~¥ta p s nTëu w re school het religieus en nationaal karakter, dat in het algemeen die school thans heeft, moet worden ont nomen, dan wordt zij met de beslistheid door ons af gewezen. liet amendement-Purmerend werd aangenomen. Vervolgens stelt de vergadering aan de orde de vol gende motie waarvoor de urgentie werd gevraagd door de afdeelingen Amsterdam, Hilversum en Zaandam. „De algemeene vergadering van het N. O. G. ge houden te Arnhem den 28en, 29en en. 30en Juli 1910, „kennis genomen hebbende van de maatregelen door Gemeentelijke en Rijksautoriteiten aanbevolen of toegepast om te voorkomen, dat de onderwijzers zich zullen onthouden van het aankweeken van eerbied' voor den huidigen R-egeeringsvorm in het algemeen en van een gepaste liefde voor het Oranjehuis in het bijzon der, en dat de school zal lijden onder het optreden der onderwijzers buiten de school als propagandisten van bepaalde beginselen, „overwegende, dat die maatregelen, ongemotiveerd als ze genoemd mogen worden, den onderwijzersstand in zijn geheel beleedigen, getuigenis afleggen van een misplaats wantrouwen, en huichelarij in de hand zul len werken, „spreekt als haar meening uit, dat een inperking der vrijheid van den onderwijzer moet blijven overge laten aan het inzicht en den takt van de dienaren der openbare school zelve." Na wijziging werd deze motie aangenomen. Het voorstel-Zwolle, om art. 24 der Lager Onder- wijs-wet zoo gewijzigd te krijgen, dat er bij 25 kinde ren twee, bij 60 kinderen drie leerkrachten moeten zijn, werd aangenomen. Het hoofdbestuur aanvaardde den voorslag der af deeling Arnhem om een onderzoek in te stellen naar het vraagstuk der tuehtlooze leerlingen. Aan den wenseh der afdeeling Rotterdam om voor dat onder zoek samenwerking te zoeken met de zustervereeni- gingen, wordt aangenomen, nadat het amendement- Rotterdam door Arnhem is overgenomen. Het hoofdbestuur wenscht pogingen in 't werk te stellen om bij het voortgezet onderwijs voor meisjes (o. a. bij de vervolgklasse der L. S.) kook- en huis- lioudonderwijs van staats- of gemeentewege ingevoerd te krijgen. De algemeene vergadering geeft aan dat voornemen haar goedkeuring. Op voorstel van de afdeeling Rotterdam, welk voorstel werd geamendeerd door de afdeeling Amster dam, wordt het hoofdbestuur opgedragen bij de .regee ring aan te dringen op wettelijke regeling van het be- wa a rschoolonderwij s. Eveneens wordt het hoofdbestuur opdracht gegeven op voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage ter plaatse waar zulks behoort, een adres met toelichting- in te. dienen, houdende het verzoek, eerlang over te gaan tot de instelling van een Ministerie van Onder wijs. Met 's-Gravenhage is het hoofdbestuur van mee ning, dat de instelling van een afzonderlijk departe ment van Onderwijs voor den bloei van het onderwijs in hooge mate bevorderlijk zal zijn. De overige voorstellen werden aangehouden. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Bij den heer O. Backx, alhier, is eene donker ge kleurde postduif komen aanvliegen, gemerkt H. 20. N. II. 1475. De zeilvereeniging „Fortuna vergaderde onder voorzitterschap van den heer O. Backx. In plaats van de heeren C. Swager en G. Bakker werden als be stuursleden gekozen de heeren J. en A. Timmerman. Bij het nazien der rekening van den penningmees ter adviseert de commissie tot goedkeuring en sluit de rekening met een nadeelig saldo van 0.03. Bij de reglementsherziening ondergingen eenige ar tikelen eene wijziging, terwijl nog enkele aanvullingen bleken poodig te zijn. De leden zullen gratis een exemplaar ontvangen. Uit de mededeelingen bleek, dat