stads yTÈ v vvK II 1' i T E N L a y n NEDERL. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. DE LOOPER VAN DE ONTVANG- EN BETAAL KAS. TEMPERATUURSVERLAGING EN SNEEUW VAL. Juni met een ander dan beklaagde uit was geweest. I)en 6en Juni ontmoette zij beklaagde, die een eind je met haar meeliep. Hij werd zoo woedend, dat hij haar een slag in het gezicht gaf en een slag op het hoofd. Toen de president bemerkte, dat beklaagde nu aan het vergoelijken is, vroeg hij haar of zij weer goede vrienden met beklaagde is, op welke vraag het meisje bevestigend antwoordt. De officier van justitie wijst beklaagde er op, dat verleden jaar eenzelfde geval met hen hier voor de rechtbank is geweest en dat beklaagde zoowel als zijn meisje toen schandelijk hebben staan liegen. Hij waar schuwt hen voor den tweeden keer. Gebert Hes vertelt beklaagde met z'n meisje op bo- vengenoemden avond te zijn tegengekomen. Toen hij voorbij was, keek hij om, daar hij lawaai hoorde. Hij zag, dat beklaagde Maria sloeg. Trijntje Ruig, die dien avond in gezelschap van Hes was, was eveneens getuige van het geval. Zij zag ook, dat beklaagde z'n meisje mishandelde en herhaaldelijk sloeg. Dr. A. Melchior uit Sehagen verklaart, dat Maria Plakman bij hem kwam om zich onder zijn behandeling te stellen, daar zij mishandeld was. Haar gezicht was opgezwollen en haar beide oogen waren blauw gesla gen. Het is volgens dezen getuige niet mogelijk, dat zij maar één slag gekregen heeft. Gevallen kon zij ook niet zijn want haar neus was ongeschonden. De officier van justitie brengt in het midden, dat getuige er den dag na dé behandeling' uitzag als rau we biefstuk en dat zij toen woedend was over d© mis handeling haar aangedaan. Thans doet zij evenals de vorige maal in December en herhaalt het zelfde spel letje. Zij laat het voorkomen alsof zij bijna niet mis handeld is en na veel trekken, heeft zij een gedeelte van de waarheid gezegd. Van het dreigen met een mes en het bij-de-keel-grijpen rept zij nu niet eens. Z. E. A. hoopt, dat de rechtbank niet, zooals de vorige maal met het spelletje zal meegaan en eischt tegen be klaagde een gevangenisstraf van 1 maand. VERNIELING. Gerrit B., visscher te Enkhuizen, was ten laste ge legd, dat hij den 18en November het visehwant van Gerrit Bijl had vernield. Bijl, eveneens een Enkhuizer visscher, deelt zeer langdradig mede hoe beklaagde zijn visehwant uit el kaar had gehaald en dat hij de lijnen stuk gesneden had. Beklaagde beweert, dat getuige het gebeurde ver keerd voorstelt. Eerst toch heeft, getuige beklaagde's want vernield. Willem van der Molen, visscher te Enkhuizen, deelt nogmaals mede, wat er gebeurd is. Beklaagde trok volgens hem de boel stuk. Vervolgens werd nog gehoord Hubert Hendrik de Noope, opzichter van de Zuiderzee-visscherij. Wat hij verklaart is evenwel onverstaanbaar. De Officier noemt het niet gemakkelijk er achter te komen, wat er nu eigenlijk precies daar in zee ge beurd is. Z. E. A. acht het een geluk dat er niet dik wijls zulke zaken voor de rechtbank behandeld worden. In deze zaak is ook niet de gewenschte klaarheid ge komen. Opzet om te vernielen schijnt beklaagde niet gehad te hebben. Hij heeft alleen zijn eigen lijn willen redden. Hoewel de Officier van meening is, dat beklaagde niet sympathiek gehandeld heeft, vraagt Z. E. A. toch vrijspraak. GEME1NGI» NIEUWS. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE NEDER- LANDSCHE AFDEELING. Bi.; het bezoek dat de Koning en de Koningin der Belgen aan de Nederlandsche afdeeling van. de Brus- selsche tentoonstelling brachten, verwelkomde minister Heemskerk met een korte rede het koninklijk echtpaar. Koning Albert antwoordde hierop. Om halfvijf kwam het koninklijk echtpaar aan het Nederlandsche paviljoen aan. Ter ontvangst waren daar aanwezig onze gezant te Brussel, jhr. Van der Staal van Piershil, de ministers Heemskerk, Regout en De Waal Malefijt; de commissaris-generaal der Ne derlandsche afdeeling, jhr. Van Asch van Wijck. Voorts waren tegenwoordig de Nederlanders jhr. Van de Poll, Steelinck, Frederiks, Van Hassels, Fabius, Cuypers, Van Deventer, De Stoppelaer en vele Belgi sche autoriteiten. Mevr. Van der Staal van Piershil bood de Koningin een bouquet met Oranjelinten aan, waarna de wande ling door de afdeeling begon. Nederlandsche soldaten van alle wapens bewezen het koninklijk echtpaar <,le militaire eer. De Koning, in klein tenue van luitenant-generaal, droeg de versierselen der Orde van den Nederland sehen Leeuw. Na het bezoek, dat ongeveer anderhalf uur duurde, gebruikten Hunne Majesteiten de thee en verlieten daarop het paviljoen, onder het hoerageroep der me nigte. DE WRAAK EENS VADERS. Zij was de lieveling van 't dorp. Ze was dat altijd geweest. Zelfs als kind al mochten de dorpsbewoners haar graag lijden om haar lief gezichtje en om haar zacht degelijk karakter. Eu later toen zij ouder werd, toen de tijd kwam, dat de jongens naar haar begonnen om te kijken, had zij vrijers kunnen krijgen wel aan elke barer tien vingers een. Zij wist dat en was er met recht trotsch op, zonder er echter al te groot op te gaan. Zij was er even trotsch op als zij was op haar prachtigen dos goudblond haar. Die haardos was het vooral, die haar bij de jongelingschap zoo bemind en begeerd maakte -al zouden we haar en die jonge- lingschap onrecht doen, als we niet bekenden, dat ook haar lief, zacht, karakter deel aan haar algemeen-be mind zijn had. 1 it al de vrijers, die ze krijgen kon en er waren er onder zeer begeerenswaardige koos zij er toch een, die o, droevige speling van het noodlot niet door haar vader werd gewenscht. Zij had die.en die mogen nemen, niets was hem liever geweest, maar juist dezen, den zoon. van zijn aartsvijand, een verkee ring met hem kon haar vader nooit toelaten. En hij bleef onverbiddellijk. Maar ook zij gaf niet toe. En elke gelegenheid, die zij waarnemen kon om met „hem," haar eenigst. uitverkorene uit te gaan, pakte zij gretig aan. Zij stoorde zich daarbij hoegenaamd niet aan haar vaders verbodl Dat begon dezen te verdrieten1. En toen hij op ze keren avond hoorde, dat zij het plan had, den volgen den dag weer met „hem" uit te gaan, zon hij op wraak en vond die in de volgende list. Terwijl zijn dochter rustig te slapen lag en blijkens den. lachenden trek, die speelde om haar lieven mond, droomde van haar eénigsten, nam hij een schaar en in groote lok ken viel 't goud-blonde haar de eenige trots ook van hem op 't witte kussen neer. (N. Gron. Ct.) HULDEBLIJK VAN Mr. VAN LEEUWEN. De raadsleden van Amsterdam hebben gistermiddag in huize Couturier aan den oud-burgemeester, mr. V an Leeuwen, een huldeblijk aangeboden, bestaande in een gouden gedenkpenning. De gedenkpenning in triplo, geslagen in goud, zil ver en brons, was gevat in een etui en ging verge zeld van een dooi' Gebr. Gravenstuk gecalligrafeerde oorkonde, luidende als volgt „De ondergeteekenden, leden van den gemeenteraad, gevoelen zich gedrongen den heer mr. Willem Frederick van Leeuwen bij zijn aftreden als burgemeester deze herinneringsmedaille, als duurzaam blijk van hoogachting en van hulde voor zijn verdiensten aan te bieden." De heer Serru r i e r, het oudste raadslid, voerde bij de aanbieding het woord. Mr. V a n Leeuwen, bedankende, herhaalde welke de reden was, die hem aanleiding had gegeven zijn ontslag te vragen de te zware verantwoordelijkheid