S T A It 8 NI E 11 W 11 l TEiM h A GEVOLGEN VAN DETECTIVE LECTUUR. uitgestrekte eigendommen gelegen onder Wassenaar en op het grondgebied dezer stad. In den loop der tijden zijn de meeste dier landgoe deren door verkoop overgegaan hetzij aan H. M. de de Koningin (o. a. de buitenverblijven Raaphorst, Ter Horst en Eikenhorst) hetzij aan particulieren (park Groot Hasebroeck, het Paleis in het Korte Voerhout, thans ingericht als Justitiegebouw en het hoekhuis aan de Princessegracht dat bestemd is tot bureelen der Eerste Ned. Levensverzekering Maatschappij). Alleen het Huis „De Pauw" met aangrenzend land goed „Backershagen" aan den Leidschen weg en het zeepaviljoen te Scheveningen met omliggend terrein heeft de Prinses tot aan Haar dood in eigendom be houden. Hare ziekte heeft slechts kort geduurd. De begrafenis zal plaats hebben op a.s. Dinsdag 28 Juni 's nam. 4 uur in het familiegraf te Neuwied. Haar gemaal was den 22sten October 1907 te Neu wied overleden. Uit het huwelijk waren drie zoons geboren en twee dochters: prins Frederik, 6de prins van Wied, prins Willem, prins Victor, prinses Louise en prinses Eli zabeth. De twee oudste prinsen zijn getrouwd, prins Frederik met prinses Pauline van Würtemberg, prins Willem met prinses Sophie van Schönburg-Walden burg. OEVFAGD NIEUWS. EEN KAT DOOR EEN HOND GERED. De O. II. C. vertelt: In het midden van den Raam- singel te Haarlem lag een kat te spartelen, bijna niet meer bij machte zich boven water te houden. Een heer met een hond bij zich komt aangeloopen, ziet in welken toesrand poes verkeert en doet zijn hond in het water springen. Het dier zwom naar de kat, pakte deze in den nek en zwom naar den kant, waar beide spoedig tegen den wal waren opgetrokken. Hier kwam poes spoedig weer bij en zocht toen haastig een goed heenkomen. nummer van mr. Sybrandy'; ONGELOOFLIJK. Het Volk meldt, dat in het laatste het Twentsch Volksblad, onder redactie, iets voorkomt ten nadeele van den liberalen candidaat. En nu wordt aan dien candidaat zelf een nummer gezonden van dit blad, waarin die leugen niet is op genomen de christelijke mannen-broeders echter ont vangen deze bijzondere verrassing wel. Hoe wordt nu over deze eigenaardigheden in het karakter van Sybrandy geoordeeld in eigen kringen V Op de vergadering te Enter deelde de predikant ter verdediging van mr. Sybrandy meeieder weet wel, van de Dollard tot de Schelde, dat mr. Sybrandy wel reis liegt, maar dat is niet erg, daar hij het met een goed doel doet. DE ONTSNAPTE GEVANGENE. De beruchte in- en uitbreker Arie Boere, die thans weer in de bijzondere strafgevangenis voor mannen te 's-Hertogenbosch achter slot en grendel is ge bracht, is daar al dadelijk weer begonnen met al of niet gesimuleerde la-ankzinnigheid te vertoonen. Hij weigert ook voedsel tot zich te nemen. EIGEN HERSTELLINGSOORD TREIN 8.28 H. IJ. S. M. Op het terrein te Soest zal Maandag 27 Juni, des voormiddags te 11 uur, met eenige plechtigheid1 de eerste steen worden gelegd voor liet eigen herstel lingsoord van de bekende vereeniging, welke thans den naam draagt: „Vereeniging tot uitzending van zwakke en herstellende kinderen onder de zinspreuk „Trein 8.28 H. IJ. S. M." DE LUSTRUMFEESTEN. Aan het Iloll. Spoorstation te 's-Gravenhage werden Dinsdag afgegeven 15.000 retourbiljetten naar Leiden, terwijl het totaal aantal reizigers daarheen dien dag* ongeveer 30.000 bedroeg. De Hollandsche Spoor heeft gisteren 72 extra trei nen laten loopen naar Leiden. Er werden 25000 passa giers op dat traject vervoerd'. TREURIGE TOESTAND. Men schrijft aan het Nwsbld'. v. 