DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ONfWERP-WINTËRDIEKSTREGELING No. 179 Honderd en twaalfde Jaargang. 1910 DINSDAG 2 AUGUSTUS. UlüSiEfliAKlI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. N jordbr^bantsch-Duitsche Spoorweg maatschappij. JAN DE PAARDENKOOPER AANGEHOUDEN MARKTAANVOER EN VERZENDING. ALKMAARSCHE COURANT, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter seore tarie dier gemeente ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd het ontwerp der winterdienstregeling 1910/1911 van de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoor wegmaatschappij Eventueele opmerkingen betreffende deze dienst regeling moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks ingezonden worden vóór of op 5 Augustus a.s. aan het Departement van Waterstaat Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter 30 Juli 1910. L. VAN DER VEGT, 10. Secretaris ALKMAAR, 2 Augustus. Met de g'lsteren reeds vermelde arrestatie van dr. Chippen is een deel geëindigd van een misdadigersro man, door het leven zelf vervaardigd en daarom span nender dan alle voortbrengselen van schrijvers vernuft als Nick Garter en Sherlock Holmes samen. Het geval is eenvoudig genoeg: in Hilldrop Cres cent zijn in een kelder van een woning eenige deelen van een lijk eener vrouw gevonden; vermoed wordt dat haar man, een dokter, die een bekend kwakzalver is, haar van kant gemaakt heeft en er met een meisje van door gegaan is. Het interessante van de zaak is echter, dat millioenen menschen wisten, dat de man en het meisje zich aan boord: van een stoomschip „de Montrose" bevonden, dat naar Montreal ging, terwijl de medepassagiers onkundig waren van dit feit. Zij wis ten niet, dat de predikant en zijn zoon de gevaarlij ke man en zijn beminde waren. Enkel en alleen de ka pitein, de eerste officier, de ingenieur, die het toestel voor draadlooze telegrafie bediende, en dé steward, waren in het geheim. En terwijl de moordenaar, niets vermoedend, detective-verhalen las steeg aan beide oevers van den Oceaan de spanning. Hoe was dit mogelijk? De kapitein van het schip had' achterdocht gekregen, den verdachte nauwkeurig bewaakt en door middel van draadlooze telegrafie den volke zijn waarnemingen verkondigd. Hij seinde o. m. „Toen ik argwaan kreeg, liet ik stilletjes alle En- gelsche kranten wegnemen. Daarna vertelde ik Crip pen een grap om hem aan het lachen te brengen en te zien of hij zijn mond zoo wijd! zou open doen, dat ik mij kon vergewissen of hij een valsch gebit had. Die list gelukte, want 's mans tanden waren valsch. „De manieren van den jongen (juffr. Le Neve) wa ren aan tafel, terwijl ik hem gadesloeg, die van een (lame, zooals zij mes en vork hanteerde en vruchten van de schaal nam met twee vingers. Orippen kraakte noten voor haar, gaf haar de helft van zijn sla en was steeds vol beleefdheden voor haar. „Dikwijls zat Crippen op dek en keek naar boven, naar het luchttoestel van de draadlooze telegraaf, en luisterde naar het vonkengespat van de electrische boodschappen, die de Marconi-telegrafist afzond. „Wat een wonderschoone uitvinding-!" zei hij. „Ook ontving ik hem in mijn salon, waar wij aan genaam spraken over San Francisco, en hij over zijn plannen, om in Kalifornië vruchten te kweeken, ver telde." De talrijke telegrammen, die de couranten natuur lijk gretig opnamen, wonden de menigte steeds op. Het publiek vroeg niet of de kapitein wel erg kTesch handelde en goeden smaak toonde het las. Het wist vrij zeker welk oogenblik de inspecteur der detectives Dew, de onheilspellende woorden zou spreken „in naam van zijne majesteit koning George, neem ik n, dr. Crippen, in hechtenis." Het wist, dat het tal van bijzonderheden zou vernemen over de arrestatie zelf - zooals eenige weken geleden de stad Reno de be langstelling van de pers en de menigte bezat, zoo had thans het haventje Father Point, vóór Montreal ze. Duizenden menschen waren er gekomen, duizenden dollars waren er gewed. Aan de zee stonden