B UITEN LAN D. 8 T A 1> 8 N 1 E P W S. P' UIT EGMOND OP DEN HOEF. Gisteravond werd in de N. H. Kerk alhier eene muziek-üitvoering gegeven met medewerking van mej. J. Hesse, uit Kaapstad (zang) en den heer O. Akker man van Egmond op den Hoef (violoncel). Een 100 personen waren komen luisteren. Moesten dezen ge durende de uitvoering een gedeelte van dezen heer lijken zomeravond missen, hetgeen ze te hooren kregen, vergoedde dit gemis ruimschoots. In ademlooze stilte werden de 8 nummers aangehoord. Nu het blijkt, dat eene dergelijke uitvoering door onze dorpsgenooten op prijs gesteld wordt, is het te hopen, dat we binnen een niet al te langen tijd nog eens zoo'n genotvollen avond zullen krijgen. EEN EIGENAARDIG VERSCHIJNSEL. Een eigenaardig verschijnsel liet zich Vrijdagavond te Wageningen waarnemen. Na zonsondergang was tegen den westelijken hemel een aantal kronkelende zuilen waarneembaar, die boven de weilanden gevormd, zich hoog in de lucht voor 't oog verloren. Er waren een twintig tot dertig van genoemde zuilen waar neembaar, die, steeds kronkelende, zich tegen den ge westelijken hemel afteekenden. Verscheidene kolom men vereenigden zich tot één, om na eenigen tijd zich weer te splitsen. Bij nader beschouwen bleken die kronkelende zuilen uit muskieten te bestaan, zoodat dit verschijnsel ons heel wat belooft staande muskietenplaag. voor eene aan- rapporten van burgemeesters over beklaagden. En een verzoekschrift aan de Tweede Kamer, strek kende 1. om de Strafwet zoodanig aan te vullen, dat het aan de pers geoorloofd wordt waarheid en recht te dienen indien dit geschiedt in het algemeen belang of tot noodzakelijke zelfverdediging; 2. om, öf de geheime ambtsrapporten van burge meesters over beklaagden af te schaffen, öf ze aan de beklaagden mede te deelen. UIT BERGEN. Tusschen moestuintjes en weilanden in dicht bij de halte „Oostdorp" staat een atelier, waar twee Amster- sche schilders de lieeren A. J. G. Colnot en D. H. W. Filarski hun schilderijen en teekeningen laten zien. Beiden zijn nog jong en een jong schilder is in den regel nog niet uitgegroeid tot een persoonlijkheid. Hij verkondigt meestal dezelfde leuze, welke de kring, waarin hij leeft en welke met hun streeft, gekozen heeft. De Amsterdamsche schildersjeugd gloeit voor het impressionisme, dweept met een Vincent van Gagh, Toorop, Mondriaan. Werk van dien aard kan men dan ook thans te Bergen zien. Colnot's en Filarski's studies getuigen van eerlijk en ernstig werken, niet dingen naar de gunst van het publiek, zij zeggen de waarheid zonder te vleien. Colnot lijkt de meest zoekende van deze twee. Waar het ietwat droomerige van zijn aard met hem naar vorenkomt, is zijn werk het meest persoonlijk. Fi larski's werk is reeds meer bezonken; van hem dient in liet bijzonder genoemd nummer 66 „Oudeberk". Wie in Bergen komt, verzuime niet eens een kijkje te nemen. HEERHUGOWAARD (Verlaat). Ter gelegenheid van de kermis alhier, werd bij den heer W. Meereboer, een ringrijderij op fietsen gehouden. Aan den wedstrijd namen 26 personen deel. De le prijs gewonnen door D. Veld, de 2e door S. Meereboer, de 8e door J. Schager en de 4e prijs door W. Weel. De prijzen bestonden in contanten. proeftocht UIT DE EGMONDEN. Waren onze dorpsgenooten en badgasten gepasseerde