't N. Toevallig waren we deze week aan de halte S. S. te Ruinerwold en vernamen daar, dat het dezer dagen juist een jaar is geleden, dat het station is afgebrand, terwijl trouwens de woning van den chef reeds te vo ren door de gezondheidscommissie was1 afgekeurd. En nog zit het personeel in een houten barak van oude spoorwegbiels onder de pannen en is ook de wachtkamer van het publiek weinig beter. Arme amb tenaren, die daar 's zomers verbranden van de hitte en het 's winters niet kunnen houden van de koude, die vanwege de ijzige tocht ook met het felste stoken niet kan worden buitengehouden. De chef woont met z'n gezin inmiddels bij een landbouwer in de nabijheid. Treurige toestand, daar men naar men zegt het in Den Haag- over het nieuwe gebouw niet eens kan worden. Is het dan wonder, dat zoo dikwijls wordt beweerd, dat het Noorden vooral op spoorweggebied wordt ten achter gesteld! af te geven. Het meisje wendde zich tot den commis saris van politie, bij wien reeds vroeger door vertrok ken dienstboden over eenzelfde handelwijze was ge klaagd. Thans weigerde de ingenieur ook na verzoek der polilitie aan den wensch der dienstbode te voldoen. Een verzoek aan het bureau van consultatie om de goederen aan de dienstbode af te geven, werd onheusch beantwoord. Daarop stelde de dienstbode een civiel rechtelijke vordering in tot terugbekoming harer goe deren. De Rechtbank te Zwolle wees die vordering toe, maar de veroordeelde ingenieur gaf de goederen niet af en ging in hooger beroep. Het Gerechtshof te Arnhem heeft gisteren den in genieur opnieuw veroordeeld tot afgifte der goederen en bovendien tot een schadevergoeding van f 250 met zijn verwijzing in de kosten van het geheele proces, die ongeveer f 600 zullen bedragen. UIT BROEK OP LANGEDIJK. Door den Heer D. Leyen werd gistermorgen de eerste bloemkool aangevoerd. Ze werden gekocht voor f 10.90. VOOR EEN HONDENBEET. Voor eenige weken had de behandeling van de rechtzaak plaats van een onderwijzeres te Oosterbeek, die van den eigenaar van een hond aldaar f 500 schadevergoeding had gevorderd, omdat zij door diens hond was gebeten. De rechtbank heeft de vordering ontzegd, doch in hooger beroep gelastte het gerechts hof te Arnhem een bewijs door getuigen. Nadat dit getuigenverhoor had plaats gehad, heeft het hof gisteren het vonnis der rechtbank vernietigd en de vordering van de onderwijzeres in zooverre toe gewezen, dat de eigenaar van den hond werd ver oordeeld haar f 250 te betalen, wegens schade door haar geleden. De onderwijzeres had namelijk tenge volge van de verwonding door den hond, geruimen tijd haar werk niet kunnen verrichten. UIT EGMOND BINNEN. Schreven we gisteren dat het zoontje van den land bouwer V. zoek was, thans kunnen we melden, dat hij weer terecht is. Een landbouwer van Egmond aan Zee had den jongen mee naar het hooiland genomen, vanwaar deze des avonds terugkeerde, tot groote vreugde der ouders. 't Verdient zeker geene aanbeveling, op die manier de school te ontvolken. UIT BERGEN. Benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier de heer H. G. Fijn, thans te Lekker- kerk. UIT HEILO. Meldt men uit verschillende streken, dat dieren op zonderlinge plaatsen nesten bouwen, ook deze plaats kan wijzen op een feit, dat wel bewondering wekt. De heer J. Pranger, vleesehhouwer alhier, heeft boven zijn slagerswinkel een paar steenen koekoppen. In een daarvan is bij ongeluk eene opening gekomen. Daar van heeft een pimpelmeesje, dat er juist door kan, partij getrokken, door een