddellijk 4 hooiers stonden. Al leen de boom werd getroffen en de hooiers kwamen met den schrik vrij. De schade, Maandag door water en vuur in het kerkgebouw te Assen aangebracht, valt niet mee. De klok is niet meer bruikbaar, ook het orgel is ernstig beschadigd. HET VERVOEREN VAN DOODE MEEUWEN. Door adv.-generaal Ledeboer werd gisteren voor den Hoogen Raad conclusie genomen in de zaak van den poelier te Helder, die door den kantonrechter en de Rechtbank te Alkmaar tot 7 dagen hechtenis werd veroordeeld wegens het op den openbaren weg vervoe ren van doode meeuwen, terwijl bekl. had aangevoerd, dat hij geen doode meeuwen, maar slechts meeuwen huiden vervoerd had, waar de meeuwen zouden zijn ontdaan van ingewanden, botjes en vleesch. Advocaat-generaal veroordeelde, dat het voorgestelde cassatiemiddel moest afsluiten op de feitelijke beslis sing dat door beklaagde de meeuwen zijn vervoerd en concludeerde derhalve tot verwerping van het be roep in cassatie. Uitspraak 29 Juni. VROUWENKIESRECHT. Door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zal in het vervolg ieder jaar een Vrouwenkiesrechtdag wor den gehouden, dat wil zeggen, dat op één bepaalden dag in het jaar door alle afdeelingen een. buitenge wone propaganda zal worden gemaakt. Als datum voor dezen dag is vastgesteld 15 Juni, is de datum, waarop in 1908 het Internationaal Congres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht te Amsterdam werd geopend. De Alkmaarsche afdeeling had een voor dezen eer sten propagandadag aardig programma samengesteld. Met den trein van 10.17 kwamen 14 leden van de afdeeling Helder, 12 van Schagen en 11 van Winkel aan. Zij werden namens liet bestuur van de Alk maarsche afdeeling aan het station ontvangen en nadat zich eenige Alkmaarsche leden hadden aangesloten, werd een wandeling naar het Victoriepark gemaakt, waar bij het beeld halt werd gehouden. Mejuffrouw Martina Kramers, uit Rotterdam, de secretaresse van den Wereldbond, hield daar een korte rede, waarin zij er op wees, dat de genius der vrij heid bij de vrouwen behoort en haar moet bescher men. De vrijheid van de vrouw toch zal aan de ge- heele maatschappij ten goede komen. Zij herinnerde er aan, dat op de plek, waar het beeld thans staat, drie eeuwen geleden de vrouwen meevochten voor de vrijheid. Dat doen zij thans nog. Er is evenwel een groot verschil in den tijd van toen en nu, was het toen een strijd tegen den godsdienst, nu is het een tegen het vooroordeel, waarmede de godsdienst niets te maken heeft. De overwinning moet dan ook een geheel andere zijnde vrouw moet haar burgerrecht verwerven tot heil der gansche maatschappij. Vandaag zullen daarvoor alle afdeelingen in het geheele land in touw zijn. Vandaag zullen de vrouwen toonen, dat zij propaganda weten te maken en hard willen strijden voor de vrijheid en de medezeggings- schap der vrouw in de wetten. Spreekster wees er vervolgens op, dat de vrouwen die thans om het beeld geschaard staan, allen be zield zijn met dezelfde ideeën, die met zoovele andere vrouwen in Nederland willen strijden voor het kies recht. Het aantal is steeds stijgende en zal eindelijk zoo groot zijn, dat men hen niet zal kunnen en willen vergeten. De toestand zal in ons land veel beter worden, evenals in andere landen, waar het vrouwenkiesrecht reeds is ingevoerd. De regeering is daar thans veel beter. Spr. vergeleek daarna het staatsbestuur met een huisgezin, dat ook gebrekkig bestuurd wordt, als de vrouw er niet meer is. Na een