I W 25 j&rlg jubileum van dan üurgemee ter van Bergen. hH v ONTSLAG VAN EEN ONDERWIJZER. Dé heer V e r h ,v betuigt zijne instemming met dat wetsontwerp. De heer C o 1 ij n (a.-r. Sneek) sluit zich aan bij de hulde aan de reorganisatie-commissie gebracht en komt op tegen de critiek door den heer Schaper ge oefend op de samenstelling en de personen dier com missie. Uit een financieel oogpunt is er onmogelijk te voor zien in geneeskundige hulp voor alle individuen van den Staat. De diensten van inlandsche hulp-genees kundigen stelt ook spreker op hoogen prijs. Voor de opleiding van die hulpgeneeskundigen, zou spr., behalve de stadsverbonden, ook willen gebruiken de zendingshospitalen. Het geven van bijzondere toe lagen aan Doctor-Djawa's, die naar de Buitenbezit tingen worden gezonden, acht spr. verkeerd. Evenzeer zou hij gekant zijn tegen het geven van toelagen aau geneesheeren, die belast zij.n met de behandeling van hen die recht hebben op vrije geneeskundige behande ling. Ook spr. is tegen verlaging van het peil van on derwijs voor doctor-djawas. "Voor dadelijke stichting van een Indische Universiteit gevoelt spr. niets, voor den geleidelijken groei van zulk een Universiteit veel. De doktor-djawaschool moet zich geleidelijk ontwiWte- len. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. DE RIJKSMIDDELEN". Het overzicht van de opbrengst der middelen over de maand Mei mag gunstig genoemd worden in vergelijk met de opbrengst over dezelfde maand van bet vorige jaar. Er is een avans van ruim 7 ton, waartoe vooral medewerkten de directe belastingen, de accijnzen en do posterijen. Was de opbrengst in Mei 1909 14.818.846.055, dit maal bedroeg zij 15.537.096.585, of 718.250.535 meer. De meerdere opbrengst werd veroorzaakt door de volgende middelen, die meer dan in Mei 1909 opbrach ten: de directe belastingen 465.569; de invoerrech ten i 23.886; de accijnzen 363.380; de gouden en zil veren werken 3204; d-e posterijen 92.322; de rijks telegraaf ƒ4678 en de loodsgelden 9286. Daartegenover stond een mindere ontvangst op de indirecte belastingen van 234.521, op de domeinen van J 9512, op de staatsloterij van 36 en op de akten voor de jacht en visscherij van 5. De maand Mei 1910 ging boven het */i2 der raming met 1.056.657, maar de opbrengst over de eerste vijf maanden van het jaar 65.759.391) blijft nog altijd 6.6-12.808 ten achteren bij °/12 der raming (72.402.199). De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1910 was 65.759.391.82, tegen 61.750.784.695 over hetzelf de tijdvak van 1909. inen spreekt van 10-14 ct. per pond. De drie boste boomgaarden, welke het vorige jaar 3800 opbrachten, deden nu 1100. -Visschers uit Ierseke hebben in de Noordzee, pl. m. 5 uur van Vlissingen, een oesterbank gevonden. Ze zijn naar IJmuiden gereisd om met eene reederij aldaar te onderhandelen over de exploitatie dier bank, welke ruim van oesters voorzien moet zijn, De bij het Bestuurdersgenootschap van Rotter- damsche Middenstandsvereenigingen aangesloten ver- eenigingen hebben besloten, om in bet vervolg hunne rekeningen op korter termijn te zenden. Nabij Doetinchem is geschoten op den trein naar Ruurloo. De kogel sloeg door de ruit van een 3de klas coupé en verdween aan de tegenovergestelde zijde door het openstaane venster. Een der reizigers werd door glasscherven aan de hand gewond. De toestand van de gewonden bij de ontploffing aan de fabriek „Electro," in den Zeeburgerpolder, is op het oogenblik gelukkig bevredigend. UIT OUDKARSPEL. In beginsel is in de vergadering van Ingelanden van den Diepsmeerpolder tot het bouwen van een wa- termachine besloten. Eene commissie, bestaande uit het Dagelijksch Bestuur en twee Ingelanden, is daar toe benoemd. UIT HOORN. De propagandadag, georganiseerd door de "Vereen, voor