de nieuwsgierigen te wachten, tevergeefs trachtend met de kijkers den dichten mist te doorboren. Eindelijk werd de reusachtige romp zichtbaar, door de menigte gmg een electrische schok. „Here she is", hoorde men alom, en daarna de vraag „Waar is Dew?" Dew was stilletjes met een sleepboot verdwenen, ver scheen als loods op de Montrose. De eerste officier zeide later „Ik heb zenuwen als kabeltouwen en ik verlies met gauw mijn tegenwoordigheid van geest d oen ,.k echter Dew op dr. Crippen zag afkomen, had ik moeite de zaak niet te verraden. Stel .je voor, dat de kerel op het laatste oogenblik over boord gespron gen was of zich op andere wijze aan de arrestatie had weten (e onttrekken." Dr. Crippen had echter niet het geluk over boord te kunnen springen, werd met zijn „zoon" gearresteerd) en zal mét haar als „onge- wenschte landverhuizer" per keerehde gelegenheid te ruggebracht worden. Voorloopig is het met de sensatie uit. Maar er zit nog wel iets in de zaak, immers het is zeer de vraag of men wel iets zal kunnen bewijzen van hetgeen den man ten laste gelegd wordt. De detectives van Scot land Yard, en de politie-agenten van Londen heb ben nog druk werk en al zal de pers de uitvoerige me- dedeelingen van den sein-gragen scheepskapitein moe ten missen, zij zal toch wel gelegenheid hebben zich en haar lezers met het geval bezig te houden. In afwachting hiervan kan men eens denken over het feit, dat de kwakzalversfirma „The aural remedies Co." die in dr. Crippen een chef verloor, heeft bekend gemaakt, dat de zaak op denzelfden voet zal worden voortgezet te brengen. Hoewel de levensgeesten niet geweke waren, vonden de ter hulp geroepen geneesheeren, dr Brünner en dr. Pesman, de toestand hoogst ernstig. Zondagavond is door de politie, te Enkhuizen in een logement aldaar aanhouden Jan Cornelis Schuurman geboren te Haarlemmermeer, den 31en Januari 1883 vroeger als landbouwer en veehouder woonachtig te Texel, thans zonder vaste woonplaats, bekend onder den bijnaam „Jan de paardenkooper" en „Schuurman van Texel." Zijn opsporing werd verzocht door den commissaris van politie te Haarlem, omdat hij wordt verdacht onder een valschen naam den notaris A Wilkens, wonende te Haarlem, bewogen te hebben tot afgifte van een bedrag van 200. Hij is naar Haar lom overgebracht. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE BAARN. Ondanks het weinige gunstige weder was het Zon dag te Baarn en Soestdijlc bijzonder druk. Yelen koes terden de hoop de Koningin en het Prinsesje te zien en togen naar Soestdijk. Gelukkig klaarde het weder in den middag wat op en werden ten Paleize toebereid selen gemaakt voor een rijtoer. Tegen twee uur reed de Koningin met hare Moeder en Dochter uit, luide en hartelijk toegejuicht door de groote menigte, welke buiten het hek van het Paleis stond. Te 3 uur keerde het Koninklijk rijtuig terug, na een rijtoer door de gemeente Soest te hebben gemaakt. Inmiddels was de Prins per auto uitgereden. In den namiddag ver scheen het Koninklijk gezin op het balcon van het Pa leis. De Koningin-Moeder droeg- de Prinses op haar arm. Een spontaan gejuich steeg ook thans weder uit de menschenmassa op. Met hoeden werd gezwaaid en met zakdoeken gewuifd. Lang kon men van dit li. f. tafereel genieten, want geruimen tijd vertoefden de Vorstelijke personen aldaar. In de morgenuren had de Koningin eveneens het publiek in de gelegenheid gesteld Haar Dochtertje te zien, door op het balcon te verschijnen. De talrijke menigte was toen niet minder geestdriftig gestemd. BRUTALE INBRAAK. In aansluiting op het bericht over den inbraak bij mej. A. van Loon, een veehoudster wonende in de Dubbele Buurt te Haarlem, zij nog meegedeeld, dat ongeveer 1200 vermist wordt, voor het grootste ge deel te bankpapier. De dieven die door opschuiving van een raam in den stal zijn binnengekomen hebben verschillende kamers doorzocht, o.a. een kamer waar de eigenaarster en twee honden sliepen. Ook een nicht een meid en een knecht, die in de