DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vuistrecht. Damrubriek, 4 Él Ji.in Honderd en twaalfde [aarg&ng. 15 JULI BINNENLAND. m m m m m m m^rn. ém. fkwk.mm,,«1, No. 164 1910 V R IJ D A G Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. O Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 1. 34—29 1. 23 34 2. 28—22 2. 17 39 3. 26 17 3. 11 22 4. 38—33 4. 39 28 5. 32 12 5. 8 17 6. 27 40 DE ZAAK VAN HEECKEREN—VAN SWINDE- REN. AL&MAARSC RANT Wij hebben onlangs in een artikel „Vredeskoor en Krijgsmuziek" de aandacht erop gevestigd, dat de vredelievende stemming, die men in. Nederland bijna zonder uitzondering kent, niet overal heerscht, dat er landen zijn, waar men in de vredespropaganda een onware, huichelachtige beweging ziet, bedoeld om de aandacht af te leiden van handige intriges. Als voor beeld is toen het militaire Duitschland! genoemd, dat voor een deel door de eigen organisatie verhinderd wordt te g-elooven aan onmilitaire tijden, waarin men evenmin een leger zal noodig hebben als een individti in een beschaafd land nu een revolver. Juist in de laatste dagen blijkt weer uit allerlei hoe zeer die anti-pacificistische neiging den Duitsehers in het bloed zit. Twee typeerende artikels op dit ge bied hebben wij weer voor ons. En nu weten wij wel, dat sommigen zullen zeggen dat dit do uitzonderingen zijn, die den regel bevestigen, dat dito bedenksels zijn van ultra.-chauvinisten, die niet weergeven wat „men" denkt in Duitschland. Doch daartegenover staat dan toch dat zij in zeer veel verspreide couranten geplaatst en door andere couranten overgenomen worden. En bovendien: al is daarin overdrijving, ook zelfs wan neer men de al te krasse beweringen daaruit neemt, blijft er nog genoeg wat tot nadenken kan stemmen en den gemoedelijken Nederlandschen pacificist kan leeren, dat de gedachten over de grens toch vaak in een heel andere richting gaan dan d'e Nederlandsche. liet eene artikel, in een geïllustreerd blad, van een vrij bekend publicist verschenen, is een protest tegen de moderne wijze van oorlogvoeren. Die is veel te zie kelijk, vaag gevoelig, zoetsappig christelijk. Willen wij onze Europeesch-Amerikaansche supre matie handhaven, dan moeten wij de andere volkeren niet humaan beoorlogen, doch eenvoudig vernietigen en uitroeien. Doet men dat niet, dan groeien de an dere ons boven het hoofd en dan worden wij vernietigd en uitgeroeid. De schrijver heeft het dan over het ge le gevaar. De Chineezen en Japanners zullen een ver- delgings-oorlog tegen ons beginnen en ons daarna uit hongeren. Om dat te voorkomen, wil de schrijver deze volkeren buiten het volkenrecht sluiten en dan vermoedelijk maar vast decimeeren. Want anders de lezer weet- het. Nagenoeg tegelijkertijd vinden wij in de „Deutsche Zeit.ung" een dergelijk standpunt verdedigd. De schrij ver vindt het heelemaal niet verkeerd, dat de: blanken do negers aanvallen, nu de neger Johnson den blanken Jeffries in een bokspartij verslagen heeft. De negers moeten maar eens gevoelen, dat de blanken toch altijd de baas blijven. De negers moeten weten, dat de blan ke is als een leeuw met een klauw, die elk oogenblik gereed is om in zijn vleesch te slaan. De schrijver gaat zoover van het „helaas nogal eens verkeerd aange wende" lynchen een soort