Vrouwenkiesrecht, afd. Hoorn, is uitstekend ge slaagd. De bazar, 's middags van 25 uur gehouden, was druk bezocht, doch vooral was dat het geval met de gisterenavond gehouden feestelijke bijeenkomst, waar een rede werd gehouden door den heer Oud, van den Haag, en waar verder voordracht en zang elkander af wisselden. Gemengd nieuws. PROVINCIALE STATEN. Zuid-Holland heeft voor de rechtsche meerderheid in de Staten, die sinds 1907 30 zetels bedroeg, gisteren winst noch verlies gebracht. Bij eerste stemming wist de rechterzijde al de zetels te bezetten, waarmee zij de zen stembusstrijd is ingegaan. De vrijzinnigen verloren in Rotterdam I bij deze eerste stemming twee zetelsdaar komen 2 socialisten met 2 coalitie-candidaten in herstemming. Tn Rotterdam III en V, in Den Haag, Dordrecht en Leiden zullen de vrijzinnigen bij de herstemming te gen de coalitie en tegen de socialisten te vechten heb ben om het behoud van hun zetels, Gorinehem zag een van zijn beide vrijzinnige afgevaardigden aanstonds herkozen, en prof. Visser is op zijn anti-revolution- nairen mededinger nu reeds een paar honderd stem men voor. Oud-Beijerland herkoos bij eerste stemming zijn li beraal Statenlid. Met bus 30 in het gymnastieklokaal Copernicu straat in den Haag- was 't gisternamiddag misère. Door onvoorzichtigheid van den bediende sloeg de klep der bus dicht, en zij was zonder sleutel niet meer open te krijgen. De stembus was gesloten! Maar zij behoorde op dat uur geopend te zijn. Nu was 't niet zoo erg geweest, als een der leden van het stembureau een sleutel had' gehad, om de stembus we der te openen. Doch ongelukkig was het lid, dat den sleutel had, juist niet aanwezig. En precies nu kwamen de kiezers opzetten! Bij tien tallen! Sommigen morrend, anderen lachend, wacht ten eenigen tijd, doch zij liepen ten slotte haast allen weg. Het duurde dan ook wel een half uur voor deze zoo ontijdig gesloten stembus weer geopend was. Toen de N. Rott. Ct. deze informaliteit vernam had nog geen der kiezers protest aangeteekend. Of 't nog gebeuren zal, weten we niet. Zeker is het, dat eenige kiezers door deze informaliteit verhinderd werden van hun'stemrecht gebruik te maken. - In het stembureau aan de Hellingen te Dord recht kwam gisternamiddag een biljet uit de bus, waarop geen blokjes .waren zwart, gemaakt, doch waar op de kiezer, in eenszins geradbraakt Hollandsch, de volgende verzuchting had neergeschreven: „Vv aar gaat het om? Om macht of succes of om de eerlijkheid? Niet, zooals Kuyper wil, om te hei ach enWeg met Kuyper!" De gemeenteraad van Stedum heeft den heer Q. Th. Beishuizen (soc.-dem.), lid; van de Prov. Staten der prov. Groningen en hoofdbestuurslid van den Bond van Ned. Onderwijzers, ontslagen als onderwijzer aan de o. 1. s. te Garsthuizen, omdat de heer Beishuizen geen gehoor gaf aan den lateren wensch van het ge meentebestuur om te Garsthuizen te wonen. De heer B. is woonachtig in de gemeente Loppersum, waar hij zich een eigen woning heeft laten bouwen, en beweert in eerstgenoemd dorp geen geschikt huis te kunnen vinden. De instructie luidt, dat de heer B. te Garst huizen moet wonen. Met belangstelling wordt 't verdere verloop dezer zaak afgewacht. KORTE BERICHTEN. Zaterdag zullen we kunnen profiteeren van een bijzonder interessant schouwspel. Dan toch zal van 101 uur en van 26 uur aan den Buitenluiendijk de jaarlijksche keuring plaats hebben van politiehonden, ter bekoming van een certificaat, ingesteld door de Nederlandsche Politiehondl-Vereeniging. Deze keuring heeft plaats ten einde dë bekwaam heid en geoefendheid van de honden te beoordeelen, die officieel als politiehonden zullen worden erkend. Een voorloopige keuring gaat hieraan vooraf, waar bij beoordeeld zal worden de raszuiverheid, de bouw, de ontwikkeling en de beharing van den hond. De eigenlijke keuring wordt verdeeld in 3 af deelin gen, n.L: Gehoorzaamheids-oefeningen, speurdienst, ontdekken en aanblaffen van een vreemde, oplucht van een achtergelaten voorwerp. 