DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 149 Honderd en twaalfde faargang. 1910 DINSDAG 28 JUNI. lJVJNEfliiAJNU. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. MAARSCH COURANT. HINDERWET. BURGEMEESTER. en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd hei aan hen ingediende verzoek met bijlagen van C. A. BEUDE- KER, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een champagnepilzfabriek, waarin eon gasmotor van 1 P.K., in het perceel Zilverstraat, Wijk A No. 6. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 11 Juli e.k., 'b-voormiddags ie elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretaiie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter DONATH, Secretaris. Alkmaar, 27 Juni 1910. ALKMAAR, 28 Juni. Hoo een denkend en ervarend men 'ch met een goed gevoel van verantwoordelijkheid n met een behoorlijk plichtsbesef, van denkbeelden en p oudbegin selen kan veranderen, leert de rede, welke de minister president Briahd gisteren in de Fransche Kamer heeft gehouden. De heer Briaud was vroeger een zeer hek ud anar chistisch agitator, die veel sprak, veel schreef, veel van zich deed hooren. Hij was geen sociaal-de mocraat, moest niets hebben van een loonstrijd om een paar centen, was revolutionair in hart en nieren. Zoo hij al niet openlijk aanspoorde tot verzet tegen d< staats macht, tegen de politie, hij nam als advocaat gaarne de verdediging op zich van degenen, die bij. relletjes in hechtenis genomen waren en hield dan in de rechts zaal vlammende redevoeringen. In den aanvang van zijn ministerschap heeft men hem in de Kamer her haaldelijk met citaten uit dien tijd lastig gevallen, maar daarvan is de aardigheid thans af, omdat hij eenvoudig-weg erkende, dat de loop der jaten hem een geheel andere overtuiging had gegeven en met het toenemen van zijn leeftijd zijn denkbeelden waren 'ge rijpt. Een dergelijk standpunt doet ons onwillekeurig denken aan hetgeen verleden jaar in den evkiezings- tijd in ons land' geschiedde. De secretaris van den Bond van Vrij-Liberalen hield in een distxici eeu rede voering. Bij het debat vroeg iemand, of de man, die daar zooeven het beginselprogram van dezen Boud had ontvouwd en aangeprezen vroeger niet anarchist was geweest. De heer Prion stemde grif toe. „Maar, zeide hij, men moet zich hierover niet te zeer verwonderen. Onlangs liet mijn moeder mij een jurkje zien, dat ik als kind had gedragen. Ik kon mij niet 1 egrijpeu, dat ik daarin gezeten heb en dat ik daaruit zóó gegroeid ben. Iets dergelijks is het met het anarchisme, ook dat ben ik ontgroeid." Doch om op Briands redevoering terug to komen. Krachtig betoogde hij de noodzakelijkheid voor de re geering om de orde en veiligheid op straat te vei zeke ren en schilderde daarbij de incidenten welke den dag- te voren waren voorgekomen bij de begrafenis van een schrijnwerker, die tijdens een relletje mei de po litie werd gedood, kwam het weer tot een botsing, waarbij ettelijke schoten op de politieagenten werden gelost, en zoowel rustbewaarders als betoi gers min of meer ernstig werden gewond. Met nadruk vroeg de heer Briand, die vroeger stellig de pailij der letoo- gers op zich genomen zou hebben, thans aan welke zij de de moordenaars gezocht moesten woiden. Een ander deel van zijn betoog, was gibaseerd op de erkenning, dat er voor de nationale verdediging ge zorgd moest worden. Wel voerde hij als een verzach ting aan, dat de regeering zou waken voor hot feit, 0 dat de begrooting voor marine een paradijs zou wor den voor de leveraqpiers, maar aan den anderen kant verklaarde hij ondubbelzinnig dat de nalio een troe penmacht zou behouden, welke de veiligheid waar borgde. Na handhaving van het gezag en de nationale ver dediging prees hij de gematigdheid aan. Hij wilde geen doorhollend' principe-ruiter zijn, wel, als het moest in draf gaan, maar halt honden als het tijd werd, het doel niet voorbij