natuurrechtelijke basis te geven. Het heet een ventiel, een middel om de groote fout van de gelijkstelling der beide rassen ten minste eenigermate goed te maken. Trouwens de schrijver van dit artikel vindt vol strekt niet zooveel bezwaren in die boksvertooningen. Integendeel. Hij wilde wel dat men in Duitschland meer ging boksen. Want de Duitsehers mogen dege lijk en in militair opzicht dapper zijn, het ontbreekt hun aan burgermoed, aan „Civilcourage." En dit ci- vilcourage-gebrek merkt de schrijver vooral op bij de democraten. Ziet eens -zoo schrijft hij naar de AAN DE DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem No. 86 en van Vraagstuk No. 19. Stand van probleem 86. Zwart 2, 3, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 21, 26, 40. Wit 23, 24, 25, 29, 30, 31, 32, 33, 37, 39, 42, 48. Dit probleem was een eerste proeve. De stand van de Zwarte schijf op 40 is niet erg na tuurlijk. De auteur heeft hem er alleen bijgezet om het aantal schijven van wit en zwart gelijk te maken. Bij de ontleding doet de schijf geen dienst. De stand van het probleem wijst wel eenigszins uit, dat wit moet winnen door een dtibbele slag. In een slag kan wit niet zooveel zwarte schijven slaan. Oplossing van den auteur: 1.32—27 1.21:41 2. 42—37 2. 41 32 3. 25—20 3. 26 37 4. 48—42 4. 37 48 5. 30—25 5. 48 28 6. 33 4 6. 15 24 7. 4:45!! Goede oplossingen ontving'en wij van de heeren: G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, J. M. Ilout- kooper, K. en S. te Alkmaar; S. Hornan te Wijde \Vormer; H. E. Lantinga, H. E. Lantinga Jr. te Haarletti; H. J. Toepoel, den Haag, en J. A. Wolf te Groningen. VRAAGSTUK No. 19. Zwart 3, 4, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 18, 20, 22, 23. Wit 21, 27, 30, 31, 32, 33, 34, 37, 38, 39, 40, 44, 48. Welke slagzet maakte wit? Antwoord Wit speelde als volgt: 1. 33—28 1. 22 42 2. 31—26 2. 42 22 3. 21—17 3. 12 21 4. 26 10 4. 4 15 5. 30—24 5. 20 29 N oord- Ameri k a a nsche democraten. Die zijn een poli tieke kracht, een eenheid, die zich met kracht weet vooruit te dringen. En dat kunnen zij alleen omdat zij ook in het dagelijksch leven geleerd hebben op hun persoonlijke lichaamskracht te vertrouwen. Terwijl de Duitsche democraten politiek gesproken zoo'n slap pe figuur maken, zoo weinig bereiken, ja, niet zelden op de lachspieren werken, omdat zij zoo slap en zoo laf zijn, omdat het hun aan „civilcourage" mankeert. Maar zal men zeggen -die „civilcourage" wordt dan toch bevorderd door de ingewikkelde eerbegrippen der Duitsehers, door het duel in officiers- en studen tenkringen. De schrijver is daarmee heelemaal niet tevreden. Men is daarbij te veel gebonden aan allerlei voorschrif ten. Men hangt te veel af van het optreden van on- partijdigen en secundanten. Er is een veel betere duelmethode: de Oostenrijksche en, ten slotte, het pi stolenduel. Die geven de zoo noodige opvoeding in dapperheid, gevoel van eigenwaarde en gevoel van ver antwoordelijkheid. Doch ook dan kan men het mooie boksen niet missen. Tot zoover de Deutsche Zeitung, die blijkbaar zelf met de gewone duels nog niet tevreden is, maar nog allerlei andere duels, boksen, lynchgerecht en wat niet al noodig oordeelt voor de volksopvoeding. De eerste schrijver wil d*us een streep halen door alle beperkingen van de