STADSNIEUWS. IBuTt E NLAN D. HERBENOEMD. koos de beide eoalitie-candidaten met een klein ver schil van stemmen boven hun socialistische mededin gers. Gemengd nieuw*. VROUWENSTEMRECHT. De burgerkiesvereeniging Assen te Assen stelde, Donderdagavond tot candidaat voor de vacature-Wind den heer J. Gordon Spandau, arrondissements-school- opziener. Besloten werd ook vrouwen als stemhebbend lid tod te laten. GROOTE TURNFEESTEN TE PÜRMEREND OP 16 EE1 17 JULI. De groote feesten zijn in voorbereiding voor de fees telijkheden te geven op 16 en 17 Juli a.s., door de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Hollandia" ter gelegenheid van het 12V2-jarig bestaan dier vereeni ging. Op 16 Juli zulleu groote wedstrijden gehouden worden en op 17 Juli Groote Gewestelijke Uitvoering. Den 15, 16 en 17 Juli wordt tevens een openbare ker mis gehouden met verschillende attractie». Voorts avondfeesten, concerten, optochten enz. en bovendien een reclame en gecostumeerde optocht. Er zal voldoende reisgelegenheid zijn per tram en per boot. Verschillende medailles zijn voor de wedstrijden reeds geschonken. Door de Buurteommissie (Where) is een verlichte boot beschikbaar gesteld om op de feestdagen dienst te doen voor een te geven concert aldaar. Een voor beeld ter navolging voor de overige buurtvereenigin- gen. UIT St. PATRAS. Te St. Pancras werd tot zetter voor 's Rijks directe belasting in plaats van wijlen den heer S. Duif be noemd den heer Jn. Schuit. UIT HOORN. Bij enkele candidaatstelling is gisteren tot lid Tan den Gemeenteraad gekozen (vac. dr. Van der Zande) de heer K. de Jong Mz. (lib.) UIT PÜRMEREND. Men verzoekt ons te melden, dat ds. Melchers predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier a, s. Zondag tot onderwerp van zijn preek de Borromaeus-encyeliek zal nemen. UIT WIERINGERWAARD. 't Is vermakelijk en tevens aardig te zien, hoe de schooljeugd bevriend is met een door haar en het Hoofd der school opgekweekte torenkauw of roek. „Gerrit" antwoordt, wanneer een der kinderen hem roept; hij komt uit eeu boom gevlogen, wanneer de meester voedsel voor hem heeft; hij wordt door de kin deren uit de hand gevoed onder 't boterhammeneten met een stukje brood of kaas, ja hij speelt zelfs met ze mee en pikt de steentjes soms uit de hoeden der kinderen, die aan 't hoedjeballen zijn of hindert ze bij 't werpen der zakdoek. De jongen, die het hulpbehoevende dier .van een land meebracht, kan eenige voldoening van zijn mede lijden smaken. VAN TEXEL. In de gisteravond gehouden buitengewone algemee- ue verg-adering der N. V. .Texels eigen stoombooton derneming" werden de in de vorige vergadering be sproken wijzigingen in de statuten voorgelezen en met algemeene stemmen aangenomen. Tot commissaris werden verkozen de heeren A. Wa- gemaker, P. Dros Az., II. W. Keesom, Fr. Zegel en A. de Waard, de laatste, nadat dë heer H. Flens voor zijne benoeming had bedankt. Nog wordt medege- deelddftt de obligaties der leening a 50.000 tegen 5 zullen worden uitgegeven. UIT DE EGMONDEN. Gisteravond had te Egmond aan den! Hoef vanwege de Tuinbouwvereeniging „De Vooruitgang" de eerste groenteveiling plaats bij het hotel „De Drie Egmon- deii". Aangevoerd waren 2046 pond doperwten, die ▼oor den prijs van 3V24 cent per pond van de hand gingen, verder eene partij bloemkool, peulen, poste lein, prei, wortelen. Al het aangevoerde werd ver kocht, Er was van de zijde van het publiek groote be langstelling; ook aan koopers was geen gebrek. We kunnen deze eerste veiling als goed geslaagd beschou wen en feliciteeren „De Vooruitgang" met haar ge nomen initiatief. UIT KOEDIJK. Nn opening der voltallige raadszitting die gisteren middag alhier werd gehouden, werd medegedeeld dat de laatst gehouden kasverifieatie aangaf een saldo in kas van 1118.91 conform de boeken en kas van den ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een verslag der drankwet-inspeotie. Tdem, Burgemeester en wethouders dienden den raad in een bouwplan, waaruit bleek dat het achterste gedeelte van het armenhuis zou worden afgebroken en daar dan 2 woningen zouden worden gebouwd naast de vier bè- staanden, het erf te bewaren voor een bleekveld der bewoners, een nortonput. te slaan en een regenbak van 2 M". te doen plaatsen. Nadat de .vergadering eenigen tijd was gesehorst, werd na heropening het voorstel van B. en W. aange nomen om tot den bovengemelden houw over te gaan, de verdere regeling daarvan aan het Dagelijksch Be stuur overlatende. B. en W. boden een voordracht aan ter benoeming van een onderwijzer aan de apenbare lagere school, be staande uit de heeren: W. Wagenaar te Bussum, II. G. B. Brenier te Haarlem en J. H. v. Berkel te Hoom. Benoemd werd met algemeene stemmen de heer Wagenaar te Bussum, die op een nader door B. en W. (e bepalen tijdstip in functie zal treden. Op de dubbeltallen voor de benoeming van zetter werden als no. 1 geplaatst de heeren P. Geus Cz. en H. Kramer; als no. 2 werden benoemd respectievelijk de heeren 0. Beets en J. B. Visser. Bij de rondvraag vroeg niemand het woord, waarna de vergadering werd gesloten. UIT STOMPETOREN. Als notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier is be noemd de heer W. Groot en als kerkvoogd de heer P. Vader P.Dz. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de laatste vier jaren heeft de typhus aan den Langendijk tweemaal epidemisch geheerscht. Thans doen zich, zooals wij reeds meldden, weer ver schillende gevallen voor, zoodat men zich weer be vreesd maakt voor een herhaling. Alle maatregelen worden genomen, om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Reeds in drie gemeenten, Zuid-Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oudkarspel, komen gevallen voor. ONTSLAG GEVRAAGD ALS RAADSLID. Men schrijft uit Alblasserdam aan de „Standaard" In de laatstgehouden vergadering was van den heer J. H. Smit een schrijven ingekomen, waarin hij ver- jsia.irt, zq'n ontslag te nemen als lid van den Raad, am reden, dat hij niet langer wenacht blootgesteld te zijn aan de beleedigende en bespottende wijze waarop do voorzitter hem telkens toespreekt, en om de on aangenaamheden, hem en zijn vrienden aangedaan. FOKVEE-DAGEN IN NOORD-HOLLAND. Eenige weken geleden heeft de heer C. Nobel, te Schagen, rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, een circulaire verzonden, waarin hij op de wenschelijk- heid wees van het houden van fokvee-dagen. Zijne bedoeling was in Noord-Holland een gelegenheid in 't leven te roepen om overtollig fokvee van gecontro leerde afkomst aan andere fokkers te vertoonen en te koop aan te bieden. Die circulaire heeft ingeslagen; zegt de „N. Rott. Ct.", en als gevolg' daarvan roepeu thans de Provin ciale Bond van rundveefok-vereenigingen in Noord- Holland, de Noord-Hollandsche varkensfokvereeni- ging en de vereeniging tot verbetering' van de scha penhouderij in Noord-Holland1 de belanghebbenden op tot het stichten van een Vereeniging tot het houden van Fokvee-dagen in Noord-Holland1. Door het houden van deze dagen meent men, dat liet fokken van controle-vee meer populair zal kunnen worden, omdat