STADSNIEUW B II i ÏËN LA ff IX Trekking van heden. Ns. 1747 f 20000; nr. 8104 f 2000 ns. 1917, 11459 en 14905 elk f 1000; ns. 3105, 7681 en 9491 elk f400 ns. 8007 en 14882 elk f 200; ns. 724, 1160, 6230, 7164, 14674 en 17699 elk f 100. DE BORROMEUS-ENCYCLIEK. De Utrechtsche kerkeraad heeft het volgende ant woord ontvangen op zijn adres aan de Koningin inzake de Borromeus-encyeliek Plet Loo, 14 Juli 1910. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen ter kennis te brengen van den kerkeraad "der Neder- duitsche Hervormde Gemeente te Utrecht, in antwoord op zijn schrijven van Juni j.l. „dat Hare Majesteit met waardeering de betuigingen van dankbaarheid voor de zegeningen der gewetens vrijheid en der onafhankelijkheid des Vaderlands, voor welke Harer Majesteits Voorvaderen Hun leven hebben veil gehad, heeft vernomen." De Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin, (was get.) T. M. E. VAN GEEN. (Pred. Bh) Gemengd nieuws. UIT OÜDORP. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad; tegenwoor dig waren alle leden, terwijl er een vacature is. Voorzitter de heer G. Bos Wz., Burgemeester. De voorzitter opende de vergadering en wijdde daarbij eenige woorden van dankbaarheid en hulde aan de nagedachtenis van den heer II. Bruijn, die op den oden Juni j.l. de gemeente door denl dood is ont vallen. 34 Jaar 'toch heeft hij als lid van dezen Raad en 14 jaar als wethouder de belangen der gemeente naar zijn beste vermogen behartigd; gedurende al dien tijd was hij de vriend zijner medeleden, die nu zijn verlies zeer betreuren! en bij wie hij steeds in vriendelijke herinnering zal blijven voortleven. Hierna werdén de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingeko men stukken: a. Eene beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarbij wordt bepaald', dat, met wij ziging eener vroegere beschikking, over het jaar 1910 de aftrek krachtens het 1ste lid v.am art. 9bis der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156) voor wat deze ge meente betreft, wordt verminderd! met 430 en alzoo wordt vastgesteld op 490. b. Brief van Ged. Staten waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de 1ste auppletoire gemeente-begroo ting voor 1910. c. Het proces-verbaal der door Burg. en Weth. gehou den verificatie van de boeken en kas1 des gemeente ontvangers. Overeenkomstig de boeken werd in kas bevonden 375.12. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werd aan de1 orde gesteld de rekening en verantwoording van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over 1909, vermeldende in ontvang een som van 9999,65s, in uitgaaf 8669,165, en een voordee- lig saldo van 1330,49. Deze rekening werd zonder op- of aanmerking voor- loopig vastgesteld, om ter goedkeuring aan Ged. Sta ten te worden ingezonden. Ook de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1909 werd overeenkomstig de voordracht goedge keurd en vastgesteld in ontvang tot een bedrag van J 1899,80s, in uitgaaf ad 1857,69, en alzoo met een batig slot van 42,IIs. Tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad in de plaats van den heer H. Bruijn, op 5 Juni j.l. over leden, werden benoemd de heeren J. Bijman en G. Admiraal en tot hunne plaatsvervangers de heeren P. Couwenhoven en D. Rood. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. bepaald hebben dat de verkiezing (candidaatstelling) zal worden gehouden op Dinsdag 9 Augustus en de stemming en herstemming indien die noodig mochten zijn op 17 en 24 Augustus e.k. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van zes personen, die aan den heer Commissaris der Koningin zullen worden voorgedragen ter benoeming van drie zetters voor 's Rijks directe belastingen in deze ge meente en zulks ter vervanging van de heeren II. Bruijn, overleden, (aftr. 1912); J. Bijman, (aftr.) en P. Couwenhoven (aftr. 1910). In de plaats van wijlen den heer Bruijn, worden voorgedragen de heeren D. Rood en C. J. Butter. In plaats van den heer Bijman, de heeren J. Bijman en J. Buis en in plaats Van den lieer Couwenhoven, de heeren P. Couwenhoven en P. Wijdenes Spaans. Tot lid van het Burgerlijk armbestuur, in de plaats van wijlen den H. Bruijn, werd met, algemeene stem men (1 stembiljet blanco) benoemd de heer P. Cou wenhoven. De vergadering werd, na rondvraag, ge sloten. UIT HOORN. Aan het verslag oven- 1909 der Kamer Van Koophan del te Hoorn ontleenen we het volgende: In den aanvang" van het jaar waren) de graslanden zeer achterlijk. liet schrale voorjaar, de nachtvorsten en de daarop volgende periode van voortdurende re gens waren oorzaak, dat de stand! der weilanden niet gunstig genoemd kon worden. Het vee kon dan ook eerst laat de stallen verlaten. Ook de hooilanden stonden1 in het begin zeer slecht. Daar het weder in den hooitijd voortdurend regenach tig was, was het weinige dat getrokken werd, nog van onvoldoende hoedanigheid. Gelukkig" bracht de twee de snede eenige verbetering' en kon1 het vee tot in den la ten nazomer buiten blijven. De gezondheidstoestand van het vee liet niet te wenschen over: voor herhaling van mond- en klauw zeer, dat bet vorige jaar zooveel nadeel had berokkend, bleef men bespaard. De handel en de prijzen van het rundvee, alsmede die van schapen en varkens, waren zeer belangrijk. Over 't algemeen was het weer voor den groei der aardappelen niet gunstig te noemen, de opbrengst was middelmatig, de kwaliteit dooreengenomen slecht en de prijzen niet hoog. De opbrengst van granen was algemeen middelma tig, terwijl van de koolsoorten de uitkomst best was en de prijzen bijzonder hoog. De vruchtenteelt was voor appelen en peren goed, roode en zwarte bessen zeer goed. De visscherij is in het afgeloopen jaar over 't alge meen slecht geweest. De haringvisseherij was bedui dend minder dan het vorige jaar. Ook de opbrengst van de ansjovis-, bot- en aalvisvisscherij was schraal, wel goede prijzen, maar geen visch. Door de botters werd per schip besomd hoogstens 1800, waarvan aan bot 400, aan haring 400, aan aal 200, aan ansjovis 800; door de kuhbooten 10 per week bij gunstige vangst. De bedongen prijzen waren: haring per tal 0.25 tot 7, bot 7 tot 15 per 50 K.G., aal 10 tot 35 per 50 K.G., ansjovis1 11 per 1000 stuks. De stichting eener hloemhollenibeurs gaf blijk van toenemende cultuur van deze gewassen. Op de Kaasmarkt werden aangevoerd: in het le half jaar 2062 stapels wegende 780.229 K.G. en in 't 2e halfjaar 4995 stapels, wegend 1.686.560 K.G., totaal 2166789 K.G. kaas. De hoogste marktprijzen waren voor middelbare kaas J 32, voor commissiekaas1 31 en voor kleine kaas 31 per 50 K. G. De omzet in Edammerkaas was over het afgeloopen jaar zeer g'oed, doch de prijzen, waarvoor werd inge kocht, waren bijzonder hoog, zoodat een groot gedeelte er van niet dan met verlies is kunnen worden ver kocht. Hi den exporthandel ging veel om. De aanvoer van boter bedroeg 63793 K.G. De x»rijs voor grasboter was 1.30 a 1.35, voor hooiboter 1.20 a 1.25 per K.G. De aanvoeren van vee bedroegen: paarden 674, koeien 7563, kalveren 1475, schapen1 27961, lammeren 5213, vette varkens 256, biggeni 6975. Omtrent den arbeid aan het Rijkslandbouwproef- station over 1909 kunnen we het volgende mededeelen Onderzocht werden 4295 monstersverdeeld als volgt