DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. Honderd en twaalfde faargang. MAANDAG 22 AUGUSTUS Gemeenteraad van Alkmaar, GROOTE PAARDENMARKT te ALKMAAR op Maandag 5 September 1910. 1NIEILAND. 196 1910. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ARSCHE tl A.Vtj VEKOADEKIAti van den op Woensdag 24 Aug. 1910. 'sn.in. 1 uur. Te behandelen punten. Vaststelling der notulen van de vorige vergade ring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Benoeming leeraren Gymnasium (Bijlage no. 57). Benoeming leeraren Burgeravondschool en Avondschool voor handwerkslieden (Bijlage 110. 59). Benoeming leeraren Handelsdagschool (Bijlagen nos. 60 en 63). Benoeming waag-meesters (Bijlage no. 62). Voorstel van B. en W. tot het verleenen' eener subsidie aan de Typografische studieclub (Bijla ge no. 55). Als voren, inzake het verhuren van perceeltjes tuingrond (Bijlage no. 56). Voorstel van de heeren Pot c.s. inzake demping' van den Kooltuin (Bijlage no. 58). Voorstel van B. en W. betreffende toepassing van de Bouw- en Woningverordening (Bijlage no. 64). Als voren, inzake het regelen der bezoldigingen van ambtenaren, bedienden en werklieden der ge meente (Bijlagen os. 18, 51, 54 en' 61). Als voren, tot het stichten van een nieuw gebouw voor Ambachtsschool, Burgeravondschool» en Avondschool voor handwerkslieden (Bijlagen nos. 20 en 44). Benoeming personeel herhalingsonder wijs (Bijla ge "No. 65). Benoeming leeraren handelsavond'cursus (Bijlage No. 66). Voorstel van een viertal raadsleden betreffende verbetering- Friescbe brug (Bijlage no. 67). Voorstel van een vijftal raadsleden betreffende wijziging Bouw- en Woningverordening (Bijlage no. 68). KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad Ho. 22) ter kennis der ingezete nen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven: EEN" KOHIER DER BEDRIJFSBELASTING No. 3, voor het dienstjaar 1910/1911, executoir ver klaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 17den Augustus 1910; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij.de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 19 Augustus 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, O. RIPPING. 6. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. ALKMAAR, 22 Augustus. De week, die achter ons ligt, is rijk aan historische gebeurtenissen, welke over de geheele wereld de aandacht trokken. Zij begon met den brand op de Brusselsche tentoonstelling, welke aanvankelijk deed vermoeden, dat een werk van' jaren en van millioenen in enkele uren door de elementen, die het gewrocht der menschenhand immers haten, zou zijn vernietigd. Gelukkig bleek de schade geen 500 millioen, gelijk aanvankelijk werd gemeld, maar kon het tot beschei dener cijfer worden teruggebracht. Intusschen zijn er onherstelbare verliezen geleden door het verbran den van kostbare voorwerpen, die niet meer kunnen worden vervaardigd. De brand gaf, ondanks de deel neming, welke België wordt betoond, aanleiding tot ten deele zeer rechtvaardigde kritiek en ongetwijfeld valt er uit de ramp veel te leeren wat men te 'doen en vooral ook wat men te laten heeft bij dergelijke gewei dige ondernemingen dat door den bj-and' te Brussel voorgoed alle wereldtentoonstellingen zijn verdwenen, wil er b;j ons nog niet in. Denzelfden dag had er, schoon het wel geen histo rische gebeurtenis was, mag het hier toch wel in één adem worden vermeld, een verschrikkelijk spoorweg ongeluk nabij Bordeaux plaats, waarbij 36 personen, meest jonge meisjes, omkwamen en meer dan 50 ge wond werden. Wèl zal het nageslacht spreken van den ag te voren, den 13den Augustus* als den sterfdag vanMorenoe Nightengale, de heldin van den Krimoor- log, die in den Krimoorlog als verpleegster optrad en daar veel leed verzachtte. Zij was de eerste vrouw die zulks ondernam en hoe ze dat deed schetste in dertijd de oorlogscorrespondent van de Times, Sir Russell, aldus: „Waar de ziekte zich in haar gevaarlijksten vorm vu toont en waar de hand des verwoester® nabij is, daar kan men deze onvergelijkelijke vrouw zeker vin- ui. Haar