DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 141 Honderd er? twaalfde Jaargang» 1910 ZATERDAG 18 JUNI Het Tekort van het Armbestuur. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. SPREEKT IN BRUSSEL UW MOEDERTAAL. AL&MAARSGHE COURANT ARiaVI Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zijdie zicli met 1 JUUI op dit blad aboimeerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Uitgevers. Op de agenda van de tegen Woensdag uitgeschre ven raadsvergadering vindt men. als punt 8 het voor stel van de commissie voor de belastingzaken enz., tot vaststelling eener suppletoire begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1909. Het Burgerlijk Armbestuur heeft namelijk een te kort. Uit den door bet bestuur overgelegden staat blijkt, dat de gezamenlijke ontvangsten de oorspronke lijke raming met 125.35 hebben overschreden, terwijl echter ook de uitgaven hooger waren dan de raming, n.l. 804.87, zoodat er een tekort is van 678.52. In verband hiermede wordt aangevraagd een nader subsidie van 678.52. Geheel onverwacht komt de mededeeling over het tekort niet. Bet verslag omtrent den toestand van het armwezen over het jaar 1908 bereidde reeds op een stijging der uitgaven voor. Daar toch lezen we: „De directe bedeeling in geld blijft steeds hoog, en is er geen uitzicht dat dit zal verminderen, maar wel vermeerderen." Bij de toelichting tot de subsidie-aanvrage wordt thans deze stijging nader verklaard. Doordien zich steeds minder arbeidswaardige krachten in de ge meente vestigen, worden de verdiensten van de losse arbeiders minder en daar levensmiddelen en huishuur hoog zijn, wordt de aanvraag om onderstand steeds grooter, wordt de directe bedeeling aan geld en brood voortdurend hooger. Prettig is dit verschijnsel natuurlijk niet, maar er valt niet aan te tornen. Men kan de gemeentelijke grenzen niet sluiten voor minder arbeidswaardige krachten, men kan ook niet dan in uiterste noodzake lijkheid de bedeeling inkrimpen. Jaar op jaar nemen de uitgaven voor de armenj-bedeeling toe. Bedroeg' bijv. in 1903 het gemeentelijk subsidie aan het burger lijk armbestuur 13.500, in 1908 werd door de ge meente 16.900 aan het burgerlijk armbestuur gege ven. De stijging valt echter niet te keeren, en we mo gen nog blij zijn, dat jaarlijks in het verslag van den toestand der gemeente nog steeds niet misplaatst is het stereotype zinnetje „De algemeene toestand van het armwezen was over het afgeloopen jaar niet onbevredigend." De commissie voor de belastingzaken erkent in haar schrijven de noodzakelijkheid van de uitgaven van het B. A., en zij stelt in verband hiermede voor de inge diende suppletoire begrooting tot een bedrag van 804.87 in ontvang en uitgaaf goedi te keuren. Nu zal er wel niemand wezen, die twijfelt aan de noodzakelijkheid der uitgaven. Ook schijnt opper vlakkig geen twijfel mogelijk aan de moreele verplich ting van de gemeente, om het te kort aan te vullen. Het burgerlijk armbestuur toch is als het ware de zaakwaarnemer voor de gemeente, die haar kosteloos het werk uit handen neemt, en wanneer nu het be stuur met de stukken kan aantoonen, dat het tekort moest komen, dan is de gemeente moreel verplicht liet verzoek om meer subsidie in te willigen. Maar er is nog een wet, de armenwet, en het zou de vraag kunnen zijn, of die wet een dergelijk extra-subsidie toelaat. De vraag heeft zich dezer dagen inderdaad voorgedaan en aanleiding gegeven tot een meenings- verschil tusschen een college van B. en W. en de meerderheid van een gemeenteraad. Het gebeurde te Nijmegen. liet burgerlijk armbestuur had een nader subsidie over 1910 aangevraagd van 1100 gulden. B. en W. adviseerden tot afwijzing van dit verzoek. Zij beriepen zich in hun advies op artikel 60 der Armen wet, waarin