's Morgens 10 uur zal begonnen worden met een hond, die reeds een certificaat van Duitschland bezit, dcch nu proeven van bekwaamheid zal moeten afleg gen, ter verkrijging van het Ned. certificaat. -De 15-jarige W. v. V., die ongeveer 10 dagen ge- i-den heimelijk het ouderlijk huis te Veur (Z.-H.) ver- l.i ten had, is thans gezien te Zevenaar. De vader is onmiddellijk derwaarts Vertrokken. - Het kersengewas is in den omtrek van Tiel ver kocht. De geschatte opbrengst per pond is zeer hoog; UIT OUDKARSPEL. Tegen enkele jongens, die op meer dan schandelijke wijze hebben meegedaan aan het, men mag wel zeggen afbreken van het onbewoonde huis van C. Schepper, bij de Roskambrug, is proces-verbaal opgemaakt, en deze hebben reeds hunne dagvaarding om voor den rechter te verschijnen, ontvangen. - Te Zuidscharwoude sloeg de bliksem in een akker, waarop twee personen aan 't werk waren. Een groot gat werd in den grond geslagen, de mannen kwamen met den schrik vrij. UIT AKERSLOOT. Gisteren had de openbare verpachting plaats van den grooten Uiterdijk, toebehoorende aan de algemeene armen. De eerste snéé bracht op f 145 tegen f 276 in 1909. De 2e snéé f 65 tegen f 105 in 1909. De schapenweide f 7 tegen f 10 in 1909. Het rietgewas f 32 tegen f 26 in 1909. UIT DE EGMONDEN. De vereeniging tot veredeling van onze zoetwater- visch pootte voor eenige jaren jonge karpers uit in de Hoever vaart. Dacht men eerst, dat deze poging mislukt was, het blijkt nu het. tegengestelde. De lieer M. Butter van Egmond op den Hoef toch had gisteren het geluk, twee reusachtige karpers met den hengel te vangen. Voor dezen persoon zeker een mooi buitenkansje. UIT OUDE NIEDORP. In de op Woensdag gehouden vergadering van de Slootgaardpolder, is de heer D. Wijnker, met alge meene stemmen herbenoemd tot Molenmeester, UIT WIERINGERWAARD. Tut onderwijzer alhier is benoemd de heer Ff am te Assendelft. (Vervolg.) De feestelijkheid werd veryolgens verplaatst naar de renbaan waar David Tobias Bamberg zijn gocheltoeren zou verrichten en waar de schuitjes de jongelui in een draaimolen naar „Sydney of Australië zou vervoeren. Ieder, wiens dageüjksclie noodzakelijkste -arbeid het maar «enigszins toeliet, had zich naar de renbaan ge- spoed om van deze feestviering getuige te zijn. Het was voor de leidsters en leiders een beele toer ruim 200 leerlingen d:er bijzondere, de ruim 100 leerlingen dér openbare school en ongeveer 50 kinde ren van het vacantie-koloniehuis te Bergen aan Zee die op verzoek van den jubilaris ook aan dit gedeelte van het feest zouden deelnemen en op zijn kosten per tram waren overgekomen, een plaats te bezorgen op het paddock. Toch eindelijk waren ze gebeten, er, nadat de familie van Reenen en de feestcommissie zich op het terrein hadden begeven, begon de heer Bamberg zijne voorstelling, die buitengewoon in den smaak viel van groot zoowel als van klein. Neen Bam berg begon niet, voordat de kinderen een taartje en een glas limonade hadden genoten. Bamberg tooverde uit het niet een bloem te voorschijn, deed zijn hand schoenen op een wondervlugge wijze verdwijnen waar na een groote reeks verrassende toeren volgden, die oowel den lachlust als de verbazing- der aanwezigen in hooge mate opwekten. Na afloop begaf men zich naar het terrein voor Kranenburgh waar de smaakvolle versiering er niet weinig toe bijdroeg de feestvreugde te verhoogen, die daar werd ingezet door het Bergen's fanfarecorps,, daartoe uitgenoodigd door den jubilaris. Een uitge breid programma werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Tijdens deze matinee had er eene receptie plaats ten huize