weldadige tegenwoordigheid is een invloed ten goede, zelfs te midden der ergste worstelingen en bij de allerbitterste beproevingen. Zij is in de hospi talen een zegen verspreidende engel. En als baar ten gere figuur rustig door de gangen glijdt, krijgt het gelaat van iederen armen man, die op de lijdenssponde ligt, een zachte uitdrukking van dankbaarheid. Wan neer alle medici en verplegers zich voor den nacht ter ruste hegeven, wanneer rust em duisternis over de eindeloo-ze rijen van ter neder geworpen zieken heer- schen, kan men de dame, met een lampje in haar hand, eenzaam zien. rondgaan. Het volksgeweten zag in haar terecht een heldin, toen zij Engeland verliet, voor haar zending van menschenliefde. Wie haar tee- dere figuur ziet en bekend is met haar zwakke ge zondheid, kan niet nalaten, zich over haar bezorgd te maken. Aan het hart eener waarachtige vrouw, aan de rustige voornaamheid der hooggeborene en aan een buitengewone begaafdheid, paart zij een verbazend kalm oordeel, een bewondering wekkende vaardigheid en een zeer bijzondere beslistheid van karakter." j Het Engelsche volk was trotsch op zulk een vrouw. Het bracht in korten tijd1 voor haar een aanzienlijke som bijeen, welke zij bestemde voor een opleidings- school voor verpleegsters, steeds als de mannen oor- log- voerden, was deze vrouw gereed', het lijden te ver- zachten. Aan hare nagedachtenis is dan ook een al- I leszins verdiende hulde gebracht in alle landen. I In alle landen ook heeft men zich deze week bezig- j gehouden met keizer-koning Erans Jozef die zijn tach- j tigsten verjaardag' vierde. Het ideaal van mensehelijk geluk, gelijk het eens door den Grie'kschen wijsgeer So lon is geschetst heeft deze grijsaard niet bereikt. Droe ve gebeurtenissen hebben op zijn leven schaduwen ge worpen en ook als heerscher heeft de keizer in zijn meer dan zestig' jaren lange regeering menige teleur stelling' ervaren, maar aan den avond van zijn leven geniet Frans Jozef voorspoed', in dé politiek heeft hij het wijze beleid geleerd en de teekenen des tijd» be grepen. en daarom wordt er binnen en buiten 't la:id gaarne ingestemd met de zangbede, dat de „goede oude keizer Frans" nog gespaard moge blijven. Eindelijk is een historische gebeurtenis de verhef fing van den „vorst der zwarte bergen" tot koning. Langzamerhand zijn de Bal'kanstaten koninkrijken ge wordenRoemenië in 1881, Servië in 1882, Bulgarije j in 1910 en thans Montenegro, de oudste zelfstandige Balkanstaat. Het vijftigjarige jubileum van vorst Nikita is aangegrepen als een mooie gelegenheid om hem de koningskroon te schenken. Men is het den re geerder van het kleine, nijvere staatje, dat een be scheiden plaats in de historie en in de politiek in neemt wel gegund. Met luister zal het feit worden gevierd en ook Italië'» schoone en sympathieke ko n-ingin zal haar vaders „promotie" bijwonen. In Duitschland heeft men met waardigen ernst de groote veldslagen in Augustus 1870 herdacht. Dui zenden veteranen hebben de plekken nog eens opge zocht, waar het bloed veertig' jaar geleden stroomde, en hebben er de nagedachtenis van hun overleden strijdmakkers gehuldigd. Nergens heeft het ontaar ding van de feestelijkheden plaats gehad en zorgwul- dig is alles gemeden wat den vijand van weleer zou kunnen kwetsen. Ook in Frankrijk heeft men de gra ven en monumenten der gesneuvelden met bloemen getooid en gelukkig kwamen ook daarbij geen inci denten vo-or, hetgeen des te meer gewaardeerd zal worden, als men bedenkt, dat een deel der Fransche pers een zeer onaangenamen branie-toon aansloeg'. Het is dan ook ten zeerste te hopen, dat de afgeloo- peu week er toe zal bijdragen, dat de plechtigheden en feestelijkheden, welke er nog te wachten zijn, een or delijk verloop zullen nemen, geen aanleiding vormen tot hoera-patriottisme of mal chauvinisme, geen bloe dige tooneelen verwekken. ke .Uwe Majesteit wel aan Zijn ambassade heeft wil len bereiden, zoomede van d'e talrijke blijken van inge nomenheid en welwillendheid, waarvan wij gedurende ons verblijf hier te lande het voorwerp waren." H. M. heeft