wordt bepaald dat bij het subsidie-besluit van den gemeenteraad moet blijken: „dat de volstrek te noodzakelijkheid van het subsidie is bewezen door de rekening' en verantwoording der inkomsten en uit- gavenvan het betrokken bestuur over het laatst afge loopen, en de begrooting voor het loopend of eerst volgend dienstjaar." Bij de begrooting voor 1910 was daaraan voldaan, het aangevraagde subsidie was toe gestaan en nu meenden B. en W. dat het niet aanging een suppletoire begrooting in te dienen, omdat in het raadsbesluit op dezelfde rekening en op dezelfde be- grooting andermaal een beroep moest worden ge daan, hetgeen zij in strijd zouden achten met de strek king van het aangehaalde wetsartikel. In de raads vergadering lichtte de voorzitter dit advies nog loe door te verklaren, dat het niet aanging, nadat een re kening was vastgesteld, te zeggennu zullen we nog eens 1100 er aan toe voegen. Deze opvatting vond van uit den Baad bestrijding, en het was vooral een raadslid lid van 't B. A., die zich in een welsprekend pleidooi tegen haar kantte. Wanneer, zoo betoogde liij, het Burg. Armb. geen subsidie kan aanvragen, dan zal de gemeente ook niet kunnen helpen in geval er eens een groote ramp over de stad komt. Dat kan de bedoeling van den wetge ver niet geweest zijn, en toch zou het de consequentie wezen van het advies van B. en W. en van hun wets- uitlegging. De bestrijding van het advies van B. en W. lijkt aanmerkelijk sterker dan de verdediging. De Baad verwierp met 13 tegen 7 stemmen het voorstel. In een volgende vergadering zal nu het besluit moeten wor den genomen, waarbij het gevraagde subsidie wordt verleend. Van dat besluit dient mededeeling te wor den gedaan aan het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Deze zien toe zegt art. 61 dei- even aangehaalde wet dat niet dan bij volstrekte onvermijdelijkheid subsidiën verleend worden en net- men alle maatregelen, waartoe zij bevoegd zijn, om de vermindering' ervan te bevorderen. Indien zij het standpunt van B. en W. deelen, dan kunnen ze aan dit artikel de bevoegdheid ontleenen om het raadsbesluit te casseeren en tegen deze beslissing is geen beroep op de Koningin toegelaten. Zoowel vanaf den voorzit terszetel als vanaf de wethouderstafel is het tendeele toegelichte vermoeden uitgesproken, dat Gedeputeerde Staten het besluit van de «neerderheid1 van den Baad ongedaan zullen maken. In hoeverre dit vermoeden juist is zal nog moeten blijken de kwestie deed zich eerst Zaterdag j.l. in den Nijmeegschen Baad voor. Inmiddels zal eenzelfde; zaak Woensdag in den Alk- maarschen Baad een punt van behandeling uitmaken. Vroeger moet onze Raad wel eens een dergelijk ver zoek hebben ingewilligd, wij hebben echter in de ver slagen van de laatste jaren niets er over kunnen vin den. Zal de Baad thans het verzoek afwijzen? Zullen Gedeputeerde Staten een voor het B. A. gunstig be sluit van den Baad' ongedaan maken? Wij weten het niet, maar hopen, dat een interpreta tie, als in de stad Nijmegen werd geleverd en wellicht in de provincie Gelderland wordt gedeeld, in Alkmaar zoomin als in Noord-Holland ingang moge vinden. Het zou immers ten zeerste te betreuren zijn om geen sterker uitdrukking te gebruiken indien, ge lijk Nijmegens burgemeester in den Raad voorstelde, het te kort maar door het Burgerlijk Armbestuur.... bijelkaar gebedeld moest worden! PRINS HENDRIK NAAR ASSEN. Prins Hendrik komt Maandagmorgen half elf per auto van het Loo te Assen. Hij heeft een bijeenkomst met het bestuur der Nederlandsche Heidemaatschap pij in het hotel Somer, waarna aldaar de lunch wordt gebruikt. Te half drie vertrok men per rijtuigen naai de beide-ontginning in het Zeijerveld. OUD-MINISTER NELISSEN. De Haagsehe correspondent van de Leeuw. Ct. schrijft: „Naar