4 0|0 Geldleening ten laste m de Bijkerk (st. Jozef m a h. singel). STADSNIEUWS van den P&rocMe v. d H. Dominicus, Alkmaar. De per 1 Juli 1910 vervallende Coupons en losbare Obligatie No. 3 dezer geldleening zijn van&f dien datum betaalbaar ten kantore van ondergeteekenden. DE GEFOPTE BOERTJES. In den harmonica-waggon van den sneltrein Deven terAlmelo welke overvol is met handelsreizigers -wagen twee boertjes het plaats te nemen, 'n Grap penmaker heeft dadelijk 't plan voor een mop. Onge merkt laat hij een in vieren gescheurd nagebootst muntbiljet gevouwen op den grond vallen. Een der boertjes krijgt 't biljet in de gaten en.... neemt 't van den grond tot groote ingehouden vreugde van alle reisgenooten. Behoedzaam ontvouwt hij het biljet en toont het overgelukkig aan z'n metgezel, 't Is 'n échte, geleuf 'k," fluistert ie. „Natuurlijk is ie echt!" antwoordt z'n metgezel onder ingehouden hilariteit van publiek. Zeer voorzichtig worden de vier stukken, gelijk 'n puzzle, tot 'n geheel verwerkt. en ons boertje glim lacht behaaglijk. ondanks het duidelijk zichtbare. „De N.V. de Tijdgeest betaalt aan toonder tien gul den". ondanks de met vette letters bedrukte ach terzijde, over het hem overkomen geluk. Het waardeloos papiertje, wordt zorgvuldig opgevou wen. doch nu worden onze boertjes op de proef gesteld. Ik geef er vijf gulden voor. Doch ie, dat 'k tien guide voor vief gaf? Zeg, ik ben óók uitgeslapen, ant woordt ons boertje pardoxaal. Ik geef zes gulden! is 't goed? Boertjes kijken elkaar bedenkelijk aan., tot dat er een, na 'n wijle hoofdschuddend het bod Van de hand wijst. Zeven gulden dan?! Da's mien óók waord.Tot negen gulden wordt geboden. maar het boertje is niet te bewegen. Maar je zult 't aan den conducteur geven; wat je vindt mag je niet houden. Onze boertjes zijn nu ge sloten als 'n bushouden zich onnoozel. In Alme lo stappen ze uit. Conducteur, die man heeft 'n muntje van tien in den trein gevonden. Boertjes volgen ge dwee conducteur op weg naar den hoofdconducteur. Hoofdconducteur raadpleegt den stationschef. Het bil jet wordt door ons boertje getoond.... Stationschef: Je mag 't houwen, hoor! Opgetogen stappen ze met den buit over het perron. UIT PLTRMEREND. In de. gister gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mededat bij kasverificatie boeken en kas van den gemeente-ontvanger in goede orde werden bevonden met een kassaldo van 26315.21; dat het ophoogen, bestraten en rioleeren van een. gedeelte bouwterrein in den Zuiderpolder is aanbesteed voor J 1670U en gegund aan Ch. de Yilder te Amsterdam en het restaureeren van den Boterhal voor 2613 aan K. Peek te Purmerend. Op het verzoek van de afd. Hcforn en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw om een subsidie, voor een te Hoorn te houden landbouwtentoonstelling werd afwijzend beschikt. Tot onderwijzeres aan school 1 werd benoemd mej. M. A. Demmers, thans tijdelijk aan die school werk zaam. Over het voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van een stuk grond groot 5675 M2. tegen 1.50 per MJ. staakten de stemmen nadat heel wat discussie daaraan was voorafgegaan. Enkele leden vonden dit aanbod van de Werkmansvereeniging „Vooruit" zeer billijk en achtten het bezit van dezen grond voor de gemeente, ter behoorlijke voltooiing van het bouwplan in den Zuiderpolder, hoogst wenschelijk, terwijï andere leden meenden dat deze aankoop te bezwarend en niet in het belang der gemeente was1. Vervolgens kwam ter tafel het voorstel van Burg. en Weth. om overeenkomstig het verzoek van het Rijk, in eigendom af te staan de onlangs door de gemeente aangekochte villa „Clementine," met bestemming tot gebouw voor het kantongerecht en wel voor 