STADSNIEUWS. BUITENLAN I). vereeniging tot bestrijding der tuberculose, verkochte bouquetjes bedraagt ruim 300. Op één enkel bou- quetje na werden 2000 stuks verkocht. UIT SCHAGEN. Op Zondag 14 Augustus des morgens wordt alhier de maandelijksche voorturnersles gehouden vanwege het Gewest Noord-Holland van het N. G. V. onder hoofdleiding van den heer H. N. van Leeuwen, lid der Technische Commissie. Indien het weer medewerkt, wordt de les gehouden op ons sportterrein „Wilhelmina", dat zoo bij uitstek zich leent voor alle takken van sport. Bij ongunstig weer in het oefenlokaal van den heer J. Vader Az. Op een druk bezoek van turners en belangstellenden kan dien dag wel gerekend worden. UIT HARENKARSPEL. In het Veefonds waren over het afgeloopen drie- maandelijksch tijdvak verzekerd 1110 runderen. De schade voor 7 gestorven dieren bedroeg f 1054.50, zoodat de omslag moest worden vastgesteld op 95 cent per rund, -Den 4 dezer vergaderde de gemeenteraad. Na een enkele mededeeling werd! uit eene voordracht be staande uit de heereni W. H. Janknegt te Alkmaar, J. Winkelaar te Middelie em K. A. de Leeuw te Stel lendam, de eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Waar land. Indiensttreding 15 dezer. In de commissie voor de Schouw over de gemeente- landen werden benoemd! de heeren Slot, Borst en Weel. Daarna werd overeenkomstig een voorstel van B. en W. besloten tot den bouw eener woning voor de vroedvrouw, naar een overgelegd! plan, waarin nog en- kele veranderingen zullen worden aangebracht. Kosten begroot op ongeveer 2100. De bouw zal worden be steed zoo spoedig doenlijk onder de ingezetenen en als bouwterrein zal worden aangekocht een stukje grond groot pl. m. 300 vierk. meter a 2 d:e vierk. meter van- den heer II. Kooij te Dirkshorn. De gemeente-rekening over 1909, door een oommis sie uit den Raad nagezien, gaf geenerlei aanleiding tot opmerkingen, waarna ze werd vastgesteld zooals ze door B. en W. was overgelegd. De rondvraag leverde niets op, zoodat sluiting volgde. UIT STOMPETOREN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. Tromp, thans schildersgezel te IJmuiden, behaalde dezer da gen de akte voor teekenen (lager onderwijs.) UIT SCHERMERHORN. De Schermerbrug zal een belangrijke reparatie onder gaan, zoodat deze eenigen tijd voor het rijtuigverkeer gesloten zal zijn. Yooi personen zal de overtocht met een pontje geschieden. VAN WIERINGEN. Benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Helder de heer G. Rijkeboer, voorheen als zoodanig alhier werk zaam. VAN TEXEL. De heer K. Dikstaal te Koog slaagde gisteren in den Haag voor bet examen Fransch L.O. DE STRIJD TE ENSCHEDE. Het comité uit de Fabrikantenvereeniging heeft, om goed over de door de arbeiders der firma N. I. Menko opgegeven grieven te kunnen oordeelen, gistermorgen nog een 16-tal arbeiders der fabriek „Roomweg" ge hoord, staande buiten de fabriekscommissie, waarmede het Maandag eene samenkomst had. Toen bedoeld 16-tal de fabriek binnen ging was er, niettegenstaande het houden der samenkomst geheim zou worden gehouden, eene menigte volks bij de in richting aanwezig en bleven blijken van afkeuring niet uit. Gisternamiddag waren eenige honderden personen wachtende bij de fabriek Roomweg om den uitslag der conferentie comité-F.V. en organisatiebesturen te vernemen. SCHAPEN. Voor eenige jaren hadden de boeren in het oostelijk deel van de gemeente Schoterland bijna alle Drentscbe schapen. De een had er 50, een andere 100. Geza menlijk trokken de dieren 's morgens met hun herder naar de heide. Volgens het verslag over den toestand der gemeente is het getal dier schapen thans gedaald