van den jubilaris, welke, dit zal wel niemand verwonderen, zeer druk bezocht werd. Niet alleen kwa men er autoriteiten, besturen van de verschillende col leges en vereenigen, ambtenaren in dienst der gemeente, maar ook vele particuliere uit Ber gen, Alkmaar etc., die allen hunne beste wenschen voor den heer Van Reenen en zijne familie kwamen aanbieden. Uit den vreemde kwamen er verscheiden telegram men, brieven, kaarten den jubilaris gelukwenschen, terwijl vele fraaie bloemstukken gevoelens van hoog achting en waardeering vertolkten. Na dit concert werd de openbare feestviering eeni gen tijd gestaakt, doch in enger-en kring werd het feest voortgezet. De leden van den Raad' waren de gasten van den heer en mevrouw Van Reenen, terwijl door de feestcommissie en enkele genood.igden in het Oranje-hotel werd' gedineerd. Het zal wel niet gezegd behoeven te worden dat er aan beide tafels een menige dronk werd gewijd aan den verderen voorspoed van den burgemeester en zijne familie, aan den verderen bloei der gemeente Bergen enz. Toen men zich omstreeks 8 uur weer naar het feestterrein begaf, werd men bij den ing-ang van de Hoflaan diep getroffen door het effect dat deze maak te. Het weeke licht van honderden oranjelampions, spelend in en onder het groen der boomen, was verras- send-schoon en de indruk daarvan zal beslist allen, die onder zijn bekoring kwamen, langen tijd1 bij blij ven. De sierlijke poort bij een der ingangen van huize Kranenburgh en de tuin van Kranenburg, beiden op kwistige wijze verlicht, trok mede zeer de aandacht, maar de vele verlichtingen die aan particuliere wo ningen waren aangebracht, zooals in de Hoflaan bijna aan ieder huis, en aan het Oranje-hotel van den heer Ilelsdingen. waar het wapen van Bergen in gekleurd electrisch licht (geleverd door de fa. Haarsma van electriach licht (geleverd door de fa. Haarsma van Oucoop en de Jong) verlichting aan het hek zulk een schoon geheel vormden, droegen er zeer veel toe bij, om het genot van een avondwandeling op dezen feest dag te verhoogen. Geen wonder dat de menschenmassa toenam en toen dan ook een begin werdi gemaakt met de uitvoe ring van het programma van het avondfeest was op het ruime veld voor den huize Kranenburgh een dich te drom verzameld. Van heinde en verre waren de be zoekers opgekomen Alkmaar bijv. had zich niet on betuigd gelaten, was flink vertegenwoordigd. De uitvoering van het programma, zoowel wat het instrumentale gedeelte van Bergens fanfarecorps als het vocale gedeelte van het kerkelijk zangkoor, Direc teur de heer T. van Hoorn, van de Zangvereeniging St. Jan, Directeur de heer J. Beekman, en het sport- gedeelte van de Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," Directeur de heer C. Pol, betrof, deed de menigte menigmaal in een uitbundig applaus uitbar sten. De feestvreugde nam nog toe toen het corps van de Gebroeders Dekker vroolijke wijsjes liet hooren en de maat aangaf voor het dansen. De tableaux: „ontwaken," „arbeid," „rust," „ont spanning en „hulde" oogstten ook veel bijval. Jam mer slechts, en dit geldt ook voor de gymnastiek-veree nig-ing, dat de tribune niet wat hooger was. Na afloop van de tableaux trad de burgemeester op de tribune. Ilij moest, zoo zeide hij, een aangename plicht, ook namens zijne vrouw en verdere familie ver vullen, namelijk zijn hardgrondigen dank betuigen voor de hulde hem gebracht op zulk eene aangename verrassende wijze.