17500. aar aanvankelijk het voornemen bestond dit gebouw voor het Raadhuis te bestemmen verbonden Burg. en Weth. aan dezen verkoop de voorwaarde dat tot ver nieuwing of restauratie van het tegenwoordige raad huis zou worden overgegaan. Met op een na algemeene stemmen werd tot een en ander besloten. Aan den Gemeente-Architect zal worden toegevoegd een des kundige ten einde van rapport te dienen over eventu- eole vernieuwing of restauratie. In verband met den verkoop van gemeenteland tot bouwterrein werd op voorstel van den heer J .Lankel- ina besloten een commissie te benoemen belast met het toezicht op het grondbedrijf. UIT SINT PANCRAS. Het in 1908 door de Tuinbouw- en Handelsvere niging „Langedijk en Omstreken" te St. Pancras aan gelegde aspercieproefveld, heeft in dit jaar, het eerste jaar van stoken, reeds zeer goed aan de verwachting voldaan. De opbrengst per snees berekend bedroeg f 33.—, hierbij dient opgemerkt dat dit jaar nog maar als een halve opbrengst kan worden beschouwd. De kwaliteit van de aspercie was_ daarbij uitmun tend. Volgende jaren kunnen nu volledige oogsten worden verwacht. UIT DE EGMONDEN. Deze week is bij paal 40, ongeveer een 20 minuten ten Z. van Egmond, een bruinvisch aangespoeld. Dit is zeker eene groote zeldzaamheid, 't Beest is ruim 1 M. lang en zal ongeveer 60 pond wegen. Vroeger ging men de nog al vrij dikke speklaag wel afsnijden en gebruikenthans doet men dat niet meer. 't Is de moeite waard, eens een kijkje te nemen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagmorgen werd door de heeren K. Zwaan te Hugowaard en J. Blom te Oudorp reeds de eerste roo- de kool aan de afslagmarkt gebracht, resp. 80 en 240 stuks. Ze werden gekocht door de heeren Trompetter en Houtkooper a 13.10 en 13.70 per 100 stuks. UIT OUDKARSPEL. Naar aanleiding van liet feit, dat- enkele kinderen in deze gemeente aan kramp in den buik leden, werd, naar men ons mededeelt, een onderzoek naar het door verschillende winkels verkochte snoepgoed ingesteld, dat naar men ons berichtte, niet tot nadeel van den betrokken winkeliers uitliep. UIT LIMMEN. Bij de alhier gehouden telling, betreffende het grond gebruik en den veestapel, bleek dat het land in ge bruik 910 H.A. 37 are groot was; en de veestapel bedroeg n.l. 74 werkpaarden, 14 springstieren, 674 melk- en kalfkoeien, 17 mestkalveren, 317 stuks jong vee, beneden en boven 1 jaar oud, 349 schapen en lammeren, 71 bokken en geiten, 162 varkens, 1653 kippen en kuikens en 11 korven en kasten met bijen. TWEE NIEUWE AMSTERDAMSCHE IIOOGLEE- RAREN. De Amsterdamsehe gemeenteraad benoemde gister middag na eene geheime zitting tot gewoon hoogleeraar in de algemeene godsdienstgeschiedenis en de geschiedenis van den Israëlitischen godsdienst dr. H. Th. Obbink, Ned. Herv. Predikant1 te 's-Gravenha- ge. Op hem werden 17 stemmen uitgebracht, terwijl dr. van den Berg-h van Eysinga 13 stemmen verkreeg, en dr. II. A. van Bakel 2 stemmen. Tot buitengewoon hoogleeraar in de geschiedenis van het oudste christendom werd benoemd dr. H. A. tan Bakel. Acht stemmen werden in blanco uitge bracht. Dr. H. A. Van Bakel, hoogleeraar aan het Evange lisch Luthersche Seminarie te Amsterdam, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar iu de geschiedenis van het oudste Christendom, werd' den 26sten September 1874 te Amsterdam geboren. Hij promoveerde den 6en Juni 1900 cum laude aan de Amsterdamsehe Universiteit op een proefschrift over: „De compositie van den Pastor Hermae." I)r. van Bakel nam toen een beroep aan naar Edam, welke plaats hij in 1903 voor Haarlem verwisselde. Den 24sten November 1909 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan het Evangelisch Luthersche Se