week een paar avonden in de gelegenheid deze eens gezellig door te brengen in de concertzaal van den lieer Halff, de komende week belooft niet minder. Dinsdagavond (2 Aug.) toch uitvoering van het Kin derzangkoor uit Alkmaar (dir. de heer de Haas), en Maandag 8 Aug. opvoering van „Op hoop van zegen", I door het Vrije Tooneel. De beide uitvoeringen in de j eoncertzaal van den heer Halff. Het valt niet te ontken nen, dat er heel wat gedaan wordt, om het de bad gasten zoo gezellig mogelijk te maken. UIT EGMOND AAN ZEE. Maandag 8 Augustus zal „Het Vrije Tooneel" AJkmaar. op üitnoodiging, in de tooneelzaal van he^r Half, „Op Hoop van Zegen" opvoeren. PIET VLIEGEN TE HEERENVEEN. Hoewel Zondag eigenlijk de eerste officieele vlieg dag te Heerenveen was, had Van Maasdijk zich Zater dag voorgenomen 't eens te probeeren. En, nieuwsgie rig als allen waren, togen zij in dichte drommen naar de ijsbaan. legen 4 uur was de Sommer-tweedekker gereed, de reservoirs werden met benzine gevuld en het gevaarte werd uit de hangar naar het terrein gereden. De heer Maasdijk wenschte den motor te probeeren. Eenige menschen hielden het toestel vast, de motor werd aangezet en werkte prachtig. De aviateur kon tiaar regelen zooals hij wenschte, alles was in perfecte orde. De motor is een Gnome van 50 paardekracht, ?!rimn aantal slagen, dat de schroef maakte, was 1200 per minuut. Toch duurde het geruimen tijd, alvorens Van Maasdijk er aan dacht een proefvlucht te ondernemen. Geduldig werd gewacht. Te t uur besteeg hij zijn biplane en de gelukte prachtig. Er is gevlogen 1 minuut 16 seconden lang, op een hoogte van 25 a 30 meter. Eerst ging het naar Hee renveen; dich bij de gevangenis werd kalmpjes ge- laaid, toen ging het over de hooge boomen van Ter band tot by den kerktoren, waar weer gedraaid werd naar het terrein van opstijging. Het landen ging zoo mooi mogelijk. Na de daling nog een voortrijden van pl. m. 30 meter en het toestel stond stil. Alles ging even kalm en zeker. Het publiek was enthusiast, het wuifde en nep den aviateur van alle kanten toe. De leden van het comité drukten hem de hand en felici- eerden hem met het succes. De proefvlucht was eenig in alle opzichten. Zondag echter..j ui ie», zoonar ner iaat is gewor- iii. -erst even 7 uur heeft Van Maasdijk gevlogen op een hoogte van naar schatting pl. m. 50 meter. WEER HEN MEISJE VERMIST. Sedert Dinsdag is de zestienjarige dochter van het echtpaar Doetz te Beverwijk plotseling verdwenen. Des morgens als gewoonlijk naar haar werkzaamheden gaande, is zij aldaar niet aangekomen en heeft sedert dien niet meer van haar o pden bewusten morgen UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Juli werden aan het hulp te- legraat-kantoor alhier verzonden 1098, ontvangen 941, samen 2039 telegrammen, terwijl 1088 gesprekken wer den aangevraagd. Veld- 3n 2 Die hangen, een van de zakken zat een bedrag" van 180 aan bank- was er enorme belangstelling. Er stond een vrij sterke bries, zoodat het laat KORTE BERICHTEN. f]*e ^en notaris Bode te Ginneken bedreigde, is, na verhoor, op vrije voeten gesteld. Te Winschoten is Vrijdag bij den heer E. man een kuiken geboren, dat duidelijk 2 voor achterpootjes had. Het leefde slechts kort. Een vleeschhouwer in de Rubroekstraat te Rot terdam, had in