STADSNIEUWS. BUIT h jN i, A N I). PROCES CONTRA PEARY. zinnige richting, de andere predikant aldaar, ds. Ver- ryn Stuart is orthodox. Als collator treedt op de ba ron Van Ileeckeren van Wassenaar van. Twickel, al daar, die den te beroepen predikant aan den kerkeraad aanwijst. Waar de collator zelf tot de vrijzinnige rich ting- heet te behooren, zou verwacht mogen worden, dat de opengevallen plaats door een predikant van die richting zou bezet worden. Doch, ondanks het ver zoekschrift van vrijzinnigen om met hun behoeften te willen rekening houden, werd, geheel in overeenstem ming met den van orthodoxe zijde uitgesproken wenseh, een predikant van die richting tot beroep voorgedragen, n.l. ds. J.. E. de Jagher te Doesburg. ISTaar aanleiding hiervan wordt het collatierecht van den heer Van Twickel in twijfel getrokken; dat naar men wil door den vader van den tegenwoordigen col lator in 1843 werd verkregen in ruil voor een orgel, dat hij den kerk schonk. Het steunt dus niet op het Kon. besluit van 28 Sept. 1814, dat het collatierecht regelde;- terwijl het kerkelijk reglement uitdrukkelijk verbiedt het recht van vrije beroeping te veranderen in. een collatie of het aan iemand over te dragen. Uit gemaakt dient, of in 1843 deze bepaling reeds- gold, terwijl in elk geval nader onderzoek van het in dat jaar gebeurde dient te geschieden. PROVINCIALE STATEN. Do Staten van Noord-Holland waren tot nog toe samengesteld uit 26 leden van rechts en 51 van linies, w. o. 4 sociaal-democraten. De getalsverhouding in de vernieuwde Statenvergadering zal dezelfde blijven, al is in de samenstelling, vooral van de linkerzijde, nogal eenige verandering gekomen. In het vervolg toch zullen van de 51 links 8 behooren tot de socialisten, en 43 tot de vrijzinnigen, waarvan 7 leden van de vrijz.-democratische partij. De S. D. A. P. bezet in Amsterdam III den zetel van den heer Serrurier, in IX dien van den heer Roelvink, terwijl zij voor Zaan dam de plaatsen van de heeren Loon en Van Tienen heeft ingenomen. De heer Kouveld verloor in Amsterdam IX zijn zetel aan den heer Ruys, de heer Roosenburg in II aan den heer Boissevain, baron Röell in VI aan den heer Serrurier, terwijl reeds bij eerste stemming de open plaats van prof. Houwing in VII was ingenomen door den heer Posthumes Meyjes. Daartegenover brachten de vrijzinnige 3 nieuwe leden op de plaats van reehtsche Statenledenéén in Hel der, twee in Amsterdam VIII. Deze stembusuitslag kost twee leden van Gedepu teerden, de heeren baron Röell en Van Tienen, hun plaats in het college van dagelijksch bestuur onzer provincie. Dat in VI de heer Serrurier gekozen werd in de plaats van den heer Röell, vindt ongetwijfeld zijn oorzaak in de houding der vrijz.-democraten, die de candidatuur-Van Hall handhaafden en daarnaast den heer Serrurier steunden. In de provincie Utrecht blijft de partijverhouding onveranderd: 32 rechts en 9 links. De totaal-uitslag voor Zeeland is, dat de libera len 3 zetels verliezen aan de anti-revolutionnairen, en de R.-Katholieken één aan den heer Van Dalsum. In de Provinciale Staten van Friesland hadden tot dusver zitting 30 leden links en 20 leden rechts. Daarvan traden af15 leden links en 10 rechts. De stemmingen hadden tot uitslag, dat werden ge kozen: 5 Christelijk-historischen, 4 antirevolutionnai- ren en 1 Roomsch-Katholiek, dus 15 leden links en 20 leden rechts hadden toen reeds zitting. De herstemming had het resultaat, dat te Leeuwar den werden gekozen: 2 liberalen en 3 sociaal-democra ten. Franeker brengt nu de 2 aftredende liberalen en de 3 kerkdijken, terwijl Schoterland 5 leden van de linkerzijde zal afvaardigen, zoodat de Staten aldus zijn samengesteld: 27 leden links, w.o. 9 sociaal-demo eraten en 23 leden rechts. De liberalen in Franeker hebben 2 zetels