minarie. De heer dr. II. Th. Obbink, benoemd tot hoogleeraar in de theologie, werd den 23sten Januari 1869 te Aal- ten geboren. Hij bezocht het gymnasium te Doetin- chem en was van 189196 student te Utrecht; volgde met voorliefde de colleges van prof. Houtsma, onder wiens leiding hij het Arameesch, het Nieuw-He- breeuwsch en het Arabisch leerde, en 2 Dec. 1901 pro moveerde hij cum laude op een proefschrift: de Heili ge Oorlog, volgens den Koran. Hij was toen reeds predikant in de Ned. Herv. Kerk; eerst (1897) te Hoogersmilde, daarna te Kamperveen, te Middelburg en sedert 1907 te 's-Gravenhage. In zijn predikantstijd heeft hij zich op het Assyrisch en Egyptjsch toegelegd, welke talen met het Arabisch zijn eigenlijke studievakken mogen heeten. Hij voerde in 1906 een polemiek over Mohammed's profetische persoonlijkheid in het tijdschrift Glauben und Wissen, en schreef voorts wetenschappelijke opstellen, ge plaatst in de.Theologische Studiën en het Theologisch Tijdschrift. SPELLEIDING. Zaterdag 2 Juli wordt te Schagen de cursus voor spelleiders geopend. Een tachtigtal onderwijzers en onderwijzeressen heeft zich voor het volgen der lessen opgegeven, zoodra de cursus Woensdag en Zaterdag zal worden gehouden. Voor de lessen, dje zullen wor den gegeven door een gymnastiekleeraar ujf Medem- blik, is het sportterrein „Wilhelmina" te Schagen gehuurd. Bij de opening zijn officiëel uitgenoodigd de inspecteur bij het lager onderwijs, de districts- en ar- rondissements-^clioolopziener en diet dagel. bestuur der gemeente Schagen. PROVINCIALE STATEN-VERKIEZINGEN. Naar aanleiding van het bericht in verschillende bladen, dat de heer J. Wildschut, burgemeester van Jisp, zich bereid heeft verklaard als lid der Provinci ale Staten te bedanken, om plaats te maken voor den heer Van Tienen, die te Zaandam niet herkozen is; heeft de correspondent van verschillende bladen een onderzoek te Jisp ingesteld en is door huisgenooten van den heer Wildschut beslist verzekerd, dat dit be richt absoluut onwaar is. EEN QUAESTIE. Door de politie te 's-Gravenhage is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die een strooibiljet deed ver spreiden, waarvan de inhoud beleedigend1 was voor den eigenaar van een hotel aan het Spui. Vóór dit hotel werd gisteren door de politie gesur veilleerd, omdat de persoon tegen wien proces-verbaal is opgemaakt en die vroeger als beheerder van het lo gement in dienst van den eigenaar was, het huis wilde binnengaan, waartoe hij volgens een tusschen beiden gesloten overeenkomst het recht meende te hebben. De politie, die van meening is dat alleen de burger lijke rechter in deze een beslissing kan nemen, ont houdt zich om die reden van ingrijpen, doch houdt alleen een oog in 't zeil, om te kunnen optreden als ongeoorloofde daden worden begaan door een der par tijen. DE ONDERWIJZERS-C1RCULAIRE. De voorzitter van den Amsterdamschen Raad deelde gisteren mee dat van het Raadslid Ketelaar het ver zoek was ingekomen, tot B. en W. de volgende vragen te richten: 1. Welke redenen hebben B. en W. er toe geleid, om voor een bepaald wetsartikel, in de instructie den eisch te stellen, dat het naar letter en geest worde uitgevoerd? 2. Zijn B. en W. bereid' uiteen te zetten, wat h. i. letter en geest van art. 35 der Lager Onderwijswet inhouden? 