een afgesloten berglokaal op het ab- battoir aldaar, zijn blauwe kiel laten kiel is daar gestolen. In notitieboekje, waarin papier. Gisternacht is te Haarlem ingebroken bij mej. Van Loon, een welgestelde landbouwster in de Dubbe le Buurt. Behalve een bedrag van 1100 werd ook heel wat goud en zilver gestolen, doch daarvan is reeds een deel terecht. In een roggeveld te Diever (Dr.), is het in ver ren staat van ontbinding verkeerende lijk eener vrouw gevonden. Bij onderzoek bleek, dat het lijk was van een vrouw, die aldaar in dienstbetrekking was geweest;, maar later een zwervend leven leidde. Ue Hilversum werd een 5-jarig jongetje door een steen, waarmede een groote jongen gooide, zoo ernstig aan het oog gewond, dat hij dit zal moeten verliezen. Aan den Bergweg in Rotterdam werd gisternacht ingebroken. De inbreker nam uit de slaapkamer van den heer des huizes diens kleedingstukken weg en haalde er 2 portemonnaies uit, te zamen bevattende 50, dalje. x i Dubbel Gemengd: 1ste prijs Verguld Zilveren me- dalje, 2de prijs Zilveren medalje, 3de prijs Zilveren medalje, 4de prijs Bronzen medalje, 5de prijs Bronzen medalje, 6de prijs Diploma's. Bovendien krijgen alle prijswinners Diploma's. EEN CONFLICT. Gisternacht omstreeks 4 uur, werd iemand aan Vierstaten, met zijn meisje van de Heiloërkermis rugkeerende, door vier personen lastig gevallen. Een daar voorbijgaande fruitkoopman èn diens zoon, kwamen hem evenwel spoedig ter hulp, waarop de vier personen hun fiets grepen en het hazenpad kozen. De in een roes verkeerende verliefde was zoo ontdaan, at lip meende het gevecht met zijn bevrijders te moeten voortzetten, waarop hij echter spoedig terngkwam. de te- DUITSCHLAND. Het -luchtschip „Parseval VI" steeg Zaterdagnacht te Bitterfeld op, voor zijn groo- ten tocht naar München. Te Lobstadt moest het luchtschip landen wegens een defect aan de schroef; daarna zette het zijn tocht voort over Planenhof en landde., door onweersbuien daartoe genoodzaakt, s middags om drie uur in de buurt van Bayreuth. Dinsdag' a. s. zet het luchtschip zijn tocht voort. TURKIJE. Tusschen de Turksche en de Duitsehe regeering zijnjmderhandelingen gaande over den ver oorlogsschepen aan Turkije. uit den en neelt men vernomen. Wel is zij =--- nog door iemand op den Veiserstraatweg gezien, doch verdere blijven tot op heden uit. Het meisje grijzen rok, blouse van geel katoen met en wit strooien matelot met wit lint. aanwijzingen was gekleed in witte cirkels UIT SCHERMERHORN. Zaterdag 30 Juli vergaderden alhier de besturen van het heemraadschap Mijzen, Beemster en de banne Schermerhorn en Noordschermer van den Eilandspol der in gezamenlijke zitting om te hespreken of men bij den burgerlijken rechter zou onderzoeken of de privi legiën, waarop de Heerlijkheid Mijzen vermeent aan spraak te maken inderdaad nog van kracht zijn. Het bestuur van Mijzen verpacht jaarlijks het vischwater, echter vermeenen ook anderen daarop aanspraak te hebben door van die Heerlijkheid de vergunning te hebben verkregen in genoemden polder te visschen, natuurlijk ten nadeele der pachters. Tot een definitieve beslissing konden de besturen nog niet komen. SCHIETWEDSTRIJD. Zondag werd te Hoorn de schietwedstrijd gehouden van den Noordhollandschen Schjetbond. De uitslag was als