onder de tegenwoordige omstandigheden. Al waren er onder de ervaringen door hem als burgemeester opge daan, ook onaangename, de aangename herinneringen zullen, naar de heer Van Leeuwen verzekerde, hem ongetwijfeld het langst bijblijven. Zooals reeds vroeger gemeld, draagt de penning, die het werk is van den beeldhouwer Toon Dupuis, aan den voorkant den beeldenaar van burgemeester Van Leeuwen in ambtsgewaad, terwijl de keerzijde vertoont het wapen van Amsterdam en de opdracht „Aan mr. W. F* van Leeuwen, den verdienstelijken burgemeester der hoofdstad 19011910." Aan het Penningkabinet van Rijksmuseum en aan het Stedelijk Museum te Amsterdam zullen exemplaren van den gedenkpenning worden aangeboden. UIT HEILOO. Ter vervanging van den Heer A. de Groot, te Lim- men overleden, werd tot Heemraad van den Ooster zijpolder gekozen de Heer C. Noort té Heiloo. GEEN MEEVALLERTJE. Men deelt aan de „Opr. Haarl. Ct." mede, dat de te Haarlem in het voorjaar gehouden internationale bloemententoonstelling een financieel verlies zal op leveren. UIT HOORN. Alhier is een afdeeling van de handelsreizigersver- een. „de Eendracht" opgericht, 't Bestuur bestaat uit de heeren Jn. Swart, M. Smit, J. Scherpenhuizen, P. Jorritsma en A. van der Leek. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. De leerlingen der hoogste klasse der O. L. School alhier maakten gisteren onder leiding van het perso neel een uitstapje naar Amsterdam. Van 't Centraal station werd gewandeld naar Artis, waar een groot gedeelte van den dag werd doorgebracht. De menigte vreemde dieren en planten, hier aanwezig, deden de kinderen groote oogen opzetten. Vooral het voederen der Zeeleeuwen en 't aquarium wekte in' hooge mate de belangstelling. Na 't gebruiken van een diner werd nog eene flinke wandeling door de stad gemaakt, zoo dat de Hoever jeugd dezen dag heel wat van de hoofd stad gezien heeft. De kinderen keerden hoogst voldaan huiswaarts. UIT OUDE NIEDORP. Het huis, erf en tuin, groot ,15,20 H.A., eig'endom van de erven van J. Spaans te Zijdewind1, dat Woens dag publiek door den plaatsvervangend! notaris J. W. O. Kroon te Zuid-Scharwoude werd! geveild, is ge kocht door J. Bakker Jnz. t.e Harenkarspel voor 760.00. UIT BERGEN. Door de kunstschilders Filarski en Colnot, thans verblijvende in deze gemeente, zal, naar wij vernemen van 17 Juli tot 14 Augustus a.s., een tentoonstelling van schilderstukken worden gehouden in het atelier aan den Oosterweg alhier. Ongetwijfeld zal het de moeite loonen een kijkje te gaan nemen. Evenals de vorige jaren zullen ook dit jaar we der door Bergens Fanfare eenige openbare muziekuit voeringen worden gegeven, waarvoor dit korps een gemeentelijke subsidie geniet. In het tijdvak van 10 Juli4 September a.s. zullen acht uitvoeringen plaats hebben en wel, behoudens onverhoopte wijziging, 4 op Zondagen en 3 op Donderdagen. UIT OUDCARSPEL. Bij den heer W. Zweed alhier is een postduif ko men aanvliegen, gemerkt met op den linkerpoot een koperen ringetje waarop N W H P 07 B 3411 met een gummi ringetje waarop F 415 en om den rechter poot een aluminiumringetje waarop R P A 073680. Bij de plaats gehad! hebbende verkiezing van 6 le den voor het hoofdbestuur van den Ned. Bondi voor Vrouwenkiesrecht zijn gekozen de heeren O. R. Ba- rends en mr. G. Felix, mevr. Th. SleeswijkVan Bos- sc, de heeren mr. H. J. Tasman en mr. J. D. Veegens, en mej. H. Wagenaar Hummelinck. De aftredende leden van het hoofdbestuur waren niet dadelijk herkiesbaar. HOOG WATER. De werkzaamheden op verschillende steenfabrieken langs den Rijn zijn door het hoog-' water gestaakt. Door den aanhoudenden was van liet water in den IJsel zijn verschillende