streven, niet de vcorrijdei- wezen van matelooze politici. In den strijd, dien de republiek had te voeren om zich staande te houden, moest zij soms, om zich de overwinning te verzekeren, tot uitersten overgaan, maar als het gevecht eens was geëindigd, was het de plicht van den legeraanvoerder zijn leger tot stil stand te brengen, opdat het de overwinning niet .zou bezoedelen, zeide hij. Ook waarschuwde hij de republikeinsche partij, dat zij niet meer een oppositiepartij is, ei dat zij daarom gehouden is, tot zekere verplichtingen, om voor allen te regeeren. Deze wenk, moge voor do partij, welke hem kreeg, minder aangenaam zijn, behartenswar.rdig is hij toch wel. Een oppositie-partij kan zich in haar kritiek op het regeeringsbeleid en in haar wenschen ten aanzien van wetgeving een groote mate van vrij heid en onafhankelijkheid veroorloven. Voor een re- g-eeringspartij daarentegen is een dergelijke weelde gevaarlijk, ja, onbestaanbaar. Zij moet tot zekere grenzen voor allen regeeren, zij moet weten te geven en te nemen, haar belangen zooveel mogelijk in over eenstemming brengen met die van anderen. Soms eigen inzichten opofferend, moet zij zich plooibaar toonen, waar het niet geldt diep-ingrijpende princi- piëele zaken. Tenslotte zeide de lieer Briand, dat hij een vertrou wen zonder eenige beperking wilde, zelfs van hen, die hun beslissenden aanval tot later wilden uitstel len, omdat deze thans ontijdig scheen. Daarbij sloeg hij met de vuist op de tribune. Zijn woorden maken een sympathieken indruk. Zij getuigen van politieke flair, in den goeden zin, van eerlijkheid en van doortastendheid. Kunnen zij tot daden worden omgezet, dan zal Frankrijk in den eerst- komenden tijd op goede wijze worden geregeerd. Er was een persoonlijkheid noodig om orde en regelmaat te brengen in den baaierd. De heer Briand schijnt zoo iemand te zijn als de indruk, dien hij maakt juist is, als hij zich geeft zooals hij werkelijk is en zich niet anders voordoet, voor welke veronderstelling intus- schen geen reden is. gebracht, dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt: op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland en den Prins- I Hendrikpolder, op Maandag 1 Augustus 1910, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland en in den Prins Hendrik polder op Texel, op Vrijdag 15 Juli 1910, met zonsop gang. BEGRAFENIS PRINSES MARIE. De leden van het Huis der Koningin, behoorende tot de vertegenwoordiging van IJ. M. bij de begrafenis van Prinses Marie, zijn gisteren naar Neuwied ver trokken, alwaar de Prins, het hoofd der deputatie, rechtsstreeks uit Berlijn zal aankomen. De Prins komt Woensdag op het Loo terug. De gezant van H. M. bij het Duitsche Hof, Baron Gevers, zal zich uit Berlijn naar Neuwied begeven ter bijwoning van de teraardebestelling. BEPERKTE ZONDAGSDIENST. Naar het Utr. Dgbl. verneemt, bestaat bij d© regee ring het plan, bij den a.s. winterdienst der spoorwe gen een beperkten Zondagsdienst in te voeren, om zoodoende het personeel Zondags meer vrij te kunnen geven. Het plan is dan, zeer vele treinen te doen uitvallen; alleen ochtend-, avond- en internationale treinen zul len blijven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal reizigers van alle treinen geteld worden. DE LORD MAYOR VAN LONDEN. Men zal zicli herinneren dat er niet lang geleden in de pers sprake was van de mogelijkheid, dat de Lord- Mayor van Londen een bezoek zou brengen aan de groote steden des lands. Wij vernemen thans dat de burgemeester van Rotterdam, dezer dagen te Londen vertoevende, zich met zijn Lordschap over deze zaak onderhouden heeft en hem heeft medegedeeld, dat hij niet twijfelde of het gemeentebestuur van Rotterdam, en eveneens van de andere groote steden, zou zich met het bezoek van het Ijoofd der City ten zeerste bevoor recht gevoelen en hem gaarne ontvangen met al de eer, aan zijn waardigheid verschuldigd. Aan den bur