nestje daarin te bouwen, waarin de piepende jongen worden verzorgd door het ouderenpaar. De secretaris merkte op, dat het zeer onplezierig is, wanneer B. en W. hun best gedaan hebben en de Raad het voorbeeld van een andere gemeente aanneemt. De heer Schouten: U wordt door mij niets ge vraagd, ik vraag den voorzitter het concept in stem ming- te brengen. Mij is dit concept van B. en W. te omslachtig. De heer Iloutkooper zeide dat ook hem het regle ment van Schermerhorn het gemakkelijkste scheen omdat het korter is. De voorzitter bracht het concept in stemming, dat de goedkeuring van den Raad niet kon verwerven. Na dat het reglement was voorgelezen stemden de heeren Iloutkooper, A. Hille, Schouten en Stam er tegen. De secretaris zeide het onplezierig te vinden, wan neer men zijn geestesarbeid zoo moet zien beoordeeld. De voorzitter deed verder de rondvraag, waarbij de heer Schouten vroeg het advies van den opzichter in zake de dokterswoning nog eens voor te lezen. De secretaris voldeed aan dit verzoek. De heer Schouten zeide dat na dit rapport er een schrijven van den architect is gekomen. De secretaris merkte op dat het huis verbeterd zou worden. De heer Schouten verklaarde dat er nog niets aan gebeurd is. Met z'n vieren waren ze bij den dokter ge weest en ze kunnen getuigen dat er nog- niets aan ge daan is. Als het van avond' regent moet de dokter de boel weer bedekken. De voorzitter zeide, dat de dokter den architect zou waarschuwen, hetgeen de opzichter goedvond'. De heer Schouten meende, dat het het werk van het Dagelijksch Bestuur was om daarin te voorzien. De voorzitter: ik zeg nu hetgeen zooeven de heer Iloutkooper zeide, n.L er is een opzichter. De heer Schouten: Dit kan en mag geen reden zijn, de opzichter zou dit gratis doen. De heer A. Hille: het huis is nog lang niet in orde, 't wordt noodig tijd'. De heer Schouten: wij zijn bij den dokter geweest, die zegt toch dat er niets gedaan is, het zou goed zijn als de dokter hier was. De heer Houtkooper: de opzichter staat toch onder het Dagelijksch Bestuur, wanneer dit Bestuur er nu werk van maakt dan is de zaak in orde. De heer Schouten: Het wordt noodig tijd. De voorzitter: Wanneer ik binnenkort den opzich ter spreek zal ik hem opdragen dit zoo spoedig moge lijk in orde te maken. De heer Schouten: Het Dagelijksch Bestuur is te laksch tegenover den opzichter geweest, de Raadsle den hebben er genoeg over vergaderd. De voorzitter: Dus het Dagelijksch Bestuur heeft zijn plicht verzaakt? De heer SchoutenIs te laks geweest. De voorzitter: En dan de opzichter? De heer Schouten: Die heeft er nog niets aan ge daan. De voorzitter: Maar wanneer wij den opzichter niet kunnen gelooven dan. De heer Houtkooper: Dan zullen we weer zien. De voorzitter: Wij zullen hem spoedig spreken en er dan een einde aan maken. De heer Schouten: Voeg er dan aan toe dat het Dagelijksch Bestuur te laksch is opgetreden. Niemand meer het woord verlangend werd de open bare vergadering gesloten. Ier, uit Dusseldorf, in handen gevallen van vnlsche kaartspelers, die hun respectievelijk bedragen van J 200 en 300 afhandig maakten. Bij den horlogemaker M. Roskamp te Gronau werden gisternacht de ruiten der uitstalkast ingesla gen en een waarde van 3000 aan gouden en-zilveren voorwerpen ontvreemd. Twee Nederlanders zijn eeni ge uien later door de1 politie te Enschedé aangehou den. 1 e IJlst sloeg een dienstmeisje haar meesteres met een vloerkleedje in 't gezicht. De kwetsuur was zoo erg, dat het oog verwijderd is moeten worden. In den afgeloopen nacht