B 1 N S E X I, A S 1). Na deze philosophic, die een Hegeliaan tot eer zou gestrekt hebben, legde hij me '1 landschap uit. Hij wees me de fraaie koperen haken, waaraan de kwarten hingen, de vernikkelde takels, waar men die mee op- hijseht, het als goud blinkend weeggerei, het mahonie houten kantoortje, met een kittig tikstertje er in, de marmeren uitstalbanken, de tegeltjes op de muren, heel die dure badkamerachtige inrichting, die een mo derne slagerij zoo frisch en zoo smakelijk maken. Reusachtige ijskasten waren in den muur ingelaten, op een marmeren tegel lag het versche gehakt, en -Mén gehaksmachine, waar alles glans en gloed aan was, wiegde maar door, gedreven door' een gasmotor. Ik had dit. alles wel gezien, maar het trof me niet als iets bijzonders. Men went spoedig aan veranderin gen, en het was niet in me opgekomen, dit naar de eischen des tijds ingerichte vleeschlaboratorium, deze rundersnijkamer, te vergelijken met de min of meer benauwde slagerijtjes van vroeger. Er gaat heel wat geld aan die dingen, legde de sla ger uit. Al dat koper en nikkel is verschrikkelijk kostbaar, en marmer kost kapitalen. Zoo'n machine als daar het gehakt maakt, is minder noodig om ar beidskracht te besparen dan om het publiek wat te zien te geven, 't Is de koperen beslagpot en het vlam mende vuur van de poffertjeskraam. Wat valt er anders aan een slagerswinkel te bekijken? Het onder scheid tusschen een koe en een koe ziet de gewone burger toch niet. Maar hij zal zijn vleesch koopen in aen winkel waar hij een leeg' halfuurtje heeft verdaan met kijken voor de ramen naar het hakmes, dat op en neer wiegt door de vleeschmassa, gedre.ven door de in- uitschietende stang van den motor. Dat pakt hem, boeit hem, dat is onze reclame. Er zijn slagerijen genoeg, die zulk een inrichting missen. Laten ze oppassen hun klanten niet te ven liezen! Zoodra een concurrent in de buurt komt, die zich flink in 't oog vallend inricht, zijn ze naar de haaien. Verder is er de belasting van het bezorgen. Om dat naar den zin der afnemers te doen, heb je niet alleen fietsen, je hebt mooie fietsen noodig. Hoe fraaier dat gaat, met een sierlijk karretje, stijf in 't nikkel, met een roodgelakt bakje er op, of met een paard en kar, verzorgd als een équipage, met een automobiel morgen aan den dag: [hoe liever de menschen het hebben. Het gerij moet er uitzien als de winkel zelf. 't Vleesch wordt er niet beter van, maar het oogt meer. Z edaar, praatvaarde mijn slager aan één stuk door, waarom wij de prijzen telkens de hoogte indrijven niceten. Maar er is nog iets, dat aan de aandacht van het publiek ontsnapt, en dat is misschien wel het voornaamste. Om al die rompslomp in orde houden, en handen genoeg te hebben voor den over. di ukken Zaterdagavond, behoeven wij een groot per soneel. Die menschen staan niet zoo maar voor 't grij pen een bekwame slagersknecht houdt men liefst aan het werk. Nu zal er in den winterdag genoeg te doen zijn voor alle handen, maar in den zomer trekken onze betere klanten de een na den ander de stad uit. lluis aan huis vindt ge de deuren gesloten. De jongen, die vragen gaat, brengt niet de helft van de bestel lingen thuis, die hij anders heeft. Dat knauwt ons f1®?*' en ™.eef wordt ons bedrijf van 't seizoen afhan kelijk. Wij hebben ons ingericht op het drukke sei- zoen en moeten in het slappe zien uit te komen. De jongste verhooging heeft, heb ik dus begrepen, vooral zijn oorzaak in de ovenweging, dat over 't ge. heele jaar meer winst gemaakt moet worden, wil °de zaak zoo rendeeren als de slachters vinden dat hun zaken waarin zij hoe langer hoe meer kapitaal hebben te steken, rendeeren moeten. Gingen we minder naar buiten, dan konden we goedkooper vleesch eten. Welke overweging waarschijnlijk niemand er van zal terughouden in zijn vacantie te gaan proeven, wat op het platteland de