woning sliepen, heb ben geen gerucht gehoord. De inbrekers hebben'* liet huis door de voordeur ver laten. Vermoedelijk waren de inbrekers bekend met het feit dat mej. Van Loon pas geld ontvangen had van den verkoop van een stuk land. De benadeelde is niet tegen inbraak verzekerd. Geuieugd nieuws. VERDUISTERING VAN 100.000' AAN EFFEC TEN. De chef der prolongatie-afdeeling van het bankiers kantoor der firma Oyens en Zonen, Keizersgracht te Amsterdam is, naar het N. v. d. D. verneemt, gear resteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. De justitie stelde n.l. Zaterdag een uitgebreid on derzoek in ten kantore der firma naar aanleiding van een bericht van het Ilbld. De bankiersfirma wenschte geen vervolging in te stellen. Echter na het justiteel onderzoek, dat geleid is door tnr. Besier, gaf de Rechtbank ineens bevel tot inhechtenisneming van den chef der prolongatie-af- deeling, die te Baarn woonachtig is. Hij is daar Za terdagavond aangehouden en toen naar Amsterdam overgebracht. Gisteren is de instructie in déze zaak geopend. EENE BEGRAFENIS! In de afgeloopen week werd in de Plantage te s Heerenberg aan een boomtak hangende gevonden het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een inwoner van 's Heerenberg. Huiselijk leed schijnt den man tot zijn wanhoopsdaad gebracht te hebben. Onder politie-toezicht werd' het stoffelijk overschot naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Deze beg-raafplaats is een vierkant stukje grond ter opper vlakte van enkele meters, waarop een lijkenhuisje is gebouwd, terwijl het geheel door een houten staketsel is omgeven. Voor de aankomst van den treurigen op tocht had zich aldaar reeds een groote menschenme- nigte verzameld, eene menigte, die door joelen en la chen zich bij voorbaat in het te smaken genoegen in de vereischte stemming bracht. Doch de vreugde steeg ten top, toen de baar, waarop liet lijk vervoerd werd, op de begraafplaats was aange komen. Telken male wanneer de speelsche wind een tipje oplichtte van het doek, waarmede de ongelukkige be dekt was, ging er een gejuich op alsof men een kermis- spektakelstuk zag afspelenvooral het tegenwoordige „damespubliek maakte zich daaraan schuldig en sloeg zich uit enkel genot met de handen op de dijen. Des avonds laat, bij het licht van een kaarslantaarn, werd de man begraven. gevoelige stadgenooten gaven blijken van piëteit, door aan het staketsel eenige oude ketels en pannen op te hangen. IN EEN PUT GERAAKT. Zondagmiddag is een negenjarig meisje, Beren- dma Meeuwisse, dat bij een-in aanbouw zijnd huis aan de Burgemeester Weertsstraat te Arnhem speelde in een drie meter diepen met water gevuldon put gevul- 'j T oeiYdrie uur latei' de vermissing werd ontdekt, werd liet kind levenloos opgehaald. Zaterdagmiddag had te Terapel een ernstig on geluk plaats. Toen het vijfjarig dochtertje va# den neer J. H. Janssen aldaar met eenige andere kinderen speelde, raakte het in een nauwen put. De redding was hoogst moeilijk, aangezien de put te nauw was om een ladder er in te plaatsen. Een zoontje van den heer De J. door omstanders bij de voeten vastgehou den kon liet kindi niet bereiken, waarna de heer B op dezelfde gevaarlijke manier naar beneden gelaten .werd en het genoegen mocht smaken de kleine boven De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk aangevoerd 7677 zak aardappelen, 191.200 bos wortelen. 