"buitenlaTvd; STADSNIEUWS. ADRESBOEK VOOR WERKLIEDEN- ORGANISATIES. Het vermoeden dat men hier met een geval van cholera te doen had, is nog niet bevestigd. Aan de orde was de conclusie van het verslag der commissie betreffende geschutleveringen. De vergadering ging hiertoe over in Comité-Gene raal. De vergadering werd om 4 uur 10 min. heropend. Gisteravond was er geen avonelzitting. Heden 10 uur opmaken van de voordracht voor den Hoogen Raad, kleine ontwerpen en interpellatie van den heer v. Doorn over de Encycliek. Aan de agenda werden alsnog eenige wetsontwerpen toegevoegd, o.a. dat betreffende den! wijnaccijns. DEFILé VOOR H. M. DE KONINGIN. Drie escadrons van het 1ste reg. huzaren te Ede hebben gistermorgen half-elf op het Loo gedefileerd voor II. M. de Koning-in, die in een a la Daumont be spannen rijtuig aan den ingang van het bassecour met Prinses Juliana had plaats genomen. liet Prinsesje wuifde met een zakdoek. Het voorbijtrekken duurde geruimen tijd; 't was een mooi schouwspel, dat door een talrijk publiek werd gadegeslagen. De Koningin reed vervolgens naar het park, waar Zij de escadrons inspecteerde. De manschappen werden onthaald en verlieten te 12 uur het Loo. De troepen stonden onder bevel van majoor baron Boecop, met wieni H. M. de Koningin zich vóór het bassecour onderhield BEGRAFENIS VAN PRINSES MARIE. H. M. de Koningin-Moeder zal zich bij de begrafe nis van II. K. II. Prinses Marie der Nederlanden doen vertegenwoordigen door graaf van Limburg Stirum, kamerheer van H. M. Gemengd Nieuw s. VAN WIERINGEN. Als een staaltje van de vliegenplaag op ons eiland zij vernield, dat gisterenmiddag in de Dorpstraat et telijke huizen en schuttingen als bezaaid waren met dit lastig gedierte. Men hield deuren en ramen gesloten en sommigen gebruikten een bezem om de muren schoon te vegen. UIT SCHERMERHORN. Als candidaten voor den gemeenteraad', in de vaca ture W. Hartog, zijn gesteld! de heeren J. Helder en Klinkhamer. De stemming is bepaald op 4 Juli a.s. UIT DE EGMGNDEN. Zaterdagavond zal onze seherpschuttersvereeniging, kommandant de heer Snoeks, een nachtelijke veld dienstoefening houden in de omtrek van Egmond op den Hoef. Binnen eenigen tijd hoopt mej. A. Koopmans, onderwijzeres te Egmond op den Hoof, den dag te her denken, waarop zij hier voor 25 jaar hare loopbaan bij het onderwijs begon. UIT St. PANCRAS. De in het voorjaar opgerichte afdeeling St. Pancras, van het Centraal Genootschap voor Kinderstelling en vaeantiekolonies, hoewel nog maar een 13-tal leden tellende, heeft haar eerste kind met volledige uitrus ting, voor vier weken uitgezonden naar Egmond aan Zee. Onder geleide van haren voorzitter, den heer A. Nobel, werd het kindl gebracht naar het koloniehuis Kerd'ijk, alwaar het ter liefderijke verpleging werd op genomen. LEVE DE MODE! Dame in een winkel in Den Haag: „Juffrouw, hebt u ook blouses zonder boord, met uitgesneden hals?" „Neen, mevrouw, van den zomer niet, maar tegen den winter krijgen we ze weer." (Hbld.) DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. •Aan de meelfabriek „De Vlijt," aan den Noorddijk te Wormerveer, is gisteren de 57-jarige Jasper Keijzer bij het omleggen van een drijfriem gegrepen en rond geslingerd met het noodlottig gevolg, dat een arm afgerukt, zijn onderkaak verbrijzeld en zijn borst ern stig gekneusd werd. In bedenkelijken toestand is de ongelukkige naar het Gemeentelijke Ziekenhuis ver voerd. KINDERWAGENS. Dr. Van Lissa schrijft in Het Vaderl.: Toevallige omstandigheden geven