Grondsoorten 60meststoffen 1941, voederstoffen 1780, watersoorten 7, suikerbieten, aardappelen enz. 290, Grondstoffen en producten der zuivelbereiding' 148, waaronder 44 monsters kaas, andere stoffen 69. En 't geheel waren voor het onderzoek dezer mon sters 8637 afzonderlijke analysen noodig. Het aantal ingekomen en uitgegane stukken, be halve de monsters bedroeg 16066, terwijl de inkom sten wegens betaalde analyschatten, voor zoover het proefstation aangaat, beliepen f 7276,85 en f 7585.50 met betrekking tot het voorzitterschap van het College van Directeuren der Rijkslandbouwproefstations. - De uitslag van de gisteren alhier gehouden loop wedstrijden is als volgt: Aantal deelnemers 31. A. Afstand 5 K.M. le p., Peetoom, Olympia Berk hout, 16 M., 123/5 sec.; 2e pr., de Boer, Westzaan; 3e pr., Zaal, Hoorn 4e a, Tresoor, A. A. C. de Spar taan, A'dam4e b, J. Peetoom, Olympia, Berkhout 5e P. Peters, 10e Reg. Inf., Hoorn; 6e H. Eikema, A. A. C. de Spartaan, A'dam7e D. Bakker, 10e Reg. Inf., Hoorn8e A. Smit, A. A. C. de Spartaan, Haarlem. B 100 M. afstand, le pr. Kuijmans, 10e Reg. Inf., Hoorn, I ld/5 sec.; 3e H. Prins, Volharding, Purme- rend, 12'/5 sec.3e a G. Booij, Volharding, Purme- rend, 123/g sec.3e b J. Peereboom, Nieuwe Niedorp, 123/5 sec. Door de vereen, het Rundvee-stamboek Noord- Holland, werd Zaterdag een keuring van 11 /2"jarige stieren gehouden. le rubriek (keurmeesters de heeren C. Stapel Berk hout en G. Palensteijn te Schellinkhout) de beste stier le pr. Roen, eig. N. Molenaar te Hoorn, 2e pr. Wil helm, eig. J. Koster te Bobeldijk, 3e pr. Karei, eig. G. Houter te Wognum. 2e rubriek (keurm. de heeren K. Kool te Lutje broek, J. Posch te Berkhout en C. Posch te Binnen- wijzend) de beste stier met afstamming en melklijsten le pr. Wilhelm, eig. P. Oud, Andijk, 2e pr. Jan, eig. P. Stapel, Hoogkarspel, 3e pr. Prins Frederik, eig. K. Tensen, Andijk. UIT SCIIOORL. Uitslag der telling betreffende het grondgebruik en den veestapel in de gemeente Schoorl in 1910. Oppervlakte eigen land in gebruik 588,79,00 H.A., idem. gepacht, idem idem 736.07,00 H.A., waarvan van ouders gepacht 84,00,00 H.A., hooigras in 1909 bijgekocht 20,28,00 H.A., paarden boven 3 jaar 145, idem beneden 3 jaar 49, springstieren 14, melk- en kalf- koeien 849, mestkalveren 34, ander mestvee 16, jong vee boven 1 jaar 267, idem beneden 1 jaar 294, hei- deschapen geene, schapen boven 1 jaar 579, lammeren 803, bokken en geiten 127, varkens boven 6 weken 174, idem beneden 6 weken 75, in 1910 geboren kui kens1 1526, oudere kippen 3318, morven en kasten met bijen 50 stuks. UIT STOMPETOREN. In plaats van den heer P. Vader P.Dz., die benoemd is tot kerkvoogd, is als notabel bij de Ned. Herv. Gemeente alhier benoemd de heer C. Kramer. UIT BERGEN. Men schrijft ons Door het te laat afzeggen van het concert-de Blij, dat in 't „Oranje-Hotel plaats had moeten hebben, zooals uit de advertenties en op de reclamebiljetten stond, doch nu in café „Duinvermaak" werd gehouden, was het puibliek niet zoo talrijk als men had kunnen verwachten. Niettegenstaande deze kleine opkomst oogstten Za terdagavond mejuffrouw Winkel, mejuffrouw Blom en de heer Cor de Blij een warm applaus. Voor Bergen was 't jammer dat er niet meer men sehen waren, want alle bezoekers erkenden eenparig zeer voldaan te zijn. Mejuffrouw Winkel uit den Haag bezit een prach tige mezzo-sopraan, 't is een echte klankrijke volle jeugdige stem. 1 S Zij zong o.a. met veel gevoel „das Zauberlied" van Helmund en met schitterende voordracht „le chant hindou" van Bemberg, terwijl mejuffrouw Blom uit Alkmaar op uitstekende wijze haar begeleidde. liet