het buitengewone gezantschap een gala concert aangeboden op het Loo dat zich kenmerkt door grooten luister. DE ENGELSCHE TROONSBESTIJGING AAN GEKONDIGD. De officieele aankondiging van de troonsbestijging van koning George aan H. M. de Koningin geschiedde met de volgende woorden: Op de audiëntie bij de Koningin heeft graaf De Granard zich van zijn opdracht gekweten met de vol gende toespraak: Ingevolge de bevelen des Konings, mijn geëerbiedig'- <le Souverein, lieb ik de eer aan Uwe Majesteit het koninklijk schrijven te overhandigen, waarbij de Ko ning Haar bekend maakt den dood van Z. M. Koning Edward VII, Koning van het vereenigd koninkrijk van Gioot-Brittannië en Ierland en der Britsche overz.ee- sche landen. Keizer van Indië, alsmede Zijn bestij ging van den troon Zijner voorvaderen, onder den naam van George De Koning heeft mij bovendien opgedragen aan Uwe Majesteit Zijn levendige voldoe ning te betuigen met het constateeren der hartelijke betrekkingen die zoo gelukkig bestaan tusschen Ne derland en Engeland) en die, naar Hij hoopt, met Gods genade zullen worden voortgezet en toenemen. 11c zal e eer hebben, aan den Koning, mijn meester, mede doen tig te doen van de zoo vriendelijke ontvangst, wel- GEMEENTEBEGROOTING AMSTERDAM. Door B. en W. vau Amsterdam is bij den gemeente raad ingediend de begrooting voor 1911, bedragende in ontvangst en uitgaaf de som van 33.635.453, tegen 32.665.208 over 1910, KATHOLIEKE SOCIALE WEEK. In de Zaterdagmorgen gehouden vergadering heeft het Tweede Kamerlid! mr. A. baron van Wijnbergen een katholieke organisatie ten bate der ontslagen ge va.ngenen aanbevolen. In elke plaats, waar een straf- gesticht is, worde opgericht een klein comité van 3 of 5 personen. Daarin heeft in elk geval zitting de aal moetzenier, aan wien de behartiging der geestelijke be langen van de gevangenen is toevertrouwd. Het comi té verschaft zich en onderhoudt de noodige relaties met personen, bereid en in staat om ontslagen gevan genen in dienst te nemen. Het blijft- op de hoogte daarbij voorgelicht door den aalmoezenier, welke per sonen voor reclas-seering in aanmerking komen. Waar velen zijn, die niet onmiddellijk in particulie re dienstbetrekking zullen kunnen geraken, worde het leven geroepen eene instelling, waar ontslagen' ge vangenen een tijdlang na hun ontslag werk zullen kunnen vinden (b. v. landontginning) en waar zij, on der leiding van personen, die zich, uitsluitend! door christelijke liefde gedreven, het lot van ontslagen ge vangenen wenschen aan te trekken, op die wijze voor bereid' worden tot algeheele terugtreding in de maat schappijeen overgangsinstelling dus tusscheu gevan genis en vrije maatschappij, in het bijzonder gewijd aan godsdienstig-zedelijk wederopheffing, tevens aan maatschappelijke ontwikkeling. Spr. deelde mede dat hij deze couclusiën1 heeft vast gesteld na overleg met verschillende aalmoezeniers, en met goedkeuring van de kerkelijke overheid. De toe- passing der beginselen zou vooral liggen op den weg der Vincentius-vereenigingen, maar wegens den ove.r- matigen arbeid welken de uitvoering der kinderwetten der Vincentianen opleggen, zullen zij deze taak niet kunnen aanvaarden. Vandaar dat spr. nu bijzondere organisatie noodig aclit, en de totstandkoming hier van wordt begunstigd door de omstandigheid, dat de regeering dit werk weer gaat subsidieeren. Daarna zette het Tweede Kamerlid, mr. P. J. M. Aal'berse zijn referaat voort over: wezen, doel en taak der vakorganisatie, dat Dinsdagmorgen werd afgebro ken. Spr. heeft als het naaste doel der vakorganisa tie genoemd het verkrijgen van rechtvaardige ar beidsvoorwaarden door gemeenschappelijke onderhan delingen. terwijl het. voor het tegenwoordige 't meest wenschelijke is, dat die onderhandelingen allereerst gericht zijn op het verkrijgen van een collectief ar beidscontract. liet einddoel reikt echter, naar spr, vandaag uiteenzette, veel verder. Het is: op het gebied van- den handenarbeid mede te werken aan de weder organisatie der maatschappij. Door dit einddoel in het oog te houden, leert men