mij aanleiding de aandacht van ouders te vestigen op de zonderlinge adernhalingskuur, waaraan zij hun kinderen onderwerpen, als zij die rondrijden in de hoogst onpractische kinderwagentjes, die veel gelijken op kinderstoeltjes op rollen en die meer en meer in gebruik komen. In die wagentjes zijn mond en neus der kleinen niet meer dan een halven meter van het straatopper vlak verwijderd. Het is bepaald onmogelijk een plaats te vinden, waar het ademen ongezonder is dan juist daar. Zelfs bij volkomen windstilte is het gewone straatverkeer voldoende om op die hoogte een wolk van stof hangende te houden. Het behoeft geen lang betoog om te doen inzien, dat het ademen daarin na- deelig-, zelfs gevaarlijk kan zijn. Een kap helpt daar tegen niets, want de kinderen blijven op dezelfde hoogte ademen. Hoe hooger de wagen, hoe heter des te zuiverder is de ingeademde lucht. GEEN GEVOLG. Naar de Midd. Ct, verneemt, wordt aan de klacht, dezer dagen door den heer H. A. van Dalsum inge diend tegen den heer P. F. Fruytier, lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, geen gevolg gegeven. DE PARKSCHOUWBURG. Do Tel. herinnert aan de bereidverklaring van den heer F. A. van Hall, om den Parkschouwburg te Am sterdam tegen vergoeding van de waarde, vast te stel len door deskundigen, volgens de regelen van de ont eigeningswet aan de gemeente af te staan, en de daarop gevolgde bespreking tusschen den wethouder van Publieke Werken en den heer Van Hall, waarvan het resultaat was, dat P. W. zich bereid verklaarde, op het_ aanbod van den heer Van Hall in te gaan. Eenigen tijd daarna echter schreef zoo meldt het blad, de heer Van Hall, dat hij van een derde partij een bod van bijna, anderhalve ton voor den Park schouwburg had ontvangen, en dat hij bereid! was, dit gebouw voor anderhalve ton aan de gemeente af te staan. Het antwoord op dit schrijven luidde, dat men den heer Van Hall den raad1 gaf, het bod1 van bijna ander halve ton, door de derde partij gedaan, te accepteeren. Daarmee zou ook voor de, gemeente het doel bereikt zijn, en deze zou nooit het bedrag willen geven, dat er voor gevraagd1 werd. Na dit schrijven is er niets meer gebeurd. Veel hoop, dat de onderhandelingen tot een goed resultaat zullen leiden heeft men niet. DE „PLUVIOSE." Lcn Hollandsche delegatie legde Donderdag 'n krans neer op het graf van de slachtoffers van de „Pluvio- se." Zij was te laat gekomen om de begrafenisplechtig heid hij te wonen. RAAD VAN BEROEP. Men meldt ons uit Utrecht In de heden Vrijdag te Utrecht gehouden zitting- van den Centralen Raad van Beroep had o. m. de uit spraak plaats in de navolgende zaak hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Bank, waarbij de onderneming van J. A. Ez. te Alkmaar, als wordende daarin uitgeoefend het verzekeringsplich- tig bedrijf van vervaardigen van zeep of zeeppoeder is ingedeeld in klasse 20 met toewijzing van gevaren- cijfer 20, welk laatste cijfer de Raad wijzigde in 16. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak, doch ver anderde 't gevarencijfer in 48 en verstond dat in de onderneming alleen wordt uitgeoefend 't bedrijf van vervaardiger van zeeppoeder. EEN DRONKEMANS-GRAP. Eenige vrienden, die op wandel waren, dat is, her- berg-in, herberg-uit liepen, waren op den Rodenbeek- schensteenweg te Schaarbeek, in eene herberg gesuk keld, waar een hunner wedde, dat hij nog een halven liter jenever zou drinken. Toen hij den laatsten druppel uit had, zakte hij in elkaar. Zijne kameraden zouden hem nu, om de