verloren en de sociaal-democraten 1 (Jansonius, die te Leeuwar den werd gekozen.) Deze zetels worden ingenomen door de kerkdijken. UIT OTERLEEK. Het bestuur van den polder Oterleek heeft het be sluit genomen de dorpsstraat te doen vervangen door een nieuwen weg van beton. Men is hier algemeen zeer ingenomen met dit belangrijke besluit. UIT St. PANCRAS. Dinsdagavond werd aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk, door den tuinbouwer P. Mooy te St. Pancras, reeds aangevoerd 4000 stuks slaboonen, welke werden verkocht voor 1.70 per 1000. DE I1AAGSCHE POLITIK-KWESTIE. In „De Politiebode," orgaan van den „Bond van gemeente-politiebeambten in Nederland," gewijd aan de belangen van de Nederlandsche gemeentepolitie," wordt, bij de mededeeling van het rapport van de com missie van advies in zake het bekende geval-Van Raal- te-Van Rossen, de bijzondere aandacht gevestigd op de door de redactie „belangrijk genoemde beslissing: „dat zij, zonder eenig voorbehoud, den politie-amb- tenaar in 't gelijk stelt, die op grond van een op dat oogenblik gewettigd vermoeden, iemand laat arrestee ren in overbrengen, hoe onaangenaam zulks voor den betrokkene ook zij, en ofschoon later de onjuistheid van dat vermoeden-blijkt." HULDEBLIJK Mr. Dr. W. F. VAN LEEUWEN. Gistermiddag is aan den oud-burgemeester mr. dr. W. F. van Leeuwen, het huldeblijk der algemeene win- keliersvereeniging door haar bestuur uitgereikt.. De heer Meuwsen voerde daarbij het woord. Het huldeblijk bestaat, zooals wij reeds gemeld heb ben, uit een legpenning, vervaardigd door den beeld houwer Jelsema. Een in rood marokijnleder gebonden album, vervaardigd in de binderij van de firma Brandt, bevat op het titelblad en in strenge lijnen en letters de gecaligrafeerde opdracht en vervolgens de handteekeningen der deelnemers. DE ONTVLUCHTING VAN WILLEM ROOS. Te Castricum zijn de bewoners niet weinig geagi teerd geweest, door de ontvluchting van Willem Roos. Omtrent de vrijheid, die wordt verleend aan misdadi gers, die krankzinnigheid simuleeren, is de zienswijze algemeen afkeurend. Deze simulanten hooren hier niet thuis en er zou ten slotte op het 85 Hectare groo- tc „Duin en Bosch" ongetwijfeld! wel cene gelegenheid te maken zijn, waar hun beperkte vrijheid kan worden verleend. Teg'en het roiidloopen van groepen patiënten (wer kelijk krankzinnigen) is men zeer gekant, omdat zij dikwijls op ongelegen tijden naar het dorp komen. Bijv. Zondagmorgen, juist, wanneer de Protestantsche en de Katholieke kerken aanvangen en de kerkgangers tempelwaarts gaan. Het gebeurt dan dikwijls, dat zij tegen den stroom van kerkgangers inloopen en onwil lekeurig veel opzien baren door hun gestichtskleeding. Over het algemeen zou men liever zien, dat de ver pleegden niet in het dorp kwamen, omdat men bij het gesticht gelegenheid! genoeg heeft, hen van de buiten lucht te doen profiteeren. Toch zijn er wel ingezetenen, die met het oog op het systeem van verpleging, dat in het gesticht wordt toe gepast, n.l. hen in de samenleving terug te brengen en hen zoo min mogelijk laten gevoelen, dat zij abnormaal zijn, niets geen bezwaar hebben, dat zij rondloopen, n.its men de simulanten maar thuis liet. Enkele win keliers, bij wie de patiënten het een of ander koopen, prijzen zeer het overwicht, dat de verplegers en ver pleegsters op hen hebben. Zij worden in alles gehoor zaamd. De patiënten doen zich zeer fatsoenlijk voor en hebben nog nimmer door hun gedrag reden tot klagen gegeven. Enkele malen komt het voor, dat een straatjongen hen plaagt, maar overigens is de bevol king zeer ingetogen en welwillend jegens hen. Dit blijkt ook bij het familiebezoek, dat de verpleeg den ontvangen en het gebeurt meermalen, dat de ver pleegden in tegenwoordigheid van hun verwanten, in de café's worden