volgt: A. Korpswedstrijd, geweer motel '95 afstand 200 M. le prijs „Hoorn te Hoorn 263p. 2e prijs Bloemen- daal. Commando 241 p. 3e prijs „Sanboo" Amsterdam 239 p. 4e prijs „Generaal Joubert, Overveen, 232 p. 5e prijs Claudius Oivilis" Haarlem 219 p. B. Korpswedstrijd Buks of Cylinder, afstand 12 M. le prijs „Samboo," Amsterdam 450 p. 2e prijs „Hoorn," te Hoorn 436 p. -3e prijs „Claudius Civilis" Haarlem 434 p. 4e prijs „Generaal Joubert" Overveen 424 p. O. Personeele Baan Buks of Cijlinder, afstand 150 M. le prijs^ A. M. van Leeuwen, Amsterdam 92 p. 2e prijs G. Luijckx, Amsterdam, 91 p. 3e prijs W. Groenier, Amsterdam 90 p. 4e prijs G. Jansen, Over veen 89 p. 5e prijs J. Yiets, Haarlem 88 p. 6e prijs v; Ualcn. Haarlem 87 p. 7e prijs J. A. Mol, Am- sterdam, 8i p. 8e prijs Houtgraaf, Bloemendaal 87 p. 9e prijs J. W. Boon, Haarlem, 86 p. 19e prijs F. J. Bruggeman, Bloemendaal 86 p. 11e prijs J. W. Vos- kuyl Haarlem 85 p. 12e prijs P. J. F.' Busch, Am- sterdam, 84 p. 13e prijs M. J. Duisterhof, Haarlem 84 p. 14e prijs G. Göbel, Amsterdam 84 p. 15e prijs D. Kroon Hz., Hoorn 83 p. 16e prijs A. Mos, Overveen f' n prijs v- Berg, Hoorn, 83 p. 18e prijs J. v. J3erg, Hoorn 83 p. 19e prijs J. O. Woestenburg, Hoorn 83 p. 20e prijs H. Brink, Hoorn, 82 p. 21e prijs G. Snoeks Jr., Egmond aan Zee, 82 p. 22e prijs J. v. d. Me le, Amsterdam, 82 p. 23e prijs M. Kokkclkoren, Overveen 81 p. 24e prijs J. Weijling, Alkmaar, 81 p. 2oe prijs J. H. Bühler, Amsterdam 81 p. 26e prijs J. J. de Roos, Alkmaar, 81 p. 27e prijs O. Dekker, Eg- mond a. d. Hoef 81 p. 28e prijs H. H. Schwieter, Hoorn SO p. 29e prijs D. N. H. Twisterling, Haarlem 80 p 30e prijs J. J. Zwollo, Haarlem 80 p. 31e prijs E. Hopman, Egmond a. d. Hoef, 80 p. 32e prijs- G. v. Loenen, Haarlem, 80 p. 33e prijs C. de Leeuw, Amsterdam, 80 p. 34e prijs K. Noord, Amsterdam 80 p. 85e prijs H. Kroon Dz., Hoorn, 79 p. 36e prijs Heuneinan, Haarlem 79 p. D. Personeele Baan Buks of Cijlinder, afstand 12 M. le prijs H. E. Stap, Haarlem 95 p. 2e prijs H. B. Goethel, Alkmaar 93 p. 3e prijs A. Bos, Overveen 92 E. Personeele Baan, Margageweer, afstand 20 M. 1'. de liaan, Purmerend, 56 p. Geluksbaan, 15 meter. le prijs A Spaander, Hoorn. 2e prijs W. Schreu- der, Amsterdam. 3e prijs O. Marsfelder, Amsterdam. 4e prijs A. Jansen, Overveen. 5e prijs P, Overveen. 6e prijs P. J. Hekker, Overveen. J. Lindeman, Overveen. Hoogste Corpsschutter geweer. C. van Zaaien, Haarlem. Hoogste Corpsschutter Buks 55 P. Rozen, Overveen, 97 p. DE STRIJD TE ENSCHEDé. De f abrikan tcnvereeniging heeft Zaterdag het vol gend antwoord gezonden aan de gecombineerde bestu ren der werkliedenvereenigingen Wij ontvingen uwe letteren 28 dezer en namen nota van de aan het slot daarvan gedane voorstellen. Met genoegen wordt door ons geconstateerd, dat het aan ons verstrekken van inlichtingen door werklieden der iirma Menko over hunne grieven thans niet verder door u onmogelijk wordt gemaakt. Ware u drie maan- den geleden tot dit besluit gekomen, zoo zoude waar- schynhjk veel leed en schade aan de bevolking onzer stad zijn bespaard gebleven. In verband met dit laatste verklaren wij ons in dit geval, na voldoende door de arbeiders omtrent hunne gneven te zijn ingelicht, tot eene bespreking met u bereid. Overigens geeft de