tot2 EEN PROVINCIALE SPORTVEREENIGING. In Drenthe zal een provinciale sportvereeniging op gericht worden, ten doel hebbende het bevorderen en beoefenen van de sport in de meest uitgebreide be- teekenis van bet woord. Het bestuur zal zooveel mo gelijk worden gevormd uit sportmannen uit de ver schillende deelen der provincie, terwijl de feesten te Assen zullen worden gehouden op Pinksterzondag en 31 Augustus. BANKBILJETTEN EN DIAMANTEN GEROLD. De beer J. L. de L. L., handelaar in diamanten te Amsterdam, vertoefde eenige dagen voor zaken in Brussel. Woensdagochtend begaf genoemde heer zich naar een bank in de Belgische hoofdstad, teneinde er geld te wisselen. In zijn zakken bevonden zich twee portefeuilles, de een bevatte 7 biljetten van 1000 francs benevens bril- lanten en diamanten, ter waarde van f 18000. Aan de bank liet de heer L. een der biljetten wisselen en deed het ontvangen geld in de andere portefeuille. Hij begaf zich toen naar verschillende firma's met wie liij 2tiKen had te doen en toen hij na verloop van ongeveer een half uur de portefeuille met biljetten en diaman ten schikken wilde, bleek deze verdwenen te zijn. Men kan zich den schrik van den heer L. voorstellen. Hoe wel hij anders dikwijls diamanten en brillanten in commissie heeft, was dezen keer toevallig de geheele inhoud der portefeuille zijn eigendom. Van de zaak werd onmiddellijk bij de Brusselsche politie aangifte gedaan, die de weinig troostrijke verzekering gaf, dat zakkenrollers in deze drukke tijden bijna elke minuut hun slag slaan. Aangenomen kan worden, dat de heel de L. L. ook het slachtoffer werd van een dier edele heeren. Is dit werkelijk het geval, dan bestaat er na tuurlijk weinig kans dat hij zijn eigendom terug krijgt. De nummers der bankbiljetten zijn niet bekend. BURGERLIJK EN KERKELIJK HUWELIJK. De wachtmeester (brigadier-commandant) te Valken burg (L.), vraagt opsporing en overbrenging ter con frontatie, van een Franschen pater missionaris, ver moedelijk uit Lyon (Frankrijk), pl. 30 jaar oud, mid delmatig van lengte en lichaamsbouw, zwart haar, donker uitzicht, geel-achtige gelaatskleur, die zich schul dig heeft gemaakt aan overtreding van art. 449 Wetb. van Strafrecht (verrichten van eenige godsdienstige plechtigheid, voor dat burgerlijk huwelijk voltrokken is). CHINEEZEN IN INDIË. Nader wordt nog vernomen, dat de Chineesche ge zant niet expressie vel ijk om eenige reden, in verhand met do Chineezen-kwestie in Indië, naar Peking ont boden is. De gezant gaat, om bij den prins-regent in audiëntie ontvangen te worden. Waarschijnlijk is 't echter wel, dat de besprekingen met den prins over de Chineezen-kwestie zullen gaan van dit oogenblik. Van speciale verscherping van de kwestie is geen sprake. Van belang is echter het feit. dat de gezant uaar Peking gaat, nu binnen niet te langen tijd de nieuwe Chineezen-verordening gereed zal zijn, zooals in het bericht vermeld stond. Tang, secretaris van de legatie te Parijs, is nu ambassadeur ad interim in Den Haag. EENE AANRANDING. Een 12-jarige knaap die hij familie te IJmuiden de vacantie doorbracht, vermaakte zich Woensdag met bramen zoeken in de duinen aldaar. Geheel onver wachts werd hij aangepakt door een twintigjarig per soon en op zeer oneerbare wijze behandeld. Vol schrik zette de knaap het op een loopen, maar zag nog dat d© persoon meerdere kinderen die in lpef djjin aan het spele» wp.ren, achterna zat. Van het geval i$ .aangifte gedaan bij de gemeente politie te IJmuiden, die tpmiiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde. Daar het signalement van den dader bekend is, hoopt men het individu spoedig in handen