aangetroffen. Wanneer het gesticht geheel en al bevolkt zal zijn, zullen andere maatregelen worden toegepast. Het voornemen bestaat, alle verpleegden successievelijk naar Castricum over te brengen, wat nu alleen nog maar geschiedt met enkele mannelijke patiënten uit Medemblik, waaronder Willem Roos, Andïies Bos en anderen behooren. De ontvluchting van Roos en de ruchtbaarheid daar aan gegeven, werkte nu reeds uit, dat de patiënten geen vrijheid meer hebben boodschappen in het dorp te doen en dat de vrachtrijder door hen geholpen wordt. Algemeen verwacht men, dat, door deze ontvluch ting geleerd, de misdadigers-simulanten in het ge sticht zullen moeten blijven en dat zij in het vervolg van familiebezoek zullen verstoken zijn. Gebleken moet zijn, dat Roos door zijn bezoekers van loopers is voorzien geworden, want, om uit het ge sticht te komen, moest hij gereedschap hebben om 5 deuren te openen, met verschillende sloten. Eenmaal in het bezit van zijn gereedschap, is hij met slimheid en brutaliteit opgetreden. Toen de ka merbewaker om 2 uur de ronde in zijn kamer deed en zich naar een andere zaal begaf, is hij dadelijk opge staan, heeft zijn bed in orde gemaakt, alsof hij er nog in lag'. Vervolgens heeft hij de afgesloten zaaldeur geopend en daarna de tusscherfdeur van de corridor; eindelijk opende hij de zitkamer van de hoofdverpleeg ster en brak daarin een kastje open, waaruit hij niet 25, maar 55 ontvreemde. Daarmee klaar, moest hij alle slaapkamers der broeder-verplegers passeeren, opende toen nog een tusschendéur, waarna hij de deur van den hoofdingang ontsloot en buiten kwam. Om de fiets van dokter Melchior te stelen, moest hij tus- schen een paviljoen door, naar de dokterswoning en hij volbracht daar zijn operatiën om de fiets te bemachti gen uit de afgesloten schuur. Nader is, meldt de „Tel.", gebleken, dat hij ook nog een horloge met ketting van een der patiënten heeft meegenomen. Dr. Jacobi, de geneesheer-directeur, is, in verband met deze ontvluchting bij den officier van justitie te Haarlem ontboden. Geruchten, dat Roos te Zuid-Scharwoude zou ge pakt zijn, en waaromtrent enkele telegrammen werden gewisseld, blijken ongegrond te zijn. DE VERDWENEN EFFECTEN. Een eigenaardige kwestie is verleden week te Am sterdam opgedoken, tusschen een op de Marnixstraat wonende weduwe en een uitdraagster in een zijstraat van de Haarlemmerstraat. De weduwe had n.l. eeni- gen tijd geleden wat oude rokken aan den uitdraagster verkocht, begrijpelijkerwijze voor een geringe som. De uitdraagster had het goed tusschen haar bergen lom pen gemengd en dacht reeds niet meer aan het koopje, toen plotseling een paar rechercheurs bij haar versche nen, die haar vroegen waar ze de rokken, gekocht van mej. Zoo en Zoo, had gelaten, want in een daarvan moest voor 5000 aan effecten genaaid zitten. Dood schrik van het vrouwtje, dat zoo'n som alleen maar van hooren zeggen kendeDe lompen werden overhoop gehaald in zenuwachtige haast; rokken werden open- getornd, maar. de effecten werden niet gevonden. Daar de weduwe er hij blijft, dat haar effecten in de verkochte rokken moeten zitten, heeft de politie de handen vol met uit te zoeken of dit inderdaad juist is en waar de rokken en.de effecten dan gebleven zijn. DE HEIKESMANNEN. Men meldt uit Roosendaal: Ze waren Zondag- weer uit, de Heikesmannen, in de wandeling genaamd de Buts, de Flap, de Vrekel en de Prins. Ik geef ze alphabetisch, maar had eigenlijk met de Flap moeten beginnen, want die ging voorop, dat was de belhamel. Ze hadden kruikskes wit bier gedronken in Roosendaal, en borreltjes klare jenever on dies waren ze „veul zat." En als een Heikesman veul zat is, dan is-ic 'n „harde kwaaie." En daarom sarden ze de gebroeders Valentijn, op wie ze al zes weken -liepen, en die hen