uiterwaarden in de omgeving van Deventer ondergeloopen. De schade is zeer groot voor hen, die hun hooi nog niet binnengehaald hadden. Verscheidenen in- tusschen hebben zich gehaast, den oogst nog tijdig te verwijderen. Daar het natte weder niet medewerkte, hebben sommigen het nog niet droge gras opgeladen en bij de hofstede weder uitgespreid. Intusschen wordt er door de steenfabrieken, die reeds eenige dagen stil moesten liggen, béduidende schade geleden. Waar voorts overstroomingen der uiterwaarden in den winter gewenscht zijn, daar ze in 't voorjaar het gras welig doen tieren, wordt het late gras nu van slechte kwaliteit, zoowel voor weiders als voor hooiers. Ten slotte voegen we hier nog aan toe, dat ook reeds verschillende perceelen bouwland langs den hoogen rechter-IJseloever blank staan en dat daar de veldvruchten totaal bedorven zijn. Dit jaar is dan ook de waterstand van den IJsel in doorsnee beduidend hooger dan vorige jaren. De scheepvaart heeft in 1910 nog geen belemmering van beteekenis ondervonden. De looper van de Ontvang- en; Betaalkas te Am sterdam B., is Maandag voor denrechter-commissaris geleid. Nog voor den commissaris van politie heeft B., in tegenwoordigheid van een directeur en dear pro curatiehouder der instelling bekend, verleden jaar Ju ni een stuk verduisterd te hebben. Toen werd n.l. een stuk van 1000 dollar Southern Pacific, een waarde vertegenwoordigende van ongeveer 3300, vermist. Ondanks ijverige nasporingen van de zijde der directie zoowel als van die der politie kon men het vermiste stuk nergens terugvinden. (N. v. N.) VAN TEXEL. Aan het Noorderstrand van Texel is een boei aan gedreven, gemerkt: „Marine. Holland 4.'' KORTE BERICHTEN. -Te Amsterdam is een 10-jarige knaap naar het Wilhelmiuagasthuis vervoerd, en aldaar opgenomen, die door een meisje met' een hoedenpen in rug en arm was gestoken. Wegens het heerschen van roodvonk is de open bare school te Drumpt voorloopig gesloten. -Gisteren meldde de voerman van het paard en den wagen, die zonder stuurman te Muiden aankwa men, zich bij de politie aldaar aan. Het bleek dat de bestuurder Maandagnacht in slaap is gevallen en daarna van den bok is gerold. De in het Haagsche Bosch gevonden kleeding- stukken zijn gebleken het eigendom te zijn van een z. g. „slaapwandelaar," een vreemdeling, die in een ho tel te 's-Gravenhage logeerde. Hij is reeds vertrokken. Toen de bewoners van een reis buitenlands te rugkeerden, bemerkten zij in hun woning aan de Kei zersgracht te Amsterdam, dat eenig tafelzilver, een Perzisch tapijt en nog andere voorwerpen door onwel kome gasten waren meegenomen. In Zwolle werd gistermorgen in een hooiberg' gevonden een ongeveer 18-jarige jongen. Men wilde hem wekken, maar kon hem niet wakker krijgen. Hij is later op den dag naar het R. K. Ziekenhuis ver voerd, daar hij nog steeds niet wakker werd. Te Wijk aan Zee werd gistermiddag een lijk op het strand gevonden, gekleed in een grijze trui en blauw linnen broek, blijkbaar een stoker. Herkomst was niet vast te stellen. UITSLAG LANDBOUWTELLING. Bij de verschillende landbouwers, veehouders, tui niers enz. in deze gemeente is 597.83*4 If. A. eigen land en 011.27l/2 H. A. gepacht laud in gebruik. De veestapel bestaat uit 255 paarden boven 3 jaar, 21 paarden beneden 3 jaar, 10 springstieren, 8ê5 melk en kalfkoeien, 38 mestkalveren, 213 stuks ander mest- vee, 129 stuks jong vee boven 1 jaar, 113 stuks jong vee beneden 1 jaar, 2001 schapen boven 1 jaar, 388 lammeren, 41 bokken en geiten, 222 varkens boven 6 weken, 19 varkens beneden 6 weken, pl. m. 3000 kip pen en kuikens, 8 korven en kasten met bijen. EEN ONGELUK. Gisteren had J. v. Doom, wonende aan den Achter- wezel, terwijl hij aan het werk was bij een perceel aan den Schelphoek, dat afgebroken wordt, het ongeluk van een dakspant naar beneden te vallen. Ernstig ge kneusd werd hij opgenomen en naar zijn woning ge bracht, vanwaar hij op medisch advies per radei baai- naar het St. Elisabeth's ziekenhuis getransporteerd werd. OfTpA DONDERDAG Afd. Alkmaar X. O. G. verg. 8 uur, café Central. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 unr. c-oii Lirvendaf. Pooueelver. „Voorwaarts," ro-p.. 8 uur Y<yl. T.aïsdaiï „Orpheus," repetitie 8 uur, café Central. EEN PROSPECTUS. Bij ons nummer van heden is een prospectus gevoegd van de Firma Bergman Co., Radebeul-Dresden, be treffende hare vermaarde stokpaardjes-Leliënmelk- zeep. FRANKRIJK. President Fallières is hij zijn terug keer van een gedenkteeken voor Waldeck Rousseau uitgefloten. „Leve de koning" werd geroepen. Drie personen werden in hechtenis genomen. Al het voorbereidende werk voor een groote sta king van de spoorwegarbeiders, moet, naar wordt ver zekerd, tegen het einde der week gereed zijn. De Matin verneemt dat een bevel is gegeven tot mobilisatie van de beambten en werklieden bij de spoorwegen, blijk baar met het oog op de mogelijke staking. ENGELAND. Bij de behandeling van het wetsont werp, wqarbij Koningin Marie tot regentes wordt be noemd, stelde een afgevaardigde schrapping voor van de bepaling, dat het regentschap vervalt, wanneer ko ningin Marie Roomsch wordt of een Roomsche trouwt. Hij vond dat onverdraagzaam. Minister Churchill sprak van het verzet dat 't zou uitlokken als een Roomsche op den troon zat. Een Ier vond 't onduld baar, dat alleen 't Roomsche geloof werd genoemd. De regentes mocht dus wel Mohammedaansch, of een Wesleyaansche Methodiste worden, of een atheïst trouwen! Een andere Ier (Dillon) had geen bezwaar, en de bepaling- ging er door. SPANJE. In den Senaat zeide gisteren de bis schop van Madrid dat het Spaansch episcopaat slechts ééne gedachte heeft, slechts één hart, en slechts ééne ziel. De minister-president heeft niets van het epis copaat te vreezen. Nooit heeft het een enkel woord gesproken, dat de minister-president Canalejas of de regeering kan beleedigen. In de Kamer herinnerde de republikein en radicaal Iglesias, wat er verleden jaar Juli in Barcelona is ge beurd. In die gebeurtenissen, zeide hij, ligt een gan- sche politiek opgesloten. De beweging is daar niet door het volk uitgelokt, maar door de onhandigheid' der overheid. Hij ontkende, dat de revolutionnairen gestolen, gemoord' en geprofaneerd hebben. Voorts heeft do minister-president gezegd, dat de regeering besloten is, aan de tekorten op de begroo- tiugen een einde te maken. Het is voor mij een zaak van eer, zeide hij. De heer Canalejas verklaarde nota van die verkla ring' te nemen. Toen de heer Iglesias den auditeur-generaal van Catalonië van gewetenloosheid beschuldigde, protes teerde de minister van oorlog krachtig daartegen; de minister verdedigde met warmte de militaire recht banken, dfe geen anderen meester erkennen dan ge weten, recht en wet. De zitting werd daarna opgeheven. I TALIë. Naar verluidt zal een afgevaardigde in de Kamer de ministers van justitie en financiën ter verantwoording roepen over de uitgave van 42.250 gul den voor inktkokers voor het nieuwe paleis van justi tie. TURKIJE. Een onderwijzer en; een telegrafist zijn tc Konstantinopel aangehouden. Men, vond in hun be zit brieven, die schenen aan te duiden dat zij in be trekking stonden met een revolutionnaire vereeniging en met revolutionnaire bladen, te Parijs uitgegeven. De vereeniging schijnt te Parijs gesticht door een ge wezen Turksch gezant, met het doel het huidige