slagers zonder marmeren toon' banken en hakmotoren voor vleesch leveren. vaart medenemende. Een der timmerlieden, B. Christenhusz, wonende te Oldenzaal, werd door den voet van het spant gegrepen en tegen den muur gedrukt; twee andere werklieden vielen naar beneden en kwamen terecht op ijzeren bal ken. Direct werd met het reddingswerk begonnen, om de menschen uit de chaos van ijzeren balken te voorschijn te halen. Verschrikkelijk waren de jammertoonen van de ongelukkigen. Drie werklieden moesten gedragen worden, daar zij zoo gewond waren, dat zij in het geheel niet bij mach te waren om te loopen. Geneeskundige hulp was spoedig op de plaats, des onheils. Bij Christenhusz, die inwendig"zwaar gekneusd was, mocht geen doktershulp meer baten, want tegen zes uur moest de dood van den ongelukkige geconstateerd worden. De beide anderen werden direct naar het ge meentelijke ziekenhuis vervoerd. Hoewel, hunne wondingen zich oogenschijnlijk gevaarlijk laten zien, is hun toestand niet hopeloos. Christenhusz, een oppassend werkman, laat eene vrouw met zes kinderen achter. Zijn lijk werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Geheel Oldenzaal is onder den indruk van het vree- selijke ongeluk. ver- aan- DE OUDERMOORD TE LOCHEM. De heeren C. Bijl en dr. Francken, geneesheeren in het krankzinnigengesticht te Zutfen, en de heer Nobel, geneesheer aan het Groot-Gaffel, zijn door de Zutfen- sche rechtbank benoemd om rapport uit te brengen over den geestestoestand van M. Bachrach uit Lochem. de TOEVALLIG. De „O. H. Ct." deelt mode, dat Vrijdag, toen rechter van instructie de Groote Markt passeerde, hij toevallig getuige was van een twist tusschen twee mannen, Aan wien de een den ander dreigde eens te zullen vertellen, wat hij wist omtrent de mishandeling van den heer Hospes, die tijdens de kermisweek '11 ernstigen messteek in den rug heeft gekregen. Om hem de uitvoering van dit lofwaardige voorne men gemakkelijk te maken, is de man1 maar direct meegenomen en gehoord. trekken uit den coöperatieven verkoop van hun waren, enz. Wat, volgens den schrijver, de vergelijking voor En geland nog beschamender maakt is, dat de kosten voor den boer of tuinder hier te lande gemiddeld niet lager zijn dan in Engeland. Het land is1 niet goedkooper, de arbeidsloonen zijn niet minder, de mest is even duur. E11 toch gaat liet den Hollandschen boer en tuinder beter dan den Engelseben. Maar zij pakken aan; on der den vrijhandel hebben zij geleerd tegen de mede dingers op te werken. Hebben niet onlangs op een tentoonstelling Hollandsche druiven het gewonnen van Fransche! Een paar maanden geleden, zegt schrijver, was er te Manchester een tentoonstelling van Nederlandsche landbouwproducten. Iemand1 uit Cheshire beklaagde zich bij een der uitstallers ever die ellendige Hollan ders, die kaas op de markt brengen in den tijd, dat de prijzen oploopen, en in den tijd, dat de prijzen, laag zijn, iets anders doen! Dat is het! zegt de schrijver. Zij voegen zich naar de omstandigheden. De eerste les, die hij zijn landbouwende landgenoo ten geeft is: sluit u aaneen, leer coöperatie van den Nederl'andschen boer en tuinder! (N. R. Ct.) DRIE AANKLACHTEN TEGELIJK. Nog steeds duurt in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de ■strijd voort tusschen de aanhangers der katholieke staatspartij en die van het pas gekozen onafhankelijk katholiek Statenlid eni uitgever van het weekblad De Volkswil, den heer H. A. vani Dalsum. Al meer en meer wordt door beide partijen de weg van aanklagen bij de justitie bewandeld. Aanst. Dins dag zal de heer Van Dalsnm voor de tweede maal te rechtstaan voor de Middelburgsche rechtbank wegens smaadschrift. Doch ook de beer Van Dalsum zoekt zijn recht en heeft thans drie aanklachten tegelijk ingediend, twee tegen het te Sas van Gent verschijnend blad De Zeeuwsche Koerier