met een revolver van het lijf moesten houden, sloegen bij Ivo Tiele, een dans huis op de Baan, den boel kort en klein, trapten een nieuwe fiets van een vreemdeling in elkaar, joegen voorbij snellende fietsers met akelig gevloek en vreesc- lijk mesgezwaai van het pad en wilden bij boer Luyken de heining rammeien, waarin ze echter door vier mest vorken, één gehanteerd door den boer zelf en drie door zijn jongens, verhinderd werden. Wnut alleen voor revolvers en rieken hebben Heikes mannen respect. En ook een beetje voor de marechaussee, die de zaak in handen heeft. EEN MISPLAATSTE GRAP. Eenige jonge dames uit Beverwijk vonden aan het strand te Wijk-aan Zee een flosch, waarin zich een briefje bevond. Na opening bevatte het briefje een naam en adres te Assendelft, met de mededeeling dat do onderteekenaar met de „Willem II" was vergaan. Het schrijven werd opgezonden aan den burgemees ter van Assendelft, met verzoek om inlichtingen. Nu bleek dat men te doen had! met een zeer misplaatste grap, waarvan de daders bekend zijn. Wat met hen te doen? EEN LANDLOOPERSKAMP. In het zoogenaamde landlooperskamp op de hofste de „De> Tweel" bij Barneveld is Zondag weer hevig gevochten. Een landlooper, algemeen bekend ouder den naam van George, werd' door een voorbijganger bewusteloos en badende in zijn bloed gevonden. In, hetzelfde kamp werd juist een jaar geleden, ook een bekend' typezeerst bewusteloos geslagen en vervolgens in de nabijzijnde groote beek verdronken. Dit onder den blooten hemel gelegen kamp is wijd en zijd onder de landloopers bekend. Bijna eiken Zon dag komen daar tal van ongunstig bekende personen bijeen, om het in de open lucht gekookte middagmaal te gebruiken, waarna de dag verder meestal drinkende wordt doorgebracht. Als eene eigenaardigheid wordt verteld' dat hier heel wat landloopershuwelijken gesloten worden. Geen verbintenis tusschen man en vrouw wordt namelijk in dit wereldje voor echt erkend, wanneer zij niet door den „Burgemeester," eveneens een landlooper, be krachtigd' is. Als laagste tarief voor deze plechtigheid wordt genoemd een flesch jenever. - EEN EIGENAARDIG LIJK. Te Venlo werd bij den burgemeester door een politie agent aangifte gedaan, dat op een gedeeltelijk over stroomd stuk land in de struiken een lijk was aange spoeld. Dit lijk was in verregaanden staat van ont binding, want het hoofd en de beenen waren verdwe nen. Door den burgemeester werd order gegeven het lijk te kisten en naar de begraafplaats te brengen. On der geleide van politie trokken vier man van de ge meentewerken er op uit, om voor de teraardebestelling te zorgen. Om bij het lijk te komen, moest eerst een strook water doorwaad' worden. Spoedig was men bij de griezelige vondst en wat bleek. het lijk was een vogelverschrikker. ONTAARDE OUDERS. Toen de heer G. in de omgeving van de zwemplaats aan den Hirdes-boulevard! te Princenhage wandelde, werd hij door een circa 14-jarigen jongen aangespro ken, die hem om vuur vroeg voor zijn sigaret. Het ventje, dat er vreeselijk haveloos en verhongerd uit zag, wekte het medelijden van bedoelden heer op. Het ventje verhaalde, dat hij reeds negen maanden rond zwier in en om Breda, 's Nachts slapende in de schu ren, karren of bossehen, en overdag zijn eten moest be delen. Hij zeide een zoontje van Van E. te zijn, thans aan het Duitenhuis te Princenhage wonende. Voordat hij begon te zwerven, woonde hij bij zijn vader en stiefmoeder in de Boeimeerstraat te Teteringen. Va der en moeder leefden slecht, waren aan den drank verslaafd, mishandelden hun kinderen en lieten ze ge heel aan hun lot over. Zelfs op school kwamen ze nooit. Toen ging vader van moeder af en vestigde hij zich aan het Duitenhuis. Het bedoelde jongetje mocht nu noch bij vader, noch bij moeder onder dak komen. Geer van