be wind omver te werpen. Men verzekert, dat verschei den hooge ambtenaren in deze zaak betrokken zijn, n.l. oud-ministers en een consul van Turkije. NOORWEGEN. Dinsdag is te Aalesuml een ge denkteeken onthuld, door de stad opgericht, uit dank baarheid voor Keizer Wilhelm, die in 1904 zoo snel hulp verschafte, toen de stad grootenaeels afbrandde. Er werden Duitsche en Noorweegsche liederen gezon gen en de bevolking toonde zeer groote belangstelling. AMERIKA. Gemeld wordt, dat in de negerhutten van het zuiden godsdiensten worden gehouden, waarin gebeden werd voor de overwinning van den neger Johnson in den worstelwedstrijd te Nevada, walk» in het artikel aan het hoofd van dit blad wordt behan deld. Enkele kansels waren telefonisch verbonden met de kampplaats en van de dikke lippen steeg een Glory" of een „Hallelujah" naar den hemel als de geestelijke van den kansel verkondigde, dat Jeffrie een blauw oog of een kapotte kaak geslagen was Gemengde mededeelingen. ROOSEVELT EN HET BOKSEN. De E ransche „Matin" meent, dat men tot den heer Roosevelt had moeten zeggen: Beste vriend, begin ermee uw lessen der bescha ving te geven aan hen onder uw landgenooten, die van een bokser den kampioen maken van de nationale eer, of liever van de eer van een ras. Als men u hoort, moeten wij naar uw school gaan om te leeren denken, handelen en het overige.Als er iets overblijft. Dat is de splinter. Maar de balk. Gij hebt hem in uw oog, het Amerikaansche oog!" En de Engelsche „Morning Leader" zegt: „Het is nogal eigenaardig, dat de nationale held van het land, waar deze moorden gebeurden, minder dan zes weken geleden in Guildhall zeide: „Het is uw eerste plicht de orde te bewaren. Wanneer een volk moord behandelt als den toetssteen van zelfre- geering, verspeelt het alle recht op zelfregeering." SPOORWEGONGELUK. Nabij Aken is een passagierstreiu door onveilig- sein gereden en gebotst tegen een uitrijdenden Hol ïaMschen trein, die ledig was. Aanvankelijk heette het dat er 6 dood, 6 zwaar gewonden, 18 gekwetsten waren, maar later werd gemeld dat de machinist en 22 reizigers deels zwaar en deels licht gewond waren, ter wijl geen hunner in levensgevaar verkeert. EEN STANDBEELD BESCHADIGD. Zola's standbeeld te Suresnes is gisternacht met zwavelzuur begoten. Het heeft zoo erg geleden, dat een volledig herstel zoo goed als uitgesloten is. Het geval herinnert aan de beschadiging van het Shakespeare-monument te Weimar, voor welks herstel maanden noodig waren, Lit Ziirich wordt gemeld, dat van alle berglagen tot op een hoogde van 1600 meter berichten over lage temperaturen en sneeuwbuien komen. Alleen aan den zuidvoet der Alpen schijnt het weer droog te zijn, overigens is de weersgesteldheid in de bergen even slecht als in de eerste helft van Juli van het vorige jaar. EEN JEUGDIGE WERELDREIZIGER. Een alleen reizend kindje, dat vele duizenden mijlen afgelegd heeft, gaf bij de landing van de stoomboot „Ortega" in de haven van Liverpool niet weinig stof tot gesprek. Het is een weesje van 18 maanden, Pe- tro Lemont geheeten, die de reis van Punta Arenas naar Valparoiso zonder eenige begeleiding deed. Te alparoiso werd het kind aan de hofmeesteres van de Oeeaanboot gegeven en deze gaf het thans over aan de familieleden, die het te Liverpool opwachtten. DE MILLIOENS TE. Dinsdag is de millioenste bezoeker op de wereldten toonstelling te Brussel geconstateerd'. VOORZICHTIG MET ONRIJP FRUIT Te Kleinlinden (nabij Gieszen) werd een jongen na het gebruik van onrijp fruit zoo ernstig ziek. dat hij ondanks de onmiddellijke overbrenging in het Zieken huis na weinige uren overleed. Bij de lijkschouwing bleek, dat de knaap inderdaad door het