de aandacht van alle fokkers meer op de zaak gevestigd blijft en er ook meer kans bestaat voor bruikbare fokdieren van goede afkomst een prijs te bedingen, die in goede verhouding' staat tot de in nerlijke waarde van het dier. Wie een goedl fokdier voor zijn boerderij zoekt, zal op een fokvee-dag' alles bij elkaar vinden wat op dat oogenblik beschikbaar is, en wie een bruikbaar fokdier van goede afkomst van de hand wil doen, vindt' daar de koopers. Ook het aanhouden van fokdieren van gecontroleerde afkomst zal er door in de hand worden gewerkt, omdat de kans er veel grooter door wordt ze voor een behoorlijken prijs te kunnen verkoopen. Men stelt zich voor elk jaar op een of meer daar voor geschikte tijdstippen en bij afwisseling te Pur- merend, Alkmaar, Hoorn en Schagen een fokvee-dag te houden. Van alle aangegeven dieren wordt door het bestuur der vereeniging vooraf een catalogus samengesteld, waarin de gegevens omtrent ieder dier en' omtrent zijn afstamming worden vermeld,zoodat ieder kooper daaromtrent volkomen betrouwbare inlichtingen ont vangt. KORTE BERICHTEN. De arbeider N. op de spinnerij van de firma Gel- derma n te Oldenzaal is met het hoofd tusschen de stoomlier geraakt. Hij is zwaar gewond'. Bij het aanspannen van een pas kort geleden ge kocht paard, ontving te Hilversum een koetsier zulk een ongelukkigen trap, dat hij op de plaats dood' bleef. Te Aalten is de 12-jarige zoon van een bakker getroffen door een schot uit een buks, waarmede zijn oom zich oefende. Het kogeltje drong diep in het been achter den neus. Te Wirdum viel een arbeider van een hooiwagen en raakte er onder. Zijn eene oor werd nagenoeg af gescheurd, terwijl een groote lap van de schedelhuid werd losgerukt. Gisternamiddag is een 14-jarige jongen, werk zaam aan de flesschenfabriek te Delft, terwijl hij met kameraden aan 't zwemmen was in de Haagvaart, in de diepte verdwenen en verdronken. Zijn lijk werd spoedig opgevischt. Te Baarn heeft een broodbakker zijn onderoven gebruikt als broedmachine. Deze moderne kunstmoe der bracht na verloop van drie weken uit 13 eieren 8 kuikens voort. In haar woning aan de Steven Hogendijkstraat te Rotterdam is de 51-jarige G. K., vrouw van II. B., van de zoldertrap gevallen. Thuis komende, vond haar man haar dood! onder aan de trap liggen. De jongen die een brandbrief aan eene dame te Woensel overhandigde en na verhoor bij de politie de vlucht nam, is thans in de ouderlijke woning terug gekeerd. Te Hengelo (Overijsel) is Donderdagavond de bliksem geslagen in 2 woningen; verder in de machi nefabriek, waar twee groote ruiten in het dak van een der werkplaatsen verbrijzeld werden, en bij een manu- facturier. De toren van de katholieke kerk is ook ge troffen. Tijdens regimentsoefeningen in de legerplaats Oldebroek is Donderdag, waarschijnlijk bij het ontste ken van kardoezen, een heidebrand ontstaan. De mili tairen gingen met vereende krachten aan het blus- schen, maar konden niet beletten, dat een g-roote op pervlakte heide en dennebosschen afbrandde. De 10-jarige P. J., uit de Peperstraat te Am sterdam, is Donderdagavond aan de Kalkmarkt al daar, waar hij op. balken had gespeeld, verdronken. Te Eelde trok het de opmerkzaamheid dat in eenige stukken land de koeien vreeselijk loeiden en heen en weer holden. Er bleek een dolle hond in het land te zijn die men daarna in een sloot dreef en doodschoot. UIT DEN RAAD. De korte openbare raadsvergadering, Woensdag voor afgaande aan de behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, die op zich zelf reeds niet veel