opmerking om den strijd vol te houden, besloot spr. haar rede, die met applaus en „Leve het Vrouwenkiesrechtbegroet werd. Daarna begaf men zich naar de tram, waar inmid dels een 6-tal leden van de tram waren aangekomen, om eenigen tijd in Egmond te vertoeven, waar ook geluncht werd. Met de tram van 3.17 kwam het gezelschap terug om in de „Unie" de thee te gebruiken. AGENDA. DINSDAG: Zangv. „Halleluja," rejvetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Chr. Zangver. „God is mijn Lied," 8 uur, Okr. Schooi Arb. Dam- en Schaakclub, 8 uur, café „Voorwaarts.' Geheel-Onthouders Zangvereeniging, repetitie, cafi „Graanhandel," 8 uur. Kegelclub „Koekoek", half negen café „Suisse". WOENSDAG, Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 3l/2—-41/,, uur. Meisjes 1ste afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," Dames van 71/<81/, uur. Heeren van 869° uur in het „Gulden Vlies," Koorstraat. Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 7s/t uur, Diligentia. A ikm. Strijkorkest, rep. 81/', uur. Alkm. Esperantisten-vereeniging, 9 uur, Leeuwrik Breedstraat. Muziekvereeniging „Ons Genoegen", Diligentia. Gem. Koer, „Zanglust," 77S uur. Aikmaarsch Strijk-orkest (dir. J. H. Oushoorn) repetitie, 8 uur, 't Gulden Vlies. Gyinm-ver. „Tumlusi," oefeningsavond, 8Vs uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, 3de afdeeling van ö*/46*/4 uur. Jongens, 2de afd. van 78 uur, in het „Gulden Vlies, Koor- straat Gymn.-ver. „De Halter," ledenafd. 910 uur, ad- spir.-afd. 89 uur, „Gulden Vlies." Gymnastiek-vereeniging „Kracht ea Vlugheid," meisjes, 2de afd. 6]/4—77„ in het „Gulden Vlies," jongens, 1ste afdeeling van 71/,81/, uur. Heeren van 8*/t9s/4 uur in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Geheel-Onthouders tooceelvereeniging, 8 uur, Dili gentia. DONDERDAG: „Nieuw Laven," repetitie, 8 uur, UfflK. VRIJDAG: Alkm Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur. VerL Lands». „Orpheus," repetitie, 8 uur, café Central. Alkm. Tooneel, verg., 81/2 uur, café v. Twisk, Nieu- wesloot. Feest is het heden in deze gemeente. In den wijden omtrek wordt op dit heuglijke feit reeds de aandacht gevestigd door het vaderlandsche dundoek, dat er op de molens prijkt. En in de gemeente zelf wapperen de vlaggen in grooten'getale, hier breed uithangend, daar achter de boomen verscholen, elders verward in de takken. Gaven de besturen van de polders, waarvan de jubi laris voorzitter of lid is, en de ingezetenen dezer ge meente reeds op deze wijze uiting aan hunne belang stelling in het feit, dat de heer Jb. van Reenen heden 25 jaar burgemeester is, aan tal van andere blijken is mede op te merken, dat men zich voor heden heeft op gemaakt, om den burgemeester en familie een aange- namen en daardoor onvergetelijken dag te bereiden. Zoo vindt men naast de versieringen, aan particuliere huizen aangebracht, de mooie Hoflana, van het raad huis af tot de woning van den jubilaris toe in feest gewaad gestoken. Prachtig komen de helder-witte pa len met vlag of wimpel in top, en de snoeren van Oranje-lampions? uit tegen het natuurgroen der om geving. En van avond zullen ongetwijfeld die lichten de slingers een sprookjesachtigen aanblik bieden. En wie strakjes het Raadhuis binnentreedt zal zien, dat ook de raadszaal door vaardige handen -tot een feest zaal is gemaakt, een burgemeester tot eere. Dus is Bergen in feestdos. De kleine Bergenaren verkeerden reeds vroeg in feestelijke stemming. De leerlingen der Openbare en Bijzondere