is te Serooskerke bij J. o. petroleum geworpen in den regenbak. In het veld te Aalden nabij Zweeloo is een groo te urn, ter wijdte van 120 c.M. gevonden, gevuld met beenderen. De urn is volkomen onbeschadigd. Te ITeinkenszand werd Dinsdag aangehouden een 12-jarige knaap, die verdacht wordt van diefstal met braak te Scheveningen. Hij werd opgesloten. Den volgenden morgen had hij de -plaat gepoetst, door het dakraam van zijn slaapkan cr. Hij w-erd spoedig' opgespoord. Gp de spoorlijn AssenMeppel is Dinsdagnamid dag, 21 April, een heer een portefeuille ontfutseld met een inhoud' van 5000. UIT St. PANCRAS. De heer Jb. Tol te St. Pancras werd met 17 stem men gekozen tot lid van het polderdistrict St. Pan- Dezer dagen kreeg mevr. de wed. dr. B. te Woensel (Noord-Brabant) bezoek van een 13-jarigen jongen, die uitdrukkelijk verklaarde haar alleen te moeten spreken. Zij. gaf gehoor aan zijn verzoek en de jongen over handigde haar een briefje, wat tot haai- groote ont steltenis een brandbrif was, waarin haar om f 100.— weid gevraagd. Indien zij het niet gaf, zou zij binnen twee dagen een lijk zijn. Mevrouw B. stelde de politie in kennis met het ge val, wat ten gevolge had, dat het schrift de hand bleek te zijn van den jongen, die op het idee was gekomen door het lezen van detective-romans. De jongen nam de vlucht en is nog niet gevonden. Voor OP DE VOORDRACHT. leeraar in de wiskunde en het lijnteekenen aan de H. B. S. voor jongens met 3-jarigen cursus te Rotterdam is door B. en W. als No. 1 op de dracht geplaatst de heer W. F. R. H. B. S. alhier. op üe voor- Gisolf, leeraar aan de WEDVLUCHT VAN RIJKSPOSTDUIVEN. Heden heeft er een onderlinge wedstrijd van alle Rijkspostduivenstations plaats. Van het Station Wil lemstad zijn een achttal duiven naar Alkmaar gezon den. Om zeven uur werden de eerste vier losgelaten, tien minuten later de vier anderen. EEN PRIMITIEVE WONING. Een allerprimitiefste woning staat in den zomer anna 1910, trots Woningwet en Bouwverordening, in de stad Groningen en wol aan den Peizerweg, even over 't spoor. Daar hebben een paar oude menschen een woning betrokken, die niets meer en niets minder is dan een groot hondenhok. Het is het bovenste deel van een heel klein tentwagentje, dat in geen te besten toe stand verkeerde. Door een opening kruipen de bewo ners in en uit; hun voedsel nuttigen ze in de open lucht, omdat daarbinnen geen ruimte is en alleen wanneer het regent en des nachts om te slapen gaan ze het hok binnen, om het zoo spoedig mogelijk weer te verlaten. Wie deze menschen zijn? Het is het ouderpaar van een gezin, dat een nomadenleven leidt en dat vroeger 'n woonscheepje bewoonde, dat in het Damsterdiep lug. Ze moesten dat vaarwater om de een of andere reden verlaten en de politie heeft heel wat last van de familie ondervonden. Thans zijn de ouders op jaren, de kinderen, die groot zijn, zwerven bijlangs de huizen en de oude man bedelt. Overdag kan men hem meestal langs den Sta tionsweg zien staan met lucifers, terwijl hij 's avonds op een bank aan den Peizerweg z'n „beroep" voortzet en het medelijden van de voorbijgangers opwekt. Hoe lang zullen ze in hun „woning" nog kunnen blijven HET PANORAMA. In het Panoramagebouw te Amsterdam is thans we der tentoongesteld het „Beleg van Haarlem", door Tetar van Elven. Dit was het eerste doek, dat daar jaar geleden te bezichtigen was. nu omstreeks 25 EEN DURE LIEFHEBBERIJ. In Januari van het vorige jaar had zich bij een ingenieur te Zwolle een dienstbode verhuurd, die haar koffer en andere eigendommen meebracht. Na