inhoud van uw schrijven ons geen aanleiding ons staudpunt aangegeven in onzen brief van 2o dezer te wijzigen. Omtrent het ontvangen van inlichtingen uwerzijds geven wij u in overweging u tot de firma Menko te wenden. X7 BEROOVING. V rijdagavond lokte een logeergast te Arnhem 2 min derjarige meisjes mee naar zijn hotel. Na eenigen tijd bemerkte hij, dat hem 2 bankbiljetten van 10 waren ontfutseld. Hij waarschuwde de politie. De meisjes worden gearresteerd en in bewaring gesteld; ze waren in t bezit van de twee bankbiljetten, doch ontkennen dia gestolen te hebben. Ze hadden ze geleregen, zeiden 70 legen den logeergast en tegen den hotelhouder zal oen vervolging ingesteld worden. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL met 5-jarigen Cursus. Zaterdag slaagden voor het eind-examen met 5- jarigen cursusJ. D. Mulder van Alkmaar L H. Berdenis v. Berlekom, E. Bruynsteen, R. T. Bijleveld, P. T. H. Storm v. Leeuwen, H. Lever, W. C. Rijkeboer, W. L. Stibbe, H. E. Le Sueur, E. Cohen Tervaert, C. J. M. v. d. Weiden, allen van Haarlem; D. J. A. C. Bakker en Y. Jongstra beiden van Den Helder H. Honig en P. Prins Cz. beiden van Zaandam C. Mus en J. H. B. Kernkamp, beiden van Hoorn Mej. N. Nobel en H. C. Dolk, extraneï, de eerste uit Alkmaar. koop van 2 Duitsehe oA ullvl Eerst heeft de Turksche regeering pogingen gedaan te Londen, om een paar Engelsche oorlogsschepen te koo- pen, de Engelsche admiraliteit verklaarde echter, dat men er geen missen kon. Duitsehland vraagt, naar men in Konstantinopel verhaalt, voor de 2 schepen plus alle geschutsmunitie, de niet te hooge som van een half millioen pond 5% millioeti gulden ter wijl de schepen terstond geleverd kunnen worden/Men verwacht dan ook, dat Turkije zal toeslaan, zoodat de beide schepen nog eerder in de Turksche wateren dan het nieuwe Grieksche schip „Aweroff" in den Piraeus kunnen zijn. De eerste van de 4 torpedojagers voor de Turksche vloot, die in Duitsehland gebouwd worden, is eenige dagen- geleden te Konstantinopel aangekomen, driftig begroet door de bevolking. - Op Samos zijn ernstige woelingen uitgebroken. De bevolking van het eiland wenseht dat de gouver neur, vorst Kopassis, uit zijn ambt ontslagen wordt, De regeering van Konstantinopel wenseht evenwel niet aan dezen wenseh te voldoen; de bevolking komt dientengevolge in opstand. Reeds is een bataljon in fanterie naar Samos gezonden, terwijl ook een kanon neerboot en 2 torpedobooten daarheen zullen vertrek ken. i geest- 1 candidaat trok zich terug, 4 werden afgewezen. In het bericht, voorkomende in een deel onzer editie van Zaterdag, was de naam van eerstgenoemden ge slaagden candidaat abusievelijk weggelaten. Wij her stellen hiermede deze fout, die onze correspondent maakte. op te geen verkeerde gauw be een onge- Jansen, 7e prijs VOOR DE HUISMOEDERS. Om in den zomertijd zooveel mogelijk te voorkomen, dat de eetwaren in korten tijd bederven moeten in de provisiekamer, kast of kelder de grootst mogelijke reinheid en orde lieerschen en nergens dient, zegt de 1 G. C t. de huisvrouw dan ook zoo het oog houden als op deze kwesties. Hoe dikwijls wordt niet een groente, die reeds lang heeft gestaan uit verkeerde zuinigheid nog voor soep gebruikt, m de meening gewoonlijk, dat door het op koken de verkeerde