de vereeniging, op gericht met 7 leden, thans 51 leden telt, en zich 4 nieuwe leden lieten inschrijven. Ten slotte werd besloten den 7den Augustus een onderlingen wedstrijd te houden op het „Waardje", waarvoor drie geldelijke bijdragen en reeds 5 prijzen disponibel werden gesteld. Het inleggeld zal 0.50 bedragen. De Raad dezer Gemeente vergaderde gistermid dag in voltallige zitting. Na opening en vaststelling der notulen, werd mede gedeeld dat was ingekorhen de rekening over de gasfa briek 1909, waarvan de ontvangsten bedragen 190.000 en de uitgaven 190.000, zoodat het saldo nihil bedraagt. Nadat ze door de Raadsleden was nagezien, werd de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting van diezelfde instelling werd daarna den Raad aangeboden en zonder bespreking goedge keurd. De heeren Sprong, Schagen en Kistemaker bericht ten dat zij met leedwezen hadden vernomen het besluit van den Raad, om de na 1 Mei 1904 verleende verg*un- ning te doen intrekken en geen nieuwe te verleenen, dat zij beleefd verzoeken op dit besluit terug te komen vooral om claudestienen drankverkoop te verminderen, temeer drongen zij op inwilliging van dit verzoek aan daar het aantal maximum .vergunningen 6 mag bedra gen. De voorzitter bracht tevens ter tafel het in de laat ste vergadering aangehouden schrijven van Ged. Sta ten inzake de vergunningskwestie en deed voorlezing van een motie in de laatste vergadering van de afdee ling Langedijk der Ned. Ver. tot Afschaffing van Al- coh. Dranken aangenomen om het maximum der ver gunningen te blijven bepalen op 2. Nadat de heer Vlug de wenschelijkhedd had betoogd, de geheele toedracht der zaak nog eens aan Ged. St. mee te deelen opdat het eens genomen besluit zou kun nen worden gehandhaafd, verklaarde de heer de Geus dat hij het maximum zou willen bepaald zien op 2. De Raad is er niet, zoo vervolgde hij, om personen te treffen, maar om het algemeen belang te dienen, en wanneer we dan eens nagaan wat in den laatsten tijd hier door het drankmisbruik is gebeurd, ook in eigen gemeente, dan ben ik er zeker van dat de Raad dezer Gemeente een goed voorbeeld' zal geven door het maxi mum zoo te verlagen. Ik spreek uit volle overtuiging, ik kan niet anders. De heer Slotemaker zou, gehoord die publieke opinie, nu uitgesproken bij de volksstemming, die wel wordt afgekeurd doch niet door spreker, het maximum willen bepalen op 3, met dien verstande, dat de thans be staande vergunningen kunnen blijven, doch niet zul len worden verleend wanneer ze door overlijden of ver trek vervallen. De heer Bnrten zeide, dat zijn opinie bekend is en de wil der burgerij eveneens. Wij moeten, aldus spre ker, ons beginsel laten gelden, en mogen niet uit me delijden handelen, en waarom is het noodig dat men het maximum bepaalt op 3? De heer Slotemaker wijdde nog eens uit over de volksstemming, waarop de heer Keman opmerkte, dat de Raad z. i. het beste zou doen door de volksstem ming geheel buiten bespreking te laten. De heer Opperdoes verklaarde dat het voorstel van 2 vergunningen hem te ver gaat. De heer Vlug zette nog eens zeer breedvoerig het door hem ingenomen standpunt uiteen, om het maxi mum op 3 te bepalen, vooral met het oog op de finan- tieele gevolgen, die de bepaling van 2 voor den heer Sprong zou hebben. De verschillende heeren lichtten vervolgens het door hen ingenomen standpunt andermaal toe, waarna de heer Barten in herinnering bracht de hier rond gaande praatjes, dat de vergunning van Sprong niet conform de wet was verleend en ook dat er ten aanzien der ver gunningen van Schagen en Kistemaker onregelma tigheden zouden hebben