eten van onrijpe appels en kruisbessen een vergiftiging had gekregen. DE STRIJD OM DEN HOED. Men herinnert zich zeker, dat in het voorjaar een bekende Parijsche schoonheid Liane de Pougy een bui ten-model hoed' droeg, welke de verontwaardiging van een burgervrouw opwekte. Het kwam tusschen den begeleider van de schoons vrouw, prins Ghitia, thans haar echtgenoot, en den man van de verontwaardigde dame tot een vechtpartij. Thans heeft de prins een eisch tot schadeloosstelling' tot een bedrag van 840 ingediend, wegens geneeskundige hulp wat voor een blauw oog en een gezwollen wang wel wat veel is. De rechter vond' 150 gulden schadeloosstelling vol doende, maar gaf den man ook nog een boete van 12 gulden. EEN LUCHTSCHIPPER ALS INDIANEN- OPPERHOOFD. De bekende eigenaar van een vliegmachine, graaf Lesseps, is door de nabij Montreal in Canada wonende Irokeezen tot opperhoofd gekozen. De Indianen heb ben hun blanken broeder den naam van „man met de groote vleugels" gegeven. GEVAARLIJK FEESTVIEREN. Bij het afsteken van vuurwerk op de feestelijkheden, die over de geheele Vereenigde Staten plaats hadden bij de viering van den onafhankelijkheidsdag (4 Juli) zij ii in het geheel 28 personen gedood. Er werden 1758 feestgangers gekwetst. INGEZOUDEH STUKKEN. „DUIN EN BOSCH." Mijnheer de Redacteur! Wilt U zoo goed zijn het onderstaande te plaatsen? De ontvluchting van Willem Roos heeft al zeer veel pennen in beweging gebracht, zoo ook in de Telegraaf, waar zelfs de ontvluchting in verband! wordt gebracht met de vrijheid die de patiënten genieten, hetgeen, daar de ontvluchting in den nacht geschiedde, zeer onlogisch is, en waarop ik hier niet wil ingaan. Het is naar aanleiding van uw artikel getiteld „Gaat dat zoo" dat ik vermeen daarop iets te moeten zeggen. Niet lang' aan het lezen zijnde, sprong m'n hart op van vreugxl. De schrijver toch maakt de sloven van het. veld hun ellendig lot bewust. Om twee uur 'smor- gens in de kousen, neen, dat is geen normale ar beidsdag. Hierdoor herinnerde ik mij een gravure uit het bijvoegsel van het Volksdagblad. Men ziet daar n.l. een boer bijna bezwijkend onder een vork hooi. Een weinig verder is de boerin bezig met harken. Zij delings passeert hun een auto, waarin rijk gekleede heeren en dames. En daaronder staan dan deze woor den: Boerin: Die lui rusten nog eens uit, als wij wer ken. Boer: Ja, en dat zijn dezelfde lui die 's winters ook niets doen. Dit contrast is 't echter niet wat de schrijver op 't oog heeft, 't Geldt de krankzinnigen contra de arbeiders. Zeer zeker is de toestand van de sloven> die zooals u terecht schrijft van 's morgens twee uur tot vaak 's avonds 9 uur werken allerminst benijdenswaard, schrijver dezes zag' dan ook gaarne dat hierin verande ring' kwam. Het lot van de verpleegden is echter ook verre van aangenaam. Van de 400 mogen hoogstens 100 wan delen „met knuppels, messen en bier in 't lijf" lach niet ik zeg, 100 van de 400, wanneer zij geen z.g.n. vlagen hebben. Geloof gerust dat de schrijver van ge noemd artikel niet graag in dezen toestand onder deze glanzend roode daken en sierlijke, torentjes zou willen verblijven„Wij brengen het met nietsdoen tot 'n kasteel" Deze uitdrukking hoorde ik ook in de kazerne. Echter, probeer het niet de kazernepoort te openen en de soldaten een straffeloos heengaan te verzekeren. Gij behoudt alleen de beroepsmilitairen. Dat sommige verpleegers(sters) weinig geestelijk overwicht op de patiënten hebben geef ik direct toe. Maar hierin schuilt juist het verkeerde van het be roep. Velen hechten zich aan zoo'n baantje om den broode. Maar nu gaan we townen aan onze maat-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2