gemeester werd echter medegedeeld, dat tijdgebrek den Lord-Mayor en zijn gezelschap zou verhinderen om aan het voorgenomen bezoek aan Brussel en Antwer pen, tevens te verbinden een reis naar Nederland, zoo dat voor dit jaar van deze zaak zal moeten worden af gezien. N. R. Ct. ONTEIGENING VAN HOUTEN VLOEREN BIJ BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat voortaan als in gevallen van be smettelijke veeziekte bij het reinigen en ontsmetten van houtwerk het plankhout deze bewerkingen niet kan doorstaan en daaronder bezwijkt een omstan digheid, waarop de veearts bij het uitbrengen van zijn advies niet heeft kunnen rekenen de kosten van herstelling van houten vloeren aan het Rijk in reke ning kunnen worden gebracht, mits de desbetreffende uitgaven gering zijn. Tot nog toe werden in die ge vallen zelfs geringe kosten van herstelling niet voor Rijks rekening genomen, wat aanleiding gaf tot on billijkheden. BURGEMEESTER SWEERTS. De Staatscrt, van gisteravond meldt dat bij kon. be sluit van 25 Juni j.l. is herbenoemd, met ingang van 15 Juli aanst., tot burgemeester der gemeente 's-Gra- venhage, de heer E. O. baron Sweerts de Landas Wy- borgh. KAMERVERKIEZING HELMOND- Tot candidaat der r.-k. kiesvereenigingen in het kiesdistrict Helmond is Zondag met een meerderheid van 100 stemmen gesteld de heer A. H. Fleskens, bur gemeester van Geldrop. De candidaat, die vermoedelijk wel bij enkele candi- daatstelling zal gekozen worden, is nog pas eenige ja ren de dertig gepasseerd. (Centrum). Gemengd Nieuws. JACHT IN NOORD-HOLLAND. In de provincie Noord-Holland is door den Commis saris der Koningin aan belanghebbenden ter kennis HET INGESTORTE IIUIS TE BREDA. De Rechtbank te Breda veroordeelde gisteren over eenkomstig den eisch van het O. M., den architect Mermans tot-3 maanden en den aannemer Beekers tot 2 maanden gevangenisstraf. SNIPPERS UIT HET HBLD. Advertentie „Op het Kantoor eener Comestibleszaak wordt voor eenvoudige administratie een nette eenv. JUFFER ge vraagd, Accuraat werken en rekenen, een nette doch vlugge hand schrijvende vereischte. Zonder deze eigenschappen onnoodig zich aan te melden. Verder bekwaamheden overbodig." Hierop werd het volg'end antwoord ontvangen „Naar aanleiding van Uwe annonce heb ik het on uitsprekelijk genoegen U te melden, dat ik in het re kenen een matador ben. Ook werk ik zeer accuraat, vergeet nooit een punt te zetten, van komma's niet te spreken. Tot vlug schrijven ben ik ook in staat, hoe wel ik tienmaal vlugger tik. Een bolleboos ben ik in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Itali- aansch, oud zoowel als nieuw "Grieksch, Maleisch en alle andere meest voorkomende talen. Ook met het Sanscriet en Hebreeuwseh, voor het geval U Israëlie- tische cliënten hebt, kan ik mij uitstekend] behelpen. Nog doet ik U opmerken, dat ik met d© vingerspraak voortreffelijk op de hoogte ben, zoodat ik eventueel doofstommen in den winkel te woord kan staan. Met Esperanto, zooals U bekend is, de wereldtaal, ben ik volkomen vertrouwd. Ofschoon ik hoop een gunstig antwoord van U te ontvangen, geloof ik niet dat zulks het geval zal zijn, daar ik, zooals U uit bovenstaand schrijven zult bemerken, niet geheel en al aan uw eisch: „VERDERE BEKWAAMHEDEN OVER BODIG" kan voldoen. Advertentie: „Evenals vorige jaren beveel ik mij weder aan voor het eten en verzenden van Meikersen." - Gelezen voor een zoute-visch-winkel „heden ontvanGe nuWe maJeharen a 6 cent" Uit een Leid'sch maskerade-verslag: „Knapen en meisjes bieden den hoofdpersonen bou- quetten aan, die op de fraaie voor hen aangebrachte zetels plaats nemen." In district IX te Amsterdam kwam de vorige week de voorzitter van een der stembureaux deelt het ons mede -een briefje uit de bus met dit versje er op: De Borromeus-Encycliek. Wreekt zich ook in de politiek I Schoon man van rechts daar hoor ik thuis Stem ik toch ditmaal niet op Ruijs. FOKVEEDAGEN IN