te hebben. STRAÏJDTOONEELTJE. Men schx'ijft aan het Vad. Groot© pret bij de S.eheye«ing-.seh0 Bains MixteS. Als haren op mijn hoofd heb ife spijt daf ijf p 'f verhaal moet geven zonder het dialect, want dat hoort bij d,e lange tulen kappen met de gouden spiraalijzers, waar op, 'n beetje onwijs, onbenullige hoeden met poesyep- ren en blommen al» van een kenniskoek. Maar iji kan het niet en daarmee houdt alles op. Tooneel. De zee eerste- plan, strand! en badkoetsjes 2e plan, 3e plan badplaats en toebehooren. Acteurs en. actrices; min of meer dikke, min of meer dunne en heel somber gekleed© dames en hee ren, Acteurs-actrices1 tweede plan: Overmaasche boertje» ©ft boerinnetjes. 3e plan; ik, die doe of ik de zee, zpq mpoi vindt maar die feitelijk alleen daar sta om 't spej dter ande ren af te zien. Ie acteur tweede plan: „Non zeg, ze mag d'r zijn met d'r rooi© baadje.Allemachtig zeg Mien, daar is tante Aatje niks bij da'® d'r één van 200 pond." Ie actrice zelfde plan, wijzend op de spelenden in 't water „Dat zijne nou nette lui 'n Arrem mensch zou zich schamen. Ziet dat mansvolk eens ermee omsprin gen. 2e acteur (2e plan)„Hein, ze kan de zon niet in het water zien schijnen, joh!" 2e actrice (2e plan altijd1 door)„Kom, Mien, me gane. Ziet die daar is! Ze heit d'r porsetje angehou- wen, Heer alle goden 'n beetje booger zeg, fop maar; nee, da's potdoosie 'n danseres. Zie es, dip brengt d'r teen an d'r neus. Ie acteur: „Hein, wille me d'r ook eens in?" Ie actrice: „Geen flauwsies nou.Afin, mij mijn zorg." 2e acteur: „Me kenne maar ver. .drinken." 2e actrice: „Maar wij gane mee." 2e acteur: „En je vindt het zoo schandalig." Ie actrice: „Nogal glad. Maar az ze 't allemaal doen." Groote exodus naar het bureautje. Ik wacht. Ze komen terug, beladen met rood© pakjes en handdoe ken. Willen allen samen in een koetsje maar dat gaat niet. Ik wacht nog steeds. Dan komen uit één koetsje de twee heeren, innig potsierlijk in hun onge woon pakje, zichzelf bevoelend, bekijkend1,,,, Uit 'n ander komen de „dames." De badmutsen raar op 't hoofd, scharrelend! met de ceintuur en de basque van haar zwemeostuum. Maar moedig. Zorgvuldig vermijden ze de schulpjes, haar groote bloote voeten zettend! als liepen ze op eieren. Opkijken durven ze niet - zelfs niet naar haar man nen. Daar komt spelend aanrimpelen 't eerste golfje. Een gilMaar zedurven wel. De mannen zij nu nader bij gekomen en hand in hand! gaat 't viertal „moedig" vooruit. Als ze er tot de knieën in zijn, huiverend, rillend en gillend' zoo ver gekomen, zegt de eerste ac teur: „Mot je nog peultjes?" 2e acteur: „Allez joh, nog een een eindje," maar meteen springt hij terug voor 'n holderendebolderende golf. Ie acteur: „En jelui?" Tegen de vrouwen. Maar weer 'n golf rolt aan, overdondert het ant woord. Een vreeselijke gil. Luid lachen van de bad gasten in 't water. Eén van de „dames" is uitgegleden en ligt nu hulpeloos te spartelen in 't zand, gillend telkens als een golfje aankomt. De heeren, ineens hun moed bewust „redden" haar en (nu is er een'reden voor) gaan triomfantelijk met de bijna drenkelinge terug naar de badkoets. Een kwartier later. Ie acteur: „Spijtig genoeg! 