scholen kwamen om 9 uur in de scholen bijeen waar het heel wat moeite kostte die rumoerige en van verlangen trappe lende schare op te stellen tot een aardigen, vroolijken stoet, die zeer zeker heel wat grooter zal zijn geweest dan van 25 jaar geleden, toen de Burgemeester werd ingehaald en hem door de kleinen het beste werd toe- Voorafgegaan door het Bergens fanfarecorps, di recteur de heer Otto te Alkmaar, stelde de stoet zich in beweging om, naar de huize Kranenburgh te gaan, gezongen in zijn maatschappelijk en huiselijk leven, waar de familie van Reenen haar opwachtte. Zooals jong-Bergen in den frisschen noordwester in zijn Zondagspakje en met zijn blij gelaat daar wandel de, leek het een symbool van gezondheid en welvaart en -vroolijkheid In den voornamen tuin van den jubilaris bracht, nadat het Wilhelmus had geklonken, als voorzitter de heer C. Bog-tman Azn. den eerevoorzitter de hulde van het corps. De jongejuffrouw Jacoba Modderman bood me- vrouw van Reenen een fraai bouquet aan en de jonge juffrouw Jansje Roos het gedicht dat vervolgens door de openbare school werd gezongen en waarvan we hier een couplet laten volgen: En in deez' vijf en twintig jaar Ja, in heel zijn bestuur Stond' hij steeds voor een ieder klaar Onverschillig- op welk uur. Zijn leuze is steeds, voorwaarts! Getuige Bergen aan Zee! De allernieuwste badplaats, Daarvoor, een luid hoezee. De jongejuffrouw Jacoba Oldenburg overhandigde daarna namens hare medeleerlingen der Bijzondere School eveneens een bouquet aan mevrouw, terwijl de jongejuffrouw Maria Kuijs en Maria Schouten het te zingen vers aanboden. Door de leerlingen werden de liederen heel aardig gezongen en beide keeren klonk een hartelijk driewerf Hiep hiep hiep hoera voor de burgemeester en zijne fa milie tot slot. De burgemeester bedankte voor deze hem door de kinderen van Bergen gebrachte hulde. Hij was blij zoo zeide hij, 25 jaar burgemeester dezer gemeente te zijn geweest en hij hoopte dat de jeugd van Bergen zou mogen opgroeien tot flinke, brave leden der maat schappij tot heil en zegen zoowel van deze gemeente als van hen. Nog eens en nog eens klonk een lang zal hij leven. De muziek liet zich nog eens een keer hoeren, en bëgaf zich toen naar het gemeentehuis. De kinderen gingen langs een omweg door het dorp naar de school terug, waar zij op kosten van den jubilaris werden ont haald en waar nog menig vroolijk wijsje klonk ter eere van den Burgemeester. Langzamerhand brak het oogenblik aan van de of- ficiëele herdenking in de door den heer A. Kofman bloemist alhier keurig- versierde raadszaal waar de Raad zich inmiddels had vereenigd. De wethouder J. Oldenburg en het lid van den raad de oud-wethouder Veenhuizen begaven zich per rij tuig naar Kranenburgh om hunnen voorzitter en zijne familie af te ha lel?. Na aankomst in de raadszaal, waar zich een groote schare belangstellenden had vereenigd nam de oudste wethouder, de heer Swaan het woord en sprak den bur gemeester als volgt toe. Hooggeachte Burgemeester. Als oudste wethouder zij 't mij vergund ter gele genheid van dit uw 25-jarig jubileum als Hoofd dezer Gemeente een woord tot UEd. Achtb. te spreken. Ik heb tegen deze taak opgezien, niet om de taak zelve, want die is veveerend' en ik vervul haar dan ook met geheel mijn hart, maar omdat ik vrees, dat ik de gave missend om in woord of schrift op schoone wij ze uiting' te geven aan onze gevoelens mijne collega's heeren Raadsleden dezer gemeente, wier tolk ik heden ben, niet zal