NOORD-HOLLAND. Wij ontvingen van de commissie voor het houden van Eokveedagen in Noordholland (bestaande uit de heeren O. Nobel, Schagen, voorzitter; W. O. Duin, WogmeerSpierdijk, secretaris; E. Govers Dz., Alk maar; W. Jongejans Tz., Assendelft; J. Kamp, Berk hout; G. Nobel, Lutjewinkel en Jb. Zuurbier, Alk maar) de volgende mededeeling: Door de voorjaarsvergadering van den Provincialen bond van rundveefokvereenigingen in Noordholland, de Noordhollandsehe varkensfokvereeniging, en de vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noordholland, werd ons opgedragen te overwegen of de denkbeelden, waarover de medeondergeteekende O. Nobel in zijne circulaire liet oordeel van onze veefok kers heeft gevraagd en waarmede door velen van hen instemming was betuig'd, voor uitvoering vatbaar zijn en zoo ja, plannen te ontwerpen voor de uitvoering. Bij onze besprekingen bleek, dat wij het allen wen- sehelijk achten, dat in Noordholland eene gelegenheid in het leven wordt geroepen om overtollig fokvee van gecontroleerde afkomst aan andere fokkers te vertoo- nen en te koop aan te bieden. Wij meenen dat het fokken met eontroleve daar door meer populair zal kunnen worden, omdat de aan dacht van alle fokkers meer op de zaak gevestigd blijft en er ook meer kans bestaat om voor bruikbare fokdie- ren van goede afkomst een prijs te bedingen, die in goede verhouding staat tot de innerlijke waarde van het dier. Wie een goed fokdier voor zijne boerderij zoekt, vindt daar alles bij elkaar wat op liet oogenblik be schikbaar is en de moeite van het vertoonen waard is, wie een bruikbaar fokdier van goedp afkomst van de hand wil doen, vindt daar de koopers, die voor goede papieren een extra prijs willen betalen. Ook het aan houden van fokdieren van gecontroleerde afkomst zal er door in de hand worden gewerkt, omdat de kans er veel grooter door wordt ze voor een behoorlijken prijs te kunnen verkoopen, Zulk een fokveedag kan een vereenigingspunt wor den van alle fokkers, die aan een goede afkomst bij zondere waarde hechten en vormt op die wijze een middelpunt van waaruit de kennis van en de liefde voor eene rationeele fokkerij zich over de provincie zal verbreiden. Om evenwel deze in onze oogen zoo nuttige zaak zoodanig te kunnen voorbereiden, dat van ieder dier de bewijzen van afstamming en van innerlijke waarde aan de koopers vertoond kunnen worden en om alles op dien dag voor koopers en verkoopers zoo practisch en doelmatig mogelijk te kunnen inrichten, is vrij wat geld noodig. Wij hebben ons de vraag gesteld, hoe dat geld zou moeten worden verkregen en wij zijn eenparig tot de conclusie gekomen, dat een nieuwe vereeniging met eigen geldmiddelen daarvoor de aangewezen weg' is, omdat van de reeds bestaande vereenigingen voor dit doel geen belangrijke financiëele offers gevraagd kunnen worden. Wij hebben daarop de vraag overwogen of wij, alvo rens verdere stappen te doen, het oordeel van de drie vereenigingen zouden vragen, doch zijn tot de conclu sie gekomen, dat daarmee veel kostbare tijd verloren zou gaan en uit het feit, dat wij het volkomen met el kander eens waren, hebben wij afgeleid, dat de meer derheid der leden er precies over zou denken als wij. Wij meenen in den geest van onze lastgevers te han delen, door het mogelijk te maken, dat reeds dezen herfst voor de eerste maal zulk een fokveedag kan wor den georganiseerd en zijn, om tijd te winnen, direct tot de stichting der vereeniging overgegaan. Bij de inrichting van deze vereeniging, die, om zoo te zeggen, alle fokkers van controlevee voor een ge meenschappelijk belang te zamen brengt, hebben wij gezorgd, dat de vereenigingen, uit welker initiatiSf de ze zaak door onze benoeming is voortgekomen, mede zeggenschap in de verdere uitwerking zullen behou den. Aan ieder dezer vereenigingen zal het recht worden toegekend, haar voorzitter als adviseerend lid zitting te doen nemen in het bestuur der