ruwheid van den oorlog, zoo dra het niet-Europeesche volkeren betreft, de tweede vindt, dat de menschen elkaar veel meer moeten be vechten tot heil der volkspsyche. Alen ziet het: alles wat wij hier vooruitgang noe men, acht men ginds achteruitgang. Men ziet het gele gevaar voor de deur, men vindt dat er nog lang, lang niet genoeg brutaal geweldl is. •Is het een wonder, dat zulke menschen niet gelooven aan pacificistische neigingen, daarmee den spot drij ven of haar bij anderen karakteriseeren als middelen om gewelddadige doeleinden zoo lang mogelijk te be dekken En overdreven wij, toen wij schreven, dat de vredes- vrienden speciaal in Duitschland, nog heel wat te doen hebben, ja, een taak hebben die haast bovenmensche- 1 ijk zwaar is? EERSTE KAMER. De bij het uiteengaan der Eerste Kamer nog voor de afdeelingen gereed! liggende wetsontwerpen, zullen eerst na opening van het nieuwe zittingjaar, in Sep tember a.s., onderzocht worden. TWEEDE KAMER. Van blijkbaar goed ingelichte zijde verneemt de Eindh. Ct., dat de heer Van den Heuvel, afgevaardig de ter Tweede Kamer voor het district Eindhoven, zijn mandaat heeft gesteld in de handen van den voorzitter der R. K. kiezersvereeniging Eindhoven, met de bijvoeging, dat hij dit begin September a.s. wenscht neer te leggen. HÉL wrtw/. mH way/. •klaring o.m. geteekendl door de heeren v. Löben Seis, Hooft en het Utrechtsche Eerste Kamerlid, ba ron Van Ilardenbroeck om den heer Van Heeckeren wèl te herkiezen. Deze aanbeveling, welke bij de anti-revolutionnaire Statenclub was ingekomen, heeft echter het tegendeel uitgewerkt van hetgeen de opstellers er mede beoog den. De Staten-leden waren zeer ontstemd over de pres sie, welke men aldus op hunne keuze wilde uitoefenen. Wat de ontstemming tegen den heer Van Heeckeren ook niet weinig in de hand heeft gewerkt, is het onder de Statenleden ruchtbaar geworden feit, dat de heer Van Heeckeren den brief van dr. Kuyper aan den heer v. Löben Seis gericht, betreffende de herkiezing van den heer Van Heeckeren, moet hebben laten foto grafeeren. Dit is de druppel geweest, welke den emmer heeft doen overloopen. Den heer Van Löben Seis, die sterk voor de herkiezing van den heer Van Heeckeren heeft gewerkt, en daartoe o.m. de hulp van dr. Kuyper in riep, neemt men het in anti-revolutionnaire kringen zeer kwalijk, dat hij daarbij niet grootere voorzichtig heid heeft betracht. Wij meenen, aldus de Ilaagsche correspondent van het Hbld., in staat te zijn, het raadsel van den gephotografeerden Kuyperbrief op te lossen. Volgens zeer_ betrouwbare inlichtingen die ons gewerden, heeft de zaak zich zóó toegedragen. In een brief aan dernj heer Ilovy heeft dr. Kuyper een door hem geformu leerde en eigenhandig geschreven verklaring- ingeslo ten welke de heer Van Heeckeren zou hebben te tee kenen en waarin deze beloofde, in 't vervolg voorgoed over de bekende zaak te zullen zwijgen. Dit was de „weg ter redding" waarop dr. Kuypers ingezonden stuk in Land en Volk doelt. Die verklaring (niet dr. Kuypers brief aan deni heer Ilovy) is vervolgens door den heer Ilovy ter teekening gezonden aan den heer Van Heeckeren, doch deze. weigerde haar te teekenen en zond haar den heer Hovy terug na haar te hebben Joen pliotografeeren en aldus zijn materiaal tegen dr. Kuyper (dat