't Was nog maar niet goed." 2© acteur: „Dat hei.je nou altijd van vrouwen. Als Mien dat niet uitgehaald had, waren me d'r nou nog in. KORTE BERICHTEN. In de nieuwe smederij der centrale werkplaats vr.n de H. IJ. S. M. te Haarlem, is de 54-jarige werk man II. Swenniker achterover met het hoofd op een stuk ijzer gevallen en dientengevolge overleden. Een vrouw te Rotterdam heeft gisteravond de vier kinderen van haar zwager, aan liet politiebureau in de Meermanstraat gebracht. Die kinderen, oud 13, 10, 8 en 6 jaar, waren door den vader de straat op gestuurd, hun moeder liep eenigen tijd geleden weg. Te Knijpe (Fr.) is in drie gezinnen typhus ge constateerd. Te Amsterdam is gisteravond op de Rozengracht een 7-jarige knaap door de Haarlemsche tram gegre pen. Het kind werd met twee gebroken ribben opge nomen in het Binnengasthuis. Een Volendammer visscher heeft te Volendam het lijk aangebracht van een knaap, hij vond het drij vende tusschen Marken en Enkhuizen. Vermoedelijk is het van de 12-jarige zoon van het schip „Nederland" uit Groningen. Gistermorgen is te Rotterdam opgesloten C. v. B., een papierhandelaar. Hij wordt verdacht de dader te zijn van tal van rijwieldiefstallen in de laatste dagen overal in de stad gepleegd. Reeds zijn een zestal van de gestolen rijwielen in omliggende gemeenten in be slag genomen. Te Hazerswoude (Z.-H.) viel het 2-jarig meisje van den heer N. te water. De moeder zag het kind drijven, toen het echter opgehaald werd, waren de levensgeesten reeds geweken. Omtrent den aanslag op den burgemeester van Tholen meldt men nog Na een instructie van 3 uren blijft de dader ten deele ontkennen. Een bevel tot inhechtenisneming is tegen hem uitgevaardigd en hij is naar Zierikzee vervoerd. „Haarlem's Dagblad" verneemt, dat door de politie te Haarlem de 24-jarige Jacob I).. iemand, die reeds 8 jaar gevangenisstraf achter den rug heeft, als ver dacht van de mishandeling van den heer Hospes op de Groote Markt op kermis-Maandag, is aangehouden. Toen j.l. Zondagmorgen de kerkbediende te Losdorp de deur opende, kwam hij tot de ontdekking, dat de gehele diaconie-kist met haar inhoud was verdwenen. De gecollecteerde gelden vanaf Januari waren er in aanwezig. Een hondje van den heer G. uit Groningen, ge logeerd op de Houw te Leens, liep dezer dagen, zonder dat iemand het merkte, des nachts naar de stad! te rug, waar het bij een familielid aankwam met de poo- ten heelemaal doorgeloopen. VERMISTE KINDEREN. Leest men tegenwoordig tal van berichten over ver miste kinderen, van geheel anderen aard is een van vermissing van kinderen, welke thans zeer de aandacht trekt. In 1908 werd het St. Aloysius-ge- Micht te Amsterdam benoemd' tot voogd' over eenige' kinderen van de weduwe de Rijk. Onlangs is de moe der in de ouderlijke macht hersteld. De kinderen kon men echter toen niet meer terugkrijgen. Mr. Levy schreef gisteren over deze geheimzinnige zaak het vol gende aan het Hbld. „Van officiëele zijde wordt thans mij medegedeeld „dfU de jsqaapjes Johannes Cornells en Theodoras „Marinus de Rijk zicji pog steeds bevinden in het ge sticht St. Nicolaas te NoordtDeurningen, Denp- „jjamp. waarin zij reeds warpn geplaatst voordat de „voogdjjbenqeming h&4' plaqts jj-eyo'ndeji, tqen dp mop per door den officier van justitie in de voogdij was „geschorst; dat verder Cornells Ilerinanus in Novem- „ber 1909 het gesticht heeft verlaten en overgebracht „is in gezinsverpleging bij de weduwe C. Diemeer, „tuinster te Heemstede," Over de twee meisjes was tot voogd! benoemd hef gf, Gudpla-gesticht fe Lopl^on}. Het bestuur van deze stichting heeft mr. Levy reeds doen weten „dat de kinderen de Rijk zich nipt jn (iet „Gesticht hevipden noph 4'aap oqit zjjn/ geweest," „Waar wareq en zjjn zij dag?" vraagt qu\ Levy, Uit Hilversum wordt nader gemeld, dat dp weduwe De Rijk zich, vergezeld1 door een redacteur van de HU* vemunsche Courant, naar Heemstede begaf, om haar oudsten jongen Cornells, die daar zou verpleegd zijn bij de weduwe C. Diemeer, te gaan halen. Bij verschil lende personen werd geïnformeerd, doch niemand wist liet adres der weduwe op te