grap te volledigen, begraven. Zij pakten hem op en droegen hem naa,r de Militai re laan, waar opgravingswerken werden gedaan voor het leggen van nieuwe riolen. Daar wierpen zij hem in de diepte en overdekten hem met planken, steenen en aarde, zoodat er niets vrij bleef dan zijn hoofd. De dronkaard, onbewust van hetgeen er met hem ge beurde bracht den heelen nacht in die houding door, tot zijn gejammer des morgens gehoord werd door eenige mannen, die naar hun werk gingen. Vol schrik snelden zij naar hem toe, verlosten hem en brachten hem naar het gasthuis, waar hij dés avonds nog niet tot zijn zinnen was teruggekeerd. De politie zoekt de plegers van die akelige grap op. Die zullen er stellig niet goedkoop van afkomen. ONZE BANKBILJETTEN. Men schrijft aan het Centr. Mag ik eens een paar woorden zeggen over een on derwerp, dat in onze dagen van zorgvuldige bestrijding van bacillen en microben niet geheel te onpas is? Ik bedoel onze bankbiljetten en de wijze, waarop daarme de wordt omgegaan. Ik verkeer in de al of niet benijdenswaardige positie van nog al veel geld door mijn handen te moeten laten gaan. Het meerendeel daarvan bestaat natuurlijk uit bankbiljetten en daarvan ontmoet men het meest de briefjes van Tien Gulden. Wij zijn nu sinds eenige jaren gelukkig gemaakt met die blauwe briefjes; maar er zijn waarlijk geen ja ren noodig geweest om te doen zien, dat dit heusch niet het ideale papieren geld is. Als ze pas van de Bank komen, zien ze er zeker heel keurig en fleurig uit, en men behoeft dan niet bevreesd te zijn ze aan te pakken en te bevoelen. Ongelukkigerwijze hebben ze dan echter de fatale eigenschap, van erg vast op elkaar te zitten eni wie ze niet heel secuur tusschen duim en vinger wrijft, zal allicht eens tot de onaange name ontdekking- komen, dat hij dezen of genen on bekende een „blauwtje" te veel heeft betaald. Maar dit daargelaten. Ontvang nu echter eens een som gelds in briefjes van tien gulden, welke reeds eenige maanden, of jaren in omloop zijn geweest. Hoe treurig zien ze er dan uit! Flodderig, smerig, vuil, in en door elkaar gekreu keld, vettig, doortrokken van allerlei geuren en kleu ren, beduimeld, be-ezeloord, dikwijls de sporen van sla gerswinkels dragend! dat zijn allemaal nog maar enkele van de lieflijk kwaliteiten, waarmede zij dan zijn behept. En men kan ze maar niet voorzichtig met de vinger toppen aanraken; men moet ze stevig bevoelen en be- wrijven, omdat ze evenals in hun tijd) van smettelooze blankheid allerakeligst aan elkaar vasthechten en al dus het gevaar verdubbelen, dat men twee op elkaar zittende bankbiljetten voor één uitgeeft. Zoo gaan die vuile briefjes door ieders handen en iedereen! betast ze, bevoelt ze, wrijft ze stevig tusschen zijn vingers en. kan dan niet beter doen dan zijn handen wasschen! Met de briefjes van 25 is het geenszins heter ge steld. Integendeel, daar onder dit papieren geld exemplaren van eerbiedwaardigen ouderdom voorko men, vindt men er ook de sporen daarvan. En die zijn soms van dien aard, dat men schrikt, ze aan te pak ken. Vele hebben ook al eens het ongeluk gehad, van geheel of gedeeltelijk middendoor gescheurd! te zijn; die zijn dan met gegomde papierstrookjes weer aan el kaar gehecht, maar ze zijn zoo teer, dat ze bij een eenigszins krachtige behandeling weer vaneen scheu ren. Hetzelfde geldt, zij het dan ook in mindere mate, van de briefjes van 40 en 60. Aleen met de Hon derdjes en daarboven' is het beter gesteld. Ik durf mij niet verbeelden, welk een reeks van