3. Achten B. en W. het uitgeven van een blad als „School en Huis" onder redactie van een óf meer in functie zijnde klasse-onderwijzers, geoorloofd of meenen zij, dat op een dergelijke uitgave de nieuwe derde alinea van art. 24 der Instructie van toepas sing is? Beschouwen B. en W. vergaderingen met ouders van leerlingen der openbare lagere scholen, zooals die van tijd tot tijd door de afdeeling Amsterdam van den Bond van Ned. onderwijzers worden gehou den, als een contact zoeken van de onderwijzers met de ouders hunner leerlingen? Hoe wenschen B. en W. verder in het algemeen de nieuwe tweede en derde alinea van art. 24 der Instructie toe te passen? liet verlof werd verleend. De vragen konden gesteld worden aan het eind der zitting. Daar het toen even wel bij vijven was, verzocht de heer Ketelaar wegens vergevorderd uur uitstel tot een volgende zitting. STEMBUS VARIA. Bij de Statenverkiezing op j.l. Maandag werd een briefje van den volgenden inhoud in de stembus van St. Jacobi-Parochie gevonden. Linkerpartijen, schaamt ge u niet? Ge hadt toch de macht saam in handen, Waarom dan niet in dagen van strijd, Vaster gesmeed deze banden. De kerkelijken juichen en danken den Heer, Uw tweedracht kwam hun nu ten goede; Leert in 't vervolg weer elkander verstaan, Zijt dan vooral op uw hoede. Een kiezer. BEVENDE HUIZEN. Het trillen te Amersfoort, veroorzaakt door den mo tor van een schoenenfabriek, nam in de laatste weken nog steeds toe. Tot op 300 meter afstand werd over last geleden. Na een herhaald onderzoek werden aan den motor eenige kleine werkzaamheden verricht, waardoor het beven, op grooten afstand, sterk verminderde. Gedacht wordt aan een veenlaag'. Ook is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat van invloed is een der ve le onderaardsche gangen, die dateeren uit den tijd, dat Amersfoort een grensstad was van het bisdom Utrecht, op welke stad steeds de eerste aanslag werd gericht door het woelige Gelderland. In verband met deze beving' was ook de heer Kui per, inspecteur van arbeid, gisteren daar ter plaatse. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Onder voorzitterschap van jhr. S. M. S. de Ranitz is gisteren te Utrecht de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van de Nederlandsche Centrale Ver- eeniging- tot bestrijding der tuberculose. Het jaarverslag over 1909 werd voor kennisgeving aangenomen. Blijkens dit verslag waren aan den aan vang van het verslagjaar 30 stichtingen en vereenigin- gen aan de Centrale Vereeniging verbonden en aan het einde daarvan was dit getal tot 54 geklommen, Tot bestrijding der tuberculose wareu aan het eind van het verslagjaar in ons land werkzaam 48 plaatse lijke corporation, waaraan 25 zelfstandige, specifieke tuberculosebestrijdings-vereenigingen, en 23 Groene- en Wittekruis-afdeelingen of soortgelijk werkende or- ganisatiën. Bovendien is in 1909 in de prov. Noord- Brabant een provinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose opgericht, op het voetspoor van de Noordhollandsche vereeniging van dien naam, terwijl in de prov. Gelderland aan het einde van dit jaar de stichting eener dérgelijke vereeniging in een verge vorderd stadium van voorbereiding verkeerde. Met voldoening wordt geconstateerd, dat over het algemeen de samenwerking tusschen de Centrale Ver eeniging en de talrijke Groene- en Wittekrais-corpora- tiën voortreffelijk is geweest. Dank zij den krachtigen steun, dien de Centrale Vereeniging voor de propaganda van de zijde der re geering ook in 1909 heeft ondervonden, heeft de secre taris-penningmeester der vereeniging met kans op succes een groot aantal reizen door het land kunnen maken, ten einde overal, waar daartoe aanleiding be stond, zoo veel mogelijk persoonlijk besprekingen te voeren en voordrachten te houden en te doen houden. Van het orgaan der Vereeniging zijn in 1909 vijf afleveringen, elk met een oplaag van 12.000 exempla ren, verschenen, terwijl twee bijlagen voor geneeskun digen in kleiner oplaag zijn uitgegeven. De inkomsten der Vereeniging' bedroegen: totaal J 30.5(9.70% (contiibutiën 