en een tegen bet te ILulst ver schijnend blad Zelandia. Al deze 'klachten zijn gedaan wegens bet opnepien van ingezonden stukken, waar door de heer Van Dalsum en een zijner medewerkers zich boleedigd achten. een aan te ROODE KAREL. „Roode Karei" uit Amsterdam die om f 300 weddenschap had aangegaan, om met een blok zijn been binnen een bepaalden tijd van Amsterdam naar Parijs en terug te wandelen, is Zaterdag op zijn teiugtocht te Haarlem aangekomen. Hij zette, naar de „O. H. Ct." meldt, zijn weg naar Amsterdam voort om op den gestelden datum daar te arriveeren. gebied Misschien zal een aandachtig krantenlezer, aldus de Amsterdamsche medewerker van de „Leeuw. Ct." naai aanleiding van de berichten in andere steden over de invoering van de „roode pet", afschrik dei- wanbetalers, zich hebben "afgevraagd, waarom de uit vinding van dat tuchtmiddel tegenover overtreders van een der eerste sociale geboden niet te Amster dam heeft plaats gehad, te Amsterdam, dat op 't gebied van wanbetalen toch elk andere Nederlandsche gemeenebest verre achter zich laat, - Amsterdam, dat bovendien in zijn „postenoorlog" reeds het neusje van den zalm genoten heeft op 't gebied van onwet telijke, maar daarom niettemin Verklaarbare strijd middelen. We gelooven het geval te kunnen verkla ren. Amsterdam heeft een reeds herhaaldelijk probaat, schoon nog alles behalve afdoend middel tegen de eenzijdige verlengers van het krediet. Het is een historisch middel en het komt voort uit de kern van Amstei dam s wezen het is een van de beenen, waarop Amsteidam loopt, het universum op 't liand- en spandiensten het is de kruier. We bedoelen nu niet „Piet de kruier", gevestigd sedert vul maar een of andere datum in, vóór of na Napoleon, dat doet er niet toe. Ook niet de Kruier „transporteert piano's en, ingericht voor alle verhuizingen, ook brandkasten.' Maar wél datgene wat een Amsterdammer verstaat onder een „brutale" kruier, en dat dan ook inderdaad brutaal is. In de klingen waar men zich over kleine, minder gemak kelijk in te vorderen posten nogal eenige zorg maakt, is liij bekend, bemind zelfs; hij wordt over en weer onder vrienden aanbevolenen hij is „onder de tien gulden", wat de advocaat is „boven de honderd". Hoe het met de tusschenliggende zóne gaat, weten we nil tmaar ter wille van f 10 of minder maakt de „brutale kruier herrie aan des schuldenaars deur, valt hem „per ongeluk" wel eens lastig, volgt hij hem een eindweegs onder een gepeperde „alleen- spi aak waarneembaar voor ieder, die ooren heeft. Vraag dien brutalen kruier eens, wat hij denkt van dê room pet"? Hij zal u aankijken, zijn pruim van links ïicifti rechts verschuiven en dan eerst, na in .zijn stilzwijgen als 't ware een weidje te hebben ge maakt, waar hij 't koetje van zijn minachting te grazen zond, zal hij antwoorden„Denk u nou, dat mijn klantjes daarvoor bang zijn, voor een rooie pet?" En dan vervolgt hij„Er zijn wanbetalers, die bij me geabormeerd zijn, die ik koejeneer telkens als ik eens een uurtje vrij heb. en die 't maanden uithou den onder mijn behandeling ik geef ze der van langs hoor, en ze malen er niet zooveel om. Denk je dat die om een rooie pet nou vertellen als vakman, dat enz. Dat is het oordeel van den „advocaat onder de tien gulden." VLIEGEN. Zondag vloog Olieslagers te Groningen eerst een kwartier op een hoogte van 350 meter en toen 44 mi nuten. A an Maasdijk er had zich in de Residentie een comité gevormd, dat 7000 a 8000 gulden bijeenbracht - heeft te den Haag 7 minuten gevlogen. Midden September zal te Enschedé, gevlogen worden. Reeds is eene. commissie gevormd, die van verschil lende aviateurs bericht ontving, dat zij genegen wa ren, te Enschedé te komen vliegen. Het vliegterrein dat onder de gemeente Lonneker gelegen is, zal uitstekend in orde worden gebracht, terwijl de afmetingen zoo ruim mogelijk