dreigende gevaren een hacillen-vreezende geneesheer zal ontwaren in den omloop van zulke vieze en vuile bankbiljetten, die -ja ren en jaren lang door ieders handen zijn gegaan, steeds meer en meer de sporen van hun levensloop met zich mee dragen, langen tijd wie-weet-waar en hoe hebben rondgezworven eru ten slotte niet meer geschikt zijn voor een behoorlijken omloop. Maar afgezien van de hygiënische zijde der zaak, is het toch uit aesthetische redenen zeer gewenscht, dat er een einde komt aan een systeem, waarbij het papie ren geld onbeperkten tijd in omloop blijft en ten slotte zoo onooglijk en onsmakelijk wordt, dat het plat weg gezegd te vies wordt, om aan te pakken n'en d'éplaise hun, die misschien, gedachtig aan het „argentum non olet" met een glimlach zullen beweren, dat ze nooit te vies zijn, om geld1 aan te pakken. En hoe gemakkelijk is het euvel te verhelpen! De Nederlandsche Bank vo-lge het voorbeeld! der Bank of England, die een bankbiljet, eenmaal terugontvangen, nooit meer uitgeeft. Vandaar, dat men aan de Engel - sche Bank steeds nieuwe bankbiljetten ontvangt en aldus onder de circuleerende bankbiljetten een perma nente, heilzame schoonmaak wordt gehouden. De Ne derlandsche Bank doe insgelijks en de zaak is. gezond. Ieder, die veel met papieren geld1 moet omgaan, zal die verbetering met genoegen te gemoet zien; want zooals het thans is, is het toch zeer ongewenscht. VERKIEZING STATEN VAN OVERIJSEL. De herstemmingen voor de Staten van Overijsel hebben voor de vrijzinnige partijen nieuw verlies op geleverd. De zetels te Enschede, van welke drie er reeds een bij de eerste stemming verloren was, daar slechts twee van de drie aftredende vrijzinnige leden in herstem ming kwamen (met drie vrijzinnigen en een roomsch- katholiek) zijn thans alle aan andere partijen overge gaan. Verkozen zijn twee sociaal-democraten en de roomsch-katholiek. In Ommen ging de herstemming tusschen twee an ti-revolutionairen. De aftredenden waren beide vrij zinnig. Een daarvan is bij eerste stemming gekozen; de andere viel uit. In het geheel zijn dus vier vrijzinnige plaatsen ver loren. Op het oogenblik zijn de Staten samengesteld uit 20 vrijzinnigen, 2 socialisten en 25 mannen van rechts. Voortaan zal de verhouding zijn: 16 vrijzin nigen, 4 socialisten en 26 van rechts. Bovengenoemde uitgave van het. departement van Landbouw, Nijverheid en Handel is verschenen. In het boek zijn opgenomen organisaties van werklieden. Vereenigingen, die geheel of voor het grootste deel bestaan uit hen, die uitsluitend met het hoofd arbei den of b.v. militairen of politie-agenten, zijn niet op genomen. UIT UITGEEST. Een droevig ongeluk had1 de echtgenoote vau dr. Steenbergen alhier, toen zij bezig was vruchten in te maken. Zij kreeg n.l. een groote pan met kokend wa ter van het fornuis, bleef met haar hak in een matje haken, struikelde en viel in de pan. Met hevige brandwonden overdekt werd zij naar Haarlc ;m vervoerd en daar in het ziekenhuis opgeno men. KORTE BERICHTEN. De 17-jarige zoon van een hooggeacht Amster dammer is overleden aan de gevolgen van een val, dien hij Zondag vóór acht dagen deed bij een voetbal wedstrijd, waaraan hij deelnam. V. d. H., de persoon, die uit het krankzinnigenge sticht „Vrederust" bij Bergen-op-Zoom was ontvlucht, is weder aangehouden en naar het gesticht overge bracht. Een agent van politie vond de deur van een bergplaats van motor-onderdeelen in'de Vrolijkstraat te Amsterdam openstaan; het slot was geforceerd. Bij onderzoek is