plaats gehad. Hij verklaarde na inzage door hem en de overige heeren leden van den raad te hebben genomen van de in deze aangele genheid gevoerde briefwisseling, te kunnen verkla ren, dat deze praatjes allen grond missen en onwaar zijn. De voorzitter wilde tot stemming overgaan. De heer Slotemaker wees op het gevaar voor de hoofdherbergen bij toepassing van het uitstervings systeem, waarop de heer Barten verklaarde dat het weinig uitmaakt, waar de drank gedronken wordt. De heer Heman wees eveneens op het gevaar van het verdwijnen der hoofdherbergen en op hef daaraan verbonden ongerief voor de burgerij. Lang en breed' werd er over dit punt gediscussieerd waarna een verschil Van meening ontstond omtrent de volgorde waarin de stemmingen zou plaats hebben. Toen de voorzitter mededeelde dat eerst het verst- strekkend voorstel (maximum 2) in stemming werd gebracht, stemden daar vóór de heeren de Geus, Ke man en Barten, tegen de heeren Vlug, Opperdoes, Slo temaker en Heman. De heer Barten stelde nu voor de 3 vergunningen in te trekken, in een der volgende vergaderingen het maximum weer te bepalen op 3. De bezwaren daaraan verbonden daar bij eventueel tot standkomen van deze bepaling het zeer de vraag zou zijn wie de 3 vergun ning zou krijgen, werden besproken, waarna men piet vérder op het voorstel inging. Het voorstel om liet maximum te bepalen op 3 werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen, (vóór de heeren de Geus, Keman en Barten, tegen de overige heeren). Het voorstel om het maximum te bepalen op 3 doch de thans bestaande vergunningen te handhaven (het z.g. uitstervingssysteem) werd aangenomen met 5 te gen 2 stemmen, die van de heeren de Geus en Heman. De voorzitter: ik ben blij dat deze zaak thans van de baan is. De gemeente-rekening werd daarna den Raad aan geboden, deze rekening sloot met een nadeelig saldo van 807.29, de uitgaven bedroegen 54801.57° de ontvangsten 53994.28°. De voorzitter zeide dat dit nadeelig saldo veroor zaakt werd door het niet ontvangen van 570 aan tiendrechten, zooals bij de begrooting geraamd was, door het slechte jaar 1909, waardoor veel te weinig ontvangen werd op de posten „huur van landerijen" en restanten. De heeren Opperdoes, Vlug en Heman vormden de commissie belast met het nazien der rekening. De voordracht van zetters werd samengesteld uit de beide aftredende heeren de heeren D. de Geus en A. Bakker als no. 1 en de heeren Vlug en Keman als no. 2. De invoering van het penningstelsel bij de brand weer werd daarna nog ter tafel gebracht. Na eenige besprekingen van algemeenen aard werd besloten dit stelsel bij wijze van proef in te voeren, voorloopig echter met kartonnen plaatjes. Bij de rondvraag vroeg de heer Opperdoes hoe het stond met de schoolplannen, waarop de voorzitter ant woordde dat daaromtrent nog niets was ontvangen. De heer Opperdoes zeide dat jammer te vinden met het oog op den tijd van bouwen. De vergadering werd daarna gesloten. UIT HEER-IIUGOWAARD. Na opening der gisteren alhier gehouden voltallige raadsvergadering werd medegedeeld dat bij de loting voor aflossing van een aandeel der gemeenteleening was getrokken no. 30. Burgemeester en Wethouders boden den Raad de Gemeente-rekening aan, sluitende met een bedrag van ontvangsten 25262.06°, der uitgaven 25590.39°, na deelig saldo 287.73. De Raadsleden werden met het nazien belast, waar na zij ter visie werd gelegd. Het Burgerlijk Armbestuur bood hare rekening aan over 1909, bedragende in antvangsten 4057.33 en in uitgaven 4095.13, nadeelig saldo 37.80. Na gedane rondvraag, die niets opleverde, werd de vergadering gesloten. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De coöperatie „Vooruit" opende gister hare kruide- niersafdeeling. Bij deze gelegenheid' was alleen be stuur en pers tegenwoordig. De voorzitter behandelde het voorheen en thans, wees op het moeilijke begin en het prachtige resultaat dat thans bereikt is. Deze co öperatie is één der voornaamste in den lande en bin nenkort hoopt zij weder een nieuwe bakkerij te openen. Aan de koopers van heden, die twee gulden besteden, wordt V4 K.G. cacao uitgereikt. Alhier is gisteravond opgericht eene plaatselijke Liberale Kiesvereeniging voor gemeente en polder. Ongeveer 20 leden traden toe en een voorloopig be stuur werd gekozen. Pogingen worden gedaan tot aanwerving van nieuwe leden. Bij de a.s. verkiezing der banne Zuid-Scharwoude werd aanbevolen het af tredend lid de heer C. Berkhouwer. UIT OASTRICUM. Het jaarlijksche schoolfeest had ditmaal zonder het onderwijzend personeel plaats. De onderwijzers gaven n.l. de voorkeur er aan, met de kinderen der hoogste klasse Amsterdam te bezoeken en met die der laagste in het dorp feest te vieren. De commissie wilde ech ter het vroegere programma behouden, een rijtoer van alle kinderen over Eg-mond, Bergen en Alkmaar. De commissie besliste en het onderwijzend personeel bleef uit, Na het schoolfeest viel een 20-jarig meisje, Piet je Breedveld g-eheeten, van den schommel. Zij werd bewusteloos opgenomen en bleek zich ernstig te heb ben bezeerd. UIT DE BEEMSTER. De heer K. Edel, alhier, slaagde te Utrecht voor het veeartsenijkundig examen. UIT HEILOO. Evenals vorige jaren belooft, ook de op 31 Juli, 1 en 2 Augustus alhier, nabij de N. H. kerk te houden, ker mis weder een attractie te zullen worden. Behalve de stoomdraaimolen, verschillende kramen en ververschingstenten, zijn nog verrezeneen schouw burgtent, een acrobaten-theater, eene kinematograaf- inrichting, een luchtschoromel en andere vermakelijk heden, terwijl in de cafó's muziekuitvoeringen zullen plaats hebben en gelegenheid tot dansen zal worden verschaft. Van de harddraverij op Maandag is in dit blad reeds melding gemaakt. UIT SOHERMERHORN. In de heden gehouden gemeenteraadszitting werden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, de heer J. Helder, onderzocht en in orde bevonden. Tot zetters van 's Rijks directe belastingen werden uit het door Burgemeester en Wethouders voorgestel de dubbeltal, de heeren Th. J. Westerhof en J. Klerk, C. Stoel en J. P. Hermes, de beide eerstgenoemden ge kozen om te worden voorgedragen aan Ged. Staten. Tevens is de rekening van 1909 aangeboden. UIT KOEDIJK. Gistermiddag vergaderde de Raad der gemeente. De notulen der vergadering van 24 Juni 1910 wer den goedgekeurd. Medegedeeld werd: Van H.H. Ged. Staten was goedgekeurd terug ont vangen besluit tot het doen van betaling uit den post voor „onvoorziene uitgaven," besluit af- en overschrijving op verschillende posten dienst 1909; suppletoire begrooting. De benoemde onderwijzer W. Wagenaar berichtte, dat hij zijne benoeming aanneemt. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen was: Van den Gom. d. Kon. bericht, dat bij Kon. besluit van 6 Juli j.l. no. 32, de burgemeester is herbenoemd en den 15 Juli d. a. v. de vereischte eeden heeft afge legd. Voor kennisgeving aangenomen. Door den voorzitter der Staten van N. H. werd aan geboden een exemplaar van het verslag betreffende den toestand der provincie over 1909. Voor kennisgeving aangenomen. De rijksontvanger te Alkmaar (bg) berichtte, dat 2 Juli 1910 192.09 is uitbetaald aan den gemeente-ont vanger, en de rijksbetaalmeester gaf kennis, dat op 2 Juli 1910 