nieuwe ver eeniging. Neemt men dan daarbij nog in aanmerking, dat ieder lid van die vereenigingen door een kleine gelde lijke bijdrage lid van de nieuwe vereeniging kan wor den, dan is naar onze meening de band tusschen de bestaande en dé nieuwe vereeniging voldoende verze kerd, zonder dat daarvoor van de bestaande vereeni gingen geldelijke offers worden gevraagd. Wij komen thans tot u met het verzoek als lid tot deze nieuwe vereeniging toe te treden. De contributie bedraagt slechts 50 cent per jaar en kan dus geen be zwaar voor u zijn. Door de contributie zoo laag t© stellen, hebben wij gehoopt, dat een gro:t aantal personen als lid! zal toe treden en dat op die wijze door een eendrachtige sa menwerking van een zeer groot aantal fokkers deze zaak tot stand zal komen. Degenen, die zich voorwaardelijk als lid aangeven, noodigen wij uit tot het bijwonen eener vergadering' op Vrijdag 1 Juli, des voormiddags te 11 uur, in het café „Centraal" te Alkmaar. In die vergadering zullen o. a. de statuten een punt van bespreking uitmaken en een bestuur worden gekozen. Wij zullen na die vergadering onze taak als afge daan beschouwen, en de verdere leiding overdragen aan het door die vergadering te benoemen bestuur. In het kort komen onze gedachten omtrent de zaak hierop neer Er wordt ieder jaar op een of meer daarvoor ge schikte tijdstippen en bij afwisseling te Purmerend, Alkmaar, Hoorn en Scbagen een fokveedag gehouden, waar geen ander vee wordt toegelaten dan fokvee, waarvan de eigenschappen der ouders en voorouders en zoo mogelijk der dieren zelf zijn gecontroleerd en aangeteekend. Van alle aangegeven dieren wordt door hét bestuur der vereeniging vooraf een catalogus samengesteld, waarin de gegevens omtrent ieder dier en omtrent zij ne afstamming worden vermeld, zoodat iedere kooper daaromtrent volkomen betrouwbare Inlichtingen ont vangt. Wanneer in de provincie ook zaaizaad wordt ge kweekt onder controle, wordt ook voor de vertooning en den verkoop van dit zaaizaad de gelegenheid open gesteld. Ten einde aan de aanvoeders van gecontroleerd fokmateriaal meer kans te openen tot verkoop en hen op die wijze aan te sporen goede afstammelingen van gecontroleerde ouders niet al te licht voor de slacht bank te bestemmen, hebben wij gemeend aan deze fok- veedagen een verloting van fokdieren, die op den fok veedag worden aangekocht, te moeten verbinden. Bij deze verloting zal evenwel geen verkoop van loten moeten worden toegelaten op den dag zelf, ter wijl al het geld, dat van de loten wordt ontvangen, na aftrek van onvermijdelijke druk- en administratie kosten uit de verloting zelf voortvloeiende, moet worden besteed om goede fokdieren daarvoor aan te koopen tegen gewone prijzen. Voor de allerbeste fokdieren zullen allicht door de liefhebbers toch alreeds zulke hooge prijzen worden besteed, dat de verlotingscommissie zich daar buiten moet houden. VLIEGEN. Het terrein tusschen Utrecht en Amersfoort zal dit jaar bekend worden. Zooals hier reeds werd gemeld aldus de Tel. openen Verwey en Lugard' hun vliegpark nabij Soester- borg in Juli, met vluchten van Franchimont in een Blóriot. Op een ander deel van deze heistreek wachten ons echter nog vluchten, die een evenement kunnen zijn in de sportwereld -laat ons dit hopen voor de zoekers en werkers. De aeroplanes zijn alle slechts gebaseerd op den vol-plané, het systeem, dat ook ten grondslag ligt aan den jongensvlieger. De heeren gebrs. Scholtens en lui tenant C. Gordijn willen vluchten maken met een toestel, dat ook den vol-ramé toepast. r Zij nemen het idéé van den vleugelslag weer op. Liliënthal, de groote zoeker in deze richting, is irt 1896 bij zijn proefnemingen verongelukt. Sedert is weinig meer gehoord erver toepassing van den vleugel slag, vooral toen Wright, Blério(, Farman, e. a„ zoo'n resultaat hadden met den enkelen vol-plané. Luit,,

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1