toch reeds, naar wij weten, beduidends genoeg bevatte) met een merkwaardig document te hebben vermeerderd. Het bericht van Land en Volk was dus volkomen juist, mits men voor „brief" maar „verklaring" las. De wijze echter waarop dr. Kuyper bedoeld bericht gisteren scheen tégen te spreken, werpt weder eens helder licht op de kunstige manier waarop hij soms waarheid1 spreekt. DE GEFOTOGRAFEERDE BRIEF. Naar aanleiding van de „uitwerping" van den heer Van Heeckeren door de Provinciale Staten van Zuid- Holland, wordt aan de Tel. nog- gemeld, dat de an ti-revolutionnaire Statenclub tot dit besluit is geko men, ondanks een door zes Eerste» Kamerleden, vrien den van den heer Van Heeckeren, onderteekende ver- 6. 34 11 Goede oplossingen ontvangen van allen die een goe de oplossing inzonden van probleem No. 86. (Zie bo ven). Van het-eindspel uit de vorige rubriek ontvingen wij nog een goede oplossing van J. J. Hubelmeijer. HET BONDSORGAAN. Verschenen is het Juli-nummer (No. 4 van de twee den jaargang) van „Het Damspel''. Behalve enkele berichten bevat deze aflevering o. a. een artikel over langzaam, en vlug spelen. Een twee tal fraaie partijen. Een studie eindspel. Slagzetten in de partij en problemen en eindspelen. Al met al we der een zeer belangwekkend nummer. De volgende twee aardige slagzetten. voorgekomen in de Beemster Damclub, zullen velen onzer lezers zeer zeker interesseeren: In den volgenden stand! voorgekomen in een partij tusschen twee gebroeders Noome deed Jac. Noome met wit.een aardige zet: DE VERONTSCHULDIGING VAN DE ENCY CLIEK. Bij informatie aan het departement van buitenland- sche zaken is aan de N. R. Ct. gebleken, dat van de Pauselijke mededeeling, welke mgr. Gualtieri gemach tigd was aan onzen minister van buitenlandsche za ken te doen, niet een „note verbale?' is achtergelaten gelijk uit een, later in den -nacht door ons ontvangen, telegram van Reuter zou afgeleid moeten worden. Mgr. Gualtieri heeft- zijn opdracht uitsluitend monde- - ling vervuld, maar het departement van buitenland- sche zaken heeft alle zekerheid, dat de Pauselijke ver klaring, die in de Staatscourant- heeft gestaan, teks tueel klopt met wat de zaakgelastigde heeft- gezegd. Aangezien deze inlichting onvoorwaardelijk aan vaard kan worden, moet dus öf de inlichting van de Osservatore Romano, het officieuss orgaan van het Vaticaan, onjuist zijn, öf mgr. Gualtieri zich op eenigszins zonderlinge wijze van zijn opdracht gekwe- i ten hebben. Zwart 1/4, 6, 8, 11, 13, 14, 16/19, 21, 23, 24. Wit 26/28, 31/35, 37, 38, 42, 43, 45/48. Wit speelde en won twee schijven als volgt: Den volgenden stand plaatsen wij, omdat hij is voorgekomen tusschen twee damnïSrs, bij de lezers van onze rubriek welbekend: Zwart 2, 3, 11, 13, 15, 16, 18, 20, 21, 24/26. Wit 22, 27, 31/37, 40, 41, 46. Wit: S. Homan Zwart: J. Noome Mzn. Wit heeft een slechten stand, hetgeen ieder goed dammer zal moeten toegeven. Zwart maakte toen hij in dezen stand aan zet was, aan alles dan ook zeer handig een einde op de volgen de manier: Naar de T el. uit goede bron verneemt, zal de heer baron Van Heeckeren van Keil, het gewezen Eerste Kamerlid voor Zuid-Holland, de bescheiden, welke in zijn bezit zijn, betreffende den dreigbrief van den Duitschen keizer, in brochure-vorm publiceeren. Daar