glanspunt van den avond was echter „de Bar carolle van Oushoorn" en „Hongaarsche dans", dooi den heer de Blij, viool, en mej. Blom, piano; bij een enkele maat rust kon men een ademlooze stilte onder het publiek waarnemen. V order bracht de heer de Blij nog heel mooi ten ge- hoore „Thaïs (meditation) voor viool, terwijl mejuffr. Blom 't concert beëindigde met een uitstekende pia no-voordracht, waarna wij allen zeer voldaan huis waarts keerden. V AC ANTIEKINDERFEEST. De eerste vacantiedag, Maandag 25 Juli, zal weer de kinderdag zijn in onze stad. Van ongeveer 150 openbare en bijzondere scholen zullen 6000 kinderen althans één vacantiedag heerlijk kunnen genieten. Maandagmorgen te 7 uur komen er 5200 op den N. Z. Voorburgwal bijeen met 300 onderwijzers(essen), om zich met vlaggen en muziek op te stellen van de Paleisstraat af, langs Spui en van Spui naar Molsteeg, om van daar gezamenlijk op te trekken naar spoor, boot en tram, die de „blijde jeugd" zullen vervoeren naar: Hilversum, Bussum, Bergen, Heilo, IJmuiden, Wijk aan Zee, Velsen, Baarn, Zandvoort en Haarlem. Dinsdag 16 Augustus gaan 700 Israëlietische kinde ren naar Zandvoort. VLIEGEN TE HEERENVEEN. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft goedkeuring gehecht aan de door den heer van Maas dijk te Heeren veen te geven vliegvertooning. Zonder deze goedkeuring zou de vlieger zich aan disqualificatie hebben blootgesteld, welke disqualili- catie in alle bij den internationalen bond aangesloten landen van kracht is. Z. K. H. Prins Hendrik, beschermheer der Neder landsche Luchtvaartvereeniging zal worden uitgenoo- digd de vliegvertooning bij te wonen. HET FAILLISSEMENT SOUMIERS. Als slachtoffers in het faillissement Schmiers te Haarlem noemt de O. Haarl. Ct. r.k. geestelijken, een b.v. voor een halve ton, dan kleine lujrden onder de roomsch-katholieken en ook eenige kerkelijke fondsen. Den safehouders is gelegenheid gegeven hun waarden terug te halen. Als een der oorzaken van het faillissement wordt genoemd spelen op courses. GYMNASIASTEN-LANDLOOPERS. Zaterdag trokken 'n twaalftal Duitschers door Win. schoten, 11 leerlingen van '11 gymnasium en 1 student de aanvoerder. Ze waren in zes dagen van Bremen geloopen. Bij het passeeren van de grens hadden ze nogal wat moeite ondervonden met de politie, die ze voor Zigeuners of landloopers aanzag. De heeren zagen er dan ook vreemd uit. Gepakt en gezakt, voerden ze met zich mee 'n paar ijzeren potten, deksels, messen, vorken, een ijzeren ketting, om hun potten hoven 't vuur te kunnen hangen, kortom, allerlei keukengerei. Verder hadden ze allen een muziekinstrument bij zich: violen, fluiten, 'n mandoline. Voor en na maken ze wat muziek. Ze kochten drie kooien en '11 paar spint aardappels en wilden dineeren in het Midwolderbosch, waar ze 's nachts ook bivouakeerden. Daarvoor droegen ze 'n zeil met zich mee, waar ze 's avonds onderkruipen gewikkeld in een deken. EEN ARTS! Te Heerenveen vervoegde zich bij een alleenwonende dame een man, die zich oogarts noemde en die haar tegen f 3 contante betaling een bril verkocht. Des avonds kwam de arts terug, in gezelschap van een ander. Het tweetal drong direct door tot in de achter kamer, de ontstelde juffrouw werd door den „dokter" weer aan hare oogen onderzocht en ook de borst werd beklopt. De juffrouw betaalde voor dit consult f 15, waarvoor een onleesbare quitantie werd afgegeven. De juffrouw wilde de zaak stil houden, doch de familie gaf aan de justitie kennis, die den dokter arresteerde. Het is K. Sjoerds uit Zwolle. Van de f 18 was niets meer over alles geofferd aan Schiedam. EEN ONTROUWE