gëbleken, dat er eenige automobielban den ontvreemd waren. Van de firma Z„ kantoor houdende in de Peli kaanstraat te Rotterdam is een bedrag van ruim 700 verduisterd. De kantoorlooper J. van L., wonende op den Crooswijkschen weg, die dit geld1 op verschillende kantoren inde, is met de noorderzon vertrokken. Gistermorgen 5 uur, toen de ijzerertsboot „Uri- arte" I, op de Maas bij Charlois op het punt stond te vertrekken, is een man der equipage hij het dichtleg- geu der luiken met luik en al in het ruim gestort, waardoor hij zeer ernstig gewond! werd. J. H., die te Waspik in volle1 vaart van zijn fiets viel, is gisteren aan de gevolgen overleden. Hij is slechts 22 jaar oud. Te Maastricht is gisterenmorgen een kind van 2Va jaar, dat Dinsdag uit een raam der 2de verdieping gevallen was, in het gesticht Calvarienberg overleden. Gistermorgen is het negenjarig zoontje van den gasstoker K. te Hellevoetsluis, die met een hooiwagen meereed, van het zitbankje gevallen, waarna hij over reden werd. Zijn toestand! is hoogst bedenkelijk. De dader van den diefstal van horloges ten na- deele van den winkelier Van.,Leeuwen te Leiden, in den nacht van Woensdag op Donderdag gepleegd, is door de Haagsche politie aangehouden. Hij had de horloges verpand. Het vierjarig dochtertje van den rangeerder aan den Soesterweg te Amersfoort, wis Dinsdag, toen het even zonder toezicht was, een doosje lucifers machtig te worden. In een oogenblik stond! het in lichtelaaie en overleed aan de brandwonden. Gisteravond omstreeks 8 uur ontspoorde tusschen Rhene-n e.n Veenendaal d© laatste wagen van een goe derentrein, waardoor de weg werd versperd. De snel trein van Kleef via Nijmegen naar Amsterdam arri veerde daar een uur te laat. DE STADS WEDSTRIJD. Men verzoekt ons te melden dat niet in de gemeng de, m ar in de enkel gemengdé kwartetten meer deel neming gewenscht wordt. OPLICHTING. Een bij de politie tot nog toe onbekend persoon be stelde gisteren bij enkele boekhandelaren Fransche, Duitsche en Engelsche dictionaires, met de opdracht deze bij den Heer R„ tandarts alhier te bezorgen, onder aanbieding der quitantie. De Heer R. wist echter van eene dergelijke door of namens hem ge dane bestelling niets af en zond het gebrachte den respectievelijken eigenaars terug. In een der winkels kocht de onbekende echter een woordenboek en nam dit mee, zeggende dat het voor den Heer R. was. Bij onderzoek bleek dat dit niet zoo was. Men zij op zijn hoede. PREDIKBEURTEN. 26 Juni 1910. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Ds. Vinke, Gat. Zond. 17. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. J. F. L. de Meijere, Ev. Luth. Pred. te Haarlem. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. F. F. Milatz, van Mon- nickendam. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, Voormiddag 10 uur Ds. Wechge- laer. Avond 6 uur Ds. Wechgelaer, Cat. Zond. 52a. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur, Ds. G. L. Hekkert, van Nieu- wendam. ^Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, Voorm. 10 uren, avond 5 uren en Donderdagavond 8 uen Godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Maan dagavond 81/2 uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 8G/a tot 1° pur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen hoven 10 jaar. Zondagmiddag van 4 tot S1/^ uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindeboom. Herv. Gem. te Oterleek, nam. 2 uur, Ds. Lindeboom van Oudorp. Herv. Gem. te Stompetoren, 9'/2 uur, Ds. C. Met, pred. te Zuid-Zijpe. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 9i/2 uur, ds. H. W. Bosch. Herv. Gein. te de Rijp, 10 uur, Ds. Kater. Doopsgez. Gem., 10 uur, Ds. Fopma. Herv. Gem. te Schermerhorn, 9>/2 uur, geen dienst. Geref. Kerk, preeklezen. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. Cannegieter. AGENDA. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver „Voorwaarts," rep., 3 uur, VerL Landatr. Orpheus 8 uur, café Central, algemeene vergade ring. In Italië heeft koning Victor Emanuel weder eens een bewijs van welwillendheid aan de Italiaan- sche socialisten gegeven. Het socialistisch orgaan Lavoro had namelijk een wielerwedstrijd uitgeschreven en de Koning heeft daarop aan het blad een gouden medaille als prijs doen toekomen, waarvoor het hem in wanne bewoordingen dank bracht. Dat er eenige wijziging is gekomen in de verhouding van sommige socialisten tegenover het koningschap, is onlangs reeds gebleken uit de u' .tingen van Ferri. Tha ns wordt uit Rome berich dat ook een ander socialist, de afgevaardigde Gra li, heeft verklaard, dat hij niet inziet, waarom de 1 ling van Italië niet de leiding- zou kunnen nemen b;' !e sociaie hervormin gen en dezelfde weldaden voor e arbeidersbevolking zou kunnen invoeren, die deze Duitschland reeds sinds jaren geniet. In Engeland dreigt de Yrouwenkiesrechtkwes- tie weer tot buitensporigheden aanleiding te zullen geven. In het Lagerhuis is n.l. door den minister-pre^ sident Asquith een mededeeling gedaan in verband met het wetsontwerp-Shackleton. Het eerste gedeelte, dat het ministerie de tweede lezing gemakkelijk zal maken, werd door de minister!celen) toegejuicht, maar de unionisten juichten het tweede deel van Asquith's verklaring toe, dat Shackleton's wetsontwerp niet ver der dan een tweede lezing mag gaan. De toejuichingen der unionisten namen nog toe, toen de heer Asquith zich later niet in staat verklaarde, thans den datum der tweede lezing aan te gevenhij voegde er aan toe, dat dit datum in elk geval niet spoedig zal aanbreken. De bestuurders van den Bond) voer vrijmaking der vrouw hebben besloten, hun v'jandige taktiek toe te passen, bijaldien Shackleton's wetsontwerp niet verder dan een tweede lezing komt. In Turk ij e heeft de Kamer het compromis tus schen de regeering en de partij voor Eenheid en Vooruitgang omtrent het pensioen van de waardig heidsbekleders onder het vorige stelsel goedgekeurd. In Frankrijk zijn gi teren de koning en de koningin van Bulgarije te 2 u. 55 te Parijs aangekomen en ontvangen door president Fallières en de ministers. De troepen brachten de militaire honneurs. Bij den maaltijd op het Llysée heeft president Falli ères een toost uitgebracht op de Bulgaarsche souverei- nen. De president bracht in herinnering dat sedert het laatste bezoek van den koning van Bulgarije een gedenkwaardige gebeurtenis heeft plaats gehad. De Koning heeft volkomen beantwoord aan alles, dat men kon verwachten van zijn hooge wijsheid, zijn politie- ken geest en zijn gehechtheid aan dén vrede. De har telijke ontvangst door de, bevolking bereid heeft den Koning getoond al wat Frankrijk koestert aan achting en genegenheid voor de Bulgaarsche natie. De Koning van Bulgarije bedankte in zijn ant woord voor de hartelijke ontvang=t in Frankrijk, dat steeds was de belangeloc:/.3 kampioen in de edelste zaak. frankrijk heeft het jonge Bulgarije in moeilijke omstandigheden ruimen zedelijk; n steun verleend, die in het Oosten de vredelievende denkbeelden diende. De spoed