zullen worden genomen. De vliegdemonstraties zullen een week duren. liet is thans zeker, dat de heer Clement* van Maasdijk ook te Leeuwarden komt vliegen, en wel op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag 8, 9, 10 en 11 September a.s. Aan de vliegvertooningen zullen allerlei feestelijk- j heden verbonden zijn. Het waarborgfonds is reeds zoo goed als volteekend. Ook Zaterdag lieeft Olieslagers niet te Helpman gevlogen. Tot tien minuten na acht. heeft hij ge wacht, toen deelde hij het. comité mee, dat wanneer hij ging vliegen, er groote kans bestond, dat rukwinden de machine zouden vernietigen en dan zou hij Zondag niet kunnen vliegen, want hij heeft geen reserve-ma chine bij zich. Groot was de teleurstelling voor hen, die voor het eerst waren komen kijken, grooter voor hen, die Vrijdag' ook al een vergeefsche reis hebben gemaakt. Uitingen van wrevel werden gehoord, doch er "-.varen er ook. die Olieslagers gelijk gaven, dat hij geen te gewaagde dingen deed. Er waren naar schatting 7000 menschen op het ter rein. DE IN- EN UITBREKER. De inbreker P. W. Verflage heeft Zaterdag uit de gevangenis te Amsterdam weten uit te breken. Hij was van zijn vonnis in cassatie gegaan en eerlang zou de behandeling der zaak voor den Lloogen Raad ko men. De man moet op de een of andere wijze zich toegang verschaft hebben tot liet waschhok, is op het dak van het gebouw beklommen en moet toen een zeerhoogen .sprong gewaagd hebben, waardoor hij aan de zijde van de Singelgracht buiten het gebouw kwam. Doordat het eindvonnis nog niet was uitgesproken droeg hij zijn eigen kleeren nog, zoodat hij op de straat de aandacht niet trok. I ot heden is er nog geen enkel spoor van den vluchteling gevonden. KATHOLIEKE SOCIALE WEEK. Te Amsterdam is gisteren de vijfde katholieke so ciale week geopend met een openingsrede van jhr. mr. Cr. Ruijs de Beerenbrouck, voorzitter van de Kath. Sociale Actie, die speciaal .welkom heette pater F. Hendricks s. j. en pater Bellut s. j. uit Reims van het centraal bureau van de „action populaire de France." Een vorig jaar moest spreker dezen in het Fransch toespreken. Thans kon dit in het Hollandsch geschie den. Spreker bracht hem hulde voor zijne tegenwoor digheid en stelde voor, een gebed te uiten voor het ongelukkige land, dat hier zoo waardig wordt verte genwoordigd door pater Bellut. (Applaus). Ook de niet-Katholieken heette spreker welkom, en wees er op, dat. de Katholieken van Nederland hun weten schap gaarne tot ieders beschikking stellen. Ten slotte deelde spreker onder groote instemming der vergadering mede, dat men een drietal telegram men zou verzenden: ten eerste aan Z. H. dén Paus, waarin Z. IL. gehoorzaamheid! werd] betuigd en zijn ze gen over den arbeid werd' gevraagd; ten tweede aan H. M. de Koningin met een betuiging van hulde en trouw; ten derde aan Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid mgr. A. J. Gallier, bisschop van Haarlem. Vervolgens gaf jhr. mr. Ruijs de. Beerenbrouck het woord aan den spreker van dezen avond, pater F. Hen- drichs s. j„ die sprak over: ,„De kerk en de sociale kwestie". Aan de hand van de werken van Wilhelm Emanuel van Kettler, bisschop van Mainz, betoogde spreker dat de kerk en de kerk alleen de sociale kwestie kan oplossen. Wie de kerk verlaten heeft, zal machteloos staan in de sociale woelingen. De kerk zal de maat schappij brengen op de baan, die zij loopen moet. Ten aanzien der door Paus Pius X uitgevaardigde Borromaeus-encycliek wenschte de spreker het vol gende te verklaren„Wij, die in naam der Katholieke beginselen door het handhaven van het gezag de menschelijke. maatschappij dienen, doen handhaven en bevestigen de door God gewilde vorstelijke konings kroon, en wanneer wij dienen den God, dienen wij ook Haar, wie 0119 leed en trouw blijft, verpand; Haar, Koningin Wilhelmina, die niet van ons denken kan hetgeen wij ten volste verafschuwen; Haar, die wij nimmer van onze Katholieke beginselen kunnen schei den. (Daverend applaus). Jhr. mr. Oli. Euys de Beerenbrouck dankte den spreker o.nder groote instemming der vergadering. UIT OUDKARSPEL. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat de 5 zoons van mej. de wed. H. Hart Cz. achtereenvolgens allen hebben vrijgeloot voor de Nationale Militie. om. Laat ik je EEN OPLICHTER, Ie Biissurn zijn sedert eenige dagen een drietal personen het slachtoffer geworden van een oplichter. Deze huurde o. a. eerst, onder voorwendsel monteur te zijn van een warmtegeleiding, een kamertje bij J. H. Kempen, in de Visserstraat. Na een lacht logies liet hij aldaar door een horlogemaker J. W. Wiedenbrugge een 5-tal horloges op zich brengen, waaronder 1 gou den, waaruit de zoogenaamde monteur zijn meisje een keus wilde laten doen. Een paar uur na de welwillen de bezorging, ging hij zelfs den heer Wiedenbrugge vragen, de horloges nog een uür of wat te mogen be houden, daar zijn meisje even uit was. Dit werd toe gestaan. Intusschen liet de slimmerd! door den rij wielhandelaar K. van Dorsten een huurrijwiel bezor gen aan zijn pension in de Visserstraat. Hiermede en met de horloges is hij er vervolgens van door gegaan, zonder dat men weet in welke richting. Toen de heer van Wiedenbrugge om de horloges liet vragen, was de vogel reeds gevlogen. Gemengd nieuws. ERNSTIG ONGELUK. zaterdagmiddag, omstreeks half zes, waren eenige werklieden te Oldenzaal bezig aan de bekapping van de meuw te bouwen machinekamer op het fabriekster- de '>rma H. P. Gelderman en Zonen, alhier. Bij het stellen der zware ijzeren dakspanten moet door een of andere oorzaak een der spanten gekanteld zijn en met donderend geraas naar beneden zijn ge stort; twee andere spanten, die reeds gesteld waren, benevens de werklieden, daarmede werkzaam, in zijn EEN ENGELSCHMAN OVER ONS LAND. Wij hebben onlangs iets vertaald' uit het artikel van een ongenoemde Engelsohman, die in de Daily Chroni cle zijn landgenooten ging vertellen, hoe het komt, dat het in Nederland land- en tuinbouw goed gaat en over 't geheel in Engeland' niet, hoewel er in Neder land zoomin protectie is als in Engeland. Hij wil zijn landgenooten leeren, dat zij zelf moeten aanpakken en niet vermeerdering- van de waarde van bun grond en verhooging van de prijzen hunner producten van be schermende rechten verwachten. In het tweede en derde artikel beschrijft hij den tuinbouw, de warmoezerij in het Westland, in Boskoop en Aalsmeer, en toont door cijfers aan hoe die zijn vooruitgegaan; verder wat de zuivelbereiding met, coö peratie gewonnen heeft; hoe de boeren ook voordeel PIT BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagavond vergaderde in café „Markzicht" de arbeiders (spoorders) vereeniging „Plicht en Recht". De voorzitter, de heer N. Goudsblom, openije de ver gadering', zich verblijdende dat zich weer eenige nieu we leden hadden aangemeld. Met het jaarverslag oogstte de heer J. Stins ap plaus dor aanwezigen en den dank van den voorzitter in. 1 it het verslag van. den .penningmeester bleek er een saldo in kas te zijn van 56.55, waarvan 40 ge plaatst is op de Raiffeisenbank. Hierna liad er een verkiezing plaats wegens perio dieke aftreding van den penningmeester, den heer Alb. Rus, en commissaris, den heer J. Pluister, welke beiden met op een na algemeene 9 temmen werden herkozen. Bij het punt varia was er een lid dat er op wees dat soms dpor een meesterskneöht (er waren twee a'anwe- zig) werk werd verschaft aan niet-leden der vereeni ging-, terwijl leden gepasseerd' werden. De voorzitter merkte op, dat al het hout geen timmerhout is en men zich niet altijd op lidmaatschap kan beroepen, om re den men zich dan in zékeren' zin vrijheden zou kun nen veroorloven, die niet in het belang