enkele dagen vertrok de dienstbode weder, doch de ingenieur weigerde om de goederen der dienstbode UIT URSEM. De Raad dezer Gemeente vergaderde gistermiddag. Na opening der voltallige zitting werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Door B. en W. werd den Raad aangeboden het jaar erslag der commissie tot wering van schoolverzuim dat voor kennisgeving werd' aangenomen. Het bestuur der Afd!. Hoorn der H. M. v. Landbouw verzocht eene bijdrage in de kosten der in het najaar houden tentoonstelling. De heer Houtkooper vroeg hoe B. en W. hierover dachten. De voorzitter betoogde, dat het doel goed is en wat goed is moet gesteund worden daarom zou z. i. een ubsidie gerechtvaardigd! zijn. De heer Houtkooper merkte op, dat door de plaatse lijke vereeniging van dien aard! nooit om subsidie is evraagd; daarbij de commissie heeft verscheidene burgemeesters van omliggende gemeenten benoemd ot eerelid', w.aarom dan die vau Ursem niet? De voorzitter gaf toe, dat plaatselijke vereenigin en zich hier zelf redden, en wat het tweede betreft het ging z. i. niet aan alle burgemeesters tot eerelid te benoemen. De heer Ploutkooper stelde voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waartoe de leden, met uitzondering van den burgemeester, besloten. De heer D. Nobel te Bobeldijk verzocht subsidie voor de afd. Hoorn voor gezinsverpleging. De heer Schouten vroeg hoe B. en W. hierover dachten. De voorzitter, de burgemeester, zeide niet veel met de gezinsverpleging op te hebben, daar zij tot ass: tentie strekt van d'e geneesheeren. Do vereeniging Gezinsverpleging vliegt z. i. te hoog, Avenhorn b. v. heeft te kort, maar bouwt toch eon nieuw huis. De vereeniging Ziekenhulp alhier, zeer bescheiden begonnen, werkt evengoed1. De heer Schouten was het hiermede eens en wees er op, dat de gemeente te ver uit de wijk ligt. De heer Iloutkooper voelde wel voor subsidieering. Na eenige verdere besprekingen werd besloten met 6 tegen 1 stem (die, van den heer Houtkooper) het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De door B. en W. voorgestelde af- en overschrijvin gen tot een bedrag van 30.65% werden zonder eeni ge besprekingen aangenomen. Evenzoo het voorstel tot het doen van betalingen uit de post voor onvoorziene uitgaven 109.23. Omtrent de kosten van ontsmetting* van de wonin gen van lijders aan besmettelijke ziekten werd opge merkt dat voor gevallen als het onderhavige, waarbij de personen kwamen uit een andere gemeente waar besmettelijke ziekte heerschte, toezicht ten zeerste ge- wenscht is. De voorzitter deelde mede dat de aanbesteding* van de gemeentewerken niet was doorgegaan, daar de kosten de raming overtroffen. Na gegeven toelichtingen van den voorzitter en het voorlezen van de bedragen der inschrijvingsbiljetten zeide de heer Houtkooper dat er z. i. een herbesteding moest worden gehouden. De voorzitter vroeg vrij mandaat eri vroeg tevens, of de Raad er zich mee zou kunnen vereenigen een horbesteding te houdeii„ Is dan de raming weer over schreden, dan kan de opzichter het zelf uitvoeren. De Raad vereenigde zich met dit voorstel. Het voorstel van den heer Houtkooper dat men een jaar in de Gemeente moet gewoond hebben om aan de aanbestedingen te mogen deelnemen werd met 5 tegen stemmen (de heeren Houtkooper en Schouten) ver worpen. Bij de rondvraag vroeg de heer Houtkooper naar het reglement vau orde. Na eenige discussie werd' het concept met een paar modellen van de gemeente Akersloot en Schermer- horn ter tafel gebracht. De heer Schouten vroeg wat tegen