1060.40 aan den gemeente-ontvanger is afgedragen. Voor notificatie aangenomen. Burgemeester en Wethouders boden- aan de ge meente-rekening over 1909, ontvang en inkomsten 12330.92", gemandateerde uitgaven 12095.47°, voor deel ig saldo 235.45, gesteld in handen der leden Jonker, Kramer, Beets en Visser. Daarna werd aangeboden de begrooting der inkom sten en uitgaven, voor den dienst van 1911. Inkomsten 12293.02°, uitgaven 12293.02°, waarschijnlijk batig saldo nihil. Eveneens gesteld' in handen van evengenoemde le den. Van het Burgerlijk Armbestuur ontving men den Staat van begrooting der ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1911, de ontvang bedraagt 3780, de uitgaaf 3780, vermoedelijk saldo nihil. Gesteld in handen van bovengenoemde leden. Van het bestuuy der afdeeling N.-Holland van den Nederl. bond van gemeente-ambtenaren kwam in een verzoek om herziening der jaarwedden van den burge meester, secretaris, ontvanger en eventueel van de ambtenaren ter secretarie. Gesteld in handen van de leden voornoemd. Bij de rondvraag wees de voorzitter op den Volks bond, vereeniging tot bestrijding van drankmisbruik, die zoo daadwerkelijk optreedt tijdens de lotingsdagen en gaf in overweging voor dit jaar eene bijdrage te verleenen van 5. Met algemeene stemmen goedgekeurd. WEER EEN KNAAP VERMIST. Op het politiebureau aan de Nassaukade te Rotter dam, is aangifte gedaan, dat sedert Dinsdagavond 7 uur, uit de ouderlijke woning aan het Burgemeester Hofmannplein 34, aldaar, wordt vermist de 10-jarige scholier H. J. van Noothoorn. Men vreest dat den jongen een ongeluk is overkomen. AFDREIGING. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen de twee gebroeders KI. te 's-Gravenhage, wegens po ging tot afdreiging. Zij hadden gezien, dat iemand uit een verdacht huis kwam en hem daarop gedreigd daarvan mededeeling te zullen doen aan zijn vrouw en aan anderen, als hij hun niet een zekere som gelds gaf. Zij vergisten zich blijkbaar in den persoon, want de aangesprokene was ongehuwd, doch hield zich alsof hij werkelijk be vreesd was, dat men zijn bedreiging zou uitvoeren. Hij vroeg de beide broeders den volgenden dag op een bepaalde plaats te komen, waar zij inderdaad ver schenen. Eenige vrienden van den bedreigde hoorden hier het gesprek af, dat zich tusschen hem en de beide broeders ontspon, waarna hij den laatsten vertelde geen cent te zullen betalen, doch een klacht tegen hen bij de justitie te zullen indienen. VERDUISTERING VAN 100.000 AAN EFFEC TEN. De chef der prolongatie-afdeeling van het bankiers kantoor van Oyens en Zonen, Keizersgracht 279/281 te Amsterdam is ontslagen wegens door hem gepleeg de ernstige fraude. Hij speculeerde bij een tweetal effectenfirma's daar ter stede en om zijn schulden te dekken, nam hij in den loop der jaren telkens effecten weg, aan de bankinstelling toebehoorende. De man was reeds ruim 30 jaar bij de instelling in dienst. To taal moet hij voor een bedrag van ongeveer 100.000 verduisterd hebben. De fraude kwam aan het licht toen onlangs bij het intreden van een nieuwen vennoot een inventarisatie plaats had. De directie van de firma Oyens en Zonen ver zoekt aan het „Hbld." mede te deelen, dat er in deze zaak geen sprake is van verduistering. Het betreft hier, volgens haar, een interne aangelegenheid van de bank. DE VERMTSTE JONGELING TE AALTEN. In aansluiting aan het bericht omtrent de verdwij ning van Johan Lankheet uit Aalten, verneemt de „N. A. Crt." nog, dat de vermiste een net oppassend jong man is, die bij de firma Laarvink aldaar als borstel maker werkzaam is, wegens slapte in het bedrijf zou hij juist