stoffen wel zullen worden gedood, hetgeen echter gewoonlijk niet het geval is. Daarom zorge men er zooveel mogelijk voor, dat ei in den zomer geen resten blijven staan, vooral vleesch of visch. Ook is het 's zomers een gewoonte eiwit te bewaren, daar dit al heel derft en vooral bij kinderen gemakkelijk sieldheid kan veroorzaken. Boter kan natuurlijk zonder gevaar wel een tijdje worden bewaard in porceleinen of sleenen potten, maar by voorkeur toch zette men ze in koud water hetgeen ook voor het bewaren van melk is aan te be velen. Het water moet dan eenige malen per dag wor den vernieuwd. Maar de hoofdzaak is en blijft het schoonhouden der provisiekamers; waarom men ze liefst elke week met warm sodawater moet uitschrobben. Ook in de keuken dient men in den zomer extra groote zorgvuldigheid aan den dag te leggen. Afval behoort 's zomers onmiddellijk te worden ver brand of in den vuilnisbak geworpen; in de keuken echter moet het zelfs niet tijdelijk blijven staan, daar schimmelplantjes in een oogenblik op dergelijk afval weelig tieren en deze rottingskiemen maar al te ge makkelijk dan weer op de nieuwe spijzen .worden over gebracht. In het afwasch-water werpe men in den warmen steeds een beetje soda en ook de pannen en potten ke men af en toe met sodawater uit. tijd ko- P- is een POST. kerkbestuur HET BEROEP VAN Ds. Het staat thans vast, dat het prov. Zuid-Holland geen vervroegde bijeenkomst zal houden om over de wettigheid van heb beroep van ds. Post Rijswijk te handelen. .'■i? Wij denes e. a. naar te TWEE VERZOEKSCHRIFTEN. Door den heer H. A. van Dalsum te Hulst verzoekschrift aan de Koningin ingediend strekkende: 1. Om kwijt te schelden de 75 boeten-waartoe hij m de zaken Schets-Clemence is veroordeeld, ter vol doening aan het, geschokte rechtsgevoel; ltT administratief te straffen den burgemeester Tan Duist voor zijn valscb ambtsrapport; om af te schaffen de praktijk van geheime ombts- 8. DE LOTINGSDAGEN. Men schrijft ons De lotingsdagen zullen dit jaar plaats hebben op Dinsdag 9, Woensdag 10 en Donderdag 11 Augustus den eersten dag voor jongelingen uit Alkmaar, de beide volgende dagen voor die uit veertien omliggende dorpen, te samen ten getale van ongeveer vierhonderd. De Afdeeling Alkmaar van den Volksbond tegen drankmisbruik stelt zich voor, gelijk zij dit reeds verscheidene jaren deed, ook nu het hare er toe bij te dragen, niet alleen om het gebruik van sterken di ank bij de lotelingen tegen te gaan, doch ook om te bevorderen dat de lotingsdagen een kalm verloop hebben en de jonge mannen zich niet, zij het dan slechts uit brooddronkenheid, op ergerlijke wijze, langs Alkmaar's straten misdragen. Gedurende de drie dagen worden de lotelingen door haar in de gelegenheid gesteld in de Harmonie kosteloos komische voordrachten hij te wonen, afge wisseld door muziek, terwijl eenige ververschingen worden aangeboden en door woord en geschrift wordt gewezen op het verkeerde der drinkgewoonte. Het bestuur der afdeeling' kan niet nalaten hier openlijk uit te spreken een woord van waardeering voor de medewerking die wordt ondervonden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente. Diezelfde mede werking hoopt het te mogen ondervinden van Alk maar s ingezetenen, die symphatiseeren met het be ginsel van