der werkgevers zijn. Voorts was een schrijven ingekomen van „De Koop handel met bericht dat er een commissie benoemd v/as tot onderzoek om de „spoorders" bij eventueel on geluk te verzekeren. Als altijd kenmerkte zich deze vergadering door aangename gedachtenwisseling. UIT DE EGMONDEN. Evenals vorige malen was er ook gisteravond in het hotel Irompenberg voor het „Soirée Ensemble" veel belangstelling. Zoowel de eigen gasten als de gasten die elders verblijf hou'den, vermaakten zich met den dans. De aangename muziek wekte daartoe dan ook bijzonder op. Zeker zullen de gasten meerdere der gelijke avonden op prijs stellen. den inventaris en inboedel in veiligheid brachten. Het gesticht „Duin en Bosch" stelde onmiddellijk een spurt op een brandkraan beschikbaar, en de krachtige waterstraal voorkwam, dat- andere perceelen door het vuur werden aangetast. Het had1 er anders ook droe- 1 ig uitgeziende brandspuit uit Castricnm kwam bij na drie kwartier later, werd met gejuich ontvangen en weldra, zonder water gegeven te hebben weer wegge bracht door een paar mannen het paard was te vo ren reeds weer weggeleid. Hulpvaardige handen ra- meiden de muren van het brandende perceel omver, hetgeen bewonderenswaardig gemakkelijk ging, zoodat er van het gebouw, café en woonhuis, weinig meer is overgebleven dan de grondvesten. Dat de vrouw, toen zij hoordé dat het perceel in brand stond en de man, toen hij vernam dat het ge heel aan den grond lag, ontdaan was, laat zich begrij pen. Hoewel het perceel en de inboedel (deze slechts voor J 300) verzekerd was, moet, naar men zegt, de schade aanzienlijk zijn. Vermoedt wordt, dat de brand nabii den schoorsteen is ontstaan. VAN TEXEL. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Ge- 'meenteraad werd door den voorzitter o. m. medege deeld, dat van de Afd. Texel der Holl. Maatsch. v. Landbouw een verzoekschrift is ingekomen tot het instellen van eene 2e veulenmarkt in de laatste week van Augustus, en dat van den heer Van' Rossum eene sollicitatie is ingekomen naar de betrekking van gem.- geneesheer te Cocksdorp. B. en' W. zullen, alvorens een voorstel te doen, informaties betreffende dezen sollicitant inwinnen. ervolgens wordt de gemeente-rekening, dienst 1909, met een batig saldo van 21'p.74ts 1300 meer dere inkomsten, 500 in kas voor behard'ing van ker- kepad en schild'erweg, 't Overige minder uitgegeven), in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Bakker, Koning en Keesom. Met algemeene stemmen werd: het voorstel aange nomen. om het hantal leerkrachten aan de school te Den Burg met eene onderwijzeres te vermeerderen, en dus met inbegrip van het hoofd, te bepalen op 7. Hierna worden achtereenvolgens aan die school be noemd de heeren De Vries, Frederiks, Kikkert, Hoegs- ma en Mej. Kopper, allen thans reeds aan Dén Burg- werkzaam. y ervolgena worden tot leden der op te richten com missie voor landbouw-onderwijs benoemd de heeren J. S. Dijt en Joh. Koning Sz. Deze commissie, wier taak het zal zijn, het landbouw-onderwijs in den meest uit- gebreiden zin te bevorderen, wordt in liet leven ge roepen als een vervolg op de gunstige beschikking van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, dia op verzoek der Afd. Eierlandl van de Holl. Maat schappij van Landbouw eene jaarlijksche subsidie van J 250 toekende aan den onderwijzer met hoofdakte en akte landbouw, met de verplichting, aan de landbouw- cursussen les1 te geven of een aantal lezingen' te hou den. Twee der leden worden uit en door den Raad! benoemd, één door de afd. Texel Holl. Maatsch. v. Landbouw, één door de afd. Eierland, één door de N. IT. boerenbond, één door de afd. van de V. P. N. en één door dq afd. van het bloembollenkweekersgenoot- schap. De gemeente zal een vergaderlokaal beschik baar stellen en de administratiekosten, betalen. Bij de rondvraag