om het lijf had, en bovendien door de Leidsche lustrumfeesten ■axemiseh was geworden, biedt den overzichtschrijver geen stof voor een artikel. Slechts wenscht hij even in herinnering te brengen, dat de kwestie van de puinplaats, door den heer Van den Bosch Woensdag opgeworpen, ruim twee jaar ge leden 29 April 1908 door den heer Uitenbosch ter sprake werd gebracht en dat in verband hiermede in het desbetreffend raadsoverzicht werd gevraagd „Zou het niet op den weg van onze vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer liggen, op verbetering van dergelijke ongewenschte toestanden aan te dringen?" Misschien heeft deze vereeniging het thans te druk met haar wedstrijd in fotografeeren. Wellicht echter is een der inzenders dan zoo vriendelijk hare aandacht op den bedoelden toestand te vestigen, door een paar kiekjes van die puinplaats te vervaardigen en ter me dedinging op te sturen. RIJWIEL-DIEFSTAL. Gisteravond omstreeks 8 uur werd de fiets van den Heer Willers met drie andere rijwielen op den stoep van de Drogisterij van de Heeren Nierop en Slothou- ber ontvreemd. Een sterk staaltje van rijwieldiefstal in deze drukke straat voor deze drukke zaak. Eigenaardig is het, dat de eigenaar juist teruggekeerd was van een 8-daagsch fietstochtje. SCHEEPSWERF „NICOLAAS WITSEN." Van de Scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de firma W. F. Stoel Zoon alhier zijn met goed gevolg te water gelaten Een stalen luxe-motorboot, genaamd „Walvisch", lang 29 voet, met teakhouten kajuit op het voorschip en met 10 P.K. W S V-motor. Deze boot is gebouwd voor rekening van Mr J. H. Andries te 's-Gravenhage. Een stalen luxe-motorboot, genaamd „Geduld", lang i 43 voet, met teakhouten kajuit op het middenschip en met 20 P.K. W S V-motor. Deze boot is gebouwd voor rekening van den heer G. L. de Wetstein Pfister te 's-Gravenhage. AANBESTEDING. Het bouwen van twee kaaspakhuizen, bergplaats, kantoorlokalen en bovenwoning aan de Schelphoek alhier, voor rekening van de firma Wolff en Peere boom te Oosthuizen, onder leiding van den architect P. N. Leguit is hij onderhandsche aanbesteding opge dragen aan de firma F. H. Ringers en Zoon, alhier. Bij Koninklijk besluit van 23 Juni is in het kanton Alkmaar herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger mr. W. F. A. Verhoeff. COLLECTE. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 137.70 opgebracht tegen f 146.525 in 1909. VOLKSTUINTJES. Bijna 100 personen hebben zich aangemeld om voor een volkstuintje in aanmerking te komen. Wel be langstelling dus ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. In de week van 17 tot en met 24 Juni zijn de vol gende baden genomen door heeren 882, door dames 54, door onvermogenden 278. totaal 1214 baden. Hoogste temperatuur van het water 70o. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN Th. Broere, vleeschh., Laat, telef. 237. van Hattem, v. Everd.str., huishoudaansl. MUZIEKUITVOERING door het Stedelijk Muziekkorps, directeur A. Maas, op Zondag 26 Juni van 71,,2 in den Stadshout. Programma: Weiber-marsch a.d. Optte „Die lustige Witwe" „La Reine d'étó", Ouverture de Concert Ein Walzer ist mein Leben „Songe d' amour", fantaisie P a u z e. „4e Hussaren" marsch a. Smiedenliedehen b. La manola, serenade espagnole Potpourri-populaire No. 8 Leve de vreugd', marsch de heer H. tot 91/2 uur, Léhar, Paune. ollstedt. Kling. H. A. Maas j iilenberg, Ilenaud, GEVESTIGDE PERSONEN. II. Bekker, barbier, Koorstraat 41, r.k. M. Bloot- hoofd, dienstbode, Westdljk 9, r.k. A. W. Broerse, kleermaker, Hekelstraat 