den olksbond, wanneer dezer dagen een inteekenlijst zal worden aangeboden om eene bijdrage ter tegemoetkomingen de kosten. uit het in 1596 „ont- KWARTET-WEDSTRIJDEN. Zaterdagavond heeft in een vergadering van de Mannenzangvereeniging „Excelsior" de loting voor bovenstaanden wedstrijd plaats gehad. De voorzitter, de heer J. Hendriks, opende de ver gadering met alle aanwezigen welkom te beeten, en de teleurstelling mede te deelen welke de vereeniging had ondervonden, n.l. doordat van zes kwartetten, wel ke waren aangegeven, zich nu vier hadden terugge trokken, en wel in die afdeelingen, waarvoor het minst aantal deelnemers waren ingeschreven. Met ingenomenheid gewaagde hij van de medewerking zoo wel van de zijde van de gemeente als van den burge meester, die het Eere-Voorzitterschap had aangeno men, van verschillende heeren van het Eere-Comité, en van die der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Hij bedankte voorts de kwar tetten voor hun mededinging' en hoopte dat met het bestuur bij het nog- te verrichten werk ter zijde zou staan.Daarna verzocht hij den Secretaris de deelne ming- in afdeelingen mede te deelen. Afdeeling Enkel gemengde: „Met z'n Vieren", „Excelsior", „Zang en Vriendschap". Afdeeling- Dubbelmannen: „Onder Vrienden", „Harmonie", „Onder Ons", „Met z'n Achten", „Alk- maarsch Zanglust". Deze afdeelingen zullen op Maandag 26 September optreden. Afdeeling Enkel Mannen: „Alkmara Stelo", „Cres- cenda", „Alkmaar", „Onder Ons". Afdeeling Dubbel Gemenge: „Met z'n Achten", Sempre Animato", „Onder Ons", „D. I. N. D. U. A. „Gom. Zanglust„Alkmaarsch Gemengde dubbel kwartet", „Cecilia", „Gem. Kwartet", „Kunstmin", „Excelsior". Deze afdeelingen zullen op Woensdag 28 September optreden. De volgende prijzen zijn uitgeloofd: Enkel Gemengd: 1ste prijs Verguld Zilveren me dalje, 2de prijs Zilveren medalje. Dubbel Mannen1ste prijs Verguld Zilveren medal je, 2de prijs Zilveren medalje, 3de prijs Bronzen me dalje. Enkel Mannen: 1ste prijs Verguld Zilveren medal- je, 2de prijs Zjjveren medalje, 3d-e prijs Bronzen me- NOGRWEGEN. In Motgenbladet van 24 Juli kwam een lang artikel voor, dat pleitte Voor „Noorwegens historisch eigendomsrecht op Spitsbergen." In dat artikel, dat in Zweden zeer de aandacht trok en dade- lijk tegenspraak uitlokte, tracht de schrijver, op histo- rische gronden, aan te toonen dat Spitsbergen, het Svalbard der oude Noren, al in vroege eeuwen behoor de tot het gebied, dat, ook met instemming van ande re staten, onder het gezag van de Noorsclie koningen w- i °^eel ten onrechte, zegt hij, wordt dan ook Y\ alom Barentz voor den ontdekker van Spitsbergen gehouden; en evenmin had Jacob I van Engeland recht tot de bewering, dat Engelsehen het tusschen 15o.3 en I081 hadden ontdekt, want de Noren kenden Spitsbergen al lang tevoren. Maar dan pakt de schrijver over Willem Barentz ■ilduToite™ Barents of Barentson genoemd) „Maar die Willem Barentz was een bedrieger, zoo a's wy zullen zien. Op het eind van de 14e eeuw werd er aan den aartsbisschop van Nidaros éen verklaring afgegeven van een Noorsch geestelijke, Ivar Baards- son, die vele jaren aan het hoofd van het bisdom in Groenland was geweest. In die verklaring stonden ook de gewone bepalingen van den koers waaruit bleek, dat de Noren