- Hij bedankte ten zeerste de feest commissie die onder de krachtige leiding van haren voorzitter zooveel had tot stand gebracht. Hij dankte een ieder die tot het welslagen had1 medegewerkt en zijn hulp had verleend', ook in 't bijzonder den heer D. Hazebroek te Alkmaar die zoo bereidwillig gratis de verlichting van het feestterrein met acyteleengas- had aangeboden. Hij verheug-de zich in den goeden geest en de harmonie die er den geheelen dag heeft g-pheerscht en hij hoopte dat ook de verdere afloop dit kenmerk zou mogen dragen, opdat dit feest bij een ieder in aangename herinnering zou mogen blijven. Daverend applaus en fanfares, een oorverdoovend hoera-geroep en een lang zullen zij leven, volgde op deze toespraak. Nu zou het vuurwerk komen, dat door den jubilaris aan de burgerij werd aangeboden en geleverd was door den heer J. Ilollenberg te Alkmaar. Het overtrof ieders verwachting. Dikwijls stond men ten hoogste verbaasd over het schoone effect dat het bengaalsche vuur over het huis en den tuin verspreidde en menig uitroep van geestdriftige bewondering werd gehoord. De brillantzon, de fontein met paarlen, de giran dole met magnesimnster, de magnesium brillantzon met 5 fonteinen, de draaiende vulkaansche batterij, de bengaaische zon, de dubbel fluitende telegraaf en wat er meer aan pyrotechnisch moois was, alles kwam vol komen tot zijn recht, terwijl de slotdecoratie, aange boden door de burgerij aan den burgemeester, waarbij de woorden „Llulde aan onzen burgemeester" tot een geweldige manifestatie aanleiding gaven. Het- luehtvuurwerk knalde en donderde soms over de duinen, zoo zelft dat het, naar we vernamen, in Alk maar zeer goed hoorbaar was. afloop trokken velen naar huis, maar zeer velen bieven bij hgt baj-champêtre of in de verschillende ca fe's gezellig bijeen. Op vroolijke maar niettemin gepaste wijze werd het feest tot zeer laat in den morgen voortgezet. Wij mogen het verslag niet eindigen, zonder hul de te hebben gebracht aan de feestcommissie, die haar initiatief en haai* arbeid' zoo schitterend bekroond' zag. Zij bestond uit de heeren Th. A. van Pelt, voorzitter, B. Huizinga, penningmeester, N. J. Punt, secretaris, C. I. Blankendaal, P. J. Brouwer, IJ. Groet, P. Bra kenhoff, K. Beets, J. A. Tuinman, A. Bijpost, P. van Hoorn, P. Roskam, O. Boekei, O. Bogtman Az., J. O. Leijen, P. Besse en M. A. Modderman, terwijl de hee ren J. Kraakman, D. Beeldman Jz., Cor Meijer, M. D Snoeek, P. Hoedjes, O. Bogtman Jbz., J. Weijers Sr., UJ. v. d. Steen, P. Baltus, P. Blokker, Jb. Rampen on J. Brakenhoff als leden der sub-commissies fun geerden. indruk. Op alle tafeltjes waren vaasjes niet bloemen geplaatst, terwijl het nieuwe vaandel, dat door eigen krachten vervaardigd was en er keurig uitzag, in wit en goud, tegen den wand prijkte. Mejuffrouw Martina Kramers uit Rotterdam, hield een rede. De tegenstanders van het Vrouwenkiesrecht, zoo be toogde zij, na een korte inleiding, moesten eens aan toonen, dat het verkeerd zou zijn, als de vrouw mee spreekt. Maar dat kunnen zij niet. Wel kunnen wij aantoonen, dat het in landen waar vrouwenkiesrecht is, juist goed gaat. Het is de taak der vrouwen er altijd maar weer op te wijzen, hoe noodig en nuttig het is, dat zij medezeg gingschap krijgen. Zij moeten het Nederlandsche volk overtuigen, dat zij in haar recht zijn. Iedere vrouw moet daaraan meehelpen. Wie het niet doet zal, als de zegepraal behaald is, een gevoel hebben van klaploopen. Iedere vrouw moet dan een gevoel van zelfvoldoening hebben. Bezieling schenkt het te weten dat wij allen voor een groot doel werken; vooral op een dag als deze houdt het ons bezig, en moeten we ieder voor oogen stellen wat we reeds bereikt hebben en wat we nog bereiken moeten, opdat we steeds meer mannen en vrouwen tot medewerkers maken. Een hartelijk applaus weerklonk na deze rede. De tea werd opgeluisterd door piano- en viool-voor drachten van de dames G. M. M. C. Blom en A. C. Gouwe, die beiden zeer veel succes hadden. Mejuf frouw Blom gaf twee nummers ten beste van Chopin: „Mazurka in Des dur" en „Mazurka in F. Moll" en een nummer van Barnett: „Toccata brillante." Mejuf frouw Gouwe speelde Preislied uit „die Meistersinger" van Wagner en „Madrigale" van Simonetti, waarbij zij door mejuffrouw Blom geaccompagneerd werd. Door mevrouw H. L. BoldinghGoemans uit den Helder werden eenige verzen gezegd, wat zeer in den smaak viel. Mevrouw Boldingh had hiervoor gekozen „Herfstvisioen" van Lapidoth-Schwartze, fragment uit het eerste vers en het eerste en vierde nachtliedje uit „Ellen van I rederik van Eeden en „Van twee koningskinderen" van Van Moerkerken. Evenals de muziekvoordrachten werd haar voor dracht, met warm applaus beloond. Nadat de president van de af deeling Alkmaar, me juffrouw E. van der Hoeven de niet-leden aanspoorde zich als lid aan te geven, werd de bijeenkomst door haar gesloten. TUINBOUW- EN HANDELSVEREENIGING „ALGEMEEN BELANG." Bovengenoemde vereeniging vergaderde Dinsdag avond in het café van den Heer Hecker aan de Stee- nenbrug alhier. Bij de opening heette de Voorzitter den in kleine getale aanwezigen welkom, in het bijzonder den heeren Versteegh en Jonker, Nadat de voorzitter het doel dezer vergadering had uiteengezet vooral met het oog op de eventueele komst eener tweede veiling bracht hij een woord van hulde aan de nagedachtenis van het eerelid, den Heer Boer- sen en den Heer Zweekhorst, lid der vereeniging, bei. den onlangs overleden, Omtrent de werking der nieuwe regeling uitte spr, zijne tevredenheid, daar gebleken is, dat eventueele gebreken aan het licht komen en fouten worden ontdekt. De Heer Schipper noemde, onder voorbehoud, een abuis en andere bezwaren der nieuwe regeling, waarop de Voorzitter den aanwezigen leden van de Commissie van Toezicht vroeg of hun daar iets van bekend was. Na een ontkennend antwoord dier heeren werd de op merking gemaakt dat klachten van dei-gelijken aard moeten worden ingebracht bij die Commissie. Omtrent de bespreking over eventueele verplaatsing van de veiling in verband met de mogelijke oprich ting eener tweede veiling, zeide de Voorzitter dat hij dit punt gaarne had ingeleid gezien door den Heer een ge» h a a t s t e berichten. HAARLEM, MOORDAANSLAG, 16 Juni. W, Ereyej- \yerd heden wegens moordaanslag door een revolverschot op den winkelier Pander, wiens kassa hij wilde berooven tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch 8 jaar, AARDBEVINGEN. 1 IRECHT, 16 Juni. In den morgen van 16 Juni zijn aan het Kon. Ned. Met. Instituut de de Bildt twee sterke aardbevingen geregistreerd. Van eer aardbeving begint de registreering te 4 uur 20.4 mi nuut tijd van Greenwich. De afstand van het epicen trum is ongeveer 1600 kilometer. Van de andere aard beving- is het epicentrum zeer ver verwijderd, de af stand is niet nauwkeurig te bepalen. De storing gint te ruim 6 uur 50, tijd van greenwich met plotselinge sterker uitslag- op de Hagranrmen. OMGESLAGEN, ROTTERDAM, 16 Juni. De sleepboot Tabe is den me: ,-! van de Rijnhaven bij het sleepen van klipperschip omgeslagen en gezonken. De machinist is verdronken. Dë kapitein en dekknecht werden red. DE KETZER ZIEK. POTSDAM, 16 Juni. De Keizer heeft klaarblijke» lijk op den eersten rit, dien hij na zijn genezing on dernam, oen bloeduitstorting in het rechter lcniege» wricht gekregen. Om verkeerde uitleggingen te voor komen, leggen de geneesheeren er nadruk op, dat de bloeduitstorting aan de knie op geen enkele wijze met de pas gemzen bloedvin aan de hand samenhangt. be- m een ge- 'F' i. VRO U WENKIESRECH T (Vervolg.) Met de tram van 12.48 begaven de 55 dames zich naar Egmond aan Zee, waar in het aardige zaaltje van den heer Groenewoud de lunch gebruikt werd. Een vroolijke en opgewekte stemming heerschte er aan tafel, die evenwel een oogenblik onderbroken werd, toen de secretaresse van de afdeeling Helder 't woord woord vroeg. Aandachtig werd er geluisterd! naar hetgeen zij voordroeg een propadanda-vers, gemaakt door