geven. Upi} |)Qtte ging men naar het Raadhuis om inlich tingen. Het bleek, dat evenmin de weduwe Dipmppr als Cor nells Hermanus de Rijk in Heemstede in de registers van den Burgerlijken Stand zijn ingeschreven. Op verzoek van genoemden redacteur werd door den aanwezigen ambtenaar do navolgende verklaring af gegeven. „De ondergeteekende, adjunct-commies ter secreta rie te Heemstede, verklaart dat aldaar niet in de re gisters van de bevolking voorkomt de naam van de weduwe Diemeer, tuinster, evenmin als de naam van Cornells Hermanus de Rijk. (w.g.) E. Vedde. EEN ZEER ZELDZAAM JUBIL0. In een tijd, waarin men zich zoo druk bezig houdt met dienstbodenuood, dienstbodenplaag, enz- mag 't ze ker wel als een zeer zeldzaam feit worden aangetee- kend, dat de dienstbode van den heer en mevrouw Masdorp hierterstede dezer dagen aldaar veertig jaren in betrekking was. De dag werd haar tot een feestdag- gemaakt, waarbij fraaie bloemen een prachtige leuningstoel en' een couvert met inhoud geen model-arbeidscontract! niet ontbraken. De trouwe dienstbode, mej. A. M. H. Schuijt, die het wel en wee van het gezin in al dien' tijd! meemaakte, is langzamerhand daarin geheel als lid opgenomen. De vriendelijke oudeheer, die ons dit „huiselijke" ju bileum mededeelde, voegde er aan toe, dat zijn echt genoot© te voren nimmer zoo lang pen dienstbode had gehad, Maar in ernst welke mevrouw en welke dienstbo de doen het mevrouw Masdorp en mej. Schuyt na? EEN JONGEN TE WATER. Hedenmorgen geraakte bij de Vlotbrug aan het eind van het Luttik Oudorp een jongen te water. Hij verdween reeds in de diepte en was niet meer te zien, to-en de heer Wentink, van het ongeval hoorende, zich dadelijk te water begaf om hem zoo mogelijk nog te redden. De drijvende klompjes wtezen de plaats aan waar het kind zich moest bevinden en de heer W. mocht dan ook het genoegen smaken den kleine aan den wal te brengen. De jongen verdween zoo gauw mogelijk met zijn makkers naar huis zonder naam en adres op te geven en zelfs onder achterlating van zijn klompen. EEN OPLICHTER VAN WOORDENBOEKEN. Voor de Vacantiekaroer der Rechtbank te Amster dam had zich Donderdag te verantwoorden een 28- jarige boekhouder, geboren en wonende te 's-Hertogen- bosc.il, beklaagd van oplichting, subsidiair verduiste ring, onder de verzwarende omstandigheid van herha ling van misdrijf (in 1909 werd hij te Arnhem veroor deeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, ter zake van oplichting, vier malen gepleegd.). Beklaagde, die ook in Alkmaar verschillende boekhandelaren oplichtte, maakte er in het laatst van Juni zijn werk van, zeggende namens personen met goedklinkende namen te komen, Fran- selie, Duitsehe en Engelsche woordenboeken op zicht te vragen bij verschillende boekhandelaren. Die boeken verkocht hij dan weer in tweedehands boekwinkels, voor een prijs ver beneden den particulieren prijs. Alleen twee feiten waren hem ten laste gelegd: lo. de oplichting van den boekhandelaar K. v. d. Schat op het Koningsplein, voor een exemplaar van het Fransche woordenboek van Herkenrath; 2o. de oplichting van den boekhandelaar P. v. d. Kamp op het Rembrandtsplein, voor een exemplaar van het Duitsehe woordenboek van v. Malsem. Beide oplichtingen pleegde hij op 24 Juni, op naam van dr. G. A. van Wavenhurg. Het woordenboek van Her kenrath verkocht hij bij den boekhandelaar M. Lobo in de Utrechtschestraat, bij wieni hij vorige dagen ook eenige boeken aan den man had gebracht. Het woor denboek van Van Malsum trachtte hij, nadat hij er den vorigen avond een Herkenrath verkocht had, bij den boekhandelaar A. Swets in de Vijzelstraat te gel de te maken. Deze boekhandelaar had inmiddels arg waan gekregen, sloot beklaagde in zijn winkel op en waarschuwde de politie, die hem arresteerde en een bedrag van 8.31 op hem bevond, geld, dat uitsluitend afkomstig- was van de door beklaagde gepleegde op lichtingen. 