BEDIENDE. De jongste bediende ten kantore van de The Natio nal Packing' Co. Chicago, in1 de Reederijstraat te Rot terdam, de 15-jarige. G. M., uit Oostmaaslaan, kreeg' Zaterdag opdracht bij de Rotterdamsche Bank in de Boompjes een bedrag' vani 200 te ontvangen. Hij deed dit, maar keerde niet weder naar zijn kantoor in de Reederijstraat. In den afgeloopen nacht kwam hij thuis en des morgens werd' hij daar door de politie aangehoudén. De jongen zegt zijn portemonnaie, met de 200 aan bankpapier, te water te hebben geworpen. Tot nog toe is er tevergeefs naar gezocht. WAAROM MEN FEEST VIERDE! 't Was in de Amsterdamsche buurt te Haarlem, too- neel Zuidpolderstraat. Van verschillende huizen wap pert ons dundoek. Feeststemming! heerscht alom, niet het minst kenbaar aan blijde gezichten van buurvrou wen in bevlagde woningen. Een enthusiast straat publiek, varieerend tusscheni 2 en 60 jaar, houdt de stemming- er mee in; klein, druilerig regenbuitje uit onfeestelijk gekleurde lucht vermag de «temming niet te bederven. Integendeel, de. feestvreugde stijgt en uit zich in een gevoelvolle serenade, muzikaal voortbreng sel van uitgelaten feestgangers, op zeer onmuzikaal instrument, meer geschikt als reinigingsmiddel. Dan sende buui-vrouwen! vormen) een) kring om muziekvoort- brengster. Levendige belangstelling uit hoog opge schoven ramen. Vanille-ijs-wagentjes vertoonen zich reeds op het terrein. In) een aangrenzende straat schettert een1 draaiorgel, alles teekent stijgende feest- drukte. Voorbijganger ziet de straatdecoratie, hoort vveug- degeschal, lacht onwillekeurig' mee. Denkt aan een of andere trouwpartij of jubileum. Informeert bij mede deelzame buurvrouw naar de vreugdebron. Ongeloo- vig lachje op den mondl van aangesprokene. „U zou het niet weten? Iedereen kan 't u vertellen! Juf frouw S. gaat verhuizen!" (Opr. Haarl. Ct.) HET VERMISTE MEISJE. De „Arnh. Ct." deelt mede, dat de burgemeester uit den Haag bericht heeft ontvangen, dat de politie honden niet tot speuring zullen worden opgestuurd. Door het vele regenwater, in dé laatste dagen geval len, is een eventueel spoor toch reeds uitgewischt. VOLKONDERWJJS. Zaterdagavond werd te Almelo de algemeene verga dering van „Volksonderwijs)" geopend. Nadat de voorzitter van de Almelosche afdeeling den aanwezigen het welkom had toegeroepen, hield de heer C. A. Zelvelder, voorzitter van het Hoofdbestuur, de openingsrede, een- woord van eerbiedige hulde bren gend aan de nagedachtenis van Mr. Z. W. Straatman. Met een opwekking om tegen allen laster en elke ver drukking in de Openbare School te blijven voorstaan, als het eenig- goede opvoedingsinstituut, besloot de voorzitter zijn zeer toegejuichte rede. De vergadering werd bijgewoond door afgevaardig den van 57 afdeelingen. Het jaarverslag en de begrooting' voor 1910 werden goedgekeurd, waarna aan de orde kwam: De Borro- maeus-encycliek. Op voorstel van de afd. Wondsend werd een protest-motie aangenomen. Zondag werd de vergadering voortgezet en kwam in behandeling het voorstel om het hoofdbestuur te machtigen tot de stichting' van een fonds, waaruit aan jongelieden, mannelijke als vrouwelijke, uitmun tende door aanleg en bekwaamheid, op aanwijzing en met steun der afdeelingen, finantieele hulp voor voortgezette opleiding kan worden verleend, op den voet van bepalingen als een1 uitvoerig reglement be vatte. De vorige jaarvergadering besloot reed® in principe tot instelling van dit fonds. Het reglement verstaat, onder voortgezette studie elk soort onderwijs in wetenschappelijke of vakkundi ge richting, dat als vervolg op lager onderwijs kan worden genoten. Afdeelingen van „Volksonderwijs", die een jaarlijk- sche bijdrage van minstens' 5 aan1 het Studiefonds verleenen, hébben het recht een! jongen of meisje tot het in aanmerking' doen komen voor steun uit het Stu diefonds aan het hoofdbestuur voor te dragen. Personen, die een jaarlijksche bijdrage verstrekken van ten minste 50 of een schenking deden in eens van ten minste 500, hebben hetzelfde recht. Zullen candidaten, door een afdeeling' voorgedra gen, voor steun uit het Studiefonds in aanmerking kunnen komen, dan moet ten minste 40 der daar toe noodige gelden bijeen gebracht zijn in de gemeen te, waarin de candidaat woonachtig is. Besloten werd 500 van het kapitaal van „Volks onderwijs" te bestemmen als grondslag van het „Stu diefonds van Volksonderwijs" en 750 voor het dage- lijksch beheer van het bureau. Vervolgens' werden verschillende) voorstellen bespro ken, 0. a. het voorstel-Almelo om een gesalarieerd pro pagandist aan te stellen. Dit wordt echter dooi' het Hoofdbestuur ontraden, zoodat het voorstel werd ver worpen. j i Het voorstel-Groningen: De algemeene vergadering noodigt 't Hoofdbestuur uit, een onderzoek in te stellen bij de afdeelingen van „Volksonderwijs", om een overzicht te krijgen ten aan zien van a. Iloe men in 't algemeen denkt over den handen arbeid (slöjd)1 b. Welke waarde men hecht aan de toepassing van de H. A. voor de opvoeding in ;t algemeen en) het ge wone onderwijs in 't bijzonder; c. Welke gevolgen men er zich van voorstelt voor het leven; d. Waar en op welke wijze fret onderwijs in handen arbeid reeds gegeven wordt en welke resultaten men heeft verkregen; Wordt zonder stemming aangenomen. Bij de rondvraag' werd aanhangig' gemaakt een mo tie, door 22 afdeelingen onderteekend, waarin de ver gadering haar vertrouwen uitspreekt in de houding van den openbaren onderwijzer, zoowel in als buiten de school. DE MOORD TE KOEKANGE. Naar de „Mepp. Crt.' verneemt, is, met toestemming van de bevoegde macht, aan de gebroeders Klaas en Roelof Bakker, destijds gearresteerd als verdacht be trokken te zijn in de moordzaak in 't Koekangerveld, het geld teruggegeven (ruim f 300), door de politie in het schapenhok bij het huis van hun vermoorden vader gevonden. KORTE BERICHTEN. Zaterdagmiddag is te Enschedé het 3-jarig zoontje van D. E. op den Gronauschen weg door een electrische tram overreden. Krachtig remmen van den wagenbe stuurder kon het ongeluk niet voorkomen. Eenige uren later overleed het kind. Een te Amsterdam vertoevend vreemdeling maakte kennis met eenige personen, die den ai'gelooze ertoe wisten te bewegen met hen te gaan kaartspelen Hij verloor zijn gouden horloge met ketting en een bedrag van f 37. De burgemeester van Oldenzaal heeft verder verlof voor het houden van collectes voor de stakers en uitgeslotenen te Enschede binnen zijn gemeente geweigerd. Gisternacht loste de arbeider v. V., te Uithoorn, bij een twist een geweerschot op zijn vrouw. Zij kreeg wat hagel in den arm en is naar het O. L. Vrouwen gasthuis te Amsterdam gebracht. Zaterdagnacht kwam het in de 1ste Oosterparkstraat te Amsterdam tot een vechtpartij tusschen een agent van politie en een zekere J. Baars, oud 21 jaar. De agent maakte ter zelfverdediging van zijn sabel ge bruik en bracht Baars een steekwonde toe in de zijde. STAATSLOTERIJ. EINDEXAMEN H. B. S. HET 5-JARIGEN CURSUS. Zaterdag slaagden te Haarlem voor het eind-examen H. B. S. met 5-jarigen cursus, mejuffrouw P. S. F. Aukes en de heer R. A. Houwing, beiden te Alkmaar; IT. A. v. d. Berg, W. C. Boreel, J. II. Droste, J. de Graaft', F. J. J. Kerstens, L. J. de Lagh, H. Langster, L. Spier, M. Sóuget, J. T. Thijsse, allen