399.900 bloemkoolen, 163.200 roo- de kooien, 13.200 gele kooien, 4200 witte kooien 325 balen zilveruien, 249.500 slaboonen, 750 bos uien en 500 augurken, terwijl van de laadplaats werden ver zonden 170 wagonladingen groenten. DE UITSLUITING TE ENSCILEDé. Door de gecombineerde organisatiebesturen is Za terdagavond aan het comité uit de Fabrikantenveree- niging bericht, dat het Maandagmorgen direct na af loop der stakers vergadering (circa 11 uur) de arbei- derscommissie der firma Menko kan hooren. Verder wordt o.m. in dit schrijven nog gezegd„Wij verschillen met V van meening, waar U schrijft, dat „waarschijnlijk veel leed en schade aan de bevolking onzer stad zou zijn gespaard gebleven, indien we drie maanden geleden^met dit voorstel waren gekomen.' Onze overtuiging is, wanneer Uwe vereeniging inder tijd bet door ons aanhangig gemaakte geschil ernstig had behandeld een voorstel als door ons thans gedaan niet noodig ware geweest." Tegelijkertijd is door de gecombineerde organisatie- besturen aan dei firma Menko gevraagd, den vertegen woordigers der vakorganisaties Maandagmiddag tegen 3 uur een onderhoud toe te staan, ten einde inlichtin gen van haar te verkrijgen over het op hare fabriek bestaande conflict. liet comité uit de Iabrikantenvereeniging berichtte aan de organisatiebesturen, dat de fabriekscommissie uit de arbeiders van de firma Menko, gistermiddag om 3 uur in de fabriek Ro<?mweg, aan haar comité de ge- wenschte inlichtingen kon verstrekken. De firma Men ko stond den vertegenwoordigers der organisaties een onderhoud toe op Dinsdagmiddag half drie. VLIEGEN TE HEERENVEEN. Zondagmiddag om 1 uur werd het terrein openge steld en al dadelijk kwamen er heel wat bezoekers van buiten. Anderen, die wisten dat de heer Van Maasdijk eerst te 5 uur op zijn vroegst zou opstijgen, haastten zich minder. 1 e 5 uur waren naar schatting 8000 menschen op het terrein aanwezig; de meesten neergezeten in het gras van den omringenden polderdijk, een zachte en g'oedkoope tribune. Te ongeveer half vier verscheen de heer Van Maas dijk op het middenterrein, te zijner eere blies de mu ziek de Nederlandschë volksliederen en juichte het pu bliek hem toe. Het weer was intusschen voor vliegen niet gunsti ger geworden zegt het Ilbld.; van Oost was de wind door het Zuiden naar het Westen gegaan en dat geeft vooral bij bewolkte lucht, zooals nu het geval was in den /egel geen stillen vooravond. Bovendien er woei een briesje, wel niet erg, maai de vlaggen aan den windkant bleven wapperen en toen werd het wachten. De heer Van Maasdijk moest met dezen wind' nog rekening houden met het fiiet ruime terrein van opstijging, om geen ongelukken te krijgen. De heeren jhr. v. d. Berg van Heemstede, secretaris der Nederlandsche Luchtvaartvereeniging, en Bakker, redacteur van „De Luchtvaart," beiden te Den Haag! waren het volkomen met den aviateur eens; beter wachten dan opstijgen met te veel wind. Want, werd hot weer gunstig, dan zou de heer Van Maasdijk pro- beeren het record in Nederland, staande op naam van den lieer Lefèbre met 24 minuten 33 seconden te ver beteren. Maar de wind ging maar niet liggen, en het publiek wachtte geduldig. Voor afwisseling maakte de heer Van Maasdijk met zijn vogel een tonnetje over het terrein met een klein 'lichtsprongetje halverwege. Dat vond al luide toejuiching en geduldig bleef 111011 wachten. Het was tegen 7 uur toen den aviateur weer zijn toestel beklom en de lucht in ging tot 50 meter hoog in de richting van Heerenveen vloog, door duizenden nageoogd op en buiten het terrein. Bij Heerenveen werd weer van koers veranderd; keurig werd een ruime bocht beschreven naar het Oos ten dus voor den wind af, toen zweefde dó machine over de weilanden in het Meer naar liet Noorden, cir kelde om de Tubund'ster Kerk en daar kwam het ge vaarte aanstuiven. Langzaam dalende stond de biplan precies midden op het terrein stil. Was de koene aviateur op zijn tocht nagejnicht wel door 3000 personen buiten het terrein, bij de landing op het terrein kwam er aan de geestdrift van het pu bliek geen einde. De aviateur werd op de schouders van comitéleden rondgedragen, het publiek jubelde maar aldoor te zij ner eere. De vliegtocht duurde 3 minuten 57Y5 seconde. Met zoo'n wind1 op Thialfs terrein van 8 H.A. op t« stijgen was zeker knap werk. In Frankrijk vliegt men op terrein van 600 H.A. met geen enkele boom. En hier boomen en weilanden met gevaarlijke sloo- ten en greppels. Maandag-middag heeft de heer Van Maasdijk een korte demonstratie gehouden voor een bioScopische opname voor Café Flora te Amsterdam. Het