Spitsbergen kenden, maar uitvoeriger dan elders Die verklaring werd' in 1560 in het Hoog- duitsch vertaald en vervolgens door Willem Barentz m het Hollandsch! In 1608 werd' het stuk Hollandsch in het Engelsch overgezet dekte" die Barentsz Spitsbergen!" In Morgenbladet van 28 Juli komt Fridtjof Nansen voor Willem Barentsz tegen den ongenoemden schrij ver op. De Noordpoolvaardev heeft in het artikel veel wetenswaardigs gevonden, eenige twijfelachtige en onbewezen beweringen en verscheiden bepaalde on juistheden. Maar hij zal dat nu terzijde laten, want hij heeft al die zaken uitvoerig behandeld in zijn werk Nord i Taakeheimen. Alleen wil Nansen nog zeggen, dat, ook hij overtuigd is, dat de Noren het. eerst Spits bergen hebben ontdekt. Dat hij nu schrijft is echter „om ten scherpste er tegen te protesteeren, dat de anonieme schrijver zich veroorloofd heeft, den uitnemenden en hoogst ver dienstelijken Willem Barentszoon een bedrieger te noemen, zonder ook maar een schaduw van bewijs voor de juistheid van een zoo grievende beschuldiging te leveren. „Het eenige wat hij vermeldt is, dat Barentsz Ivar Baardsson s welbekende mededeeling betreffende Groenland heeft. vertaald._ Het lijkt er haa^t op, of de schrijver niet-de authentieke beschrijving van Willem Barentsz laatste reis kent, die waarop hij tegen zijn wil Rijp naar het Noorden moest volgen en zoo kwam aan Spitbergen's noordwestkust, die hij voor een deel van Groenland aanzag, hetgeen hij wel moest doen naar de kaarten van dien tijd (vooral die yan Merca tor). Vervolgens zeilde Barentsz terug naar Beerem eiland en van daar naar Nova Zembla, waar hij stierf. „Waarin dan hier zijn bedrog' moet gelegen hebben, of waarop er anders gedoeld wordt, is moeilijk te be grijpen. Indien de anonieme schrijver nieuwe, tot nog toe onbekende bescheiden heeft gevonden, waarop hij zijn zware beschuldiging grondt, zou het zijn plicht zijn die openbaar te maken voor hij de eer aantast van iemand, die bekend1 staat als een van de degelijkste en vertrouwbaarste rAannen in dé g-eschiedenis van het Poolonderzoek, wiens plaatsbepalingen o. n. zich ken merken door een voor zijn tijd zeldzame nauwkeurig heid. Wij mogen prof. Nansen dankbaar N. R. CU. voor dit van Willem Barentsz. zijn aldus de warme woord ter nagedachtenis OOSTENRIJK. In Ischl wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de voorbereidingen voor den 80sten verjaardag van den keizer. De stad zal feestelijk ver sierd worden, evenwel slechts met dennengroen én al- penbloemen. De geheele plaats zal des avonds in licht baden. Als de nacht aanbreekt, zullen overal vu ren aangestoken worden, daarvoor worden tallooze tak ken bossen op de meest onbereikbare toppen der ber gen gebracht. Op een gegeven teeken zullen al deze vu ren tegelijk aangestoken worden. Op den 18en Augustus zullen alle léden van de kei zerlijke familie 's morgens vroeg aankomen in Hotel Elisabeth, waar 47 kamers en een groote ontvangsalon voor hen gereserveerd zijn, hun intrek nemen. De feli citatie geschiedt groepsgewijze in de keizerlijke villa. Om 3 uur zal er een feestmaaltijd worden gehouden, waaraan alle volwassen familieleden van den Keizer zullen deelnemen. Uit Weenen zullen voor deze ge-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2