ik hoor, zou het zoogoed als zeker zijn, dat de oud-minister Nelissen de eerste candidaat zal we zen voor de door de Tweede Kamer op te maken voor dracht voor het lidmaatschap van den Iloogen Raad, vacature Laman Trip. Mr. Nelissen zal dan naar rang orde van benoeming weer op zijn oude plaats in ons hoogste rechtscollege terugkomen." Gelijk men weet, komt de naam van mr. Nelissen niet voor op de lijst van aanbeveling, door den Iloogen Raad aan de Tweede Kamer ingezonden. FRIESLAND. Omtrent het resultaat' van de verkiezingen in deze provincie schrijft de Leeuw. Ct. In de Staten van Friesland waren tot dusver 30 le den links en 20 leden rechts. Daarvan traden af: 15 leden links en 10 leden rechts. De stemmingen hebben tot uitslag gefyad, dat er gisteren zijn gekozen 5 chr.-historischen, 4 anti-revolu tionairen en 1 roomsch-katholiek, zoodat thans in de Staten reeds zitting hebben 15 leden links en 20 le den rechts. Er zijn 30 herstemmingen tusschen 14 liberalen, 1 vrijz.-dem., 8 sociaal-democraten, 3 anti-revolutionai ren, 3 chr.-historischen en 1 roomsch-katholiek. GEMENGD NIEUWS. DE IIAAGSCHE POLITIE. Naar aanleiding van de kwestie-Van Rossen van Raalte merkt de N, Rott. Ct. o. m. op Uit eigen aanschouwing weten wij, dat er in Den Haag somwijlen al te lichtvaardig wordt gearresteerd. Daartegen op te komen schijnt ons plicht der pers. Doch zij streve dit doel na met onberispelijke midde len; zij critiseere waar zulks pas1 geeft, doch hoede zich ervoor, alle perken der gerechtvaardigde critiek te buiten te gaan. Het laatste geschiedt wij spre ken nu niet van de groote pers -helaas nog al te dikwijls. Daartegenover sta onze verzekering, dat niet slechts tot critiek, doch ook tot waardeering alle aanleiding bestaat, dat er in alle rangen van het Haagsehe poli- ticorps mannen gevonden worden, wier namen met eere genoemd mogen worden; dat men veeleer door een eerlijke, niet-opgeblazen critiek hen, die uit routi ne en sleur zekere min-lieflijke eigenaardigheden ver- toonen, van hun ongelijk overtuigt dan door een sterk- overdrijvende, de meest krasse voorstellingen niet ver smadende en geen wapen te gering achtende bestrij ding a outrance. Dit laatste houde men ook ten aanzien der betreu renswaardige zaak-Van Rossen-Van Raalte in het Het Zeitschrift des Allgemeinen Deutscben Sprach- vereins geeft den Noord-Nederlanders een les, welke taal zij moeten spreken, wanneer zij opgaan naar de wereldtentoonstelling te Brussel. Dit blad schrijft „De Brusselsche wereldtentoonstelling zal vele Duitschers naar het mooie en merkwaardige landje trekken. Duitschers, houdt daar uw moedertaal iu eere!. Daardoor sterkt gij middellijk de felbestook- te Vlaamsche beweging, want zij toont dat het Fransch niet de alleenzaligmakende taal is. Maar ook in andere opzichten kunt gij helpen. Wanneer er spoorboekjes, gidsen, prentbriefkaarten enz. in verschillende talen bestaan, kiest dan de Duit- sche uitgave, of, als die niet in voorraad is, de Vlaam sche. Gebruikt ook alleen de mooie, oude geschied kundige plaatsnamen ieder verstaat die zegt dus Antwerpen tm niet Anvers, spreekt van het Neder- landscli-gemoedelijke en toch krachtige Brugge en niet van het weekelijke Bruges. Spreekt geen Fransch, waar het voor den omgang niet noodzakelijk is; kent ge geen Vlaamsch, beproeft het dan kalm met het Hoogduitseh of met het stamverwante Platduitsch." (Neerlandia.) ONTSLAG VAN EEN ONDERWIJZER. De heer Beishuizen, onderwijzer te Garsthuizen, lid der Provinciale Staten van Groningen en lid van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche On derwijzers, is ontslagen wegens niet-naleviug zijner instructie. De heer B. is woonachtig in de gemeente Loppersum, waar hij zich een eigen woning Jieeft laten bouwen, en beweert in