van hoe groote beteekenis de vakbeweging is bij de op lossing der sociale quaestie. Door dit einddoel zien wij de vakorganisatie van landbouw- en middenstand, boewei wat het naaste doel betreft grootendeels van de vakorganisatie der arbeiders verschillende, toch met haar in eindstrekking en beteekenis overeenko men. Door die drievoudige organisatie alleen, zal' het bij steeds krachtiger verspreiding en practische doorwer king der christelijke beginselen, mogelijk worden, het maatschappelijk vraagstuk op te lossen. In hoeverre op den duur die organisaties zelve een publiek-rechtelijk karakter zullen krijgen, of dat zij in hoofdzaak op sociaal gebied de taak zullen krijgen, welke thans op politiek gebied door de kiesvereenigin- gen wordt vervuld, valt niet a priori uit, te maken, maar zal van verschillende omstandigheden afhangen. Voor een land als het onze is, volgens spr., het laatste echter meer waarschijnlijk dan het eerste. In d'e middagvergadering heeft mr. A. Tepe eeme voordracht gehouden over productie, consumptie en coöperatie. - (tjf:: In zijne rede kwam mr. A. Tepe tot de conclusie, dat coöperatie voor den arbeider een groote weldaad kan zijn, maar dat zij hooge eischen van verstandelijke en zedelijke ontwikkeling stelt, en dat die eigenschappen bij practische toepassing der coöperatie onontbeerlijk zijn. Spr. ontkende voorts, dat de consumptie-coöpe ratie der arbeidersklasse den middenstand ten gronde moet richten. Deze coöperatie kan. van groot nut zijn- voor de arbeiders, ambachtslieden en- lagere ambtena ren, maar wat buiten die categorieën ligt, kan deu winkelstand' niet missen. D. w. z. er zullen door de coöperatie wel slachtoffer worden gemaakt onder die winkeliers, maar de winkelstand als zoodanig" zal zich handhaven, en als- de winkelier is wat hij moet zijn: de deskundige, de raadsman, in wien de afnemers ver trouwen kunnen stellen, dan zal hij tevens medewer ken tot verheffing van zijn beroep. Schade zullen vooral ondervinden de kwakzalvers onder de winke liers, dat zijn dezulken, die knoeien en oneerlijke prac- 1: ij ken toepassen', en door het geven van] lang krediet de mensehen tot. zich lokken, maar die daardoor de prijzen drukken. Door hun verdwijnen kan de win kelstand slechts gebaat worden. En eindelijk heeft de organisatie van den middenstand! een goed werk te doen, om te voorkomen dat enkele leden door het zich niet aanpassen aan de tijdsomstandigheden, slachtof fer van de coöperatie zouden worden. Pater Ermann S. J. hield een lezing over de drank bestrijding en sociale actie. Hij stelde op den voorgrond dat dé Katholieke drankbestrijding niet lijkt op de actie van- den Alg. Ned. Geheelon-thoudersbond, die zich niet heeft kun nen onthouden van vrij-socialistisehe propaganda noch op die van de Ned. Vereenig-ing tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, die een algeheel wet telijk verbod wil van- invoer en verkoop van alcohol houdende dranken. De Katholieke drankbestrijders willen redelijke' wettelijke maatregelen; zij willen niet een ieder tot geheelonthouder maken, doch haar doel is zooveel mogelijk mensehen te winnen voor geheel onthouding, om zoodoende zooveel mogelijk menschen te winnen voor de matigheid. De drijfveer van de katholieke drankbestrijding' is de christelijke liefde, dé leidraad! der wetenschap. De katholieke sociale actie is een) actie van katho lieken op waarlijk katholiek standpunt, i® een actie voor sociale verbeteringen en daaronder is dé gewich tigste die voor de drankbestrijding. Voor 40 jaar wisten de katholieken nog weinig van drankbestrijding. Thans bestaat er een afzonderlijke katholieke drankbestrijding, die het alcoholisme met zijn ganschen nasleep van rampen wil terugdringen, zoover, dat het niet meer is een ware volkskwaal. liet verband tusschen drankbestrijding en katholie ke sociale actie is velerlei. De K. S. A. wil opheffing van alle individuen, de kath. drankbestrijding alleen van die individuen, die door het drinken in verval zijn geraakt of dreigen te geraken. Het alcoholisme is de voornaamste oorzaak