een 70-jarige voorstandster van vrouwenkies recht uit "den Helder. Het aanvankelijk plan om na de lunch den Van Speycktoren te beklimmen, moest men laten varen, daar er te weinig tijd was. Na heel even aan zee ver toefd te hebben, waar bet „Strijdlied" werd gezongen, werd met de tram van 2.53 de terugtocht naar Alk maar weer ondernomen, waar in „de Unie" een gezel lig- samenzijn wachtte, waarvoor ook niet-leden waren uitgenoodigd. De bovenzaal van „de LTnie" maakte een prettigen Hazeloop, doch bij diens afwezigheid zou hij dit doen. Hij betreurde met liet oog op bet groote'belang de geringe opkomst, Spr. stelde de yraag is verplaatsing ge\yepscht of niet, z.i, is de poging tot het oprichten eener tweede markt als een storm iji een glas water, doch men moest op alles voorbereid zijn, De Heer v. Twisk noemde de Laat vanaf liet Groot Nienwland tot aan ile Hofstraat als schikte plaats. De Heer Al meende de oude plaats te kunnen hand haven als de bloemkool maar niet wordt uitgelegd. Deze kan evengoed als de wortels op den wagen wor den verkocht. De bloemkoolaanvoertijd is boyendien kort, duurt hoogstens drie weken. De heer Schipper beyestigde deze meeping en £ag gaarne dat de heer "Wokke wat beter regelde, De Voorzitter zeide dat er reglementair gepn be zwaar bestaat de kool op de kar te laten. Na eenige verdere algemeene besprekingen deelde de Voorzitter mede, dat aan B. en W. was verzocht de passage oyer de Steenenbrug te verbieden en de passage over de Vischmarkt open te maken door op ruiming van een der daarstaaiide palen. De heer Pander achtte de Steenenbrug zeey Qiige: schikt en zou zeer geschikt vinden de Limmerhoek, met een gedeelte yan de Stadswerf waarop door de stad een loods zou kunnen worden geplaatst. De heer Al vond het aan de Limmerhoek te koud, De voorzitter zeide dat het bij een door hem gehou den onderhoud met B. en W. was gebleken, dat het weinig moeite zou kosten de Limmerhoek te krijgen, daar het hek der reiniging achteruit zou kunnen ge zet worden, doch dat het z. i. aanbeveling verdienen zou voorloopig te blijven waar men is. De heer v. Twisk meende dat de poging voor een tweede veiling is een dwingen van het oude bestuur. Nadat de heer Al gezegd had' dat er aangevraagd werd de tweede veiling te plaatsen op de Laat tus- schen Groot Nieuwland en Hofstraat, gaf de yoorzit- ter in ernstige overweging het maar hij het oude te laten, daar bij verplaatsing van de veiling de aanvoer op de Kraanbuurt yoor het vervolg ook verboden zou worden. De heer Pander raadde voorzichtigheid aan en meende dat het 't beste was de beslissing tot een vol gende, beter bezochte vergadering in 't najaar uit te stellen, welk voorstel werd aangenomen. Er werd na eenige gegeven toelichtingen van den voorzitter be sloten geen verdere actie te voeren tegen de pogingen die worden aangewend ter verkrijging van eene tweede veiling. De voorzitter vroeg of vrouwen-leden kiesrecht heb ben en of ze dit persoonlijk of door een afgevaardigde kunnen uitoefenen. Na eenige besprekingen werd be sloten dat zij zoowel als de leden vereenigingen vaste vertegenwoordigers kunnen zenden, die dan het stem recht harentwege kunnen uitoefenen. I ot lid van het bestuur werd' benoemd de heer J. Zaadnoordijk, die de benoeming, aannam. De voorzitter bracht in herinnering de eventueele oprichting van een tuinbouwschool en deelde mede, dat de vereeniging wel zal worden uitgenoodigd. Na ampele besprekingen werd besloten het bestuur af te vaardigen. Daarna werd de vergadering geslo ten. DE SCHOOLTUIN. Gisteren heeft een klasse leerlingen van een onzer scholen onder leiding van den onderwijzer een bezoek gebracht aan den schooltuin. De opzichter van de gemeentelijke plantsoenen, de heer Hoek, was zoo

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2