7477-17; rijkssubsidie J 17-350, giften j 187.50 benevens een van 2500 voor do stichting Oranje-Nassau Oord), terwijl de uitga ven' bedroegen 30.325.74, zoodat er een batig saldo is van 1 253.90%. De voorgestelde begrooting voor 1911 werd aange nomen. Bij de rondvraag spr. dr. Pijnappel, onder instem ming der aanwezigen, een woord van protest tegen het artikel van dr. Hamaker, te Groningen, in het tijd schrift Het Groene en het Witte Kruis, waarin in z.i. onjpiste bewoordingen opgekomen wordt tegen het zoozeer leggen van den nadrpk van de zjjde der tpbei'r culose-bestrijders op het gevaar van besmetting en op de besmettelijkheid, waardoor volg'ens dien schrijver de leek beangstigd wordt, Dr. Pijnappel meende, dat de Centrale Vereeniging deze afkeuring niet verdiend heeft. Op de gevaren is opmerkzaam gemaakt, doch tevens zijn voorzorgsmaatregelen daarbij aangegeven, waafdgor men bij aanwending daarvan zich zooveel mogelijk voor die gevaren hoeden kan. Overdreven vrees heeft de Centrale Verepniging nqoit gewekt. De voorzitter, jhr. De Ranitz, merkte op, dat Ji'ij al zooyeel wïalen als leek de vergaderingen van den raad van bestuur bijgewoond pp herstellingsoorden bezocht heeft, doch niet kan toestemmen, dat hij g]s leek den indruk gekregen heeft, als door dr. Hamaker bedoeld, De leek heeft een heilzame vrees gekregen, doch be hoeft. niet beangstigd te worden. Een der aanwezigen wilde, dat de Centrale Vereeni ging* aangaf, waar ontsmettingsmateriaal te krijgen is en hoe ontsmet moet worden. Opgemerkt werd, dat deze zaak meer lag op den weg der plaatselijke vereenigingen. INTERNATIONALE UITGEVEPSC'ONGRES. Op hel internationale uitgeverscongres, dat yap 1§ tot 22 Juli te Amsterdam zal gehouden worden, zullen de volgende landen vertegenwoordigd zijn: België, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Engeland, Hon garije, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Rusland, Spanje, Zweden, Zwitserland, Noord-Amerika en Nederland, HET ONTSLAG Dr. DE GELDER. In de gistermiddag gehouden Amstersche Raadsver gadering werd naar aanleiding van het voorstel van de Raadsleden Vliegen, Gulden en Wibaut, om burg. en weth. uit te noodigen. het eervol ontslag van dr. de Gelder op te schorten tot de Raad zich heeft uit gesproken over de uitkomsten van het naar aanleiding daarvan door een raadscommissie ingesteld onderzoek en hem tot dat tijdstip zijn jaarwedde toe t« kennen, een uitgebreide discussie gevoerd, Het slot was, dat de heer Vliegen bovengenoemd voorstel introk ten gunste van een voorstel van den heer Serrurier, om dr. de Gelder gedurende den tijd, dat het onderzoek loopende is, een vergoeding toe te kennen overeenkomstig het salaris, hetwelk doorhem het laatst werd genoten. Dit voorstel werd aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. KORTE BERICHTEN. Twee meisjes, 17 en 20 jaar oud, dochters van de heeren M. en B, te Meppel, werden Dinsdagavond vermist. Haar hoeden werden later in een boschje aan de Hoogeveensche vaart teruggevonden ep uit de vaart werden de lijken opgehaald. De commissaris van politie te Haarlem geeft kennis, dat sedert 26 Juni een aangeteekende brief met witte enveloppe wordt vermist, geadresseerd aan de wed. Tjeenk Co., Amsterdam. De aangegeven waarde bedraagt f 500. Ged. Staten van Gelderland willen f 10.000 sub sidie verleenen aan de restauratie van het kasteel Doorwerth, mits het Rijk een minstens even groot be drag verleene. Wegens westelijke storm kon de zeilwedstrijd, die hier gisteren op zee te Harlingen zou worden ge houden, niet doorgaan: alle feestelijkheden zijn uit gesteld. Uit Aurich, in Oost-Friesland, is gevlucht, wel licht naar Nederland, de kassier der Electrische