het reglement van Schermerhorn was. De voorzitter zeide dat het concept van B. en W. al les beter omschrijft en daardoor goed is. De heer Schouten: wat goed is, kan beter. UIT HEER-HUGOWAARD. Na opening der voltallige raadsvergadering die he denmorgen alhier werd' gehouden en na vaststelling de; notulen deelde de voorzitter mede dat eene dame had gevraagd tot hoe lang zij kon solliciteeren voor de betrekking van vroedvrouw. Verder had hij daarom trent nog* niets vernomen. De lijst van inkwartiering door B. en W. aangebo den werd zonder bespreking onveranderd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van de vereeniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek die eene subsidie van ƒ150 verzocht. Bij de algemeene besprekingen vond de heer van Slooten het wel wat vreemd' dat de vereeniging eerst het geld uitgeeft en dan subsidie aanvraagt; wanneer de Raad nu eens geen subsidie verleende, zoo vroeg hij wat dan? De voorzitter gaf in overweging niet meer dan 100 te geven in verband met den financiëelen toe>- stand der gemeente, terwijl het z. i. voorkomt dat het vragen eener hoogere subsidie door de vereeniging wel wat al te lichtvaardig wordt gedaan. liet voorstel van den voorzitter werd met algemee ne stemmen aangenomen. De gezondheidscommissie te Hoorn zond hare be- grooting over 1911, het aandeel dezer gemeente be draagt 194.34. De voorzitter stelde voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De heer van Slooten bracht in herinnering zijne op merkingen omtrent deze hooge raming in vergelijking" met andere gezondheidscommissies, 1100 wordt er voor onderzoekingen gevraagd en wat wordt daarvoor onderzocht. De commissie te Schagen vraagt 1.6 ets. per inwo ner, die te Hoorn 6 ct. Spreker was er tegen de begrooting zoo goed1 te keuren, de heer Plevier sloot zich hierbij aan, waarna met algemeene stemmen besloten werd nadere inlich tingen te verzoeken. De door burgemeester en wethouders voorgestelde af- en overschrijvingen ten bedrage van 773.87y2 en de gevraagde machtiging tot het doen van betalingen u;t den post van onvoorziene uitgaven ten bedrage van 525.21 werden zonder bespreking vastgesteld verleend. Bui gemeester en wethouders boden deu raad het verslag der volkshuisvesting over 1909, welk slag voor kennisgeving werd! aangenomen. Het verslag der inspectie van den arbeid over 1907 en 1908 zal bij do raadsleden circuleeren, evenals het verslag der drankwet-inspectie. De voorzitter deelde mede dat de afgekeurde wo ning aan de Kabel door hem voor afbraak verkocht kan worden voor 20. De Raad vereenigde zich zonder eenig bezwaar met dit bod Aangeboden werd het rapport van den gemeente-op- ziehier, om het huis, bewoond door O. Buisman, even- tueel in te richten tot ziekenbarak. De kosten der verandering zouden ongeveer 80 bedragen. Besloten werd het gebouwtje overeenkomstig het rapport tot barak in te richten. Ter tafel werd gebracht een rapport der meest noo- dige herstellingen aan den gemeentetoren te Veenhui- zen. De opzichter taxeerde d'e kosten der verbetering die z. i. noodig zijn op 150. Algemeen werd goedgevon den het werk te doen uitvoeren. De door den opzichter voorgestelde werkzaamheden aan de scholen I en III zullen worden uitgevoerd. Na de rondvraag waarbij niemand! het woord langde, werd de vergadering gesloten. DE WAAGTOREN. Hoezeer de Waagtoren zich mag verheugen in de belangstelling van onze stadgenooten, blijkt dezer da gen, nu daaraan eenige werkzaamheden worden ver richt. Van verschillende zijden werd' ons reeds ge vraagd, wat