de heer Van Heeckeren thans nog gezant in disponibiliteit is, zal hij alvorens tot publicatie der stukken over te gaan, eerst zijn ontslag uit den dienst nemen. Onder de brieven van „Souvereinen en Vor sten," welke, naar men zich herinneren zal, de heer Van Heeckeren in de Eerste Kamerzitting verklaarde te kunnen overleggen, moet zich ook een schrijven van den koning van Zweden bevinden, die, volgens het zeggen van den bezitter, hem met zijn tweede nota ge luk zou gewenseht hebben. Dit laatste vermelden wij onder voorbehoud, zegt het blad. Gemengd nieuw». DE ONTROUWE KANTOORLOOPER DER IN- OASSOBANK. Omtrent het geval met den kantoorlooper T. der In- cassobank kan nog vermeld! worden, dat reeds Dins dagavond, dadelijk nadat de verdwijning van T. was geconstateerd, de politie direct signalementen telegra fisch door het land liet- verspreiden, hetwelk tot de aanhouding van T. te Rotterdam leidde. Per trein is hij Woensdag nog' naar Amsterdam overgebracht, waar hij den nacht op het politie-bureau Singel doorbracht. Hij toonde zich zeer berouwvol en verklaarde in de verzoeking te zijn gebracht. De ongeïnde wissels, die de looper meegenomen heeft, zijn allen op hem gevonden. Het geld! van de geïncasseerde wissels heeft hij te Amsterdam grooten- deels verborgen. MONUMENT-LAURILLARD. Te Santpoort is gistermiddag het monument van wijlen dr. Laurillard onthuld. Er was groote belang stelling. Prof. Ritter en J. P. Adelink, eerevoorzitter en voorzitter van het comité, voerden het woord. De oudste zoon bedankte de sprekers. Op het marmeren voetstuk van het bronzen borstbeeld werden namens vrienden en vereerders kransen neergelegd. AANBESTEDING. Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland werd gisteren aanbesteedhet storten van betonsteen- wering te Den Helder. Laagste inschrijver B. Boon, te Helder 32.312. ONTVLUCHT UIT „DUIN EN BOSCH." Gisternacht is door de politie te Beverwijk aange houden de uit het krankzinnigengesticht „Duin en Bosch" te Castricum ontvluchte verpleegde, zekere P. Meyer. GEEN TOESTEMMING. De voorgenomen velddienstoefening van de afdee lingen Amsterdam, Haarlem, Bloemendaal, Zaandam, Uitgeest, We,esp, Naarden van de vereeniging „Volks weerbaarheid" en de vereeniging „Voor Vaderland en Koning" te Haarlem op Zaterdag 16 dezer kan niet plaats hebben, daar de burgemeester van Heemstede geen toestemming heeft gegeven voor het schieten met- losse patronen te middernacht. OP HEETERDAAD BETRAPT. Omstreeks half drie gisternacht zagen rechercheurs tc Rotterdam twee personen, die zich verdacht ophiel den voor het verfpakhuis van de firma S„ op de Leu- vehaven. Zij stelden zich op aldaar liggende schepen 1. 2. 35 24 3. 32 43 4. 37 28 5. 41 32 1. 24—30 2. 20 38 3. 21 32 4. 26 37 5. 18 49 en wint. Als probleem geven wij een stuk werk van een be kend fransch probleemcomponist M. Fr. Bethénod. Probleem No. 87 van Fr. BETIIéNOD (Fr.) Zwart 1, 4, 7, 9, 12, 13, 14, 18, 20, 24. Wit 16, 23, 26, 28, 29, 34, 38, 40, 41, 42, 44. VRAAGSTUK No. 20. Hoe wint wit in den volgenden stand: Zwart1, 4, 9, 12, 13, 14, 16 tot 21, 24, 30. Wit25 tot 28, 32, 34, 36, 38, 39, 44, 45, 47, 49, 50. Oplossingen van beiden vóór of op 21 Juli bureau van dit blad motto Damrubriek.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1