ontspon1 zich een onverkwikkelijk debat over de rioleering nabij de Molenstraat, waarna de openbare vergadering werd gesloten. UIT KOEDIJK. Gistermiddag werd' er, begunstigd d'oor prachtig weder, alhier feest gevierd door dé Gymnastiek-Ver' een i ging „Voorwaarts." Te IV2 uur werd er, voorafgegaan door het Fanfare corps onder leiding van den heer Otto, een tocht langs een gedeelte van het dorp gemaakt. De turners waren al spoedig door een groote schare personen omstuwd, die door de vroolijke toonen der muziek allen in feeststemming geraakten. Te ongeveer 2 uur bereikte men het kwistig met vlaggen versierde feestterrein, waar ook voor het Fan- .irecorps een tent was opgeslagen, en waar onder lei ding van den alom gunstig bekend' staanden Gym- nastiek-leeraar, den lieer Lambert uit Alkmaar, met de afwerking van het programma een aanvang werd gemaakt. Er hadden achtereenvolgens1 de oefeningen met het hoogrek, het paard, aan de brug, staafoefenin- geii en vrije- en orde-oefeningen plaats, welke werden onderbroken door prachtige muziek, zoodat er voor af wisseling wel was zorg gedragen. Keurig werden er door de dames- en heeren-gymnas- ten de verschillende nummers afgewerkt, terwijl het een genoegen was te zien, hoe de kleine kleuters in de kmuei'-afdeeling 'hun best deden om hunne nummers tot een goed einde te brengen. Met eenige groepstan- den werd dit geheel besloten. Met genoegen kunnen èn de heer Lambert èn de gymnasten èn het talrijk opgékomen publiek dan ook op dezen dag terugzien. Met een bal, dat nog tot laat in den avond' duurde werd deze feestdag besloten. EEN ONSMAKELIJK ONTBIJT. Zaterdagmorgen werd in de keuken van de Waal- kazerne te Nijmegen bij.de bereiding van het ontbijt voor de manschappen een broodje opengesneden, waarin men een volwassen muis vond. (Nijm. Ct.) DIEFSTALLEN. In de laatste dagen kwamen in de dorpen Kollurn en Buitenpost (Fr.) tal van diefstallen voor. Bij twee goudsmeden te Kollum werden gouden en zilveren horloges, een gouden collier, zilveren vinger hoeden en gouden ringen gestolen, bij een boekhande- laar toeken en ansichten vermist. Te Buitenpost werden postzegels en kaatsballen ontvreemd. De dader is nu door de politie aangehouden hij is een 16-jarige jongen uit Oudwoude, A. A. Riede geheeten. Uit het voorloopig onderzoek is al gebleken, dat hij voor plm. 14 dagen in de stad Groningen een fiets stal en die te Kollum verkocht. Vrij zeker maakte hij het te Kollum gestolene in Groningen te gelde. UIT CASTRICUM. Zaterdagmiddag ontstond' er brand in het café „do goede verwachting" bewoond door den heer Joosten. De man was in Beverwijk aan het werk, de vrouw was naar de kerk. De vlammen, aangewakkerd door een vrij hevigen wind, sloegen snel om zich heen. Van 1 erschillende zijden kwamen menschen opdagen, die KORTE BERICHTEN, Zaterdagnamiddag werd de vrouw van B. Waal- kens, kleermaker te Winschoten, achter haar woning- door de wang geschoten. Een kies werd veibrijzeld, de tong verwond. De dader is onbekend. In een Woensdagavond gehouden bijeenkomst van Haagsche vleeschhouwers is, naar het „Vad." meldt, besloten, de vleeschprijzen te verhoogen. Bij aankomst van een der treinen aan het Cen traalstation Zaterdagavond blêek een der reizigers te zijn overleden. Nadat door een geneesheer de dood was geconstateerd, is het lijk naar het lijkenhuis op de oude Oosterbegraafplaats overgebracht. Terwijl de vrouw van J. G., te Harich bij avond langs den weg bij Woudsend fietste, werd zij tot drie maal toe door een jongen vischotter aangevallen. Haar man wist het dier dood te slaan. Te halftwaalf Zaterdagavond is er een felle brand uitgebroken in hotel de Prins te Velsen. Te half-één stond het hotel in lichtelaaie en té lialftwee was het schoon uitgebrand. De bewoners zijn dooi de ramen gered.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2