er met de toren moest gebeuren. Het antwoord op die vraag kan luiden niemendal. Met de toren gebeurt niets. Slechts zullen er driehoeks metingen plaats hebben. De hekjes, die thans zijn aangebracht, dienen voor beveiliging* van de personen die met d'e werkzaamhe den zijn gelast, de steenen stutten zijn er gemaakt om daarop de genoodigde groote instrumenten te plaatsen. TE WATER. Gistermiddag geraakte een jongen aan den Voordain te water. Op zijn hulpgeroep kwamen verschillende personen te hulp, doch zijn makker was er, toen zij verschenen, reeds in geslaagd hem op het droge te halen. VERBETERING. Gelijk den aandachtigen lezer zal zijn gebleken is in het raadsverslag van gisteren een gedeelte, dat had moeten staan onder het punt„af- en overschrijvingen op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1909 en vaststelling suppletaire begrooting over het zelfde jaar verdwaald geraakt onder de „rekening der Algemeene Bewaarschool, dienst 1909". AGENDA. DONDERDAG „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Uüffc. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, VerL Landatr. Orpheus 8 uur, cafe Central, algemeene vergade ring. CORRESPONDENTIE. ^Wordt in een volgend nummer geplaatst. aan ver ver- KORTE BERICHTEN. Te Borger (Dr.) is gisternamiddag een 12-jarige jongen van een met steenen beladen wagen gevallen, met het gevolg, dat een der wielen zijn hoofd verbrij zelde, zoodat de knaap terstond was overleden. In den trein tusschen Breda—Dordrechb—Rotter- dam (Beurs) zijn gisteravond d'e Gebr. J. en L. Schüt- In F r a n k r ij k heeft het Senaatslid dl*. Lanne" longue bij den Senaat een voorstel ingediend om de ontvolking tegen te gaan. Hij stelt de volgende maat regelen voor: vermeerdering van militaire plichten voor ongehuwde mannen boven negen-en-twintig jaar; verplichting voor alle staats-, departementale en ge meente-ambtenaren, gehuwd te zijn op vijf-eii-twintig- jarigen leeftijd ambtenaren, die minstens drie kin deren hebben, zullen geldelijke voordeelen genieten in hun betrekking en ook bij hun pensioneeringop heffing van de bepalingen in het burgerlijk wetboek betreffende de beschikbare gedeelten eener nalatenschap, met de bedoeling, dat het recht van den vader van een gezin, vrij te beschikken over zijn ouderlijk erf deel geen vrees kan doen ontstaan voor verbrokkeling der fortuinen door het toenemen van het aantal kinderen. In Engeland verluidt, dat de kroning* van Koning George Y zal plaats hebben in Mei 1911, eeni ge dagen na den jaardag van het overlijden van Ed ward VII. De Koning heeft zijn oudsten zoon, den hertog* van Cornwall, de titels verleend' van prins van Wales en hertog van Chester. Bij zijn inkomen als hertog van Cornwall van ten minste 1.200.000 krijgt het jongmensch, dat gisteren 16 jaar is geworden nu 480.000 als prins van Wales. In Portugal woonde Koning Manuel dezer da gen de opening bij van een groote fabriek te Lissabon. Na afloop van het feestmaal, dat bij die gelegenheid werd gegeven, gaf de koning den wensch te kennen, dat de aanwezige republikeinsche journalisten aan hem zouden worden voorgesteld. Tot een redacteur van O Mund-o, het voornaamste republikeinsche org'aan, zeide hij toén: „Ons verschil in politieke opvattingen behoeft geen beletsel te zijn om heden vriendschappelijk met elkander om te gaan. Op een nationaal feest van den arbeid zijn wij allen immers niets anders dan patriotten." Hij drukte den republikein daarbij hartelijk de hand en bracht het ge-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2