Cen trale Wiesmoor te Aurich, die een bedrag van 12,000 mark aan goud geld meegenomen heeft. Gisterochtend 11 uur, juist toen het trouwen op het stadhuis te Haarlem was afgeloopen, had een botsing plaats tusschen een équipage van mevrouw Onderwater, het koetsje van dr. Goedkoop en een trouwrijtuig. De koetsier van mevr. v. O. kwam onder het rijtuig en werd hevig aan de ruggestreng gewond. Het zoontje van een tandarts uit Rotterdam, dat vermist werd, is verdronken. Zijn lijkje is gisteren opgehaald. - Dinsdagavond meldde zich bij de politie aan een goudsmid, woonachtig in de 2e Oosterparkstraat te Amsterdam met de mededeeling verduistering van gouden en zilveren sieraden te hebben gepleegd, Door pastoor Schel, uit Sint-Jansteen, is ander maal een klacht ingediend tegen notaris van Dalsum, te Hulst, wegens het uitgeven van een stuk, van be- ieedigenden aard. GAAT DAT ZOO. Sinds het laatst van April toevend! in de nabijheid van het luxueuze gebouwen-complex Duin en Bosch, het provinciaal krankzinnigengesticht, welks glanzend- roode daken en sierlijke torentjes schilderachtig boven het prachtige groene geboomte uitsteken, hebben wij dikwijls gelegenheid gehad dingen waar te nemen, die op ons een min-aangenamen indruk moesten maken. In de eersteplaats valt het dadelijk op welk een uiterlijke weelde deze grootsche inrichting in hare kostbare en kostelijke omgeving met heerlijke duin partijen, wei-onderhouden grasvlakken, breede lanen, hoog opschietend geboomte en rijken plantengroei ten toon spreidt. Juist in de dagen, waarin men leest, hoe de Ned. Journalistenkring totnogtoe onbekroonde moeite aan went om een herstellingsoord' op te richten in een bosch- en duinrijke streek, juist in een tijd, waarin zoovele werkers met hand of met hoofd, die dag aan- dag zich uitsloven, mistroostig zijn, omdat ze de tot herstel of verkwikking zoo hoog noodige paar weekjes niet buiten kunnen doorbrengen, doet het vreemd! aan, wanneer men dagelijks voor zich ziet een paviljoenen complex, dat het duurste rustoord tot eere zou strek ken en door de overheid gebouwd is voor menschen, die wel is waar in deerniswaardigen toestand verkee- ren, maar onder wie ook, om de Genestet te varieeren, heel wat offers der zonde en der misdaad zijn veree- riigd, De wet tot regeling van het Staatstoezicht op Krankzinnigen schrijft voor „een ruime, gezond gele gen woning, met voldoende gelegenheid tot beweging in de open lucht" maar overschrijdt hetgeen men te Castricum heeft gebouwd niet al te zeer de perken van het geëischte? Bovendien is het hier een streek, waar hard ge werkt wordt, van den vroegen morgen (twee uur te genwoordig) tot den avond (ruim negen uur.) Moet het voor zulke zwoegers niet hitter zijn om aan te zien, wanneer ze bijna dagelijks goedgevoede verpleeg den aanschouwen, die vroplijk ep opgewekt langs de wegen wandelingetjes maken, dikwijls zelfs met een sigaartje in den mond? En hoe moeten ze gestemd zijn, als ze zulk een verpleegde hooren zeggen (histo risch) „Wij hebben het maar best, de vlijtigste arbei der woont in een klein huisje, wij brengen het met nietsdoen tot een kasteel. Wij hebben die wandelende groepen dikwijls nage staard en telkens weer werden we getroffen, door de wanverhouding tusschen de groep en haar bewaking. Tien, twaalf mannen, waaronder boomer; van kerels, liefst met geweldige knuppels in de hand, soms ze zelf snijdend, zoodat ze in het bezit van een me» zijn, wandelen onder geleide van een of twee verple gers, in den regel lichamelijk niet krachtig' ontwikkeld en weinig den indruk makend van geestelijk overwicht op de patiënten te bezitten, of zelfs van een of twee verpleegsters, vaak niet gerecruteerd uit dat