4, r.k. R. de Groot, leerling- machinist, Stuartstraat 36, n.h. J. Hoek, zonder be roep, Druivenlaan 38, 11. h. A. Leek, dienstbode, Paij- glop 22, r.k. A. Luijt, dienstbode, Kennemerstraatweg 30, n.h. II. van Malssen, smid, Zeglis 47, n.h. A. Mas- temaker, dienstbode, Verdronkenoord 15, r.k. T. H. Obdam, winkeljuffrouw, Magdalenenstraat 14, r.k. M. Pezon, assistente huishouding, Laat 42, n. i. D. Slot boom, leerling-machinist, van Teijlingenstraat 14, n.h. J. Zandbergen, koopman in matten, Lindengracht 13, geref. K. Akkerman, schoenmaker, Raaksje 9, n.h. M. C. Brammer, zonder beroep, Luttik Oudorp 2, r.k. Th. J. Burgers, verpleegster, Kerkplein 5, 11. h. P. Glij- nis, zonder beroep, 2e Kanaalstraat 5, geen kerkge nootschap. J. J. Haakman; zonder beroep, Spoorstraat 9, r.k. K. E. G. Hentschel, kunstschilder, Dijk 6, geen kerkgenootschap. T. van 't Hof, dienstbode, Bleekers- laan 4, geen kerkgenootschap. J. Kuijper, timmer man, Verdronkenoord 93a, r.k. A. Over, zonder be roep, Gashouderstraat 34, n.h. G. N. H. van Riesen, concierge, Emmastraat 54, r.k. J. Schoehuijs, zonder beroep, Kennemerstraatweg 90, n.h. J. Timmerman, zonder beroep, Nieuwpoortslaan 28, n.h. D. Mulder, dienstbode, Nieuwpoortslaan 28, n.h. E. de Vet. zon der beroep, Fabrieksweg 3, n.h. E. J. H. A. Wieringa, studente, Kennemerpark 23, d.g. J. Zwagerman, koop man, Overdiepad 40, n-h. VERTROKKEN PERSONEN. E. C. Speets, dienstbode, Huigbrouwerstraat 5, Schagen, n.h. II. A. A. de Groot, electricien, Snaar- manslaan 79, Gouda, r.k. C. D. Huiberts, barbier, Cla- rissenbuurt 11, Watergraafsmeer, r.k. J. G. Lutz, ka pitein infanterie, Metiusgracht3, Gouda, r.k. M. van der Bijl, kruidenier, Enidsen 53, Amsterdam, geref. II. Zahradnik, zonder beroep, Kinheimstraat 47, Apel doorn, n.h. P. de Wit, slagersknecht, Laat 120, de Rijp, r.k. C. Crefeld, zonder beroep, Oudegracht 102, Amsterdam n.h. W. J. Meijer, kellner, Langestraat 60, Haarlem, w.h. D. G. Zoetmulder; magazijnbedien de, le Tuindwarsstraat 27, Heilo, geen kerkgenoot schap. J. Hellingman, houtknecht, Runstraat 9, Oudh karspel, n.h. P. Jes, smid, Wildemanstraat 28, Ob dam, n.h. E. Bakker, commies posterijen en telegra fie, Spoorstraat 53, Helder, n.h. M. de Vries, machi nist, Luttik Oudorp 8a, Heer-Hugowaard, n.h. M. Mink, dienstbode, Voormeer 7, Warmenhuizen, n.h. M. A. Muhren, zonder beroep, Tienenwal 16, Amster dam, r.k. P. A. Zweedijk Jr., zonder beroep, Oude gracht 148, 's-Gravenhage, n.h. Wed1. J. Bruijn, koop vrouw, Westerburgstraat 7, Velsen, n.h. M. J. Koot, zonder beroep, Zeglis 4, Rotterdam, r.k K. Stam, horlogemaker, Heerenstraat 1, Zuid-Scharwoude, n.h. Verkortingen. Hierachter laten wij een lijstje volgen van de verschillende verkortingen, die in den wekelijkschen staat kunnen voorkomen: N.H. =zNeder- landsch Hervormd. R. K. Roomsch Katholiek. D. G. - Doopsgezind. L. d. H. Leger des Ileils. Geref. Gereformeerd. Rem. Remonstrantsch. H. L. Hersteld Luthersch, E. L. Evangelisch Luthersch. N. I. Nederlandsch Israëlitisch. W. H. r= Waalsch Hervormd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Juni. Medegedeeld door uet Koninklijk Nederlandsch Meteorologiscn Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 770.7 te Horta. De laagste stand van den barometer 748.3 te Skeg ness. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 26 Juni). Matige tijdelijk krachtige zuidwestelijke tot weste lijken wind, zwaar bewolkt, regenbuien, zelfde tempe ratuur. KORT OVERZICHT VAN DE WEERSGESTELD HEID. De depressie in het westen nam nog niets in diepte toe, zich daarbij oostwaarts verplaatsende. De kern ligt hedenochtend over Engeland. Bijna overal zijn de barometers nog gedaald en wordt alleen in het zuid westen nog hoog gevonden. In het westen zijn de luchtdrnkverschillen grooter geworden. Voor morgen is meest bewolkt weer met zuidwestelijken wind te verwachten, terwijl regenbuien van tijd tot tijd nog komen; de temperatuur zal vrij zacht blijven. M. Neerslag te Alkmaar 25 Juni 1910, 7 m.M. HOGG WATER TE EGMOND AAN ZEE EN BERGEN AAN ZEE. Zondag6.7 min. 's morgens en 6.37 min. 's avonds. Maandag: 6.46 min. 's morgens en 7.16 min. 's avonds. LAAG WATER. Zondag: 12.7 minuten 'smiddags en 12.37 minuten '3 nachts. Maandag: 12.46 minuten 's middags en 1.16 minuten 's nachts. In Duitschland zal eerstdaags, vermoedelijk in September, weer een nieuw Eulenburg-prooes plaats hebben. De van meineed verdachte prins Philipp van Eulenburg, welbekend1, wiens proces in verband met zijn ziekte twee jaar geleden verdaagd werd, is thans geheel hersteld. Eenige afgevaardigden wilden hier over interpelleeren, maar het openbaar ministerie is hun vóór geweest. I11 Frank r ij k is het Donderdag in de Kamer nog woester toegegaan, dan eenige dagen te voren. Een pas verkozen lid had! o. m. den jongen Combes beschuldigd hem voor 50.000 fres. het ridderschap in het Legioen van Eer te hebben doen aanbieden, zonder dat hij den naam van den t-usschenpersoon heeft wil len noemen. Bij deze beschuldigingen weerklonk luide bijval van de banken der linkerzijde en woedend protest van de leden der rechterzijde. Oorverdoovend was het spekta kel en er werd weer met de lessenaars getrommeld. De verkiezing van dit waardige lid werd ongeldig verklaard. Gisteren zouden de socialisten in de Kamer een voorstel indienen, strekkend! tot afschaffing van alle onderscheidingen. In Spanje heeft de minister-president Oanale- jas verklaard, dat de regeering niet van plan is, haar gedragslijn te wijzigen; zij wil den godsdienst niet kwetsen, maar ieders meening eerbiedigen. Zij, die dit standpunt bedreigen, zullen de volle strengheid der wet gevoelen. De minister-president, zeide, dat hij uit den vreemde tal van aanmoedigingen en gelukwen- schen met zijn program ontvangen heeft. In T u r k ij e heeft de overheid besloten alle on derwijzers in de Grieksche: scholen in Macedonië die Grieksch onderdaan zijn, af te zetten. In Zwitserland had de bondsraad een ge heim rondschrijven aan de politiehoofden verzonden, waarin gewaarschuwd werd tegen 40 van anarchie en anti-militarisme Verdachte personen. Een sociaal-de mocratisch blad nam dezer dagen den geheelen in houd van het geheime schrijven op! In den nationalen raad is deze zaak ter sprake gekomen en daarbij is 0. m. gezegd dat bet anti-militarisme een gevaar ople vert voor het volksleger en dat de bondsraad een wets ontwerp heeft gemaakt waarbij wordt bepaald, dat an ti-militaristische propaganda strafrechterlijk vervolgd wordt. Uit Rusland wordt gemeld, dat er een nieuw Russisch-Japansch verdrag binnenkort geteekend zal worden, dat de aandacht der geheele wereld' op zich zal vestigen; den toestand' in het verre Oosten zal wij zigen en een verbond tusschen de beide vijanden van weleer zal voorbereiden. De weinig vriendschappelijke houding van de Vereenigde Staten jegens Rusland moet tot deze overeenkomst niet weinig hebben bijge dragen Gemengde Mededeeliiigen. EEN SPOORWEGONGELUK. Een spoorwegongeluk, waarbij 37 personen werden gedood of gewond', had in Mexico plaats, doordat op een steile helling vier waggons