beiden zorgden voor zijn voeding of kleeding e zoo is hij nu reeds negen maanden zwervende, ten prooi aan de grootste ellende. Meermalen werd hij door de politie bij den burgemeester gebracht en deze deed' zijn best om een einde te maken aan het ellendig bestaan van den armen knaap, maar te vergeefs. Nu werd het ventje hij de marechaussee gebracht te Teteringen; deze bracht het ventje bij den officier van justitie en thans zal er dan eindelijk, dank zij de justitie en politie, een einde worden gemaakt aan het ongelukkige leven van den jongen. Wellicht zal de voogdijraad ingrijpen. De jongen is in het huis van bewaring, als verdacht van landlooperij, tijdelijk opge borgen. KORTE BERICHTEN. Ds. A. Veenhuijzen te Nederhorst den Berg die door het classicaal bestuur van Amsterdam geschorst was, heeft tegen dit besluit hooger beroep aangetee- kend en neemt nog ongestoord zijn ambt waar. Te Utrecht zijn in ondertrouw opgenomen een 82-jarige weduwnaar en een 73-jarige juffrouw (de laatste is nooit gehuwd geweest). - Te Ambt-Almelo sloeg de bliksem in de stok eener parapluie van een meisje, dat op weg was naar een fabriek. De bliksem werd langs het doornatte doek der para pluie afgevoerd en het meisje bleef ongedeerd1. Op bet Binnen-Spaarne te Haarlem zeilde giste ren een schipper met een 17-jarig jongmaatje. Deze werd angstig, toen het jacht water schepte, sprong over boord en verdronk. Een 14-jarige jongen uit Sneek, die een paar dagen geleden een paard uit een land stal om een rit door Friesland mede te doen, is nu weer in Hee renveen aangehouden met een zeilbootje, dat hij ge stolen had. Een gepensionneerd O.-I. militair, in Groningen die meer dan goed voor hem was, gedronken had, viel van de trap in een glasruitde polsslagader werd doorgesneden en de arm geïnfecteerd. Te Westei'bosch is het lijkje opgegraven van een kind, waarvan een dienstbode bevallen was en dat zij op het erf begraven had. EIND-EXAMEN GYMNASIUM. Bij het op 27, 28 en 29 Juni gehouden eind-examen werd diploma A uitgereikt aan mej. A. Falkenburg, en den heer G. Westmijze, diploma B aan mej. E. Boelmans ter Spill en den heer O. O. Cortes; diploma's A en B aan mej. A. Lubbe. Het examen wordt met twee eandidaten voortgezet. AANBEVELING RECHTER. Op de aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te Groningen komt o. a. voor mr. A. D. H. Quintus, rechter alhier. I II R. K. KERK. Naar wij vernemen zal, te beginnen met a.s. Zon- dag, de klok der R. K. kerk op het Verdronkenoord voor den aanvang der kerkelijke diensten worden ge luid. NOORDERSTOOMTRAM, Het doet ons genoegen te kunnen berichten, dat de onteigeningsbescheiden voor bovenstaanden spoorweg aan Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn ver zonden, zoodat de tweede ter visie ligging spoedig zal plaats hebben. Tevens kan binnenkort de aanbesteding verwacht worden van het gedeelte Koedijker VlotbrugSchoorl- dam. Bestek en voorwaarden van dat gedeelte zijn door den Minister goedgekeurd. AGENDA. DONDERDAG Afd. Alkmaar N. O. G. verg. 8 uur, café Central. VRIJDAG: Allan- Schaakclub, 8 oor. café Lievendag. JVooeelver. „Voorwaarts." rep., 8 uur, Verl. Lantktr Orpheus" geen repetitie. FRANKRIJK. Minister Briand heeft in de Kamer een mooie overwinning behaald. De door hem ge vraagde motie van vertrouwen werd aangenomen met 375 tégen 22 stemmen. De geheele motie werd aangenomen met 403 stem men. Wij kunnen niet nalaten nog even een aanhaling te geven uit de schitterende redevoering van den heer Briand, die den Koning van Bulgarije op de tribune bijna tot applaudiseeren hadl verlokt hij hield zijn handen nog tijdig van elkaar, maar het gevolg klapte door, zoodat er in de tribune van den president der re publiek in de Kamer een kleine betooging plaats had, waarschijnlijk voor het