j.l. Zaterdag gedaan gekregen hebben. Zijne moeder, een weduwe, die, behalve hem, nog eene doch ter heeft, is radeloos van vertwijfeling en loopt den geheelen dag naar het politie-bureau om iets naders, aangaande haar zoon, te vernemen. Men kan niet gis sen, wat er met hem gebeurd is. De 21-jarige Lankheet, uit Aalten zoo wordt nader gemeld sedert eenige dagen spoorloos ver dwenen, wiens familie zich reeds ongerust begin te maken dat hem 'n ongeluk zou zijn overkomen, is thans te Enschedé aangetroffen, alwaar hij zijn vak, borstelmaker, uitoefent. KORTE BERICHTEN. In het Lossersche veld is gisteren de bliksem geslagen in de woning van een fabrieksarbeider. De vrouw en het kind werden beiden verlamd. De vrouw kreeg spoedig de spraak terug: het kind is nog niets beter. De lijken der bij Genemuiden om het leven ge komen vrouwen, worden heden ter aarde besteld. De echtgenoot van een harer, die zich in voorloo- pige hechtenis bevindt, zal de begrafenis der slacht offers bijwonen onder bewaking. De werkman B., in dienst van ce firma v. d. Werf te Bolsward, is tengevolge van bloedvergiftiging in het ziekenhuis te Sneek overleden. Laatste berichten. die op het postkantoor No. 17 hier ter stede 50.000 Mark heeft verduisterd, is heden alhier gearresteerd. EINDEXAMEN II. B. S. MET 5-JARIGEN CUR SUS. HAARLEM, 30 Juli. Heden slaagden voor het eind-examen met 5-jarigen cursus: L. H. Berdenis v. Berlekom, E. Bruynsteen, R. T. Bijleveld, P. T. II. Storm v. Leeuwen, H. Lever. W. C. Rijkeboer, W. L. Stibbe, H. E. Le Sueur, E. Qohen Tervaert, C. J. M. y. d. Weiden, allen van Haarlem D. .T. A. C. Bakker en Y. Jongstra beiden van Den Helder H. Honig en P. Prins Cz. beiden van Zaandam C. Mus en J. H. B. Kernkamp, beiden van Hoorn Mej. N. Nobel en H. C. Dolk, extraneï. 1 candidaat trok zich terug, 4 werden afgewezen WATERLEIDING. GRONINGEN, 30 Juli. De gemeenteraad van Gro ningen besloot tot aanleg van de waterleiding. B. en W. werden gemachtigd om binnenkort een aanbeste ding te houden van alles wat tot de installatie hehoort. CIRCUS CORTY ALTHOFF. Over het circus Corty Althoff, dat tijdens de ker mis onze stad zal bezoeken lezen we zeer veel góeds; De tent, waarin de voorstellingen worden gegeven is begin van het seizoen 1910 geheel vernieuwd en voldoet aan de hoogste eischen. Aan zeildoek, touw'-en houtwerk alleen is 75.000 mark besteed, terwijl de tent met de inwendige inrichting, meubileering en eleotri- sche verlichting een waarde vertegenwoordigtvan meer dan 200.000 mark 120.000. De constructie is zoo volmaakt, dat na overlegging van de plannen, het ministerie van Openbare Werken te Berlijn, haar on middellijk goedkeurde en verlof gaf haar zonder eenig verder permis in alle plaatsen van het Duitsche rijk op te slaan. Voor de veiligheid van het publiek zijn ook alle mogelijke maatregelen getroffen, terwijl het verblijf, vooral op de eerste rangen veraangenaamd wordt door het feit, dat de manége niet meer bèstaat uit zand en zaagsel, doch gevormd wordt door een eo- cos tapijt. Wat de voorstelling betreft, deze worden zeer ge roemd. Er is afwisseling op alle gebied, terwijl de dressuur van den heer Althoff zelf verbazingwekkend is. Zijn nummer met 42 paarden, die op één enkel commando allen tegelijk op de achterpooten staan, is iets zeer buitengewoons, terwijl zijn vrijheids- en hoogeschool- paarden onovertroffen heeten. Zeker zal ook hier, evenals overal, de mensch-aap Consul Patsy de aan dacht trekken, die zich in elk opzicht als een mensch gedraagt en de verwonderlijkste toeren en grootste snakerijen uithaalt. Het geheim van zijn dressuur schijnt daarin te bestaan, dat Patsy door den eigenaar in den familiekring is opgevoed en zoo alle menschelij- ke manieren overnam. Ook brengt de heer Althoff eene groote collectie olifanten mee, die uitstekend ge dresseerd zijn. MUZIEKUITVOERING door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 31 Juli, van 7% tot 9% uur, in den Hout. Programma. 