te Haarlem; N. J. Tielrooy, den Helder; Ch. Hoogers, mej. M. J. Korteweg, mej. A. Weijtlandt, allen: te Zaandam; P. N. Boekei, O. Bruin, J. J. C. P. Wilson, allen te HoornA. v. d. Kemp, extraneus. Geëxamineerd werden 23 candidaten, afgewezen 3. EEN CONCERT. Mej. Emmy Winckel, mezzo-sopraan, mej. G. M. M. C. Blom, pianiste, en de heer Cor de Blij, violist, zullen Woensdagavond in de Unie een concert geven, dat, in overleg met Gebrs. Spanjaard ,de impresario Jacques Elte uit den Haag, heeft georganiseerd. Mej. Winckel en de heer de Blij behaalden, naar wij hoorden, in die plaatsen der omgeving, waar ze optraden, een wel verdiend succes. Wat mej. Blom betreft, het is hier ter stede wel bekend, dat er iets goeds te hooren is, als deze stadgenoote aan de piano zit. Nu het herfstige zomerweer zoo weinig tot buiten zijn aanspoort, is van de zijde van het publiek voor dezen muziekavond in Juli vermoedelijk wel de be langstelling te verwachten, die noodig is om het concert te doen doorgaan. AGENDA: MAANDAG: Gem. Zangv. „Nieuw Leven," repetitie van „Pau las" voor heeren, 81/2 uur, Unie. DINSDAG. „Typografen-Studieclub" 81/2— 10l/2, „Voorwaarts". Ver. Zangers, repetitie 73/4 uur, Diligentia. DONDERDAG: Gem. Zangv. „Nieuw Leven," repetitie voor dames, 8 uur, Unie. CORRESPONDENTIE. Voor de gezinnen Wettsteijn ontvingen we nog f 2,50, welk bedrag doorgezonden is. Burgerlijke Stuud. GEBOREN 23 Juli. Jacobus Mattheus Hendricus, z. v. Hendrik Punt en Catharina Vader. Gezinus, z. v. Otto de Waal en Geertrui Elizabeth van der Hoogt. OVERLEDEN 24 Juli. Anne Johannes, z. v. Klaas Bos en Antje Schoen, 3 jr. Maria Cornelia Doffer, wed. Hendrik Heijmans, 60 jaar. Gerard, z. v. Jan Gerbrand de Jonge en Geertje Houter, 61 j. FRANKRIJK. Te Parijs is gisteren overleden prinses Jeanne Bonaparte. Deze prinses werd den 25sten Sep tember 1861 in de abdij van Orval (België) geboren. Den 22sten Maart 1882 trad zij in het huwelijk met den markies Christiaan van Villeneuve Esclapon, en woonde sinds dien in de Parijsche hoofdstad. Haar vader was' Pierre Napoleon, die een avontuurlijk leven leidde en den SOsten December 1871 Eleonore Ruflin, een dochter van een arbeider, trouwde teneinde de beide kinderen (Roland en Jeanne) te wettigen. De vader schoot in 1870 een journalist wegens een belee- digend courantenartikel dood, de zoon huwde in 1880 de dochter van een pachter van de bank te Monaco en maakte nogal naam door zijn geographische en athropologische studiën. ENGELAND. De suffragettes te Londen hebben een grootsche zeer vredelievende betooging gehouden, welke al hetgeen tot dusver door haar is geschied, overtreft. Er waren drie optochten, welke allen naar het Hyde- park trokken. In de oostelijke stoet reed dadelijk achter de politie-te-paard de leidster Drummond, ge volgd door 117 „helden van Holloway" (strijdsters die voor het verwenschte doel in de gevangenis hebben gezeten), onder aanvoering van de dames Lowrence en Pankhurst. Vervolgens kwamen de schilderessen met penseelen en palet en daarna een lange rij be roemde tooneelspeelsters. Tal van vereenigingen had den afgevaardigden gezonden, uit Engeland, Nieuw- Zeeland, Australië, Zuid-Afrika, Amerika, Noorwegen, Duitschland, Zweden, Frankrijk, Italië, Hongarije, Zwitserland, Nederland. De zeven verschenen met oranje- en gele kleuren, terwijl een korps pijpers vooraan liep. Amerikanen waren ten getale van tweehonderd tegenwordig, en o.m. werden opgemerkt mrs. Belmont een der beroemde „vier honderd" van de New-Yorker aanzienlijke wereld en miss Roosevelt, een nichtje

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2