eerst. Een der eerste ontwerpen, zoo zeide de heer Briand dan, dat in behandeling genomen moet worden, is dat ter regeling van de rechtspositie der ambtenaren. Ons ontwerp g-eeft hun rechten aan en herinnert hen aan hun plichten. Het zal hun al de vrijheid geven, die ze maar kunnen wenschen, indien ze niet van plan zijn iets tegen de rechten der natie te ondernemen. Wat de rechten der vakvereenigingen betreft, die kunnen niet anders dan onder groot voorbehoud toegekend worden. Vereeniging van ambtenaren mag niet uit- loopen op stilstand van openbare diensten, op ophef fing van de levensbelangen van het land (langdurige toejuiching). Andere vragen worden opgeworpen. Wat moet de burgerlijke vrijheid van een ambtenaar zijn? Men zal er stellig op wijzen, dat alle burgers recht op vrijheid hebben en de regeering denkt er dan ook niet aan de ambtenaren van hun vrijheidsrecht te berooven. Maar een burger heeft slechts zijn persoon lijk gezag, zijn persoonlijke waarde om zijn denkbeel den te helpen* zegevieren. Een ambtenaar heeft, be halve zijn persoonlijk gezag, ook nog het gezag, dat hij aan zijn betrekking ontleent en er kunnen omstandig heden zijn, waarin de ambtenaar door zijn optreden zijn gezag njs zoodanig in gevaar brengt. Stelt ni voor een kantonrechter, die om twaalf uur recht spreekt en om vijf uur in een openbare bijeenkomst optreedt. Gelooft u niet, dat voor de menschen, die liij morgen moet- oordeel en, zijn positie verzwakt zal zijn, wanneer hij zich bij zijn optreden in het openbaar te buiten gaat? Misbruik van vrijheid komt aan de vrijheid niet ten goede. Boven de vrijheid der personen gaat de vrij heid van het geheel en de teugeloosheid, der eerste schaadt de andere. Onderwerpen de socialisten, de vakvereenigingen, die het hoogst van de vrijheid op geven, niet zelf hun leden aan tucht? Zouden zij, zoo zij aan de regeering kwamen, niet de eersten zijn om te meenen, dat sommige vrijheden hun gezag te na kwamen De Fransehe pers is vol lof over de rede. De „Fi garo" bijv. schrijft: „Sinds de groote politieke redevoering van Gam- betta heb ik niets dergelijks op de tribune gehoord." ENGELAND. Ingediend is en in eerste lezing aangenomen het ontwerp tot wijziging- van de verkla ring, door den Koning af te leggen bij de kroning, welke vroeger speciaal kwetsend1 was voor de katholie ken. Het ontwerp bepaalt, dat de vorst de verklaring zal uitspreken, dat hij een trouw lid) is van de protes- tantseh-hervormde kerk en dat hij belooft, voor zoovër in zijn macht staat, in overeenstemming- met de wet, de opvolging van protestanten te verzekeren. PORTUGAL. De minister-president Texura de Souza heeft in een onderhoud gezegd, dat hij liberaal is_ en dat Portugal den weg- der vrijheid opgaat. Hij wil dé grondwet wijzigen, waardoor het land een ten deele verkozen senaat krijgt, zorgen dat de verkiezin gen werkelijk uiting- aan den volkswil geven, amnestie voorstellen, rust brengen, elke beginselpolitiek vrij la ten, elke propaganda van denkbeelden veroorloven. TURKIJE. De Berl. Lok. Anz. meldt, dat de moor denaar van den hoofdredacteur van een oppositie-blad niet is de gearresteerde vice-majoor Halil Bei maar een luitenant die tot het comité behoort, wiens naam geheim gehouden wordt. De moordenaar zeide voor het heil van het vaderland! te hebben g'ehandeld en wilde liever de straf van een moordenaar ondergaan dan zulke menschen laten, leven. Om tegenover het comité een krachtige oppositie te vormen besloot de volkspartij zich met de democra- P'n te vereenigen, om in de volgende parlementaire periode een groote partij te vormen, welke door de ge matigde liberalen kan worden gesteund1. RUSLAND. De biechtvader van den Tsaar, de 85- jarige priester Johan Janysjeff is overleden. AMERIKA. Het congres heeft een voorstel