kunnen tevreden stellen. Maar het eenvoudige woord dat ik tot u spreek, komt dat verzeker ik U uit ons aller hart en is oprecht en eerlijk gemeend. In de eerste plaats Burgemeester een hartelijke» gelukwensch, dat U met Uwe hooggeachte familie de zen dag moogt vieren, dat ge op een loopbaan van 25 jaar moogt terugzien gedurende welke U het ambt op zulk een waardige en eervolle wijze hebt vervuld. ij hebben in U niet alleen een burgemeester die het ambt als zoodanig steeds heeft hoog'gehouden, maar de familie Van Reenen èn Bergen zijn een. Wij zouden ons onze gemeente zonder Uwe familie slecht kunnen voorstellen, wij weten door langjarige ondervinding, dat U met de Gemeente geheel mee leeft en dat niets door U onbeproefd wordt gelaten, waar het geldt de belangen en den bloei van onze Ge meente te bevorderen. Voor hetgeen U voor de Ge meente gedaan heeft, breng ik U dan ook namens al len een woord van warmen dank. Op veel wat door u is gedaan is misschien niet al tijd het volle licht gevallen, maar dat wenschtet gij ook niet; maar wanneer ik alleen maar noem het bou wen van het nieuwe Raadhuis, van hier en elders ver nieuwde wegen, den grooten kostbaren straatweg naar Zee, de verbinding met de spoorlijn naar Rergen aan Zee, de bouwexploitatie aan zee, de stichting van het postkantoor welke zaken aan iedereen bekend' zijn, bewijzen deze dan dadelijk al niet hoe ernstig en met hoeveel toewijding de belangen onzer Gemeente door TI worden behartigd? Voor die liefde en toewijding, onze Gemeente be toond, niet alleen een woord van dank, maar bij deze gelegenheid ook een woord van werkelijke hoogachting en hulde. Mogen nog lange jaren deze dag en deze oogenblik- ken bij IJ en bij ons in herinnering blijven nu wij U dank en hulde brengen en den innigen wenscli uit spreken dat 1 nog lang moge gespaard blijven tot heil en steun van onze Gemeente, van Uwe echtgenoote, van uwe familie en tot zegen van allen die U hoogach ten en F dierbaar zijn. (Daverend applaus). De spreker en de andere leden van den Raad druk ten den burgemeester hartelijk de hand. De heer Van Reenen hield' vervolgens de volgende redevoering: Hooggeachte leden van den Raad der Gemeen te Bergen, De woorden door den oudsten wethouder, den heer Swaan, zooeven gesproken om de gevoelens van den Raad dezer Gemeente te vertolken hij gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum als Burgemeester van Bergen, hebben mij diep getroffen. 25 jaar is het geleden dat de heer Helder zijn ambt als burgemeester neerlegde en dat ik door de hooge regeering' werd aangewezen als burgemeester dezer Gemeente. Het was voor mij, Bergenaar van geboorte, een gewichtige dag. Ik was doordrongen van de groote verantwoordelijkheid die ik op mij nam en wilde mijn leven wijden aan de Ge meente die ik zoo lief heb. Van de raadsleden, die mij toen ter zijde stonden, is er geen een meer in het leven. Zij zijn allen heenge gaan, maar hunne namen zijn voor een deel opnieuw vertegenwoordigd in den Raad door de heeren Swaan, Oldenburg en Leijen, namen, die reeds in oude tijden in Bergen een goeden klank hadden. Mijne taak als Burgemeester is door de toenemende ontwikkeling met de jaren moeilijker en omvangrijker geworden. Het gold rekening te houden met nieuwe behoeften, zonder de draagkracht der Gemeente uit liet oog te verliezen. Maar mijne taak is mij gemakke lijker gemaakt door krachtige medewerking van den Raad, die met eensgezindheid en kalm beleid de belan gen der Gemeente hielp