deel der bevolking, waaruit men het liefst personen met een dergelijke taak belast, zou zien voortkomen wan neer wij zeggen dat wij uit den mond van een der ver plegers opvingen, dat iemand „stapel mesjogge'' was geworden, dan zal het duidelijk genoeg zijn wat we bedoelen. Herhaaldelijk echter hebben we patiënten met fami lieleden, dus feitelijk heelemaal zonder geleide zien loopen en zelfs wel in eqn herberg zien staan, yuar ze, naar wij uit alleszins betrouwbare bron vernamen,,,, biei't j e s dronken Dikwijls hebben we gedacht hoe groot het ge vaar moest zijn, waaraan de verplegers of verpleeg sters op een gegeven oogenblik konden worden bloot gesteld, indien eenige van die met stokken of met messen gewapenden, hetzij dan. al of niet toereken baar, kwaad wilden. Ook aan de sehoone gelegenheid om, desnoods en masse weg te loopen men kan bezwaarlijk onder zulke omstandigheden van ontvluch ten spreken. En dan dachten we aan het gevaar, dat er voor de menschen in de omgeving viel te duch ten. Men vergete niet, dat de weg naar Duin en Bosch voor velen, die daar zoo goed als frank en vrij rondwandelen, is gegaan doop het huis yan bewa ring', de rechtzaaj, de gevangenis, daf het jiier soms hoogst gevaarlijke misdadigers betreft, die zoo ze niet ontoerekenbaar waren verklaard, of hier in observatie waren geplaatst, in de gevangenis zouden worden op gesloten, achter breede grachten, /ware grendels, hoo- ge muren, zoo pijnlijk mogelijk zouden worden be waakt, om elke aanraking met de samenleving te ver mijden, die onder bijzondere omstandigheden bezoek zouden mogen ontvangen.... en in Castricum laat men sommige verpleegden 's Zondags zelfs in gewone klecren ropdwandelen Ernstig mag gevraagd worden wat er onder deze omstandigheden terecht komt yan plaatsing' onder verzekerd toezicht in het belang der openbare orde of ter voorkoming' yan ongelukken. Dat dje .omstandigheden, hierboven geschetst, juist zijn weergegeven, daarvoor staan wij in. Maar ook mag gevraagd worden, of deze inethodp in overeen stemming' is met de zware verantwoordelijkheid, wélke aan de directie is opgelegd. Het is ons natuurlijk al lerminst te doen om een blaam te werpen op den psy chiater van naam, die aan het hoofd van het gesticht is geplaatst. Wij willen gaarne aannemen, dat deze methode voor de verpleegden het beste is. Doch ge heel iets anders js het, of die methode ook het beste is voor de norjnalp menschen in de omgeving, voor de gemeenschap, of zij voor hen ook gevaar oplevert over aesthetische gronden, over den onsmakejijkenaan blik die zoo'n groep vrouwelijke verpleegden oplevert, wenschen we thans niet te spreken. Wat is, scherp gesteld, de kwestie? Ik, belas tingbetalende burger, draag ep toe bij, d&t de menschen worden verpleegd. Ik kan niet verhinde ren, dat die verpleging kostbaarder is, dap ik geoor loofd vind. Wel echter mag ik eischen dat dje verple ging niet van dien aard is, dat zij mijn eigendom, mijn leven kan bedreigen. En nu hebben wij de overtuiging- dat die bedreiging over dag bestaat. Hare hoe grootheid kunnen wij niet bepalen, maar zij is gebaseerd op hetgeen wij zelf waarnamen vandaar dat wij zwijgen over het geval- Wülem Roos, dat intusschen de vraag wettigt of het toezicht in het gesticht wel zóó is, als men zou wenschen. Men zal misschien zeggen, dat het ge vaar tot dusverre niet ia gebleken - dpch daaruit volgt allerminst dat het niet bestaat. In dit verbapd mogen wij wel even herinneren aan wat graaf Fink v. FinkensteinSchöuberg onlangs in het Pruisische Heerenhuis, toen het oyer het krankzinnigenwezen daar aan de orde was: Nagekomen Advertentie. ALKMAAR. PURMEREND.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2