's Anderen daags verscheen er in het „Wbl. v. d. Boekh." een waarschuwing van een Alk- maarsch boekhandelaar tegen bekl. Gevraagd' waarom hij deze daden bedreven had, ant woordde beklaagde: „Ik wist niet waarheen." Het O. M., mr. Del Campo, eischte wegens oplich ting, twee malen gepleegd en bij herhaling, veroordee- ling tot één jaar gevangenisstraf. Mr. Bernard M. Cohen verdedigde beklaagde. DE AI.KMAARSCHE PAARDENVERLOTING. Naar men ons mededeelt zijn de loten der Alkmaar- sche. Paardenvel-loting uitverkocht. UIT HET „ALG. POLITIEBLAD." 8 Juli j.l. werd! in den Alkmaarder hout verloren een bruinrood' lederen damestaschje, waarin o.a. een por- temonnaie met geld en eenige papieren. Dit tasehje werd gevonden door een jongen man en een' meisje, die daarvan, geen aangifte deden in het arrondisse ment Alkmaar. De Bechter-Commissaris te Alkmaar verzoekt op sporing, inbeslagneming en bericht. PREDIKBEURTEN. 7 Augustus 1910. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman, doopsbedk- ning. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman, Heid. Cat Zondag 22. Kapel, 10 uur, Ds. Haksteen, em. pred. te Haarlem, Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. C. Heeringa, van Veen- wouden. Op beroep. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. G. W. Melchers, van Purmerend. Gereform. Kerk, Voormiddag 10 uur, Ds. Weohge- laer. Avond 6 uur, Ds. Wechgelaer, Catech. Zon dag 2. CRr, Ger, Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur ep avond uur, godsdienstoefening. Woensdag 10 Augustus, des morgens 101/2 uur, hu welijks-inzegening door Ds. F. Lengkeek van Am- sterdam. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 4 uur, godsdienst, oefening. GodsdISnstoefëning van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal, Harmonie, 5 uur. Oqnsistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Maan dagavond 84/2 uur, vergadering van de Jongejings- vereeniging „Paqlus", Gebouw W.'uiki en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 81/2 tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 10 jaar. Zondagmiddag van 4 tot 51/2 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 91 /2 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Stompetoren, 91/? uur, Ds. Werner. Herv. Gem. te Oterleek, 91 /2 uur, Ds. J. J. vap Meur». Herv. Gem. te Bergen, morg. IQ u. Ds. Cannegieter' Hery. Qem. fe de Rijp, 10 uur, Ds. Kater, Doopsge?, Gem,, 10 uur, Ds, Vis, van Deemster. Herv. Gem, te Schennerhorn, D/2 uur, Ds. Kater, te de R(jp. Geref. Kerk, preeklezen. STEUN ENSCHEDE. Morgenavond zal op de steunavond van den A. B. B. mej. SjoersOoijkaas optreden met een fragment uit Multatuli's vorstenschool. Tevens vestigen we de aan dacht op het optreden van den Russischen violist Sörmoc, die in het buitenland en ook in Nederland met groot succes is opgetreden. AGENDA: ZATERDAG, Mannenkoor „Excelsior", repetitie, de Graanhandel, ENGELAND. Ook iu Indië is men bezig met plan nen om de nagedachtenis van koning Eduard te eeren. Te Lahore is al tooi- zes ton gouds ingeschreven ten behoeve van een nieuw gasthuis, terwijl Bombay en Madras ten naaste bij 84.000 bijeen hebben ge bracht. Te Simla is 24.000 ingezameld voor een standbeeld te Delhi, dat uit bijdragen uit heel Indië tot stand zal komen. ITALIë. Wij maaktep onlangs melding van de kans op een spoorweg-staking. Tot November is ech ter een