waarmede Frankrijk de onafhankelijkheid van Bulgarije erkende heeft er toe bijgedragen de sympathie van Europa tot ons te trekken. Frankrijk en Bulgarije zijn veieenigd door dezelfde neigingen tot hetzelfde ideaal. Frankrijk zal weten te waardeeren de inspanning van Bulgarije voor de bewaring van het politieke evenwicht op het schierei land en voor de handhaving van den geest van eensge zindheid tusschen de Balkanvolkeren. In Du itsehland heeft het bestuur van den Evangelischen Bond oen oproeping aan de Evangeli sche geloofsgenooten gedaan, waarin o.m. wordt ge- zegd, dat de beweging over de Borromaeus-encycliek tot een practisch doel kan leiden door het stichten van een anti-Borromaeus-fonds ter bevordering van het Duitsch-Evangelisme. De beweging duurt nog in ver schillende plaatsen van Duitschland voort. Gemengde medesleelingen, OPZIENBAREND VERGIFTIGINGSGEVAL. De prior van het buitengewoon rijke Novas Park- klooster te Moskou, is ernstig ziek, volgens de ver klaring der geneesheeren lijdt hij aan arsenicumver giftiging. Berichten uit St. Petersburg doelen mede, dat men den prior een schotel vergiftigde visch had voorgezet ten einde hem op die wijze uit don weg, zonder arg waan te wekken, te ruimen. Een aantal verdachte monniken zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord. Naar het heet, waren zij gebeten op hunnen superieur, we gens de zware straffen, die hij voortdurend oplegde. ROOSEVELT JOURNALIST. Roosevelt is Woensdagochtend weer naar het een voudige bureau van de Outlook iix de 4e Avenue te New^ York gestapt, om als journalist zijn brood te verdienen. Er staat maar één stoel. Menschen, die hem komen ophouden, vinden zoodoende goene aanmoediging om te blijven. Maar aan belangwekkende of onderhou dende bezoekers zal Roosevelt zijn eigen stoel afstaan en dan, naar zijne gewoonte, al pratende in de kamer op en neer wandelen. Roosevelt klaagt erover, dat hij weerloos is tegen een stroom van brieven van allerlei menschen. Toen hij te Oyster Bay aankwam, vond hij een stapel van 5000 brieven op hem wachten! ALWEER EEN ONGELUK BIJ IIET VLIEGEN. Den aviateur Cody, die te Aldershot voor het eerst opsteeg met een nieuwe door hem vervaardigde aëro- plane overkwam een ernstig ongeluk. Door een plot- selingen windstoot werd de aëroplane tegen de aarde geworpen. De machine werd vernield. Cody werd be wusteloos onder de vliegmachine weggehaald. Hij had ernstige hoofdwonden bekomen. EEN AANSLAG. Gisternacht is te Charbin (Mantsjoerije) een poging tot moord gedaan op den stedelijken commandant. De kolonel werd licht gewond, de misdadiger is ontkomen. VOOR EEN GOED DOEL. Een inwoner van St. Louis, David J. Rankin, die een fortuin van 7l/2 millioen gulden met grond- en beursspeculaties had verdiend, heeft al zijn geld, op een jaarrente van 7500 gulden na, weggeschonken aan een ambachtsschool, die hij vroeger voor de op leiding van arme jongens gesticht had. CHOLERA De gisteren als vermoedelijk aan cholera lijdende te Ruhleben geïnterneerde landverhuizer is overleden. Er zijn tot dusverre geen andere verdachte gevallen. Gevaar vooi verspreiding der ziekte bestaat niet. MET VUUR SPELEN. In Oude capelle (België) speelden twee kinderen met lucifers in een schuur die gesloten was. De schuur geraakte in brand, de beide kinderen kwamen jam merlijk in de vlammen om. GEEN PLEIZ1ERTOCHTJE. Twee wagentjes van een pleizier-berglijntje ip Co ney Island gingen juist op het hoogste punt uit de

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2