Garsthuizen geen geschikt huis te kunnen vinden. De instructie luidt, dat de heer B. te Garst huizen moet wonen. DE EEUWIGE CANDIDAAT. De heer Aug. Kamps, de zichzelf aanprijzende eeuwi ge candidaat te Sittard, heeft ook thans weer van zich laten hooren. In „De L. K." vinden wij het slot van een circulai re, door hem in het district Sittard rondgezonden aan de „WelEdele ILeeren Kiezers": Wat in andere Landen kan, kan hier ook. Weet dat ik niet op mijn mondje ben gevallen en zal als oud-strijder voor recht en welzijn uwe rechten be hartigen. Die groote geleerden hebben wij niet noodig, een practischen man, zie daar de eenige weg tot verbete ring en nu beveel ik mij beleefd in Uwe geëerde gunst. Hoogachtend, J. J. AUG. KAMPS, Candidaat. VAN TEXEL. In „de Muij", een uitgestrekt terrein op Texel, waar de in 't wild broedende vogels beschermd' worden, gin gen de bewakers dezer dagen eens op verkenning uit. Zij vonden toen niet minder dan 1600 eieren van ver schillende weide-, water- en moerasvogels. Eer deze maand! ten einde is, zullen uit die eieren wel reeds de jonge vogels te voorschijn zijn gekomen. EEN OPLICHTER. Den 8sten Juni is te Baaru spoorloos verdwenen een Duitscher, genaamd B. Kroger, die als techniker werkzaam is geweest, gedurende enkele dagen bij den tandarts Overduin, aldaar. Bij zijn vertrek werden vermist de na te noemen voorwerpen, die vermoedelijk door hem zijn medege nomen 1 gouden bovenplaat 18 karaats met 10 tanden; 1 linker gouden bovenstukje met 22 tanden 18 karaats; 1 rechter idem met- één'tand, 18 karaats; 3 platina stiften voor stifttanden; verscheidene platina stiftjes, afkomstig uit tanden; eenig zilverblik en zilversol- deer; 3 buigtangen; verscheidene draadzaagjes. Het vermoeden bestaat, dat de verdachte zich naar Harderwijk zal begeven. Signalement: 22 jaar, vrij lang, zwarte snor, aanko mend baardje, een fatsoenlijk voorkomen; gekleed in blauw colbertpak. Op de linkerhand waren bij zjjn vertrek een paar stukjes Engelsch pleister geplakt. Kroger was in 't bezit van eenige Duitsche getuig schriften en een adres van het hotel „Germania," Warmoesstraat te Amsterdam. De burgemeester van Baarn verzoekt aanhouding van den verdachte en mocht verduistering blijken, hem te doen voorleiden. BOEFJE. Een breede stille straat.Slenterend: vóór me twee- boefjes; één van beiden met een splinternieuwen ten nisbal in de hand. „Joh, waar hei jij die vendaan?", dit met jaloersch- bewonderenden blik de eene. „Gekaaid netuurlijk," vol zelfvoldoening de andere. „Waar dan?" „Wel, bij de Betaaf. Vlieg me daar een bal, fijn, vlak voor me voeten in het gras. Ik stak 'm netuurlijk dadelijk in me zak en dachvoor den eerlijken vin der." Stomme bewondering van den eene. „Liepie toen weg?" „Bè je gek, joh?" met een schaterlach. „Ze benne nog aan me weze vrage of ik 'm gezien had, maar kö je begrèpeIlij kaats zoo mooi zè En meteen begint hij te kaatsen, 't Balletje rolt met kleine huppelpasjes tot midden op de straat en blijft er liggen. Helaas! Daar komt een zware „Van Gend en Loos" en met een knal blaast het onder een der onmeedoogende wielen zijn laatsten adem uit: „Daar hé je 't al met je gestole goed; dat gedèt nooit!" („Vad.") OVERREDEN. Gistermiddag waren een 5-tal Boxtelsche schooljon gens naar Sluis I gegaan om er naar het schutten der schepen te kijken. Een hunner, de 14-jarige Gerard Kronen, schijnt langs den weg te zijn gaan zitten met den voet op de rails en heeft niet gemerkt, dat de stoomtram in aantocht was. Liet gevolg was, dat de tram hem over den voet ging. De schoen is van boven doorgesneden, de groote teen is verbrijzeld' en de ande re teenen zijn min of meer ernstig gekwetst. De sluisknecht zette den geblesseerden jongeman op het stuur vau zijn fiets en bracht hem zoo