van een militairen ti ein los geraakten en in razende vaart naar beneden rolden. CHOLERA-EPIDEMIE. In Zuid-Rusland en in Indië heerscht de cholera op vieeselijke wijze. Te Rostof aan de Don komen dage lijks 200 a 300 ziektegevallen voor, meerendeels met doodelijken afloop. De bevolking is radeloos, alle plaat sen van de treinen zijn reeds ettelijke dagen te voren gesproken. Ini de straten ontwijken de beste vrienden elkaar en van handdrukken is geen sprake. „Wij ster ven als vliegen" zoo werd er gezegd. Het gebeurt zoo vaak, dat er iemand op straat dood neervalt, dat al leen de overheid' zich om de lijken bekommert. Het heet, dat het slechte water van de Don de oorzaak van deze ellende is. In de provincie Hadong (Indië), sterven dagelijks honderden menschen en nu reeds zijn er meer dan 2000 lijders bezweken. NOG EEN RUSSISCH DOKTER ALS GIFTMEN GER. Onder aanklacht iemand vergiftigd te hebben is in Mensk een dokter Rawitsj in hechtenis genomen. Hij had enkele jaren geleden1 op iemand een verzekering- van 30.000 gulden gesloten, betaalde geregeld' de pre mie, gaf toen een van zijn patiënten voor den verze kerde uit en vergiftigde hem om het bedrag' in han den te krijgen. De maatschappij twijfelde, het gerecht bemoeide zich met het geval en toen bleek, dat de ver zekerde zoo gezond als een visch was. IIET LIJK IN DEN KOFFER. Dezer dagen meldden wij dat er uit het Como-meer een koffer was opgevischt, waarin een vrouwen-lijk werd gevonden. De dader bleek al spoedig te zijn haar echtgenoot, Porter Charlton geheeten, die na zijn af schuwelijke daad naar Amerika was gevlucht. Zijn zwager wees hem echter toen het schip aan den wal lag, onmiddellijk aan. De onverlaat werd in boeien g'eslagen, doch ontkende hardnekkig. Plotseling zeide een der aanwezige detectives: „Het kan eigenlijk niemendal schelen, wat U zegt, want uw vrouw leeft immers nog." De man keek diepgetroffen op. „Zo leeft nog? Dat is maar een praatje," antwoordde hij. „Tenminste, ze leefde nog toen ge het arme schepsel in den koffer hebt gestopt en liet zinken," zeide de politieman. „Dat is niet- waar, ik weet beslist dat ze dood was, toen ik haar in den koffer deed." Toen hij dit gezegd had, begreep hij, dat hij zich zelf verraden had en bekende volmondig. Zijn vrouw en hij hadden beiden een ontembaar temperament en la gen veelvuldig samen overhoop. Toen zij hem op een morgen op vreeselijke wijze uitschold, greep hij een houten hamer, waarmede hij een meubelstuk had' her steld, en sloeg haar daarmede driemaal op het hoofd. Zij bleef roerloos liggen, eerst later merkte hij, dat ze dood was. Toen pakte hij het lijk en de met bloedbe vlekte kleeren benevens den hamer in den koffer en sleepte dezen te middernacht naar het meer en wierp hem in het water. De nacht en nog een dag bleef hij op dezelfde plaats, vertrok naar Genua, waar hij zich vier dagen schuil hield en daarna met de „Irene" naar Amerika vertrok. PANIEK AAN BOORD. Op de Russische rivier de Nowa werd een stoom boot met 120 passagiers aan boord, plotseiing lek en begon te zinken, waarbij gevaar voor een keteloni- ploffing dreigde. De boot ging hellen, waardoor er een vreeselijke paniek onder de opvarenden ontstond. Vele passagiers sprongen over boordde meesten hunner werden door boeren in kleine bootjes gered. Er ^inoet geen mensch omgekomen zijn, wel werden velen gewond. Het onderzoek heeft opgeleverd, dat het schip van onderen geheel verrot was en reeds vroegere jaren was gezonken, maar onder anderen

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2