ging niet hoog van den grond. Het was meer om de opstijging en landing te doen. We hoorden het getal 12.000 noemen van de fietsen, c'ie Zondag van verschillende zijden Heerenveen zijn binnengereden. Te Steenwijk zijn de rijwielen, die daar in de richting Heerenveen passeerden, gecontro leerd. Te 3 uur waren er daar 3000 gepasseerd. Maandag-middag deed de heer Van Maasdijk twee vluchten. Het weer was prachtig, bladstil. Te 5 uur ging de bioplane weer heel mooi omhoog. De maxi mum-hoogte was nu 120 meter. Deze vlucht duurde langer dan die van Zondag, namelijk 5 minuten 55 sec. De landing- was weer eenig en het publiek men schatte het op 4000 juichte. De aviateur vond het boven niet rustig; ook was de motor niet geheel zui ver gesteld. Daarom had hij de vlucht spoediger afge broken dan zijïi plan was. Te 7 uur steeg de aviateur voor de tweede maal op. De vlucht duurde nu precies 2 minuten. Bij het zwen ken daalde de bioplane plotseling vrij erg, om daarna weer flink boven de boomen te stijgen. Het bleek la ter, dat de motor overgeslagen had. De landing dwong weer ieders bewondering af. Het gevaarte scheerde als een vogel neer en luide hoera's stegen van uit het pu bliek op. De tweede vliegdag is prachtig gelukt. HET HOOGTE-RECORD. Reuter seint ons uit Brussel, d.d. 1 Augustus: De Antwerpsche aviateur Tyck heeft in de vlieg kamp van Stoeekel het hoogte-record geslagen. Daar na verdween hij uit het gezicht, waarop men hem ging opzoeken. Tyck werd later te Campenhout terugge vonden, waar hij was g'eland, na een hoogte te hebben bereikt van 1700 meter. NEDERL. VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De 77ste algemeene vergadering van bovengenoem- devereeniging is te Zwolle gehouden. Vertegenwoor digd waren 198 afdeelingen met ongeveer 275 afge vaardigden. De voorzitter, de heer P. van der Meulen, bracht in zijn openingswoord hulde aan de afdeelingen Enkhui zen en Edam, die zich dit jaar zulke enorme opofferin gen getroostten voor de beweging, verklaart de voor zitter de vergadering voor geopend. De afgevaardigde van Utrecht stelde een motie van afkeuring voor over de houding van een der sprekers bij de voorbereiding voor local option, die partij koos tegen wettelijke invoering daarvan. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Overeenkomstig het advies der commissie bedoeld in art. 27 A. R„ werd1 de rekening over 1909 goedge keurd in ontvangst en uitgaaf op 17.347.36y2, ter wijl de begrooting voor 1911 op 19.950 werd vastge steld. Voor de koffie heeft de heer v. d. Leeuw te 's-Gra- venhage namens de Huidocoper-inrichting aldaar 100 aan de vereeniging ter hand gesteld, wat aan de vergadering een krachtig applaus ontlokte. De algemeene vergadering machtigde het hoofdbe stuur al die maatregelen te nemen, die in verband met het in 1911 te 's-Gravenhage te houden Internati onaal Congres tegen het alcoholisme voor de vereeni ging van nut. kunnen zijn. liet hoofdbestuur werd gemachtigd' een commissie te benoemen, die tot taak heeft te onderzoeken, welke maatregelen moeten genomen worden tot reclasseering van ontslagen verpleegden en gevangenen en eventu eel het volgende jaar nadere voorstellen te doen. En over 1910 en over 1911 zal 0.10 per lid worden gestort in de algemeene kas ton behoeve van De Blauwe Vaan. Een voorste] om het aantal hoofdbestuursleden uit te breiden van 7 op 9 werd verworpen. De propaganda voor algemeen kiesrecht onder de leden zal krachtig worden ter hand genomen, omdat de invoering' daarvan in het belang is der drankbestrij ding. Het hoofdbestuur werd) opgedragen een propaganda- brochure over Alcohol en Tuberculose te laten schrij ven en daarvoor dr. Vos te Hellendoorn uit te noodi- gen. Het hoofdbestuur zal zich tot de ministers van oor log en marine wenden om bij verjaardagen van de le den van het. V orstenhuis den manschappen, welke geen alcoholhoudende dranken gebruiken, alcohol-vrije dranken te verstrekken.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1