naar het ziekenhuis, waar de voet voorloopig werd verbonden. GESCHORST. Ds. A. Veenhuijsen, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Nederhorst-den-Bei'g is door het classicaal bestuur van Amsterdam voor 2 maanden geschorst in de uitoefe ning van zijn ambt, wegens het plegen van een ver zuim (2 maal), een vergrijp (2 maal) en verstoring van orde en rust in zijne gemeente. UIT KOEDIJK. De heer V. E. Vethalte, candidaat tot den heiligen dienst, zal Zondag 19 Juni te half tien bevestigd wor den door zijn vader Ds. Vethalte van Leiden en des namiddags te twee ure zijn intrede doen als predikant der Ned. Herv. Gemeente. UIT RUSTENBURG. De vergadering der afdeeling Ursem van de II. M. v. L., den 17den Juni alhier gehouden, was goed be zocht. De punten op de agenda gaven aanleiding tot le vendige gedachtenwisseling. De heer J. Wonder pleitte voor eene billijkere ver goeding van reis- en verblijfkosten, uit te keeren aan leden ter algemeene vergadering gezonden. De heer J. Smit betoogde, dat bij verkoop van vee, ter slachtbank bestemd, het onbillijk was den boer de verzekerings premie te laten betalen. Bij inkoop van vee is hij reeds genoopt het te verzekeren, om zich voor de te groote risico te dekken, bij verkoop moet hij opnieuw assurantie-premiën betalen, wil hij geen schade lijden. Dergelijke assurantiën achtte hij onbillijk, zoo niet verkeerd. Het slachtvee voetstoots verkoopen, dat moest regel zijn. Zijn voorstel vond geduchte bestrij ding; met overgroote meerderheid werd het verwor pen. Het voorstel, de vereeniging tot oprichting eener vakschool voor aanstaande kaasmakers te Hoorn te steunen, vond algemeenen bijval. Men besloot, voor het jaar 1910, eene subsidie van 5 te verleenen. Het laatste punt op de agenda, het houden eener afdee- lingstentoonstelling in het najaar werd met het oog op de groote expositie in Hoorn en Alkmaar in dat zelfde seizoen verworpen. Tenslotte benoemde men tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Hoorn den heer W. de Geus en tot diens plaatsvervanger den heer N. O. Zuurbier. Een voorstel van den heer Napjes tijdens de verga dering ter tafel gebracht, werd) tot eene volgende bij eenkomst aangehouden. UIT St. PANGEAS. Bij verschillende tuinbouwers te St. Pancras, ko men reeds weer voor de bekende draailiarten, zoowel op de plantenbanen, als op verschillende koolakkers. UIT SIJBEKARSPEL. Tot onderwijzer aan de O. L. school alhier is be noemd mej. Yeldmeier te Medemblik. De voordracht bestond uit mej. Veldmeier, Van 't Veer te Valkoog, Hetterschij te Iloorn en Nierop te IJmuiden. UIT DE EGMONDEN. Deze week is door den' heer J. Kraakman in de vaart gebracht een motorboot, genaamd' „Egmond II". Dit is de tweede boot, die door genoemden onderne mer thans in gebruik is. De inrichting der boot is een goede reclame voor de Gebroeders Vlam, scheepsbouwers te Schoorldam. De beweegkracht wordt geleverd door een motor van 810 P. K., die het vaartuig eene snelheid geeft van 12 K.M. per uur. Het plan der ondernemers is, eenmaal per week, en wel des Dinsdags, een vasten1 dienst te openen op Purmerend voor vervoer van vee, en een keer per week naar Amsterdam. De ondernemingsgeest van den heer Kraakman ver dient toejuiching en het is te hopen, dat zijn plannen met den besten uitslag worden bekroond. UIT HEER-IIUGOWAARD. In de laatst gehouden vergadering van het polder bestuur werd tot Heemraad gekozen de heer J. Schil der. Tot verschillende ingezetenen werd een aan schrijving gericht tot het vervangen van hunne dam men in de wegslooten door bruggen. - In de door de harddraverij „De Hengstman" ge houden algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer G. Bos, burgemeester te Oudorp, werden

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1