beweging van de spoorweg-arbeiders buitenge sloten. Maar dan? De menschen klagen over de veel te geringe betaling, welke zij volstrekt niet in overeen stemming achten met de herhaalde geuite bewering, dat zij een bevoorrechte klasse zouden vormen in de arbeiderswereld. Zij strijden, zeggen zij, niet alleen voor hun dagelijksch brood) maar ook voor hun waar digheid. Zij verlangen echter niet van de regeering, dat de ze, om hun salarissen te kunnen! verhoogen, de tarie ven zal opdrijven, hetgeen ten nadeele zou zijn van den landbouw, de Industrie, den handel en den Staat zelve. Zij pleiten in hoofdzaak voor een zuinig be heer en geven daarbij een reeks iu te voeren bezuini gingen aan, welke een soort aanklacht vormt tegen de staats-adEministratie, die volgens hen de dwaaste uit gaven gedaan' heeft. Zoo bijvoorbeeld het aanschaf fen van Amerikaansche en! Duitsehe locomotieven, welke in het gebruik volstrekt uiet aan' de verwach ting beantwoordden; de Amerikaansche moesten na eenige weken reeds in de reparatie, en zijn sindsdien buiten dienst gesteld. De Duitsehe verbranden zoo veel kolen, dat ze nog slechts op lokaalsporen gebruikt worden. Onbruikbare wagens zijn afgeschaft, slechte dwars liggers, steenkool van inferieure kwaliteit. De beambten komen tot de slotsom, dat bij beter beheer, 60 millioen lires kunnen bespaard worden, waarmede het salaris van hqf personeel dan kan wor den verhoogd. Maar ook een tweede oplossing doen zij den Staat aan de hand. Zij bieden zich n. 1. aan als exploitanten van het geheele spoorwegwezen. De minister van openbare werken, Sachi, voelt zeer veel voor het bezuinigingsstelsel, en heeft het perso neel verzocht vertrouwen in de regeering te stellen, daar een dergelijke „administratieve vereenvoudiging" niet zoo maar ineens kan worden ingevoerd. Tevens waarschuwt hij, dat hij zich niet zal laten dwingen tot handelen, door een bedreiging met sta king. De socialistische leider en afgevaardigde, Bissolati, heeft bewerkt, dat de beambten den minister den noo- digen tijd zullen geven, om zijn plannen uit te werken en zich rustig houden tot November. SPANJE. Woensdagochtend) heeft de Carlistische afgevaardigde Salaberry een langdurig onderhoud ge had met den Spaanschen minister-president Canale- jas, en dezen verzekerd, dat d.e voorgenomen betoo ging- te San Sebastiaan, ondanks het verbod der regee ring, toch zou doorgaan. De heer Canalejas antwoord de hem, dat de regeering slechts noode het verlof tot het houden van een betooging weigert, dat zij echter in het onderhavige geval daartoe gedwongen! is, nu ei- gevaar voor ernstige rustverstoringen bestaat. Boven dien vond de minister het bevreemdend, dat men eerst te Bilbao, waar een algemeene werkstaking dreigt, had willen manifesteeren en nu San Sebastiaan daar voor heeft uitgekozen, tot groot nadeel van de nering doenden aldaar, en ten ongerieve van de talrijke be zoekers van die badplaats. Hij verzocht den afgevaar digde derhalve een andere plaats van samenkomst te kiezen, Pampelona bijv. of een Baskische stad als Zu- marraga of Tolosa, die gemakkelijk te bereiken, zijn. Daarop antwoordde de heer Salaberry, dat de be toog! ng te San Sebastiaan zou plaats hebben, of de regeering- het goed vindt of niet en dat hij het kabinet aansprakelijk stelde voor hetgeen er mocht gebeuren. Het orgaan te St. Sebastiaan „Pueblo Vasco" meldt! dat Zondag acht treinen clericalen van Bilbao naar St. Sebastiaan zullen voeren; voorts verwacht men be- toogers uit Elorrio en Portugalete en stoombooten uit naburige havens. Er zullen 100.000 betoogers zijn.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2