behartigen. Het is mij dan ook heden een behoefte met woorden die uit mijn hart opwellen, innig dank te zeggen voor deze medewerking. In de eerste plaats dank ik mijne beide geachte wet houders, de heeren Swaan en Oldenburg voor den steun, dien zij mij verleenden, bij het bestuur dezer gemeente. Waar vroeger de notulen der wethouders- vergaderingen slechts enkele regels bevatten, zijn die thans aangegroeid tot vele bladzijden, maar geen in spanning- was dezen heeren ooit te groot. Die lange avondvergaderingen waren vriendschappelijke bijeen komsten waar ieder zijné beste krachten gaf in het be lang der gemeente. Hartelijk dank ik de leden van den Raad, die steeds zoo eendrachtig met mij hebben samen gewerkt. De vriendschappelijke omgang, de onderlinge waardeering en de eensgezindheid waar het de werkelijke belangen van Bergen g'eldt, zijn steeds het kenmerk geweest van den Raad dezer Gemeente. Moge het ook in de toe komst zoo blijven en moge ik op den steun en op de vriendschap van wethouders en raadsleden blijven re kenen. Niemand in dezen kring zal het verwonderen als ik hieraan op het oogenblik toevoeg een woord van har telijke» dank jegens mijne vrouw die met haar groote werkkracht en haar helderen blik mij zoo krachtig tot steun is geweest. (Daverend' applaus.) Een woord' van dank aan den gemeente-ontvanger, den heer Burger, die meer dan 25 jaren lang met groo te nauwgezetheid en plichtsbetrachting zijn ambt heeft vervuld. Ook den heer Punt, ambtenaar ter secretarie, dank voor zijnen ijver en zijne toewijding. Dank ook den gemeente-architect den heer Leijen, voor zijn streven om zijn plicht als gemeente-opzichter nauwkeurig te vervullen. Dank aan den veldwachter van der Kerk, die met zooveel ijver, tact en nauwgezetheid behulpzaam is in liet handhaven der orde. Dank aan allen, die hunne krachten wijden aan den dienst der gemeente. Ik kan niet allen persoonlijk toespreken, maar ik hoop ook in de toekomst op hunne toewijding aan de gcmeente-belangeu te mogen reke nen, en breng ik ten slotte allen die deze plechtige raadszitting met hunne tegenwoordigheid vereerden mijn diepgevoelden dank. In deze 25 jaren heb ik de ervaring opgedaan dat wanneer een werk tot stand' gebracht moest worden ter bevordering van den bloei dezer Gemeente, ik op den steun der ingezetenen kon rekenen, van den werk man zoowel als van den patroon. Hunne hulp, hun raad, hunne toewijding zijn voor mij van groote waarde geweest en hebben mij het wer ken gemakkelijk gemaakt. Zij allen hebben een aan deel in dit werk. Moge dit in de toekomst zoo blijven, en moge de aanhankelijkheid die ik steeds in zoo rui me mate heb mogen ondervinden in later jaren ook op mijne kinderen worden overgebracht. Ook zij hebben Bergen lief en zullen in de toekomst ook zeker hunne krachten aan den bloei en de ontwik keling van Bergen geven. TOT DANK VOOR DEZE SAMENWERKING EN TER HERINNERING AAN DEZEN DAG, ZOU DE IK AAN BERGEN EEN BLIJVEND AAN DENKEN WILLEN GEVEN IN DEN VORM VAN EEN TERREIN GESCHIKT VOOR EEN HER TENKAMP EN WANDELPLARK. Ik besluit met den wensch dat Bergen moge blijven groeien en bloeien en dat God mij de kracht moge ge ven te kunnen blijven werken in het belang der Ge meente die mij zoo dierbaar is. (Daverend applaus.) De heer Dr. van Pelt verkreeg daarna het woord en betuigde zijn dank om in de gelegenheid te zijn ge steld hier tegenwoordig te kunnen zijn. Als voorzitter der feestcommissie was het hem aan-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2