aange nomen om in ruil voor het standbeeld! van Erederik den Grooten, dat keizer Wilhelm heeft aangeboden, aan Duitschland te schenken een reproductie van het standbeeld van Steuben te Washington. Steuben was Pruisisch generaal die in den bevrijdingsoorlog George Washington als organisator der troepen ter zijde stond. Gemengde mededeelingen. KINDERROOF. Verleden week is in New-York het vierjarig zoontje van een Italiaanschen dokter ontvoerd. Thans is weer een eenig kind van rijke ouders geroofd. Het werd door twee mannen, die in een auto zaten, gegrepen en medegenomen. De vader had te voren verscheidene dreigbrieven ontvangen. VREESELIJKE NACHT OP ZEE. ier heeren waren van uit Boscombe op zee gaan zeilen. De boot sloeg om, zij klampten zich aan de kiel vast. De eigenaar zonk echter het eerst in de diepte, twee anderen werden door de golven weggesla gen. De vierde werd na een vreeselijken nacht door een pleizierbootje gered. EEN ECHTGENOOT MET ZEVEN VERLOOF DEN. Bovenstaand wonder wordt door de justitie in Duitschland gezocht. Plij is 40 jaar, boekhouder, heeft vrouw en kinderen in de provincie wonen, leefde te Bellijn blijkbaar zeer soliede, maar hield er zeven verloofden op na. die hij langzamerhand voor 23.000 mark oplichtte. Tenslotte maakte hij zich met 2000 mark van de bank uit de voeten. IN LEVENSGEVAAR. De Noorsche postboot Eljan is gestrand bij Nordis- land. De bemanning en de passagiers bevonden zich bij de afzending van dit bericht in levensgevaarlijken toestand, Gisteren begon te Berlijn de behandeling van de aanklacht door Robert Franke, de eenige blanke reis genoot van dr. Cook ingediend tegen dr. Peary. De man beweert, dat Peary hem op onwettige wijze alle voorwerpen van waarde als pelsen, horens, walrustan- den etc. heeft afgetroggeld, daar hij hem, die doodziek was, anders weigerde mede te nemen naar de bewoon de wereld. Gevraagd! wordt 30.000 mark schadeloos stelling. OPGEWONDEN TOONEEL. In de rechtzaal te Berlijn loste na afloop van een proces een jonge, rijke man vijf revolverschoten op zijn vroegere verloofde, een dienstmeisje. Het meisje werd ernstig gewond. De dader trachtte te ontkomen, werd echter gegrepen. LUCHTSCHIP GESTRAND. Tijdens een tocht met verslaggevers, waarbij men te kampen had met storm en een motordefect, is het pas sagiersluchtschip gestrand. Een gedeelte werd door de boomen vernield, niemand werd ernstig gewond OPENBARE LEESZALEN. De burgemeester van Rotterdam, mr. Zimmerman vertoeft te Londen, om daar nadere inlichtingen in te winnen over openbare leeszalen en boekerij, in verband met Rotterdamsche gemeenteplannen. In do Londensehe instellingen worden ongeveer 8.500.000 boeken gevonden. EEN ZWENDELGENIE. Te Parijs is een oplichter ontmaskerd in zekeren Duprey de la Maherie, die op grond van de decreten van 1881 tegen de niet geautoriseerde congregaties een onderneming had opgericht, onder den naam „Do economische arm der kerk," welke ten bate van kerke lijke1 belangen, aan publistiek zou doen, spoorwegen zou aanleggen, mijnmaatschappijen zou stichten etc. In katholieke kringen haalde hij hiervoor heel wat geld op. Uit de nalatenschap van mgr. Usson bleek, dat zich daarbij kwitanties ter waarde van 150.000 gulden bevonden, welke aan Duprey waren uitbetaald. De man beweerde o. m. dat hij een groot deel van de nalatenschap van Paus Pius IX had geërfd en genoot het volste vertrouwen. Thans1 komen er reeksen klach ten in. Zoo moet de bisschop Pagis hem zijn millioe- nen hebben nagelaten. Zoo vertellen althans de Eran- sche bladen. Laatste bericht e n. ONGELUK. ZUTFEN, 2!) Juni. Den heer II. Volkers, chef van het goederenbureau van de Staatsspoor alhier, zijn he denmorgen door den trein, welke van Arnhem kwam,

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2