1. Middenstandmarsch van Tienen. 2. Ouverture de l'opéra „Joseph en Egypte, Mehul. 3. Heidebloemkens, concertwals O. v. d. Berg. van Saparoea. 4. Fantaisie de l'opéra „Traviata Verdi. Pauze. 5. Marcia I Schubert. 6. a. Stephanie, gavotte Czibulka. b. Ein Tanzchen auf griiner Wiese Eilenberg. 7. Fantaisie de l'opéra „Le postillon de Lon- jumeau" Adam. 8. Finale. 1 ALCOHOLVRIJE DRANKEN. Gelezen op een prijscourant V ruchtenlikeuren (alcoholvrij). Citroen, annanas, sinaasappel. ad p. fl. Champagne pils ad p. fl. Levertraan ad p. fl. VERBETERING-ADVERTENTIE. Te laat om de wijziging aan te brengen, meldt men ons, dat in de advertentie van het hotel Trompenberg te Egmond aan Zee in plaats van „Concert van 8— 10" had moeten staan „Soirée dansante, aanvangende i om 8 uur." Wij vestigen op deze wijziging daarom hier de aandacht. SPIRITISME. DE POSTBEAMBTE GEVAT. BERLIJN, 29 Juli. De brievenbesteller Bergmann, Het is gistermiddag gebeurd bij eenige perceelen-in- aanbouw hier ter stede. Men hoorde in het eene daar van voortdurend een onverklaarbaar geklop. De baas wist de oorzaak' niet. op te geven, de zoon van den baas niet, de stukadoor niet, de anderen ook niet. Den vorigen dag was er toevallig gesproken oveT spi ritisme. Zou het ook?.... De eerste timmerman vroeg met luide stem of er een medium aanwezig was, één tik zou ja, twee tikken zou neen beteekenen. Op die vraag volgde onmiddel lijk één tik. Of er nog een medium was Weer een tik. Of de timmerman en de zoon van den baas het waren? Een tik. Men wilde nu meer weten. De timmerman, die de viaag gesteld had, zou ook verder vragen en noódigde den geest uit te tikken volgens de letters van ]p.et. .al fabet. Of er onder het gezelschap iemand was, die spoe dig zou sterven? Een tik. De baas meende, toen dit antwoord was gegeVén, dat men maar er mee moest ophouden, doch het medi um vroeg door. Het bleek dat deze persoon nog slechts drie jaar te leven had. Heel het gezelschap schrok, de anderen troostten het slachtoffer en rieden hem aan, geen geloof aan deze onheilsvoorspelling te hechten. De opzichter kwam er aan te pas en dtd'^il- de nu wel eens weten wat dat alles te beteekenen had. Of er een' opzichter aanwezig was, liet hij vragen. Een tik. Of die bekwaam was? Twee tikken. De op zichter vond toen ook, dat er geen geloof aan gehecht kon worden. De baas echter scheen plotseling van opi nie veranderd, wenschte te weten of hij over het werk wel eens last gehad had met zijn principalen. Een tik. Of hij nog meer last zou krijgen? Zware tik. En zoo werden er tal van vragen gesteld en op merkwaardige wijze beantwoord, totdat het getik plot seling ophield en men veronderstelde, dat de geest verdwenen was. Men begreep er niemendal'Van en sprak nog druk over het wonder. Dat er een timmerman afwezig was, had men eéTst niet gemerkt, later toegeschreven aan het. feit, dat hij vaak vroeg naar zijn meisje ging. Dat hij, in overleg met den timmerman, die als medium fungeerde, zich had laten insluiten in een ingetimmerde ruimte van 70 cM. tusschen de trap en de kast en een hamer mee genomen had, wist men ook niet. Vermoedelijk is de courant het medium, dat den betrokken personen do waarheid van dit spiritisme overbrengt,

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2