van vele maatschappelijke euve len, welke de K. S. A. zoekt te bestrijdende drankbe strijding is dus een onderdeel ervan. De strijd tegen den drank opent de oog'en voor vele misstanden', zoo dat hier van een wisselwerking met en een' aanvulling van de K. S. A. kan worden gesproken. Van degenen die aan katholieke sociale actie doen, moeten vooral de studenten drankbestrijders zijn, doch in het algemeen kan worden gezegd, dat allen- die zich bij het leger der K. S. A. hébben aangesloten, ook hun krachten aan de drankbestrijding' moeten geven. Zondagmorgen werd' deze sociale week besloten, eerst met een solemneele Hoog-mis in de kapel der St. Josephsgezellenvereeniging, en daarna met een laat ste bijeenkomst. In deze slot-bijeenkomst deed jhr. mr. Oh. Ruys de Beea-enbrouck, voorzitter der Katholieke sociale actie, voorlezing van een telegram, ontvangen van H. M. de Koningin, in antwoord op het hulde-telegram, Haar gezonden. Alle aanwezigen zongen- daarna staande het Wilhelmus. De heer G. Bruna trad' vervolgens als spreker op met het onderwerp: Hoe moet de K. S. A. practisch werken? De heer Bruna behandelde meer in het bij- zender de vraag: hoe komt het, dat de K. S. A. niet altijd! beantwoordt aan de verwachting? Dit schreef hij in de eerste plaats toe aan onkunde. Ook zijn de verwachtingen wel eens ta hoog gespannen. Niet al te veel moet van de voormannen worden gevergd; er zijn er, die door hun voortdtarenden arbeid slaven dei- sociale beweging zijn geworden, wat niet mag en niet kan. Ook wordt -er wel eens wat al te reclame-achtig propaganda gemaakt, waardoor vaak het beoogde ef fect gemist wordt. Spr. voorspelde ten slotte succes aan kalm doorwerken, wanneer men- zich door tegen spoed' niet uit het veldl laat slaan. Onder applaus deed de voorzitter na deze rede voor lezing van een telegram van dank, ontvangen van den Paus. Dan sprak de heer H. A. P. C. van der Waarden, R. K. pr., over de grondgedachte der K. S. A., die volgens hem gelegen is in het woord) katholiek. De K. S. A. is een arbeid, door Katholieken verricht, op Katholieke wijze, volgens katholieke beginselen. Ze is katholiek, ook in dien zin, dat ze is algemeen, d. i. openstaat voor alle rangen en standen. Zij is het werk der Kerk bui ten het kerkgebouw, vóór allen, dóór allen. Ook van den bisschop van Haarlem was- een tele gram van dank ingekomen, dat de voorzitter na de toespraak van den heer Van der Waarden voorlas. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck constateerde daarna in zijn sluitingswoord, dat de afgeloopen week in het algemeen geslaagd genoemd kan worden. Zij zal echter niet geslaagd! zijn, wanneer niet binnen eenigen tijd in verschillende -plaatsen, waar strafge- stichten zijn, comité's worden opgericht, als waarop baron Van Wijnbergen in zijn rede over zoTg- voor ont slagen gevangenen doelde. De verschillende toespraken» werdén- door gemeen schappelijk gezang afgewisseld. EEN EIGENAARDIGE KWESTIE. De algemeene Rekenkamer is het lichaam, dat nauwkeurig moet o. m. toezien of het rijksgeld goed' wordt besteed en of er niet te veel wordt besteed. Dat is natuurlijk een onmogelijke taak. Toch doet dit college sQms eigenaardige ontdekkingen men denke maar eens aan het dezer dagen vermelde feit van examinatoren, die te hooge reiskosten in rekening ge bracht hadden. Thans wordt melding gemaakt van een ander feit, leerend dat de Rekenkamer volgens een gewoon onderdanenverstand in nauwgezetheid soms wel eens wat al te ver gaat. Een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, tevens Minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd' Minister te Stockholm, (de heer Van Heeckeren Keil natuur lijk) die als Kamerlid' steeds zijne reiskosten had- ge declareerd van uit Ruurloo, bracht bij eene in het af geloopen jaar bij de Algemeene Rekenkamer ingeko men declaratie 1170.40 in rekening voor elf reizen over Stockholm naar 's-Gravenhage em terug. De Rekenkamer had) hiertegen bezwaar. Stockholm was namelijk niet eene plaats gelegen binnen het

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1